Kako skupiti pare za Hadz?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1 Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

Je li ovo Hadz postao izlet za bogatu...... muslimansku elitu?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

Zar nije uvijek i bio
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

insomnia78 wrote: Zar nije uvijek i bio

Nije,

ali sad je otislo na to..... cifra je dobro dobra
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by moonca »

Pa ide se da se dobije titula Hadzija- nije li?
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#5 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by HardcoreMX »

vjera bez iskrenosti, postenja, skromnosti, ljubavi, dobrote i milosrdja je osudjenja na postepeno propadanje kao i drustva humanosti u cjelokupnosti i to se stoljecima, decenijama, lagano desava...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#6 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by mali jomu »

moonca wrote: Pa ide se da se dobije titula Hadzija- nije li?

:thumbup: :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by spreca »

Nema vise Hadzija.....cast izuzecima ....inace sve su to neki jebivjetri
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#8 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by šarf »

Oprostite mi,ovu temu ću povezati sa onim što pišem na temi,KURAN-O MUHAMMEDU.
Jedna od podtema o kojoj sam pisao je NEPRIMJENJIVOST KURANA.
Oni koji su čitali i pričali sa mnom o tome ,mislim da će nakon ovih vijesti o cijeni hadžiluka,bolje razumjeti zašto sam uvjeren u ono što sam pisao.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

šarf wrote:Oprostite mi,ovu temu ću povezati sa onim što pišem na temi,KURAN-O MUHAMMEDU.
Jedna od podtema o kojoj sam pisao je NEPRIMJENJIVOST KURANA.
Oni koji su čitali i pričali sa mnom o tome ,mislim da će nakon ovih vijesti o cijeni hadžiluka,bolje razumjeti zašto sam uvjeren u ono što sam pisao.
U i prema islamu mogu ljudi (bili oni muslimani ili nemuslimani) biti smetnja drugim ljudima, ako baš to žele iz nekog razloga, pa recimo otežavati ili onemogućavati nekome da nešto uradi a što se tiče vjere (i ne samo vjere nego općenito), recimo da se ode na hadž. Ali to su ljudi. Kod Boga, na koncu, vrijedi ljudski nijet, srčana namjera i njegova iskrenost, pa će neko za Boga i kod Boga biti hadžija makar nikada ne prešao kućni prag.
Taj srčani nijet i tu iskrenost krije srce, to je tajna nad tajnama i samo je Allah zna. A hadždž formalno može obaviti svaki iole bolje stojeći licemjer.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#10 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by zforumas »

Kad vec ima ova tema u vezi Hadza, da priupitam...

Koji je fazon obavljanja Hadza za nekog odavno mrtvog? (imao sam par slucajeva u daljoj porodici)
I koji je fazon da dijete, koke studira u SA, obavlja Hadz svake godine za drugog clana porodice?
Ja tu ne vidim smisao.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#11 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by šarf »

Arzuhal,
Da li nijet i siromaštvo može biti opravdanje za neizvršavanje i drugih obaveza?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#12 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

šarf wrote:Arzuhal,
Da li nijet i siromaštvo može biti opravdanje za neizvršavanje i drugih obaveza?
Opravdanje je svaka opravdana teškoća, nemogućnost, prepreka, itd. Allah kaže da On nikoga ne obavezuje preko njegovih mogućnosti. Tako da bolest, težak posao, putovanje i sl. bivaju opravdanje od posta tokom mjeseca ramazana, nemanje sredstava koje podliježu zekatu skida obavezu s vjernika o davanju zekata, novac za hadždž, itd.
Opravdanje čovjeku da ne izvrši namaz može biti - pored spavanja, nesvjesti i sl. - i posao koji obavlja u tom trenutku a kojeg mora obaviti pa će molitvu obaviit kasnije, ako je u borbi, itd.
Čovjeka Allah ne poziva na izvršenje obaveza po svaku cijenu, islam ne prihvata makijavelizam. A ako čovjek sam sebe optereti, to je drugo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#13 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

zforumas wrote:Kad vec ima ova tema u vezi Hadza, da priupitam...

Koji je fazon obavljanja Hadza za nekog odavno mrtvog? (imao sam par slucajeva u daljoj porodici)
I koji je fazon da dijete, koke studira u SA, obavlja Hadz svake godine za drugog clana porodice?
Ja tu ne vidim smisao.
Hadždž je vjerska obaveza koja svoje razloge i smisao ima i na ovom svijetu za života, ali itekako i za ahiret, budući svijet i život, jer smrt je početak zbivanja, odatle vjerski smisao obavljanja hadždža u ime davno umrle osobe.
Obavljanje za nekog mrtvog je kao izvršenje nekog drugog (recimo materijalnog) duga te umrle osobe (s obzirom da je hadždž vjerska obaveza), kao kada neko oporuči da se poslije njegove smrti vrate dugovi tom i tom, itd. Koliko znam, neka osoba koja je zbog bolesti ili čega već bila spriječena da osobno obavi hadždž a imala je sredstva, može oporučiti da neko kao "bedel" (osoba koja ide na hadždž u ime nekoga drugog) obavi hadždž u njeno ime.
A može neko da obavi za umrlog člana porodice hadždž iako taj ništa nije oporučio, nego da neko ko je već obavio hadždž u svoje ime imadne priliku i sredstva da ponovo obavi hadždž pa ga onda učini u ime oca, majke, djeda, itd. koji nisu uspjeli za života obaviti hadždž.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#14 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by zforumas »

arzuhal wrote:
zforumas wrote:Kad vec ima ova tema u vezi Hadza, da priupitam...

Koji je fazon obavljanja Hadza za nekog odavno mrtvog? (imao sam par slucajeva u daljoj porodici)
I koji je fazon da dijete, koke studira u SA, obavlja Hadz svake godine za drugog clana porodice?
Ja tu ne vidim smisao.
Hadždž je vjerska obaveza koja svoje razloge i smisao ima i na ovom svijetu za života, ali itekako i za ahiret, budući svijet i život, jer smrt je početak zbivanja, odatle vjerski smisao obavljanja hadždža u ime davno umrle osobe.
Obavljanje za nekog mrtvog je kao izvršenje nekog drugog (recimo materijalnog) duga te umrle osobe (s obzirom da je hadždž vjerska obaveza), kao kada neko oporuči da se poslije njegove smrti vrate dugovi tom i tom, itd. Koliko znam, neka osoba koja je zbog bolesti ili čega već bila spriječena da osobno obavi hadždž a imala je sredstva, može oporučiti da neko kao "bedel" (osoba koja ide na hadždž u ime nekoga drugog) obavi hadždž u njeno ime.
A može neko da obavi za umrlog člana porodice hadždž iako taj ništa nije oporučio, nego da neko ko je već obavio hadždž u svoje ime imadne priliku i sredstva da ponovo obavi hadždž pa ga onda učini u ime oca, majke, djeda, itd. koji nisu uspjeli za života obaviti hadždž.
Ovo sa oporukom i ostavljenim sredstvima mi je razumljivo. Ne razumijem potrebu obavljanja hadza u ime nekoga "tek tako".
Za bedele znam, to mi je jasno. Ali hadz za pradjeda ili nekoga ko je umro prije 20-30 godina nije. Ili ovo koristenje situacije, pa student obavi hadz za pola porodice dok studira, magistrira, doktorira a sve na tudji racun (roditelji ne izdvajaju nikakva sredstva za studij).
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by HAVANA »

U kasici.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#16 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

zforumas wrote: Ovo sa oporukom i ostavljenim sredstvima mi je razumljivo. Ne razumijem potrebu obavljanja hadza u ime nekoga "tek tako".
Za bedele znam, to mi je jasno. Ali hadz za pradjeda ili nekoga ko je umro prije 20-30 godina nije. Ili ovo koristenje situacije, pa student obavi hadz za pola porodice dok studira, magistrira, doktorira a sve na tudji racun (roditelji ne izdvajaju nikakva sredstva za studij).
O toj konkretnoj sitauciji nemam pojma o čemu je riječ...
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#17 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Zejnep »

@arzuhal

Može li neko, ko sam nije obavio hadž, obaviti ga za nekog drugog?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

HAVANA wrote:U kasici.
Pikal se ako je prasica
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#19 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by zforumas »

arzuhal wrote:
zforumas wrote: Ovo sa oporukom i ostavljenim sredstvima mi je razumljivo. Ne razumijem potrebu obavljanja hadza u ime nekoga "tek tako".
Za bedele znam, to mi je jasno. Ali hadz za pradjeda ili nekoga ko je umro prije 20-30 godina nije. Ili ovo koristenje situacije, pa student obavi hadz za pola porodice dok studira, magistrira, doktorira a sve na tudji racun (roditelji ne izdvajaju nikakva sredstva za studij).
O toj konkretnoj sitauciji nemam pojma o čemu je riječ...
Opisah ti....
Znam za 2 slucaja gdje nekakav kralj ili sta vec, stipendira studente na Unicerzitetu u Rijadu. Ti studenti svake godine obave hadz za jednog clana porodice. Radio sam s roditeljima tih studenata, koji se odjednom prozovi hadzijama.
To po meni nema smisla, ljudi radno sposobni, zaposleni, umjesto da ustede sebi za hadz i obave ga, koriste priliku da se ogrebu za hadz.
I sad su oni hadzije isto kao npr. ljudi koji su cio zivot stedili za to putovanje.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

Zejnep wrote:@arzuhal

Može li neko, ko sam nije obavio hadž, obaviti ga za nekog drugog?
Ma moRe sve. Pare cine čuda
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#21 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Zejnep »

Pa zar se može jednim odlaskom na hadž on obaviti za više ljudi?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#22 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

zforumas wrote:
arzuhal wrote:
zforumas wrote: Ovo sa oporukom i ostavljenim sredstvima mi je razumljivo. Ne razumijem potrebu obavljanja hadza u ime nekoga "tek tako".
Za bedele znam, to mi je jasno. Ali hadz za pradjeda ili nekoga ko je umro prije 20-30 godina nije. Ili ovo koristenje situacije, pa student obavi hadz za pola porodice dok studira, magistrira, doktorira a sve na tudji racun (roditelji ne izdvajaju nikakva sredstva za studij).
O toj konkretnoj sitauciji nemam pojma o čemu je riječ...
Opisah ti....
Znam za 2 slucaja gdje nekakav kralj ili sta vec, stipendira studente na Unicerzitetu u Rijadu. Ti studenti svake godine obave hadz za jednog clana porodice. Radio sam s roditeljima tih studenata, koji se odjednom prozovi hadzijama.
To po meni nema smisla, ljudi radno sposobni, zaposleni, umjesto da ustede sebi za hadz i obave ga, koriste priliku da se ogrebu za hadz.
I sad su oni hadzije isto kao npr. ljudi koji su cio zivot stedili za to putovanje.
To je niđe veze :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

Zejnep wrote:Pa zar se može jednim odlaskom na hadž on obaviti za više ljudi?
Ne može.

Što se tiče prvog pitanja, ako se ne varam ali ne smijem 100% tvrditi, osoba mora obaviti za sebe hadždž a onda može otići na hadždž u ime nekog drugog, kao bedel.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#24 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by šarf »

Arzuhal,napisao si :
"Hadždž je vjerska obaveza koja svoje razloge i smisao ima i na ovom svijetu za života, ali itekako i za ahiret, budući svijet i život, jer smrt je početak zbivanja, odatle vjerski smisao obavljanja hadždža u ime davno umrle osobe.
Obavljanje za nekog mrtvog je kao izvršenje nekog drugog (recimo materijalnog) duga te umrle osobe (s obzirom da je hadždž vjerska obaveza), kao kada neko oporuči da se poslije njegove smrti vrate dugovi tom i tom, itd. Koliko znam, neka osoba koja je zbog bolesti ili čega već bila spriječena da osobno obavi hadždž a imala je sredstva, može oporučiti da neko kao "bedel" (osoba koja ide na hadždž u ime nekoga drugog) obavi hadždž u njeno ime.
A može neko da obavi za umrlog člana porodice hadždž iako taj ništa nije oporučio, nego da neko ko je već obavio hadždž u svoje ime imadne priliku i sredstva da ponovo obavi hadždž pa ga onda učini u ime oca, majke, djeda, itd. koji nisu uspjeli za života obaviti hadždž."

U mom kraju neki su postili za druge,žive.

Nošenje tuđe obaveze strano je mom poimanju osobnih obaveza prema Bogu.

Da li se može naći podloga u Kuranu za ovo gore što si napisao?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:
Zejnep wrote:@arzuhal

Može li neko, ko sam nije obavio hadž, obaviti ga za nekog drugog?
Ma moRe sve. Pare cine čuda
Ne moze :mrgreen:
Post Reply