Kako srediti/formatirati racunar

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#26 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by atko »

AmADin_gospo wrote:dajte ba ne serite, "treba novi računar". kad ste vi imali slične konfiguracije, znala je cjela mahala.

elem, ta kongifuracija za soho upotrebe če biti dobra još barem 3-4 godine (net, muzika, kucanje dokumenata)

instalirati win xp sp3(ukinuti teme, efekte i animacije), office 2000 (bez access-a ako ti ne treba nužno), winamp 5.2, Irfanview, VLC media player, adobe 9.0, i AV može Avira ili Avast. za surfanje Opera. i ako imaš pržilicu, onda nero essentials (samo nero brz dodataka) i sve će ti zauzeti cca 6-7 giga diska
sretno :thumbup:
a rama ?? :D

da ne zapjeva ... ramo ramo ramo druze moj da li cujes jecaj mojj :D

ako moze obebzbjediti gigu rama ... a da li toliko ploca podrzava i koji je ram to jest moze li se naci ... e onda krenu kalkulacije ... dal je bolje joja za ovo il dodat jos joju za ono ...

treba mu novi racunar ... sa-x vijece mudraca je jednoglasno odlucilo :lol: :D
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#27 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by udrch »

Popustite čovjeka..ako valja njemu valja i nama..
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#28 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by atko »

udrch wrote:Popustite čovjeka..ako valja njemu valja i nama..
pa vidis da kaze da mu ne valja :D
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#29 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by udrch »

atko wrote:
udrch wrote:Popustite čovjeka..ako valja njemu valja i nama..
pa vidis da kaze da mu ne valja :D
Ali kad on to formatira ima da bude munja..
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#30 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by shin »

AmADin_gospo wrote:dajte ba ne serite, "treba novi računar". kad ste vi imali slične konfiguracije, znala je cjela mahala.

elem, ta kongifuracija za soho upotrebe če biti dobra još barem 3-4 godine (net, muzika, kucanje dokumenata)

instalirati win xp sp3(ukinuti teme, efekte i animacije), office 2000 (bez access-a ako ti ne treba nužno), winamp 5.2, Irfanview, VLC media player, adobe 9.0, i AV može Avira ili Avast. za surfanje Opera. i ako imaš pržilicu, onda nero essentials (samo nero brz dodataka) i sve će ti zauzeti cca 6-7 giga diska
sretno :thumbup:

Image

Pusti suplju, evo ti task menager i pogledaj koliko firefox zauzima memorije sa dva otvorena taba. Sta god da uradi nece pronaci potrebne performanse.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#31 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by atko »

udrch wrote:
atko wrote:
udrch wrote:Popustite čovjeka..ako valja njemu valja i nama..
pa vidis da kaze da mu ne valja :D
Ali kad on to formatira ima da bude munja..
E toga se mi i bojimo... da ne pocne da sijeva :D
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#32 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by AmADin_gospo »

fidoremilienko wrote: Lagano dečko, lagano...Uzmi ti sebi ovu konfig. i instaliraj to što si naveo :-) :lol:
na sličnom radio donedavno na poslu, i radio ko sat.

da bi bilo lijepo da lik uzme novi računar, bi, ali pošto je tražio da popravi ovaj, vjerovatno nema mogučnosti za novi.

za potrebe 50% korisnika u BiH jača konfiguracija netreba.

svi se nešto gađate grafičkim, ramom, diskovima, multi-tulti jezgrama, a koristite računare za surfanje i MSN.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#33 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by febo_acm »

Uredu je... Kako možeš reći da je 256 MB RAM-a dovoljno za 50% korisnika u 2011 godini? Jel znaš koliko Firefox zauzme rama za 5-6 tabova(fb,sax,youtube,livescore...)? Dodaj na to MSN, Word + OS. I 256 MB dosta :D
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#34 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by nivla »

:D
Image
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#35 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by AmADin_gospo »

AMD wrote:Uredu je... Kako možeš reći da je 256 MB RAM-a dovoljno za 50% korisnika u 2011 godini? Jel znaš koliko Firefox zauzme rama za 5-6 tabova(fb,sax,youtube,livescore...)? Dodaj na to MSN, Word + OS. I 256 MB dosta :D
postoji termin zvani Optimizacija.
kao što fiči nemožeš zakačiti prikolicu od 10 tona, tako na slab računar nemožeš staviti aplikaciju koja jede resurse, nego ćeš nabaciti neku jednostavniju i manju.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#36 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by shin »

AmADin_gospo wrote:
AMD wrote:Uredu je... Kako možeš reći da je 256 MB RAM-a dovoljno za 50% korisnika u 2011 godini? Jel znaš koliko Firefox zauzme rama za 5-6 tabova(fb,sax,youtube,livescore...)? Dodaj na to MSN, Word + OS. I 256 MB dosta :D
postoji termin zvani Optimizacija.
kao što fiči nemožeš zakačiti prikolicu od 10 tona, tako na slab računar nemožeš staviti aplikaciju koja jede resurse, nego ćeš nabaciti neku jednostavniju i manju.

:lol:

Sto se ti kvalitetno znas prosuti na ovom podforumu to ne zna niko.

Kako ces web optimizirat, pogledaj samo sarajevo-x homepage, internet explorer zauzima 15mb sa blank stranicom. Loadiras SX i bum, skoci na 77. Sta treba da radimo, rudimentalne web sajtove samo da posjecuje? Ili sve mp3 datoteke da rupuje u 128kbps jer ove nove isto puno trose?

Pogledaj ripove filmova, sve HD, o igrama da ne govorim.

Imam i ja slicnu masinu njegovoj na poslu, i znam sta sam joj sve radio, ali kada upalim outlook i ako imam chrome (koji opet manje uazuzma resursa od firefoxa), sve mi zaledi na 15 sec.

Disk non stop prefetcha podatke jer nemam dovoljno memorije.

Pazi za 430km sta moze uzeti

Intel Celeron DualCore E3400 2.6GHz
PQI DDR3-1333 4GB PC3-10600
WD 500GB SATA3 HDD 7200rpm

Jos ljudi daju na rate, milina, uzmes na godinu i ne osjetis, i sve office potrebe radi bez problema.

Da se sve moze optimizirati, ljudi bi i dan danas koristili 486tice :zzzz:
User avatar
Nele70
Posts: 51
Joined: 12/04/2011 07:03

#37 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by Nele70 »

francophil wrote:E ovako ASUS; CPU-celeron-M380; 15" XGA; HD-60GB-Memory 256MB.....jel treba jos nesta :) e da..without OS!
Pa šta je to :sad:
To ti je 98-ice ubilo se , eventualno Me, moraš naći prvo startup disk, pa onda nešto raditi..
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#38 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by AmADin_gospo »

shin wrote: Sto se ti kvalitetno znas prosuti na ovom podforumu to ne zna niko.
jeli ti stvarno ne vidiš naslov topika i tekst prvog posta?

čovjek ne pita kako kupiti i koji računar nego kako od starog napraviti nešto da radi koliko toliko.
ako se tvoje znanje temelji na napucavanje ramom, jezgrama CPUa i VGA memorijom, i ako od loše konfoguracije neznaš napraviti koliko toliko stabilnu i relativno brzu mašinu, onda je to tvoj problem a ne moj.

nije moj problem što ti dolazi visok račun za struju, jer valja pogurati taj silni hardver što imaš i koji ti služi za igranje CODa, WOWa i traviana.

nije jarane malo 430 kermi pljunuti za računar, znaš, ima mnogo familija koje od toliko para žive mjesec dana.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#39 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by fidoremilienko »

AmADin_gospo wrote: na sličnom radio donedavno na poslu, i radio ko sat.

da bi bilo lijepo da lik uzme novi računar, bi, ali pošto je tražio da popravi ovaj, vjerovatno nema mogučnosti za novi.

za potrebe 50% korisnika u BiH jača konfiguracija netreba.

svi se nešto gađate grafičkim, ramom, diskovima, multi-tulti jezgrama, a koristite računare za surfanje i MSN.
Ček brate, samo malo. Ne pričam ja ništa napamet. Pazi ovo, imam laptop IBM-ov sljedeće konfiguracije:
1. Procesor, INtel Celeron 1.40GHz
2. RAM memorija 256MB

E sad moj kralju, on je dobar naizgled, i radi sve dobro dok se ne konektuješ na net. Tek tada počinju muke iz dva razloga:
1. Uključuju se dodatni moduli antivirusa koji su osposobljeni da prate rad na netu
2. Browser :-)
I nema tu Boga, Allaha koji može ubrzati taj računar. Čekaš da ti otvori stranicu po 5-10 minuta, nekad kad se iznerviram samo ga ugasim i ponovo upalim, jer mi mrsko čekati da se "otpetlja"... :-) Tako da tvoja priča, bar za mene, i nema neku težinu ;)
A koliko vidim, i ovdje ima dosta raje koja se ne slaže s tvojim mišljenjem! 8-)
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#40 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by febo_acm »

AmADin_gospo wrote:
shin wrote: Sto se ti kvalitetno znas prosuti na ovom podforumu to ne zna niko.
jeli ti stvarno ne vidiš naslov topika i tekst prvog posta?

čovjek ne pita kako kupiti i koji računar nego kako od starog napraviti nešto da radi koliko toliko.
ako se tvoje znanje temelji na napucavanje ramom, jezgrama CPUa i VGA memorijom, i ako od loše konfoguracije neznaš napraviti koliko toliko stabilnu i relativno brzu mašinu, onda je to tvoj problem a ne moj.

nije moj problem što ti dolazi visok račun za struju, jer valja pogurati taj silni hardver što imaš i koji ti služi za igranje CODa, WOWa i traviana.

nije jarane malo 430 kermi pljunuti za računar, znaš, ima mnogo familija koje od toliko para žive mjesec dana.
Ovo nije emisija ispuni mi želju, pa da sada pričamo o socijalnim statusima i nečijim primanjima. Imati računar star nekih 12-13 godina i žaliti se kako je spor nije baš najlogičnije. Niko ga od nas nije tjerao da kupi novi računar, već mu je to samo predloženo. Ja sam mu dao najbolji prijedlog do sada koliko vidim :D Puppy Linux, on radi i sa 128MB RAM-a. Ovo sam rekao jer imam jedan stari laptop koji ima upravo Puppy i radi kao sat iako je iz 2003 godine.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#41 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by shin »

AmADin_gospo wrote:
shin wrote: Sto se ti kvalitetno znas prosuti na ovom podforumu to ne zna niko.
jeli ti stvarno ne vidiš naslov topika i tekst prvog posta?

čovjek ne pita kako kupiti i koji računar nego kako od starog napraviti nešto da radi koliko toliko.
ako se tvoje znanje temelji na napucavanje ramom, jezgrama CPUa i VGA memorijom, i ako od loše konfoguracije neznaš napraviti koliko toliko stabilnu i relativno brzu mašinu, onda je to tvoj problem a ne moj.

nije moj problem što ti dolazi visok račun za struju, jer valja pogurati taj silni hardver što imaš i koji ti služi za igranje CODa, WOWa i traviana.

nije jarane malo 430 kermi pljunuti za računar, znaš, ima mnogo familija koje od toliko para žive mjesec dana.
Tema je optimizacija, jer sve trza i sporo radi, optimizacija je nemoguca na tom kompu, kratko i jasno. Ja sam gore napisao zasto je nemoguce optimizirati takav hardver da radi sa novim aplikacijama. Nije ovo buraz 1995 pa da komp nema internet, i da sve sto instaliras tako stoji 10 godina (nesta kao one winamp masine po kaficima danas).

Danas komp najvise sluzi za koristenje interneta, koji sam nije optimizovan za rad na starim masinama :wink:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#42 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by atko »

nemere vo ovako vise ... daj da se malo rekonfigurisemo :D

za pokretaca teme

ti ces uraditi:

a) nabavku nobog racunara
b) nadogradnju postojeceg
c)uzaludno reinstaliranje postojeceg

haj zaokruzi pa da znamo kuda dalje :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#43 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by febo_acm »

Evo ss Puppy :

Image

Otvoren mail, word, excel, chrome sa 3 taba i manje od 200MB zauzeto.
User avatar
shiz
Posts: 601
Joined: 19/09/2007 15:38
Location: Izmedju krajnosti

#44 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by shiz »

.
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#45 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by Ady88 »

Prvo skines XP PERFORMANCE EDITION i instaliras(ako ne nades download link javi se na PM), onda instaliras drivere, office 2003 Lite (60MB), bsplayer i chrome. To ti je dovoljno za prosjecnog korisnika i kompjuter ti nece stopati kad sve ovo gore instaliras, provjereno na tvojoj konfiguraciji :thumbup:


XP SP3 Performance Edition, XP kome su pogaseni raznorazni servisi koji rade u pozadini xp i tako daju vise procesorske snage i resursa na opsluzivanje korisnika, a ne glupih pozadinskih stvari kao sto su vodjenje logova o svemu i svacemu, kreiranje backaupa i tako to, pokazao se prva liga na sporijim masinama (sporije smatram PIII i PIV do 2,0GHz sa 256MB rama)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#46 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by atko »

a moze i tako ...da postojeceg usera zamjenimo naprednijim :D
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#47 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by vox-populi »

AMD wrote:Evo ss Puppy :

Image

Otvoren mail, word, excel, chrome sa 3 taba i manje od 200MB zauzeto.
:thumbup:

Puppy zmaj. Mozes probati i Damn Small Linux, a ne znam kakvo je stanje sa Vector Linuxom, nekada je bio Tito za starije konfiguracije.

Na zalost, od Microsoft OS-ova, mozda ce ti Win98SE raditi, ali opet ti ostaje problem browsera.

Puppy:
http://puppylinux.org/main/Overview%20a ... tarted.htm

DSL:
http://www.damnsmalllinux.org/

Vector:
http://vectorlinux.com/

Instaliras jedan od ovih (Puppy ti je najlaksi za koristiti, DSL najmanji), i imas relativno ok masinu za office/internet/video/audio. A usput naucis nesto o Linuxu :D

EDIT: Vector Linux Light Edition 6.0 bi ti bio ok za taj config, nemoj Standard ili SOHO.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#48 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by atko »

pitanje za optimiste :D

haj recite kakvim cpu,hdd,ram,etc raspolazete :D

nemojt mi sad pricati kako imate jedna stari p3 733mhz 128mb u podrumu na kojem leti ovo ili ono ... sta svakodnevno koristitie ???
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#49 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by suncokret_1984 »

nakon ovakvih komentara momak se sigurno pokajao sto je i postavio temu :roll:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#50 Re: Kako srediti/formatirati racunar

Post by vox-populi »

suncokret_1984 wrote:nakon ovakvih komentara momak se sigurno pokajao sto je i postavio temu :roll:
Zasto to mislis?
Post Reply