KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ludzak
Posts: 5331
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#176 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Ludzak »

Lan, chia sjemenke. Potopiti u kogurt preko noci. Ostaviti u frizider i popiti nataste cim ustanes.

Upotpunosti izbaciti masnu hranu. Kad kazem masnu hranu, mislim na zivotinjsku i trans masti. Svaki dan uzmi šaku nekih orasastih plodova. Nemoj pretjerati. Pojačaj vitamine, posebno vitamin E.
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#177 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by mayab »

prije da u potpunosti izbaci šećer i žitarice
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#178 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by muha_sa »

Izbacite stres
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#179 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by spreca »

Rozuvostatin, navece po jednu tabletu i malo prilagodite jelovnik dijetalnom
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#180 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by spreca »

mayab wrote: 08/03/2021 20:08 prije da u potpunosti izbaci šećer i žitarice
I Krompir
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#181 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by costacurta »

nivla wrote: 08/03/2021 16:32 holesterol se uspjesno skida keto dijetom, iako jedes samo masno sve masnoce postaju uredne brzo
kljuc je izbaciti sve sto ima secer i unos secera svesti na minimum(nema dobri i losi secer), sve viskove secera tijelo skladisti u masnocu, uz ovo se moze dodatno piti razblazeno sirce od divljih jabuka(domace) koje se moze zasladiti nekom zamjenom za secer
dijeta koju savjetuju dijabeticarima je pogubna za ljude koji nemaju fizicku aktivnost svakodnevno
:thumbup:
Ja sam jeo Nutella-u kašikom, ili čokoladu od 100g sljuštim uz kafu ili utakmicu.
Veli dr da je za masnoću tj ovaj LDL najubojitiji šećer.
Što neko reče, sjeme lana ili susam u jogurt ali nipošto ujutro hladno iz frižidera na gladan stomak, malo neka se umlači. Orašasto voće po malo, tikvice, salata od rotkvica sa limunom, kikiriki u ljusci isto malo, fizička aktivnost, ništa pretjerano dovoljno sedmično 10-15km brzog hoda, ali ne po ovoj zehmeriji, može biti zeznuto ako su vene masne a na zimi se još dodatno skupe iuz to još i napor.
Može sve ali umjereno. Čaša kisele, gutljaj kole a ne litar kisele za ručak, uz ribu špricer, bambus kola, cigare, alkohol, bubrežnjak i zasladi komadom torte....... :skoljka:
I naravno bez stresa :roll:
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#182 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by swanfilter »

Ulje od oraha. Ulje od tikvica. Ovo drugo tesko da cete kod nas naci, a da je kako treba.

Batalite hladno cijeđenje proizvode iz prodavnica ...
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#183 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Valter Gustav »

Ovo sam vec pisao pored ovoga uzmem i dvije kapsule green tea,to je kazu isto dobro za holesterol.

Ovo sam licno isprobao i znam da pomaze 100%

1-Oatmeal(zobena kaša)pola cup prije rucka i stavim jednu kasiku maple syrup da je ukusnije(mozete jesti ugljikohidrate i secer)
2-Prestao sam jesti ugljikohidrate i secer.To je drugi nacin.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#184 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Sydnor »

I ja imam malo povisen holesterol ali kako kaze doktorica ne toliko da bi mi propisala da pijem tablete.

Ono sto ja radim jeste da
1. jedem mnogo više salate uz obrok nego ranije
2. bijeli hljeb sam zamijenio raževim
3. čaša jogurta ili kiselog mlijeka sa lanom svaku noc
4. voće poput grejpa, banana i jagoda često
5. 10-ak badema svaki dana
6. umjesto šećera koristim natren
7. jedem mnogo više ribe nego ostalog mesa
8. smanjio sam cigare i kafu, popijen 1 ili 2 bijele kafe u toku dana, a zapalim samo 2 ili 3 cigare uz kafu

Za kratko vrijeme sam i smršao, doveo pritisak u normalu, a kontrola holesterola mi je za 2 mjeseca pa ćemo vidjet

Ako vam se gadi lan sa jogurtom moze i cimet ali budite oprezni jer cimet zatvara, a ako ni cimet i lan nisu opcija iscijediti pola limuna u čašu jogurta.

I naravno, bijeli luk kad vam to okolnosti dozvoljavaju.

Nadam se da sam nekom pomagao.
Android Knego
Posts: 1553
Joined: 13/03/2012 08:11

#185 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Android Knego »

...
Last edited by Android Knego on 03/06/2021 23:27, edited 1 time in total.
Android Knego
Posts: 1553
Joined: 13/03/2012 08:11

#186 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Android Knego »

iceman ze wrote: 27/12/2020 02:53 Neko probao kefir sa tibetanskim gljivicama?
Savršenstvo od kefira, kad se ostavi 3 dana da se kiseli...
Doduše, ne znam kako djeluje na holesterol... :mrgreen:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#187 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by iz dna duše »

moonca wrote: 29/12/2020 13:19
nikeze wrote: 29/12/2020 13:16

Dva instrumenta su potrebna. Vaga i krojački metar. Obim struka za muškarce ispod 90 i smanjenje tjelesne težine. Svaki kilogram viška su hiljade kilometara kapilara kroz koje srce treba da pumpa krv. Svaki kilogram viška masti utiče na proizvodnju hormona koji potiče glad ( niste pročitali članak o grelinu i leptinu) i to je začarani krug. Svaki kilogram viška traži da se proizvodi više hormona da se opslužuje tolika masa, pa se gušterača iscrpi i na kraju se završi sa dijabetesom, pa srčani pa moždani udar. Svaki kilogram viška je jedan podiok više na skali mjerenja krvnog pritiska.
Imam već jednog prijatelja koji je radio 24 sata na dan pa je tako završio.
A poznajem i drugog koji je isto tako zaglavio i počeo da se bavi triatlonom i maratonom i daleko je od masnoća. Naravno triatlon i maraton ne bih nikom preporučio.
Izvinjavam se ako sam dosadan. Samo želim da pomognem koliko mogu bilo kome.
hm..ah... ja sam mrsava, setam min 5 km dnevno, i povecan mi holesterol... kad sam jela masno i sad kad ne jedem.. mala razlika :zoka:
Isti slučaj.... vodim računa o ishrani, krećem se, nikada ni 1 kg viška nisam imala, pa ipak, holesterol već 10 g., sve veće vrijednosti.
Isčitah postove, sve alternativno probala, zadnjih nekoliko mjeseci pijem tablete, iako sam se godinama opirala tome.
Od njih imam određene nus pojave.
Moram priznati da sam zbog svega obeshrabrena.
Last edited by iz dna duše on 23/01/2022 15:34, edited 1 time in total.
convict
Posts: 2941
Joined: 10/02/2008 01:20

#188 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by convict »

meni je pomogla fizicka aktivnost. prije nekoliko godina, kad sam prvi put otkrio visok holesterol, prilagodio sam ishranu, smrsao skoro 10 kg i nije bilo vecih rezultata.
nakon toga, krenuo sam sa trcanjem i nakon par mjeseci je bila dosta bolja situacija.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#189 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by nikeze »

iz dna duše wrote: 23/01/2022 12:54
moonca wrote: 29/12/2020 13:19
hm..ah... ja sam mrsava, setam min 5 km dnevno, i povecan mi holesterol... kad sam jela masno i sad kad ne jedem.. mala razlika :zoka:
Isti slučaj.... vodim računa o ishrani, krećem se, nikada ni 1 kg viška nisam imala, pa ipak, holesterol već 10 g., sve veće vrijednosti.
Isčitah postove, sve alternativno probala, zadnjih nekoliko mjeseci pijem tablete, iako sam se godinama opirala tome.
Od njih imam određene nus pojave.
Moram priznati da sam zbog svega obeshrabrena.
Da li imate smartwatch? Da li pješačite dnevno minimalno 5 km bržim tempom?
Da li doručkujete zobene pahuljice ( bez šećera) sa jogurtom pet puta sedmično?
Da li ste izbacili iz ishrane zasićene masnoće i bijeli šećer i gazirane sokove sa industrijskom fruktozom?
Da li trenirate fitnes 10-15 ponavljanja najmanje tri puta sedmično, sve mišićne grupe ( do max 40 % opterećenja)?
Da li ste eliminisali stres iz svog života?
Da li spavate 7-8 sati dnevno? Ako radite u smjenama onda ćete teško ispraviti problem.
Da li jedete kuhanu hranu, a ne prženu? Pržana i pečena hrana i crveno meso su veliki problem.
Da li ste prekontrolisali šećer na tašte ako ste stariji od 40 godina? Treba biti ispod 5,5. Ako nije onda idete u preddijabetes.
Ako sve to ne pomaže, problem je ozbiljan. Možda je podloga genetska. Ima i zato lijek u USA ali je skupo.
Obično sve gore navedeno daje rezultat.
Ambula
Posts: 283
Joined: 20/11/2020 14:41

#190 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Ambula »

Holesterol 7,0 a Trigliceridi 2.1.
Nisam toliko neaktivan ali sam imao oko 100 kg na svojih 184 cm a trenutno sam na 95 kg. Planiram dodatno da smrsam i da li mislite da se ovo moze regulisati na prirodan nacin?
Post Reply