KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
edagic
Posts: 6
Joined: 21/06/2009 13:57

#1 KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by edagic »

Posto imam povisen holesterol, ljekar mi je propisao tablete za skidanje holesterola koje naravno nisam kupila.
Odlucila sam prvo pokusati sa cajevima i namirnicama za skidanje holesterola, pa vas molim za pomoc!
User avatar
Bond_JaneBond001
Posts: 133
Joined: 18/05/2009 19:19

#2 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Bond_JaneBond001 »

Sjeme lana

Prirodan je laksativ i odličan način za snižavanje kolesterola. Sjemenke lana su bogate omega-3 masnim kiselinama i antioksidantima, za koje znanstvenici tvrde da mogu pomoći ljudima sa bolesti kože lupusom te poboljšati funkcije bubrega.
Neko je davno na ovom podforumu napisao recept, jedan jogurt (casu/solju) pomijesati sa jednom kasicicom lana i to ujutro pojesti natashte..Helem tetka mi se nedavno pozalila na holesterol, ja u interexu slucajno vidim kesica lana 1 i nesto siće, i ponesem 2 kesice..Tetka za 20 dana svela holesterol na normalu, a sad :D i mama pije :D ili jede iako mrzi jogurt.
I na kesici pise jos svasta...
edagic
Posts: 6
Joined: 21/06/2009 13:57

#3 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by edagic »

Hvala Bond_JaneBond001 !!!
Od sutra pocinjem sa upotrebom tvog recepta... ma nije vazno koliko kosta samo da pomogne. Tablete nisam kupila zbog toga sto uticu na rad bubrega i poremecaj nekih hormona...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#4 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by melb26sa »

Imas u butiku Badem smjesu sjemenki i cimeta (jer i cimet skida holesterol) za kupiti oko 8 KM ako se sjecam dobro. Isto ide jedna kasika u casu jogurta, ostavis da prenoci pa ujutro jedes. Ujutro pravis za navece i tako mjesec dana.

Mom muzu isto visok holesterol, jeo je "prirodne" jogurte activia i slicno ali je pretjerao jer je jeo po jednu kanticu dnevno sto je previse jer sam taj jogurt ima 14% holesterola u sebi. Sad je do 13 jula na tabletama za snizenje pa ce onda opet vaditi krv da vidi je li sta spalo.

Pocni citati etikete na proizvodima pa nemoj jesti gde pise holesterol, puno masti i slicno. Usredsredi se na voce i povrce. Usput proguglaj "cholesterol lowering foods" pa ces naci liste namirnica koje ti odgovaraju.
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#5 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by ružmarin-a »

dobro je i jabukovo sirće, koje također razbija masnoću i neprijatelj je holesterolu.

pravo zdrav je slijedeći pripravak: kašika meda, kašika jabukovog sirćeta, razblaženo u mlakoj vodi (čaša od 2 dl). Čak samčula da ovo piju i stariji ljudi kao preventivu za senilnost, zbog sastojaka meda
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#6

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/06/2023 20:34, edited 2 times in total.
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#7 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by aNTropocentrio »

Maslinovo ulje čuda čini, a i orasi su jako dobri.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#8 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by dalmatinka »

Moraš promijeniti prehrambene navike. Možda će ti ovo pomoći
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/cl ... erola.html
User avatar
Šeherzada
Posts: 7054
Joined: 10/08/2006 00:01
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#9 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Šeherzada »

Bond_JaneBond001 wrote:Sjeme lana

Prirodan je laksativ i odličan način za snižavanje kolesterola. Sjemenke lana su bogate omega-3 masnim kiselinama i antioksidantima, za koje znanstvenici tvrde da mogu pomoći ljudima sa bolesti kože lupusom te poboljšati funkcije bubrega.
Neko je davno na ovom podforumu napisao recept, jedan jogurt (casu/solju) pomijesati sa jednom kasicicom lana i to ujutro pojesti natashte..Helem tetka mi se nedavno pozalila na holesterol, ja u interexu slucajno vidim kesica lana 1 i nesto siće, i ponesem 2 kesice..Tetka za 20 dana svela holesterol na normalu, a sad :D i mama pije :D ili jede iako mrzi jogurt.
I na kesici pise jos svasta...
:thumbup:
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#10 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by medda »

Granica normale holesterola se pomjera na dole svako malo. Razlog: lobi farmaceuta okrece vodu na svoj mlin u kojoj se obrcu milijarde za lijecenje holesterola. Kad je moja mama dobila holesterol granica je bila 5,5 onda se spustila na 5 a sad je vec 4.5 :?

Na temu...ako ces piti tablete ne smijes koristiti citrus voce (limun, grejpfrut itd) jer smanjuje ucinkovitost tableta. Iako je ovo voce veoma dobro za smanjivanje masnoca u tijelu. Tako da mozes poceti sa jednim grejpom ujutro dok ne pocnes piti tablete.
Lan i jogurt odlicna kombinacija...jos ako u jogurt urezes bijelog luka...ja nekad dodam i svjezeg krastavca i sluzi mi kao salata.
Onda moras uredoviti jelovnik. Dorucak, rucak, vecera sa sto vise varijacije povrca, crnog kruha, sa zdravim uzinama od jogurta ili voca.
Mami sam nabavila aparat koji kuha na paru. Riba, povrce, krompir sve se bezmasno skuha na pari tako da vitamini i ukus ostaje. Mada trebas dodati masnoce malo u vidu maslinovog ulja. Ne smijes puno crvenog mesa konzumirati. Pokusaj sto vise piletine i ribe ubaciti u jelovnik i jednom sedmicno losos jesti.
I za kraj laganice put pod noge i u setnju, malo potrci ili se provozaj biciklom.
Sretno!
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#11 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by sabanss »

Mislim da je neodgovorno prema sebi ne uzimati lijekove. Te "alternativne" metode su mozda efikasne u prevenciji i djeluju na zdravog covjeka da ostane zdrav. Problem holesterola se rjesava lijekovima i promjenom prehrambenih navika kao i nacina zivota.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#13

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/06/2023 20:35, edited 2 times in total.
janajankov
Posts: 16
Joined: 06/07/2009 11:56

#14 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by janajankov »

Ja sam gledala neku emisiju na OSM tv-u i baš je tema bila o holesterolu i to posebno lošem.
I on kaže da se uspješno loša masnoća može skinuti sa konzumiranjem lješnika i to jednu i po šolju na dan. Jeste da je to puno za pojest na dan,ali
za kratak period može da se baš dosta skine. Tako bar kaže ljekar. A i omega 3-6-9 ja zakon!
jeca50
Posts: 14
Joined: 18/07/2009 09:35

#15 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by jeca50 »

edagic wrote:Posto imam povisen holesterol, ljekar mi je propisao tablete za skidanje holesterola koje naravno nisam kupila.
Odlucila sam prvo pokusati sa cajevima i namirnicama za skidanje holesterola, pa vas molim za pomoc!

Ako želiš pokušati sa biljnim proizvodima za skidanje holesterola možeš mi se direktno obratiti.Proizvodi su vrlo kvalitetni i daju dobre rezultate,isto tako za sve zdravstvene probleme.Jeca.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#16 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Abacija »

Cuo sam da je za to dobar zacin kurkuma (na eng. turmeric, lat. Curcuma longa). Jedina posljedica bi, uslijed dugotrajne i obilne upotrebe, mogla biti povecanje zeljeza. Ali zeljezo redovno provjeravaj kod doktora i nema frke.

P.S. Kurkuma je inace glavni sastojak karija (curry). Jedino ti preostaje da se naucis kuhati indijsku hranu. :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#17 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by pirmin »

Da sad ne otvaram posebnu temu - zna li ko kako smanjiti povisene vrijednosti jetre?
Trnoružica
Posts: 13
Joined: 23/06/2009 15:29
Location: Stubičke Toplice/Hrvatska/Njemačka
Contact:

#18 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Trnoružica »

VEMMA SOK isto smanjuje kolesterol to je američki proizvod sa ayurvedskom medicinom mangosteena.
edagic
Posts: 6
Joined: 21/06/2009 13:57

#19 KOJA JE NAJBOLJA PRIVATNA POLIKLINIKA U ZENICI

Post by edagic »

Zelim uraditi detaljne ginekoloske pretrage,papa nalaz i ostalo kao i pregled dojki pa me interesuje koja je najbolja privatna ginekoloska poliklinika u Zenici, posto zivim u ze-do kantonu
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#20 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by terra_incognita »

pirmin wrote:Da sad ne otvaram posebnu temu - zna li ko kako smanjiti povisene vrijednosti jetre?
Jesu to one ASAT i ALAT vrijednosti ?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#21 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by pirmin »

terra_incognita wrote:
pirmin wrote:Da sad ne otvaram posebnu temu - zna li ko kako smanjiti povisene vrijednosti jetre?
Jesu to one ASAT i ALAT vrijednosti ?

Jeste-to je to.
U principu i znam sta mi je ciniti - vise kretanja i pravilnija ishrana ali eto, pitam ...mozda ima ko stagod efikasno na pameti. :)
User avatar
Šeherzada
Posts: 7054
Joined: 10/08/2006 00:01
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#22 Re: KOJA JE NAJBOLJA PRIVATNA POLIKLINIKA U ZENICI

Post by Šeherzada »

edagic wrote:Zelim uraditi detaljne ginekoloske pretrage,papa nalaz i ostalo kao i pregled dojki pa me interesuje koja je najbolja privatna ginekoloska poliklinika u Zenici, posto zivim u ze-do kantonu
Kakve veze ima holesterol sa ginekologijom?A svasta :?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#23 Re: KOJA JE NAJBOLJA PRIVATNA POLIKLINIKA U ZENICI

Post by zelenashica »

Šeherzada wrote:
edagic wrote:Zelim uraditi detaljne ginekoloske pretrage,papa nalaz i ostalo kao i pregled dojki pa me interesuje koja je najbolja privatna ginekoloska poliklinika u Zenici, posto zivim u ze-do kantonu
Kakve veze ima holesterol sa ginekologijom?A svasta :?
prvo đe ti ovdje pročita holesterol...........a drugo ima jašta,sa dojkama posebno :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#24 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by zelenashica »

pirmin wrote:
terra_incognita wrote:
pirmin wrote:Da sad ne otvaram posebnu temu - zna li ko kako smanjiti povisene vrijednosti jetre?
Jesu to one ASAT i ALAT vrijednosti ?

Jeste-to je to.
U principu i znam sta mi je ciniti - vise kretanja i pravilnija ishrana ali eto, pitam ...mozda ima ko stagod efikasno na pameti. :)
soja smanjuje ASAT I ALAT :thumbup: više prehrane sa sojom i naravno žitarice :-D
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#25 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by terra_incognita »

zelenashica wrote: soja smanjuje ASAT I ALAT :thumbup: više prehrane sa sojom i naravno žitarice :-D

TNX
Osoba kojoj ću prenijeti ovu preporuku nikad u životu nije pomislila na zdravu ishranu (što se vidi na vrijednostima pomenutim).
Osim ako kod Želje nisu počeli rabiti soju :D

Nadajmo se da čokoladno sojino mlijeko može bar malo pomoći :-D
Post Reply