Kako zaštitit psa od krpelja?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
loka.sa
Posts: 35
Joined: 09/08/2011 15:41

#101 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by loka.sa »

Za sve ljubitelje i zabrinute vlasnike
borba protiv krpelja je zaista svakodnevna u toplijim mjesecima i ako životinja nema nikakvu zaštitu prije ili kasnije će dobiti piroplazmozu, opaku bolest koja za dva do tri dana pokosi životinju. Nije svaki krpelj opasan ali dovoljno je jedan da okonča stvar.
Ja godinama već prakticiram da psa prije izlaska u šetnju samo po šapama i s donje strane trbuha ovlaš napršćem razblaženom otopinom ectanona. Odmah da kažem ova tečnost se koristi za buhe, krpelje i ostale ektoparazite kod životinja, ali je iznimno i toksična pa se treba pažljivo primjenjivati ne svaki dan i ne čitava životinja da bude natopljena već samo tek toliko da se malo nakvase naročito mjesta za koja se krpelji prvo hvataju (noge i vrat). Tek tada sam sigurna da se ni jedan krpelj neće uhvatiti. Probala sam sve ostale ogrlice, kapi, sprejeve, praškove ali ova tečnost je extra. Ponavljam korisiti se extra razblažena. Može se nabaiti isključivo uz odobrenje veterinara....pozz
PurpurHazel
Posts: 378
Joined: 12/09/2011 10:01

#102 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by PurpurHazel »

Upravo mu našla jednog blizu oka!!
Ne znam šta da radim, da mu sama vadim ili zovem veterinara, pošto nikad nijednog nije nahvatao u 5 godina koliko mu ima, pa ne znam koliko ću to uspješno odstraniti, a pravo sam u panici?? :( :(
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#103 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by febo_acm »

Pinceta i lagano... Nece biti problema, to je normala pojava. Ja sam neki dan izvadio jednog po prvi put u zivotu :D Kapnes malo ulja na krpelja i onda povuces, neko proba i sa benzinom i alkoholom... kako god izvadit ce ga. Kasnije malo stavinalkohola na ranicu zbog dezinfekcije.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
User avatar
Truba
Posts: 82259
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#104 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Truba »

:roll: ja vadim dva tri dnevno
prije sam imao visinske pripreme te kroz rukavice i najlon ovo ono
sada ih čupam noktima :roll:

ne znam odakle ih više
PurpurHazel
Posts: 378
Joined: 12/09/2011 10:01

#105 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by PurpurHazel »

Hvala, evo otišla u Pet shop, dali mi nešto plastično, oblika i veličine kreditne kartice :-), a na ćošku ima ona dva kao zubića, i tim zahvatim do dna i izvučem ga, kontam čitav, kad vidim još malo ostalo i povučem taj dio pincetom i izvučem glavurdu... :D

Malo mu sad krvari, znači ranicu tretirati s alkoholom i to je to?
Prvi susret sa sličnom živinom, veze nemam.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#106 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Admir_1984 »

starci mi kažu da ih Messiju svaki dan po 2-3 izvade :oops: :oops: :oops: , ima jedan iznad oka i bore se ko lavovi da ga izvade jer se ovaj ne da tu barkati :-) Imal ko kakvo prakticno rješenje :(
PurpurHazel
Posts: 378
Joined: 12/09/2011 10:01

#107 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by PurpurHazel »

Admir_1984 wrote:starci mi kažu da ih Messiju svaki dan po 2-3 izvade :oops: :oops: :oops: , ima jedan iznad oka i bore se ko lavovi da ga izvade jer se ovaj ne da tu barkati :-) Imal ko kakvo prakticno rješenje :(

Mom isto iznad oka bio, lagano sam sve, izvalila ga u pozu za češkanje i maženje, malo ga češljala, da se nešto dešava, da mu nije iznenadna akcija, inače odmah bi skužio da je nešto :D I bio je stvarno miran, tek kasnije kad sam krenula malo alkoholom sredit ranicu, skonto je stvar pa se malo otimao.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#108 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Admir_1984 »

PurpurHazel wrote:
Admir_1984 wrote:starci mi kažu da ih Messiju svaki dan po 2-3 izvade :oops: :oops: :oops: , ima jedan iznad oka i bore se ko lavovi da ga izvade jer se ovaj ne da tu barkati :-) Imal ko kakvo prakticno rješenje :(

Mom isto iznad oka bio, lagano sam sve, izvalila ga u pozu za češkanje i maženje, malo ga češljala, da se nešto dešava, da mu nije iznenadna akcija, inače odmah bi skužio da je nešto :D I bio je stvarno miran, tek kasnije kad sam krenula malo alkoholom sredit ranicu, skonto je stvar pa se malo otimao.
Messija je vrlo teško kontrolisati kada se otima, ipak ima haman 50kila :-D
PurpurHazel
Posts: 378
Joined: 12/09/2011 10:01

#109 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by PurpurHazel »

Admir_1984 wrote:
Messija je vrlo teško kontrolisati kada se otima, ipak ima haman 50kila :-D
I ja se s tornjakom natežem, a nisam s nekim malim. :)
Ma da se sve to, samo je bitno da on ne osjeti da "ćeš nešto raditi". Ja sam postupala kao i svaki dan, maženje, češkanje, a u džep ubacila te pincete i lagano mu odstranila neman iz drugog puta. Nemoj se zezat s tim, izvadi mu što prije, šta znaš jel zaražen krpelj ili nije. Vidi mene ko stručnjak pravi, a danas nisam znala ko mi glavu nosi. :lol:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#110 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by pakica_ »

Zhìxin wrote:Pinceta i lagano... Nece biti problema, to je normala pojava. Ja sam neki dan izvadio jednog po prvi put u zivotu :D Kapnes malo ulja na krpelja i onda povuces, neko proba i sa benzinom i alkoholom... kako god izvadit ce ga. Kasnije malo stavinalkohola na ranicu zbog dezinfekcije.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
no no nista kapati na krpelja no no! ako je zarazen pa povrati u pasce, belaj! samo "nasuho"! nemoj da te vise cujem da nesto kapas po lili, ščuo?! :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#111 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by KatarinaKosaca »

Admir_1984 wrote:starci mi kažu da ih Messiju svaki dan po 2-3 izvade :oops: :oops: :oops: , ima jedan iznad oka i bore se ko lavovi da ga izvade jer se ovaj ne da tu barkati :-) Imal ko kakvo prakticno rješenje :(
Kakvu zaštitu sad ima? Moja ima scalibor ogrlicu plus onu kapsulu 1x mjesečno. Poslije iskustva da je umalo izgubim.. drhtim od krpelja.. a naročito je teško kod dugodlakih vidjeti svakog krpelja..
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#112 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Admir_1984 »

KatarinaKosaca wrote:
Admir_1984 wrote:starci mi kažu da ih Messiju svaki dan po 2-3 izvade :oops: :oops: :oops: , ima jedan iznad oka i bore se ko lavovi da ga izvade jer se ovaj ne da tu barkati :-) Imal ko kakvo prakticno rješenje :(
Kakvu zaštitu sad ima? Moja ima scalibor ogrlicu plus onu kapsulu 1x mjesečno. Poslije iskustva da je umalo izgubim.. drhtim od krpelja.. a naročito je teško kod dugodlakih vidjeti svakog krpelja..
Samo ogrlicu, al je i ona malo izlapila, al sumnjam da bi i nova išta pomogla, ipak je on 24 sata vani. Kakva je ta kapsula?
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#113 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by una_bo »

pa sigurno Frontline
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#114 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by KatarinaKosaca »

una_bo wrote:pa sigurno Frontline

Da, front line kapsulu 1x mjesečno i ogrlicu 3 mjeseca... i opet strah stalno. Krpeljska groznica je nešto strašno.. gledaš kako ti pas ide, a injekcije koje prima su posebno bolne..
User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#115 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by una_bo »

KatarinaKosaca wrote:
una_bo wrote:pa sigurno Frontline

Da, front line kapsulu 1x mjesečno i ogrlicu 3 mjeseca... i opet strah stalno. Krpeljska groznica je nešto strašno.. gledaš kako ti pas ide, a injekcije koje prima su posebno bolne..
vjeruj da bdijem nad njima i tražim svaki put kad se vrate iz šetnje. mi smo magnet za krpelje, ali na našu sreću nismo još imali takvo iskustvo. samo bi mi to još trebalo pored svih bolesti i problema koje mi imaju.
PurpurHazel
Posts: 378
Joined: 12/09/2011 10:01

#116 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by PurpurHazel »

Opet ja.. :sad:
Znači sinoć ništa nije jeo i upravo sad povratio neku kao zelenkasto-žućkastu sluzavu smjesu?
Diše teže, ali i vrućina je, a on svake godine ima frku adaptiranja na više temperature.
Ne znam sad jel da paničim jer se ovo dešava neposredno nakon odstranjivanja krpelja ili nije ništa strašno?
Da zovem veta? Jutros je u šetnji bio sasvim okej, vodu ne odbija, znači samo hranu.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#117 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by KatarinaKosaca »

PurpurHazel wrote:Opet ja.. :sad:
Znači sinoć ništa nije jeo i upravo sad povratio neku kao zelenkasto-žućkastu sluzavu smjesu?
Diše teže, ali i vrućina je, a on svake godine ima frku adaptiranja na više temperature.
Ne znam sad jel da paničim jer se ovo dešava neposredno nakon odstranjivanja krpelja ili nije ništa strašno?
Da zovem veta? Jutros je u šetnji bio sasvim okej, vodu ne odbija, znači samo hranu.
Paniči i zovi veta.. ne bih ja da glumim net veta, ali i moja je imala te simptome sa krpeljskom groznicom..
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#118 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Admir_1984 »

PurpurHazel wrote:Opet ja.. :sad:
Znači sinoć ništa nije jeo i upravo sad povratio neku kao zelenkasto-žućkastu sluzavu smjesu?
Diše teže, ali i vrućina je, a on svake godine ima frku adaptiranja na više temperature.
Ne znam sad jel da paničim jer se ovo dešava neposredno nakon odstranjivanja krpelja ili nije ništa strašno?
Da zovem veta? Jutros je u šetnji bio sasvim okej, vodu ne odbija, znači samo hranu.
Jel sve ok sa cukom?

Ove godine izgleda krpelja ko mrava, moji sa Messija svaki dan skidaju par krpelja :evil: Uzeli smo mu i te frontlajn ampule pa cekamo da najave dva suncana dana da mu stavimo, jer kao ne smije se kupati dva dana nakon što se stavi, a pošto je on vani može ga kiša saprat :-D
PurpurHazel
Posts: 378
Joined: 12/09/2011 10:01

#119 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by PurpurHazel »

Admir_1984 wrote: Jel sve ok sa cukom?

Ove godine izgleda krpelja ko mrava, moji sa Messija svaki dan skidaju par krpelja :evil: Uzeli smo mu i te frontlajn ampule pa cekamo da najave dva suncana dana da mu stavimo, jer kao ne smije se kupati dva dana nakon što se stavi, a pošto je on vani može ga kiša saprat :-D

Ma dobar ko da mu ništa nije bilo. :thumbup:
Neka tako i ostane svima kroz cijelo ovo proljeće i navalu beštija.
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#120 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Djubre_ »

Za ukidanje krpelja koristite sirce! Danas ga zalijte iz neke casice, sutra ga nema. On sam spadne.

A u zamjenu za sirce, mozete koristiti i alkohol.

Sent from my GT-i9001 using Tapatalk 2
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#121 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by pakica_ »

sirce se meni pokazalo kao odlicna prevencija.. krpelje generalno ne treba nicim zaljevati, potapati, gnjaviti, jer on tada povraca, i belaj.. a 2/3 vode i 1/3 sirceta i spricung prije setnje :thumbup:
ili taj omjer, pa potopiti krpu u to, i ocistiti pasce.. ja do sad krpelje na svojim kerovima ne nadjoh, a od zastite koristim upravo sirce, jer sam skontala da dadoh pare bez veze na neke ogrlice i sl. a isti efekat :D
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#122 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Djubre_ »

Sirce sirce najisplatnije.. na pijci flasu kupiti.. i tako ga natopiti da sam otpadne, jer smeta im to. A i alkohol takodje. To sam davno nekad prije 20 god naucio od cigana jednog bogatog. Kupio mi mladog vucijaka i dobermana i dva boxa :smile: pa mi tada pokazao kako opadaju.. i evo nakon 20 god na macku vidim krpelja, zalijem ga malo s par kapi.. nakon dan vidim, da ga nema.. ;)

Sent from my GT-i9001 using Tapatalk 2
ozon3
Posts: 14
Joined: 19/06/2013 08:36

#123 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by ozon3 »

U DM marketu imate supet pincete za krpelje, sa oprugom. Nakon sto stavite pincetu oko krpelja, samo pustite da se sama zatvori. Dovoljno je jaka da ga sama drzi, i samo 3 puta u smjeru suprotnom od kazaljke na satu okrenite i krpelj sam ispada. Svojim sam psima X puta vadio krpelje, a i sada ovim ulicnim vadim kad vidim. Manje krpelja na ulicnim psima = manje bolesnih pasa.
migulica
Posts: 58
Joined: 21/06/2013 09:06

#124 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by migulica »

Kod mene u ulici su u posljednjih mjesec dana dva psa uginula od krpelja... :-( :-(

Mrzim te bestije i bojim ih se pravo...

Sad mi fakat nije jasno... da li ih prije vađenja natapaiti uljem, alkoholom ili samo sa pincetom obrnuto od kazaljke na satu izvuci?? Stvarno su podijeljena mišljena...

Čini se kao lakše izvući ga nakon natapanja alkoholom, al opet....
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#125 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Pasiflora »

migulica wrote:Kod mene u ulici su u posljednjih mjesec dana dva psa uginula od krpelja... :-( :-(

Mrzim te bestije i bojim ih se pravo...

Sad mi fakat nije jasno... da li ih prije vađenja natapaiti uljem, alkoholom ili samo sa pincetom obrnuto od kazaljke na satu izvuci?? Stvarno su podijeljena mišljena...

Čini se kao lakše izvući ga nakon natapanja alkoholom, al opet....
Jesu li ti psi bili vlasnicki ili lutalice?
Nmeoj krepelja nicim natapati, povratice i zaraziti tvoga psa. Samo ga uzmi pincetom i provrti :)
Post Reply