Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
JonjoShelvey7
Posts: 98
Joined: 03/02/2018 01:19

#1 Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by JonjoShelvey7 »

Pozdrav svima, nisam znao gdje da napravim ovu temu, valjda može ovdje.

Zanima me šta mi možemo, kao čitaoci i obični korisnici interneta, učiniti povodom laži, neistina, propagande sa susjedske, odnosno konkretno, hrvatske i srpske strane, konkretno na Wikipediji jer je ona najpristupačnija? Kako prijaviti, kako editovati?

Evo primjera:
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1nja%C4%8Dki_jezik

S druge strane neki su pokušali ukazati na ovu "grešku" (koja nije greška već namjerno podvaljena stvar), a izvjesni administratori su to ograničili da samo oni to mogu mijenjati, tipa:
"Zeljko je zaštitio "Bošnjački jezik": učestalo vandaliziranje ([Uređivanje=Dopušteno samo autopotvrđenim suradnicima] ".

to je ovaj link:
https://hr.wikipedia.org/w/index.php?ti ... on=history

Sta mi tu mozemo uraditi da zaštitimo naš jezik jer on nije ni muslimanski, ni bosnjacki ni šta ti ja znam.

Hvala lijepo.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#2 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by stubrijez »

Nista... nemamo mi integritet za te stvari, ni lobi ni vodje ni ljude koji bi to sprijecili.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#3 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by tovarish »

Kreirajte neistinite članke o Srbima i Hrvatima i riješen problem.
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#4 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by avijon »

tovarish wrote: 03/02/2021 13:53 Kreirajte neistinite članke o Srbima i Hrvatima i riješen problem.
Kreiraju ih oni sami za sebe posebno čete
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#5 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Veigar »

tovarish wrote: 03/02/2021 13:53 Kreirajte neistinite članke o Srbima i Hrvatima i riješen problem.
upravo tako i zabrani da mogu bez tvoje dozvole mijenjati išta i vratiš im istom mjerom :)
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#6 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Sprijeciti ce se Istinom i samo Istinom koja je na BosnjckoBosanskoj strani i strani drzave Bosne i Hercegovine. Istinita Dokumentacija postoji u cijelom svijetu a presude medjunarodnih institucija su isto tu. Naravno da svaki put cim Srbija i Hrvatska krenu u njihovu propagandu lazi da ih BosanciBosnjaci moraju preko svih medija svijeta bobardovati Istinom. To je stalni posao i zadatak svih danasnjih i buducih generacija BosnjakaBosanaca da u buduce brane sebe i drzavu Bosnu i Hercegovinu od njihovih neprijatelja sa svih strana. Kao sto je i predsjednik bivse drzave SFRJ Josip Broz Tito govorio: Zivite kao da rata nikada nece biti a pripremajte se kao da ce sutra biti!
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#7 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Van Halen »

Gledajte,komsije i susjedi su vrlo vrlo aktivni na promociji svojih istina o Bosni na društvenim mrezama. Instagram je pun mladih koji daju milijardu dokaza kako je Bisna vrkovna srpska zemlja,te da su svi Bošnjaci ustvari srbi koji su se prodali okupatoru. Slicno je i sa zapadnim susjedima. Ofanziva je nastavljena,samo sto mi spavamo kao i vazda,a oni na engleskom objašnjavaju strancima "pravu istinu "
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#8 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by ExNihilo »

Veći je problem što administratori engleske Wikipedije odbijaju članak o srebreničkom genocidu preimenovati sa "Srebrenica massacre" u "Srebrenica genocide".
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#9 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by stubrijez »

... hehehe ne mogu da vjerujem.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#10 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Matrix_ »

oni odavno imaju svoje "verzije" historije po wikipediji, dovoljno je pročitat gluposti o "srpsko ili hrvatskoj" Bosni jer ko biva Serblji Horvati (originalni nazivi koji se spominju dole u historijskim dokumentima) se naselili u Bosni, ali je fakat da je nisu vidjeli ni na razglednici

hrvati i srbi nastaju krajem 19.vijeka pod uticajem nacionalističkih propagandi /dole pjesma Safet bega Bašagića 1891.g. to najbolje opisuje/

valjda zna bolje Ilija Garašanin 1844. koji je pisao Načertanije ili 1825. prvi broj matice srpske
kao i sa zapadne strane, Ljudevit Gaj 1835.g. !!!!!
kojii navode da u Bosni žive samo Bošnjaci !!!!

od nekih wikipedaša

odgovor na pitanje iz naslova
niko pametan odavno ne čita niti uzima za ozbiljno škrabanje glupana po wikipediji
nego traži i drži se neoborivih historijskih fakata kao što su ovi dole, a koje nećete naći po wikipediji, jer ih srpski/hrvatski moderatori po wikipediji NAMJERNO sklanjaju, jer sam pokušao ovo da postavim, ali su brisali, naravno da ne vole ISTINU, i vjeruju u gluposti svojih "verzija" historije

Image
Image
Image

i da zakucamo sa listom Bošnjak 1891. godine
Image

PJESMA BOŠNJAKU

Primi pozdrav, premili spomene,
Od gorštaka sa studene st´jene,
Gdje ´no soko sokoliće leže,
Gdje ´no zemlja krvnu braću steže,
Gdje se bolji očekuju dani,
Gdje se štuju svoji velikani.

Ti poleće nebu pod oblake,
Da ugasiš žarkom Suncu trake
I sneseš ih u gnijezdo milo.
Ha, BOŠNJAČE! Sretno tebi bilo!
Miloj Bosni stani na međniku,
Miloj Bosni na ponos i diku!

Moj BOŠNJAČE, oko sokolovo,
Dosta slatkih prespavasmo snova,
Dosta ljutih preboljesmo rana,
Kroz nekol´ko godinica dana.

Već je hora, koja doći mora,
Da poletiš kao soko sivi,
Da povikneš: “Jošte BOŠNJAK živi!“
Jošte živi, mrijet mu se neće,
Dok se Zemlja oko Sunca kreće

Znaš, BOŠNJAČE, nije davno bilo,
Sveg’ mi sv'jeta nema petnaest ljeta,
Kad u našoj Bosni ponositoj,
I junačkoj zemlji Hercegovoj,
Od Trebinja do Brodskijeh vrata,
Nije bilo Srba ni Hrvata.
A danas se kroz svoje hire,
Oba stranca ko u svome šire.


I još nešto, čemu oko vješto,
Hrabri ponos i srce junačko,
Nada sve se začuditi mora:
Oba su nas gosta saletila,
Da nam otmu najsvetije blago,
Naše ime ponosno i drago;
Eto hore, šećer razgovore!

Kucnuo je časak odlučnosti,
Da kliknemo i mi u radosti:
Zdravo sine, mile domovine,
Naš junače, ponosni BOŠNJAČE!

Pozdravlja te sa krša viteze,
Živi, živi na hiljade ljeta!
Miloj majci na radost i diku,
Boreći se za otajstva sveta!“
(Pjesma Bošnjaku, list “BOŠNJAK”,
od 02. 07. 1891. g., Safvet-beg Bašagić)
JonjoShelvey7
Posts: 98
Joined: 03/02/2018 01:19

#11 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by JonjoShelvey7 »

Ja sam također od jednog svog profesora iz srednje skole slusao price kad su muslimani dosli u Bosnu, mnogo prije Osmanlija, e sad kako sta, zaista nisam zapamtio, davno je bilo.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#12 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Matrix_ »

forgempp wrote: 21/02/2021 23:12 Ja sam također od jednog svog profesora iz srednje skole slusao price kad su muslimani dosli u Bosnu, mnogo prije Osmanlija, e sad kako sta, zaista nisam zapamtio, davno je bilo.
kakve veze sad imaju eventualno neke došlje muslimani o kojima ti je profa bulaznio, a jos ne navodiš koje su narodnosti bili, sa starosjediocima Bošnjacima
JonjoShelvey7
Posts: 98
Joined: 03/02/2018 01:19

#13 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by JonjoShelvey7 »

Matrix_ wrote: 23/02/2021 16:43
forgempp wrote: 21/02/2021 23:12 Ja sam također od jednog svog profesora iz srednje skole slusao price kad su muslimani dosli u Bosnu, mnogo prije Osmanlija, e sad kako sta, zaista nisam zapamtio, davno je bilo.
kakve veze sad imaju eventualno neke došlje muslimani o kojima ti je profa bulaznio, a jos ne navodiš koje su narodnosti bili, sa starosjediocima Bošnjacima
Nemam pojma iskreno, i ne zanima me to "plaho".
Cini mi se da je rijec bilo o Mađarima nekim, tj muslimanima iz Mađarske.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#14 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by SamoVasGledam »

Matrix_ wrote: 10/02/2021 07:46 ...
Lepo piše u ''Letopisu'' da je reč o narodima ''Slaveno-Serbskog kolena'', odnosno južnoslovenski narodi za koje se veruje da imaju srpsko poreklo (Hrvati i Slovenci tu nisu ubrojani). Pod Srbima se u najužem smislu podrazumevaju stanovnici Srbije i oni koji su poreklom sa njenih prostora.
Ko god je pročitao celo ''Načertanije'' zna da je Ilija Garašanin Bošnjake smatrao Srbima i da je celo ''načertanije'' posvećeno o uređivanju odnosa Srbije sa Srbima van nje i kako da ona ''sebi priljubi sve narode srpske koji ju okružavaju'' kako je sam Garašanin napisao.
Problem je što neki pojedinci kopiraju samo rečenicu ili dve iz zapisa koje im odgovaraju, postave na internetu i ostali samo kopiraju bez ikakve provere, pa se svi ponašaju kao da su otkrili toplu vodu i rešili tajne Univerzuma, a zapravo tekst govori sve ono suprotno što oni misle da govori.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#15 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Matrix_ »

ma šta kaes bre
pa što onda agendu da prevede Bošnjake pravoslavne vere u srbe
što na kraju propaganda i uspjeva

jebote, moraš pravit drustvo da ih naučih da se zovu srbi :lol:

hajde se ti malo obrazuj
Već od 1846. započela je propaganda u Bosni, isprva prosvjetna, a poslije i revolucionarna. Te godine je Ilija Garašanin, ministar unutarnjih djela kneževine Srbije, pridobio Ristu Bogdanovića, trgovca iz Sarajeva, koji je prešao u Slavonski Brod, pa tu otvorio kafanu i bavio se pomalo i špediterskim poslovima za bosanske trgovce. Ko je god išao iz Sarajeva ili u Sarajevo svraćao je Bogdanoviću. Poslije njegove smrti nastavio je taj posao sin mu Stevo, koji je od 1860-1878. učinio mnogo usluga vladi u Beogradu u POSLOVIMA PROPAGANDE i REVOLUCIONISANJU Bosne.
U Sarajevu je, poslije 1863.g., osnovano među sarajevskim Srbima društvo, koje je uzelo sebi za zadatak da ISKORJENJUJE PODRUGLJIVO IME Vlah, a da UVODI ime Srbin.
Društveni članovi su izlazili na sarajevske carine, pa dočekivali seljake, kojima su govorili da oni NE TREBA DA SE ZOVU RIŠĆANI, nego Srbi.
(Vladislav Skarić: Sarajevo u drugoj polovino 19. vijeka, strana 246-247)
Image

Image
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#16 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Matrix_ »

ili moraš pravit direktive i plaćat pokojom krajcarom da kažu da su srbi :lol:
U ovim nacionalnim agitacijama posebna je uloga bila namijenjena učiteljima, U tom pravcu karakteristična je direktiva VASE PELAGIĆA, iznesena u "Rukovođu za srbsko-bosanske, ercegovačke, starosrbianske i makedonske učitelje, škole i obštine", štampanom 1867.godine, Na strani 45. u članku 36. daje se ovakva direktiva;
"Svaki učitelj treba da nauči prvo svoje učenike, a posle svu ostalu varošku diečicu koja gođ umeju govoriti; da kad njih kogođ upita; šta si mladiću? pa da mladić na to pitanje odma odgvoori; ja sam Srbin. Dobro bi bilo kad bi se neki dobri ljudi našli koji bi diečici po koju krajcaru zato darivali, da se tim u njima hoš većina pobuđuje revnost k tome odgovoru"
Image
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#17 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by SamoVasGledam »

Matrix_ wrote: 27/02/2021 22:22 ...
Teško ti je odgovoriti kada me ne citiraš i onda nemam pojma da si išta pisao. Naime u ovome što si postavio nema ništa čudno s obzirom da se radi o običnom i neukom narodu koji u osmanskoj Bosni nije imao pravo ni na školu. Međutim proučavanjem karaktera tadašnjih bosanskih pravoslavaca uočljivo je da se radi o srpskom karakteru: slave, ista epska tradicija, isti narodni kultovi... Dalje govorimo o periodu nacionalnog buđenja koje je zahvatalo celu Evropu, ne samo Srbe. Nije kao da su se muslimani u Bosni poistovećivali sa srednjovekovnim Bošnjana. Pa ako hoćeš utemeljeniji je bio srpski karakter i srpska svest kod pravoslavaca u Bosni nego bošnjačka svest kod muslimana u Sandžaku.
Ali ako govorimo konkretno o Srbima u Bosni pravoslavni sveštenik iz Bosne Pavle Tvrtković je u ''Spomenicima srbskim'' 1840. godine (4 godine pre ''Načertanija'') detaljno opisivao Bošnjake sve tri vere kao Srbe. 8 godina kasnije taj njegov tekst objavljuje i ''Zagrebački koledar''. Daleke 1798. godine Sava Tekelija opisuje Bosnu kao srpsku zemlju, a 1818. Pavle Solarić objavljuje ''Mezimca Dositeja Obradovića u kojem je Dositej napisao sledeće:

Image
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#18 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by SamoVasGledam »

Princ Jahja je navodno bio sin sultana Murata III koji je pobegao iz Osmanskog carstva nakon očeve smrti da ga novi sultan i njegov brat Mehmed III ne bi eliminisao kao pretnju. Lutajući po Evropi Jahja je naučio između ostalog i srpski jezik i prešao je na Pravoslavlje u nadi da će tako lakše ubediti evropske moćnike da mu pomognu da se dočepa osmanskog trona obećavajući čak i da će od tada svi osmanski vladari biti hrišćani.
Boravio je između ostalog i u Hercegovini tražeći saveznike među tamošnjih hrišćanskim glavarima. Za hrišćane u Hercegovini je napisao da su svi srpske narodnosti (Stjepan Antoljak).

Image
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#19 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Matrix_ »

SamoVasGledam wrote: 10/03/2021 10:27
Matrix_ wrote: 27/02/2021 22:22 ...
pravoslavni sveštenik iz Bosne Pavle Tvrtković je u ''Spomenicima srbskim'' 1840. godine (4 godine pre ''Načertanija'') detaljno opisivao Bošnjake sve tri vere kao Srbe. 8 godina kasnije taj njegov tekst objavljuje i ''Zagrebački koledar''. Daleke 1798. godine Sava Tekelija opisuje Bosnu kao srpsku zemlju, a 1818. Pavle Solarić objavljuje ''Mezimca Dositeja Obradovića u kojem je Dositej napisao sledeće....
zagrebački KALENDAR je inače vrlo jeben historijski izvor, poput Pirelijevog kalendara s golim kokama

inače,
nemaš ti pojma
zar ne znaš da su njih dvojica napisali da su srbi i srbija do Tokija
jest, jest, brale moj
odatle i vuče ta krilatica poreklo bre?
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#20 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by SamoVasGledam »

Matrix_ wrote: 10/03/2021 10:54
zagrebački KALENDAR je inače vrlo jeben historijski izvor, poput Pirelijevog kalendara s golim kokama

inače,
nemaš ti pojma
zar ne znaš da su njih dvojica napisali da su srbi i srbija do Tokija
jest, jest, brale moj
odatle i vuče ta krilatica poreklo bre?
Ja nisam ni naveo ''Zagrebački koledar'' kao istorijski izvor već samo kao dokument u kome je prenesen raniji tekst Pavla tvrtkovića.
A ovo drugo zaista ne bih želeo da komentarišem ako je to jedini odgovor na prethodno što sam izneo.
Ovo bi valjda trebalo da bude ozbiljna tema na kojoj učestvuju odrasli ljudi.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#21 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Matrix_ »

pa kalendar je "zvanični" izvor, a to da je kalendar jasno govori o snazi takvog izvora
a s kojeg dokumenta je "prenesen" ?
s njegovog toaletnog papira ?

to je jedini odgovor na srpska guslanja tipa srbija i srbi do Tokija
sa navođenjem "vrlo jakih" historijskih argumenata
koga boli kurac sto neki tamo pravoslavni sveštenik (koji je usput rečeno vlaškog a ne srspkog porijekla, al on misli da je srbin jer mu je srpska pravoslavna crkva sa svetim Savom napunila tikvu) "vidi" Bošnjake sa tri vjere kao srbe

npr. Vuk Karadžić u pismu Jerneju Kopitaru 1832. zan samo za Bošnjake u Bosni.
Lako je pretpostaviti, da je baš pokrajina Dalmacija, koja je sigurno bila latinska a ipak tako malo tragova latinštine sačuvala, odstupila jedan dio svog ilirsko-romanskog žiteljstva južnijim krajevima. Možda su ih zato ZAMIJENILI Vlasi SA ISTOKA, koji su se približili obali, a to bi nam tumačilo, kako im se jezik, koji ima RUMUNJSKI PRIZVUK, razlikuje od jezika LATINSKIH gradova Dalmacije.
Bilo kako mu drago, jamačno je bilo mnogo Vlaha u kasnijem srednjem vijeku u našoj zemlji, a ti su od onda bez traga nestali, to jest, krv im se izmiješala sa slovenskom. Neka nam je dozvoljena hipoteza, da baš toj natruhi valja pripisati, da je ona dala Crnogorcu, Hercegovcu, Bokezu i Ličaninu njihov reko bi mediteranski tipus, oštro rezano, usko lice s orlovskim nosom, tamne oči i tamnu kosu.
Ime je Vlah danas još u običaju; muslimani označavahu njime kršćane, osobito pravoslavne vjere, a tako i katolici.
Na hrvatskoj krajini, zvali su se seljaci i pastiri, koji su, bježeći ispred Turaka, amo tamo lutali, Vlasima: oni su se rado nastanjivali na kršćanskom tlu, ali su ipak bili nepouzdan elemenat. Oni su bili većinom PRAVOSLAVNE VJERE, a od njih POTJEČU PRAVOSLAVNI Srbi, u nekadanjoj vojnoj krajini.
Image
Image
Image
Last edited by Matrix_ on 10/03/2021 12:24, edited 2 times in total.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#22 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by Matrix_ »

za sva vremena zapisao Benedikt Kuripešić 1530.godine
na strani 54. "Putopis kroz Bosnu" Benedikt Kuripešić, izdanje Svjetlost, Sarajevo 1950.g. je navedeno sljedeće:

.....Drugi su Srbi (Surfffen), koje zovu Vlasi, a mi ih zovemo CIGANI (Zigen) ili Martolozi (Marcholosen). Ovi DOLAZE iz Smedereva (Schmedraw) i Biograda a vjere su sv.Pavla.

......Sudeći prema tome kako su tu drugu skupinu novonadošlog stanovništva ostali tada nazivali, očito je da su to bili PRAVOSLAVNI VLASI koji su već počeli potpadati pod utjecaj Srpske pravoslavne crkve.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#23 Re: Kako spriječiti "susjedsku propagandu i neistine" preko Wikipiedie?

Post by stubrijez »

Joj najjaci su mi ovi desktop istrazivaci sto lijepe isjecke iz novina...
Post Reply