Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1 Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Edin H. »

Image

Zavalis se KM25K za dozvolu i kada se popnes blizu vrha cekas u redu :cry:

Jos pojedinci kradu kiseonik. :twisted:

Sedam penjaca nastradalo samo prosle sedmice. Maj je najbolji mjesec da se pokusa doseci vrh, zbog relativno povoljnog vremena premda je snaga vjetra na vrhu 15km na sat.

Evo i slika iz 2012-te

Image
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#2 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by bingov buraz »

Samo K2 priznajem,ovo ko Čevljanovići.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by JThomas »

kad ne bi bilo društvenih mreža za hvaljenje - vjerovatno bi se i to samo reduciralo za 80ak posto, u startu...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20511
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#4 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Bullet Tooth Tony »

bingov buraz wrote:Samo K2 priznajem,ovo ko Čevljanovići.
Dobar dokumentarac ....poginuse i oni srbi prvi

https://en.wikipedia.org/wiki/2008_K2_disaster

User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#5 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by bingov buraz »

Najzajebanija kamenčuga na svijetu.
Moenx
Posts: 1655
Joined: 26/06/2013 10:36

#6 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Moenx »

Ako smijem da pitam ovi redovi kako dolazi do njih
O cemu se radi
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by karanana »

redovi su, kako sam ja razumio, zbog kombinacije povecanog broja izdatih dozvola, navale svih ovih da se popenju u kratkom vremenskom prozoru od par sedmica kao i nepripremljenosti/neiskustvu penjaca koji valjda usporavaju cijele ekspedicije.
pratio sam malo ovo zadnjih par sedmica. precijenjeno preseravanje i bacanje para, a za sta?
da, dozvola jeste 25-30k, ali cini mi se dolara, ali za sve ostalo tipa treninga, puta i logistike, kazu treba ti jos barem 50-60k, tako da sve ukupno izadje oko stoje, dolara ja mislim.
i za sta? da se uslikas i da kazes da si se popeo gore. gdje bog nije dao ljudima da obitavaju, nema se potrebe kurchiti i kenjati i ici, ni na 9 kilometara n.m. ni na kilometre ispod mora. nije mi ovih karinasha nimalo zao.

ova uvodna slika....ovo je red za put na vrh, a gdje je staza kojom se vracaju? ja sam mislio da postoji samo jedna staza i za gore i za dole. znaci ovi sto su na vrhu ne mogu se ni vratiti jer ovi cekaju da se popenju a koliko vidim, nema ovdje prostora za dvosmjerni saobracaj? a vrh nema ni mjesta za 4-5 ljudi mozda jelde?

gledo sam neki serijal na NG-u prije par godina, bas je ono upecatljivo i uznemirujuce kako su tijela po putu i sa strana, ne truhnu i jedno od pravila je da se tijela ne pokusavaju kupiti i vracati nazad.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72864
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#8 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Velkoski »

prodaja magle level 9000 :mrgreen:
Moenx
Posts: 1655
Joined: 26/06/2013 10:36

#9 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Moenx »

karanana wrote:redovi su, kako sam ja razumio, zbog kombinacije povecanog broja izdatih dozvola, navale svih ovih da se popenju u kratkom vremenskom prozoru od par sedmica kao i nepripremljenosti/neiskustvu penjaca koji valjda usporavaju cijele ekspedicije.
pratio sam malo ovo zadnjih par sedmica. precijenjeno preseravanje i bacanje para, a za sta?
da, dozvola jeste 25-30k, ali cini mi se dolara, ali za sve ostalo tipa treninga, puta i logistike, kazu treba ti jos barem 50-60k, tako da sve ukupno izadje oko stoje, dolara ja mislim.
i za sta? da se uslikas i da kazes da si se popeo gore. gdje bog nije dao ljudima da obitavaju, nema se potrebe kurchiti i kenjati i ici, ni na 9 kilometara n.m. ni na kilometre ispod mora. nije mi ovih karinasha nimalo zao.

ova uvodna slika....ovo je red za put na vrh, a gdje je staza kojom se vracaju? ja sam mislio da postoji samo jedna staza i za gore i za dole. znaci ovi sto su na vrhu ne mogu se ni vratiti jer ovi cekaju da se popenju a koliko vidim, nema ovdje prostora za dvosmjerni saobracaj? a vrh nema ni mjesta za 4-5 ljudi mozda jelde?

gledo sam neki serijal na NG-u prije par godina, bas je ono upecatljivo i uznemirujuce kako su tijela po putu i sa strana, ne truhnu i jedno od pravila je da se tijela ne pokusavaju kupiti i vracati nazad.
Hvala na objašnjenju. Ljudsko nerazumlje nema baš granica.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20511
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#10 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Bullet Tooth Tony »

Meni je fascinantno kad covjek skonta da oni recimo 711 metara ( od kampa 4 do vrha K2) penju citav dan ... mos mislit napora .... znaci krenu prije nego sto svane i nadaju se da ce se vratiti prije mraka :D ... 700 metara :D ... kako je onima sto push-aju iz 3eg kampa :-)

naravno ako zanemarimo elevation (nv) :D

Neko je govorio o tjelima ... Ima jedan poznati dio sjeveroistocne rute na Everestu koji nosi ime po covjeku sa zelenim cizmama koji je tu ostao ... Green Boots

citao sam da su ga uspjeli spustit nedavno ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Green_Boots

Image

User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#11 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Dope_Man »

Je li ovo realno? Vise raje na tom nekad zahebanom vrhu nego vikendom u Velikoj Aleji :shock:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#12 Re: Kako smanjiti redove na vrhu Monteverestu

Post by Russki »

Smanjiti izdavanje dozvola za barem 40 %
Post Reply