Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#76 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by u-pet-deka »

Kad smo kod ne tako svakodnevnog korištenja jugo ili yugo prefixa, vdim da forum je pun kao šipak. Od Jugo atavizma, balija do jugo stereptipova i tako dalje. Taj Zviz u dva narvata napisa JUGO jezik. A kada smo kod tog jugoslovenskog jezika, vidim da ima mala hrpa ovdje koja se koristi izrazom. :oops:

Nego dajte vas dvojica pojasnite malo vaše opsesivno vezanje za tog lika (Zviza)?

Mada vidim kako i tramvajtrojka je famozni Zviz. :oops:

Da možda nije lik obećao posao u Danskoj, pa od te priče na kraju ostalo samo ono pojeo vuk magarca?
Last edited by u-pet-deka on 05/09/2021 17:46, edited 2 times in total.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#77 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by Iker C »

Gospoda jednom rijecju :bih:
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#78 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by sinuhe »

Sva trojica su fantasticni. Svidja mi se kako su razradjeni likovi.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#79 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by Truba »

u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#80 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by u-pet-deka »


Na kraju kriv Luksić jer mu nisu dali upisati zanat :lol:
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#81 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by fakat »

TRANCE wrote: 05/09/2021 02:45
u-pet-deka wrote: 05/09/2021 00:09 Dijaspora tramvajem se voza? To nema u filmu a ne u Sarajevu. I taj kirurg se dokazuje, samo na FB. Nije jedino mjerilo kompletnoj kafanskoj nomenklaturi biti susretljiv pri ispijanju kafe i pive. Imam i ja jednu dalje, kojaj je dobro uspjela ali ona naleti u BiH jednom u 5 - 8 godina ali zato na FB tu se dokazuje kao luda. Svaki let, svaki coffee shop, svako auto, putovanje, odmor, jelo, you name it - a ima 60 godina.
Imaš ljude koji su tamo 20-30 godina, ovdje im ostalo možda 10 ljudi s kojima su još u kontaktu, kome će se oni dokazivati? Ako se dokazuju, dokazuju se strancima tamo, s tim da je level dokazivanja veći, a time i učestalost manja: na zapadu meću na Fejsbuk kad kupe kuću od 200 milja, kod nas kad plate ljetovanje od 2 milje, a u Africi kad kupe kineske tene od 20 dolara.
Što se tiče tramvaja, zadnjih godina u njemu viđam i dosta turista i naše dijaspore kojima se ne da vozati taksijima, zbog pazi sad ovo, što taksisti smrde na cigare, voze kao luđaci i gledaju da prevare s "taksimetrom u kvaru". Jer ne dolaze svi turisti i dijaspora autom iz Njemačke vožnjom od 12 sati da pokažu to auto, mnogima je ugodnije i jeftinije doći avionom bez auta.
Ne vidim problem koristenja tramvaja. Ne smeta mi ni taksi, ali nekada mi je lakse uskociti u tramvaj, a sto se tice auta od svega najgore mi je parkiranje, plus uske ulice, divlja voznja, nervozni lokalci, itd. Zavisi i od lokacije, meni treba samo par tramvajskih stanica za vecinu stvari.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#82 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by Osmi Socrates »

Jeftina ta kuća za hvaljenje na Facebooku od 200 milja bogami.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#83 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by u-pet-deka »

Na kraju se sve svodi oko novca i mogućnosti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#84 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by moonca »

pitanje je
Naprimjer sa bosanskim ženama u dijaspori koje hoće da budu tamo nezavisne i jake, je li kontakt kod vas sa rodbinom vani zbog nečega odpao? Imate li samo dobre odnose sa prijateljima koji su otišli van BiH itd?

Odnosi/ komunikacija/ druzenje...... a, prica, naravno uvijek zavrshi, o novcu... :-)
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#85 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by u-pet-deka »

Imam rodbine koja BiH nije vidjela, a tako i rodbinu preko deceniju dana. Jednostavno njih BiH (i rodbina u BiH) ne zanima. Primjer, posjete HR turistički i to je to. Njihova djeca za BiH znaju samo iz predmeta geografije. Zatim imam rodbine koja posjeti BiH jednom u pet, sedam godina, kako kad. Njihova djeca, dok su imala 10, 12 godina u pratnji su bila. Sada, kada imaju preko 18 godina, za njih BiH je kao i Kenija, jednostavno ngedje daleko gdje ne putuju.

Ove u Australiji nekako mogu razumjeti. Skup je aviopromet. Moraju unutar Australije letiti, pa onda do Londona ili preko Singapura, Hong Konga u neki drugi veći europski grad, pa onda još jednom ili čak dva puta unutar Europe dok pristanu u BiH.

Razlozi su razni.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#86 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by moonca »

Nash narod je interesantan, moje zapazanje... oni koji su ostali..... ne gaje velike simpatije prema dijaspori. cak i blizi prijatelji...kao i rodbina.... jednostavno misle, nisi tu, nisi mi od pomoci.. kafa / shetnja... ne vide razloga/ svrhu da odrze prisniji odnos.
Kad dijaspora dodje u posjetu... nadju nacina, da izbjegnu susret.. ne podnose, slushati -hvalisanje/pokazivanje... a, oni koji prihvate susret. oni, preuzmu atmosferu/ hvalisanje/pokazivanje.. da dijasporac ..samo suti i gleda.. :oops: :lol:
Kako je to sve .. simpa...

Moja ' prijateljica' kad je cula da sam prodala stan.. pitanje je bilo. 'to se ti nemash namjeru vracati'... i bgm .. urijedila tel pozive.. :lol: :oops:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#87 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by u-pet-deka »

To od koristi je jako skup hobi, pogotovo kada su odnosi dijaspore i njihove rodbine u BiH u pitanju. Budimo iskreni, uprkos tome što niko ne priča o očekivanjima, ipak su tu i ogromna su.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#88 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by moonca »

Iskustva su bogata, vjerujem s obe strane .... no, nije lijepo pisati, a pogotovo citati.. :zoka:
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#89 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by skrtica »

Ovisi koliko sam se družila sa ljudima koji su otišli. Mnoge rado vidim ako navrate kući i obavezno dogovorimo izlazak skupa. Za neke mi je svejedno kao i kada su bili ovdje, kratko se ispričamo i razlaz.
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#90 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by cLo »

Moja iskustva sa dijasporom su pozitivna, sve fini i "normalni" ljudi. Ovi iz Skandinavije dolaze avionom, imaju super poslove, putuju, ali im ništa nije zabremede. Prijatelji iz Italije znaju doći i busom :D, eto jedino se ovi iz Švicarske i Njemačke vole malo pokazati, ali nisu hvalisavci koji se hvale da bi tebe ponizili, nego ono da te izgotive dok su tu. Imam i neke prijatelje u Americi koji su također jako galantni :D. Uglavnom, niko od mojih "slučajeva" nije kompleksaš, postoje neslaganja, ali uglavnom oko neshvatanja bh politike i generalno života ovdje.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#91 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by u-pet-deka »

moonca wrote: 07/09/2021 17:56 Iskustva su bogata, vjerujem s obe strane .... no, nije lijepo pisati, a pogotovo citati.. :zoka:
Lijepo ili ne, ista su dio svakodnevne realnosti na toj relaciji.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#92 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by moonca »

u-pet-deka wrote: 09/09/2021 11:52
moonca wrote: 07/09/2021 17:56 Iskustva su bogata, vjerujem s obe strane .... no, nije lijepo pisati, a pogotovo citati.. :zoka:
Lijepo ili ne, ista su dio svakodnevne realnosti na toj relaciji.
Kako za koga.. :zoka:
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#93 Re: Kakva iskustva imate sa bh dijasporom?

Post by Didier »

RagibUzoriti wrote: 16/08/2021 12:46 Ne znam u koju kategoriju ljudi ja spadam,posto zadnjih 9 godina zivim vani.Pa eto recimo da sam dijaspora.

Samo sa rijetkim ljudima sam ostao u kontaktu u BiH,jer cim ti vide ledja,vecina pocne neke lijeve price,zavisti i ljubomore.
Dodjes na odmor sa avionom-kazu shupak se nije snasao,nema para da dodje sa autom,a ovdje je nekad imao auto.
Dodjes na odmor sa vozilom-kazu vidi shupka dosao sa autom na odmor da se khurci,a gore sa biciklom ide na posao.
Treca grupa-brate sta ima kakav si,treba mi nekih para mozes li sta poslati preko WU,vrnem ti cim mognem.
Cetvrta grupa-zena ga tuce i maltretira,ne bih mu ja bio u kozi,vidi kako je nama fino dok pijemo pivu,on mora gore da rinta...

Tako da pokusavam da razumijem ljude iz obje perspektive,i ove sto imaju osnova da pricaju kontra dijaspore,i ove druge sto mrze dijasporu iz zavisti i ljubomore.Ove dijasporase sto su ober papani,i ove druge sto ne mogu nadavati para kojekakvim sto samo kmece i traze.

Najgore od svega je generalizovati. :D
Jebote, kakav te je polusvijet okruživao, nije ni čudo što si pobjegao :D
Post Reply