Kako skupiti pare za Hadz?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#401 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by walk_M-A-N »

Milioni ljudi idu na hadž, valjda sa nekim duhovnim ciljem, ne razmišljajući da je rezultat sasvim konkretan i materijalan: ostavljaju milijarde saudima, cionističkim partnerima, koje služe za ubijanje drugih ljudi i to isto muslimana, kao u Jemenu, a završe u džepovima američkih i engleskih proizvođača oružja.
Zato su ova relativno skorija poskupljenja cijene hadza. Rat kosta.
Bila je prošle godine vijest da Saudijska Arabija očekuje da zarada od hadža premaši 4,2 milijarde dolara i da se očekuje da će zarada u sljedećih pet godina porasti na 5,6 milijardi dolara zbog rastućih troškova učesnika
Sa vjerske strane, valjda bi hadž trebao biti neprofitabilan. Ali sa realne, koriste i ove pare za svoje lične vrlo ovosvjetske ciljeve. Od kojih je jedan uništavanje Jemena.
Na kraju svako od ovih osam hiljada finansira ubijanje drugih muslimana. Bez obzira što to ne želi i ne razmišlja o tome, stvarnost je neumoljiva. Paradoksalno.
Niko nema ni volje ni petlje da traži da mjesto hadža ne bude u Saudiji ni da bojkotuje hadž bar dok Saudija ne prestane sa pokoljem u Jemenu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#402 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

Cuj da mjesto hadza ne bude u Saudiji
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Genijalno.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#403 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

Najbolje da sa šijama krenete na Kerbelu.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#404 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Connaisseur Karlin »

walk_M-A-N wrote:Milioni ljudi idu na hadž, valjda sa nekim duhovnim ciljem, ne razmišljajući da je rezultat sasvim konkretan i materijalan: ostavljaju milijarde saudima, cionističkim partnerima, koje služe za ubijanje drugih ljudi i to isto muslimana, kao u Jemenu, a završe u džepovima američkih i engleskih proizvođača oružja.
Zato su ova relativno skorija poskupljenja cijene hadza. Rat kosta.
Bila je prošle godine vijest da Saudijska Arabija očekuje da zarada od hadža premaši 4,2 milijarde dolara i da se očekuje da će zarada u sljedećih pet godina porasti na 5,6 milijardi dolara zbog rastućih troškova učesnika
Sa vjerske strane, valjda bi hadž trebao biti neprofitabilan. Ali sa realne, koriste i ove pare za svoje lične vrlo ovosvjetske ciljeve. Od kojih je jedan uništavanje Jemena.
Na kraju svako od ovih osam hiljada finansira ubijanje drugih muslimana. Bez obzira što to ne želi i ne razmišlja o tome, stvarnost je neumoljiva. Paradoksalno.
Niko nema ni volje ni petlje da traži da mjesto hadža ne bude u Saudiji ni da bojkotuje hadž bar dok Saudija ne prestane sa pokoljem u Jemenu.
religija zivi od novaca vjernika :D

mnogi idu vise od jednog puta na hadz, nema veze sto drugi cekaju red sa liste cekanja :D znaci, ni vjernici ne znaju da drugi cekaju, a ni saudijci ne vode racuna o vjernicima sa liste cekanja :lol:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#405 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by asurbanipal »

insomnia78 wrote:Najbolje da sa šijama krenete na Kerbelu.

Veliki broj hadžija je prije 150-200 godina, jal' na putu prema Meki, jal' pri povratku sa hadža, obavezno svraćao u Nedžef gdje je mauzolej hazreti Alija, kao i na Kerbelu. Imaš primjer mostarskog muftije Karabega. To je tada bilo sasvim normalno za naše podneblje. Imaš primjer i hadžija od prije rata i poznati slučaj sa hadžijama sa Kosova, kada je jedan od njih, tj. Ibrahim Hoti navodno iz Iraka donio u Jugoslaviju virus velikih boginja 1972. godine. Zanimljivo je da dotični hadžija osim blagih simptoma ove bolesti kao i 11 članova njegove familije ostalo živo i zdravo
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#406 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote:Cuj da mjesto hadza ne bude u Saudiji
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Genijalno.
Naravno da je genijalno. Konkretan prijedlog za konkretnu akciju. Ne zive ni muslimani na nekom izolovanom ostrvu.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#407 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by walk_M-A-N »

walk_M-A-N wrote:Niko nema ni volje ni petlje da traži da mjesto hadža ne bude u Saudiji ni da bojkotuje hadž bar dok Saudija ne prestane sa pokoljem u Jemenu.
Ovdje se misli da bi mjesta hadža u Meki i Medini trebala biti ekstrateritorijalna,izvan jurisdikcije Saudijske Arabije. Ne izgleda vjerovatno da će iko to tražiti ali bi trebao, u kontekstu prljave saudijske politike.
A bojkot bi mogao biti realan, od strane muslimanskih zajednica po svijetu, sve dok traju napadi na Jemen, izgladnjivanje i pokolj, radi napisanog da od hadžijinih 8.000 KM dio ide za kupovinu oružja i ubijanje drugih muslimana. A hadžija se tamo moli za nešto..
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#408 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

walk_M-A-N wrote:
walk_M-A-N wrote: Niko nema ni volje ni petlje da traži da mjesto hadža ne bude u Saudiji ni da bojkotuje hadž bar dok Saudija ne prestane sa pokoljem u Jemenu.
Ovdje se misli da bi mjesta hadža u Meki i Medini trebala biti ekstrateritorijalna,izvan jurisdikcije Saudijske Arabije. Ne izgleda vjerovatno da će iko to tražiti ali bi trebao, u kontekstu prljave saudijske politike.
A bojkot bi mogao biti realan, od strane muslimanskih zajednica po svijetu, sve dok traju napadi na Jemen, izgladnjivanje i pokolj, radi napisanog da od hadžijinih 8.000 KM dio ide za kupovinu oružja i ubijanje drugih muslimana. A hadžija se tamo moli za nešto..

Pa..... posto to ne moze nikako na fin nacin, onda to ovako ide......

Zaboli me kurac za bilo kakvu i za bilo ciju politiku, jebalo to mater kretensku.....


sve sjebase........
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#409 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

mali jomu wrote: sve sjebase........
:maca:

Nemoj bolan 'sovat na sabahu...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#410 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

Bloo wrote: :maca:

Nemoj bolan 'sovat na sabahu...

Soory, necu vise, otelo se, kad me nefs krene degenecit vazda me namarise.........
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#411 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

mali jomu wrote:
Bloo wrote: :maca:
Nemoj bolan 'sovat na sabahu...
Soory, necu vise, otelo se, kad me nefs krene degenecit vazda me namarise.........
:fight:
stavljam cenera na tebe :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#412 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

Izgubila si cenera, dobio sam degenek..... :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#413 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

mali jomu wrote:Izgubila si cenera, dobio sam degenek..... :mrgreen:
Ako ti je hrvući se, samo koljeno klecnulo i dotaklo zemlju, i dalje ima nade.
Podižem ulog.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#414 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

Nokautiran sam u 5. sekundi prve runde, promasio dva puta i tress. iznijeli me iz ringa, ne podizi ulog :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#415 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

mali jomu wrote:Nokautiran sam u 5. sekundi prve runde, promasio dva puta i tress. iznijeli me iz ringa, ne podizi ulog :mrgreen:
Ali ja vjerujem u tebe, Sugar Ray :-D
Go get them tiger!
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#416 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

Bloo wrote:
mali jomu wrote: Nokautiran sam u 5. sekundi prve runde, promasio dva puta i tress. iznijeli me iz ringa, ne podizi ulog :mrgreen:

Ali ja vjerujem u tebe, Sugar Ray :-D
Go get them tiger!

Hvala na podrsci, samo da me doktori sastave pa idem opet..... na marisanu :mrgreen:
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#417 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by isx »

I kakva je organizacija Hadza bila ove godine? :mrgreen:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#418 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Ramzess Veliki »

arzuhal wrote:
Zejnep wrote:Pa zar se može jednim odlaskom na hadž on obaviti za više ljudi?
Ne može.

Što se tiče prvog pitanja, ako se ne varam ali ne smijem 100% tvrditi, osoba mora obaviti za sebe hadždž a onda može otići na hadždž u ime nekog drugog, kao bedel.
Mogu li ja nekog platit da obavi hadz umjesto mene da se ne guram bez potrebe?

Pitam za jarana ministra i jednog koji je direktor u drzavnoj sluzbi.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#419 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by zagortenej »

IZ BiH tvrdi da su hadžije privilegovane produženim boravkom u Mekki i da im rastanak teško pada

https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-bih- ... /180901023
:bih:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#420 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Diwan »

zagortenej wrote:IZ BiH tvrdi da su hadžije privilegovane produženim boravkom u Mekki i da im rastanak teško pada

https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-bih- ... /180901023
:bih:
hahahahah, koja komedija - ne mogu se ljudi vratiti kućama zbog IZ javasluka i lopovluka ... hahahah čuj uživaju u produženom boravku :D :-D
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#421 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by walk_M-A-N »

Ne bi čudilo da je marketingu klixa nešto kanulo za ovako promotivan članak.
naše dobre majke i očevi, oni koji su s mukom sticali svoj imetak i štedjeli za hadž, oni su najljepše hadžije",
Uz dužno poštovanje vjere i ljudi koji su s mukom i pošteno sticali imetak i imaju pravo da ga troše kako hoće, oni su takvi sa vjerske strane što je u domenu vjerovanja.
A sa svjetske u domenu stvarnosti je da imetak od jednog ili više hadževa daju prebogatim Saudima koji ga opet dalje investiraju u razne nenormalne stvari koje uključuju ratove, bolesti i ubistva.
Da im roknu samo dvije, bar u daljini, ili da pročitaju nešto o tim ratovima, možda bi malo razmislili. Ovako, ništa
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#422 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by славянин »

Zamisli da je svaki taj hadzija dao po 9k da se pokogne bolesnim i siromasnim u BiH ... ali Bog to vjerovatno nebi ubrojao jer mora se na hadz tu se grijesi spiraju... malo zem zem plaknes se i to otjera dzine odmah.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#423 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:Zamisli da je svaki taj hadzija dao po 9k da se pokogne bolesnim i siromasnim u BiH ... ali Bog to vjerovatno nebi ubrojao jer mora se na hadz tu se grijesi spiraju... malo zem zem plaknes se i to otjera dzine odmah.
Ja sam se dolje nalivao Zemzem vodom cetiri dana, I poljevao se sa njom a I kuci donio, I evo da vam kazem, dobio sam pouzdanu informaciju od ucenih vehabija da je dovoljno Zemzem vodu nasuti u bidon obicne vode i ona ce postati Zemzem voda. E ja sam prosuo jednu casu u sudoper, ta voda je usla u Zeljeznicu, a onda i u Bosnu, ne morate vise na hadz radi Zemzem vode. :thumbup:
User avatar
Quaresma
Posts: 6690
Joined: 19/07/2010 16:37

#424 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Quaresma »

славянин wrote:Zamisli da je svaki taj hadzija dao po 9k da se pokogne bolesnim i siromasnim u BiH ... ali Bog to vjerovatno nebi ubrojao jer mora se na hadz tu se grijesi spiraju... malo zem zem plaknes se i to otjera dzine odmah.
E pazi ti te logike
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#425 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by wild roses »

Quaresma wrote:
славянин wrote:Zamisli da je svaki taj hadzija dao po 9k da se pokogne bolesnim i siromasnim u BiH ... ali Bog to vjerovatno nebi ubrojao jer mora se na hadz tu se grijesi spiraju... malo zem zem plaknes se i to otjera dzine odmah.
E pazi ti te logike
Kao da je bitna logika. Kada se kolju kurbani i dijele sirotinji, gdje će ubijati životinje primitivci. U većini slučajeva musliman jednom u životu ode na Hadž, e tada bolje bi bilo da troši svoje pare onako kako mi to kažemo, to je najbolje za njega, za državu, a to što svaki imućan musliman (vjerovarno većina hadžija) svake godine plaća za svoju imovinu i imovinu svoje porodice zekat i daje dobrovoljnu sadaku....
Post Reply