KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#151 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by sabanss »

Ako se trenira i jede ovo sto je gore navedeno, nema sanse da imas holesterol.

Pogotovo sa ovim postom 8-16
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#152 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by nikeze »

moonca wrote: 29/12/2020 13:03 Vi skidate kg, sta je s holesterolom.. :zoka:
Dva instrumenta su potrebna. Vaga i krojački metar. Obim struka za muškarce ispod 90 i smanjenje tjelesne težine. Svaki kilogram viška su hiljade kilometara kapilara kroz koje srce treba da pumpa krv. Svaki kilogram viška masti utiče na proizvodnju hormona koji potiče glad ( niste pročitali članak o grelinu i leptinu) i to je začarani krug. Svaki kilogram viška traži da se proizvodi više hormona da se opslužuje tolika masa, pa se gušterača iscrpi i na kraju se završi sa dijabetesom, pa srčani pa moždani udar. Svaki kilogram viška je jedan podiok više na skali mjerenja krvnog pritiska.
Imam već jednog prijatelja koji je radio 24 sata na dan pa je tako završio.
A poznajem i drugog koji je isto tako zaglavio i počeo da se bavi triatlonom i maratonom i daleko je od masnoća. Naravno triatlon i maraton ne bih nikom preporučio.
Izvinjavam se ako sam dosadan. Samo želim da pomognem koliko mogu bilo kome.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#153 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by pici »

moonca wrote: 29/12/2020 13:03 Vi skidate kg, sta je s holesterolom.. :zoka:
isti je to djavo
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#154 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by moonca »

nikeze wrote: 29/12/2020 13:16
moonca wrote: 29/12/2020 13:03 Vi skidate kg, sta je s holesterolom.. :zoka:
Dva instrumenta su potrebna. Vaga i krojački metar. Obim struka za muškarce ispod 90 i smanjenje tjelesne težine. Svaki kilogram viška su hiljade kilometara kapilara kroz koje srce treba da pumpa krv. Svaki kilogram viška masti utiče na proizvodnju hormona koji potiče glad ( niste pročitali članak o grelinu i leptinu) i to je začarani krug. Svaki kilogram viška traži da se proizvodi više hormona da se opslužuje tolika masa, pa se gušterača iscrpi i na kraju se završi sa dijabetesom, pa srčani pa moždani udar. Svaki kilogram viška je jedan podiok više na skali mjerenja krvnog pritiska.
Imam već jednog prijatelja koji je radio 24 sata na dan pa je tako završio.
A poznajem i drugog koji je isto tako zaglavio i počeo da se bavi triatlonom i maratonom i daleko je od masnoća. Naravno triatlon i maraton ne bih nikom preporučio.
Izvinjavam se ako sam dosadan. Samo želim da pomognem koliko mogu bilo kome.
hm..ah... ja sam mrsava, setam min 5 km dnevno, i povecan mi holesterol... kad sam jela masno i sad kad ne jedem.. mala razlika :zoka:
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#155 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by nikeze »

moonca wrote: 29/12/2020 13:19
nikeze wrote: 29/12/2020 13:16
moonca wrote: 29/12/2020 13:03 Vi skidate kg, sta je s holesterolom.. :zoka:
Dva instrumenta su potrebna. Vaga i krojački metar. Obim struka za muškarce ispod 90 i smanjenje tjelesne težine. Svaki kilogram viška su hiljade kilometara kapilara kroz koje srce treba da pumpa krv. Svaki kilogram viška masti utiče na proizvodnju hormona koji potiče glad ( niste pročitali članak o grelinu i leptinu) i to je začarani krug. Svaki kilogram viška traži da se proizvodi više hormona da se opslužuje tolika masa, pa se gušterača iscrpi i na kraju se završi sa dijabetesom, pa srčani pa moždani udar. Svaki kilogram viška je jedan podiok više na skali mjerenja krvnog pritiska.
Imam već jednog prijatelja koji je radio 24 sata na dan pa je tako završio.
A poznajem i drugog koji je isto tako zaglavio i počeo da se bavi triatlonom i maratonom i daleko je od masnoća. Naravno triatlon i maraton ne bih nikom preporučio.
Izvinjavam se ako sam dosadan. Samo želim da pomognem koliko mogu bilo kome.
hm..ah... ja sam mrsava, setam min 5 km dnevno, i povecan mi holesterol... kad sam jela masno i sad kad ne jedem.. mala razlika :zoka:
Možda je porodična dislipidemija, ali to se može znati samo nakon tri mjeseca dijete i vježbanja.
Naime neki ljudi imaju dobre gene i izgaraju gotovo sve, a neki ne.
identificiran je gen koji je odgovoran za takve slučajeve, a u Americi daju čak terapiju u tim slučajevima koja je skupa ali blokira proizvodnju holesterola u jetri na neki period pa onda ponovo terapija, mislim da je infuzija u pitanju. To se radi u najtežim slučajevima.
Sve u svemu borba je to, neizvjesna i teška. A sa godinama i starenjem i kako hormoni opadaju ( hormon rasta, polni hormoni i gušterača koja se iscrpljuje) situacija postaje sve teža. Zato treba jesti dezert kašikom iz tacne za kahvu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#156 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by moonca »

nikeze wrote: 29/12/2020 13:27 Možda je porodična dislipidemija, ali to se može znati samo nakon tri mjeseca dijete i vježbanja.
Naime neki ljudi imaju dobre gene i izgaraju gotovo sve, a neki ne.
identificiran je gen koji je odgovoran za takve slučajeve, a u Americi daju čak terapiju u tim slučajevima koja je skupa ali blokira proizvodnju holesterola u jetri na neki period pa onda ponovo terapija, mislim da je infuzija u pitanju. To se radi u najtežim slučajevima.
Sve u svemu borba je to, neizvjesna i teška. A sa godinama i starenjem i kako hormoni opadaju ( hormon rasta, polni hormoni i gušterača koja se iscrpljuje) situacija postaje sve teža. Zato treba jesti dezert kašikom iz tacne za kahvu.
I dr.. snizavaju - granicu dozvoljenog. Povecan ne znaci i 'opasan'..mislim da je vazno -koliko mozemo povecati, ojacati HDL.ako je iznad, preporucenog... donekle smo ok...
..
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#157 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by nikeze »

moonca wrote: 29/12/2020 13:34
nikeze wrote: 29/12/2020 13:27 Možda je porodična dislipidemija, ali to se može znati samo nakon tri mjeseca dijete i vježbanja.
Naime neki ljudi imaju dobre gene i izgaraju gotovo sve, a neki ne.
identificiran je gen koji je odgovoran za takve slučajeve, a u Americi daju čak terapiju u tim slučajevima koja je skupa ali blokira proizvodnju holesterola u jetri na neki period pa onda ponovo terapija, mislim da je infuzija u pitanju. To se radi u najtežim slučajevima.
Sve u svemu borba je to, neizvjesna i teška. A sa godinama i starenjem i kako hormoni opadaju ( hormon rasta, polni hormoni i gušterača koja se iscrpljuje) situacija postaje sve teža. Zato treba jesti dezert kašikom iz tacne za kahvu.
I dr.. snizavaju - granicu dozvoljenog. Povecan ne znaci i 'opasan'..mislim da je vazno -koliko mozemo povecati, ojacati HDL.ako je iznad, preporucenog... donekle smo ok...
..
A što se tiče pješačenja pravilo je da onoliko koliko je potrebno pretrčati treba duplo više prepješačiti da bi bio isti efekat. Za sagorijevanje masti je potrebna aerobna aktivnost dakle aktivnost koja traje 20 minuta do pola sata ili toliko trčanja što iznosi 4 ili 5 km. to odgovara 8 ili 10 km pješačenja.
Jessica Simpson je smršala drastično ali je dnevno pješačila 10 km. 5 km pješačenja je minimum.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#158 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by iceman ze »

Tikvice, puretina, himalajska so, maslinovo ulje
Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#159 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by moonca »

ima i nesto mlijecno.. :zoka: -
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#160 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by iceman ze »

Kinoa, amarant(kuhano), zobene, chia sjemenke, zamrznuto voce, bademi, ljesnjak i na kraju 0.9 jogurt


Image
wifi-guy
Posts: 15
Joined: 12/05/2010 22:51

#161 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by wifi-guy »

Ja sam imao LDL 7,38 i preko 10 TIA (mini mozdanih). Pored zdrave ishrane koja treba da sadrzi sto vise svjezeg povrca koji sadrze Sterole problem cesto nije u losoj ishrani. Mrsavi ljudi imaju cesce problem od pretilnih a glavni uzrok je stres i dodatno lucenje holesterola.

Zakrcene vene sa LDL-om se prirodno ociste sa HDL-om ali sa starenjem krvni sudovi gube elasticnost i taj proces se usporava sto na kraju rezultira sa fatalnim ishodima.

Kako sam ja skinuo holesterol i vec 8 godina nemam problem...

1. GLOG GLOG i GLOG
Howthorn na engleskom poznat stoljecima, koristio se kao tonik za lijecenje aritmije i srcanih bolesti. Vraca elasticnost krvnim sudovima.
U zadnje vrijeme ga prodaju u kapsulama. Takodje je dobra kombinacija sa CoQ10 koji uzimam svaki dan.

2. Smanjiti stres sa redovnim uzimanjem caja/ulja od kantariona i slicnih biljaka. Kapsule kantariona su takodje dostupne, inace na zapadu poznatiji kao ST. JOHN'S WORT

3. C-vitamin svaki dan barem 1000mg, C-Vitamin je generalno dobar za sve i mozete ga uzimati u ogromnim kolicinama sve dok ne dobijete dijareju. Ja uzimam 3-5 grama dnevno. Zaguglajte malo o C-vitaminu ( koji uopste nije vitamin) i saznacete da je prakticno magican za sve.
Brus Lee
Posts: 850
Joined: 01/10/2010 19:35

#162 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Brus Lee »

wifi-guy wrote: 02/01/2021 16:22 Ja sam imao LDL 7,38 i preko 10 TIA (mini mozdanih). Pored zdrave ishrane koja treba da sadrzi sto vise svjezeg povrca koji sadrze Sterole problem cesto nije u losoj ishrani. Mrsavi ljudi imaju cesce problem od pretilnih a glavni uzrok je stres i dodatno lucenje holesterola.

Zakrcene vene sa LDL-om se prirodno ociste sa HDL-om ali sa starenjem krvni sudovi gube elasticnost i taj proces se usporava sto na kraju rezultira sa fatalnim ishodima.

Kako sam ja skinuo holesterol i vec 8 godina nemam problem...

1. GLOG GLOG i GLOG
Howthorn na engleskom poznat stoljecima, koristio se kao tonik za lijecenje aritmije i srcanih bolesti. Vraca elasticnost krvnim sudovima.
U zadnje vrijeme ga prodaju u kapsulama. Takodje je dobra kombinacija sa CoQ10 koji uzimam svaki dan.

2. Smanjiti stres sa redovnim uzimanjem caja/ulja od kantariona i slicnih biljaka. Kapsule kantariona su takodje dostupne, inace na zapadu poznatiji kao ST. JOHN'S WORT

3. C-vitamin svaki dan barem 1000mg, C-Vitamin je generalno dobar za sve i mozete ga uzimati u ogromnim kolicinama sve dok ne dobijete dijareju. Ja uzimam 3-5 grama dnevno. Zaguglajte malo o C-vitaminu ( koji uopste nije vitamin) i saznacete da je prakticno magican za sve.
Opasan je glog na duze staze. On sadrzi digitalis koji moze izazvati tzv digitalizaciju srca sto se smatra veoma opasnim stanjem srca. Digitalis se daje za pojacanje rada srcanog misica kod kardioloskih bolesnika (lanibos tbl npr) i to pola do 1 tablete 2x sedmicno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#163 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by moonca »

Kao i St John's-- koji se uglavnom uzima kod blage depresije.... ali ne na duzi period.. trba praviti pauze. mislim da pishe i na upustvu.. :-)
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#164 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by nikeze »

Što je nordijsko hodanje?
Pozornost javnosti u posljednje vrijeme sve više privlači nova sportsko rekreativna aktivnost - nordijsko hodanje. Kod ove tehnike se koristimo posebno dizajniranim štapovima da bi u hodanje uključili i gornji dio tijela.

Jeste li znali na što sve pozitivno djeluje zdravstveno učinkovita tehnika nordijskog hodanja, odnosno njezina redovita primjena? Ovo je samo dio odgovora: srce, pluća i krvožilje, regulaciju krvnog tlaka, jača mišiće leđa, opušta vratno rameni pojas, ublažava bolove u lumbalnom dijelu kralježnice, smanjuje bolove i opterećenje na zglobovima kuka, koljena, skočnog zgloba, stopala, smanjuje probleme sa slabim i proširenim venama, popravlja raspoloženje, ublažava stres, povećava samopouzdanje i vjeru da možete sami pozitivno utjecati na svoje zdravlje i kvalitetu života.

Drugi dio odgovora otkrit ćete sami uz našu pomoć! Odvažite se, i prijavite još danas.

Zašto je bolje od običnog hodanja?
Kada u obično hodanje, koje liječnici preporučuju za održavanje i unaprijeđenje zdravlja, dodamo štapove, uz specifičnu tehniku hodanja dobiti ćemo znatno učinkovitiju tjelovježbu. Snažnim odguravanjem štapovima, uz produženi korak, nordijsko hodanje uključuje ruke, ramena, prsa i leđa, naizmjenično kontrahirajući, relaksirajući i istežući 90% muskulature tijela. Velika mišićna masa uključena u rad znači i viši intenzitet, koji se manifestira povećanjem pulsa za 5 – 15 otkucaja u minuti u odnosu na hodanje istom brzinom bez štapova. Viši intenzitet znači i veće kondicijske, a time i zdravstvene učinke, što ne znači da se istovemeno i više umarate. Kod nordijskog hodanja je upravo suprotno, subjektivni osjećaj naprezanja je manji.


Aktivnim uključivanjem gornjeg dijela tijela u hodanje štapovi postaju produžene ruke. Oslonac na četiri točke, noge i ruke/štapove ublažava gravitacijski stres i rasterećuje zglobove donjeg dijela tijela i do 30%. Zglobovi koljena, kukova i lumbalnog dijela kralježnice znatno su manje opterećeni što za mnoge znači povratak hodanju kao osnovnom obliku kretanja i tjelovježbe.


Prema našim iskustvima, nordijsko hodanje većina ljudi doživljava kao vrlo ugodnu tjelovježbu. Intenzitet i tehnika se lako prilagodi mlađim osobama dobre kondicije i pokretljivosti tako da oni hodaju žustro, dugačkim korakom, dok oni slabije kondicije i pokretljivosti naizgled skromnom izvedbom, kraćim i polaganijim korakom polako napreduju ka većoj brzini hoda, izdržljivosti i pokretljivosti.


Nordijsko hodanje nova je vrsta tjelovježbe koja je svojom učinkovitošću i jednostavnošću osvojila milijune oduševljenih «hodača na sve četiri«. Iz trend aktivnosti prerasla je u pravi pokret. Zadovoljstvo u njoj pronalaze hodači najrazličitije dobi, od djece koja sa obitelji rade svoje prve korake sa štapovima pa do najstarijih koji u štapovima prepoznaju izvsnu pomoć u ostvarivanju aktivnog načina života i tjelovježbe. Može se provoditi u svako doba godine, na asfaltu i mekim podlogama, a kako je vrlo blisko prirodnom obliku kretanja tehnika se brzo i lako usvaja. Od opreme za početak trebaju samo specifični štapovi za Nordic Walking u uobičajena odjeća i obuća za hodanje.


Osnovne karakteristike su:



Najdjelotvornija tjelovježba – do 46% bolji efekti od hodanja istom brzinom bez štapova

Aktivno uključuje 90% mišića tijela

Kalorijska potrošnja povećana 20 – 40% i sa većim udjelom tjelesne masti u donosu na hodanje

Subjektivni osjećaj naprezanja manji nego kod hodanja bez štapova

Umanjuje opterećenje zglobova nogu za 30%

Pogodno za sve dobne skupine čak i one koje se ne kreću dovoljno zbog težine, bolnih zglobova ili problema s ravnotežom

Umanjuje ili rješava probleme sa bolnim i napetim ramenima, vratom i leđima zbog sjedelačkog načina života, na poslu za računalom, a često i u slobodno vrijeme

Na siguran i ugodan način povećava razinu srčanožilne i plućne kondicije, te zdravlja

Uspravlja držanje jačanjem mišića leđa i stabilizatora trupa

Potiče bolji rad unutarnjih organa

Poboljšava raspoloženje i neutralizira negativne učinke psihičkog stresa


Zahvaljujući svojim raznovrsnim mogućnostima primjene i brojnim pozitivnim učincima na zdravlje, pozornost hrvatske javnosti sve više privlači ova tjelesna aktivnost. Nordijsko hodanje nudi mladima i starijima optimalnu priliku da svoj život obogate kretanjem i time unaprijede zdravlje, preveniraju ali i terapijski djeluju na mnoge kronične bolesti. Provodi se na otvorenom uz primjenu specijalno dizajniranih štapova na svakoj podlozi: asfaltu, zemlji, pijesku, snijegu, ledu...


Brojne, već znanstveno dokazane činjenice ukazuju da je Nordic Walking i do 46% učinkovitiji od hodanja bez štapova istom brzinom. U hodanje je uključeno 90% mišića, a kako je težina tijela raspoređena na «četiri noge» subjektivni osjećaj naprezanja je manji. Jednostavnim riječima: više hodanja uz manji umor za veći učinak. Kalorijska potrošnja se povečava do 40% sa učinkovitijim sagorijevanjem masti. Stoga je Nordic Walking idealan za postizanje i održavanje zdrave tjelesne mase. Za osobe sa bolnim zglobovima koljena, kukova i lumbalnog dijela kralježnice ova aktivnost predstavlja spasonosno rješenje.


Specifična tehnika koja u vježbi angažira ruke, ramena, leđne, prsne i trbušne mišiće, umanjuje i rješava probleme sa bolnim i napetim leđima, vratom i ramenima, a posebno dobro djeluje i na lumbalni dio kralježnice. Uz kratku poduku svatko može lako savladati tehniku NW i uživati u ovoj izvanrednoj aktivnosti za tijelo i dušu.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#165 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by alibegoa »

Kratko i jasno, tabletama
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#166 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by moonca »

. tablete- , da li smatrate da i pored tableta, treba i ishranu prilagoditi... :zoka:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#167 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by stubrijez »

nikeze wrote: 27/01/2021 11:29 Što je nordijsko hodanje?
Pozornost javnosti u posljednje vrijeme sve više privlači nova sportsko rekreativna aktivnost - nordijsko hodanje. Kod ove tehnike se koristimo posebno dizajniranim štapovima da bi u hodanje uključili i gornji dio tijela.

Jeste li znali na što sve pozitivno djeluje zdravstveno učinkovita tehnika nordijskog hodanja, odnosno njezina redovita primjena? Ovo je samo dio ....
Ovo niti je novo niti tako cudotvorno...
Jel ovo reklama ili...?
Nas narod ocekuje cudo poslije sedam dana dijete ili suplementa a tu pojedini gledaju da uzmu i lovu...zacarani krug. Ne moze tako... Vjezba i prehrana su neodvojivi za zdrav zivot. Puno se lazemo, sami sebe i izmedju sebe. Holesterol ne dolazi nuzno od debljine i ljenosti to je problem metabolizma i rjesava se na razne nacine a zdrav zivot svakako doprinosi poboljsanju stanja...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#168 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Chmoljo »

iceman ze wrote: 02/01/2021 09:28 Kinoa, amarant(kuhano), zobene, chia sjemenke, zamrznuto voce, bademi, ljesnjak i na kraju 0.9 jogurt


Image
Haveru imaš li ti pojas na wc šolji?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#169 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by sabanss »

Nema hemoroide to je sigurno :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#170 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by iceman ze »

Kolk'o ti je godina, ako ne znas kolk'o si tezak? :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#171 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by _BataZiv_0809 »

Vidis li vrsnjaka dok pisas :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#172 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by iceman ze »

Kaze meni drug, djeli savjete onim sto ne gumo, ma kakva hemija, samo hotel, opusteno, i djeca stizu li stizu. :lol:
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#173 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by dert »

sex , redovit 8-)
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#174 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by Q_Line »

A zapravo može i ovako, iako je možda drugi cilj, rezultat je isti...

Kako izgubiti salo na trbuhu za sedam dana
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#175 Re: KAKO SMANJITI HOLESTEROL

Post by nivla »

holesterol se uspjesno skida keto dijetom, iako jedes samo masno sve masnoce postaju uredne brzo
kljuc je izbaciti sve sto ima secer i unos secera svesti na minimum(nema dobri i losi secer), sve viskove secera tijelo skladisti u masnocu, uz ovo se moze dodatno piti razblazeno sirce od divljih jabuka(domace) koje se moze zasladiti nekom zamjenom za secer
dijeta koju savjetuju dijabeticarima je pogubna za ljude koji nemaju fizicku aktivnost svakodnevno
Post Reply