Kako vam je u dijaspori ljudi?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Da li ste uzeli drzavljanstvo u drzavi u kojoj zivite?

Da
38
64%
Ne
21
36%
 
Total votes: 59

elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#1 Kako vam je u dijaspori ljudi?

Post by elsa »

Ljudi,
interesuje me da li osjecate da ste izmedju dva svijeta? Da li osjecate da ste i "kod nas", a ipak osjetite da niste ni sasvim dio "naseg svijeta", vec te dijaspore? Da li nekada stanete pa kontate:"vidi me! Gdje sam! U dijaspori...dobro mi je...Ali opet dijaspora je dijaspora..."Da li vam je sega vidjeti starce u ulozi dijasporaca?
Sta biste naveli kao specifincost vaseg zivota u dijaspori?
Nema stednje nikoga, niti icega! Raspalite komentare molim. :D :D
Znam da je pravilo poceti od sebe, pa idem :)

I ja sam u toj dijaspori. Dosla sam ovamo na pocetku rata. Bila dosta vremena. Skontala zatim kako ja ne zelim da ovdje zivim, da ovdje naucim sta je zivot, da se ovdje "kucim"...ne zelim one zivotne bitne stvari...Bila sam jako mlada, ali sam ipak bila dosta zrela da donesem tu odluku i da kazem svojima da me vode "kuci", jer ja ne zelim vise te dijaspore jer je kod nas rat stao. Svi su bili sretni. Vrachamo se kuci! Yupi!!!!!!!!!! :D :D :D
Zatim ide surova bosanska realnost! :D :D Kako raja prihvaca dijasporu! :D :D Sto te ne ubije ojaca te. Ojacalo me naravno...ali ipak je to tezi proces. Raja je ljuta na sve...jer se napatila...nije im lako bilo nimalo, ali naravno ne podnose da cuju da ni Tebi nije bilo lako :D ...

Zatim, svi se vrate u dijasporu, sem mene. Ostanem jos koji period, ali onda skontam da mi je bolje pridruziti im se...pa zajedno smo...
Sada sam opet dio dijaspore. Cudno je to...Dio sam, ali ipak dovoljno svjesna da iz vana posmatram tu dijasporu. Mogu se detach pa gledati sta je to...Ili ja mislim da mogu... :-)
Dakle, ovdje sam...Sve je super, ludilo...ali ebi ga...Ja cekam da stane to, da se vratim...vratim cemu, vratim kome....????
A straci...mislim da se zene puno bolje drze...a muskarci, tate...pa eto, po mom misljenju previse su u proslosti, previse je u njima urezan onaj duh patriotizma...ovog, onog...socijalizma...elem...

Kako vam je ljudi?
wanderer
Posts: 725
Joined: 11/12/2004 13:10

#2

Post by wanderer »

Jebeno.

Sto se ekonomske egzistencije tice je dosta dobro, ali mi ne lezi sto o svemu kontam nekako privremeno, kao sutra cu se vratiti. Eh, kad bi moglo...
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#3

Post by elsa »

wanderer wrote:Jebeno.

Sto se ekonomske egzistencije tice je dosta dobro, ali mi ne lezi sto o svemu kontam nekako privremeno, kao sutra cu se vratiti. Eh, kad bi moglo...
Tacno to...za sve kontas kako je privremeno...a to boli...nekako...
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#4

Post by car-x »

domovina mi je tamo gdje mi je lijepo.. u svakom slucaju, vec 9 godina sam ovdje gdje sam i dobro mi je. zavrsio faks, dobio poso, samostalan totalno. blizu mi je kuca, pa svake 2-3 sedmice odem na vikend kuci, malo vidim kako se nista ne mijenja kod kuce, i opet se vratim u moju dijasporu.

dugorocno gledano, u sljedecih 2-3 godine se planiram vratiti i poceti neki privatluk kod kuce. pokaze li se to kao neuspjeh, opet se vracam i onda ce me proci svaka volja da se ikad igdje smirim..
u Fatime vise Jajca
Posts: 200
Joined: 19/01/2005 01:19

#5

Post by u Fatime vise Jajca »

nedostaje opcija "ili namjeravate"
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#6

Post by elsa »

car-x wrote:domovina mi je tamo gdje mi je lijepo.. u svakom slucaju, vec 9 godina sam ovdje gdje sam i dobro mi je. zavrsio faks, dobio poso, samostalan totalno. blizu mi je kuca, pa svake 2-3 sedmice odem na vikend kuci, malo vidim kako se nista ne mijenja kod kuce, i opet se vratim u moju dijasporu.

dugorocno gledano, u sljedecih 2-3 godine se planiram vratiti i poceti neki privatluk kod kuce. pokaze li se to kao neuspjeh, opet se vracam i onda ce me proci svaka volja da se ikad igdje smirim..
To sto cesce ides tamo je super! Tako ostajes svjestan kako je tamo. Kada dugo nisi isao, pocnes idealizovati, previse se udaljis od realnosti.
A iako ti ne uspije privatluk...vidjeces da ipak neces moci tako lako reci good bye...
Kada bih ja gledala koliko me stvari kod nas ljuti, i koliko me stvari kod nas boli...da sam pametna rekla bih "ma bjezi ba, kakva ljubav prema jednom gradu i njegovom narodu, ne vrijedi...bla bla..."
Ali dzaba, kao mazohista...ovdje u dijaspori bi mi moglo biti super, i jeste mi super, ali kako to da je meni draza kifla s kajmakom nego cordon bleu njihov? :roll: :roll: :shock:
havetinja
Posts: 759
Joined: 12/09/2003 00:00
Contact:

#7

Post by havetinja »

elsa wrote:......ali kako to da je meni draza kifla s kajmakom nego cordon bleu njihov? :roll: :roll: :shock:
otvoricemo plavo putevu :D :D
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#8

Post by elsa »

u Fatime vise Jajca wrote:nedostaje opcija "ili namjeravate"
Da, u pravu si...Iako ja kontam ko je do sada trazio, trazio je, a ko nije pa valjda ni nece vise...iako je vidim naisao novi val zahtijeva, koji odslikava nasu sjajnu situaciju. :D :D
Ja takodjer nisam trazila, a ispunila sam bas sve uslove da dobijem...Ali nisam nikada... :roll: :roll: :roll: :roll:
u Fatime vise Jajca
Posts: 200
Joined: 19/01/2005 01:19

#9

Post by u Fatime vise Jajca »

meni je inace isto dobro dok me "iznutra" ne pocne "jesti". Ja zbog posla nisam mogao kuci vec dvije godine i to me da izvinete SJEBA DO KRAJA. Kad vidim kako drugi pakuju kofere, pripremaju se na put a ja moram a rintacim i nikuda ne mogu. A li ako bog da ovog ljeta na tri sedmice sam dole pa kud puklo da puklo KO IH JEBE,OVE STRANCE..Koji nam kroje gace kako se njima cefne i digne ona stvar... :-? :-?
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#10

Post by alek »

savrsen zivot :D island je odlicna zemlja :D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#11 Re: Kako vam je u dijaspori ljudi?

Post by pape »

elsa wrote: Nema stednje nikoga, niti icega! Raspalite komentare molim. :D :D
***
Vrachamo se kuci! Yupi!!!!!!!!!! :D :D :D
***
Zatim ide surova bosanska realnost! :D
***
... ali onda skontam da mi je bolje pridruziti im se ...
***
Dakle, ovdje sam ... Sve je super, ludilo ...
:-) Elsa, .... nemoj bona, ... uzmi taj pasos i ne prisjedaj ljudima na muku. :roll: :D
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#12 Re: Kako vam je u dijaspori ljudi?

Post by elsa »

pape wrote:
elsa wrote: Nema stednje nikoga, niti icega! Raspalite komentare molim. :D :D
***
Vrachamo se kuci! Yupi!!!!!!!!!! :D :D :D
***
Zatim ide surova bosanska realnost! :D
***
... ali onda skontam da mi je bolje pridruziti im se ...
***
Dakle, ovdje sam ... Sve je super, ludilo ...
:-) Elsa, .... nemoj bona, ... uzmi taj pasos i ne prisjedaj ljudima na muku. :roll: :D
Jelde? :D :D :D
Govorim ja to sebi, evo godinama, ali nikako da ucinim taj korak i da kazem "dajte mi vas pasos, molim vas."
Nego nosam onaj Bosanski, pa hodam po ambasadama i trazim vize :D :D Avantura babe :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#13

Post by novalic »

havetinja wrote:
elsa wrote:......ali kako to da je meni draza kifla s kajmakom nego cordon bleu njihov? :roll: :roll: :shock:
otvoricemo plavo putevu :D :D
umjesto cordon-bleu kod nas imas izvsnu opciju.. pohani mozak u somunu 8-)
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#14

Post by novalic »

papilni, zar nisi i ti u dijaspori 8-)
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#15

Post by Stari »

:-) :-) Cuj mozak u somunu :-) :-) majko draga....to nisam jeo ima 15 godina....gdje me nadje.
havetinja
Posts: 759
Joined: 12/09/2003 00:00
Contact:

#16

Post by havetinja »

otkako ima ovog kravljeg ludila....mozak ne jedem. kazu...tamo se najcesce krije :oops:
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#17

Post by novalic »

stari.. kod soleta na crkvini, skoro kod bosanskog samca nam je bila... obavezna etapa... pohani mozak, onako vruc u somunu, zamotamo jer ko ce gubiti vrijeme i jesti u kafani, pa onda zapucamo u orasje.. na savu...


eh sto smo mi bili fina raja 8-)
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#18

Post by elsa »

novalic wrote:stari.. kod soleta na crkvini, skoro kod bosanskog samca nam je bila... obavezna etapa... pohani mozak, onako vruc u somunu, zamotamo jer ko ce gubiti vrijeme i jesti u kafani, pa onda zapucamo u orasje.. na savu...


eh sto smo mi bili fina raja 8-)
Joj, gdje me nadje ziv bio! Daj griz, plizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz...
Nek mi neko posalje brzom postom, molim vassssssssssssssssss :( :( :( :( :( :( :( :(
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#19

Post by novalic »

elsa wrote:
novalic wrote:stari.. kod soleta na crkvini, skoro kod bosanskog samca nam je bila... obavezna etapa... pohani mozak, onako vruc u somunu, zamotamo jer ko ce gubiti vrijeme i jesti u kafani, pa onda zapucamo u orasje.. na savu...


eh sto smo mi bili fina raja 8-)
Joj, gdje me nadje ziv bio! Daj griz, plizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz...
Nek mi neko posalje brzom postom, molim vassssssssssssssssss :( :( :( :( :( :( :( :(


ja moram pod hitno mijenjati ime..

novalicka... sta mislite, jel' bi odgovaralo... :shock:
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#20

Post by elsa »

A wrote:Ja sam "svoj na svome" i ovdje i tamo. Osjecam to kao moje bogatstvo, kao moju slobodu. Ono sto imam ovdje mi ne fali tamo, ono sto imam tamo mi ne fali ovdje. U stvari, samo roditelji da. Sve ostalo moze da ceka godisnje odmore.

Kad razmisljam o buducnosti - otvorene su sve opcije, samo da je para i zdravlja :D
Mozda cu biti ovdje, mozda na jugu Italije, mozda u Dubrovniku, mozda u Sarajevu, tko zna.

Mozda mi gastarbajterski zivot (nekako mi rijec "dijaspora" ne ide uz mene) prijatan, jer se osjecam Evropljankom u Evropi, na mom terenu i nikad nisam osjecala da sam "napustila grad, domovinu, narod", sve je to ljudi ista avlija. Povelika doduse, al jedna avlija.


Ama A, ne rekoh li ja tebi vec jednom da si ti meni legenda?!
U pravu si u potpunosti! Tako i moja mama reaguje... :) :) Citav svijet je jedna te ista avlija i za nju... :) :)
Mislim da tu opet dolazi tvoje iskustvo...pa te i ono cini tako bogatijom, jer ja sam svge toga svjesna teoretski...
No, mislim da jedna stvar znatno mijenja stvar, a to jeste da sam i ja ovdje sa "mojom" porodicom drugacije bih gledala na sve...
A inace, ja ne osjecam da sam ista napustila. I super mi je i ovdje i tamo...A to gdje cu zivjeti, to ce mi zivot pokazati... :) :)
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#21

Post by elsa »

novalic wrote:
elsa wrote:
novalic wrote:stari.. kod soleta na crkvini, skoro kod bosanskog samca nam je bila... obavezna etapa... pohani mozak, onako vruc u somunu, zamotamo jer ko ce gubiti vrijeme i jesti u kafani, pa onda zapucamo u orasje.. na savu...


eh sto smo mi bili fina raja 8-)
Joj, gdje me nadje ziv bio! Daj griz, plizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz...
Nek mi neko posalje brzom postom, molim vassssssssssssssssss :( :( :( :( :( :( :( :(


ja moram pod hitno mijenjati ime..

novalicka... sta mislite, jel' bi odgovaralo... :shock:

:D :D :D :D Oduvijek sam se pitala kako se cita tvoj nick. Kako ljudi citate ove C? LaCHe? Ili Lace? Sve to mijenja....
Sorry mlada damo :D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#22

Post by pape »

novalic wrote:papilni, zar nisi i ti u dijaspori 8-)
:) Jesam, ... Bogu hvala. :)
Sto car-x i Angie rekose, domovina je tamo gdje ti je dobro. :D

Ponekad me ovi "nostalgicari" ispizde. Satrase se kukajuci za domovinom, ali .... ne micu odavde.
Sjebem se i ja, s vremena - na vrijeme, ali .... okrenem se oko sebe i kazem, ...... neka meni BORDO soske sa natpisom "Koninkrijk der Nederlanden" ... :D
Zazelim se cevapa, .... ima u supermarketu, .... samo treba rostilj potpaliti. Zazelim se pite, .... mmm, .... nasih raspustenica ko pljeve. :zzzz:
Ne treba koverta za zubara, ljekara, opcinu. :zzzz:
Stanova na trzistu, razno-raznih, ..... za svaciji dzep. Ostanes bez posla, .... solidna socijala, ... subsidije. :zzzz:
Nema sjediti u crkvama i dzamijama kol`ko ho`s. Imaju one ovdje radno vrijeme. :zzzz:
Nema SDA-SDS-HDZ. :D
Ma pravi komunizam, .... sta da ti pricam. :zzzz:
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#23

Post by demagog »

pape wrote: Ponekad me ovi "nostalgicari" ispizde. Satrase se kukajuci za domovinom, ali .... ne micu odavde.

Ovo je cudan fenomen u dijaspori. Nikom ovdje ne valja ali se niko ne vraca u BiH. Naravno kad im to kazes onda dobijes odgovor kako eto... sad ne mogu zbog ovog ili onog razloga... ali za par godina odoh nazad i niko me nece zaustaviti. Jos bi covjek to povjerovao ali kad znas da to isto pricaju vec deset godina onda znas da je to samo suplja prica. :lol:
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#24

Post by elsa »

pape wrote:
novalic wrote:papilni, zar nisi i ti u dijaspori 8-)
:) Jesam, ... Bogu hvala. :)
Sto car-x i Angie rekose, domovina je tamo gdje ti je dobro. :D

Ponekad me ovi "nostalgicari" ispizde. Satrase se kukajuci za domovinom, ali .... ne micu odavde.
Sjebem se i ja, s vremena - na vrijeme, ali .... okrenem se oko sebe i kazem, ...... neka meni BORDO soske sa natpisom "Koninkrijk der Nederlanden" ... :D
Zazelim se cevapa, .... ima u supermarketu, .... samo treba rostilj potpaliti. Zazelim se pite, .... mmm, .... nasih raspustenica ko pljeve. :zzzz:
Ne treba koverta za zubara, ljekara, opcinu. :zzzz:
Stanova na trzistu, razno-raznih, ..... za svaciji dzep. Ostanes bez posla, .... solidna socijala, ... subsidije. :zzzz:
Nema sjediti u crkvama i dzamijama kol`ko ho`s. Imaju one ovdje radno vrijeme. :zzzz:
Nema SDA-SDS-HDZ. :D
Ma pravi komunizam, .... sta da ti pricam. :zzzz:

:D :D :D Ja se zazelim pite, i onda si je napravim i najedem se :D :D
Zazelim se somuna s kajmakom, odem u Pariz, tamo toga ima :D ...

A ono sto najmanje pozelim jesu komentari poput ovoga:
Zazelim se pite, .... mmm, .... nasih raspustenica ko pljeve. :zzzz[/b

:P
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#25

Post by pape »

elsa wrote: A ono sto najmanje pozelim jesu komentari poput ovoga:
Zazelim se pite, .... mmm, .... nasih raspustenica k`o pljeve. :zzzz:
:P
:) Eh, .... dobra moja Elsa. Sada one same nazovu i kao, ... ono: "Hej, ... evo pravim pitu, ... znam da volis, pa .... ako hoces ... "
:P Hocu, hocu, .... kako da ne, .... :-) :-) :-)
:-) Ja sam pronasao nacin da im pokazem svoju zahvalnost. :-)
Post Reply