Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#176 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

Bosanski_kralj wrote:
ljubav_aha wrote: kakvo je to poansanje koje moraju da trpe :?:
Niko nam ravan nije,naša muzika udara, naš je cijeli svijet, za*ebancije i provokacije.
meni je smijesno takvo ponasnje,sve pokondireno,i taj dio humora mi je prilicno zvuci kao lijek za mnoge sa osjetljivim egom :-D
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#177 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Bosanski_kralj »

ljubav_aha wrote:
Bosanski_kralj wrote:
ljubav_aha wrote: kakvo je to poansanje koje moraju da trpe :?:
Niko nam ravan nije,naša muzika udara, naš je cijeli svijet, za*ebancije i provokacije.
meni je smijesno takvo ponasnje,sve pokondireno,i taj dio humora mi je prilicno zvuci kao lijek za mnoge sa osjetljivim egom :-D
I meni je smiješno,a još kad se uzme da većina naše raje tamo radi kao bauštelci(nažalost). I sad se oni drže tako puno samopuzdanja i stava "ko sam - ja sam". :D Nekad mi se takvo ponašanje čini kao vrlina, a nekad kao mana.
Mnogima je to zabavno i zanimljivo, i padaju na to. I eto ti razloga za ljubomoru
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#178 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

razlog za ljubmoru :?: zasto trebam biti ljubomorna :?:

na osobe koje prave budalu od sebe :mrgreen:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#179 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Bosanski_kralj »

ljubav_aha wrote:razlog za ljubmoru :?: zasto trebam biti ljubomorna :?:

na osobe koje prave budalu od sebe :mrgreen:
Ili si me pogrešno razumjela ili sam se pogrešno izrazio.
Recimo Hrvtice padaju na takvo ponašanje, a zna se ko je u tom slučaju ljubomran.

To nikako ne znači pravljenje budala od sebe. Ljudi smo veselog duha i uvijek spremni za šalu i na svoj i na tuđi račun. Dobronamjerni i svakog prihvatamo. Ne damo na sebe, a i zašto bi? Držimo do tog svog nekog ponosa. Možda nekad pretjeramo, ali činjenica je da je bolje biti i ovakav nego uvijek mrtav ozbiljan, hladan..
Kakvo tebe ponašanje impresionira?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#180 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

Bosanski_kralj wrote:
ljubav_aha wrote:razlog za ljubmoru :?: zasto trebam biti ljubomorna :?:

na osobe koje prave budalu od sebe :mrgreen:
Ili si me pogrešno razumjela ili sam se pogrešno izrazio.
Recimo Hrvtice padaju na takvo ponašanje, a zna se ko je u tom slučaju ljubomran.

To nikako ne znači pravljenje budala od sebe. Ljudi smo veselog duha i uvijek spremni za šalu i na svoj i na tuđi račun. Dobronamjerni i svakog prihvatamo. Ne damo na sebe, a i zašto bi? Držimo do tog svog nekog ponosa. Možda nekad pretjeramo, ali činjenica je da je bolje biti i ovakav nego uvijek mrtav ozbiljan, hladan..
Kakvo tebe ponašanje impresionira?
volim humor sa intelektulanim tonovima,a ne suplja prica i hranjenje anuliranog ega kako smo najbolji,pa cak i sa humorstickim tonom :)

"impresionira" me kad nasi urlaju,ne hodaju ispred zena,djevojaka, dva metra,jer su im koraci dugi tri metra sa dupilm ubrzanjem :mrgreen:

sto se tice ponosa,cesto se pitam cime da se ponosimo danas :?: ponos je emocija koji svako posjeduje,bez obzira na kulturno nasljedje,a to je ono sto mi jos nismo tacno definisali :-?
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#181 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by bez_ideje »

@bosanski _kralj.......to sto ti pises samo ukopava stereotip o glupim i veselim bosancima
User avatar
alijagoro
Posts: 3321
Joined: 06/03/2008 18:02

#182 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by alijagoro »

Takvi smo kakvi smo jel :D a zasto se uvjek provlaci ta neka prica kako smo mi muskarci kao neki primitivci,tipicni balkanci uvjek neka negativa,mi muskarci se ne bunimo na vas djevojke,znam da je ovdje neka djevojka u Saint Louisu rekla kako se nikad ne bi udala za Bosanca otkud ta negativa :?
stolac-SARAJEVO
Posts: 158
Joined: 25/07/2007 00:43

#183 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by stolac-SARAJEVO »

Evo,krenucu redom.U svakoj zemlji u kojoj sam bio:
1-Hrvatska-gledaju nas kao vesele ljude,uvijek ocekuju da im pricamo neke viceve folove i slicno.
2-Slovenija-ima ih i da nas mrze i da nas vole.Zavisi kako ko,kod Slovenki smo na cijeni :D
3-Italija-nisam imao problema sa Italijanima i mogu reci da nas ljudi gotive,te imaju neke slicnosti sa nama
4-Francuska-ljudi mrze sviju(vecina) pa ni mi nismo izuzetak.
5-Njemacka-oni nas simpatisu i npr. vole nas vise nego Srbe ili Makedonce (ovo je ono sto sam ja primjetio)
6-Spanija-ha nit nas vole,nit nas mrze
7-Engleska-ma oni za nas nisu culi,tako da nemaju stav o nama
8-Rep.Irska-covjece,kada tim ljudima kazes da si iz BiH oni te pocnu obozavat.Gotive nas maksimalno.Kako sam ja mogao dokuciti iz price sa njima a i onoga sto sam citao o njihovoj historiji jeste da je nasa historija i njihova identicna i da je to razlog sto nas gotive.Inace,bez knjiga i razgovora se da zakljuciti,ovako na prosto gledanje,da su ludi kao i mi :D
9-Norveska,Svedska-manje vise nas vole.U odnosu na ostale doseljenike mi smo im na prvom mjestu i mogu reci da osjecaju neko postovanje prema nama.
10-Austrija-i ovima smo dragi,koliko sam ja primjetio.Cuo sam da ima i drugih prica,al' ja to nisam osjetio.

Elem,to bi bilo to.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#184 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

alijagoro wrote:Takvi smo kakvi smo jel :D a zasto se uvjek provlaci ta neka prica kako smo mi muskarci kao neki primitivci,tipicni balkanci uvjek neka negativa,mi muskarci se ne bunimo na vas djevojke,znam da je ovdje neka djevojka u Saint Louisu rekla kako se nikad ne bi udala za Bosanca otkud ta negativa :?

mozda ti nisi iz iste kategorije primitivaca,stog ti sve vec receno zvuci kao tekst stranih pojmova
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#185 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Bosanski_kralj »

@bez_ideje Kako si zaključila po onom što sam ja pisao da su Bosanci glupi, a u tome da smo veseli ne vidim ništa loše?

@ljubav_aha Kako humor može biti glup? Po tebi mi imamo smisla za humor, ali za neki glupi humor. :?
U razgovor unosimo emocije. I šta je sad tu problem? Možda ti je ljepše da o ubistvu djeteta i priči koji je sutra datum, dovorimo u istom tonu. Ili je ti je ljše da se depiliramo i šminkamo, pazimo da li su nam obrve jednako počupane. :roll: Ako ti je do takvih i sličnih "manira" odi u Francusku ili Italiju. Tamo ti ni sahrana/dženaza neće završiti, a već ćete zaboraviti. Prvog komšiju možda nikad nećeš upoznati. Možda nekad zna iritirati ponašanje našeg naroda. Ali kako da ne volim narod koji će ti u nevolji sigurno pomoći i tad svoje pravo lice pokazati. Da li bi ti Englez zadnji komad kruha dao ili bi te u svoju kuću kao brata svog ugostio?

Kada sam o ponosu govorio, nisam mislio o ponosu na stanje u državi. Ne vjerujem da se bilo ko sa svojom vladom ponosi, ma iz koje on države dolazio. I mislim da imamo biti ponosni na mnoge stvari koje su ostali davno zaboravili. Dokazali smo se kao borci, 10 stoljeća preko nas svjetske sile prelaze, a mi opstajemo. Možemo biti ponosni na naše pretke, našu muziku, našu kulturu i prije svega na našu ljudskost
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#186 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Sounder »

Vise bi volio da dernecim sa bosanskim srbinom i hravatom za koje znam da su klali kada su god stigli izmedju 92-95, nego sa nekim Hrvojem i Slobom iz Zagreba/Beograda koji nebi zgazili mrava.

To je sve iz razloga sto bosanski kralj govori da smo saljivi i u svasta ubacujemo emocije i nije nam do becke skole stalo.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#187 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

Sounder wrote:Vise bi volio da dernecim sa bosanskim srbinom i hravatom za koje znam da su klali kada su god stigli izmedju 92-95, nego sa nekim Hrvojem i Slobom iz Zagreba/Beograda koji nebi zgazili mrava.
tema nije politika :mrgreen: tebi svaka cast,sad si mi simbol organicensoti i gluposti na sa-x :mrgreen:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#188 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Bosanski_kralj »

Sounder wrote:Vise bi volio da dernecim sa bosanskim srbinom i hravatom za koje znam da su klali kada su god stigli izmedju 92-95, nego sa nekim Hrvojem i Slobom iz Zagreba/Beograda koji nebi zgazili mrava.

To je sve iz razloga sto bosanski kralj govori da smo saljivi i u svasta ubacujemo emocije i nije nam do becke skole stalo.
Nevjerovatno kako se stvari "izvrću" i ljudima stavlja u usta nešto što nikad nisu izgovorili. :x

Nismo bez mane, uostalom kao i sav normalan svijet. Ali ja ako bi morao birati da budemo kao Zapadnjaci ili da budemo ovo što jesmo, biram da ostanemo ovakvi. Ovo je samo moje mišljenje i ja sam ga iznio, možete se a ne morate složiti.
Toliko od mene, možda i previše. :D
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#189 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by SenSen »

Bosanski_kralj wrote:@ljubav_aha Kako humor može biti glup? Po tebi mi imamo smisla za humor, ali za neki glupi humor. :?
U razgovor unosimo emocije. I šta je sad tu problem? Možda ti je ljepše da o ubistvu djeteta i priči koji je sutra datum, dovorimo u istom tonu. Ili je ti je ljše da se depiliramo i šminkamo, pazimo da li su nam obrve jednako počupane. :roll: Ako ti je do takvih i sličnih "manira" odi u Francusku ili Italiju. Tamo ti ni sahrana/dženaza neće završiti, a već ćete zaboraviti. Prvog komšiju možda nikad nećeš upoznati. Možda nekad zna iritirati ponašanje našeg naroda. Ali kako da ne volim narod koji će ti u nevolji sigurno pomoći i tad svoje pravo lice pokazati. Da li bi ti Englez zadnji komad kruha dao ili bi te u svoju kuću kao brata svog ugostio?
Kao heteroseksualna zenska osoba, moram reci da bih vrlo rado da su vam obrve jednako pocupane! :D Znam da je klise, ali dosta zena voli muskarce koji su tall, dark and handsome, a tih kod nas ima dosta. Samo steta sto ono dark cesto dolazi u kompletu sa unibrow :lol:
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#190 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Bosanski_kralj »

SenSen wrote:
Bosanski_kralj wrote:@ljubav_aha Kako humor može biti glup? Po tebi mi imamo smisla za humor, ali za neki glupi humor. :?
U razgovor unosimo emocije. I šta je sad tu problem? Možda ti je ljepše da o ubistvu djeteta i priči koji je sutra datum, dovorimo u istom tonu. Ili je ti je ljše da se depiliramo i šminkamo, pazimo da li su nam obrve jednako počupane. :roll: Ako ti je do takvih i sličnih "manira" odi u Francusku ili Italiju. Tamo ti ni sahrana/dženaza neće završiti, a već ćete zaboraviti. Prvog komšiju možda nikad nećeš upoznati. Možda nekad zna iritirati ponašanje našeg naroda. Ali kako da ne volim narod koji će ti u nevolji sigurno pomoći i tad svoje pravo lice pokazati. Da li bi ti Englez zadnji komad kruha dao ili bi te u svoju kuću kao brata svog ugostio?
Kao heteroseksualna zenska osoba, moram reci da bih vrlo rado da su vam obrve jednako pocupane! :D Znam da je klise, ali dosta zena voli muskarce koji su tall, dark and handsome, a tih kod nas ima dosta. Samo steta sto ono dark cesto dolazi u kompletu sa unibrow :lol:
Trebalo je ići samo ..."počupane".. bez tog "jednako". :D
Nemojte me uvlačiti u tu priču kako ko izgleda, bar što se muškaraca tiče. Šta će "svi`t" pomisliti :run:
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#191 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Sounder »

ljubav_aha wrote:
Sounder wrote:Vise bi volio da dernecim sa bosanskim srbinom i hravatom za koje znam da su klali kada su god stigli izmedju 92-95, nego sa nekim Hrvojem i Slobom iz Zagreba/Beograda koji nebi zgazili mrava.
tema nije politika :mrgreen: tebi svaka cast,sad si mi simbol organicensoti i gluposti na sa-x :mrgreen:[/quote

Hvala! :-)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#192 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by SmokingMan »

Danas krenuh prema Lukavici da pogledam neki pikado u onome velikom marketu Tropik,i u tome me zaustaviše dvije starije gospođe iz brtanije,krenule do onoga tunela spasa,elem,mi se tako zapričasmo,i ja im onako spontano kroz priču rekoh da se mi trenutno nalazimo malo iznad zamišljenje entiteske linije koja razdvaja FBIH od RS.a.On su u tom momentu milsile da zapavo taj dio pripada Srbiji,pomalo su bile zatečene,onako u šali vele "zar nam pasoš nije potreban". :D .O političkom uređenju,političkim prilikama u BIH nisu znale ništa.O nama imaju poprilično visoko mišljenje,i smatraju nas veoma ljubaznim,i gostoljubivim,iako sam jednoj od njih,kao što to uvijek radim bez ustezanja,iskreno,brutalno,da je najbolje da sud nikada ne donosi na osnovu određenih dijela,i da realnu sliku o nama jedino može steći samo ako bi duži vremenski period boravila među ovim ljudima.Da ne spominjem taksistu na Dobrinji,do kojih sam ih doveo,a koji je iz časa u čas mjenjao cijene prvo 15 KM za samo par minuta vožnje,pa onda 10 KM,valjda vidjevši da su turisti u pitanju.Ali ono što me je najviše zaintigiralo je kilometraža koju je on onako odokativno odvalio,lažeći me svjesno u oči da od Bulevara Mimara Sinana do Tunela spasa ima čitavih 10 km,istina je da nema više o 3.Ja Dobrinju poznajem kao svoj džep,tu sam proveo svoje najbolje dane djetinstva i otpriliek znam i kilometražu do pojedinih okolnih mjesta.Eto,čak su me i te dvije starije žene gledale u nevjerici dok su ujedno provjeravale u turističkoj kartu,mumljajući "No way,no way,it is too much expensive for such a distance,thank you...".Nedaju se ni stranci tako lahko nasamariti. :mrgreen:

Bilo mi je jako žao što je dan bio kratak,zalazak sunca se skoro nazirao,a imao sam namjeru da ih sprovedem do Tunela spasa bez ikakve naknade,bilo mi je veliko zadovojstvo razgovarati sa britancima,a to mi je ujedno omogućilo da bolje razvijem svoje konverzacijske vještine iz engleskog,budući da ga u tom obliku gotovo nikada ne koristim,jer sam uvijek osjećao tu nelagodu od pomisli da nisam dovoljno dobar u tom segmentu (vjereovatno zbog moje anksioznosti,koja je sada u daleko blažem obliku).Iznenadile su se kada sam im rekao da sam engleski lakše naučio samostalno,čitajući knjige,gledajući filmove,dokumentarce, nego pod pritiskom školskog sistema.Isitna,tada sam ga jako prezirao tada.Volim učiti stvari bez pritiska sa strane.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#193 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by insomnia78 »

A kako Bosanci dozivljavaju strance?
Vidis, napiso si jednu zanimljivu stvar ovdje. “Ne daju se ni stranci tako lako prevariti”
Tako otprilike prosjecan Bosnjo dozivljava strance. Ko osobe sa posebnim potrebama.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#194 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by triconja »

insomnia78 wrote:A kako Bosanci dozivljavaju strance?
Vidis, napiso si jednu zanimljivu stvar ovdje. “Ne daju se ni stranci tako lako prevariti”
Tako otprilike prosjecan Bosnjo dozivljava strance. Ko osobe sa posebnim potrebama.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#195 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by SmokingMan »

insomnia78 wrote:A kako Bosanci dozivljavaju strance?
Vidis, napiso si jednu zanimljivu stvar ovdje. “Ne daju se ni stranci tako lako prevariti”
Tako otprilike prosjecan Bosnjo dozivljava strance. Ko osobe sa posebnim potrebama.
Ali ono laganje od distanci,taksistu nakon toga više nisam ni pogledao.Jbg,svi bi oni da levate strance,pa mogu i zamusliti koliko su do sada garnitura stranaca ojadili ovi naši divni ugostitelji... :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#196 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by vjesticanametli »

dobra tema :-D priv. i poslovno sam putovala i putujem dosta e sad
hrvatska, cg, srbija i albanija - uvijek srdacno docekana i gotiva, pogotovo albanija i kosovo :-D a beograDZanin taxista kad me pokusao izlevatit za cijenu rekla mu de ba pa nes sarajliju zavaljivat :D kaze imas pice od mene i naplati pola cijene :lol:
austrija i francuska vala onako nit ja volim njih pa se nisam nesto fino ni osjecala, imala sam neke bekpeker :D cure 7 dana u kuci i bile su super ostali u kontaktu,
spanci onako ni ne znaju za nas pogotovo onaj dio las palmas i slicno
turska extra ha im kazes saraj bosna gotiva zesca :-D :lol: sad nagdje radim idemo na pauzi kod turcina pa uvijek dobijem caj i hljeba uz sve :-D :lol: i arkadas zagotivi samo tako, pitaju svabe kako pa reko ja sam iz bosne :lol:
maDZarska i slovenija sve ok nista posebno
ceska i slovacka - bolja mi je ceska svi znaju za nas i jako ljubazni
makedonija super ljudi gotive nas
njemacka - meni ko kod kuce svi znaju za nas pogotovo za nasu hranu i sve svabe s kojima radim i druzim se imaju jako poz. misljenje o nama, kad me na poslu neko nazove prvo pita aaaa jestel s balkana pa kad kazem bosnia e onda krene prica :lol:
holanDZani super super i sto upoznah super ljude na kampovanju :thumbup:
italija nit mi smrdi nit mirise :? :-? za bosnia znaju svi
ovi stariji znaju za Jugu pa ne trebas objasnjavat, a mlaDZi upitaju ponekad ha sta gdje :lol:
danska i svedska OK iako u dansku ne bih vise da mi plate, svedi su ok znaju svasta ..... ima i nasih kamara tamo

uglavnom svi brzo uce zezancije i lopovluke nase, vole nasu hranu i nikada nisam imala neg. iskustvo :-D trudim se da na trip adv. o bih ostavim realne komentare uvijek i da ljudima oko sebe prikazem bih pozitivno (bar za turiste) neka doDZu i vide :-D ima se sta
svi su rekli da smo jako ljubazni i hocemo pomoci i da galamimo kad pricamo :mrgreen:
na redu su USA, riga i talin, island :-D pa cemo da vidimo
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#197 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by insomnia78 »

Kakva gomila sereotipa i gluposti
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#198 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Laertes »

insomnia78 wrote:Kakva gomila sereotipa i gluposti
Kako dobra nova riječ: sereotip :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#199 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by insomnia78 »

:lol:
Evo tek sad vidim
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#200 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by graue_maus »

:D ubrzo ce 10-to godisnjica od otvaranja teme :izet:
Post Reply