Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Moderator: O'zone

Locked

Da li ste za cenzurisanje laznih vijesti i sankcionisanje forumasa koji ih konstantno sire?

Da
38
57%
Ne
29
43%
 
Total votes: 67

Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#51 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

adsubzero wrote: 13/12/2020 21:23
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 15:27
adsubzero wrote: 13/12/2020 11:35

Da te shvatim, znaci ti zagovaras da maske uvijek trebamo nositi?

Ne znam odakle ti ta ideja da se neko od nas mladih usrao i da se boji za sebe. Pa da je tako, ne bih ni pomolio nos napolje. Tu "laznu brigu" spominjes samo radi kompenzacije jer si sebicne prirode i ne zelis da je neko bolji od tebe.
Cuvam sebe i svoje bliznje, a time i sve druge. Ti za pocetak razluci izmedju epidemije i globalne pandemije. Kada bude pandemija influenze i maske budu potrebne da se bori protiv toga, nosit cu masku.
Da ako vam je toliko stalo do svih i covjecanstva nosite ih stalno. U cemu je problem? Tesko priznati da smo svi sebicni? Jesam, ja sam sebican i svi ostali, to je ljudska priroda. Svi cuvamo sebe i svoje naravno , i to je normalno ali nazivati ljude bez maski ubicama je tesko pretjerivanje i cringe momenat. Svake godine je pandemija gripe, valjda si toga svjestan , naravno ako znas sta znaci koja rijec. I da potrebno je nositi maske svake godine u sezoni gripe jer time potencijalno mozes spasiti 600.000 zivota. A znam da neces jer si inherentno sebican kao i svi ljudi na svijetu, samo si kukavica da to priznas. :thumbup:
Ne, ne radi se tu o priznavanju da sam ja sebican. Kada govorimo o sebicnoscu, kada se radi o situaciji gdje imam izbor "ja ili neko drugi", naravno da bih bio sebican i izabrao sebe. Ovdje se ne radi o tome, vec o blagoj nelagodi tj. nosenju maske. Kada nije stanje pandemije i ne postoje mjere gdje bi maske nosili svi, nema smisla ni ja da je nosim. To nema veze sa sebicnoscu, kada to situacija ne zahtijeva. Bez napora svakoga od nas, to sto jedan pojedinac nosi masku nema efekta.

Sada smo u takvoj situaciji gdje je svima nalozeno da nosimo maske i aktivno se boriti protiv toga je ono sto mozes definisati sebicnoscu. Govoreci da je to borba protiv "porobljavanja" (i slicne gluposti) samo sebi lazes. Odlucio si da ne slusas savjete onog ko je pametan i strucan i krijes se iza izgovora da niko od nas ne nosi maske protiv gripe (pa valjda je zakljucak da nema smisla ni sada trebalo nositi). Logicka greska.

Izvini sta ti znaci to 600,000 zivota? U kojem periodu je 600,000 ljudi umrlo od gripe?

U sezoni 2019-2020 je umrlo 24,000 - 62,000 ljudi od gripe. U 2020. godini je umrlo oko milion i po ljudi od covid-19. Na kojoj planeti ovo poredjenje ima smisla?
Ko je rekao da sam ja protiv maski? Ja to nikada nisam napisao, niti sam protivnik istih. Hajde nadji gdje sam ja to u jednom poatu rekao. Ja sam protivnik tebe i slicnih tebi koji ljude koji ne nose masku nazivaju ubicama. To je bolesno i nije normalno. Kraj price. Ni tebe niko ne naziva ubicom kada je sezona gripe a ti se sepuris kao da se nista ne desava.

Ovo zadnje sto si napisao je tacno ono sto ja pricam i pisem, uzeo si godinu kada vladaju mjere i maske su norma, do ove godine je svake godine od gripe globalno umiralo cca 600.000 ljudi. Sta , gripa postoji samo od ove godine, nije ti se dalo ici dalje unazad ili jednostavno biras dijelove statistike koji tebi idu u prilog? Eto super, jos argumenata da ne skidas masku kada je kod nas sezona iste, jer po tebi upravo smo sa maskama spasili cca 540.000 hiljada zivota. Zar nije tako? Sta ti ljudi inace nisu bitni, zbog njih ne treba stati svijet, oni su samo brojevi? Zasto to ne bi bila norma svake godine? Licemjerstvo je bolest, i molim te da ga meni ne prosipas, i da ne nazivas nikoga ubicom jer ne znas svaciju pozadinu i nisi najpametniji.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#52 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Mogy87 »

@Medobrundo25 nije stao svijet jer su se svi ti nesretni ljudi mogli vakcinisati protiv gripe i obaveza drustva prema njima tu prestaje. Data ti je opcija da se zastitis ako ne zelis tvoj problem.

Bez ikakvog omalovazavanje gripe kao bolesti, ali porede se kruske i jabuke.

Da bismo usporedjivali 2 bolesti moramo im dati iste polazne postavke

Za razliku od COVIDa gripa se širi neometano kroz populaciju, na snazi nisu mjere, ljudi ne nose masovno maske, dio populacije ima neki imunitet, dosta ljudi se vakcinise.

Evo nekih procjena da se COVID sirio bez kontrole. Brojka je, kao sto vidis, znatno visa od 600K

The Imperial study assessed the impact of restrictions in 11 European countries - Austria, Belgium, Denmark, France, Germany, Italy, Norway, Spain, Sweden, Switzerland and the UK - up to the beginning of May.

They estimated 3.2 million people would have died by 4 May if not for measures such as closing businesses and telling people to stay at home.

That meant lockdown saved around 3.1 million lives, including 470,000 in the UK, 690,000 in France and 630,000 in Italy, the report in the journal Nature shows

https://www.nature.com/articles/s41586-020-2405-7
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#53 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

Gates: Sljedećih četiri do šest mjeseci u SAD-u bi mogli biti najgori od početka pandemije
http://www.klix.ba/clanak/201213080

Moze li ovo pod laznu vijest kao i sirenje straha i panike. Covjek koji zagovara maske nikad nije vidjen s maskom.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#54 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

@Medobrundo25 U sezoni 2018/je umrlo 34,200 ljudi od gripe. O kakvih 600,000 ti pricas???
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#55 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

Mogy87 wrote: 13/12/2020 22:09 @Medobrundo25 nije stao svijet jer su se svi ti nesretni ljudi mogli vakcinisati protiv gripe i obaveza drustva prema njima tu prestaje. Data ti je opcija da se zastitis ako ne zelis tvoj problem.

Bez ikakvog omalovazavanje gripe kao bolesti, ali porede se kruske i jabuke.

Da bismo usporedjivali 2 bolesti moramo im dati iste polazne postavke

Za razliku od COVIDa gripa se širi neometano kroz populaciju, na snazi nisu mjere, ljudi ne nose masovno maske, dio populacije ima neki imunitet, dosta ljudi se vakcinise.

Evo nekih procjena da se COVID sirio bez kontrole. Brojka je, kao sto vidis, znatno visa od 600K

The Imperial study assessed the impact of restrictions in 11 European countries - Austria, Belgium, Denmark, France, Germany, Italy, Norway, Spain, Sweden, Switzerland and the UK - up to the beginning of May.

They estimated 3.2 million people would have died by 4 May if not for measures such as closing businesses and telling people to stay at home.

That meant lockdown saved around 3.1 million lives, including 470,000 in the UK, 690,000 in France and 630,000 in Italy, the report in the journal Nature shows

https://www.nature.com/articles/s41586-020-2405-7
Our model relies on fixed estimates of some epidemiological parameters (such as the infection fatality rate), does not include importation or subnational variation and assumes that changes in Rt are an immediate response to interventions rather than gradual changes in behaviour. Amidst the ongoing pandemic, we rely on death data that are incomplete, show systematic biases in reporting and are subject to future consolidation.
Ne treba prevoditi? Pogledaj datum studije i tada dostupne podatke i sve ce ti biti jasno.
I na Covid neki ljudi imaju imunitet, to je dokazano bar ti to trebas da znas, s obzirom da citas studije stalno.


Necu ulaziti u rasprave, samo cu ti napomenuti da te prognoze su dokazane kao teske gluposti milion puta do sada, prognosticki alati koji su koristeni apsolutno nemaju adekvatne inpute jer je sve ovo bilo novo i totalno nepoznato, i prognoze su radjene u datom trenutku sa onim sto je smatrano ispravnim. Evo ti SWE kao dokaz da je to obicna hrpa netacnih i statisticki totalno neispravnih podataka. I na kraju krajeva uzimas prognoze u odnosu na cinjenicno stanje, to je poredenje kruske-jabuke a ne ovo sto ja pisem.

Ja i dalje stojim pri svom , misljenu nadam se da ce ovo cim prije proci pa cemo u miru dalje raspravljati o tome ko je bio u pravu.

Iskreno pitanje mogy jel ti stvarno smatras da se ovo moze zaustaviti i da se nece zaraziti 80% ljudi i da se samo kupuje vrijeme? Iskreno odgovori, jer ja znam da drugog rjesenja nema i nece biti. :thumbup: ostatak zivi u zabludi nazalost.
Last edited by Medobrundo25 on 13/12/2020 22:38, edited 2 times in total.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#56 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

adsubzero wrote: 13/12/2020 22:25 @Medobrundo25 U sezoni 2018/je umrlo 34,200 ljudi od gripe. O kakvih 600,000 ti pricas???
Jel se ti salis sa mnom, stvarno ne znas naci podatak koliko je ljudi umrlo od gripe na globalnom nivou ? Izvini ali ako smatras da od gripe globalno umre 30.000 i da nisi sposoban naci pravi broj ljudi ja i ti nemamo o cemu dalje razgovarati. :thumbup:

"Hobby" naucnik jase opet :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#57 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Mogy87 »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:30
Mogy87 wrote: 13/12/2020 22:09 @Medobrundo25 nije stao svijet jer su se svi ti nesretni ljudi mogli vakcinisati protiv gripe i obaveza drustva prema njima tu prestaje. Data ti je opcija da se zastitis ako ne zelis tvoj problem.

Bez ikakvog omalovazavanje gripe kao bolesti, ali porede se kruske i jabuke.

Da bismo usporedjivali 2 bolesti moramo im dati iste polazne postavke

Za razliku od COVIDa gripa se širi neometano kroz populaciju, na snazi nisu mjere, ljudi ne nose masovno maske, dio populacije ima neki imunitet, dosta ljudi se vakcinise.

Evo nekih procjena da se COVID sirio bez kontrole. Brojka je, kao sto vidis, znatno visa od 600K

The Imperial study assessed the impact of restrictions in 11 European countries - Austria, Belgium, Denmark, France, Germany, Italy, Norway, Spain, Sweden, Switzerland and the UK - up to the beginning of May.

They estimated 3.2 million people would have died by 4 May if not for measures such as closing businesses and telling people to stay at home.

That meant lockdown saved around 3.1 million lives, including 470,000 in the UK, 690,000 in France and 630,000 in Italy, the report in the journal Nature shows

https://www.nature.com/articles/s41586-020-2405-7
Our model relies on fixed estimates of some epidemiological parameters (such as the infection fatality rate), does not include importation or subnational variation and assumes that changes in Rt are an immediate response to interventions rather than gradual changes in behaviour. Amidst the ongoing pandemic, we rely on death data that are incomplete, show systematic biases in reporting and are subject to future consolidation.
Ne treba prevoditi? Pogledaj datum studije i tada dostupne podatke i sve ce ti biti jasno.
I na Covid neki ljudi imaju imunitet, to je dokazano bar ti to trebas da znas, s obzirom da citas studije stalno.


Necu ulaziti u rasprave, samo cu ti napomenuti da te prognoze su dokazane kao teske gluposti milion puta do sada, prognosticki alati koji su koristeni apsolutno nemaju adekvatne inpute jer je sve ovo bilo novo i totalno nepoznato, i prognoze su radjene u datom trenutku sa onim sto je smatrano ispravnim. Evo ti SWE kao dokaz da je to obicna hrpa netacnih i statisticki totalno neispravnih podataka. I na kraju krajeva uzimas prognoze u odnosu na cinjenicno stanje, to je poredenje kruske-jabuke a ne ovo sto ja pisem.

Ja i dalje stojim pri svom , misljenu nadam se da ce ovo cim prije doci pa cemo u miru dalje raspravljati o tome ko je bio u pravu.
Mozemo se sloziti da nismo vidjeli puni potencijal ove bolesti na djelu?
Jer Svedska sa odlicnim zdravstvenim sistemom i mjerama uskladjenim s njihovim prilikama nije primjer slobodnog sirenja virusa. Mogu ti postaviti koje su mjere imali od rada kod kuce, drasticnog pada broja ljudi koji koriste javni prevoz, pada kretanja iz grada u grad, skole i fakultete online (to je i sad slucaj) i slicno. To nije slobodno sirenje virusa.

A zelje u posljednjem pasusu su nam iste, srecom nazire se svjetlo na kraju tunela, treba se strpiti jos malo.
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#58 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

vatreni__poljubac wrote: 13/12/2020 22:23 Gates: Sljedećih četiri do šest mjeseci u SAD-u bi mogli biti najgori od početka pandemije
http://www.klix.ba/clanak/201213080

Moze li ovo pod laznu vijest kao i sirenje straha i panike. Covjek koji zagovara maske nikad nije vidjen s maskom.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#59 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:34
adsubzero wrote: 13/12/2020 22:25 @Medobrundo25 U sezoni 2018/je umrlo 34,200 ljudi od gripe. O kakvih 600,000 ti pricas???
Jel se ti salis sa mnom, stvarno ne znas naci podatak koliko je ljudi umrlo od gripe na globalnom nivou ? Izvini ali ako smatras da od gripe globalno umre 30.000 i da nisi sposoban naci pravi broj ljudi ja i ti nemamo o cemu dalje razgovarati. :thumbup:

"Hobby" naucnik jase opet :thumbup:
Hobby naucnik, dobra ti je ta. :thumbup:
Za razliku od tebe koji si hobby istrazitelj ili sta vec?

Priznajem gresku, podatak koji sam imao je bio za USA. Ti ja svakako nemamo o cemu razgovarati, ako poredis gripu sa covidom. Kad bude pandemija gripe i donese se naredba za maske, rado cu je nositi. Toliko od mene :)
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#60 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

adsubzero wrote: 13/12/2020 22:45
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:34
adsubzero wrote: 13/12/2020 22:25 @Medobrundo25 U sezoni 2018/je umrlo 34,200 ljudi od gripe. O kakvih 600,000 ti pricas???
Jel se ti salis sa mnom, stvarno ne znas naci podatak koliko je ljudi umrlo od gripe na globalnom nivou ? Izvini ali ako smatras da od gripe globalno umre 30.000 i da nisi sposoban naci pravi broj ljudi ja i ti nemamo o cemu dalje razgovarati. :thumbup:

"Hobby" naucnik jase opet :thumbup:
Hobby naucnik, dobra ti je ta. :thumbup:
Za razliku od tebe koji si hobby istrazitelj ili sta vec?

Priznajem gresku, podatak koji sam imao je bio za USA. Ti ja svakako nemamo o cemu razgovarati, ako poredis gripu sa covidom. Kad bude pandemija gripe i donese se naredba za maske, rado cu je nositi. Toliko od mene :)
Znaci treba ti narediti da nosis masku da ne bi nekoga ubio, a ne sto smatras da je to ispravno i zato sto nisi sebican i volis covjecanstvo? Hahah strasno kakvih se ovdje likova skupilo, ti nisi bas najbistriji kamen. :thumbup:
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#61 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:59
adsubzero wrote: 13/12/2020 22:45
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:34

Jel se ti salis sa mnom, stvarno ne znas naci podatak koliko je ljudi umrlo od gripe na globalnom nivou ? Izvini ali ako smatras da od gripe globalno umre 30.000 i da nisi sposoban naci pravi broj ljudi ja i ti nemamo o cemu dalje razgovarati. :thumbup:

"Hobby" naucnik jase opet :thumbup:
Hobby naucnik, dobra ti je ta. :thumbup:
Za razliku od tebe koji si hobby istrazitelj ili sta vec?

Priznajem gresku, podatak koji sam imao je bio za USA. Ti ja svakako nemamo o cemu razgovarati, ako poredis gripu sa covidom. Kad bude pandemija gripe i donese se naredba za maske, rado cu je nositi. Toliko od mene :)
Znaci treba ti narediti da nosis masku da ne bi nekoga ubio, a ne sto smatras da je to ispravno i zato sto nisi sebican i volis covjecanstvo? Hahah strasno kakvih se ovdje likova skupilo, ti nisi bas najbistriji kamen. :thumbup:
Ima li naucni dokaz da je onaj bez maske ubica?
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#62 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:59 Znaci treba ti narediti da nosis masku da ne bi nekoga ubio, a ne sto smatras da je to ispravno i zato sto nisi sebican i volis covjecanstvo? Hahah strasno kakvih se ovdje likova skupilo, ti nisi bas najbistriji kamen. :thumbup:
Ok da ti objasnim posto ocito nemas klikera da skontas zasto te situacije nisu iste. Treba neko da naredi da svi nose maske da bi imalo smisla da je i ja nosim, inace sam samo budala koji sprovodi nesto svoje. Ljudi dolaze u kontakt i sa drugim ljudima, ne samo sa mnom. Bez napora svih ljudi, moj napor ne bi imao svrhe. Jasno? Dodaj na to da gripa i covid nije isto. Bas si mi bistar pravo. Cuj najbistriji kamen, da i to cujem :lol:
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#63 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

Evo ja dajem casnu rijec da od dana kada neko snimi bill gatesa sa maskom ... ja cu sa istom i na spavanje.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#64 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

vatreni__poljubac wrote: 13/12/2020 23:02
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:59
adsubzero wrote: 13/12/2020 22:45
Hobby naucnik, dobra ti je ta. :thumbup:
Za razliku od tebe koji si hobby istrazitelj ili sta vec?

Priznajem gresku, podatak koji sam imao je bio za USA. Ti ja svakako nemamo o cemu razgovarati, ako poredis gripu sa covidom. Kad bude pandemija gripe i donese se naredba za maske, rado cu je nositi. Toliko od mene :)
Znaci treba ti narediti da nosis masku da ne bi nekoga ubio, a ne sto smatras da je to ispravno i zato sto nisi sebican i volis covjecanstvo? Hahah strasno kakvih se ovdje likova skupilo, ti nisi bas najbistriji kamen. :thumbup:
Ima li naucni dokaz da je onaj bez maske ubica?
Pa naravno da je to glupost, to je njegova izjava ja ga zato citavo vrijeme i prozivam. Pogledaj par postova iznad, naravno da samo idiotu takva glupost moze pasti na pamet. Morbidno je to i misliti a pogotovo izjaviti javno.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#65 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 23:21
vatreni__poljubac wrote: 13/12/2020 23:02
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:59

Znaci treba ti narediti da nosis masku da ne bi nekoga ubio, a ne sto smatras da je to ispravno i zato sto nisi sebican i volis covjecanstvo? Hahah strasno kakvih se ovdje likova skupilo, ti nisi bas najbistriji kamen. :thumbup:
Ima li naucni dokaz da je onaj bez maske ubica?
Pa naravno da je to glupost, to je njegova izjava ja ga zato citavo vrijeme i prozivam. Pogledaj par postova iznad, naravno da samo idiotu takva glupost moze pasti na pamet. Morbidno je to i misliti a pogotovo izjaviti javno.
Ti se prvo presaberi pa razmisli sta znaci kada imamo pandemiju i zasto gripa i covid nije isto. Za tako nesto ipak treba par zdravih vijuga (posto smo poceli da se castimo uvredama). A onda jos jednom procitaj prethodno sto sam napisao. Kada imas mjere/naredbe i na globalnom nivou se ulaze napor kako bi se ucinilo nesto za opstu dobrobit, onaj ko se tome protivi, ponovit cu, moje misljenje je da bi trebao da se smatra kao potencijalni ubica. Ako ti treba dodatno vrijeme za mozganje zasto je tvoje poredjenje sa gripom glupo, slobodno uzmi koliko god ti treba.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#66 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Medobrundo25 »

adsubzero wrote: 13/12/2020 23:27
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 23:21
vatreni__poljubac wrote: 13/12/2020 23:02
Ima li naucni dokaz da je onaj bez maske ubica?
Pa naravno da je to glupost, to je njegova izjava ja ga zato citavo vrijeme i prozivam. Pogledaj par postova iznad, naravno da samo idiotu takva glupost moze pasti na pamet. Morbidno je to i misliti a pogotovo izjaviti javno.
Ti se prvo presaberi pa razmisli sta znaci kada imamo pandemiju i zasto gripa i covid nije isto. Za tako nesto ipak treba par zdravih vijuga (posto smo poceli da se castimo uvredama). A onda jos jednom procitaj prethodno sto sam napisao. Kada imas mjere/naredbe i na globalnom nivou se ulaze napor kako bi se ucinilo nesto za opstu dobrobit, onaj ko se tome protivi, ponovit cu, moje misljenje je da bi trebao da se smatra kao potencijalni ubica. Ako ti treba dodatno vrijeme za mozganje zasto je tvoje poredjenje sa gripom glupo, slobodno uzmi koliko god ti treba.
Hajde "hobby" naucnik na spavanje, sutra te ceka novi dan prosipanja licemjerstva i filantropije.Dokazao si koliko znas i poznajes materiju, dovoljno od tebe. Te gluposti sa ubicama dalje necu komentarisati jer dovoljno govori o tvom mentalnom sklopu. Lp
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#67 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 23:45
adsubzero wrote: 13/12/2020 23:27
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 23:21

Pa naravno da je to glupost, to je njegova izjava ja ga zato citavo vrijeme i prozivam. Pogledaj par postova iznad, naravno da samo idiotu takva glupost moze pasti na pamet. Morbidno je to i misliti a pogotovo izjaviti javno.
Ti se prvo presaberi pa razmisli sta znaci kada imamo pandemiju i zasto gripa i covid nije isto. Za tako nesto ipak treba par zdravih vijuga (posto smo poceli da se castimo uvredama). A onda jos jednom procitaj prethodno sto sam napisao. Kada imas mjere/naredbe i na globalnom nivou se ulaze napor kako bi se ucinilo nesto za opstu dobrobit, onaj ko se tome protivi, ponovit cu, moje misljenje je da bi trebao da se smatra kao potencijalni ubica. Ako ti treba dodatno vrijeme za mozganje zasto je tvoje poredjenje sa gripom glupo, slobodno uzmi koliko god ti treba.
Hajde "hobby" naucnik na spavanje, sutra te ceka novi dan prosipanja licemjerstva i filantropije.Dokazao si koliko znas i poznajes materiju, dovoljno od tebe. Te gluposti sa ubicama dalje necu komentarisati jer dovoljno govori o tvom mentalnom sklopu. Lp
Fulio sam za podatak, sto sam i priznao. Nisam tu da insistiram uporno na necemu kada mi se pokaze suprotno. Ja sebe nisam nikada nazvao hobby naucnikom, a ti si fino pokazao koliko si nesposoban da dvije razlicite situacije sagledas nezavisno. Ili nisi dovoljno razmislio? Jedini argument ti je "a sto ne posmatras gripu isto" i lijepo sam ti objasnio zasto, ali te to ne interesuje. Rekao sam da bih nosio maske ukoliko bi se to kolektivno radilo, inace nema smisla.
Nema tu licemjerstva niti lazne filantropije s moje strane. Daleko od toga da sam filantrop, ali imam svoje stavove. Ti se raspravljas sa mnom radi izjave o potencijalnim ubicama (jos bih volio da znam zasto ti to toliko smeta, ako nisi protivnik maski, kako kazes), a jedino sto si pruzio je poredjenje sa gripom sa kojom globalno nemamo isti pristup niti su covid i gripa na istoj razini. To je logicka greska. Hvala, LP.
Btw, dovoljno sam odrastao da mi ne treba neko govoriti kada trebam na spavanje, posebno ne neko sa takvim kognitivnim sposobnostima.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#68 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Mogy87 »

@adsubzero nisam ni ja nikad izjavila da sam hobby naucnik, to je konstrukcija ove ekipe "pustite narod neka zivi".

Na konstantno insistiranje sta su moji motivi (wtf?) sam napisala da svako ima svoja interesovanja. Pa nekog interesuju kuhanje i igrice, mene ove zdravstvene teme.

I tako je nastao taj "nadimak" uz mizogine izjave da jedva ceka da korona prodje pa da se vratim u kuhinju.

Covjek se preko tebe prepucava i sa mnom koja sam mu iz nekog razloga trn u oku mjesecima.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#69 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Tesla Edison »

Maska je beskorisna i ne štiti. Štaviše, štetna je.

Bacite maske u smeće, jednom zauvijek ,ako vodite računa o svom zdravlju.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#70 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by adsubzero »

Tesla ova tema je tu i zbog tebe i tvojih glupiranja.
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#71 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

Maske bi bile svrsishodne u slučaju da:

-država kaže koja je to ispravna maska (hirurska, platnena itd.). Ovako može i šal, a dosta raje nosi maske sa filterom koje ne nikako ne preporučuju jer preko njih virus se širi.
-država ne da jasnu uputu kako i koliko često se mijenja maska (hirurska bi se trebala baciti nakon 2-3 sata nošenja)
-država ne snese trošak maski za komplet građanstvo (ukoliko je hirurška, svakom građaninu po 5 maski dnevno). Kako je ovo globalni problem, država ništa ne bi finansirala nego građani jer su budžetske pare, pare od građana.
-država ne obezbijedi zbrinjavanje maski kao medicinskog otpada.

u svakom drugom slučaju, maska nema svrhu.
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#72 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by vatreni__poljubac »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/gat ... 38595.aspx

Još lažnih vijesti, prijetnji, nagađanja i sijanja straha.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#73 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by bandit_mo »

Protiv sam bilo kakve cenzure.
Pojačanom edukacijom, boljim obrazovanjem, širitelji lažnih vijesti će gubiti publiku i time utihnuti.
Trappist
Posts: 4240
Joined: 12/09/2020 08:52

#74 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 13/12/2020 22:38
Medobrundo25 wrote: 13/12/2020 22:30
Mogy87 wrote: 13/12/2020 22:09 @Medobrundo25 nije stao svijet jer su se svi ti nesretni ljudi mogli vakcinisati protiv gripe i obaveza drustva prema njima tu prestaje. Data ti je opcija da se zastitis ako ne zelis tvoj problem.

Bez ikakvog omalovazavanje gripe kao bolesti, ali porede se kruske i jabuke.

Da bismo usporedjivali 2 bolesti moramo im dati iste polazne postavke

Za razliku od COVIDa gripa se širi neometano kroz populaciju, na snazi nisu mjere, ljudi ne nose masovno maske, dio populacije ima neki imunitet, dosta ljudi se vakcinise.

Evo nekih procjena da se COVID sirio bez kontrole. Brojka je, kao sto vidis, znatno visa od 600K

The Imperial study assessed the impact of restrictions in 11 European countries - Austria, Belgium, Denmark, France, Germany, Italy, Norway, Spain, Sweden, Switzerland and the UK - up to the beginning of May.

They estimated 3.2 million people would have died by 4 May if not for measures such as closing businesses and telling people to stay at home.

That meant lockdown saved around 3.1 million lives, including 470,000 in the UK, 690,000 in France and 630,000 in Italy, the report in the journal Nature shows

https://www.nature.com/articles/s41586-020-2405-7
Our model relies on fixed estimates of some epidemiological parameters (such as the infection fatality rate), does not include importation or subnational variation and assumes that changes in Rt are an immediate response to interventions rather than gradual changes in behaviour. Amidst the ongoing pandemic, we rely on death data that are incomplete, show systematic biases in reporting and are subject to future consolidation.
Ne treba prevoditi? Pogledaj datum studije i tada dostupne podatke i sve ce ti biti jasno.
I na Covid neki ljudi imaju imunitet, to je dokazano bar ti to trebas da znas, s obzirom da citas studije stalno.


Necu ulaziti u rasprave, samo cu ti napomenuti da te prognoze su dokazane kao teske gluposti milion puta do sada, prognosticki alati koji su koristeni apsolutno nemaju adekvatne inpute jer je sve ovo bilo novo i totalno nepoznato, i prognoze su radjene u datom trenutku sa onim sto je smatrano ispravnim. Evo ti SWE kao dokaz da je to obicna hrpa netacnih i statisticki totalno neispravnih podataka. I na kraju krajeva uzimas prognoze u odnosu na cinjenicno stanje, to je poredenje kruske-jabuke a ne ovo sto ja pisem.

Ja i dalje stojim pri svom , misljenu nadam se da ce ovo cim prije doci pa cemo u miru dalje raspravljati o tome ko je bio u pravu.
Mozemo se sloziti da nismo vidjeli puni potencijal ove bolesti na djelu?
Jer Svedska sa odlicnim zdravstvenim sistemom i mjerama uskladjenim s njihovim prilikama nije primjer slobodnog sirenja virusa. Mogu ti postaviti koje su mjere imali od rada kod kuce, drasticnog pada broja ljudi koji koriste javni prevoz, pada kretanja iz grada u grad, skole i fakultete online (to je i sad slucaj) i slicno. To nije slobodno sirenje virusa.

A zelje u posljednjem pasusu su nam iste, srecom nazire se svjetlo na kraju tunela, treba se strpiti jos malo.
A cekaj, zar nije potvrdjeno da je u Italiji bio slucaj covid-a krajem novembra? Potvrdio bris djecaka koji je tad imao probleme sa disanjem. Znaci virus se nekontrolisano sirio do polovine marta. Sto nije umrlo 3.1 miliona ljudi u tom periodu?
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#75 Re: Kako spriječiti širenje lažnih vijesti na forumu?

Post by Henry Chinaski »

Trenutno je najveći izazov vratiti ljude na pravi kolosijek, a to je, da vjeruju struci umjesto nekolicini budala željnih slave.
Pretpostavljam da je stvar u tome da ljudi žele da nešto razumiju, a lakše im je shvatiti jednostavno objašnjenje koje daje neko ko plitko razumije materiju nego pravo objašnjenje stručnjaka. Kreteni o kojima govorim drastično usporavaju napredak čovječanstva, a veoma je zabrinjavajuće koliko uspjeha u tome imaju.
Ovo je jedan od izazova interneta za koje treba proći neko vrijeme da se ispeglaju i da se stvori ispravna kultura šire zajednice.

Za sad imamo kritičnu masu vjerovatelja u jednostavna objašnjenja svega...
Locked