Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Orbini

#1 Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Orbini »

Na osnovu mog licnog iskustva a i onoga sta sam cuo od drugih.

Na stranu politiku gdje se kaze da su nam Turci, Malezijci,.. prijatelji a neprijatelji Grci, Rusi,...
Govorim o kontaktu obicnih ljudi i kako stranci reaguju na Bosnien. Bio sam na tri kontinenta u sili drzava, a jos vise razlicitih stranaca upoznao u par evropskih metropola. Dakle, nista licno, samo reakcija na koje si nacije, odakle si. Podsjecam da se medju strancima Bosanac i Bosnjak tumaci isto, vjerovatno zato sto samo Bosnjaci isticu Bosnien. Tako da se u ovoj temi Bosnien odnosi uglavnom na Bosnjake.

Turci nas gotive ali na jedan cudan nacin gdje nas smatraju dijelom svoje nacije,.. samo smo eto negdje na sjeveru zaglavili odvojeni od matice. Ali svakako srdacan kontakt i velika susretljivost. U Turskoj sam uzivao svaki put, a carobna rjec Bosna-erceg otvara sva vrata.

Iznenadili su me Grci koji su jako prijazni prema nama i srdacni, voljni za druzenje,.. Par puta sam spomenuo aktuelnu politiku, ali sam dobio uvjeravanja da nije tako u narodu. Jedan dio naroda nema pojma o geografiji, pa misli da bi pobjeda muslimana u Bosni Grcku okruzila. Naime, misle da su vec okruzeni sa Turcima i Albancima,.. i navijali su protiv Bosnjaka samo zato da ne ispadnu jos vise okruzeni. :? . Docim, ovi koji znaju malo vise nas smatraju juznjackom bracom, i slicnog mentaliteta. Pogotovo u Skandinaviji gdje Grci radije stupaju sa nama u kontakt negoli sa domacima.

Rusi uglavnom nemaju pojma o nikakvim Bosancima,.. ali nisam dozivio nikakvo zahladjenje niti podozrivost kada sam bolje objasnio,.. Poslije upoznavanja te prihvataju kao svog, na osnovu slavenskog jezika,.. bez obzira na vjeru,..

Poljaci, Holandjani i Cesi,.. tu vec postoji rezervisanost i distanca, cim kazes Bosnien. Isto tako i Svicarci, Talijani sto me zacudilo jer se nisam to nadao od Talijana.

Francuzi, Englezi, Spanci,.. uglavnom nemaju pojma o Bosnien, niti imaju stav, ime im nista ne znaci,.. nekima bosansko ime asocira samo na rat i stradanje pa krenu odmah sazaljivu pricu. Ali nisam dozivio niti distancu a niti srdacnost.

Irci - velika srdacnost kod onih koji znaju za Bosnien. Zapravo me i iznenadila pozitivna reakcija na Bosnien. Jednom mi jedan rece da smo mi Bosanci i Irci - "european niger's". Nisam skontao pravo znacenje, ali dovoljno da nije negativno i pored onog niger's.

Bugari i Rumuni nas smatraju ogrankom Srba,.. ali sa pozitivnom akonotacijom. Sva moja uvjeravanja da bas nije skroz isto nisu upalila, ali nema veze.

Danci, Svedjani, Norvezani,.. nas gledaju kroz krajnosti. Neki nas izuzetno cijene kao marljive, civilizovane,... i isticu kamo srece da su svi useljenici kao Bosanci. A drugi generalno mrze sve strance muslimane pa i nas u isti kos sa ostalima.

Arapi slicno kao skandinavci, u krajnostima. Veci dio nas smatra bracom kojoj treba pomoc,.. dok su drugi rezervisani jer nas smatraju nekim slijepom ulicom u islamu. Jednom me jedan upitao jeli tacno da smo "krscanski muslimani" ali mi nije znao objasniti termin.

Pakistanci, Malezijci, Indijci,.. i ostali azijati uglavnom nemaju nikakav stav i pojedini znaju samo za rat, pa te ili sazaljevaju ili postavljaju glupa pitanja.
Isto tako i Amerikanci.

Nijemci i Austrijanci,.. uglavnom srdacni i pozitivni. Cuo sam vise puta da su rezervisani i hladni prema svojim susjedima,.. ali ne prema Bosnien. Uglavnom pozitivna reakcija, i prilicno su upoznati sa nasim okolnostima.

Slovaci i Madjari
.. uglavnom srdacni i pozitivni.

Ostatak svijeta uglavnom nezna puno,.. osim kroz ratne vijesti,..
jedna tamo

#2 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by jedna tamo »

Orbini jako zanimljiva tema....ja sam proputovala nešto Evrope (Hamburg, Milano, Barcelona, Venecija, Pariz, Budimpešta, Varšava) pa eto mogu reći neko svoje mišljenje....
ja sam se razočarala jer sam čula da nemaju neko mišljenje a ko je i imao bilo je neodređeno....smatraju nas jako primitivnim narodom....neobrazovanim narodom...narodom koji je sklon barbarizmu, vandalizmu....
to najviše misle njemci i talijani, možda i zbog naših exkurzija, krađa koje srednjoškolci nemalo čine...
čula sam i mišljenja naših ljudi koji su za vrijeme rata bili u Njemačkoj, kažu žene da su ih učili da nestavljaju djecu u veš mašinu, da to služi za pranje, kako se pušta voda u toaletu i slične gluposti.....
francuzi baš imaju ružno mišljenje o nama, ja sam se trudila da objasnim olimpijske ige...pa spominjala neke naše ljude...al ništa samo su me blijedo gledali....slovenci su također nekako neprijateljski nastrojeni...sjećam se samo čekanja na granici, kao mi nosimo drogu ili nešto tako...
e sada čini mi se po priči da Norveška, Švedska i te malo sjevernije zemlje imaju malo ljepše mišljenje....kao i ove južnije Turska, Grčka da sada ne nabrajam....nedavno sam imala priliku da upoznam turke koji su tu oko 30-te, obrazovani i jako pametni....dosta toga lijepoga su rekli o nama, vjerovatno posljedica toga što nas ima dole pa vide ljudi da nismo toliko primitivni koliko nas prati glas...
Did

#3 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Did »

Slovenci, pa i Hrvati nas uglavnom dozivljavaju stereotipno kao vesele Bosance. Ocekuju da ih zabavljas i ispricas vic. Za Austrijance i Nijemce se slazem sa gore navedenim, osim sto nas cesto trpaju u isti kos sa ostalima iz bivse Jugoslavije, sto je i za ocekivati, naravno.
holger

#4 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by holger »

Nisam sreo ljude koje imaju ili neko odredjeno misljenje o Bosancima niti lose misljenje. Vani sam 15 god. Ovdje se moze govoriti samo o ljudima koje ste sreli a ne o narodima kao Orbini.
Last edited by holger on 12/12/2009 13:09, edited 2 times in total.
Jazz_Junkie

#5 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Jazz_Junkie »

Orbini wrote:Na osnovu mog licnog iskustva a i onoga sta sam cuo od drugih.

Na stranu politiku gdje se kaze da su nam Turci, Malezijci,.. prijatelji a neprijatelji Grci, Rusi,...
Govorim o kontaktu obicnih ljudi i kako stranci reaguju na Bosnien. Bio sam na tri kontinenta u sili drzava, a jos vise razlicitih stranaca upoznao u par evropskih metropola. Dakle, nista licno, samo reakcija na koje si nacije, odakle si. Podsjecam da se medju strancima Bosanac i Bosnjak tumaci isto, vjerovatno zato sto samo Bosnjaci isticu Bosnien. Tako da se u ovoj temi Bosnien odnosi uglavnom na Bosnjake.
Nije tocno da stranci (na primjeru zapadnih Evropljana) poistovjecavaju Bosnjake i Bosance, jer nisu detaljno upoznati sa zbivanjima i promjenama od raspada SFRJ. Kada smo kod kategorija, stranci pricaju samo o Bosancima (pojam Bosnjak je prosjecnom Francuzu, Austrijancu, Svedjanu ili Nijemcu nepoznat), ali ih kolektivno svrstaju medju Jugoslavene kao i Srbe i Hrvate. Ovdje u Austriji se udomio pojam Jugos s kojim se misli na sve ljude iz bivse Jugoslavije. Ukratko: za njih je to sve isto.

Turci nas gotive ali na jedan cudan nacin gdje nas smatraju dijelom svoje nacije,.. samo smo eto negdje na sjeveru zaglavili odvojeni od matice. Ali svakako srdacan kontakt i velika susretljivost. U Turskoj sam uzivao svaki put, a carobna rjec Bosna-erceg otvara sva vrata.
Pa i dobar broj Srba i Hrvata Bosnjake "na jedan cudan nacin smatra dijelom svoje nacije"..... i mislim da se na turskom za BiH kaze Bosna-Hersek.
Last edited by Jazz_Junkie on 12/12/2009 14:37, edited 1 time in total.
jedna tamo

#6 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by jedna tamo »

nekako se slabo zna za Bosnu i Hercegovinu, vjerovatno zato što smo postojali kao Jugoslavija...kad kažeš Jugoslavija svi aha aha....a najviše mi smeta kad neko npr. (to sam čula od jednog poznanika koji već 14 godina živi u Kanadi,momak je iz Sarajeva) kaže on iz Sarajeva a on ustvari iz nekog sela i onda ljudi dobiju pogrešan utisak, nemam ništa protiv ljudi sa sela, ali npr kad neko ko je jako neobrazovan ode vani da radi i kad kaže iz Sarajeva je... onda narvano da to nije u redu...e sada ja samo pišem šta mi je taj momak rekao i kakvo je mišljenje....
pure_love

#7 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pure_love »

Nije tocno da stranci (na primjeru zapadnih Evropljana) poistovjecavaju Bosnjake i Bosance, jer nisu detaljno upoznati sa zbivanjima i promjenama od raspada SFRJ. Kada smo kod kategorija, stranci pricaju samo o Bosancima (pojam Bosnjak je prosjecnom Francuzu, Austrijancu, Svedjanu ili Nijemcu nepoznat), ali ih kolektivno svrstaju medju Jugoslavene kao i Srbe i Hrvate. Ovdje u Austriji se udomio pojam Jugos s kojim se misli na sve ljude iz bivse Jugoslavije. Ukratko: za njih je to sve isto.
kod nas je bosnier=bosnjak,tako da je ipak tacno,ali mozda su austrijanci drugaciji ostalih?

kod nas omladina takodjer koristi izraz "jugge",i to nekim cudom vazi i za albance...pa kada kazu "ima negdje jugge fest" obicno se misli na feste gdje se nalaze bosnjaci,albanci,hrvati i nekada srbi.Sad se to prosiraju pa pocinje biti popularno biti "balkan folk",i tu spadaju i turci..napominjem,to vazi samo za omladinu.Odrastli su i dalje Bosnier :lol:
metar_drva

#8 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by metar_drva »

meni je bilo neobicno kada sam upoznao curu iz venecuele ti sto je znala uopste za bih i gdje se nalazi. a sto se tice kako nas neko vidi... pa vidi nas onako kako se mi ponasamo, kako se predstavimo i sl. ako nas neko vidi kao divljake, nije nista cudno, narocito ako taj neko ima percepciju bosne kroz vijesti u periodu 92-95
pure_love

#9 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pure_love »

zavisi s kim pricas,vjerovatno si se upoznao s onim "islamskijim" turcima,ja imam tu nesrecu da znam samo kemalovce. :D .i za njih smo primitivci koji se i dalje prvenstveno identifikuju kroz religiju,,napominjem ovi su turci jako obrazovani( ne oni neobrazovani seljaci koje vidjamo po Njemackoj)i dakle oni imaju lose misljenje o nama...jednom turcinu sam htio hebat mater kad mi je rekao da je nasa mana sto previse dajemo znacaj religiji ,i da kada bi se toga rijesili uvidili bi da smo zapravo srbi.Ovo je bio jedan student medicine,iz jedne "ugledne kemalovske porodice" :x
jedna tamo

#10 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by jedna tamo »

onaj kratki film što često vrte na 99 mi je tako super, baš je lijepo prikazana BiH al dobro ovdje se govori kakvi su bosanci i hercegovci.... :bih:
neprilagodjena

#11 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by neprilagodjena »

pure_love wrote:

zavisi s kim pricas,vjerovatno si se upoznao s onim "islamskijim" turcima,ja imam tu nesrecu da znam samo kemalovce. :D .i za njih smo primitivci koji se i dalje prvenstveno identifikuju kroz religiju,,napominjem ovi su turci jako obrazovani( ne oni neobrazovani seljaci koje vidjamo po Njemackoj)i dakle oni imaju lose misljenje o nama...jednom turcinu sam htio hebat mater kad mi je rekao da je nasa mana sto previse dajemo znacaj religiji ,i da kada bi se toga rijesili uvidili bi da smo zapravo srbi.Ovo je bio jedan student medicine,iz jedne "ugledne kemalovske porodice" :x

Oni nas smatraju primitivcima :shock: :lol: :lol: nek bolje pogledaju sebe :x
pure_love

#12 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by pure_love »

neprilagodjena,svi mi vidimo samo tudje mane,ne i nase :) kao sto rekoh to su oni sekularisti koji obozavaju Ataturka,ne oni s sela koji obozavaju sultana.Tursko drustvo je podjeljeno na ta dva dijela :D u turskim gradovima vaze kemalovci i sekularisti a po selima(a odatle su vecinom ovi njemacki turci) muslimani koji s "nostalgijom" pricaju o osmanlijama.A logicno ovi iz grada su obrazovani i "kulturni",ali njihova mrznja prema islamu im to kvari,lice na primitivce zbog toga :)
jedna tamo

#13 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by jedna tamo »

u zadnje vrijeme viđam jako puno stranaca u gradu i nadam se da će se mišljenje popraviti, jer konačno mogu viditi ko smo i šta smo...da nismo tako glupi i primitivni...
zlajaBHF

#14 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by zlajaBHF »

U skandinaviji smo veoma popularni. Kako sto rece Orbini mrze nas samo oni, koji mrze sve strance/muslimane, medjutim apsulutna vecina je pozitivna prema Bosancima.
Ovdje sa ponosom mozes reci da si Bosanac, ako trazis posao, to je prednost.....

Bosnjake i Bosance poistovjecuju. Za njih postoje Bosanci, Srbi i Hrvati.

Arapi nas gotive.... zivio sam u Kairu godinu dana i znam o cmeu pricam.
jedna tamo

#15 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by jedna tamo »

ovo je tačno...ja kad kažem ime odmah mi kažu pa ti nisi bosanka...ti si croat..
Pikaboo

#16 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Pikaboo »

Pita mene Amerikanac:"Odakle si?"
Kazem ja:"Iz Bosne"
Amer opet pita:"Gdje je Bosna?"
Kazem ja:"Na Balkanu"
"Gdje je to?" opet on pita
"U Evropi" reko ja.
Gleda me i zmirka sav zbunjen,vidim duma,pa pita ,a koji je glavni grad Evrope?
Reko ja njemu,niti jedan,Evropa je kontinent sa puno razlicitih zemalja,svaka zemlja ima svoj glavni grad
Kaze ti on meni:" Aaaaa NE ,jedino je Australija kontinent,Evropa nije!"
stochar

#17 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by stochar »

@orbini - fin post, slazem se s vecinom (kad govoris o narodima koje sam im'o priliku i ja susresti). im'o sam s turcima u njemackoj zanimljivu epizodu kad sam us'o na doner, i prvi narucim, 'nako, saka mesa i malo zacina. pojedem i kontam odo' jos jedan naruciti, i turcin nas cuo kako pricamo, pita odakle smo, kazem - bosnia, kad mi je napravio drugi doner, jedva sam ga pojeo kol'ko je svega natrp'o. a, lik azerbejdzanac mi je u berlinu poklonio suvenir koji sam htio da kupim, jer cim me pit'o odakle sam, odma' se odusevio...

a za Irce, oni su nam prilicno slicni po mentalitetu - budale! :) sto neko rece, nama je furka otic' u njemacku zaradit' para i doc' da se kurcimo po bosni, a njima je furka otici u ameriku, zaradit' para i doc' kurcit' se po irskoj...

@jedna tamo - "smatraju nas jako primitivnim narodom....neobrazovanim narodom...narodom koji je sklon barbarizmu, vandalizmu..." pa, ne bih da generalizujem, ali uglavnom nas i ja smatram ovakvim...
jedna tamo

#18 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by jedna tamo »

stochar....slična su nam mišljenja, mislim za sebe...ali znaš kako... na svoje nedaj...pa makar smo ružni glupi...opet smo to mi i to je jedino naše...zato uvijek pričam sve naj naj... :roll:
smijesni_ste

#19 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by smijesni_ste »

Portugalci nas doživljavaju kao pse bez vlasnika i pljuvače.... :zzzz:
Pikaboo

#20 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Pikaboo »

Uf sto se nasekirah sto nismo popularni ili poznati u svijetu.A svijet je pak tako bitan.Evo bas kontam sada kako bi mi se zivot promjenio kada bi nas gotivili
sheilak

#21 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by sheilak »

@ Orbini

I mene je iznenadila pozitivna reakcija Grka. Super su, srdacni i da, bas cesto odabiru Bosance za druzenje :-D

A Irci...oni su posebna prica, i to lijepa. Vise puta sam dozivjela njihovo gostoprimstvo i naklonost prema Bosancima, mozda upravo zbog slicne sudbine koju smo prozivjeli. Napomenuti je i da jako lice nama po veselosti, smislu za humor, dobronamjernosti u smislu zelje za mirnim suzivotom. Imam nekoliko prijatelja Iraca i moram reci da mi je Irska jedna od najdrazih zemalja, najvise zbog ljudi.

Takodjer bih spomenula i pozitivan odnos Austrijanaca prema Bosancima, isto tako i Skandinavaca- barem onih koji licno poznaju Bosance. Spanci su otvoreni prema Bosancima, zanima ih nasa zemlja i kad uvide slicnosti mentaliteta, pokazuju jos vise interesa. Rekli su mi da se vise smijemo cak i od njih i pitali me sta je to toliko smijesno da se stalno smijemo:-D Rekla sam im- "Mi, sami!" :D
alica.k

#22 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by alica.k »

jedan decko iz brazila mi je rekao da su brazil i bosna brat i sestra po ljudskom mentalitetu ali i korupciji, medjutim njihov je fudbal bolji :D isto vako
marokanci nas obozavaju, malo je reci. fascinirani su sto su u bosni muslimani svijetle puti.
KadSeMrtviProbudimo

#23 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by KadSeMrtviProbudimo »

Kako mi sami sebe "doživljavamo", tako će nas i svijet početi doživljavati.

Nažalost, istoriju ne možemo promijeniti, ostaje "kultura", navike, tradicija, i sve ostalo svojstveno nezreloj ljudskoj zajednici, punoj međusobne mržnje, konfrotacija, ratova...I kad sami sebe posmatramo, donosimo zaključak sličan stavovima većine "svijeta" :(

Konkretan dokaz je i BiH-period '92-'09, pa i dalje... :(
Vertigo

#24 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by Vertigo »

alica.k wrote:marokanci nas obozavaju, malo je reci. fascinirani su sto su u bosni muslimani svijetle puti.
mislimn da su oni vise fascinirani muslimankama bijele puti :P
andrija2007

#25 Re: Kako stranci dozivljavaju Bosance - nije politika.

Post by andrija2007 »

pure_love wrote:

Zanimljivo, znači ovi "jako obrazovani Turci" po ovome gore napisanom, smatraju " da smo primitivci koji se prvenstveno
identifikuju kroz religiju" i da oni imaju "loše mišljenje o nama", a da " neobrazovani seljaci koje viđamo po Njemačkoj",
imaju izgleda o nama bolje mišljenje.
Ovo navodi na razmišljanje, a ja sam bio ubijeđen, da su nam svi Turci automatski naklonjeni. :?
Post Reply