Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
loyka
Posts: 11
Joined: 20/03/2013 01:50

#1 Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,svega?

Post by loyka »

Zdravo,

Veoma me zanima žašto su ljudi stvoreni ikako ako dragi Allah Dž.š već zna što ce se dogoditi sa nama, kakvu to ima svrhu? Ne želim uopšte da mislim o Božijim motivima, i petljam se sa tim stvarima nego me zanima, jer što se sve ovo dešava sa ljudima a Allah Dž.š već zna kako ce ko zavrsiti?

Allah Dž š. sve zna, tako i da hocemo li uciti dove ili ne, hocemo li imati više losih ili dobrih djela. Znam da je pitanje teške prirode, zato molim da mi odgovorite specificno bez ikakvih sporednih stvari.

Da, Allah Dž.š je podario čovjeku razum i slobodnu volju da bira što ce uraditi dobro ili loše djelo, ali opet Allah Dž.š sve to zna što cemo mi odabrati, tako da žašto se odvija život ljudi na svijetu osim da ibadet činimo?

_____

Druga stvar sto me zanima jeste, žašto neko npr. ima takvu sudbinu punu grijeha i svega a nije on kriv, što želim reci, npr neko ko nije nikako upucen u vjeru od rođenja i slicno?

Također , kako neko ima sudbinu da ne vjeruje u ni jednu monoteisticku religiju,a veoma je uvjeren da je njegova prava npr: budisti i slicno, koji su u toj zabludi od rodjenja. Da li je to na neki način nepravedno? Zato se zahvaljujem Allahu Dž.š. što sam rodjen kao musliman i što mi je podario tu veliku blagodat.

a Allah Dž.š najbolje zna.

Pozdrav
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#2 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by harač »

Zanimljiva pitanja.

Što se tiče prvog, već si anticipirao odgovore: slobodna volja i dova koja mijenja sudbinu. Veoma pronicljivo si uočio i jasne "nedostatke" tih odgovora. O tome se ovdje raspravljalo više puta, ali nikada nije učinjen ozbiljan pokušaj odgovora, tako da ne bih očekivao ni sada.

Drugo pitanje ukazuje na duboku slučajnost vjerovanja (99,99% vjernika su se rodili u svojoj vjeri, odnosno nisu bili ljudi koji su do nje došli). Na to su predviljivi jedino teološki argumenti, koji, međutim, nisu uspješni
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by theTruePath »

Ja sam pitao mamu a ona je prenjela rijeci svoga hodze-sebeb i sudbina idu u par

sto znaci ,nesto ti je sudjeno a nesto nije,nesto sam biras
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#5 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by FreakyStyley »

Kad bi trazili paradoske u religijama trebao bi nam poseban forum posvecen tome i par godina slobodnog vremena.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#6 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by theTruePath »

Ne postoji paradoks ,postoji jedino ako ne zelis razmisljati "outside your own box",to jest ako mislis da je cinjenica samo ono sto ti vidis i mozes shvatiti

mi smo ograniceni,isto kao sto mrav ne moze shvatiti sve sto mi mozemo,tako ni mi ne mozemo sve sto Allah moze
Last edited by theTruePath on 20/03/2013 13:20, edited 1 time in total.
jahjah
Posts: 155
Joined: 18/08/2009 22:35

#7 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by jahjah »

druze ovo sto se ti pitas je kazu najcesci razlog zasto ljudi napustaju vjeru...
vidim da si poceo da razmisljas glavom i da si shvatio da nesto ne stima...oni koji su pisali svjete knjige su mislili na sve i svasta ali ovdje su se malkice zajebali...
imas dva izbora...ili da vjerujes da je Allah svemocan sveznajuci i da on sve odredjuje(kao sto to nalaze 6. imanski sart, ali u ovom slucaju nemas pravo izbora nego radis kako je Allah odlucio) ili da vjerujes da imas slobodnu izbora(ali onda sta tu radi Allah :?: )...
a to da mi imamo slobodu izbora a i da je istovremeno Allah onaj koji sve odredjuje je suplja jer jedno drugo pobija...
al nemoj se brinuti tu je i treca opcija...da ne vjerujes :D
Unitedforever
Posts: 275
Joined: 13/02/2013 22:50

#8 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by Unitedforever »

Sudbina ne postoji. Sve što čovjek radi na ovom svijetu je slobodna volja. Za svoje postupke će da odgovara na onom svijetu i pred jednim i jedinim gospodarom svega. To je vrlo jednostavno. Nećeš umrijeti 7. jula 2056. godine zato što je to tako sudbina htjela nego zato što ti je otkazala jetra.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#9 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by FreakyStyley »

theTruePath wrote:Ne postoji paradoks ,postoji jedino ako ne zelis razmisljati "outside your own box",to jest ako mislis da je cinjenica samo ono sto ti vidis i mozes shvatiti

mi smo ograniceni,isto kao sto mrav ne moze shvatiti sve sto mi mozemo,tako ni mi ne mozemo sve sto Allah moze
To sto ti kazes je paradoks, ali tebi nije jer se razilazimo, ti si religiozan, a ja ne. Po meni, ako razmisljas "outside your own box", ne mozes biti religiozan, uopste, jer religija suzbija takav nacin razmisljanja, ali svakom njegovo. Niti cu ja promijenit tvoje misljenje niti ti moje. :mrgreen: Tako da ne bi bilo pametno ulazit u takve rasprave.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#10 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by theTruePath »

FreakyStyley wrote:
theTruePath wrote:Ne postoji paradoks ,postoji jedino ako ne zelis razmisljati "outside your own box",to jest ako mislis da je cinjenica samo ono sto ti vidis i mozes shvatiti

mi smo ograniceni,isto kao sto mrav ne moze shvatiti sve sto mi mozemo,tako ni mi ne mozemo sve sto Allah moze
To sto ti kazes je paradoks, ali tebi nije jer se razilazimo, ti si religiozan, a ja ne. Po meni, ako razmisljas "outside your own box", ne mozes biti religiozan, uopste, jer religija suzbija takav nacin razmisljanja, ali svakom njegovo. Niti cu ja promijenit tvoje misljenje niti ti moje. :mrgreen: Tako da ne bi bilo pametno ulazit u takve rasprave.
Ti pricas iz neznanja,mozda druge vjere to i zahtjevaju medjutim islam ne
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#11 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by muniza »

Bez spoilera na temi molim vas :D
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#12 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by Fudo Bosna »

To što je u Božijem sveopćem znanju i znanje kadera/sudbine, jer je On Onaj koji sve zna, to nam ne daje alibi da , „vadeći“ se na Božiju svemoć , pa i znanje o svemu, radimo ono sa čim Bog nije zadovoljan i da namjerno nećemo da Ga priznamo kao Stvoritelja i ne budemo Mu pokorni! Bog nam je dao akl/razum, dao nam je u povijesti 4 velike Objave ; Tevrat, Zebur , Inđil i Poslednju Objavu Kur´an, kao i mnoštvo manjih poslanica, slao Poslanike, , sve do poslednjeg Muhammeda as, i nama nije nikakvo opravdanje , to Božije sveznanje, da bi mi bili drski ,nemarni i ne priznali ga, tj.bili nevjernici i neizvršavali Njegove obaveze/naredbe i klonili se njegovih zabrana. Kako bi se, ili kako ćemo se, opravdati Bogu na Sudnjem Danu, kada, pogotovu u današnjem vremenu, podred svih ovih Objava i Njegovih Poslanika imamo na hiljade klipova na you tube, hiljade i hiljade knjiga o vjeri, hiljade web site o vjeri i vjerovanju u Jednoga Boga? Na kraju, Bog nam je dao razum, zdravlje i nemamo nikakvog opravdanja , da lažemo i pozivamo se na sudbinu, a milijarda i 700 miliona ljudi, koji vjeruju u Boga dž.š. i sve Njegove Posalnike, će na Sudnjem Danu biti najbolji demant ako slažemo da nismo znali, ili ako se pokušamo „vaditi“ na sudbinu...I oni su bili, ((tj i mi smo),dio te sudbine pa su priznali Boga i pokorili su mu se !!!
IMAMO POTPUNU SLOBODU DA VJERUJEMO I IMAMO RAZUM DA SHVATIMO UPUTU!!!
(A ako nemamo razum, Bog nas neće ni pozvati na odgovornost !!!)


P.S.
Dakle , Bog je i stvorio ljude , dao im razum i slobodu izbora,da bi im pružio priliku da mu budu pokorni , priznaju ga za Stvoritelja i da Mu budu zahvalni, odnosno da oni koji to neće pokažu nezahvalnost Stvoritelju i dobiju adekvatnu „nagradu“ za ono što su sami posijali...Boju kože, spol, mjesto rođenja i sl. nismo sami izabrali ali to da li ćemo ili nećemo vjerovati, e to , kada postanemo punoljetni i ako smo obdareni razumom, to je ono o ćemu ,SAMI ODLUČUJEMO I ZATO ĆEMO , ZBOG TE SLOBODE DA IZABEREMO, I BITI POZVANI NA ODGOVORNOST !!!
dragonz
Posts: 1786
Joined: 20/09/2008 13:12

#13 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by dragonz »

Šta mijenja sudbinu i produžuje život?

Sudbinu mijenja i produžuje zivot sadaka, dobročinstvo i dova.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#14 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by harač »

theTruePath wrote:Ja sam pitao mamu a ona je prenjela rijeci svoga hodze-sebeb i sudbina idu u par

sto znaci ,nesto ti je sudjeno a nesto nije,nesto sam biras
ako nešto nije "suđeno", to znači da bog ne zna šta će se dogoditi, što znači da nema sveznanje, što znači da nije bog. boljeg vi hodžu potražite :lol:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#15 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by theTruePath »

harač wrote:
theTruePath wrote:Ja sam pitao mamu a ona je prenjela rijeci svoga hodze-sebeb i sudbina idu u par

sto znaci ,nesto ti je sudjeno a nesto nije,nesto sam biras
ako nešto nije "suđeno", to znači da bog ne zna šta će se dogoditi, što znači da nema sveznanje, što znači da nije bog. boljeg vi hodžu potražite :lol:
Tesko je mravu shvatiti zasto covjek cini nesto ;-)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#16 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by harač »

Fudo Bosna wrote:To što je u Božijem sveopćem znanju i znanje kadera/sudbine, jer je On Onaj koji sve zna, to nam ne daje alibi da , „vadeći“ se na Božiju svemoć , pa i znanje o svemu, radimo ono sa čim Bog nije zadovoljan i da namjerno nećemo da Ga priznamo kao Stvoritelja i ne budemo Mu pokorni! Bog nam je dao akl/razum, dao nam je u povijesti 4 velike Objave ; Tevrat, Zebur , Inđil i Poslednju Objavu Kur´an, kao i mnoštvo manjih poslanica, slao Poslanike, , sve do poslednjeg Muhammeda as, i nama nije nikakvo opravdanje , to Božije sveznanje, da bi mi bili drski ,nemarni i ne priznali ga, tj.bili nevjernici i neizvršavali Njegove obaveze/naredbe i klonili se njegovih zabrana. Kako bi se, ili kako ćemo se, opravdati Bogu na Sudnjem Danu, kada, pogotovu u današnjem vremenu, podred svih ovih Objava i Njegovih Poslanika imamo na hiljade klipova na you tube, hiljade i hiljade knjiga o vjeri, hiljade web site o vjeri i vjerovanju u Jednoga Boga? Na kraju, Bog nam je dao razum, zdravlje i nemamo nikakvog opravdanja , da lažemo i pozivamo se na sudbinu, a milijarda i 700 miliona ljudi, koji vjeruju u Boga dž.š. i sve Njegove Posalnike, će na Sudnjem Danu biti najbolji demant ako slažemo da nismo znali, ili ako se pokušamo „vaditi“ na sudbinu...I oni su bili, ((tj i mi smo),dio te sudbine pa su priznali Boga i pokorili su mu se !!!
IMAMO POTPUNU SLOBODU DA VJERUJEMO I IMAMO RAZUM DA SHVATIMO UPUTU!!!
(A ako nemamo razum, Bog nas neće ni pozvati na odgovornost !!!)


P.S.
Dakle , Bog je i stvorio ljude , dao im razum i slobodu izbora,da bi im pružio priliku da mu budu pokorni , priznaju ga za Stvoritelja i da Mu budu zahvalni, odnosno da oni koji to neće pokažu nezahvalnost Stvoritelju i dobiju adekvatnu „nagradu“ za ono što su sami posijali...Boju kože, spol, mjesto rođenja i sl. nismo sami izabrali ali to da li ćemo ili nećemo vjerovati, e to , kada postanemo punoljetni i ako smo obdareni razumom, to je ono o ćemu ,SAMI ODLUČUJEMO I ZATO ĆEMO , ZBOG TE SLOBODE DA IZABEREMO, I BITI POZVANI NA ODGOVORNOST !!!
kao i svi vjernici ovdje ponavljaš nabubane floskule. čovjek te je upravo pitao da se odmakneš od toga i da mu ponudiš kvalitetan odgovor., kao npr. da li si ti 20.03.2013. u 14:48 imao izbor ili slobodu da ne napišeš tu gore "mudrost", ukoliko je bog znao da ćeš ti tada to napisati.

ono što se često ne shvata jeste da kada je muhamed pisao kur-an nije u potpunosti razmišljao o svim nelogičnostima koje će to proizvesti. sve što se može sada učiniti, od strane vjernika, jeste ponavljati to što piše i ponadati se da će se indoktrinacijom to "primiti"
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#17 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by harač »

theTruePath wrote:
harač wrote:
theTruePath wrote:Ja sam pitao mamu a ona je prenjela rijeci svoga hodze-sebeb i sudbina idu u par

sto znaci ,nesto ti je sudjeno a nesto nije,nesto sam biras
ako nešto nije "suđeno", to znači da bog ne zna šta će se dogoditi, što znači da nema sveznanje, što znači da nije bog. boljeg vi hodžu potražite :lol:
Tesko je mravu shvatiti zasto covjek cini nesto ;-)
ne bi se ni muhamed sjetio boljeg "argumenta" :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#18 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by theTruePath »

idi bolan izadji,napij se,odmaraj,,,ne pametuj samo na pdf vjera :-) :lol:
irmanon
Posts: 136
Joined: 13/03/2013 20:51

#19 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by irmanon »

Ja od kada sam poceo vise razmisljati o vjeri i istrazivati o njoj, izasao sam iz vjere... Previse nelogicnih stvari i mogu reci slobodno, glupih sa kojim se ne mogu da slozim. Protiv vjernika nemam nista, svi su mi u porodici vjernici, postujem to ali ja jednostavno ne mogu.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#20 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by BatoS »

harač wrote:
theTruePath wrote:Ja sam pitao mamu a ona je prenjela rijeci svoga hodze-sebeb i sudbina idu u par

sto znaci ,nesto ti je sudjeno a nesto nije,nesto sam biras
ako nešto nije "suđeno", to znači da bog ne zna šta će se dogoditi, što znači da nema sveznanje, što znači da nije bog. boljeg vi hodžu potražite :lol:
Sigurno se smijes i fizicarima i kvantnoj teoriji koja nam govori da elementarne cestice mogu da se nadju na dva mjesta u isto vrijeme?

Na dva mjesta u isto vrijeme? haha ha ha ha ho ho ho ha ha ha :roll:

Reci mi vjerujes li u koncept beskonacnosti?

Vjerujes li da je nas Univerzum dio neceg veceg, nazovi ga Multiverzum, kako hoces... ili je ovaj Univerzum za tebe sve sto postoji?
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#21 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

ne bi se ni muhamed sjetio boljeg "argumenta" :D
A ti bi mogao njegovo ime napisati velikim početnim slovom,pravopisa radi ako ni zbog čega drugog.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#22 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by S4mpion »

Ukoliko prihvatis da je Bog svemocan,onda mozes shvatiti mnoge stvari,ukoliko ne mozes prihvatiti postojanje Boga,onda ti je sve puno nelogicnosti i sl.

Za objasnjenje je bolje da ostavim jednu "." :zoka:
Last edited by S4mpion on 20/03/2013 20:07, edited 1 time in total.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#23 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

To je jedno od najzeznutijih pitanja:pitanje Božije odredbe i slobodne volje.Ko kaže da je sve shvatio,laže ili samo misli da je shvatio.Evo malo sa stranice Rijaseta IZ BiH

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=605
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#24 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by HM 2011 »

Nek puknu dušmani ja pišem odgovor, nek se zemlja otvori - pišem, nek propadne sve ako treba - vjera je u pitanju.....

:D

Odgovor na pitanje ove teme je, prema mom mišljenju, vrlo jednostavan i glasi:

Adem A.S. i Hava A.S. (Adam i Eva) - prvi ljudi prema našoj vjeroispovjesti - su izgnani iz Dženneta - Raja, sa samo jednim razlogom - DA OKAJU SVOJE GRIJEHE (da se isperu od grijeha, očiste od grijeha - biti će do tačno određenog roka itd..).

Obrazloženje

Prema našem vjerovanju - a koje pojedinci nazivaju ludosti, blesavosti, idiotlukom i slično, svi ljudi na ovoj planeti su porjeklom od 1 para ljudi (1 muškarca i 1 žene)....

do sada nas (ljudi) se izrodilo i umrlo sigurno 10.000.000.000 ako ne i više.... trenutno brojno stanje nas ljudi, je oko 7.000.000.000....

Skoro svaki od njih ima razum (nekima na žalost Bog Svemogući nije dao to), zna šta je loše a šta dobro ako imalo razmisli o svojim postupcima, i može predpostaviti svoje mjesto "na onom anamo svijetu"...

Eh pošto je Bog Svemogući ujedno i Bog Svemilosni ipak on to pušta prema svom obećanju da se odvija do roka koji je odredio jer takva je odredba,
ali - ostavlja šansu svakom djeliću DNA prvobitnih ljudi - znači, svakom od nas pojedinačno, ostavlja šansu da budemo bolji u suprotnom biti ćemo odstranjeni kao prljavi dio potomstva, pokvareni plod prvobitnih ljudi - nedostojni epiteta stanovnik Dženneta - Raja !


--------------------------------------------------------------
Preneseno 11. 02. 2012.
S. Sakić, D. Mirković, M. Kitić, Š. Suljaković Sinan:
Oduvek sam zeleo
dobro svima

Dragana:
Zelela sam svakom
da srecu ima

Mile:
Al' ima ljudi
koji lose vrate

Semsa:
Al' ima ljudi
koji zlobom plate

Ref. (Semsa)
Nek puknu dusmani
nek puknu dusmani
ja i dalje volim ceo svet

Volim rujno vino
volim plave oci
volim kad od lipe
zamirise cvet

Sinan:
Cesto neki znaju
da podmetnu nogu

Dragana:
Al' mene tako
da naljute ne mogu

Mile:
Ja se pesmom borim
da ostvarim snove

Semsa:
Ja se pesmom borim
za sve dane nove

Ref. (Semsa)

Sinan:
Narod dobro kaze
istina je prava

Dragana:
Ko drugom jamu
sam u nju upada

Mile:
Ima neko cudo
koje zivot kroji

Semsa:
Ima neko cudo
sto coveka vodi

Ref. 2x (Semsa)
Last edited by HM 2011 on 20/03/2013 20:14, edited 1 time in total.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#25 Re: Kakva je svrha svijeta kada Allah Dž.š zna kraj sviju,sv

Post by sour cherry »

i može predpostaviti svoje mjesto "na onom anamo svijetu"...
Ne može se to nikad znati.
Post Reply