Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#126 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by Russki »

Pajdo, puno je 2000 :D
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#127 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by lajkujMe »

Zemlju bez suma i prirode bez zivotinja samo na milione nebodera i betonskih podloga. Auta koja lete i 25 milijardi ljudi na planeti.

Nesto slicno kao u Star Warsu onaj planet Coruscant

Image

Ljudi naucili da putuju svemirom i napravili smo malo galakticko carstvo, upoznali na stotine inteligentnih vrsta.
Jos uvijek smo ratoborni i vec smo prosli kroz nekoliko velikih galaktickih ratova.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#128 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by UnscarD »

Za 2000 godina ocekujem da ce biti moguce zivjeti vijecno...prvo uz pomoc augmentacija (vijestackih organa i integracije tijela sa tehnologijom) a onda i potpuno preseljenje svijesti u masine.
Do tada cemo rijesiti problem putovanja svemirom i kolonizovat cemo druge svijetove te vise necemo zavisiti od energije nase zvijezde.

Sto Michio Kaku rece, zamislite koliko je svemir star...samo zemlja je stara 4,6 milijardi godina a radi se o jednoj od mladjih planeta a ljudi su na njoj tek poslednjih nekoliko stotina hiljada. Sad zamislite civilizaciju koja je nastala "pisljivih" milion godina prije nase ...to je za svemir nista...djelic dijelica secunde, kada bi zamislili svo poznato vrijeme od nastanka svemira do sada, kao 24h sat...e sada probajte zamisliti milion godina napredniju civilizciju od nase? Ne ide ...to je otplike kao da jedan mrav iz jednog mravinjaka negdje u bespucima Amazonske sume, pokusava da zamisli kako izgleda Times Square u New York-u ...
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#129 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by UnscarD »

Naravno, sve ovo iznad, pod uslovom da prezivimo kao covijecanstvo narednih 50-100 godina jer je ovo vrijme tranzcije civilizacije iz Tip 0 u Tip 1. Mi trenutno koristimo mrtve biljke i zivotinje kao izvor nase energije (nafta, ugalj) i tek tu i tamo stidljivo pocinjemo da korstimo energiju nase zvijezde. Nalazimo se negdje na 0,86 na skali civilizacija. Najtezi je transfer u TIP 1. Ako to odradimo (a zivimo u kriticnom vremenu) uspjesno, civilizacija TIP 1 koja je nadvladala energetsku oskudicu (a samim tim i ratove, glad i nemastinu) i koja je u balansu sa prirodom (pa joj ne prijeti unistenje) vrlo tesko moze biti unistena, osim u slucaju smrti zvijezde (a nasoj se to nece desiti jos neko vrijeme) ili eventualno udarom nekog asteroida klase ubica planeta, mada je i to upitno jer je moguce da bi smo vec tada imali tehnologiju da takvu situaciju rijesimo.
Za pocetak, sve ovo gore navedeno, nije moguce niti ostvarivo unutar postojeceg monetarnog sistema i on prvi mora da propadne jer on je rak rana planete. Vjestacka tvorevina koja je istina odlicno posluzila svrsi ali koja je danas potpuno prevazidjena i nepotrebna. To je ujedno i jedan od ciljeva The Venus Projekta ...prelazak na resurno baziranu ekonomiju.
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#130 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by shmizlica »

ko onaj u orvelovoj '84. :D
User avatar
tendzera
Posts: 27540
Joined: 28/08/2012 17:19

#131 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by tendzera »

Zavaljen u fotelji...noge u lavoru,hurija mi pere nogice sa ibrikom. 8-)
User avatar
shmizlica
Posts: 57847
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#132 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by shmizlica »

tendzera wrote:Zavaljen u fotelji...noge u lavoru,hurija mi pere nogice sa ibrikom. 8-)
a ti ćeš živjeti 2000 godina? :zen:
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#133 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by Optimus Prime »

Vrlo tesko pitanje posto je vremenski interval predug, ali ako uzmem nekih tri stoljeca u obzir mislim da su sljedece stvari moguce:

-"Besmrtnost" ljudi: Uz pomoc maticnih celija i genetske manipulacije pronacicemo nacin da zaustavimo starenje celija sto ce ljudima omoguciti da zive sve dok im se ne desi neka nezgoda tipa (opali ga voz na peronu), mada vjerujem da uz pomoc kvantnih kompjutera nece biti problem prebaciti svijest ljudi u vjestacke kiberneticke organizme, tako da cemo i u tom slucaju moci nastavit "zivjeti" (u drugom tjelu ali svejedno)

-Neogranicena energija uz pomoc atomske fuzije ili anti-materije sto ce u kombinaciji sa vjestackom inteligencijom dovesti do nama danas nezamislivog povecanja proizvodnje, tako da ce prosjecnom stanovniku 24. stoljeca biti ispunjena svaka materijalna potreba. U biti jedan prosjecni covjek ce moci konzumirati kao sto to danas mogu samo najbogatiji ljudi na svijetu.

U biti jedini problem koji ce ljudi imati ce biti dosada :)
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#134 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by UnscarD »

Optimus Prime wrote:Vrlo tesko pitanje posto je vremenski interval predug, ali ako uzmem nekih tri stoljeca u obzir mislim da su sljedece stvari moguce:

-"Besmrtnost" ljudi: Uz pomoc maticnih celija i genetske manipulacije pronacicemo nacin da zaustavimo starenje celija sto ce ljudima omoguciti da zive sve dok im se ne desi neka nezgoda tipa (opali ga voz na peronu), mada vjerujem da uz pomoc kvantnih kompjutera nece biti problem prebaciti svijest ljudi u vjestacke kiberneticke organizme, tako da cemo i u tom slucaju moci nastavit "zivjeti" (u drugom tjelu ali svejedno)

-Neogranicena energija uz pomoc atomske fuzije ili anti-materije sto ce u kombinaciji sa vjestackom inteligencijom dovesti do nama danas nezamislivog povecanja proizvodnje, tako da ce prosjecnom stanovniku 24. stoljeca biti ispunjena svaka materijalna potreba. U biti jedan prosjecni covjek ce moci konzumirati kao sto to danas mogu samo najbogatiji ljudi na svijetu.

U biti jedini problem koji ce ljudi imati ce biti dosada :)
Slazem se sa oba predvidjanja ...otprilke su u liniji sa onim sto ray kurzweil predvidja...nisam siguran da ce dosada biti faktor tada ... zaqmisli da mozes da se bavis cime hoces i onim sto te zanima, da mozes da putujes gdje god zelis , mozda i na druge svijetove, da si potpuno slobodan i obezbjedjen materijalno ...kakva crna dosada druze ...ja ne bih znao gdje cu prije ...
Samo da se ovaj prevazidjeni monetarni sistem koji je potpuno izgubio svoju funkciju onog momenta kada je proizvodnja premasila potrebe covijecanstva (sredinom proslog vijeka) urusi potpuno ...svakako je krenulo.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#135 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by shiljak »

turističke destinacije: mjesec, mars.. :D Naravno, gdje god odeš imaš McDonalds :-D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#136 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by Ramzess Veliki »

Istrijebićemo sve vrste osim jagnjadi i teladi koji će preplaviti dunjaluk, i svi ćemo živjeti radosni i sretni. :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#137 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by славянин »

Image
:mrgreen:
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#138 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by vivace »

citala sam negde da ce za 500 godina biti moguce da se ozivljavaju mrtvi...to jest ,uzima se njihov dnk sa lesa i napravi se indenticno bice...zamisli to... :shock: :D moci ce da stvore novog getea ,mozarta, hegela...neverovatno-indenticni.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#139 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vivace wrote:citala sam negde da ce za 500 godina biti moguce da se ozivljavaju mrtvi...to jest ,uzima se njihov dnk sa lesa i napravi se indenticno bice...zamisli to... :shock: :D moci ce da stvore novog getea ,mozarta, hegela...neverovatno-indenticni.
Da, to je moguće i danas, da kloniraš čovjeka fizički ali mentalno (intelekrualno) to neće biti te osobe.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#140 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by vivace »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
vivace wrote:citala sam negde da ce za 500 godina biti moguce da se ozivljavaju mrtvi...to jest ,uzima se njihov dnk sa lesa i napravi se indenticno bice...zamisli to... :shock: :D moci ce da stvore novog getea ,mozarta, hegela...neverovatno-indenticni.
Da, to je moguće i danas, da kloniraš čovjeka fizički ali mentalno (intelekrualno) to neće biti te osobe.
da,ali nisam znala da to nece biti iste osobe mentalno.zasto nece biti iste osobe ?
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#141 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by vivace »

mozda zato i cekaju dnka od mrtvaca...mozda je to neka posebna vrsta delatnosti sa lesa uzeti dnk....i to ce mozda biti za kojih 500 godina.
bas mi je zao sto nisam kasnije rodjena.pa da vidim ta cudesa.... :)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#142 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by славянин »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
vivace wrote:citala sam negde da ce za 500 godina biti moguce da se ozivljavaju mrtvi...to jest ,uzima se njihov dnk sa lesa i napravi se indenticno bice...zamisli to... :shock: :D moci ce da stvore novog getea ,mozarta, hegela...neverovatno-indenticni.
Da, to je moguće i danas, da kloniraš čovjeka fizički ali mentalno (intelekrualno) to neće biti te osobe.
Cisto zato sto dosta mentalnog/intelektualnog oblikovanja potice od vremena/okruzenja koje je nemoguce apsolutno kopirati tako da....
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#143 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by vivace »

pa bice makar slicne,po inteligenciji. znate li da je gete imao 180,190 q inteligenciju...? da li ce se to moci kopirati.?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#144 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by славянин »

vivace wrote:pa bice makar slicne,po inteligenciji. znate li da je gete imao 180,190 q inteligenciju...? da li ce se to moci kopirati.?
Pa istrazivali su Ajnstajnov mozak i dokazano je da se razlikuje od "normalnog" tako da ako ga kopiraju vjerovatno ce biti pametan , samo da bude pametan u pozivitnom smislu a ne :mrgreen:
Image
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#145 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by vivace »

onda moraju da mu nadju surogat majku . meni uopste nije jasno kako oni to mogu izvesti.
User avatar
Logovan
Posts: 94101
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#146 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by Logovan »

vivace wrote:citala sam negde da ce za 500 godina biti moguce da se ozivljavaju mrtvi...to jest ,uzima se njihov dnk sa lesa i napravi se indenticno bice...zamisli to... :shock: :D moci ce da stvore novog getea ,mozarta, hegela...neverovatno-indenticni.
Što je to dobro. :D Ja ću zatražiti da imam desetak "dvojnika". :D
eno sad
Posts: 415
Joined: 13/02/2013 14:41

#147 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by eno sad »

Podhitno napravit zakon da se najviše jedna beba smije rodit.. :lol:
Inace za 500 godina bice nas..pih..Samim tim necemo imat' pitke vode..
Ratovi za vodu, samo jaki preživljavaju..
Neminovno je to..
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#148 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by Zatamnjena stakla »

Ko si ti da donosiš te zakone svega ti? Niko i ništa. Ble!
Ne zamišljam svijet nego ću da živim i reć' ću vam.
eno sad
Posts: 415
Joined: 13/02/2013 14:41

#149 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by eno sad »

Sorel wrote:Ko si ti da donosiš te zakone svega ti? Niko i ništa. Ble!
Ne zamišljam svijet nego ću da živim i reć' ću vam.
Živio ti nama jos 2000 god.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#150 Re: Kako zamisljate svijet za 2000 godina ?

Post by shiljak »

_terminaš_ wrote:
vivace wrote:citala sam negde da ce za 500 godina biti moguce da se ozivljavaju mrtvi...to jest ,uzima se njihov dnk sa lesa i napravi se indenticno bice...zamisli to... :shock: :D moci ce da stvore novog getea ,mozarta, hegela...neverovatno-indenticni.
Što je to dobro. :D Ja ću zatražiti da imam desetak "dvojnika". :D
to nije oživljavanje ljudi nego kloniranje :D
Post Reply