Kako ste pronasli posao??????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kovacsrece
Posts: 8
Joined: 05/07/2009 22:28

#1 Kako ste pronasli posao??????

Post by kovacsrece »

Kako ste pronasli posao? Cini mi se naprosto kao nemoguca misija...
Voljela bih da razmjenite neka vasa iskustva sa mnom. Prosla sam dosta ponizenja, razocarenja... i spremna sam raditi bilo sta - valjda sam u medjuvremenu izgubila sve kriterije :sad:
Napominjem da nisam neka pasivna osoba, prijavljujem se na sve moguce konkurse, ali rijetko ko odgovori na aplikaciju. Veoma sam obrazovana, imam i nesto malo radnog iskustva, nemam nikoga u porodici ko bi me "uhljebio" bilo gdje i sve sam postigla sama. I ozbiljno: sjedim kod kuce tacno 4 godine a tako bih voljela da RADIM i ZIVIM.
Danas je jubilarna 4. godina moje nezaposlenosti :-x :-x :-x
Pitam se u cemu je problem :?
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#2 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by Neelix »

radio honorarno za firmu nekih pola godine...i taj projekat se ugasio...nakon 4-5 mjeseci pokrenuli su novi projekat i zvali me ponovo...radio na tome narednih 5 mjeseci i onda me prime zastalno.

a taj prvi honorarni kod njih sam dobio po preporukama jer sam za drugu firmu nesto honorarno radio... :-)

sve ti je to sreca. prije nego su me primili, prijavljivao sam se na milion oglasa, isao na hrpu razgovora (za poslove puuuno losije od ovog sto sad radim), ali.... :roll: sad mi drago sto me nisu primili :D

sve do jednom....ubosces i ti, ne daj se :)
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#3 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 21:57, edited 1 time in total.
pjegica
Posts: 284
Joined: 09/12/2006 00:06
Location: Tu negdje oko blizu

#4 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by pjegica »

Na praksi na faksu nas poslali na neki kao poluintervju za posao... Ja otišla iz zezancije, kontala, neće mene siguno primiti jer ima njih sa štelom puno... Kad zovu sutradan da mi kažu da upadam...
Sad radim honorarno, ali mi odgovara jer sam student pa mi i ne treba neka sigurnost, ali se bojim šta će biti kad završim.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by Truba »

presnimavao VHS kasete u kući negdje oko 11.30 navečer s videorekordera leveopta iz 1984. na videorekorder samsung iz 1999
i zazvoni fixni jer 2002 nije bilo mobitela

prijateljica iz škole

oš raditi u toj i toj firmi

oću

i evo me sada tu :roll: :roll: :roll: :roll:

sve isto samo što ne presnimamam VHS nego DVDove
napredovalo se :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#6 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by atko »

kovacsrece wrote:Kako ste pronasli posao? Cini mi se naprosto kao nemoguca misija...
Voljela bih da razmjenite neka vasa iskustva sa mnom. Prosla sam dosta ponizenja, razocarenja... i spremna sam raditi bilo sta - valjda sam u medjuvremenu izgubila sve kriterije :sad:
Napominjem da nisam neka pasivna osoba, prijavljujem se na sve moguce konkurse, ali rijetko ko odgovori na aplikaciju. Veoma sam obrazovana, imam i nesto malo radnog iskustva, nemam nikoga u porodici ko bi me "uhljebio" bilo gdje i sve sam postigla sama. I ozbiljno: sjedim kod kuce tacno 4 godine a tako bih voljela da RADIM i ZIVIM.
Danas je jubilarna 4. godina moje nezaposlenosti :-x :-x :-x
Pitam se u cemu je problem :?
Gdje zivis ako nije tajna ... koji grad ... sta si po zanimanju ... i kako to mislis veoma sam obrazovana ... obrazovanje je danas sve vise formalno bitno, gleda se sta znas konkretno raditi ... jednostavno moras posmatrati sebe kao robu na trzistu rada ... ako vec cetiri godine trazis posao znaci da nesto ne stima mjenjaj taktiku
Vozac
Posts: 65
Joined: 06/02/2003 00:00

#7 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by Vozac »

Moj savjet. Ako vec duzi vremenski period nemate posao, posaljite e-mailova na organizacije, firme sa zeljom da volntirate! Upisat ce te radno iskustvo u taj famozni CV, a ako budete se pokazali kao vrijedni imat ce te sigurno prednost ukoliko se otovri neko radno mjestu unutar firme/organizacije u kojoj volontirate. Nemojte se ljudi predavati! Shvatite te to kao borbu u kojoj nema predaje! Ne gubite nadu aplicirajte, pretrazujte poslove u novinama, web stranicama firmi/organizacija, moj tvoj najbolji posao.ba, uclanite se i na neke news grupe (recim grupa BH Front cesto budu mjesto gdje se mogu naci odredjeni poslovi). Ja u favoritsima imam listu od preko 40adresa sto pojedinacnih stranih NVO/a, sto domacih NVO-a, drzavnih institucija, privatnih firmi... Nema predaje!

PS. Naravno covjek mora na sebi prvo poraditi ..skola, jezik, taj famozni rad na kompjuteru, soft skills ...

Evo nekih adresa
http://www.mfa.gov.ba/index.htm - tu su i studentske razmjene i medjunarodna saradnja
http://www.ic-mp.org/?page_id=39
http://www.europa.ba/?akcija=clanak&CID ... k=1&LID=40
http://www.oscebih.org/administration/
http://www.posao.ba/
http://www.hjpc.ba/secr/vacann/Template ... d=2398,2,1
http://www.amnesty.org/en/jobs
http://adsfbih.gov.ba/index.php?id=72
http://www.amnesty.org/en/jobs
http://www.vasaprava.org/Enegleska/vacancies.htm
http://www.un.ba/index.aspx?PID=27
http://www.civilnodrustvo.ba/v2/index.p ... lasi&kat=1
http://www.euforbih.org/eufor/index.php ... &Itemid=37
http://www.predsjednistvobih.ba/ogl-konkursi/
http://sarajevo.usembassy.gov/job_opportunites.html
http://www.dep.gov.ba/en//content/view/18/81/
http://www.sos-ds.ba/index.php?lokacija ... =20&lan=en
http://www.eupm.org/WorkForUs.aspx

.....

Namjerno ne zelim da stavim sve adrese jer smatram da ljudi koji stvarno zele da rade treba da se potrude i sami, a ne kao brojni moji prijatelji posaljes im oglas za posao i kazes hajmo sjesti kad god hoces da napravimo taj CV malo bolje da izgleda i sl, a onda na kraju prijatelji ne apliciraju jer im je mrsko ...

Ko god zeli nek mi se javi na private ... posjedujem razne prezentacije i upute koje su se koristile na kursevima vezano za trazenje poslova, osnivanja vlastitiog businessa i sl
fini dečko
Posts: 405
Joined: 30/04/2009 14:02
Location: Ispod olimpijskih planina

#8 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by fini dečko »

Aplicirao na konkurs, pozvali me za 5-6 mjeseci na razgovor za sasvim drugi posao, ja zadovoljio i evo me 5-tu godinu tu, sasvim zadovoljan, da kucnem od drvo. A kao što reče @atko, mijenjaj taktiku, očito nešto ne štima. U kapitalizmu, onaj stav ja imam diplomu sa faxa i samim tim hoću platu u startu milju i po ne prolazi (ne kažem da si takva), već treba zapeti i dokazati sebi da znaš to raditi i onda od vlasnika tražiti lovu, jer znaš koliko vrijedi to radno mjesto. A nisi nam rekla ni u kojoj si branši?
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by Truba »

sanjam milju :mrgreen: skoro deceniju :lol: :lol: :lol:
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#10 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by patrius »

Prolaznik wrote:Ja se nikako ne mogu zamisliti da radim za nekoga i nekom hijerarhijskom sistemu. Volim svoju slobodu gdje moja kreativnost dolazi do izražaja. Zato sam prije 11 godina registrovao i malo po malo podigao svoju firmu tako da danas predstavlja jedan respektabilan privredni subjekat. Uložio sam u nju ne samo sav svoj novac koji sam tada imao već mnoga popodneva, vikende i godišnje. Tu su još neprospavane noći, brige, problemi i odsutnost od djece i porodice. Nije mi žao jer mislim da se tada nisam odlučio za taj rizičan potez ne bi nikada ništa postigao u životu. Bio bi samo jedan običan prosjek i radio osmicu za neku platu.
Radis sam :? Postoji li kod tebe "neki hijerarhijski sistem" :? Radi l' neko za tebe :?
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#11 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by karanana »

Prolaznik wrote:Ja se nikako ne mogu zamisliti da radim za nekoga i nekom hijerarhijskom sistemu. Volim svoju slobodu gdje moja kreativnost dolazi do izražaja. Zato sam prije 11 godina registrovao i malo po malo podigao svoju firmu tako da danas predstavlja jedan respektabilan privredni subjekat. Uložio sam u nju ne samo sav svoj novac koji sam tada imao već mnoga popodneva, vikende i godišnje. Tu su još neprospavane noći, brige, problemi i odsutnost od djece i porodice. Nije mi žao jer mislim da se tada nisam odlučio za taj rizičan potez ne bi nikada ništa postigao u životu. Bio bi samo jedan običan prosjek i radio osmicu za neku platu.
pa vidi sta bi ova cura mogla da radi i sta je zavrsila pa joj barem daj praksu pola godine-godinu da barem nesto pocne.
User avatar
lav miko
Posts: 48
Joined: 23/06/2009 09:23
Location: na poslu

#12 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by lav miko »

Ako nemas nekih dodatnih obaveza npr. djeca onda nazalost pravo gubis vrijeme, sto naravno znas i sama. Isto tako ako nisi iz Sarajeva ili bilo kojeg drugog veceg grada onda i nije problem do tebe, nazalost. Moja komsinica je zavrsila defektologiju i naravno bila bez posla kao i hiljadu drugih defektologa koji su iz Tuzle, pa posto nije imala nikakve stele da bilo gdje blize nadje posao (otac joj je rudar) a bila je slobodna, otisla je trbuhom za kruhom u Sarajevo i tamo je radila 8 sati u jednoj skoli i 4 sata u jednoj ustanovi, samo da bi imala ta zivot i za stanarinu. Pet godina poslije taj trud joj se isplatio. Sad je zasnovala svoju porodicu i ima stalan posao u skoli, a kupio se i stan na kredit. Sve se moze samo je bitno koliko si spremna da ides daleko i kakve su tvoje trenutne obaveze? Ako imas malo dijete onda je to druga prica, jos se strpi.
Ja sam zavrsio fakultet prije četiri godine. Mnogi su mi obecavali posao dok sam studirao, tako da sam mislio eto sad kad zavrsim svi me cekaju, mogu da biram. Medjutim, od takvih ni glasa. Familije nigdje, svi sute. Prijatelji koji su nasli posao nekako su promjenili pricu. Isto kao da si lijen i nesposoban sto nemas posao. Svi su ko fol nasli posao na osnovu svog truda i sto su pametniji, a onda saznas dajidza mu direktor, tetka mu sef, rodjak mu u opstini faca itd. Nabili su mi kompleks nize vrijednosti, tesko sam se oporavio. Kad krenem na biro da se javim ko da idem na sprovod i tamo te sluzbenici gledaju bas kao obicno govno. Neljubazni, drski, fuj! Osam mjeseci sam se javljao na sve moguce konkurse i onda nadjem neki bezveze posao, probni na mjesec dana i tu sam ostao cetiri mjeseca bez marke zarade, ali ipak sam mi je to pomoglo za naredni posao. Uletio sam u drugu firmu da odradim pripravnicki od godinu dana, e kad je to isteklo opet noga bez objasnjenja i drugi pripravnik na mom mjestu. Nisam gubio nadu aplicirao sam i aplicirao narednih godinu dana i onda mi pomoc dodje od osobe od koje se ne bih nikada nadao. Od jednog seljaka koji je jedini ispao legenda. Radio sam dva mjeseca u toj firmi, a onda je ta firma kupila jedno osiguranje i stavila me za sefa poslovnice.
Prihvati se bilo kakvog posla, najbolje u svoj struci, ne gubi vrijeme u kojekakvim buticima ili kladionicama kao neke moje kolegice s fakulteta. Njih je nuzda natjerala. Jako je bitno sta ces staviti u CV, niko ne voli osobe bez ikakvog iskustva i najgore je naci prvi posao! Takodje, ako nemas vozacke onda pisi propalo. Mislim da je to bitnije nego fakultet, barem je meni to bio uvijek uslov da dobijem posao! E jesam te utusio! Sretno i glavu gore!
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#13 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by hepek071 »

prvo radio volonterski, pa honorarno, pa sam sebi pravi projekte i samim time i posao...stekao radno iskustvo, zatim opalio po konkursima i upalilo...treba biti uporan i arbait macht frei
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#14 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by kakav nered »

prvi posao sam dobila preko http://www.posao.ba.. znam još par ljudi koji su isto tako došli do posla..ima dosta oglasa i ne treba štela što je najvažnije.. sve ostale poslove sam dobila na preporuku.. bitno je da dobiješ prvo iskustvo.. rijetko tko želi zaposliti nekoga bez ikakvog iskustva.. kasnije sve ide lakše..
susc_ovjek
Posts: 519
Joined: 15/09/2007 17:07
Location: Sarajevo

#15 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by susc_ovjek »

Prvi posao dobio tako sto sam se javio na oglas iz superoglasa. (kljucno bilo poznavanje linuxa)
Tu je bilo dosta izrabljivanja...i trajalo je oko god. i po. Dam otkaz i nastavim sa studiranjem.

Drugi posao sam dobio na preporuku kolege koji je radio samnom u prvoj firmi, prihvatio sam posao ali na pola radnog vremena.

Treci posao (koji jos uvijek radim) sam dobio u Sloveniji, sasvim slucajno, dok sam bio sa fakultetom u posjeti Mariboru,
prijavio se na oglas na njihovoj oglasnoj ploci na fakultetu... i tu sam. :)
User avatar
anonimus19
Posts: 94
Joined: 16/04/2009 09:56
Location: Zenica
Contact:

#16 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by anonimus19 »

kovacsrece wrote:Kako ste pronasli posao? Cini mi se naprosto kao nemoguca misija...
Voljela bih da razmjenite neka vasa iskustva sa mnom. Prosla sam dosta ponizenja, razocarenja... i spremna sam raditi bilo sta - valjda sam u medjuvremenu izgubila sve kriterije :sad:
Napominjem da nisam neka pasivna osoba, prijavljujem se na sve moguce konkurse, ali rijetko ko odgovori na aplikaciju. Veoma sam obrazovana, imam i nesto malo radnog iskustva, nemam nikoga u porodici ko bi me "uhljebio" bilo gdje i sve sam postigla sama. I ozbiljno: sjedim kod kuce tacno 4 godine a tako bih voljela da RADIM i ZIVIM.
Danas je jubilarna 4. godina moje nezaposlenosti :-x :-x :-x
Pitam se u cemu je problem :?
Moj prvi savjet, ne cekaj konkurse, nego CV i popratno pismo i salji na adrese firmi.
Interesira me koji si fax zavrsilo/la?

Sto se tice mojih poslova, dok sam studirao, radio sta se god placalo - konobarisao, anketirao, predavao kao nastavnik informatike, radio diplomske radove, davao instrukcije iz knjigovodstva i matematike.
Kad sam zavrsio fax, tad sam radio kao nastavnik informatike u jednoj NGO u ZE, pa sam si od toga placao skolarinu, inace bi crko od gladi. Hvala Bogu dragom, pa je tako bilo.
Pratio sam oglase na Posao.ba, BoljiPosao.ba, gledao i pretrazivao, prijavljivao se na oglase i slao CV da pokazem interes za rad.
Danas je tacno godina, 4 mjeseca i 5 dana kako radim u jednoj IT kompaniji i jako sam zadovoljan. Posao mi nije niko stelio, nit imam koga da mi ga steli, na faxu sam kuhao s profesorima sto seru k'o foke, borio se da nas ne jebe niko pa ni dekan, ni profe ni bilo ko.
Et vala, toliko od mene. Dosta za danas, a sljedece hefte ceka me evaluacija, pa mi sad malo osjecaj grrrrrrrrrrrrr.
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#17 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by anonimni clan »

Dosao u stranu zemlju sa svjedocanstvom gradjevinskog tehnicara i iskustvom na gradilistu jedne velike BiH firme,i iskustvom rata iza sebe......
Znaci nisam imao nikakvih preduslova sto bi mi pomoglo da nadjem normalan posao,osim da se prihvatim gradjevine i fizikanerskog posla.
Hehehehe srecom nisam.
Naucio nesto malo jezika i odlucio promijeniti bransu,tj ici tamo gdje ima posla..Za dvije i po godine zavrsio vandredno skolu i uletio u jedan projekat koje je finansirala EU te tu svoju skolu za sest mjeseci verifikovao.
Svo vrijeme radio u bransi kao pomocni radnik i nakon verifikacije dobio novi ugovor.

Posao inace dobio slucajno. Nakon povratka s godisnjeg (odradio probnu sedmicu u jednoj firmi)otisao da se javim na posao u rekose da su vec primili nekog tj. da je neko vec poceo raditi na tom meni,obecanom mjestu.
Onako ljut posao pjeske,od firme, do firme i jednostavno govorio da mi treba posao.
I u .........cini mi se trecoj firmi.......mi rekli da dodjem sutra,jer sef nije danas tu.Ja dosao sutra i nakon kratkog razgovora,gdje sam radio,sta sam radio,probnog radnog dana......dobio posao.
Kazem poslije zavrsio tu skolu oni su mi platili dio skolovanja i tu sam evo vec 7 godina a firma je tako daleko .......da na posao idem nekad i pjeske.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#18 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by atko »

anonimni clan wrote:Dosao u stranu zemlju sa svjedocanstvom gradjevinskog tehnicara i iskustvom na gradilistu jedne velike BiH firme,i iskustvom rata iza sebe......
Znaci nisam imao nikakvih preduslova sto bi mi pomoglo da nadjem normalan posao,osim da se prihvatim gradjevine i fizikanerskog posla.
Hehehehe srecom nisam.
Naucio nesto malo jezika i odlucio promijeniti bransu,tj ici tamo gdje ima posla..Za dvije i po godine zavrsio vandredno skolu i uletio u jedan projekat koje je finansirala EU te tu svoju skolu za sest mjeseci verifikovao.
Svo vrijeme radio u bransi kao pomocni radnik i nakon verifikacije dobio novi ugovor.

Posao inace dobio slucajno. Nakon povratka s godisnjeg (odradio probnu sedmicu u jednoj firmi)otisao da se javim na posao u rekose da su vec primili nekog tj. da je neko vec poceo raditi na tom meni,obecanom mjestu.
Onako ljut posao pjeske,od firme, do firme i jednostavno govorio da mi treba posao.
I u .........cini mi se trecoj firmi.......mi rekli da dodjem sutra,jer sef nije danas tu.Ja dosao sutra i nakon kratkog razgovora,gdje sam radio,sta sam radio,probnog radnog dana......dobio posao.
Kazem poslije zavrsio tu skolu oni su mi platili dio skolovanja i tu sam evo vec 7 godina a firma je tako daleko .......da na posao idem nekad i pjeske.
Eto u boldiranom je sva filozofija ... gledas one branse u kojim se mozes zamisliti da radis a u kojima ima posla i ides prema njima... to zahtjeva odricanje, napore, ucenje, razocarenja i uspjeh na kraju u 99% slucajeva ... a radis negdje do tada sta bilo da bi imao od cega prezivjeti ;)

... ja ne mogu nikako da shvatim nasu omladinu ... zavrsi neko neki odsjek psihologije i pedagogije i u gradu u kojem zivi ima dvije osnovne i jednu srednju skolu i ceka da se otvori oglas za pedagoga u skoli i da ga sa biroa pozovu da se useta u svoju kancelariju i da sretno do kraja radnog vijeka ima zagarantovano radno mjesto i primanja ...
User avatar
lav miko
Posts: 48
Joined: 23/06/2009 09:23
Location: na poslu

#19 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by lav miko »

Ja ne znam jos nikog ko se uhljebio putem biroa. Meni je jedino pomogao da odradim pripravnicki, da nisam bio prijavljen na biro ne bi me ni primili na posao, tj. posao sam nasao sam ali je bio jedan projekat (ne znam da li postoji jos) za primanje pripravnika bez radnog iskustva na godinu dana u javnim ustanovama odnosno dvije godine kod privatnika. Naravno uslov je bio da si prijavljen na biro jer drzava finansira taj projekat. Dobro je neko gore rekao nemoj cekati ni konkurse nego biografiju i propratno pismo u ruke i od firme do firme!Tako sam ja, skoro godinu dana prije nego sto ce me zvati na razgovor za pripravnicki uzeo sam veliku kovertu i kuc kuc kod tog direktora ( a obisao sam mali milion firmi) i ovaj mi rece da ce mi se javiti. Ja mislio standardna suplja prica kad iduce godine covjek se sjetio mene i nazvao me ( neka je djevojka odustala od posla i tako sam uletio).
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#20 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by HAVANA »

Otišao 95g vani,učio jezik,radio sve moguće što se moglo naći.Prao suđe kod kineza,krečio,pa bauštela a naveče razvozio pice,svo vrijeme gledao kako ljudi rade ,zarađuju novac, na koji način vode firme ,kupuju nekretnine,zadužuju se...
Uvalio se,kupio stan,prodo stan,vratio kredit i vratio se u sarajevo.Otvorio firmu,zadužio se...5 godina radim,smijem se,kukam,psujem,nerviram,radujem,radim non-stop,smišljam i sam sebi sve više ličim na baltazara :D Nervira me što sam slobodan jednom u 15 dana,teško mi poslovati u ovoj državi :evil: lijepo mi živjeti u ovoj državi :-D ,nerviraju me ljudi koji neće da rade,dragi mi uporni i vrijedni koji uče i hoće da rade...
Budi uporna i nastavi tražiti posao,doći će to sve na svoje za onog ko hoče da radi i uči.
Sve loše što ti se desi, i to je neka škola.Iz toga ćeš dosta stvari naučiti koje će ti poslije koristiti u životu i u poslu.
Nema ga ko stvarno hoće da radi a da nije ili neće naći posao. ;-)
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#21 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by teletrader »

Prije nekih 10+ godina se kao student 3. godine elektrotehniek javio na oglas za ferijalnu praxu kod jednog Telekom providera..I onako ucini mi se interesantn a nije ni lova bila losa u prosjeku 2x veca nego sto je bila u drugim firmama...Poslije 3 mjeseca kontam da se oprostim od tadasnjeg tehnickog direktora koji me je i primio na posao i posvetim se studiranju kad mi on samo rece "ostanite jos koji mjesec kolega moglo bi biti intersantno..."
U medjuvremenu se svasta nesto izdesavalo,osnovao malu svoju konsultantsku firmu,doveo jos par jarana sa faksa i bez obzira sto se znao raditi i po 12 sati dnevno i vikend...
Ulaz-izlaz-saldo je i te kako zadovoljavajuci..
:D
Summa summarum bio sam u pravo vrijeme na pravom mjestu i pokazao malo samoinicijative...
:D
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#22 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by vox-populi »

Trazio posao na internetu, poslao cca. 250 aplikacija. Od toga, sigurno preko 200 je bilo odbijenica. Treba napomenuti da sam trazio posao u Minhenu bez znanja njemackog jezika i bez radne i boravisne dozvole :D . Otprilike 40-tak odgovora je bilo pozitivno do polu-pozitivno. Od tih 40-tak koji nisu rekli ne, uspio zakazati 11 interjvjua. Dosao turisticki u Njemacku i otisao na tih 11 intervjuja. Od toga, 3 (slovima: tri) firme su me pozvale na drugi intervju a onda jos 2 (slovima: dvije) firme na treci i zavrsni intervju. Na kraju sam imao tu srecu da mogu da biram izmedju dva radna mjesta, izabrao jedno i evo me tu.

Poenta je da traziti posao ne znaci poslati tu i tamo neku aplikaciju i redovno se javljati na konkurse i oglase. Firme bukvalno treba bombardovati aplikacijama. I pripremiti se na odbijenice.
kovacsrece
Posts: 8
Joined: 05/07/2009 22:28

#23 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by kovacsrece »

Dragi i drage,
hvala vam na svim savjetima, inputima, prijedlozima... Divni ste.
Upalili ste onaj preostali plamicak nade da ce se nesto promijeniti :-)
Na pocetku sam mislila da je do struke pa sam upisala i zavrsila jos jedan fakultet, odradila pripravnicki i jos ponesto, zavrsila kurseve engleskog, njemackog i spanskog... poslala aplikacije na sve objavljene i neobjevljene konkurse (mislim da sva preduzeca u Sarajevu imaju moj cv;), jedno vrijeme sam mislila da nesto nije u redu sa mnom...
Ma valjda ce biti nesto :wink:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#24 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by atko »

@kovacsrece ... kad god napraviw neki potez neku akciju to uvijek donese neke rezultate ... ukljcujuci i ovakve teme na forumu :)
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#25 Re: Kako ste pronasli posao??????

Post by zelenashica »

kovacsrece wrote:Kako ste pronasli posao? Cini mi se naprosto kao nemoguca misija...
Voljela bih da razmjenite neka vasa iskustva sa mnom. Prosla sam dosta ponizenja, razocarenja... i spremna sam raditi bilo sta - valjda sam u medjuvremenu izgubila sve kriterije :sad:
Napominjem da nisam neka pasivna osoba, prijavljujem se na sve moguce konkurse, ali rijetko ko odgovori na aplikaciju. Veoma sam obrazovana, imam i nesto malo radnog iskustva, nemam nikoga u porodici ko bi me "uhljebio" bilo gdje i sve sam postigla sama. I ozbiljno: sjedim kod kuce tacno 4 godine a tako bih voljela da RADIM i ZIVIM.
Danas je jubilarna 4. godina moje nezaposlenosti :-x :-x :-x
Pitam se u cemu je problem :?
Problem nije u tebi nego "njima"onima koju nude posao.....ja posao,ovaj koji radim sada dobih sasvim slučajno i smiješno...ostala bez starog posla i u roku 7 dana naletim na konkurs....pošaljem mailom prijavu....samo ime i prezime....i rečenicu:Ja sam Vama potrebna! :D ...čak u silnoj zbunjenosti ne ostavim ni adresu,ni broj telefona....i nakon par dana ljudi iz kadrovske službe,su nekako pronašli moj broj telefona nazvali me.
Samo mi rekli da što prije dođem,jer direktor želi da razgovara sa osobom koja mu je potrebna :D :lol: ...odem,...malo se cjenkam,oko plate,radnog vremena.....i prvi ponedjeljak moja knjižica ode sa biroa :-D ..i evo me 2 godine sam tu,još im haman trebam :-) samo polako,....ko posao tražio i nađe ga :thumbup:
Post Reply