Kako vratiti raw fajlove sa kartice koje sam slucjano obrisao?

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
BABOcool

#1 Kako vratiti raw fajlove sa kartice koje sam slucjano obrisao?

Post by BABOcool » 24/05/2017 21:24

Pozdrav,

tokom danasnjeg shootinga samubacio pogresnu karticu u foto i formatirao je. Nakon toga sam nastavio na slikanjem na istu.

Sad ne mogu da vratim stare fajlove. Da li je neko imao iskustva sa vracanjem cr2 fajlova koji su pregazeni?

lonely_wolf

#3 Re: Kako vratiti raw fajlove sa kartice koje sam slucjano obrisao?

Post by lonely_wolf » 24/05/2017 21:54

Fajl ko fajl, probaj sa nekim recovery file softverom, mozda nesto i uspijes vratiti. Ali mrka ti je kapa, jer si je pregazio sa novim fajlovima tako da i ono sto je ostalo od starih sad je vrlo tesko upotrebljivo, al' nikad se ne zna.

Jack Be Nimble

#4 Re: Kako vratiti raw fajlove sa kartice koje sam slucjano obrisao?

Post by Jack Be Nimble » 24/05/2017 21:54

http://www.lc-tech.com/pc/sandisk-rescu ... ro-deluxe/

Mozes probati, ali nisi trebao nastaviti sa slikanjem. Da si izvadio karticu sigurno bi povratio 95%, sada je pitanja koliko si novih slika stavio na karticu.

SundanceKid

#5 Re: Kako vratiti raw fajlove sa kartice koje sam slucjano obrisao?

Post by SundanceKid » 24/05/2017 21:58

Ovisi o tome koliko si novih slika napravio, tj koliko su memorije one zauzele i na koje mjesto su upisane. Ako si sliko dosta, napunio karticu, tu nema povratka nazad.

Inace, imas milion programa koji rade na istom fazonu, od recuve, do easy undelete, active undelete, digital photo rescue, recover my files, smart undelete, undelete plus...itd itd..pa odaberi neki :)

Jack Be Nimble

#6 Re: Kako vratiti raw fajlove sa kartice koje sam slucjano obrisao?

Post by Jack Be Nimble » 24/05/2017 22:07

I ako budes to radio, nemoj da ti slucajno neko stoji iza ledja :D. Sto se meni znalo desiti je da povratim one slike koje hocu ali takodjer povratim vecinu sliku koje sam slikao npr prije 3 godine. Tako ako zelis to uraditi racunaj da bi mozda mogao vidjete neke stvari koje vise ne zelis da vidis.

Jednom sam to uradio prijatelju pa izvukli slike sto je njegov brat napravio sa curum kada je posudio kameru :-) on je izbrisao, ali nije formatirao. Mada ja ne vjerujem formatu, tako kada posudim karticu od nekoga pet - sest puta formatiram u kameri + koristeci kompjuterski program i provjerim da li se ista moze povratiti.

BABOcool

#7 Re: Kako vratiti raw fajlove sa kartice koje sam slucjano obrisao?

Post by BABOcool » 24/05/2017 22:18

Uspio sam vratiti dio sa Recuva ali ostale nisam, ponovo radim detaljan scan pa cemo da vidimo :(

Najgore je sto sam tek kuci skontao da sam formatirao pogresnu karticu i da sam nastavio slikati na nju. (Brzina ubija :( )

Post Reply