Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#126 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by kijameta »

andrija2007 wrote:
kijameta wrote:
itakodalje wrote:vide nas kao teroriste, zato što su zatucani ko i mi samo se prave napredni, sve što valja je samo na papiru

što se pripremalo jevrejima 1930-tih sada se priprema muslimanima
Potpisujem.
Ne potpisujem.
Ksenofobija,nacionalizam,rasizam su trenutno u Evropi u uzmaku ali to je stalna pojava u evropskom drustvu,posebno u dvije najznacajnije evropske drzave-Francuskoj i Njemackoj.U te dvije zemlje su se talasi histericnog antisemitizma pojavljivali u talasima svakih 40-50 godina i rezultirali krvavim genocidima jevrejskoga stanovnistva. Historija je ciklicna i za ocekivati je da ce taj talas mrznje,rasizma i nacionalizma opet doci na red. I kada krene kod njih preliti ce se i na druge manje evropske drzave.No vise nema Jevreja,pobijeni su i protjerani. Trenutno su muslimani najomrazenija kategorija u Evropi. Kada ludilo opet krene,pred bosanskim muslimanima ce biti 10-20 godina genocida i patnji,ako uspijemo u tom periodu bioloski opstati,ceka nas opet 50-ak godina mira.
Kao sto neko rece,zahvaljujuci cinjenici da fizicki ne licim na klasicnoga Bosanca a na Arapa ama bas nikako(sluzbenici na zagrebackom aerodromu,mi se uvijek na engleskom obracaju),naslusao sam se u mome prisustvu citavog mora anti-muslimanskih tvrdnji i gadosti. U karijeri mi je cesto cinjenica da sam musliman,mada samo imenom predstavljala problem i kocnicu ,razlog zbog kojega su me cudno i drugacije gledali.
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#127 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by gonič zmajeva »

TheMule wrote:Ne cudime da Amerikanci ne znaju o BiH, ali me cudi to sto kazete da zemlje u sred Evrope ne znaju druge zemlje u Evropi. Pa ja sam u 7 razredu ucio kompletnu geografiju Evrope, ne samo zemlje, vec i sve vaznije rijeke, klime, planine, zivotinje i biljke, itd. Zar su stvarno tako glupi?
to samo govori koliko je naše školstvo nekompetentno i zastarjelo
bubanje napamet i mučenje djece nepotrebnim informacijama
nikakvi zemljopisni pojmovi i statističke brojke nemogu zamjeniti osobno poimanje ljudi i mjesta.
p.s.
ispričavam se zbog digresije teme
školstvo mi je rak rana :)
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#128 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by jutarnji »

TheMule wrote:Ne cudime da Amerikanci ne znaju o BiH, ali me cudi to sto kazete da zemlje u sred Evrope ne znaju druge zemlje u Evropi. Pa ja sam u 7 razredu ucio kompletnu geografiju Evrope, ne samo zemlje, vec i sve vaznije rijeke, klime, planine, zivotinje i biljke, itd. Zar su stvarno tako glupi?
Odakle ti informacija da Ameri ne znaju nista o BiH?
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#129 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Soul_Sista »

pure_love wrote:
ThunderbirD wrote:
Soul_Sista wrote:
Dijelim tvoje misljenje za Njemce. Naravno ovo je onako neka generalna slika poslije 6 mjeseci boravka i putovanja po Njemackoj. Rijetko sam kad prosla kroz koridor, usla u lift ili autobus a da te lijepo ne pozdrave..druga stvar, ako im lijepo pridjes i objasnis problem uvijek nekako izadju u susret. Nema onog nekog skrleta i dosad me stvarno nike nije odh***o u tom pogledu. Treca stvar, jako cijene kad cuju da se trudis uciti njihov jezik. Ovde me sve i jedan covjek podrzao kad sam mu pokusala objasniti da nisam Njemica ali da bih rado da razgovaramo na Njemackom. Mislim, cuje se da param ali rado se markiram da znaju. :kravata:

Evo jedno pozitivno iskustvo prije par dana. Sjedim u vozu iz Berlina nazad na zapadnu stranu i zapricam se sa mladom Njemicom. Isprica tako sta radi u zivotu, predaje neku filozofiju u manjem gradu. I poslije jedno sat vremena price eto nje vadi papir i zapisuje ime, e-mail, broj...ako budes svracala u moju mahalu javi se da popijemo kafu :? :) ah du Liebe :D kontam ja...vjerovatno necu nikad u njenu mahalu ali me bas ono iznenadi taj prijatan gest.

Neki generalan zakljucak za Njemce: komunikativan narod, cijene svoje i podrzat ce ako vidis da se trudis. Moje iskustvo.
Da i ja sam čuo da cijene ljude koji znaju njihov maternji jezik.
Prije par godina mislim da se radi o prošlom ambasadoru SAD-a u BiH za vrijeme svog mandata je naučio bosanski jezik ili naše jezike :-? , i često ga koristio u javnosti ali upravo iz tog razloga o kojem ti pišeš, jer cijeni zemlju i ljude u kojoj je. Pored njega ima još ambasadora koji znaju naš jezik, ali ameri su ameri, uvijek u prvom planu :-D

Sjećam se da su mnogi dijelovi Frankfurta, izvan onog centralnog bankarskog, bili prazni, nikog na ulici poslije četri poslijepodne. Čak su i razne markirane prodavnice odjeće, obuće... bile zatvorene :) Kod njih, kad se radi tada nema zahebancije :-D

Obicno zele da se skroz asimiliras,ja kad sam isao u osnovnu uciteljica me pita,kako razmisljas u sebi kada racun matematiku i to,je li na bosanskom ili svedskom? ja rekoh na bosanskom a ona odgovori "hajd nema veze naucit ces uskoro da razmisljas na svedskom*" : :D kod nas su iranci najbolji u tom asimiliranju,kada im kazes da su iranci ili muslimani zele crci,a albanci su opet najgori nikako se nisu uklopili,i samo se bave kriminalom i kradjom,slabo se skoluju...mi bosanci smo zlatna sredina,skolujemo se radimo ali ipak cuvamo identitet bosanci
Ovde je rijec o Njemcima i Njemackom drustvu a ne Svedima mada bih imala stosta reci i na tu temu. Ne mogu sad jer me glava handri :D jednu bih ipak stvar rekla o Svedima. Nisu tako poletni u ucenju drugih jezika (ovde je rijec o Njemackom) kao sto ocekivaju da stranac zna perfektno njihov jezik tj. Svedski. :wink: Mali milion puta..gdje si naucila tako dobro Svedski?? dodje mi da kazem u p*** m*** (da prostis!) :D
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#130 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Orbini »

Jednom prilikom u Bugarskoj sjedim sa muzicarima u jednom restoranu. Skontali otprilike odakle sam pa me pozvali kod sebe. Sve se fino razumijemo, posto je bugarski i nas slican. I oni me kontaju da sam Srbin,.. a ja odgovaram ne vec Bosanac. Pa im objasnim da nije bas isto iako je slicno, a nije ni vjera ista(na stranu sto nisam neki vjernik inace). I onda neki kontaju preko vijesti o ratu,.. usput pitaju ponesto specificno za Bosnu,.. jedan prijateljski i srdacan ton svakako.
I sve kad sam objasnio i ubijedio da nisam Srbin vec Bosanac,.. jedan se okrene i dobaci konobaru da donese pice za njega i njegovog druga Srbina,.. na sta ostali potvrdno klimnuse.
Vidim po facama da nije provokacija ili zahebancija na moj racun,.. ili mi bugarski ne ide najbolje, ili ne kontaju nista drugo iz bivse YU osim Makedonaca i Srba,.. Mislim se u sebi,.. hajd nema veze,.. sta imam vise objasnjavati,.. bitno je da nam je fino,..

:-D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#131 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

Sounder wrote:
ljubav_aha wrote: a,tako znaci,promjenili te inostranstvo :dance:
Pa cuj, vuk dlaku mjenja.
uf,sto zelis reci :mrgreen:

ne moras priznati,naravno,ali vecina muskaraca BiH su promjenili svoj stav u inostranstvu :prema podjeli poslova i drugim obavezama, iako i dalje mogu urlati sa sakom na stolu da je njihova zadnja :lol:
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#132 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by gonič zmajeva »

jutarnji wrote:
TheMule wrote:Ne cudime da Amerikanci ne znaju o BiH, ali me cudi to sto kazete da zemlje u sred Evrope ne znaju druge zemlje u Evropi. Pa ja sam u 7 razredu ucio kompletnu geografiju Evrope, ne samo zemlje, vec i sve vaznije rijeke, klime, planine, zivotinje i biljke, itd. Zar su stvarno tako glupi?
Odakle ti informacija da Ameri ne znaju nista o BiH?
neznaju je 1 riječ ,ne dvije :oops:
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#133 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Sounder »

ljubav_aha wrote:
Sounder wrote:
ljubav_aha wrote: a,tako znaci,promjenili te inostranstvo :dance:
Pa cuj, vuk dlaku mjenja.
uf,sto zelis reci :mrgreen:

ne moras priznati,naravno,ali vecina muskaraca BiH su promjenili svoj stav u inostranstvu :prema podjeli poslova i drugim obavezama, iako i dalje mogu urlati sa sakom na stolu da je njihova zadnja :lol:
Ja sam doduse dosao ovdje relativno mlad tako da me je americko drustvo odgojilo. Ucestovao sam u jednom istrazivanju koje je istrazivalo kako porodice ili djeca koja su dosla kao mala iz drzava u kojem je rat bio se navikavaju na zivot u Americi. To je bio razgovor jedan na jedan i onda sam upitao tog tipa sa kojim sam razgovaro da li sam ja jedini bosanac na kojeg naisao ili ih je imao vise? Rekao da je razgovarao sa pet djevojaka (18-22 god). Nije mi mogao reci imena, ali mi je rekao da je njihov problem sto roditelji zele da se udaju za Bosanca, a po njihovim rijecima skoro pa svi Bosanci njihovih godina (u ovome gradu gdje sam ja) uopste ne razmisljaju o faxu poslije srednje, bahato se ponasaju prema zenama, i jos vuku za sobom mentalitet ja sam musko ti zensko i moras da me slusas, iako po svemu drugom su tipicni Amerikanci.
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#134 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by SenSen »

Sounder wrote:Ja sam doduse dosao ovdje relativno mlad tako da me je americko drustvo odgojilo. Ucestovao sam u jednom istrazivanju koje je istrazivalo kako porodice ili djeca koja su dosla kao mala iz drzava u kojem je rat bio se navikavaju na zivot u Americi. To je bio razgovor jedan na jedan i onda sam upitao tog tipa sa kojim sam razgovaro da li sam ja jedini bosanac na kojeg naisao ili ih je imao vise? Rekao da je razgovarao sa pet djevojaka (18-22 god). Nije mi mogao reci imena, ali mi je rekao da je njihov problem sto roditelji zele da se udaju za Bosanca, a po njihovim rijecima skoro pa svi Bosanci njihovih godina (u ovome gradu gdje sam ja) uopste ne razmisljaju o faxu poslije srednje, bahato se ponasaju prema zenama, i jos vuku za sobom mentalitet ja sam musko ti zensko i moras da me slusas, iako po svemu drugom su tipicni Amerikanci.
Usudila bih se reci da su ovo djeca (ili njihovi roditelji) iz hmm ruralnih podrucja i da su vjerovatno dosta neobrazovani.. Inace je moje iskustvo iz djetinjstva da muskarci u mom rodu i medju prijateljima mojih roditelja uopste nemaju takav sovinisticki stav prema zenama. Cak su u poredjenju sa Amerikancima napredniji i nemaju kompleksa npr kada zena u relaciji zaradjuje vise od muskarca itd. Tako da ni slucajno ne gledam na Bosanske muskarce kao vece soviniste od drugih, stovise cesto je i suprotno.. Tek sam u izbjeglistvu prvi put dosla u kontakt sa ovim nasim macho krkanima. I to su vecinom, kao sto sam navela, manje obrazovani ljudi iz provincije. A mi kao narod nebi trebali dopustiti da nam oni budu norma i da nas oni pretstavljaju!
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#135 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by TheMule »

jutarnji wrote:
TheMule wrote:Ne cudime da Amerikanci ne znaju o BiH, ali me cudi to sto kazete da zemlje u sred Evrope ne znaju druge zemlje u Evropi. Pa ja sam u 7 razredu ucio kompletnu geografiju Evrope, ne samo zemlje, vec i sve vaznije rijeke, klime, planine, zivotinje i biljke, itd. Zar su stvarno tako glupi?
Odakle ti informacija da Ameri ne znaju nista o BiH?
Pa tu sad studiram. Ne znaju nista. I kad im se objasne neke stvari, ili ne razumiju, ili zaborave za 5 minuta, pa te opet sljedece godine pitaju jel slavis Bozic. Ovi stariji se sjecaju sa vjesti da Bih postoji, ali to je to. Kao i uvjek, postoje izuzetci, ali vrlo, vrlo mali broj.
gonič zmajeva wrote:
TheMule wrote:Ne cudime da Amerikanci ne znaju o BiH, ali me cudi to sto kazete da zemlje u sred Evrope ne znaju druge zemlje u Evropi. Pa ja sam u 7 razredu ucio kompletnu geografiju Evrope, ne samo zemlje, vec i sve vaznije rijeke, klime, planine, zivotinje i biljke, itd. Zar su stvarno tako glupi?
to samo govori koliko je naše školstvo nekompetentno i zastarjelo
bubanje napamet i mučenje djece nepotrebnim informacijama
nikakvi zemljopisni pojmovi i statističke brojke nemogu zamjeniti osobno poimanje ljudi i mjesta.
p.s.
ispričavam se zbog digresije teme
školstvo mi je rak rana :)
Pa nije to bubanje na pamet, vec fino imas kartu, pa ustanes ispred svih, i objasnis citavom razredu sve sto znas o Evropi. Iako se slazem da je bubanje bez veze, ovo nije primjer koji mozes koristiti za to. Mislim da je geografija i historija jaca strana naseg skolstva. Sramota da neko ne zna gdje je neka zemlja na njegovom kontinentu i da nista ne zna o istoj.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#136 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ladyblue18 »

Ma meni nije toliki problem sto pola svijet nema pojma sta je BiH, dje se BiH nalazi, itd.
Vise me zabrinjava cinjenica da svijet ne poznaje svjetsku historiju jer BiH ima znacajnu ulogu u istoj, i to mi je velika sramota, jer kad mi neko kaze nikad cuo za BiH ja onda skontam da taj nema pojma o historiji i svijetu.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#137 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ljubav_aha »

SenSen wrote:
Sounder wrote:Ja sam doduse dosao ovdje relativno mlad tako da me je americko drustvo odgojilo. Ucestovao sam u jednom istrazivanju koje je istrazivalo kako porodice ili djeca koja su dosla kao mala iz drzava u kojem je rat bio se navikavaju na zivot u Americi. To je bio razgovor jedan na jedan i onda sam upitao tog tipa sa kojim sam razgovaro da li sam ja jedini bosanac na kojeg naisao ili ih je imao vise? Rekao da je razgovarao sa pet djevojaka (18-22 god). Nije mi mogao reci imena, ali mi je rekao da je njihov problem sto roditelji zele da se udaju za Bosanca, a po njihovim rijecima skoro pa svi Bosanci njihovih godina (u ovome gradu gdje sam ja) uopste ne razmisljaju o faxu poslije srednje, bahato se ponasaju prema zenama, i jos vuku za sobom mentalitet ja sam musko ti zensko i moras da me slusas, iako po svemu drugom su tipicni Amerikanci.
Usudila bih se reci da su ovo djeca (ili njihovi roditelji) iz hmm ruralnih podrucja i da su vjerovatno dosta neobrazovani.. Inace je moje iskustvo iz djetinjstva da muskarci u mom rodu i medju prijateljima mojih roditelja uopste nemaju takav sovinisticki stav prema zenama. Cak su u poredjenju sa Amerikancima napredniji i nemaju kompleksa npr kada zena u relaciji zaradjuje vise od muskarca itd. Tako da ni slucajno ne gledam na Bosanske muskarce kao vece soviniste od drugih, stovise cesto je i suprotno.. Tek sam u izbjeglistvu prvi put dosla u kontakt sa ovim nasim macho krkanima. I to su vecinom, kao sto sam navela, manje obrazovani ljudi iz provincije. A mi kao narod nebi trebali dopustiti da nam oni budu norma i da nas oni pretstavljaju!

Sounder,tacno,a senSen je obrzalozila,upravo kako bih i licno obrazlozila stav ispitanika
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#138 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Macak U Cizmama »

Nas bosance ljudi u svijetu nemaju s cim poistovjetiti vec sa proslim ratom, nazalost. :sad:

Nema nikakvog proizvoda svjetskog formata, nema nikakve tradicionalne odjece ili detalja koja je "nasa". Mislim, imamo mi to ali nije u prvom planu, nije tipa coca-cole.
Razlika je takodje s kojom starosnom grupom se kontaktuira. Mladi do 20/25g. pojma nemaju ni o Bosni ni o YU. Srednja gemneraci zna ponesto ali je prevaga na YU. Tek obrazovaniji skloni historiji, knjizevnosti, ili nekim dugim specificnim zvanjima znaju poneke detalje. Stari znaju za sarajevski atentat, za partizane i Tita. Ljudi od drugih struka vide ogroman potencjal u nasim bogastvima rudama, sumom, energetikom, vodom i sl. A ljudi iz islamskih zemalja ce te odmah upitati , "jesi li musliman" .. :lol:.

Na zabavama bosanaca strancima nikako nije jasno sta slavimo, kojim povodom, zato sto sve lici jedno drugom. Nova Godina, 8. Mart, rodjendan, svadba, bajramsko sjelo, sve je to jedno te isto, vecinom nestruktuirano i improvizirano. Nikako im nije jasno da kolo moze trajati dva i po sata i da se vecinom zene vrte u krug masuci rukama gore dole, sto neki nazvase "steranje vesa". Nemamo pjesam za prilike sem nekolicine tako da se sve udrobi bez ikakva kriterija. Na nekakvoj improvizovanoj audiciji pjevaju djeca od 9-10 g. nekakve tuzne srceparajuce pjesme turbo-folka zato sto djecije pjesme i ne postoje.
Po meni, bosanci pojedinacno imaju vrijednost, ali su kao grupa cista 0 (nula).
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#139 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Sounder »

ljubav_aha wrote:
SenSen wrote:
Usudila bih se reci da su ovo djeca (ili njihovi roditelji) iz hmm ruralnih podrucja i da su vjerovatno dosta neobrazovani.. Inace je moje iskustvo iz djetinjstva da muskarci u mom rodu i medju prijateljima mojih roditelja uopste nemaju takav sovinisticki stav prema zenama. Cak su u poredjenju sa Amerikancima napredniji i nemaju kompleksa npr kada zena u relaciji zaradjuje vise od muskarca itd. Tako da ni slucajno ne gledam na Bosanske muskarce kao vece soviniste od drugih, stovise cesto je i suprotno.. Tek sam u izbjeglistvu prvi put dosla u kontakt sa ovim nasim macho krkanima. I to su vecinom, kao sto sam navela, manje obrazovani ljudi iz provincije. A mi kao narod nebi trebali dopustiti da nam oni budu norma i da nas oni pretstavljaju!

Sounder,tacno,a senSen je obrzalozila,upravo kako bih i licno obrazlozila stav ispitanika
Nisam u originalnom postu htjeo podvuci da je istina da se radi o ljudima ciji roditelji nisu vidjeli srednje skole. Naravno nisu tu samo "seljaci" ima puno mladica iz grada, koji su dosli u Ameriku, starci stalno radili, a njima ostalo da se odgoje uz televizore.
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#140 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Sounder »

gonič zmajeva wrote:
TheMule wrote:Ne cudime da Amerikanci ne znaju o BiH, ali me cudi to sto kazete da zemlje u sred Evrope ne znaju druge zemlje u Evropi. Pa ja sam u 7 razredu ucio kompletnu geografiju Evrope, ne samo zemlje, vec i sve vaznije rijeke, klime, planine, zivotinje i biljke, itd. Zar su stvarno tako glupi?
to samo govori koliko je naše školstvo nekompetentno i zastarjelo
bubanje napamet i mučenje djece nepotrebnim informacijama
nikakvi zemljopisni pojmovi i statističke brojke nemogu zamjeniti osobno poimanje ljudi i mjesta.
p.s.
ispričavam se zbog digresije teme
školstvo mi je rak rana :)
Pa nije to bubanje na pamet, vec fino imas kartu, pa ustanes ispred svih, i objasnis citavom razredu sve sto znas o Evropi. Iako se slazem da je bubanje bez veze, ovo nije primjer koji mozes koristiti za to. Mislim da je geografija i historija jaca strana naseg skolstva. Sramota da neko ne zna gdje je neka zemlja na njegovom kontinentu i da nista ne zna o istoj.[/quote]

Da bilo je fino stajanje pred kartu i tako sam dosta naucio o Evropi takodjer i Sjevernoj Americi, ali tu je stalo. Kada je dosla Afrika na red sve se to zbrzalo i nigdje karte. Mene je barem ucilo o Zapadnoj Evropi i Sjevernoj Americi jer valjda je to bio veliki pojam. Isto tako su u Africkim zemljama ucili o nama. Jednom sam pricao sa Senegalcem koji nije mogao da razumije kako narod sa prostora bivse Juge nezna glavni grad njegove drzave a on je znao svih sest gradova nasih drzava. Kao sto je rekao, znamo sve o Kosovksoj bitci a vi ne znate pokazati na mapi gdje je moja drzava, isti Amerikanci :-D. Tada sam onda svatio, jebe se Ameru gdje je Bosna, kao sto se i meni jebalo gdje je neka mala drzava u Africi, ali sam zato htjeo da znam svaki cosak Evrope i Amerike. Jer kao malom djetetu to mi je nesto bilo wow pogledati na mapi te "velike" drzave. U petom i sestom osnovne, geografija je bila Evropa i Sjevrna Amerika, sedmi razred su bili svi drugi kontinenti. Barem mene moja skola/nastavnica nije naucila vaznost svih ostalih kontinenata nego samo onako zbubalo se u kos.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#141 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ladyblue18 »

Jel mi sad pricamo o temi ili o geografiji? :D
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#142 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Orbini »

ladyblue18 wrote:Jel mi sad pricamo o temi ili o geografiji? :D
Izgleda,.. :D
Htio bih reci jednu stvar, sto sam primijetio kod jednog dijela nasih u dijaspori.
Neki dobiju odredjenu krizu identiteta, ili u nepoznavanju nekih osnovnih bosanskih vrijednosti konto kulture, historije, politike, tradicije,.... udaraju kontru vrijednostima zemlej u kojoj zive.
Dakle iz inata, ili cisto odbijanja da sa asimilira, neko maksuz odbacuje toleranciju medju polovima i jednakost, demokraticnost i pravo izbora, i ostale standarde zemlje gdje zive. Odjednom neki nasi samo jedu halal meso, samo u firmi gdje rade i to zahtijevaju prilikom zajednickih banketa, sto inace ne rade kod kuce i jos manje u Bosni. Ili muski koji prosipaju suplju macho pricu o svojoj domovini gdje se su svi naravno prekaljeni, robusni, agresivni, tvrdokorni supermeni,.. koji pomjeraju brda, guze cjelu noc, i pogledom obore protivnika. :D Kada glasaju u zemlji gdje zive, biraju redovno najliberalniju politicku opciju, a kada glasaju za bosanske izbore - biraju redovno najdesniju opciju. Itd. Hocu reci,.. mnogi stranci imaju poprilicno iskrivljenu sliku o nama zbog kontakta sa osobom koja nema pojma o bosanstvu ili nekoga ko glumi veceg frajera nego sto jest.

Ali nije ni to tema, jer ne govorimo o individualnim poimanjima nekih nacija. Pokusavam naci neku sredinu, neko generalizovanje Bosanaca u ocima drugih. Gegrafski gledano - osim nekih muslimanskih zemalja - imamo neki image samo u Evropi. Ne cijeloj, ali cinjenica je da prije 15 god. nije bilo nigdje nikakvog imagea Bosanaca niti je iko imao pojma o nama.
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#143 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by SenSen »

Sounder wrote:
ljubav_aha wrote:
SenSen wrote:
Usudila bih se reci da su ovo djeca (ili njihovi roditelji) iz hmm ruralnih podrucja i da su vjerovatno dosta neobrazovani.. Inace je moje iskustvo iz djetinjstva da muskarci u mom rodu i medju prijateljima mojih roditelja uopste nemaju takav sovinisticki stav prema zenama. Cak su u poredjenju sa Amerikancima napredniji i nemaju kompleksa npr kada zena u relaciji zaradjuje vise od muskarca itd. Tako da ni slucajno ne gledam na Bosanske muskarce kao vece soviniste od drugih, stovise cesto je i suprotno.. Tek sam u izbjeglistvu prvi put dosla u kontakt sa ovim nasim macho krkanima. I to su vecinom, kao sto sam navela, manje obrazovani ljudi iz provincije. A mi kao narod nebi trebali dopustiti da nam oni budu norma i da nas oni pretstavljaju!
Sounder,tacno,a senSen je obrzalozila,upravo kako bih i licno obrazlozila stav ispitanika
Nisam u originalnom postu htjeo podvuci da je istina da se radi o ljudima ciji roditelji nisu vidjeli srednje skole. Naravno nisu tu samo "seljaci" ima puno mladica iz grada, koji su dosli u Ameriku, starci stalno radili, a njima ostalo da se odgoje uz televizore.
U tom slucaju, red je da se krivi Chemerika za mentalitet tih momaka :D

Ali ozbiljno: Znam da to nije bila svrha tvog posta. Ja sam samo iznijela jednu teoriju, koja je po meni tacna u dosta slucajeva.. U mom iskustvu, sto su ljudi manje obrazovani i nacitani, to imaju gori stav prema zenama (i homoseksualcima, drugim rasama etc) I to ne samo u B&H, nego u citavom svijetu.. Sto ne znaci da su svi ljudi sa manjkom obrazovanja ili iz malih mijesta sovinisti. Ali logicno je da je teze prosiriti vidike pod takvim okolnostima..

Inace mi je vrlo intresantna ova teorija sto @Orbini ima. Cini mi se zaista moguce da je nasa urodjena tvrdoglavost dovela do takvog magare-efekta :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#144 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Toto »

Kad ameru zelim predstaviti domovinu onda nastojim da pricam u slikama koje on i razumiju. Mi nemamo neki prepoznatljiv simbol planetarnih razmjera. Ameri su navikli na CNN stil pa im treba sve u par slicica i holivodski. I meni to odgovara jer mi je jezik slabiji od zelje da se pofalim i isprsim.
Ja volim da istazujem zemlje kulture civilizacije. Moji nastavnici engleskom su mi uvjek govorili da o americi znam vise od prosjecnog obrazovanog amera i to mi daje neku prednost da im se fino "nacrtam".
Kad razgovaram o geografiji uvjek kazem da sam iz Europe da granicimo sa Italijom preko Jadranskog mora (iako ovo nije najtacnije ali je jako efikasno). Ovdje je u gastronomiji poznat pojam Mediterana. Dosta je mediteranskih restorana, recepata a ameri se uglavnom hrane u restoranima pa poguzijska terminologija dobro dodje za nacrtat nepoznato. Primjetio sam: kada prvo kazem da smo mediteranska zemlja da nas ispravno geografski lociraju i to u zandnje vrijeme koristim. Kada govorim o istoriji koristim se Holivodum. Onu dalju istoriju objasnjavam preko filmova o Gladijatoru i Aleksandru Makedonskom. Kkada govorim o istoriji od 12 vijeka i religiji onda im obavezno ispricam da je BiH nastala slicno njihovoj Kalifoniji. Kaliforniji su stvarali franjevci tako sto su iduci iz Meksika uz obalu okena -duz poznatog puta El Camino-stvorili dvadesetak misja oko kojih su nastali svi danasnji veliki americki gradovi. San Francisko je Sveti Franjo i kad im ja kazem da je moj najbolji prijetelj iz skolske klupe svecenik franjevackog reda namah me pocnu drukcije gledat:D iako su jako otvoreni i liberalnih nazora.
Kad razgovaram sa mladjarijom i studentarijom uglavno se prestavim preko sporta i umjetnosti.
Spomenem da smo imali Europskog prvaka u kosarci i da smo kao zemlja bili dio ALL Star YU reperzenracije u kosarci. Kad im kazem da smo i amere razvaljivali odmah idemo na internet i trazimo svjetska prevenstva gdje smo harali. Kad to vide odmah krene gotiva. Na to pridodam da smo organizvali i zimsku olimpijadu i to je mladim amerima najcesce dovoljno da nas pocnu gledati sa manje sumnjicavosti, uz put im pripomenem Oskara od Tanovica i ova dva tri nasa nobelovca i to je dovoljno.
U Klaiforniji je spanski drugi sluzbeni jezik i mnogi amerikanci govore ili dobro razumoju spanski. Njih jako mnogo iznenadi cinjenica da mi u nasem jeziku mnogo koristimo latinske rijeci kojih ima i u spanskom iako svi poistovjecuju nas jezik sa ruskim. Nekad mi to dobro dodje da to povezem sa istorijom i time da smo mi europska zemlja sto mnogi i ne znaju misleci da smo Ruska zemlja a za vecinu amera Rusije nije Evropska zemlja.
Amerikanci srednjih godina i stariji jako mnogo znaju o Jugoslaviji i Titu, te samoupravljanju. Mene je jako iznenadilo to da oni znaju da je Tito i YU bio komunista, juga komunisticka, ali da ga oni ipak toliko cijene. Razlog zasto Tito i ex YU ima toliki respekt kod starijih amera lezi u cinjenici da je Tito i jugoslavenski narodi medju prvima pruzili snazan otopr Hitleru, da su sami od sebe postali saveznici i ono sto posebno isticu je da smo se oduprli SSSR-u; samostalno krenuli u neki svoj put; sto smo u tom svom putu bili ponosni i samosvjeni, a posebno isticu to da smo prema Americi imali prijateljski stav. Bili smo komunisticka zemlja ali smo bili prijetelji sa Amerikom. Americko drustvo je jedno od nasurovijih drustava. Jako malo neko nekom nesto daje. Nema socijale. Ljudi su borci po genetici. Sve je licna borba. Najveci nivo grupisanja je uza pordica. To stariji ameri cijene i one koji im pokazu da su borci i u stanju nesto samostalno uraditi jako uvazavaju i prihvataju. Oni koji nesto znaju o ratu iz 1992 pamte samo to da smo bili u okruzenju da smo bili bez dovoljno oruzija ali da nas nisu mogli pobjediti i da su nam ameri pomogli da se oslobodimo.
Jedan penzionisani oficir koji je pred penziju bio u ratovima u ex jugi je rekao za bosnjake doslovno: "da nije vidio boljih boraca a losijih vojnika" da smo najabolja gerila na svijetu a covjek ima dulum ordenja na prsima od Vijetnama do Juge,
Oni ne znaju poticke aspekte i to ih ne ineteresuje. Bitno je da smo borci, da nismo porazeni i da su nam ameri pomogli. To su relacije u kojima razmisljaju ameri srednjih i starijih generacija.
Oni koji su imali vise kontakta sa nasim grupama isticu da smo jako prilagodljivi.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#145 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Murat Sabanovic »

jedna tamo wrote:Orbini jako zanimljiva tema....ja sam proputovala nešto Evrope (Hamburg, Milano, Barcelona, Venecija, Pariz, Budimpešta, Varšava) pa eto mogu reći neko svoje mišljenje....
ja sam se razočarala jer sam čula da nemaju neko mišljenje a ko je i imao bilo je neodređeno....smatraju nas jako primitivnim narodom....neobrazovanim narodom...narodom koji je sklon barbarizmu, vandalizmu....
to najviše misle njemci i talijani, možda i zbog naših exkurzija, krađa koje srednjoškolci nemalo čine...
čula sam i mišljenja naših ljudi koji su za vrijeme rata bili u Njemačkoj, kažu žene da su ih učili da nestavljaju djecu u veš mašinu, da to služi za pranje, kako se pušta voda u toaletu i slične gluposti.....
francuzi baš imaju ružno mišljenje o nama, ja sam se trudila da objasnim olimpijske ige...pa spominjala neke naše ljude...al ništa samo su me blijedo gledali....slovenci su također nekako neprijateljski nastrojeni...sjećam se samo čekanja na granici, kao mi nosimo drogu ili nešto tako...
e sada čini mi se po priči da Norveška, Švedska i te malo sjevernije zemlje imaju malo ljepše mišljenje....kao i ove južnije Turska, Grčka da sada ne nabrajam....nedavno sam imala priliku da upoznam turke koji su tu oko 30-te, obrazovani i jako pametni....dosta toga lijepoga su rekli o nama, vjerovatno posljedica toga što nas ima dole pa vide ljudi da nismo toliko primitivni koliko nas prati glas...
ni sekunde se ne slazem sa tvojim postom !!! svabi nas stavljaju u isti kos sa hrvatima,srbima.za njih smo jugosloveni.nasu djecu smatraju bistrom i telentovanom,koja znaju biti sklona neredima.cak oni stariji susosjecaju sa nama jer razumiju pojam izbjeglaca.te zene od kojih si cula za pranje djece u ves masini,mozez slobodno poruciti da su bezobrazne.jer nepoznavanje njemackog moze prouzrokovati pogresno manipuliranje ves masine.vjereovatno zbog toga i upoznavnje sa masinom.nijemci samo ne vole ako si na socijalnoj pomoci,a uz to jos na crno radis,sto je cest slucaj sa bosancima.
francuzi, uglavnom nemaju nikakave predstave o nama,a ako koji ima ,onda je to kroz rat. doduse, malo nas je francuskoj. nevjeruju kad im kazes da si musliman.cesto nas mjesasju sa ostalim slavenima.

sa svedjanima,norvezanima nisam imao nikakava iskustva,dok turci misle da smo mi njihovi. sa par grka i talijana sam u glavnom imao pozitivna iskustva i nisam primjetio neke predrasude.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#146 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pirmin »

Toto wrote: Jedan penzionisani oficir koji je pred penziju bio u ratovima u ex jugi je rekao za bosnjake doslovno: "da nije vidio boljih boraca a losijih vojnika" da smo najabolja gerila
Ovo sam i ja dozivio od par starijih Austrijanaca.
Ljudi samo sto na koljena nisu padali kad su culi da sam Bosanac.
Nasi jadni preci su pod zastavom Austro-Ugarske isli na frontove gdje ni jedna nacija ni pomisliti nije smjela.
Vjerovatno zbog toga i postoji ova kronicna kriza identiteta u kojoj se na jednu stranu vuce Austriji i Evropi a na drugu stranu bivsim Osmanlijama.
No to nije tema ove emisije.
Potpuno bih se slozio sa svima onima koji naglasavaju da nas Svabe(Njemci, Austrijanci, ne znam za Svicarce) gledaju kroz Yugo-prizmu sa svim negativnostima i pozitivnim stvarima koje uz to idu.Pozitivno bi, uslovno receno, iz nekog mog iskustva mogao biti radni elan Bosanaca/-ki.Promijenio sam nekih 5-6 firmi u A. i u svakoj od njih su radnici bosanskog porijekla igrali kljucne uloge tamo gdje treba zapeti-dakle ne biro shiki-miki lafo-poslovi, vec "puni gas" :-D produkcija, krv i znoj. :D
A to je ono sto Svabo cijeni tako da nasi i nisu imali nekih problema da se uvale u neku firmu.

Sto se tice Francuza ne cudi me da nas ne gotive jer to je nacija, u globalu, koja do podne mrzi sebe a od podneva cijeli svijet.Ne d`o bog nikome. :-D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#147 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by KatarinaKosaca »

Španci misle da super igramo nogomet i košarku, da imamo nevjerovatan talenat da učimo jezike i tu se sve završava o nama.
Inače, pojam za talenat za jezike su im ljudi iz bivše yu. To vide po nogometašima i košarkašima. Kažu... dođu i za pola godine već govore, to je Špancima nezamislivo, jer su čuveni poligloti :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#148 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ladyblue18 »

KatarinaKosaca wrote:Španci misle da super igramo nogomet i košarku, da imamo nevjerovatan talenat da učimo jezike i tu se sve završava o nama.
Inače, pojam za talenat za jezike su im ljudi iz bivše yu. To vide po nogometašima i košarkašima. Kažu... dođu i za pola godine već govore, to je Špancima nezamislivo, jer su čuveni poligloti :D
Ja rijetko poznajem kojeg poliglotu nazalost, a volila bih ih poznavati.
Samim tim jer sam i sama poliglota, pa uzivam cavrljati na raznim jezicima ali dzaba kada nemas s kim, dosta insana misli znam engleski nabadati i meni dosta. :roll:

Moram se raspitati kod Spanaca dje ima tih ljudi. :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#149 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by KatarinaKosaca »

To sam ironično rekla da su Španci čuveni lingvisti. LJudi sa izrazitim antitalentom za jezike. KOliko para daju za učenje engleskog, mi bismo svi bili Šekspiri da toliko ulažemo. Za njih smo u tome beton i to nam i priznaju.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#150 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by ladyblue18 »

KatarinaKosaca wrote:To sam ironično rekla da su Španci čuveni lingvisti. LJudi sa izrazitim antitalentom za jezike. KOliko para daju za učenje engleskog, mi bismo svi bili Šekspiri da toliko ulažemo. Za njih smo u tome beton i to nam i priznaju.
Ma nisam ja mislila na njih, vec nije mi jasno dje nadjose te nase koji su poligloti, pa ih moram pitati ko su ti ljudi. To sam htjela reci. :D
Post Reply