Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#76 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Faruk »

Kuwait

bio sam tamo bar 20 puta od 94 do 08
izuzetno vole Bosnu i nekako im je cudno da si bijelac a musliman
to im je nesto pravo gotivno
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#77 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pure_love »


A uz ovo ide i dobro i ovo:

[/quote]


slozio bih se :D nego jesi cuo da Hajfa podrzava hezbollah? :D :lol:
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#78 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Master.DKP »

Dobra je ova konekcija sa zemljama Istoka, kao i sa konkreto arapskim zemljama gdje nas ljudi istinski cijene i gdje ima mnogo posla za nase firme i ljude ! Mi smo od Libije mozemo zivjeti dobro jer recimo ta zemlja ima preko 200 milijardi dollara planiranih drzavnih investicija u narednih 5 godina a tu mi "prolazimo" prije svih ! Pozitivni su primjeri nasih ljudi sta su sve uradili sa LIbijom kao i zadnji poslovi par firmi koje se mjere sa vise Milijardi EUR koji su dogovoreni dole ! To je plod dobrog lobiranja i nasih dobrih strana kojih imamo ! Pa mi smo imali ljude kao Emerik BLUM ! Boze, kako nismo zahvalni :(

Mi kao spona istoka i zapada mozemo dosta profitirati i to upravo preko nasih ljudi koji su vani a koji su kapacitet i kojih ima, pazi sada, stotine hiljada i to je bogatstvo koje nema niko ! A voli nas onaj i hoce da sa nama radi onaj koji nas upozna i pride nam kao covjek na fer osnovi :)


P.S: Ima i Slovenaca koju su lobirali i uradili vise za nas nego cijena diplomatsko-konzularna mreza. :bih: :sax:

P.S.S. :) Komplikovna je Bosna ljubav
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#79 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pure_love »

ali ima i kod nas budala,neki vise vole biti gladni neko jesti hljeb zaradjen od strane "mrskih muslimanskih arapa" :-) .Godinama srbi i hrvati ne daju da postanemo clan OIC-a,vec samo "uzivamo" u statusu posmatraca,,,a kao clanovi bi mogli dobiti TOLIKO vise,ali ne daju,jerbo to je klub "muslimanski" :-)
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#80 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Master.DKP »

Da je vise ovakvih i da ih mi vise cijenimo ! Ovaj covjek malog rasta napravi Energoinvest i dovede Olimpijadu u Sarajevu i uradi za Bosnu vise nego.....iko !

Sjećanje na velike Bosance: Emerik Blum - vanserijska ljudska veličina
Nedjelja, 27 Juli 2008
Emerik Blum, je rođen 1911. godine, u skromnoj jevrejskoj porodici u Sarajevu. O bivšem gradonačelniku Sarajeva se ne zna puno jer nije bio eksponiran ni politički ni u profesionalnom ni privatnom životu. Nije davao puno intervjua ali koliko je on postigao za Jugoslaviju kao čovijek, inžinjer i menadžer može se reći puno o njemu.

Završio je češku školu, Tehnički Universzitet u Pragu, kao inžinjer elektrotehnike. Već u svojim dvadesetim godinama zajedno sa Oskarom Danom, Mesom Selimovićem, Ismetom Mujezinovićem i Vojnom Dimitrijevićem je pokrenuo Collegium Artistucum. 1941. godine je odveden u ustaški logor Jasenovac gdje je kao zatvorenik a i diplomirani inžinjer održavao električnu centralu ali isto gdje je i 1944. godine pokazao svoju neustrašivu sposobnost organizovajući uspješan bijeg iz tog logora užasa.

Poslije drugog svjetskog rata bio je načelnik u Ministarstvu idustrije i rudarstva u Bosni i Hercegovini, generalni inžinjer Generalne direkcije Savezne elektroprivrede, generalni director Direkcije za elektropriverdu Vlade FNRJ, pomoćnik ministara Elektroprivrede, predsjednik Komiteta za elektroprivredu…..ipak njegova blistava karijera počinje 1951. godine riješenjem vlade kada se osniva preduzeće Elektroprojekt od kojeg za nekoliko godina nastaje preduzeće ENERGOINVEST.

Rješenjem vlade Narodne Republike Bosne i Hercegovine iz 1951. godine osniva se preduzeće ”Elektroprojekt” koje će se baviti projektovanjem hidro- i termoenergetskih postrojenja u zemlji, a od 1. januara 1959. godine funkcioniše kao preduzeće ENERGOINVEST. Sve hidroelektrane su projektovane u biroima Elektroprojekta Energoinvesta: to su tri energetska sistema na: Neretvi, Vrbasu i Trebišnjici (HE Jablanica, Rama, Jajce I i II, Dubrovnik) a poslije i sve druge. Treba istaći izgradnju velike kupolne brane na Grančarevu od 183 metra, pa betonska brana na Neretvi od 85 metara – sa svjetskim afirmacijama. Tako i termo-biro je projektovao i izvodio radove i nadzor nad najvećim termoelektranama u BiH. Prva od njih je Kakanj sa 2 x 32 MW iz 1955. godine, a zatim TE Tuzla, Rtanj, pa u Indiji termoelektrane Kandla, Kanpur i Kalakot, a u Indoneziji: TE Makasar, Palembang i Medan. Biro za delekovode je projektovao i izgradio desetine hiljade kilometara dalekovod od 10 kilovolti do najvećih od 400 kilovolti.

Pored BiH i bivše Jugoslavije Energoinvestovi dalekovodi su prošarali neba Libije, Egipta, Etiopije, Zambije, Kenije, Sudana, Iraka, Irana, Kuvajta, Pakistana, Indonezije i drugih zemalja uz stotine trafostanica svih napona.

Energoinvest je izgradio u bivšoj Jugoslaviji prvi dalekovod Jajce-Zagreb 220 kV, a zatim sa svojim partnerima i energetski prsten od 400 kV u dužini od 3000 km. Jedan od najvećih visokonaponskih linija od 500 kilovolti, dug 450 km izgrađen je u Americi koji prolazi kroz tri američke države (Arizonu, Utah i Nevadu), s ukupnom konstrukcijom od 17000 tona i vrijednosti od 5,5 miliona dolara.

Kad se ima na umu da je ing. Emerik Blum bio onaj koji je krenuo da se izgrade kapaciteti – velikih industrijskih postrojenja, a u prvom planu aluminijski kombinat u Mostaru, kao i Tvornicu glinice u Zvorniku.

Predsjednik Saveznog izvršnog vijeća Jugoslavije – Džemal Bijedić je u Baćevićima kod Mostara 11. januara 1973. godine položio kamen temeljac Tvornici elektrolize kapaciteta 85000 tona sirovog aluminija, a 1975. godine puštena je ova velika tvornica sa godišnjom proizvodnjom 280000 tona glinice, za koju je potrebno obezbijediti 700000 boksita.

Sa tvornicom glinice u Zvorniku poljska vlada je potpisala ugovor o kupovini 1,2 miliona tona glinice, vrijedan 200 miliona dolara sa isporukama od 1976. do 1985. godine.

Ovo navodimo jer je Emerik Blum bio taj koji je uspostavio sa svjetskim firmama iz oblasti aluminija, a posebno poslovnu saradnju sa francuskom firmom ”PEŠINE” i predsjednikom kompanije gosp. Pjer Žuvenom.

Pored njegovih uspješnih povezivanja sa elektro-firmama iz Francuske, Emerik Blum je i odlikovan ”LEGIJOM VITEZA ČASTI” Francuske 1974. godine. Žalosno je da neki pojedinci danas svojataju ove velike Blumove i Energoinvestove uspjehe, a nije ih nigdje bilo kad su se ta preduzeća stvarala, posebno alu-kombinat u Mostaru.

Njegova je zasluga i stvaranje vlastitih kapaciteta u proizvodnji elektro i mašinske opreme. Tako je izgrađena i tvornica TAT na Ilidži, elektro tvornica u Lukavici kod Sarajeva, tvornice u Doboju, Odžaku, Črnuču (Slovenija), Tešnju, Višegradu, Prištini, Tuzli i u drugim mjestima BiH i Jugoslavije.

Iz oblasti automatike poznata je njegova briga o stvaranju nekoliko uzornih tvornica iz ove oblasti.

Da bi postao Energoinvest ono što je bio uoči agresivnog rata protiv BiH, od nekadašnjih 120 inžinjera i tehničara iz 1952. godine, on je školovao, stipendirao i dobio stručnjake raznih tehničkih profila. Samo u 1968-1969. godini Energoinvest je stipendirao 1200 studenata, i to mašinskih, elektro, građevinskih i ostalih fakulteta, tako da se taj broj stalno povećavao na 1500, a kasnije na 3000 stipendija. Postoje arhivski podaci da je Energoinvest imao u svom sastavu oko 6000 inžinjera, tehničara, ekonomista, pravnika i drugih stručnjaka uoči agresivnog rata 1992. godine. Bila je stalna praksa preduzeća još od 1953. godine da se koriste specijalizacije naših stručnjaka u: Rusiji, SAD-u, Njemačkoj, Francuskoj, Engleskoj i drugim zemljama.

Još jedan interesantan poduhvat E. Bluma da se uvede mašinska obrada podataka sa digitalnim računarom GAMINA 30 i analogni računar PAČE 231 koji je u to vrijeme čudo daleke 1964. godine, a bio je i prvi u Bosni i Hercegovini. Isto tako on je shvatio da bosansko i jugoslovensko tržište usko uz povećani plasman energetske i serijske opreme pa je uzimao teške devizne kredite da bi otvorili 20 predstavništva sektora izvoza, a kasnije se taj broj stalno izvoznih punktova povećavao, od Meksika, SAD-a, arapskih zemalja, zatim bliskog i dalekog Istoka.

Izvoz trafo stanica, termoelektrana, dalekovoda, pa serijske opreme (armature, cjevovodi, niskonaponski i visokonaponski prekidači), a kao posebno oprema oklopljenih trafostanica za SSSR, Egipat, Irak i Iran, te atomski separatori za SSSR koji su se pokazali ne samo kao odličan ali i siguran proizvod koji je proizveden i tvornici termoaparata (TAT).

Treba spomenuti da je pred rat 1991. godine Energoinvest imao impozantnu sumu izvoza od 700 miliona dolara. Ovom je pridonijela Blumova orijentacija da se sa stranim partnerima otvaraju zajednička tvornička postrojenja kao u Meksiku, zatim Energo-GAR u Iranu, tvornica armatura ”DELTA” u Egiptu, zajednička preduzeća iz oblasti elektro i mašinske opreme, a posebno se ističe zajedničko preduzeće PETROLINVEST u Sarajevu sa francuskim partnerom ”TECHNIP” osnovano 1. januara 1970. godine, to je mješovito jugoslovensko-francusko preduzeće za projektovanje i izgradnju objekata u oblasti nafte i petrohemije.

E. Blum je u pravo vrijeme osjetio da se mora formirati ”Laboratorij za zavarivanje i defektoskopiju”, osnovao ga 1954. godine da bi formirao društvo za zavarivanje u BiH i školu zavarivanja. Laboratorij je priznat od jugoslovenskog ”LOYD-a” registra brodova, germanskog ”LOYD-a” i postao redovni član Međunarodnog instituta za zavarivanje u Parizu. Švedska firma ACEA-ATOM 1970. godine je zaključila ugovor sa Energoinvestovim insitutom za ispitivanje gorivnog elementa za nuklearna postrojenja – kakva je to bila referenca.

Teško je nabrojati sve kontakte koje je uspostavio E. Blum, ali navest ćemo samo neke. Posjeta iranskog cara Reza Pahlavia Energoinvestu 1966. godine u Sarajevu. Tad je Blum odlučio da se otvori predstavništvo Ei u Teheranu koje je postiglo niz izvoznih poslova sve do 1992. godine. Predsjednik vlade Poljske Pjotr Jarošević se sastao sa Blumom u Sarajevu 1971. godine. Energoinvest uspostavlja odlične veze sa sovjetskim rukovodiocima posjete u Sarajevu i Moskvi u kojima su učestvovali u više navrata: premijer Aleksej Kosigin, potpredsjednik vlade SSSR-a Arhipov. Sa predsjednikom moskovskog ”Atomenergoeksporta” Blum potpisuje ugovor o isporuci opreme za atomske centale u Rusiji. Uspostavlja odlične lične veze sa Robertom Maknamarom, predsjednikom Međunarodne banke za obnovu i razvoj.

Sa gospodinom Čarls-Šo, rukovodiocem američke konsultantske firme Mc-Kensey, Blum uspostavlja takve poslove koji pomažu Energoinvestu da dođe do nove organizacije u preduzeću, a posebno fundamentalne izmjene, a to je rezultiralo u strateškim poslovnim tačkama sa posebnom i punom odgovornošću rukovodećih lica za profit koji su odgovorni i koji izveštavaju E. Bluma. Ova Mc-Kensey-ova organizacija je radila sve od 1970. do 1992. godine. Gosp. Čarls Šo je otvoreno priznao da je u svom 30. god. radu naučio više od E. Bluma nego od mnogih direktora koji su rukovodili svjetskim korporacijama.

Kakvu je energiju imao E. Blum govori i to da su on i njegovi saradnici znali da prime visoke poslovne i političke ljude iz 30 a u nekim godinama i po 40 delegacija.

Posebno treba istaći daje on prihvatao od svojih saradnika i radnika sve ideje koje su bile za razvitak Energoinvesta.

Na kraju nismo mogli sve napisati o ovome privrednom vizionaru, ali bi bilo poželjno da se to učini radi mlađih kadrova i da se u potpunosti osvijetli lik E. Bluma.

Emerik Blum nije pripadao partijama. Emerik Blum se nikad nije eksponirao politički. Emerik Blum je u svom najvećem finansijskom procvatu živjeo i ponašao se skromno. A stvorio je najuspeješniju Jugoslovensku firmu, obrazovao hiljade ljudi, zaposlio hiljade ljudi, otvorio Jugoslaviju svijetu i svijet Jugoslaviji i pokazao koliko imamo potencijala kao narod i država. Emerik Blum je bio logoraš, antifašista, inžinjer, svijetski brilijantan menadžer i gradonačelnik.

U vrijeme najvećeg procvata Sarajeva Emerik Blum je bio gradonačelnik tog grada (1981. do 1983. godine). Emerik Blum je umro krajem juna 1984. godine nakon što je završio svoje poslijednje poslove u odboru za organizaciju 14. zimskih olimpijskih igara u Sarajevu. U tom pravom cvatu kao da je rekao “eto od mene dosta, odoh sad malo da se odmorim”.

Naš grad Sarajevo i Republika Bosna i Hercegovina nije se na adekvatan način odužila ovom velikom čovjeku. Dobio je jednu malu uličicu na Grbavici – Sarajevo, a sami radnici Ei dali jedan skroman spomenik ispred Ei.

Trebamo se nadati da će se ipak naći neko ko će vrednovati ono što je Emerik Blum učinio za grad Sarajevo i BiH.



:sax: :bih:
susc_ovjek
Posts: 519
Joined: 15/09/2007 17:07
Location: Sarajevo

#81 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by susc_ovjek »

Zlata M. wrote:
susc_ovjek wrote:Evo da i ja napisem par iskustava iz Slovenije.

Inace slovenci nas ne vole, zato sto... necemo da pricamo njihov jezik, ne ponasamo se kulturno (galama, pljuvanje, ne postivanje saobracaja.. la la la), krademo mnogo, varamo, nasa djeca se mnogo tuku i terorisu njihovu. Zovu nas "cefuri". To je neki pogrdan naziv, ko cigani za rome... Cefur je mladic u bmw-u,otvoreni prozori, lakat kroz prozor, halid nije glasno pojacan, nego toliko glasno da sve tresti... to su bosanci u sloveniji. Izuzetak je 5% visokoskolovanih iliti kulturnih bosanaca koji su ovdje i sa kojima niko nema problema.

Ja licno, nisam do sada imao nikakvu nezgodnu situaciju (tu sam oko 1,5 godinu), jako dobro sam docekan gdje god sam dosao (opstina, dom zdravnja, firma u kojoj radim) i nikad nisam osjetio odbojnost prema bosni.
Jednom me je granicar bez ikakvog razloga nazvao 'cefur',al' sam se oglusio.

Generalno, mislim da se ponasaju u skladu sa onim sto vide, mi generalno ostavljamo jako ruznu sliku.
Neko je ovdje reko.. slovenci nas tretiraju na granici kao da krijumcarimo nesto... e pa prijatelji moji, vecina bosanaca krijumcari nesto i to je istina, sve drugo je laz.
Ako ne vjerujete otidjite na bus stanicu u sarajevo pa sacekajte jedan autobus koji dolazi iz njemacke recimo i pogledajte sta sve ljudi prenose... od namjestaja, karambolki za auto pa do raznih drugih 'potrebstina'.
Stoka smo mi velika... normalan narod ispasta...
:roll: auuu!
...ako se slucajno ko zapita sto nas Slovenci (!) ne vole,rekoh... :roll:
ma nema veze...shuti,nek' tebe postuju ;-)

Sta ba?!
Ja govorim onako kako jest, tebi neka se svidja ili ne svidja.
Normalno je da kod kuce kritikujem a na strani hvalim... ovaj forum je kod kuce, pa mogu i da kritikujem. Ako je ovo zadnje jedino ono sto ti zapalo za oko... onda je to tvoj problem.

Hocemol onom starom "Ma 'ta ce slovenci...", a slovenci napravise malu koloniju od Bosne, muzu nas sa svih strana... i opet oni krivi, a ne mi...
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#82 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by BiH-x »

Master.DKP wrote:Dobra je ova konekcija sa zemljama Istoka, kao i sa konkreto arapskim zemljama gdje nas ljudi istinski cijene i gdje ima mnogo posla za nase firme i ljude ! Mi smo od Libije mozemo zivjeti dobro jer recimo ta zemlja ima preko 200 milijardi dollara planiranih drzavnih investicija u narednih 5 godina a tu mi "prolazimo" prije svih ! Pozitivni su primjeri nasih ljudi sta su sve uradili sa LIbijom kao i zadnji poslovi par firmi koje se mjere sa vise Milijardi EUR koji su dogovoreni dole ! To je plod dobrog lobiranja i nasih dobrih strana kojih imamo ! Pa mi smo imali ljude kao Emerik BLUM ! Boze, kako nismo zahvalni :(

Mi kao spona istoka i zapada mozemo dosta profitirati i to upravo preko nasih ljudi koji su vani a koji su kapacitet i kojih ima, pazi sada, stotine hiljada i to je bogatstvo koje nema niko ! A voli nas onaj i hoce da sa nama radi onaj koji nas upozna i pride nam kao covjek na fer osnovi :)


P.S: Ima i Slovenaca koju su lobirali i uradili vise za nas nego cijena diplomatsko-konzularna mreza. :bih: :sax:

P.S.S. :) Komplikovna je Bosna ljubav
:bih:
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#83 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Orbini »

Drago mi je da je jos nasih imalo pozitivna istustva sa Ircima,.. znaci nije slucajost.
Interesantno je da Englezi nemaju pojma o Bosni ili ih asocira na rat. Docim Irci dosta bolje poznaju nas, najvjerovatnije zbog mnogo reportaza i dokumentaraca,.. buduci da nema puno nasih u Irskoj,..

E sad me interesuje jedna stvar koju sam dozivio od Iraca. Nazalost sam ih samo par upoznao, i odusevila me njihova srdacnost i da uopste znaju za nas.
u jednoj pjanskoj mi jedan rece da nas voli zato sto smo mi Bosanci i Irci - "european niger's".
U prijevodu evropski crnci, ili crncuge jer pretpostavljam da niger's ima u tom konteksu dublje znacenje.

Aa posto bi pjanska i ja skuzih samo da je pozitivno, i nestigoh ga upitati sta misli sa time. Poslije zaboravio upitati, tako da me to kopka.
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#84 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by SenSen »

Orbini wrote:Drago mi je da je jos nasih imalo pozitivna istustva sa Ircima,.. znaci nije slucajost.
Interesantno je da Englezi nemaju pojma o Bosni ili ih asocira na rat. Docim Irci dosta bolje poznaju nas, najvjerovatnije zbog mnogo reportaza i dokumentaraca,.. buduci da nema puno nasih u Irskoj,..

E sad me interesuje jedna stvar koju sam dozivio od Iraca. Nazalost sam ih samo par upoznao, i odusevila me njihova srdacnost i da uopste znaju za nas.
u jednoj pjanskoj mi jedan rece da nas voli zato sto smo mi Bosanci i Irci - "european niger's".
U prijevodu evropski crnci, ili crncuge jer pretpostavljam da niger's ima u tom konteksu dublje znacenje.

Aa posto bi pjanska i ja skuzih samo da je pozitivno, i nestigoh ga upitati sta misli sa time. Poslije zaboravio upitati, tako da me to kopka.
I ja sam cula prije ovaj izraz (ali samo da ga Irci koriste za sebe). Mislim da je povezano s tim da su obadvije zemlje dugo drugi okupirali, i kako smo bili donji, kao i oni. Isto tako je "nigger" negativan naziv za crnce u SAD-u, uvrijeda koristena da ih se dehumanizira. Mozda misle da i na nas i na njih u Evropi gledaju kao na nizu klasu gradjana.. Eto to je moja teorija, zanima me sta drugi misle..
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#85 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by sarajevsko_pivo »

Evo kako je u NL/Den Haag, znaci kod mene.

Svi Holandjari znaju sta je BiH i gdje se nalazi. Mnogi stranci(Kurdi, Surinamci, neki Marokanci) ovde ne znaju gdje BiH.

Nase zene smatraju lijepima, posto znaju par i sve te cure su fine :wink:

Neki misle jos da je rat u BiH.
A Turci ovde misle da mi znamo Turski i da smo Turci.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#86 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by statix »

sarajevsko_pivo wrote:Evo kako je u NL/Den Haag, znaci kod mene.

Svi Holandjari znaju sta je BiH i gdje se nalazi. Mnogi stranci(Kurdi, Surinamci, neki Marokanci) ovde ne znaju gdje BiH.

Nase zene smatraju lijepima, posto znaju par i sve te cure su fine :wink:

Neki misle jos da je rat u BiH.
A Turci ovde misle da mi znamo Turski i da smo Turci.
:-) Nego, ima li gljiva kod vas otamo? :wink:
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#87 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Zlata M. »

susc_ovjek wrote:
Zlata M. wrote:
susc_ovjek wrote:Evo da i ja napisem par iskustava iz Slovenije.

Inace slovenci nas ne vole, zato sto... necemo da pricamo njihov jezik, ne ponasamo se kulturno (galama, pljuvanje, ne postivanje saobracaja.. la la la), krademo mnogo, varamo, nasa djeca se mnogo tuku i terorisu njihovu. Zovu nas "cefuri". To je neki pogrdan naziv, ko cigani za rome... Cefur je mladic u bmw-u,otvoreni prozori, lakat kroz prozor, halid nije glasno pojacan, nego toliko glasno da sve tresti... to su bosanci u sloveniji. Izuzetak je 5% visokoskolovanih iliti kulturnih bosanaca koji su ovdje i sa kojima niko nema problema.

Ja licno, nisam do sada imao nikakvu nezgodnu situaciju (tu sam oko 1,5 godinu), jako dobro sam docekan gdje god sam dosao (opstina, dom zdravnja, firma u kojoj radim) i nikad nisam osjetio odbojnost prema bosni.
Jednom me je granicar bez ikakvog razloga nazvao 'cefur',al' sam se oglusio.

Generalno, mislim da se ponasaju u skladu sa onim sto vide, mi generalno ostavljamo jako ruznu sliku.
Neko je ovdje reko.. slovenci nas tretiraju na granici kao da krijumcarimo nesto... e pa prijatelji moji, vecina bosanaca krijumcari nesto i to je istina, sve drugo je laz.
Ako ne vjerujete otidjite na bus stanicu u sarajevo pa sacekajte jedan autobus koji dolazi iz njemacke recimo i pogledajte sta sve ljudi prenose... od namjestaja, karambolki za auto pa do raznih drugih 'potrebstina'.
Stoka smo mi velika... normalan narod ispasta...
:roll: auuu!
...ako se slucajno ko zapita sto nas Slovenci (!) ne vole,rekoh... :roll:
ma nema veze...shuti,nek' tebe postuju ;-)

Sta ba?!
Ja govorim onako kako jest, tebi neka se svidja ili ne svidja.
Normalno je da kod kuce kritikujem a na strani hvalim... ovaj forum je kod kuce, pa mogu i da kritikujem. Ako je ovo zadnje jedino ono sto ti zapalo za oko... onda je to tvoj problem.

Hocemol onom starom "Ma 'ta ce slovenci...", a slovenci napravise malu koloniju od Bosne, muzu nas sa svih strana... i opet oni krivi, a ne mi...
pa jesu to sad i oni stoke ?! :lol: :lol: :lol:
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#88 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by andrija2007 »

pure_love wrote:

A uz ovo ide i dobro i ovo:


slozio bih se :D nego jesi cuo da Hajfa podrzava hezbollah? :D :lol:[/quote]

Ma podržavala ona moj ........ :run:
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#89 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Zlata M. »

SenSen wrote:
Orbini wrote:Drago mi je da je jos nasih imalo pozitivna istustva sa Ircima,.. znaci nije slucajost.
Interesantno je da Englezi nemaju pojma o Bosni ili ih asocira na rat. Docim Irci dosta bolje poznaju nas, najvjerovatnije zbog mnogo reportaza i dokumentaraca,.. buduci da nema puno nasih u Irskoj,..

E sad me interesuje jedna stvar koju sam dozivio od Iraca. Nazalost sam ih samo par upoznao, i odusevila me njihova srdacnost i da uopste znaju za nas.
u jednoj pjanskoj mi jedan rece da nas voli zato sto smo mi Bosanci i Irci - "european niger's".
U prijevodu evropski crnci, ili crncuge jer pretpostavljam da niger's ima u tom konteksu dublje znacenje.

Aa posto bi pjanska i ja skuzih samo da je pozitivno, i nestigoh ga upitati sta misli sa time. Poslije zaboravio upitati, tako da me to kopka.
I ja sam cula prije ovaj izraz (ali samo da ga Irci koriste za sebe). Mislim da je povezano s tim da su obadvije zemlje dugo drugi okupirali, i kako smo bili donji, kao i oni. Isto tako je "nigger" negativan naziv za crnce u SAD-u, uvrijeda koristena da ih se dehumanizira. Mozda misle da i na nas i na njih u Evropi gledaju kao na nizu klasu gradjana.. Eto to je moja teorija, zanima me sta drugi misle..
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#90 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Ma.Le.Na »

jako lijepa tema :)
malo da nas napuse kako nas svi vole :D a malo i da nam pokaze kako neki i imaju prava da nam stavljaju natpise da ne krademo na nasem jeziku :roll:

ono sto sam ja dozivjela od njemaca je jako lijep prijem :)
od prijatelja arapa sam doznala da smo jako negativni..crnjaci...da smo mracni...da ako uradimo dobro nekome to je samo zato da mi kasnije to mogli naplatiti...da svi uslugu odmah naplacuju :( ...sto me i razalostilo...jer bar u mom slucaju vecinom je i ispalo tako
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#91 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Macak U Cizmama »

Kad iz desnih, radikalnih krugova cujes da su bosanci dobri i da trebaju sluziti za primjer ostalima. osjetis ponos i vrijednost. Kad dva-tri nasa momka udju u atletski klub i za jednu sezonu ga izbace u prvu drzavnu ligu, osjetis ponos. Sampionske golubove , prvake drzave uzgaja bosanac. Cevapovi kanarinci takodje prvaci drzave. Bosanac je na muzickom konzervatoriju za bubnjeve gdje je teze dobiti mjesto nego uci u parlament drzave. Tri godine zaredom bosanka je najbolji radnik u instituciji. Na oglasnoj tabli u komuni natpisi na svim mogucim jezicima, ali nema na bosanskom. Bosanac dobio dvije zetve jagoda u hladnoj Skandinaviji...wow. Bosaci ribolovci sluze za primjer drugima.

Dobri smo, dobri...ali znamo i zabrljati ... :mrgreen:

Momak od 24 g. dvostruki kriminalac, oruzana pljacka banke i dilanje sa drogom na veliko. Policija pronasla lager ukradene robe kod bosanca. Bosanci svercuju rakiju... :mrgreen: ...Bosanac premlatio dvojicu mladofasista ... :mrgreen:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#92 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by UnscarD »

Bitno je razlikovati zemlje u kojima postoji znacajn broj nase dijaspore i one u kojima ne postoji. U ovim drugim, uglavnom ljudi nemaju neki stav nego te prihvataju bez predrasuda i formiraju misljenje na osnovu utiska koji steknu. U prvim, kakve su npr. skandinavske zemlje ipak postoji formirano neko misljenje o svim manjinama pa i o nasoj.

U skandinavskim zemljama sam bio turisticki ali na poziv prijatelja koji zivi gore tako da sam "htjeo-nehtjeo" dosao u kontakt sa nasom dijasporom gore. Mozda su bili mladi ili sta vec ali ja se tako ne bih ponasao nikada...bilo me par puta bas stid sto sam sa njima. Ne kradem ovde, zasto bih to radio gore? Ne pljujem ovde, zasto bih gore? Ne maltretiram ljude na ulici ovde, zasto bih gore? Znao sam i ranije da imaju prilicno lose misljenje nama u smislu da smo nekulturni i to mi je smetalo ali nakon sto sam vidjeo kako se nasi ljudi ponasaju gore, uopste mi nije iznenadjenje kakvo god misljenje da imaju o nama. Ipak, valjda u poredjenju sa Cileancima i ostalim useljenicima, mi smo ipak kao jos najbolji.
U Brazilu pojma nemaju da ima neka Bosna ali znaju za Jugoslaviju jer smo valjda igrali neko svjetsko prvenstvo u fudbalu u finalu protiv Brazila.
Za nas su kontali da smo "Talijano" kada se pojavimo na plazi.
Francuzi, bas kako ko. U principu svaki velegrad je takav spektar raznih kultura, rasa, nacija i civilizacija da je bilo kakvo generalizovanje nemoguce. Sve je individualno.
U Tunisu smo bili sa nekim Cesima u pustinji i kada su skontali da smo samo nas cetvero iz BiH, nije ga mrzilo da sve formulare pocjepa i da napravi nove da bi nam dao najbolje apartmene u hotelu. Odusevio sam se jer mi je to bilo prvi put da neko pozitivno reaguje na to sto smo iz Bosne.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#93 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pure_love »

u Maroku svi znaju za nas :-D
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#94 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Orbini »

Prije desetak godina bio na jednom prijemu povodom zavrsetka jednog projekta. Oko pedesetak zvanica, i koktel party u jednom ogromnom apartmanu,... Vecinom Amerikanci, par Engleza, Holandjana, mislim po jedan Talijan, Spanac,.. i dva Nijemca.

U zivotu se nisam vise naslusao glupljih prica i supljaka, uglavnom od amerikanaca,.. Al hajd sto oni prosipaju supljake, vec sto i ostali to kupe u trepavice,... Ja cirkuliram, tu i tamo pricam, i glumim kako uzivam u svemu tome.

I dva Nijemca me skontase vidno odusevljeni sa Bosnier i pozvese me sebi, da sjednem "do svojih". Doslovno tako mi dadose do znanja, i usput kako amerikanci udavise,.. meislim se - dje me nadje,...te taman spas i za njih i za mene,.. Ostatak veceri super se ispricali, zahebavali, komentarisali supljake okolo i iznenadilo me koliko dobro poznaju bosanske prilike. Da nebi engleskog jezika - isto kao da sam bio sa svojima. :)
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#95 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Orbini »

Macak U Cizmama wrote:Kad iz desnih, radikalnih krugova cujes da su bosanci dobri i da trebaju sluziti za primjer ostalima. osjetis ponos i vrijednost.
:? OK, tvoj stav, i ne osudjujem.
Ja sam par puta to dozivio i svaki put osjetio gadjenje. Ako ce mo desni radikali gotiviti zbog boje koze, i vidjeti samo to,..takvi mi najmanje trebaju, i radije bih da me mrze a postuju. Ustvari, sumnjam da nas desni radikali gotive vise nego ostale,.. ali sam citao par izjava gdje se konto nase integracije peru od prozvane islamofobije i svoju toleranciju dokazuju na bosanskom primjeru. Napr. radikali u Danskoj su par puta spomenuli Bosance u pozitivnijem kontekstu u odnosu na druge, ane zato sto nas gotive, vec zato da sebe prikazu kao tolerantnije. Ili slucaj iracanina iz Geteborga koji je poslije stote odbijenice za posao tuzio novootvorenu firmu koja je obecala reciprotitet u zaposljavanju. Ispostavilo se da je firma stvarno zaposlila odredjeni procenat radnika ali uglavnom Bosanaca i time se oprala od diskriminacije. Sto je samo omrzlo nasu populaciju medju ostalim strancima, a desnicari se pokazali boljim nego sto jesu. Treba sa desnicarima uvijek biti debelo oprezan,..

Ma.Le.Na.
Arapi nas uglavnom pozitivno posmatraju, ali ako ce navesti negativne nase strane - navode da ih gledamo sa visoka i da kopiramo domace rasiste. U prijevodu "nisam skroz bijel kao ovi, al ima i od mene gorih". Jedni su snobovi prema nama, a mi smo prema drugima,.. A tu nazalost ima istine, mnogi nasi tretiraju Arape kao nizu klasu. Ali nasrecu ne vecina,.. tako da nas Arapi uglavnom dozivljaju pozitivno.
Last edited by Orbini on 14/12/2009 14:58, edited 1 time in total.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#96 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pure_love »

ne znam koji radikalci nas vole? citajte sta pisu po svojim sajtovima,,,kako smo otpad,izdajice(presli s krscanstva na islam),skriveni neprijatelji itd
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#97 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by SenSen »

Orbini wrote:
Macak U Cizmama wrote:Kad iz desnih, radikalnih krugova cujes da su bosanci dobri i da trebaju sluziti za primjer ostalima. osjetis ponos i vrijednost.
:? OK, tvoj stav, i ne osudjujem.
Ja sam par puta to dozivio i svaki put osjetio gadjenje. Ako ce mo desni radikali gotiviti zbog boje koze, i vidjeti samo to,..takvi mi najmanje trebaju, i radije bih da me mrze a postuju. Ustvari, sumnjam da nas desni radikali gotive vise nego ostale,.. ali sam citao par izjava gdje se konto nase integracije peru od prozvane islamofobije i svoju toleranciju dokazuju na bosanskom primjeru. Napr. radikali u Danskoj su par puta spomenuli Bosance u pozitivnijem kontekstu u odnosu na druge, ane zato sto nas gotive, vec zato da sebe prikazu kao tolerantnije. Ili slucaj iracanina iz Geteborga koji je poslije stote odbijenice za posao tuzio novootvorenu firmu koja je obecala reciprotitet u zaposljavanju. Ispostavilo se da je firma stvarno zaposlila odredjeni procenat radnika ali uglavnom Bosanaca i time se oprala od diskriminacije. Sto je samo omrzlo nasu populaciju medju ostalim strancima, a desnicari se pokazali boljim nego sto jesu. Treba sa desnicarima uvijek biti debelo oprezan,..
Ovo je vrlo slicno mom iskustvu u Svedskoj.. Nasi "domacini" nisu spremni da tretiraju sve doseljenike kao ljudska bica koja imaju svoje dostojanstvo i talente, pa izaberu par njih kao alibi. Zato svaka partija ima po jedno-dvoje "token" doseljenika koje stave pred kamere samo dok pokusavaju da zarade glasove populistickom retorikom, npr o tome kako treba biti "stroziji" prema doseljenicima (Folkpartiet je odlican primjer). I to pogotovo vole one koji im ne kvare sujetu, one koji hvale Svedsku na sve strane. Ako jos pricaju kako su prvi put vidjeli wc solju/tv/frizider u izbjeglickom centru, to je tak bonus! Eh, takve doseljenike potapsu po glavi i stave ih na poziciju u organizaciji/partiji/firmi (naravno ne previse odgovornu) dok ih naravno u dubini duse smatraju manje vrijednim od sebe.. Ja bih radije da me otvoreno mrze, nego da na partyju slusam izjave kao "Ali ti si jedna od onih dooobrih imigranata, oni koji se obrazuju" :roll: Onda malo kasnije pozovu taxi da ih vozi kuci, a vozac tog taxija je profesor/inzinjer/doktor iz Ceske/Irana/Ugande koji vec godinama vozi taxi jer nemoze da dobije svoj posao ma koliko bio "obrazovan"..
User avatar
rechts432
Posts: 53
Joined: 16/07/2009 21:18

#98 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by rechts432 »

@SenSen i EU/UK niggers U pravu si glede Iraca i njihovih gorkih šala na vlastiti račun. Oni su (tj smatraju sebe) Europi (točnije Englezima) što su afrički doseljenici bijelim Amerikancima - crnčuge (objekt predrasuda, ponižavanja, nasilja, itd).

Nisam Bosniak ali vecina tuđina ionako ne zna previše o etničkoj slici Bosne i Hercegovine.

Poljak se prepao kad sam mu rekao da sam iz BiH. Brada mi nije išla u prilog. :D
Amerikanac zna da je bio rat. Tko protiv koga i zašto nema pojma. Nema nikakvih predrasuda (jer nema ni saznanja) glede mentaliteta.
Talijani s visoka gledaju na balkanske Slavene i smatraju ih nekulturnima i agresivnima. Misle da bismo trebali biti počašćeni ako s nama podijele koju (također misle da će za njih balkanske žene rado raširiti noge).
Englezi nisu pljuvali a ni hvalili, samo su željeli naučiti par riječi ("daj mi trinaest piva").
Čehu je bilo drago što nismo Rusi. :D Kaže da voli južne Slavene jer su otvoreni i velikodušni.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#99 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

stochar wrote:@orbini - fin post, slazem se s vecinom (kad govoris o narodima koje sam im'o priliku i ja susresti). im'o sam s turcima u njemackoj zanimljivu epizodu kad sam us'o na doner, i prvi narucim, 'nako, saka mesa i malo zacina. pojedem i kontam odo' jos jedan naruciti, i turcin nas cuo kako pricamo, pita odakle smo, kazem - bosnia, kad mi je napravio drugi doner, jedva sam ga pojeo kol'ko je svega natrp'o. a, lik azerbejdzanac mi je u berlinu poklonio suvenir koji sam htio da kupim, jer cim me pit'o odakle sam, odma' se odusevio...


a za Irce, oni su nam prilicno slicni po mentalitetu - budale! :) sto neko rece, nama je furka otic' u njemacku zaradit' para i doc' da se kurcimo po bosni, a njima je furka otici u ameriku, zaradit' para i doc' kurcit' se po irskoj...

@jedna tamo - "smatraju nas jako primitivnim narodom....neobrazovanim narodom...narodom koji je sklon barbarizmu, vandalizmu..." pa, ne bih da generalizujem, ali uglavnom nas i ja smatram ovakvim...

stochar,dijelim isto misljenje
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#100 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

sarajevsko_pivo wrote:Evo kako je u NL/Den Haag, znaci kod mene...
Neki misle jos da je rat u BiH.

nisu puno pogrjesili :!:
Post Reply