Kako stimulisati povratak dijaspore i stopirati odliv mladih

Post Reply
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#26 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by bh.tornjak »

patakdaca wrote:
Wau na kojem faxu? da nije onaj u Gracu gdje magistranti ne znaju da se robot može isprogramirati, nego ih vodaju ko malu djecu i uče korak po korak... ;-) Eto zbog čega ste nepoželjni u Bosni i bićete dok god ste toliko ograničeni i mislite da smo svi mi vamo glupi i zaostali, a vi ko neki talenti.

da,da....malo u Grazu,malo u Travniku,malo u Mostaru,malo u B.Luci, malo u Sarajevu.....i tako....nek se ima...
pokupio "znanje" sa prestiznih ustanova...

idem probat ono koznervu od BMW-a ...sto ga njemacke neznalice sklepase....a tebi zelim ugodno vece :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#27 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Gray »

cove41 wrote:A zašto bi se neko vratio. Posebno mislim na studente. Nema razloga. Istina, BiH je zemlja ogromnog potencijala i nevjerovatnih mogućnosti, ali to ostaje samo potencijal. Zašto bi neko došao ovamo, tražio posao dvije godine, onda volontirao dvije godine, i u najboljem slučaju radio 12 sati dnevno kod privatnika, ili zapao na neko bezperspektivno mjesto u državnoj službi. A u "dijaspori" može za taj novac, raditi neki "studentski" ili honorarni posao, i uživati makar u standardu i uređenju.

Ja lično znam dosta naših ljudi po svijetu, kojima se dive i prihvaćeni autoriteti u visoko obrazovanim krugovima. Prije par godina, ne znam tačno kada, naš čovjek, doktor, izvršio jako komplikovanu transplantaciju srca u Londonu, ljudi ostali zatečeni. I zašto bi on sad kod nas hamalio i gubio živce, jer nije kadar SDA/SDP/HDZ, i pustio da mu neko "soli" pamet.

I opet, i koga znam da se vratio, nakon max dvije godine, ponovo ode, jer ovdje jednostavno slome duh ljudima.

Šta treba konkretno uraditi ? Prestati sa nepotizmom. Stavljati kvalifikovane ljude na funkcije. Istaknutim studentima obezbijediti radna mjesta odmah po završetku studiranja. Ispoštovati ustavno jamstvo da je javna služba svima jednako dostupna. Pustiti sposobnim ljudima da napreduju. Da je ovako, svi problemi u državi bi bili rješeni a ne samo ovaj problem odliva mladih.

Sa ovim se postom slažem. Ja sam završio fakultet u BiH, došao da radim magistarski u inostranstvu (nedavno završavam) i sada pokušavam da nađem posao u EU. U BiH mi se niti najmanje ne vraća, vratit ću se samo ako budem morao a i tada ću nastaviti tražiti kako da odem.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#28 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

patakdaca wrote:
bh.tornjak wrote:
drug, te ljude o kojima govoris,mozes na prste izbrojat.......
nego,da te pitam.....sta napravise ti strucnjaci....po cemu su se proslavili...?
Njemacki inzinjeri,onaki nesposobni i neznalice....godisnje izbacuju u BMW-u,AUDI-u,MERCEDES-u,VW-u,OPEL-u....SIEMENSU....i da ne nabrajam dalje, na stotine novih tehnoloskih dostignuca....
Sta to Bosanski inzinjeri (gledajuci u cjelini) napravise....?
ni cekica...druze.....ni cekica.....

A sad da to9 odgovorim na ovo jer se vidi koliko si plitka uma MEHATRONIČARU.
Zasto u njemačkoj svi rade u BMW, Audi itd itd. Jesi li se ikad zapitako koliko njemačkoj treba hiljada mašinskih inžinjera i tehničara, va jesi li ikad čuo za zakon da se mora naglašavam "MORA" prvo zaposliti kadar iz vlastite države, pa onda ako nema tražiti na teritoiji EU-a, pa tek i kad tad nema tražiti iz trećih zemalja. A toliko Inžinjera ima u Njemačkoj i EU da je njemačka MORALA otvoriti varta trećim zemljama za uvoz visokokvalifikovanog kadra.
Nadam se da si razumio o čem pričam.
Malo to "mora" ja pretjerano ,ako si dovoljno kvalifikovan a nisi drzavljanjin njemacke ili nekih eu zemalja ,nece ni pokusati naci nekog nijemca ili eu gradjanina
User avatar
Koolin1
Posts: 494
Joined: 01/11/2010 23:19

#29 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by Koolin1 »

izgleda da su nasi Inzinjeri najbolji na svijetu :) svaki dan se nesto nauci
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#30 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by bh.tornjak »

patakdaca wrote:
bh.tornjak wrote:
drug, te ljude o kojima govoris,mozes na prste izbrojat.......
nego,da te pitam.....sta napravise ti strucnjaci....po cemu su se proslavili...?
Njemacki inzinjeri,onaki nesposobni i neznalice....godisnje izbacuju u BMW-u,AUDI-u,MERCEDES-u,VW-u,OPEL-u....SIEMENSU....i da ne nabrajam dalje, na stotine novih tehnoloskih dostignuca....
Sta to Bosanski inzinjeri (gledajuci u cjelini) napravise....?
ni cekica...druze.....ni cekica.....

A sad da to9 odgovorim na ovo jer se vidi koliko si plitka uma MEHATRONIČARU.
Zasto u njemačkoj svi rade u BMW, Audi itd itd. Jesi li se ikad zapitako koliko njemačkoj treba hiljada mašinskih inžinjera i tehničara, va jesi li ikad čuo za zakon da se mora naglašavam "MORA" prvo zaposliti kadar iz vlastite države, pa onda ako nema tražiti na teritoiji EU-a, pa tek i kad tad nema tražiti iz trećih zemalja. A toliko Inžinjera ima u Njemačkoj i EU da je njemačka MORALA otvoriti varta trećim zemljama za uvoz visokokvalifikovanog kadra.
Nadam se da si razumio o čem pričam.

Njemacka je otvorila svoja vrata visokoobrazovanim ne zato sto su drugi pametniji i bolji vec zato sto njemacka privreda zahtijeva vise nego sto skolstvo moze "izbaciti"....
malo si pomijeso neke cinjenice...


a ovo:
jer se vidi koliko si plitka uma MEHATRONIČARU
...ne bih da komentarisem ni da na to odgovaram...ne dozvoljava mi moj kucni odgoj a ni obrazovanje
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#31 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

patakdaca wrote:
Ženski Dr.Med wrote: Malo to "mora" ja pretjerano ,ako si dovoljno kvalifikovan a nisi drzavljanjin njemacke ili nekih eu zemalja ,nece ni pokusati naci nekog nijemca ili eu gradjanina
Zakon je takav da mora sve to ispuniti, a lahko je zaobići zakon ako ga zainteresuješ i ako hoće da te zaposli. A Njemačka je sad sve to praktično poništila, jer joj treba radna snaga, što je po meni pametan potez, jer bolje je dobiti inžinjera besplatno, nego godinama ulagati u njega i plaćati mu školovanje, nisu švabe bezveze velesila.
velesila im je u mentalitetu ....
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#32 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by bh.tornjak »

Koolin1 wrote:izgleda da su nasi Inzinjeri najbolji na svijetu :) svaki dan se nesto nauci
sjecam se teme...o Samsung Galaxy III....otvorena prije nekih mjesec dana.....
svi sve znaju..kometarisu...nalaze mane,te ovo, te ono.....a niko, ama bas niko taj tel. nije vidio ocima a kamoli da ga je drzo u ruci (jer joj ni u prodaji nije bio)....ali Bosanci i Hercegovci su ga "provalili"..... :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#33 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

bh.tornjak wrote:
Koolin1 wrote:izgleda da su nasi Inzinjeri najbolji na svijetu :) svaki dan se nesto nauci
sjecam se teme...o Samsung Galaxy III....otvorena prije nekih mjesec dana.....
svi sve znaju..kometarisu...nalaze mane,te ovo, te ono.....a niko, ama bas niko taj tel. nije vidio ocima a kamoli da ga je drzo u ruci (jer joj ni u prodaji nije bio)....ali Bosanci i Hercegovci su ga "provalili"..... :lol: :lol: :lol: :lol:
izmislili :)
lopare
Posts: 2
Joined: 10/06/2012 20:05

#34 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by lopare »

patakdaca


A sad da to9 odgovorim na ovo jer se vidi koliko si plitka uma MEHATRONIČARU.
Zasto u njemačkoj svi rade u BMW, Audi itd itd. Jesi li se ikad zapitako koliko njemačkoj treba hiljada mašinskih inžinjera i tehničara, va jesi li ikad čuo za zakon da se mora naglašavam "MORA" prvo zaposliti kadar iz vlastite države, pa onda ako nema tražiti na teritoiji EU-a, pa tek i kad tad nema tražiti iz trećih zemalja. A toliko Inžinjera ima u Njemačkoj i EU da je njemačka MORALA otvoriti varta trećim zemljama za uvoz visokokvalifikovanog kadra.
Nadam se da si razumio o čem pričam.

Upravo tako. Ne mozes zaposliti nikoga jer za zaposljenje nekoga moras obavjestiti Arbeitsamt i dostaviti nalog koliko placas pro "stunde"... Arbeitsamt (Zavod za zaposljavanje) salje svoje ljude, a ti trebas takve "ubjediti" da to nije za njih! Duga prica...ali svodi se samo na to da ugostiteljstvo, medicina, i fizikaneri iz BiH ( Kupresa, Livna, Dalmacije, (Strasenbau....)prolaze. Da ne pisem dalje. Koga interesuje sve neka pita.

p.s. zaboravio sam na branje jagoda :lol:
Last edited by lopare on 10/06/2012 21:02, edited 1 time in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#35 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

patakdaca wrote:
bh.tornjak wrote:

Njemacka je otvorila svoja vrata visokoobrazovanim ne zato sto su drugi pametniji i bolji vec zato sto njemacka privreda zahtijeva vise nego sto skolstvo moze "izbaciti"....
malo si pomijeso neke cinjenice...
Nebih da raspravljam o tvom kućnom odgoju jer je i previše rekao u prvim postovima ;-)

A Njemačka je otvorila vrata jer u Njemačkoj mladi gube interes za upisivanjem fakulteta. Zbog čega pitamo se??? Zbog uređene socijalne politike i standarda, tj. sasvim dobro mogu živjeti i samo sa zanatom i srednjom školom, tako da im je fakultet nepotreban. Dok mi u našoj napaćenoj Bosni, izmuženoj sa svih strana, moramo završiti fakultet da bi imali šanse da dobijemo bilo kakav posao.
izvini jarane ,ali sa ovim si sam sebe dikvalifikovo iz dalje diskusije
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#36 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by bh.tornjak »

patakdaca wrote:
bh.tornjak wrote:

Njemacka je otvorila svoja vrata visokoobrazovanim ne zato sto su drugi pametniji i bolji vec zato sto njemacka privreda zahtijeva vise nego sto skolstvo moze "izbaciti"....
malo si pomijeso neke cinjenice...
Nebih da raspravljam o tvom kućnom odgoju jer je i previše rekao u prvim postovima ;-)

A Njemačka je otvorila vrata jer u Njemačkoj mladi gube interes za upisivanjem fakulteta. Zbog čega pitamo se??? Zbog uređene socijalne politike i standarda, tj. sasvim dobro mogu živjeti i samo sa zanatom i srednjom školom, tako da im je fakultet nepotreban. Dok mi u našoj napaćenoj Bosni, izmuženoj sa svih strana, moramo završiti fakultet da bi imali šanse da dobijemo bilo kakav posao.
drug, ne zelim da ovo ide u prepucavanje....jbg...ako imamo nesto da kazemo,da iznesemo svoje misljenje,onda to treba uciniti na neki fin nacin...

e, sad....ti imas jedno misljenje o njemackoj...kako i zasto treba visoko obrazovni kadar...a ja imam moje...
dijelom si u pravu, ne zbog socijalne politike, ne zbog toga sto mladi nijemci nece da uce (studiraju) tehnicke nauke...nego zbog toga sto njemacka privreda hoce i zeli jeftiniju a kvalitetnu (bar priblizno) radnu snagu,da bi time bili konkurentniji na trzistu...
medjutim, vec nekoliko godina unazad, njemacka na razne nacine pokusava da dovede strane strucnjake (sad je to ponovo aktuelno)...ali sa nekim ne bas zadovoljavajucim uspjehom...
dolazili su i dobijali strucnaci informatike i programeri iz Indije...pa su ih ubrzo vratili (veliku vecinu)..dakle, njemacke uslove i standarde ipak nije lako zadovoljiti
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#37 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by baustelac »

Ne moze opet bez prepucavnja, nasi-vasi, domaci strani. Interesantno pitanje koje se i mene tice. I ja bi se rado vratio i nastavio svoj zivot medju "svojim" narodom, gdje nisam stranac, gdje me svi razumiju i ja sve razumijem, gdje se osjecam kuci. Pod ovim vratio ne podrazumijevam uvaliti se negdje u drzavne jasle i zivjeti na necijim ledjima. Mislim vratiti se i raditi neki slican posao koji sada radim, i iskoristiti to svoje iskustvo. Znanja u bosni ne fali, pogotovu u tehnickim zanimanjima, ali nama treba jedna generalna reforma mentaliteta. Tipican primjer je patakdaca. Napunili mu glavu kao sto su i meni punili raznoraznim pricama kako smi mi super naj a oni na zapadu nemaju pojma. I tako je u svim sferama drustva, gradi se takva slika kao da se svijet oko nas okrece a zapravo smo jedna mala nula koja malo kome sta znaci.

Neko spomenu na pocetku da je nama potrebna reforma i preporod drustva. Nesto sto se desilo turcima, tako da danas druga i treca generacija turaka koji su rodjeni u njemackoj, zavrsili fakultete, vracaju se u domovinu svojih predaka. Taklo nesto slicno treba da se desi u u BiH, da se stvori takvo okruzenje u kojem ce poduzetni povratnici imati poslovnu klimu slicnu onoj iz koje dolaze. E onda ce za njima dolaziti i oni manje poduzetni "radnici" i uz domace, nadati se toj nekoj lancanoj reakciji koja bi trebala da vodi boljitku.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#38 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by djugum »

Vrlo zanimljiva tema je otisla u totalno pogresnom pravcu...

Ja sam dipl. ing. mas, zavrsio u Sarajevu, radim u domacoj firmi koja pretezno posluje u inostrastvu. Obisao sam dosta zemalja i radio sa tamosnjim inzinjerima. Takodjer imam par inzinjera - dijasporaca u familiji. Moram priznati da sam malo podcjenjivacki gledao na njihovo obrazovanje iz jednostavnog razloga jer sam i sam bio za vrijeme rata u dijaspori i sam sam prosao kroz dio osnovne i dio srednje skole. Medjutim, moram priznati da sam djelimicno u krivu jer sam generalizovao stvari, biti dobar inzinjer ne znaci da si zavrsio xx skolu u yy drzavi, to te samo stavlja u bolju pocetnu poziciju i nista vise. Generalna spika da su inzinjeri iz neke zemlje bolji/gori od drugih ne pije vode, vidjeh i dobrih i losih inzinjera raznih nacionalnosti...mislim da moras voliti svoj posao i tehniku, svakodnevno se usavrsavati da bio bio dobar u svom poslu a to nema nikakve veze sa lokacijom tvog fakulteta.

Pozdrav.
User avatar
altgr
Posts: 184
Joined: 09/04/2012 23:43

#39 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by altgr »

Kako da jedni drugima pomognemo kad ne mozemo dvije rijeci zajedno sastaviti.
Zemljo Bosno... "neka te očaj bar vidi i u tebe nasluti spas."

User avatar
trafa
Posts: 119
Joined: 27/11/2011 22:15

#40 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by trafa »

Jest testko pratit ovu temu, samo vam jos fali navy seal copypasta.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#41 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by bh.tornjak »

patakdaca wrote:
bh.tornjak wrote: drug, ne zelim da ovo ide u prepucavanje....jbg...ako imamo nesto da kazemo,da iznesemo svoje misljenje,onda to treba uciniti na neki fin nacin...

e, sad....ti imas jedno misljenje o njemackoj...kako i zasto treba visoko obrazovni kadar...a ja imam moje...
dijelom si u pravu, ne zbog socijalne politike, ne zbog toga sto mladi nijemci nece da uce (studiraju) tehnicke nauke...nego zbog toga sto njemacka privreda hoce i zeli jeftiniju a kvalitetnu (bar priblizno) radnu snagu,da bi time bili konkurentniji na trzistu...
medjutim, vec nekoliko godina unazad, njemacka na razne nacine pokusava da dovede strane strucnjake (sad je to ponovo aktuelno)...ali sa nekim ne bas zadovoljavajucim uspjehom...
dolazili su i dobijali strucnaci informatike i programeri iz Indije...pa su ih ubrzo vratili (veliku vecinu)..dakle, njemacke uslove i standarde ipak nije lako zadovoljiti

Upravo tako ode u prepucavanje, al isto tako ne možeš reći da je neko ko je tamo završio fakultet reći da je kvalifikovaniji od onoga koji je ovdje završio. Po čemu? Jer zašto su onda svi moji drugovi koji su otišli raditi vani super zadovoljni i prihvaćeni u svojoj firmi? Zato što imaju znanje.
A, za to što neće da studiraju ti kažem zbog toga što imam dosta prijatelja po čitavoj evropi, i jednostavno ih ne interesuje studiranje, kad za tri mjeseca zarade više nego ja ovdje za godinu.

A za te indijce sam baš neki dan gledao reportažu na DW. Ljudi se osjećaju da su kažnjeni kad moraju u njemačku ići raditi, zato im je i produktivnost mala.
vidis, svaki dobar strucnjak,majstor ili sl. ima posla i u svojoj zemlji (bez obzira odakle dolazi)...rijetki su oni koji su stvarno dobri da odu negdje drugo...osim naravno usavrsavanje,dalje skolovanje...ali velika se vecina i vrati...
oni koji krenu, su mahom "slabiji"....;)
iskreno.....koliko imas kod nas "strucnjaka" koji setaju da sumljivim (u najmanju ruku) diplomama....?
ili sam diplomama sa kojekakvih fakulteta koje cak ni u susjednoj opstini/opcini ne priznaju....a takvi su najglasniji,kad se "dokazuje znanje"
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#42 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

patakdaca wrote:
djugum wrote:Vrlo zanimljiva tema je otisla u totalno pogresnom pravcu...

Ja sam dipl. ing. mas, zavrsio u Sarajevu, radim u domacoj firmi koja pretezno posluje u inostrastvu. Obisao sam dosta zemalja i radio sa tamosnjim inzinjerima. Takodjer imam par inzinjera - dijasporaca u familiji. Moram priznati da sam malo podcjenjivacki gledao na njihovo obrazovanje iz jednostavnog razloga jer sam i sam bio za vrijeme rata u dijaspori i sam sam prosao kroz dio osnovne i dio srednje skole. Medjutim, moram priznati da sam djelimicno u krivu jer sam generalizovao stvari, biti dobar inzinjer ne znaci da si zavrsio xx skolu u yy drzavi, to te samo stavlja u bolju pocetnu poziciju i nista vise. Generalna spika da su inzinjeri iz neke zemlje bolji/gori od drugih ne pije vode, vidjeh i dobrih i losih inzinjera raznih nacionalnosti...mislim da moras voliti svoj posao i tehniku, svakodnevno se usavrsavati da bio bio dobar u svom poslu a to nema nikakve veze sa lokacijom tvog fakulteta.

Pozdrav.

od a do ž :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Svaka čast. Još da su nama na raspolaganju sve silne laboratorije što imaju drugi fakulteti, pa gdje bi nam kraj bio.

Fakat tema je otišla u skroz drugom pravcu, samo zbog toga što su krenuli podcjenjivati naše fakultete.

Najbolji potez dijasporaca bi bio, da skupe kapital, otvore firmu ovdje i obezbjede tržište u evropi. To je za sd jedini način da doprinesu ovoj zemlji. ;-)
da da pa prije toga par koverti spremimo ... da bi nesto dole otvorili :x
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#43 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by filozofija »

Bilo kako bilo, ja sam rat i poslije rata proveo u BiH i moja odluka je da se vratim u Sarajevo za nekih par godina, sa nekim kapitalom, obezbjedjenim znanje i ako Bog da sa par dobrih veza koje bi mi mogle biti korisne u poslu koji namjeravam da pokrenem.

Mislim da je to jedini nacin da se pomogne zemlji, a i samom sebi. Mozda sam prenaivan, ali dok ne ucinimo ono sto cine ljudi u Izraelu i Turskoj donji smo, pa da nam je svima babo rejs. Dakle, pocetni kapital, znanje i dobre veze su jako dobar osnov za povratak u BiH. Doduse, ja sam tek par godina vani, tako da misljenje moze i da se promjeni, ali nadam se da nece.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#44 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

filozofija wrote:Bilo kako bilo, ja sam rat i poslije rata proveo u BiH i moja odluka je da se vratim u Sarajevo za nekih par godina, sa nekim kapitalom, obezbjedjenim znanje i ako Bog da sa par dobrih veza koje bi mi mogle biti korisne u poslu koji namjeravam da pokrenem.

Mislim da je to jedini nacin da se pomogne zemlji, a i samom sebi. Mozda sam prenaivan, ali dok ne ucinimo ono sto cine ljudi u Izraelu i Turskoj donji smo, pa da nam je svima babo rejs. Dakle, pocetni kapital, znanje i dobre veze su jako dobar osnov za povratak u BiH. Doduse, ja sam tek par godina vani, tako da misljenje moze i da se promjeni, ali nadam se da nece.
PA zar ne bi bilo bolje bez nekih veza,ali kako ... :shock:
AkHolic
Posts: 710
Joined: 19/04/2012 23:57

#45 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by AkHolic »

To je nerješiv problem.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#46 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

Jessie B wrote:Pozdrav autoru teme,

„Kada bi se u BiH vratilo oko preko 100.000 visokoobrazovanih i visokokvalifikovanih osoba, mislim da bi se stanje u drzavi drasticno promjenilo na bolje.“

Kada bi se moglo poništiti bolno iskustvo rata, za mnoge još tragičnije iskustvo poslijeratne BiH u kojoj se na velika vrata promovišu kriminal, nepotizam, u kojoj je korupcija legalni oblik života, funkcionisanja gotovo svih sfera života, mislim da bi se u tom slučaju mnogi rado izložili ponovnom kolektivnom pomjeranju s tačke A na tačku B, u ovom slučaju rodnu BiH. Ako je moguće izbrisati odgoj i sistem vrijednosti koji je ugrađen u djecu koja odrastaju u BiH, recimo samo od perioda 1996. do danas, čitav splet javnog odobravanja kriminala, bahatosti, laži, korupcije, života na razne oblike ničim pokrivenih kredita, brzopoteznih rješenja, lakostečenog svega i ničega, odsustva osjećaja zaštite i države. Sve navedeno je nemoguće poništiti i nema čarobnog štapića koji bi mogao preodgojiti ljude. U ljudskoj prirodi postoji sklonost parazitskom načinu života, a ovdje je zaživio suviše da bi iko ko drži do sebe svojevoljno postajao otirač sistemu koji nije u skladu s njegovim potrebama.

S druge strane, nije istina da se ljudi ne vraćaju. Ja ih poznajem srazmjerno mnogo koji su se vratili. Obrazovani su. Svako ima svoju priču. Dolaze ovdje iz različitih razloga. Neki na sva zvona oglašavaju sve bosansko što su ikada mogli iskopati o sebi, vole zemlju, otkrivaju je ponovo, čarobna im je, egzotična, mmmm kako je sve u Bosni lijepo, ljepše, najljepše...puni su energije sigurnosti drugih sistema u kojima su se odmarali makar od ove stvarnosti. Jer, jedno je čitati po forumima, portalima i sl. o problemima u domovini a drugo je 16. godina odrađivati zatvorsku kaznu a da nemaš pojma zašto. Kada bi se moglo živjeti od toplote sunca, pogleda u plavo nebo, čistog zraka, a da ne moraš svakodnevno strahovati ko će se i kako taj dan iživljavati na tebi, sve bi bilo drugačije.

Na svu tu priču se uvijek može reći da ima gore, da se treba strpiti, da će biti bolje. Sve je tačno ali život mene-pojedinca je suviše skraćen da bih osjećala poriv da išta više altruistički odvajam za ovaj sistem i ???čiji uopšte boljitak.

„Nadalje, potrebno je uspotaviti mehanizme kako se mladi kadrovi koji zavrse studije vani, ne bi zadrzavali vani, nego se vracali u BiH.“

Mehanizme? Zašto? Kakve mehanizme? Ne sjećam se da je prisila ikada pojačala ikakve pozitivne osjećaje. Sasvim suprotno. Neka se vraća ko želi. Migracije stanovništva se svuda dešavaju. Neka ljudi idu kuda žele. Neka se kreću, žive život, doživljavaju mogućnosti na vlastitoj koži da bi znali još bolje šta sve mogu i žele, da bi manje prepričavali tuđe priče i doživljavali svijet svojim bićem. Možda i da bi spoznali da im je u BiH bolje. Ali neka to sami spoznaju i donose odluke o povratku. Tužno je i jadno koliko se ljudi u nedostatku iskustva drugačijeg i različitog koriste brzopoteznim naslovima i kojekakvim prepričavanjima kakve su stvari negdje drugo.

„Naravno da ce morati sve ispocetka, ali njihova djeca to nece morati.“
Život je suviše kratak za mnogo ljudi da bi sad počinjali ispočetka u okruženju u kojem ne žele biti.
Od jednog moga prijatelja on je iz hrvatske mali ide na gimnaziju ,jedan od boljih ucenika ,sve u svemu je njega hrvatska ambasada kontaktirala i ponudila mu neke privilegije ,slagacu ti sta tacno ,ali da poslije faxa radi za hrvatsku amabasadu ,moram jos navesti da je momak u njemackoj rodjen
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#47 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by harisl »

X2000 wrote:DIjaspora se ne mora, za pocetak, prvenstveno vracati, ali bi trebalo da ulaze svoj kapital u daljnji razvoj ove zemlje, sto bi, ekvivalentno, trebalo da smanji odliv mladih, jer bi im i ovdje bio omogucen posao i zivot dostojan covjeka.

Po mojoj procjeni, da bi se to desilo, treba samo stimulisati ULAGANJE DIJASPORE U BIZNIS U BIH, a to bi trebalo zakonima osigurati, odnosno pojednostaviti registraciju firmi, smanjiti troskove pokretanja firmi i eventualno ponuditi olaksice ili neke stimulanse za zaposljavanje domaceg strucnog kadra.

Treba, dakle, stimulisati dijasporu da ovdje ulaze novac i to tako da BIH postane za njih primamljiva kao drzava u kojoj je razvoj, rast i uspjeh sasvim realna opcija za sve one koji se ne boje rada.

Mislim da bi samo to vec bilo sasvim dovoljno.

Osim toga, iskoristiti dijasporu za povezivanje sa stranim trzistima i eventualni plasman proizvoda ili usluga u inozemstvu, mislim da bi, takodjer, bilo pametno.
Sa ovim se slazem u potpunosti. Vec sam i sam napisao o tome na temi Dijaspora ( http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php? ... &start=325 ).
Prvo treba ispitati sta treba BiH, a za to vlada mora osnovati Ministarstvo za Dijasporu.
Siguran sa da u BiH ima strucnjaka, ali se nemaju veze kao u inostranstvu i nema se pristup projektima kakvi se rade vani. Onome ko ima sta da ponudi moraju se sirom otvoriti vrata da tehnologija udje u BiH. A samo skolovanje vani nebi trebalo da automatski znaci posao u BiH.
Evo da opet postavim link BHAAAS-a: http://www.bhaaas.org/english/members
Ovim ljudima treba ponuditi i nebo i zemlju da se angazuju za BiH koliko je god vise moguce.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#48 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

harisl wrote:
X2000 wrote:DIjaspora se ne mora, za pocetak, prvenstveno vracati, ali bi trebalo da ulaze svoj kapital u daljnji razvoj ove zemlje, sto bi, ekvivalentno, trebalo da smanji odliv mladih, jer bi im i ovdje bio omogucen posao i zivot dostojan covjeka.

Po mojoj procjeni, da bi se to desilo, treba samo stimulisati ULAGANJE DIJASPORE U BIZNIS U BIH, a to bi trebalo zakonima osigurati, odnosno pojednostaviti registraciju firmi, smanjiti troskove pokretanja firmi i eventualno ponuditi olaksice ili neke stimulanse za zaposljavanje domaceg strucnog kadra.

Treba, dakle, stimulisati dijasporu da ovdje ulaze novac i to tako da BIH postane za njih primamljiva kao drzava u kojoj je razvoj, rast i uspjeh sasvim realna opcija za sve one koji se ne boje rada.

Mislim da bi samo to vec bilo sasvim dovoljno.

Osim toga, iskoristiti dijasporu za povezivanje sa stranim trzistima i eventualni plasman proizvoda ili usluga u inozemstvu, mislim da bi, takodjer, bilo pametno.
Sa ovim se slazem u potpunosti. Vec sam i sam napisao o tome na temi Dijaspora ( http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php? ... &start=325 ).
Prvo treba ispitati sta treba BiH, a za to vlada mora osnovati Ministarstvo za Dijasporu.
Siguran sa da u BiH ima strucnjaka, ali se nemaju veze kao u inostranstvu i nema se pristup projektima kakvi se rade vani. Onome ko ima sta da ponudi moraju se sirom otvoriti vrata da tehnologija udje u BiH. A samo skolovanje vani nebi trebalo da automatski znaci posao u BiH.
Evo da opet postavim link BHAAAS-a: http://www.bhaaas.org/english/members
Ovim ljudima treba ponuditi i nebo i zemlju da se angazuju za BiH koliko je god vise moguce.
:thumbup: ima potencijala

Trebamo razmisliti ,mozda taj bas potencijal smeta bih politickoj eliti
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#49 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by filozofija »

Ženski Dr.Med wrote:
filozofija wrote:Bilo kako bilo, ja sam rat i poslije rata proveo u BiH i moja odluka je da se vratim u Sarajevo za nekih par godina, sa nekim kapitalom, obezbjedjenim znanje i ako Bog da sa par dobrih veza koje bi mi mogle biti korisne u poslu koji namjeravam da pokrenem.

Mislim da je to jedini nacin da se pomogne zemlji, a i samom sebi. Mozda sam prenaivan, ali dok ne ucinimo ono sto cine ljudi u Izraelu i Turskoj donji smo, pa da nam je svima babo rejs. Dakle, pocetni kapital, znanje i dobre veze su jako dobar osnov za povratak u BiH. Doduse, ja sam tek par godina vani, tako da misljenje moze i da se promjeni, ali nadam se da nece.
PA zar ne bi bilo bolje bez nekih veza,ali kako ... :shock:
Kada kazem veze, mislim na poslovne kontatke ;)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#50 Re: Kako stimulisati povrata dijaspore i zaustaviti odliv ml

Post by mO k3 »

ma skonto sam ja tebe... i taj zmig ,sta je sa onima koji nemaju te "poslovne veze" a zele uloziti ,a bas te neke poslovne veze nece nista bez koverte da mrdnu
Post Reply