Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#26 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by insomnia78 »

Pa dobro. Kod cojka je ozbiljan kapital u igri. 170KM nije mala zajebancija. Hajd ba chmoljo mici ove trolove ljubim ti kurac
User avatar
Santic_Aleksa
Posts: 5314
Joined: 10/12/2018 16:02
Location: Razlivena tinta

#27 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by Santic_Aleksa »

Ovakve advokati najviše vole. :lol: Pokojni Žan Marolt se okreće u grobu. :-)
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#28 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by biggrin »

ovo je više za "pravo" podfurum i tako kako su definisani članovi, to možeš "mačku o rep"...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#29 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by JThomas »

nije malo 17 cenera na ovom vaktu.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21760
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#30 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by MarlboroGold »

moonca wrote:
MarlboroGold wrote:Džaba ti bilo kakav predbračni ugovor kad ga Sud bilo kad može odbaciti.
Kako mislis odbaciti? Ako je ugovor korektno napravljen uz prisustvo dva advokata - sud to postuje - mislim da jedino, djeca ne ulaze u predbracni ugovor.
Ne znam kako je tamo kod vas, ali ovdje je Sud znao poništiti pogotovo ako neki članovi daju veliku prednost jednoj strani spram druge bez obzira što u porodičnom zakonu FBiH piše svako malo "osim ako su bračni parovi tako ugovorili". Imam jedan takav primjer u familiji pa znam o čemu govorim.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#31 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by choxnox »

Sapna_TZ wrote:Zena se obuzdava predbracnim ugovorom, a jednako tako se i osigurava.
Ko li je tebe zgazio ovih dana... A sta je sa muskarcem? Treba li mozda njega obuzdavati ili je to ekskluzivno za zene? :-)
dorkcic
Posts: 755
Joined: 19/12/2008 20:26

#32 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by dorkcic »

Sapna_TZ wrote:Samo se jos sirotinja voli, sve ostalo je interes.
Zena drugacije voli od muskarca.
U 99% situacija se trudi da ti proda pizdu da se obezbjedi i da dobije tvoje resurse, odnosno sigurnost koju potencijalno nudis.
To je sva pamet sto se toga tice.
Wow. Jel se zato i tvoja mama udala ili je ona u ovih 1%?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#33 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by almir90 »

Treba izraziti saučešće budućoj mladoj, ako ona uopšte postoji. :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by moonca »

MarlboroGold wrote:
moonca wrote:
MarlboroGold wrote:Džaba ti bilo kakav predbračni ugovor kad ga Sud bilo kad može odbaciti.
Kako mislis odbaciti? Ako je ugovor korektno napravljen uz prisustvo dva advokata - sud to postuje - mislim da jedino, djeca ne ulaze u predbracni ugovor.
Ne znam kako je tamo kod vas, ali ovdje je Sud znao poništiti pogotovo ako neki članovi daju veliku prednost jednoj strani spram druge bez obzira što u porodičnom zakonu FBiH piše svako malo "osim ako su bračni parovi tako ugovorili". Imam jedan takav primjer u familiji pa znam o čemu govorim.
Ponistava , jer se jedna strana predomislila i trazi ponistenje ili ??
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#35 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by moonca »

choxnox wrote:
Sapna_TZ wrote:Zena se obuzdava predbracnim ugovorom, a jednako tako se i osigurava.
Ko li je tebe zgazio ovih dana... A sta je sa muskarcem? Treba li mozda njega obuzdavati ili je to ekskluzivno za zene? :-)
Moguce da je bio svjedok 'ruznog' razvoda .

Sve je lijepo dok traje - no, ja poznajem osobe tj muskrace -muzeve koji su sklanjali novce sa racuna i prebacivali na drugog clana familije da bi se izbjeglo dijeljenje na razvodu. Zene su zbilja bile i dalje su -zakinute- mada i one naravno traze basnosslovne novce ako im se omoguci/imaju priliku.

Nema razumnog razvoda.
No i predbracni ugovor kod mladih osoba je rijetkost i izaziva sumnju u odnose - vrlo je osjetljivo za nastavak veze kada to dodje na -razmatranje.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#36 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by King Theoden »

E moja ti... :-)
Dovoljno je reći "badema, biću tvoj bećo" i riješio si problem eventualnog razvoda.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#37 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by moonca »

Dino34 wrote:E moja ti... :-)
Dovoljno je reći "badema, biću tvoj bećo" i riješio si problem eventualnog razvoda.
Vidi mu avatara -- hej :-) zbilja -- ko si ti ?? :lol: pola dunjaluka te vec upoznalo... :wink: 8-)
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21760
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#38 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by MarlboroGold »

Što će vam brak? :D
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#39 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by biggrin »

podsjeti me ova tema na onaj, moglo bi se reći legendarni tweet "baba i deda kad su se uzimali dogovorili su se da o svim bitnim stvarima odlučuje on, a o svemu drugom ona. za preko 40 godina braka ništa im se bitno u životu nije desilo" :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21760
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#40 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by MarlboroGold »

:lol:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#41 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by choxnox »

moonca wrote:
choxnox wrote:
Sapna_TZ wrote:Zena se obuzdava predbracnim ugovorom, a jednako tako se i osigurava.
Ko li je tebe zgazio ovih dana... A sta je sa muskarcem? Treba li mozda njega obuzdavati ili je to ekskluzivno za zene? :-)
Moguce da je bio svjedok 'ruznog' razvoda .
U tom slucaju ga je onda bas pokosilo :D
moonca wrote: Sve je lijepo dok traje - no, ja poznajem osobe tj muskrace -muzeve koji su sklanjali novce sa racuna i prebacivali na drugog clana familije da bi se izbjeglo dijeljenje na razvodu. Zene su zbilja bile i dalje su -zakinute- mada i one naravno traze basnosslovne novce ako im se omoguci/imaju priliku.

Nema razumnog razvoda.
No i predbracni ugovor kod mladih osoba je rijetkost i izaziva sumnju u odnose - vrlo je osjetljivo za nastavak veze kada to dodje na -razmatranje.
Mah, razvodi se desavaju zato sto ne postoji razumijevanje i komunikacija medju supruznicima. Po meni su to dvije kljucne stvari za uspjesan brak i opstanak istog, mada ni razvod nije kraj svijeta - bolje se i razvesti nego formalno zivjeti u zajednici u kojoj se jedno ili oboje ponasaju kao samci.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#42 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by moonca »

MarlboroGold wrote:Što će vam brak? :D
Biti u braku -ima beneficija-- sve ima svoje. Ako se zajednicki ulaze u imovinu - u slucaju razlaza- je pakao. No, ne znaci kada ga dvoje potpisu - da se iz temelja promjene i pocnu 'svojatati ' - hocu svoje ime na kuci , na autu itd... i onda se izrode tenzije i misli u malom mozgu.. :-) :lol:
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#43 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by ho oponopono »

Sapna_TZ wrote:Svi smo mi svjedoci kako je ljubav varijabilna i relativna, te kako su razvodi manje - vise normalna stvar.
Ljudi se vremenom mjenjaju i ono sto su rekli danas -
ne mora da vrijedi sutra.
Dvije situacije poznajem gdje su razvodi pukli nakon godinu dana i u oba slucaja je doslo dijete.
Prvi razvod zbog alkohola , a drugi zbog svekrve koja se u sve mijesala.
Vise niko nikoga ne trpi, bar ne u onolikoj mjeri koliko je potrebno da se sacuva brak.

Kako se ne razvesti ako se vec odlucite na brak?

Ja podrzavam ideju da je dobar predbracni ugovor temelj kvalitetnog suzivota.

Ja bih zeni predocio potpis ovakvog predbracnog ugovora:

Clan 1.

U slucaju da zatrazi razvod koji ne bi bio posljedica moje bracne nevjere; da je saglasna da meni prepusti starateljstvo nad djecom i da u roku od 24 sata napusti zajednicko domacinstvo i da se odrice udjela imovine od 1/2 koliko joj pripada kao bracna stecevina.

Clan 2.

U slucaju da ona pocini bracnu preljubu; da je saglasna da joj se izvrsi zapljena nepokretnosti do 1/2 vrijednosti i da se ista prepise na moje ime; te da se odrice odgoja djece i da je saglasna da vise nikad ne ucestvuje u odgoju istih.

Clan 3.

U slucaju da polaze prava na dio nepokretnosti koja joj po zakonu pripadaju , da je spremna da u najkracem vremenskom roku pristane na novcanu nadoknadu i isplatu ukoliko zeli da se razvede, a isto nije posljedica moje bracne nevjere.
Time bi se izbjegao dugotrajan sudski proces.

Clan 4.

U slucaju da ja kao jedan od sudionika braka pocinim preljubu, da sam spreman placati do 80% mog iznosa place kao vid kompenzacije i odstete kojom bih reparirao stetu koju je pretrpila, kao i da se odricem prava na odgoj djece sto je jako tezak teret.

Clan 5.

U slucaju da ja ucinim bilo kakav vid fizickog ili psihickog nasilja prema njoj, da pristajem da mi se bez odlaganja odredi jednomjesecni pritvor i da se pokrene sudski postupak gdje bi bio osudjen na zatvorsku kaznu zbog nasilja u porodici , i da je slobodna da zatrazi razvod.

Ovo su stavke koje bi ja naveo u prebracnom.
Kako vam se cini i imate li vi nekih dodatnih prijedloga?

...kuja te prevari, natrčila se na drugu kitu, odma zabrana kindera...e moj Gospode...nema garancije, kakav ugovor kakve trice...i prevencije...:pusi2:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by insomnia78 »

E cuj odrice se prava na odgoj djece
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#45 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by JThomas »

obavezuje se počiniti harakiri :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#47 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by Ramzess Veliki »

Ma ako razmisljas o takvom predbracnom onda je mlada defektna, ne zeni se I gotovo.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#48 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by moonca »

Poznajem nekoliko parova, u 'zrelim' godinama', koji zive skupa, jedu skupa--sve rade skupa no raspolaganje novca je individualno i obe strane ucestvuju jednako u raspodjeli troskova.
Meni to izgleda zamorno- jer mi lici na svakodnevno -pracenje ko sta placa- :-) - no, s druge strane ako sam s prijateljima i druzenje sa istim mi je ugodnije kada svako svoje troskove snosi.
Tako, da predbracni moze funkcionisati -samo je do nas da se tako 'set-ujemo'. :-)
User avatar
DeNiro
Posts: 10671
Joined: 12/03/2007 10:31

#49 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by DeNiro »

moonca wrote:Poznajem nekoliko parova, u 'zrelim' godinama', koji zive skupa, jedu skupa--sve rade skupa no raspolaganje novca je individualno i obe strane ucestvuju jednako u raspodjeli troskova.
Meni to izgleda zamorno- jer mi lici na svakodnevno -pracenje ko sta placa- :-) - no, s druge strane ako sam s prijateljima i druzenje sa istim mi je ugodnije kada svako svoje troskove snosi.
Tako, da predbracni moze funkcionisati -samo je do nas da se tako 'set-ujemo'. :-)

da .. sve ”funkcionise” dok je tako .. pitanje je kada idila pukne .. pravno, sva imovina se dijeli na pola .. tada nastanu problemi :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#50 Re: Kako sklopiti dobar predbracni ugovor kao prevenciju razvoda?

Post by moonca »

DeNiro wrote:
moonca wrote:Poznajem nekoliko parova, u 'zrelim' godinama', koji zive skupa, jedu skupa--sve rade skupa no raspolaganje novca je individualno i obe strane ucestvuju jednako u raspodjeli troskova.
Meni to izgleda zamorno- jer mi lici na svakodnevno -pracenje ko sta placa- :-) - no, s druge strane ako sam s prijateljima i druzenje sa istim mi je ugodnije kada svako svoje troskove snosi.
Tako, da predbracni moze funkcionisati -samo je do nas da se tako 'set-ujemo'. :-)

da .. sve ”funkcionise” dok je tako .. pitanje je kada idila pukne .. pravno, sva imovina se dijeli na pola .. tada nastanu problemi :)
Ako nista - na to smo vec upoznati - pa se i to regulise tokom zajednickog zivota. Takodje vidjeno da i parovi sa jednim racunom - pri prestanku idile nadju nacina da jednu stranu -opljackaju. Nije fer- no, ko to gleda kada dodje do toga. :-)
Post Reply