Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#1 Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by AdnanSA »

Prosječna plata u FBiH je oko 650 KM ako se ne varam a mnogi zarađuju i manje.
Kako četveročlana porodica sa dvoje djece može da preživi mjesec dana sa 500-1000 KM?
Režije,hrana,auto,osiguranje,stan,odjeća,obuća,novine i TV,izlasci,kultura,obdanište ili čuvanje djece i ostali izdatci koji su prisutni kako ljudi uspjevaju to podmiriti sa svojim tankim primanjima?
Na čemu ljudi štede maksimalno a na čemu ne?
Ima li smisla uopšte ostajati ovde ako će građani raditi samo za to da imaju pojesti i popiti?
User avatar
karanana
Posts: 47309
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by karanana »

prosjecna plata je oko 750 u federaciji ako ne lazu, ali ne bitno je jer i ja se isto pitam kako ljudi prezivljavaju. ne samo to nego posebno u ovo doba imamo prepune trzne centre gdje se kupuju kolica i kolica svakojakih finih stvari. mene sramota uci u merkator i kupiti samo hljeb i mlijeko.
Hendrix
Posts: 4124
Joined: 27/02/2004 00:00

#3 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by Hendrix »

Pa vrlo jednostavno, žive na kredit. I mene je to čudilo kako neki moji jarani sa platama oko 500KM kupiše auto, i još ženu djecu izdržavaju , kredit jaruga moj. I onda ih još roditelji nadopune što zafali malo i eto ti bosanskog života. Još malo odeš u minus na računu ako pređeš limit i uvijek ganjaš neke zaostale rate i tako se ponavlja. Ali zato većina ima mobitele od par stoja, jebga mora se imati to, kad je gorivo poskupilo ja nisam primjetio manje auta na ulicama grada, tržni centri puni, i naravno obavezno se mora na more otići i tamo istrošiti u minus, koliko se meni čini nevažno odakle su ali para ima.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#4 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by ins »

Nismo svi bogati, al nismo svi ni siromasni, stvar je postotaka, one koji imaju po osobi 200-250 KM ni ne vidjas, mada postoje, jer su vecina oni koji imaju npr 500-600 KM ili vise po osobi u domacinstvu... U Sarajevu, u Vlasenici ili Kladnju npr sigurno nije tako, al je tamo zivot jeftiniji, pa 200 KM po osobi u domacinstvu vise vrijedi nego ovdje

Mada mislim da se malo potcjenjuju primanja ljudi u BiH, jer je ipak prosjecna plata presla 400 EUR, u Sarajevu je skoro 1000 KM, pa na to dodaj topli obrok u 98% slucajeva od barem 200 KM. Na primjeru domacinstva u kojem oba roditelja rade, imaju neku strucnu spremu, a zaposleni su u firmama koje imaju iole solidne/prosjecne plate to znaci oko 1400-1500 KM mjesecni prihod. Ne mogu kupiti stan, tesko da ce kupiti nov auto, al za normalan zivot u svojoj sredini imaju para. I sta ih to cini drugacijim od francuza iz Nanta ili nijemca iz Laipziga?

Kako u Becu neko zivi od 900 EUR plate?
Kako u Zagrebu od 1800 kn plate?

Tesko...
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#5 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by Fozgen »

Ne zive nikako, tavore, pate se s mukom po pola.
Prosjecna plata nije 750 KM, jest al kad bi smo se lagali. Jest zato sto je plate funkcionera i ostalih slicne dotjeraju do te cifre od 750 KM.
Nekih ( koliko ja mogu da primjetim ) 60% penzija je 300 KM, ko uopste moze da prezivi sa tim?
Sad bas citam da papci od pekara najavljuju poskupljenje hljeba navodno ocekuju da ce poskupiti psenica, ali kao nije samo psenica ono sto uslovljava rast cijene hljeba nego plin i sve ostalo ( koje ostalo? ) kazu i struja poskupila ( pa zar struja inace zimi i nije skuplja? ). Prvo poskupljenje je nastalo u ljeto, razlog susa cijena plina i struje je u to vrijeme bila ista, odnosno nije se mjenjala tada ali oni poskupise zbog cijene psenice iako tvrde da brasno utice samo 20% na cijenu psenice. Dakle lazu nas da nemoze biti vise i prave budale od nas.
Nije samo hljeb, nego i sve ostalo, kad mogu pekari zasto nebi i mesari, kad mogu mesari sto nebi i mljekari itd.
Kriza? Koja kriza? Ko od vas koji imaju neke plate od 450-500KM trosi ista manje negoli prije? Kriza jest ali onima koji imaju plate po 1000 i vise a onim drugim kriza je bila od prije, nista se nije u njihovim zivotima promjenilo.
Mislim da je BiH po tom pitanju jedna od rijetkih drzava koju je kriza pogodila najmanje.
Komanc
Posts: 23
Joined: 20/07/2008 16:40

#6 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by Komanc »

AdnanSA wrote:Prosječna plata u FBiH je oko 650 KM ako se ne varam a mnogi zarađuju i manje.
Kako četveročlana porodica sa dvoje djece može da preživi mjesec dana sa 500-1000 KM?
Režije,hrana,auto,osiguranje,stan,odjeća,obuća,novine i TV,izlasci,kultura,obdanište ili čuvanje djece i ostali izdatci koji su prisutni kako ljudi uspjevaju to podmiriti sa svojim tankim primanjima?
Na čemu ljudi štede maksimalno a na čemu ne?
Ima li smisla uopšte ostajati ovde ako će građani raditi samo za to da imaju pojesti i popiti?
A GDJE BI TI?
kuda buraz ni u Evropi nije mnogo bolje...

moj ti je predlog...

na ulice pa potjerati ove sa vlasti i dovesti neke nove ljude...

zasto ne i mene .. :-) jel... sta mi fali... ha ja... :-)
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#7 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by AdnanSA »

Ins Mislim da radnici koji rade po raznim granapima i maloprodajama na ruke dobiju jedva 500 KM sa uključenim toplim obrokom i prevozom ako ga uopšte ima.
Sve je to jadno a gazde se bogate preko tuđih leđa.
Četveročlana porodica pojede mjesečno 360 obroka što kući što na poslu. Za koliko se love može napraviti 12 obroka dnevno?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#8 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by chuchumbamayumbe »

Nista jarane,
Ne placas sve sto ne moras (grijanje, vodovod, odvoz smeca), telefon smanjis na minimum, zena kuha hljeb pa traje po 3 dana, oblacis se u second-hand prodavnicama, kakvi izlasci i bakrachi, jede se krompir 'vako, krompir 'nako, o kakvom prazniku se metne malo mesa da zamirise, jede se grah po 3 dana...
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#9 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by madner »

Kljuc je nikad ne potrositi vise nego sto se ima u dzepu. :D
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#10 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by MrSini »

ins wrote:
Mada mislim da se malo potcjenjuju primanja ljudi u BiH, jer je ipak prosjecna plata presla 400 EUR, u Sarajevu je skoro 1000 KM, pa na to dodaj topli obrok u 98% slucajeva od barem 200 KM.

.
1000 KM + 200 KM topli obrok + prevoz. KOga treba da ubijem za taj posao?
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#11 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by ins »

MrSini wrote:
ins wrote:
Mada mislim da se malo potcjenjuju primanja ljudi u BiH, jer je ipak prosjecna plata presla 400 EUR, u Sarajevu je skoro 1000 KM, pa na to dodaj topli obrok u 98% slucajeva od barem 200 KM.

.
1000 KM + 200 KM topli obrok + prevoz. KOga treba da ubijem za taj posao?
Od kada je svijeta i vijeka: plata zavisi od vjestine koju znas...

I da odmah kazem: ako neko smatra da zna svoj posao, i da njegov rad vrijedi vise nego sto je sada placen, onda treba da potrazi drugi posao. Ako dobije takav posao, onda znaci da je bio u pravu. Ako ga ne dobije, onda treba da bude sretan sto ima svoj posao i da bude zadovoljan platom...
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#12 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by ins »

AdnanSA wrote:Ins Mislim da radnici koji rade po raznim granapima i maloprodajama na ruke dobiju jedva 500 KM sa uključenim toplim obrokom i prevozom ako ga uopšte ima.
Sve je to jadno a gazde se bogate preko tuđih leđa.
Četveročlana porodica pojede mjesečno 360 obroka što kući što na poslu. Za koliko se love može napraviti 12 obroka dnevno?
Hmm, cuj, s obzirom da se radi o potpuno neobrazovanoj radnoj snazi na mjestu koje ne trazi nikakvu vjestinu, ne znam zasto bi njihova plata trebala biti vodeca u drustvu kojem zive?

Sramota je kada VKV metalostrugar ima 300-400 KM platu, jer njegova vjestina zasluzuje vecu platu.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#13 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by ins »

Cisto jedan primjer, moj jedan prijatelj je za svoju maloprodaju pokusavao naci normalnu i razumnu osobu koja bi vodila radnju. Uslov je bio da sluzi racunarom, da je stalozena, komunikativna, itd,itd.. Plata: 1200 KM, stalni posao, prijavljen naravno.

Od marta ove godine je trazio takvu osobu, dok na kraju prije mjesec nije doslovno doveo i preselio u Sarajevo jednog momka iz Srednje Bosne da radi taj posao, koji je tamo radio za neku firmu...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#14 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by mostarac »

ti mi malo djelujes kao da si s marsa pala ili pao. Prosjecna plata nije pokazatelj standarda, a pogotovo to nije u zemlji gdje je 50% nezaposlenih, a od tih 50% skoro 70% je zaposleno u administraciji, sto ce reci oni su paraziti u ekonomskom smislu jer ne prave novac. Ako izuzmemo ogromne plate "vaznijih" drzavnih namjesnika i telekom operatera cifra ce spasti ispod 600 KM. Uzevsi u obzir da je svaki drugi covjek zaposlen to ti dodje 300 KM po osobi, bez penzionera.
Sa 1.200 maraka i rate od kredita koje su ljudi vecinom pojeli i smjestili u frizidere ili koristili za osnovne ljudske potrebe mislim da se nema sanse preziviti. Dizu se novi krediti kako bi se zakrpili stari i stvara se zacaran krug.
Sarajevo nije primjer koji treba uzimati za Bosnu, jer u Sarajevu se zivi 10 puta bolje nego u ostatku zemlje iako ni u Sarajevu nije sjajno i daleko je od dobrog. Ljudi u ovoj zemlji gladuju al to u novinama tesko da neko moze procitati, jer se nema mjesta od raznih patriotskih poklica na prvim i hane hadziavdagic i ekipe na zadnjim stranama. ostatak popune crna hronika tj. gdje ko koga zbo i smrtovnice. Masa ljudi u ovoj zemlji nema marku da svom dijetetu kupi kiflu, a cokolade dijeli praznikom.
Ljudi opet idu i na more i na odmore, al uvijek neko ima para. Nas problem je sto para ima 5% stanovnistva u ogromnim kolicinama, jos 5% je prilicno dobro stojece, 50% dijeli samo jedan korak od totalne propasti i siromastva, a 40% je vec tamo i gladuje.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#15 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by atko »

ins wrote:Cisto jedan primjer, moj jedan prijatelj je za svoju maloprodaju pokusavao naci normalnu i razumnu osobu koja bi vodila radnju. Uslov je bio da sluzi racunarom, da je stalozena, komunikativna, itd,itd.. Plata: 1200 KM, stalni posao, prijavljen naravno.

Od marta ove godine je trazio takvu osobu, dok na kraju prije mjesec nije doslovno doveo i preselio u Sarajevo jednog momka iz Srednje Bosne da radi taj posao, koji je tamo radio za neku firmu...
Ovo zvuci previse idealno ...u cemu je bila kvaka ? Radno vrijeme od 7 do 22 ... svaka druga nedjelja slobodna??

Ali generalno nasi ljudi nisu bas nesto raspolozeni da rade ... svi bi dozivotni ugovor u drzavnoj firmi :roll:

A to kako zive gradjani ... pa nasi kriteriji su cudni ... a prag tolerancije elastican do p.materine ... zive na ustrb kvaliteta svoji zivota i zivota svoje djece... i nebi tu bilo nista loso zivjeti skormno, onako kako se moze ali teziti ka naprijed ... zalosno je sto nam je dobro u nasoj ucmalosti ... e ja i vazno je da je ziva glava i da se ne puca ;)
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#16 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by edvin »

AdnanSA wrote:Prosječna plata u FBiH je oko 650 KM ako se ne varam a mnogi zarađuju i manje.
Kako četveročlana porodica sa dvoje djece može da preživi mjesec dana sa 500-1000 KM?
Režije,hrana,auto,osiguranje,stan,odjeća,obuća,novine i TV,izlasci,kultura,obdanište ili čuvanje djece i ostali izdatci koji su prisutni kako ljudi uspjevaju to podmiriti sa svojim tankim primanjima?
Na čemu ljudi štede maksimalno a na čemu ne?
Ima li smisla uopšte ostajati ovde ako će građani raditi samo za to da imaju pojesti i popiti?
Ako ti je za neku utjehu:

Buraz mi zivi u SWE, on i zena imaju 2700 EUR zajedno netto mjesecno. Stan placaju 870 EUR mjesecno, da dobro si procitao cifru. Struja, telefon i ostale rezije oko 250 EUR mjesecno. Hrana ih kako kaze izadje oko 500 EUR mjesecno (kila teletine je oko 40 KM), a gdje je auto,osiguranje,odjeća,obuća,novine i TV,izlasci,kultura,obdanište ili čuvanje djece i ostali izdatci , kao sto pises. Gin-tonic u baru kosta u 16 KM, itd. pa skontaj da ni njima kad se svede nije puno bolje.
Mozda je ipak drugacije u nekoj drugoj zemlji, nemojte sad odmah da raspalite onu kao eto jadan on, bas mu tesko itd.
Navodim samo primjer.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#17 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by van Basten »

evo jedan prigodan vic:
raspravljali amerikanac, nijemac i Mujo kako ko živiod svojih primanja.
Amerikanac:
-meni plata 5.000$, na režije, klopu i sl ode 3.000$ a one 2.000$ u šta potrošim, nemam pojma
Nijemac:
- plata mi 3.000€, 2.000€ ode na režije, poreze, kućne potrebštine... a 1.000€ gdje mi ode, nemam pojma
Mujo:
- plata mi 400 KM, na režije i hranu mi ode 700KM... odakle mi onih 300 KM, nemam pojma :D
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#18 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by edvin »

van Basten wrote:evo jedan prigodan vic:
raspravljali amerikanac, nijemac i Mujo kako ko živiod svojih primanja.
Amerikanac:
-meni plata 5.000$, na režije, klopu i sl ode 3.000$ a one 2.000$ u šta potrošim, nemam pojma
Nijemac:
- plata mi 3.000€, 2.000€ ode na režije, poreze, kućne potrebštine... a 1.000€ gdje mi ode, nemam pojma
Mujo:
- plata mi 400 KM, na režije i hranu mi ode 700KM... odakle mi onih 300 KM, nemam pojma :D
:-D :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#19 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by ljubav_aha »

mostarac wrote:ti mi malo djelujes kao da si s marsa pala ili pao. Prosjecna plata nije pokazatelj standarda, a pogotovo to nije u zemlji gdje je 50% nezaposlenih, a od tih 50% skoro 70% je zaposleno u administraciji, sto ce reci oni su paraziti u ekonomskom smislu jer ne prave novac. Ako izuzmemo ogromne plate "vaznijih" drzavnih namjesnika i telekom operatera cifra ce spasti ispod 600 KM. Uzevsi u obzir da je svaki drugi covjek zaposlen to ti dodje 300 KM po osobi, bez penzionera.
Sa 1.200 maraka i rate od kredita koje su ljudi vecinom pojeli i smjestili u frizidere ili koristili za osnovne ljudske potrebe mislim da se nema sanse preziviti. Dizu se novi krediti kako bi se zakrpili stari i stvara se zacaran krug.
Sarajevo nije primjer koji treba uzimati za Bosnu, jer u Sarajevu se zivi 10 puta bolje nego u ostatku zemlje iako ni u Sarajevu nije sjajno i daleko je od dobrog. Ljudi u ovoj zemlji gladuju al to u novinama tesko da neko moze procitati, jer se nema mjesta od raznih patriotskih poklica na prvim i hane hadziavdagic i ekipe na zadnjim stranama. ostatak popune crna hronika tj. gdje ko koga zbo i smrtovnice. Masa ljudi u ovoj zemlji nema marku da svom dijetetu kupi kiflu, a cokolade dijeli praznikom.
Ljudi opet idu i na more i na odmore, al uvijek neko ima para. Nas problem je sto para ima 5% stanovnistva u ogromnim kolicinama, jos 5% je prilicno dobro stojece, 50% dijeli samo jedan korak od totalne propasti i siromastva, a 40% je vec tamo i gladuje.
jednostavan iskren post
edvin
Posts: 387
Joined: 03/05/2004 16:57

#20 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by edvin »

ljubav_aha wrote:
mostarac wrote:ti mi malo djelujes kao da si s marsa pala ili pao. Prosjecna plata nije pokazatelj standarda, a pogotovo to nije u zemlji gdje je 50% nezaposlenih, a od tih 50% skoro 70% je zaposleno u administraciji, sto ce reci oni su paraziti u ekonomskom smislu jer ne prave novac. Ako izuzmemo ogromne plate "vaznijih" drzavnih namjesnika i telekom operatera cifra ce spasti ispod 600 KM. Uzevsi u obzir da je svaki drugi covjek zaposlen to ti dodje 300 KM po osobi, bez penzionera.
Sa 1.200 maraka i rate od kredita koje su ljudi vecinom pojeli i smjestili u frizidere ili koristili za osnovne ljudske potrebe mislim da se nema sanse preziviti. Dizu se novi krediti kako bi se zakrpili stari i stvara se zacaran krug.
Sarajevo nije primjer koji treba uzimati za Bosnu, jer u Sarajevu se zivi 10 puta bolje nego u ostatku zemlje iako ni u Sarajevu nije sjajno i daleko je od dobrog. Ljudi u ovoj zemlji gladuju al to u novinama tesko da neko moze procitati, jer se nema mjesta od raznih patriotskih poklica na prvim i hane hadziavdagic i ekipe na zadnjim stranama. ostatak popune crna hronika tj. gdje ko koga zbo i smrtovnice. Masa ljudi u ovoj zemlji nema marku da svom dijetetu kupi kiflu, a cokolade dijeli praznikom.
Ljudi opet idu i na more i na odmore, al uvijek neko ima para. Nas problem je sto para ima 5% stanovnistva u ogromnim kolicinama, jos 5% je prilicno dobro stojece, 50% dijeli samo jedan korak od totalne propasti i siromastva, a 40% je vec tamo i gladuje.
jednostavan iskren post
Da, samo sto je 70% od tih 50 % nezaposlenih zaposleno u tzv. sivoj ekonomiji (ne kazem da je to u redu) i oni koje ja znam zaradjuju kao i da su zaposleni na bijelo, samo nemaju socijalno, penziono, itd. Tako da mi malo djeluje kao da su s marsa pali oni koji to ne znaju.
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#21 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by cyprus »

Životni standard u BiH nije uopšte toliko loš koliko to brojke pokazuju. Problem je samo što se taj standard održava na sivoj ekonomiji, što će se urušit kad tad, vrlo vjerovatno uskoro :roll:
User avatar
pici
Posts: 43608
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#22 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by pici »

samo se vi nadajte prosperitetu nacionalističke retorike i blagostanja.....dok u svijetu se sprema kataklizma.............


Bez posla ostaju stotine hiljada ljudi
Datum: 29.12.2008 19:55
Autor: Reuters

LONDON, VARŠAVA, ATINA - Britanski institut za osoblje i razvoj (CIPD) upozorio je juče da bi iduće godine 600.000 ljudi moglo da ostane bez posla zbog čega bi 2009. postala najteža po nezaposlenosti od 1991. godine.

U istraživanju se navodi da se očekuje da će se posljedice recesije znatno osjetiti u Velikoj Britaniji, što bi moglo da dovede do toga da broj nezaposlenih bude blizu tri miliona i prije nego što ekonomija počne da se oporavlja.

"Do kraja 2009. godine broj nezaposlenih i onih koji aktivno potražuju zaposlenje povećaće se na 2,8 miliona, što je za milion više od podataka iz proljeća 2008. godine", rekao je glavni ekonomista iz CIPD-a Džon Filpot u redovnom godišnjem izvještaju "Barometar".

Upozorenje CIPD-a objavljeno je nakon što je još jedno od britanskih maloprodajnih preduzeća "Adams", koje prodaje dječju odjeću, palo pod prinudnu upravu. "Adams" zapošljava oko 2.000 radnika. Prethodno su u stečaj otišli lanac robnih kuća "Woolworths", lanac muzičkih prodavnica "Zavvi", proizvođač kafe i čaja "Whittard" i grupa za prodaju muške konfekcije "Officers Club". "Woolworths je pao u stečaj u novembru i prinudna uprava je saopštila da će sve prodavnice biti zatvorene do 5. januara, te da će 27.000 ljudi ostati bez posla ukoliko se u posljednjem trenutku ne pojavi potencijalni kupac.

U Poljskoj bi, zbog ekonomske krize, iduće godine bez posla moglo da ostane do pola miliona ljudi. Prognoza nije zasnovana na mogućnosti recesije, već na očekivanju rasta poljskog bruto domaćeg proizvoda u 2009. godini između dva i 2,5 odsto. Otpuštanja u poljskim preduzećima prijete, prije svega, zaposlenima bez punog radnog vremena, kao i mladim i starijim radnicima. Ukoliko svjetska ekonomska kriza dovede do masovnog povratka poljskih radnika, zaposlenih u zemljama zapadne Evrope, nivo nezaposlenosti bi mogao biti još veći.

Prognoze govore da bi u Grčkoj naredne godine moglo ostati bez posla između 80.000 i 100.000 radnika, zbog sve veće ekonomske krize, ali i nedostatka adekvatnih Vladinih mjera. Poslanik iz redova najveće opozicione stranke PASOK Mihalis Hrisohoidis kaže da bi Vlada trebalo da preduzme odlučne mjere za zaštitu tržišta, pri čemu bi osnovni cilj bila stimulacija potražnje i kupovne moći stanovništva.



Ekonomija i nauka | 28.12.2008
Milioni Amerikanaca ovisni o "narodnim kuhinjama"


U septembru je broj siromašnih koji su od američke vlade zatražili bonove za hranu dostigao neslavan rekord: 31,5 milion, ili 10 odsto građana. Spremanje besplatnih obroka je moguće samo zahvaljujući radu dobrovoljaca.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3903258,00.html
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#23 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by zgembo_sa »

Boga mi ne znam gdje vi zivite... Cuj onoga gore, kaze prosjecna plata u KS veca od 1000. Druze moj, to ti je takva zabluda da nisi svjestan... U Sarajevu vecina visokoobrazovanih kadrova nema preko 1000, a ti govoris o prosjeku, znaci radnici svih strucnih sprema... A ti ljudi sa SSS ili nize, masovno rade za 400-500 KM. Prosjek je zajebana stvar. U taj prosjek ulaze i plate direktora velikih firmi, poslanika i sl. od po recimo 7-8 hiljada KM. Naravno da te plate dizu prosjek. To u principu znaci da vecina ljudi ima cak i nize plate od tog prosjeka... U Sarajevu je skoncentrisana vecina administracije, sjedista svih vecih kompanija... Ali plate obicnih radnika nisu drasticno vece nego u drugim dijelovima BiH. Kad tome dodas vece troskove zivota, onda shvatis da ljudi u Sa nisu u nista boljoj poziciji od nekih drugih gradova u BiH.

Samo nemojte Boga vam pokusavati da uporedjujete zivotni standard na zapadu sa ovim nasim. Koliki procenat porodica u BiH ima 2 clana koja rade? Koliki procenat ima vlastiti stan koji su kupili svojim, zaradjenim novcem? Koliki procenat ide svake godine na godisnji odmor i koji procenat kupuje novo auto svake 3 godine? Uporedite sve to sa situacijom na zapadu. Hajde nemojmo mijesat kruske i jabuke... Zivot u BiH je za vecinu stanovnistva vrlo tezak. Jedva se sastavlja kraj s krajem.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#24 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by amrica »

Zaboravljena je jedna jako vazna stvar, vecina stanovnika BiH ima nekoga vani, i ta cifra koliko ljudi (djeca, rodjaci...) salju novca ovamo je velika nepoznanica, ali sigurno utjece na ovaj "privid" da se zivi bolje od stvarnih primanja.
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#25 Re: Kako žive građani BiH od svojih primanja?

Post by barby02 »

Nemojte se sekirati. . Izdrzimo do 2012, kad ce treci svjetski ili smak. Nesto ce valjda biti od tog. . Ja se tome nadam jer sam u prosvjeti kojoj nikad nece biti bolje, al sam duhovno bogata . . "ako nemas bar 3 kredita i nekoliko praznih kartica, nekoga da mu pomazes,dobro si se udao/la, salju iz inostranstva, nemas pokvarena i stara kola,ne placas stan i rezije, stvarno nije lose. Prosvjeta ima obicaj dati 13-tu platu, bajramluk-bozicnicu, zimnicu. . al ove godine nesto nam ne dadose. Dodjite u prosvjetu, najljepsa saradnja je sa divnim roditeljima i lijenom i razmazenom djecom, hrpom administracije. Vrijeme vam je organizovano, nemate se za sta brinuti, jer zimskog raspusta nema, ljetni imate mjesec dana a ako imate finog direktora, svakog zapadne da dezura neki praznik uz domara, pa se proveselite udvoje :D Bolovanje mozete uzeti kad hocete jer nadoknadice duh sveti i niko vam nece prigovarati poslje treceg dana. Sindikat je jedinstven ko trula bracna zajednica i mozete se pouzdati da nikakva prava necete izganjati"
Ovo je dio onoga sto muci skolstvo a najgore je to, sto fakulteti upisuju studente na smjerove za koje nece biti mjesta bar prvih 15 godina, po diplomiranju.Nisam rekla da diploma ne vrijedi, ali ne vrijedi u parama :mrgreen:
Post Reply