Kako se zarazih?

Moderator: O'zone

User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Kako se zarazih?

Post by apsidejzi »

Jedna komplementarna tema sa temom: "Iskustva sa koronavirusom" gdje bih volio da svako ko je imao koronu, napise sta misli kako ju je dobio. Da dobijemo neku generalnu sliku kako se ko zarazi. Da li je u pitanju bliski kontakt sa zarazenom osobom duzi od 15 minuta? Da li je neredovna higijena ruku? Da li je bila bezobzirnost?

Ja sam bio u veoma bliskom kontaktu sa pozitivnom osobom. Devet sata smo radili u istoj prostoriji, dirali alate, eksere, materijale, masine. Disali isti zrak. Tek na kraju radnog dana ga zove doktor i kaze da je pozitivan. Nije imao nekih simptoma, mozda je bio i lazni pozitivni test... Deset dana kasnije, NISTA. Ova osoba je bila sa jos desetak drugih osoba i svi smo se testirali i svi smo negativni.

Dakle, ocito je da biti pozitivan ne znaci siriti virus dalje. Kako si se ti, koji si imao/imala virus zarazio?
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#2 Re: Kako se zarazih?

Post by pizarro »

odlicna tema.
i mene ovo zanima ali necu direktno da pitam i pristajem ljudima na muku :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#3 Re: Kako se zarazih?

Post by banjaluka078 »

Ja sam jako pazila, uvijek maska, dezinfekcija, higijena, ništa kafana (osim dok su bašte radile, uz Vrbas, svakako nema gužve gdje pijem kafu), nisam koristila gradski prevoz, kupovina obično u velikom marketu u kojem se može držati razmak, obavezan razmak od ljudi, niko od osoba s kojima sam kontaktirala privatno nije bio pozitivan...i opet sam fasovala, nemam pojma otkud.
Jedina pretpostavka je da je zaraza ili došla dokumentacijom u firmi (to baš nagađam), jer je bilo zaraženih kolega, ili od onih par budala koji čim mi uđu u kancelariju skinu masku da se bolje vide i čuju.
Druga mogućnost je da sam ja prvo zaradila neku virozu i da sam onda pokupila virus u kovid ambulanti kad su me poslali zbog visoke temperature i kašlja. Mada sam i tamo poštovala sva pravila, kući odmah prala svu odjeću, sebe, dezinfikovala tašnu, telefon...

U principu, nemam pojma.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#4 Re: Kako se zarazih?

Post by apsidejzi »

Koliko sam mogao upratiti statistiku na zapadu, glavno mjesto sirenja je na radnom mjestu, a zatim unutar porodice.
Benjo34
Posts: 1991
Joined: 21/01/2018 00:49

#5 Re: Kako se zarazih?

Post by Benjo34 »

Ja ne znam kako se nisam zarazio.

Boravio sam u kancelariji sa pozitivnim osobama, nekoliko dana..dan, dva me blago glava bolila, nista posebno, 3 osobe sa upalom pluca, 4 sa blagim simptomima, meni sem glavobolje te, 2 dana, ništa. Zaista ne kontam, mislim, drago mi naravno ali, gotovo mi nevjerovatno da sam to izbjegao a tako blizu hah
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#6 Re: Kako se zarazih?

Post by bandit_mo »

Moj muž se zarazio na sjelu/momačkoj. 20ak likova za stolom, pjevanje, urlanje, harmonika... jedan je valjda već zaražen bio i 4. dan eto i njemu simptoma.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#7 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

Benjo34 wrote: 18/11/2020 08:32 Ja ne znam kako se nisam zarazio.

Boravio sam u kancelariji sa pozitivnim osobama, nekoliko dana..dan, dva me blago glava bolila, nista posebno, 3 osobe sa upalom pluca, 4 sa blagim simptomima, meni sem glavobolje te, 2 dana, ništa. Zaista ne kontam, mislim, drago mi naravno ali, gotovo mi nevjerovatno da sam to izbjegao a tako blizu hah
Ko kaze da se nisi zarazio? Mi nemamo nikakav uvid u broj asimptomatskih slucajeva zbog kriterija za testiranje..
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#8 Re: Kako se zarazih?

Post by ovo_malo_duse »

apsidejzi wrote: 18/11/2020 01:41 Koliko sam mogao upratiti statistiku na zapadu, glavno mjesto sirenja je na radnom mjestu, a zatim unutar porodice.
Ne zaboravi skole...
Nama je mala donjela iz skole, pola razreda roditelja zaglavilo djeca nisu ni osjetila..
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#9 Re: Kako se zarazih?

Post by broj dva »

Meni su sihire bacili.
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#10 Re: Kako se zarazih?

Post by zposao »

laik1981 wrote: 18/11/2020 10:06
Benjo34 wrote: 18/11/2020 08:32 Ja ne znam kako se nisam zarazio.

Boravio sam u kancelariji sa pozitivnim osobama, nekoliko dana..dan, dva me blago glava bolila, nista posebno, 3 osobe sa upalom pluca, 4 sa blagim simptomima, meni sem glavobolje te, 2 dana, ništa. Zaista ne kontam, mislim, drago mi naravno ali, gotovo mi nevjerovatno da sam to izbjegao a tako blizu hah
Ko kaze da se nisi zarazio? Mi nemamo nikakav uvid u broj asimptomatskih slucajeva zbog kriterija za testiranje..
I ja sam mišljenja da ovu koronu najviše šire asimptomatski slučajevi, to jest oni koji ne razviju bolest nego su samo inficirani pa šire dalje infekciju.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#11 Re: Kako se zarazih?

Post by madner »

Dedo na unuka, sin na tatu. :D

Djeca odlicna, mogu ovako zaraziti pola grada.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#12 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

zposao wrote: 18/11/2020 10:19
laik1981 wrote: 18/11/2020 10:06
Benjo34 wrote: 18/11/2020 08:32 Ja ne znam kako se nisam zarazio.

Boravio sam u kancelariji sa pozitivnim osobama, nekoliko dana..dan, dva me blago glava bolila, nista posebno, 3 osobe sa upalom pluca, 4 sa blagim simptomima, meni sem glavobolje te, 2 dana, ništa. Zaista ne kontam, mislim, drago mi naravno ali, gotovo mi nevjerovatno da sam to izbjegao a tako blizu hah
Ko kaze da se nisi zarazio? Mi nemamo nikakav uvid u broj asimptomatskih slucajeva zbog kriterija za testiranje..
I ja sam mišljenja da ovu koronu najviše šire asimptomatski slučajevi, to jest oni koji ne razviju bolest nego su samo inficirani pa šire dalje infekciju.
Dosta simptoma ljudi i ignorisu smatrajuci da se radi o prehladi.. Ljudi uglavnom reaguju samo kada je u pitanju povisena temperatura, a masa je i takvih koji to nikome ne prijavljuju i ako temperatura prodje za dan-dva vracaju se svakodnevnim aktivnostima..
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#13 Re: Kako se zarazih?

Post by zposao »

laik1981 wrote: 18/11/2020 10:29
zposao wrote: 18/11/2020 10:19
laik1981 wrote: 18/11/2020 10:06
Ko kaze da se nisi zarazio? Mi nemamo nikakav uvid u broj asimptomatskih slucajeva zbog kriterija za testiranje..
I ja sam mišljenja da ovu koronu najviše šire asimptomatski slučajevi, to jest oni koji ne razviju bolest nego su samo inficirani pa šire dalje infekciju.
Dosta simptoma ljudi i ignorisu smatrajuci da se radi o prehladi.. Ljudi uglavnom reaguju samo kada je u pitanju povisena temperatura, a masa je i takvih koji to nikome ne prijavljuju i ako temperatura prodje za dan-dva vracaju se svakodnevnim aktivnostima..
Ma ima svega toga, ali generalno sam se razočarao u ljude. Imao sam prije korone puno vece mišljenje o mnogima.
Danas nakon toliko mjeseci ove korone i toliko težih i smrtnih slučajeva kada moraš nekoga preklinjati da stavi hebenu masku na usta kad ulazi u prodavnicu ne zna čovjek šta bi mislio je li to čovjek ili životinja.

Imam osjećaj i da je država digla ruke od ovog, ko osta osta...
Ispočetka su se pratili kontakti, rizičnima se utučivali nalozi obavezne izolacije, policija obilazila i provjeravala, trebala 2 uzastopna negativna testa da možeš izac među narod...
Sada nista od toga više ne primjetim.

Dosta slucajeva ima gdje zarazeni uopce nisu dobili nikakav nalog o obaveznoj izolaciji, a pogotovo to više ne rade za članove kućanstva.

Vjerovatno prevelik broj zaraženih dnevno imamo da se sve to može više upratiti.

Stekao sam dojam da je dobar dio građana jednostavno nepismena i bezobrazna stoka. Nemam drugog objašnjenja za slučajeve gdje se zna da je neko u kući zaražen a drugi član iz kuće normalno bez maske hoda po gradu i ide na posao.
User avatar
geralt
Posts: 5184
Joined: 14/09/2017 12:45

#14 Re: Kako se zarazih?

Post by geralt »

U kancelariji. Imali smo 5 testom potvrdjenih, simptomatskih slucajeva, od kojih su se dva razvila u upale pluca. Neki nosili maske, neki nisu, neki nosili pa skidali. Ko je tacno donio u kancelariju ne znam, jer su se svi zarazili u dan-dva razlike.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#15 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

zposao wrote: 18/11/2020 11:04
laik1981 wrote: 18/11/2020 10:29
zposao wrote: 18/11/2020 10:19

I ja sam mišljenja da ovu koronu najviše šire asimptomatski slučajevi, to jest oni koji ne razviju bolest nego su samo inficirani pa šire dalje infekciju.
Dosta simptoma ljudi i ignorisu smatrajuci da se radi o prehladi.. Ljudi uglavnom reaguju samo kada je u pitanju povisena temperatura, a masa je i takvih koji to nikome ne prijavljuju i ako temperatura prodje za dan-dva vracaju se svakodnevnim aktivnostima..
Ma ima svega toga, ali generalno sam se razočarao u ljude. Imao sam prije korone puno vece mišljenje o mnogima.
Danas nakon toliko mjeseci ove korone i toliko težih i smrtnih slučajeva kada moraš nekoga preklinjati da stavi hebenu masku na usta kad ulazi u prodavnicu ne zna čovjek šta bi mislio je li to čovjek ili životinja.

Imam osjećaj i da je država digla ruke od ovog, ko osta osta...
Ispočetka su se pratili kontakti, rizičnima se utučivali nalozi obavezne izolacije, policija obilazila i provjeravala, trebala 2 uzastopna negativna testa da možeš izac među narod...
Sada nista od toga više ne primjetim.

Dosta slucajeva ima gdje zarazeni uopce nisu dobili nikakav nalog o obaveznoj izolaciji, a pogotovo to više ne rade za članove kućanstva.

Vjerovatno prevelik broj zaraženih dnevno imamo da se sve to može više upratiti.

Stekao sam dojam da je dobar dio građana jednostavno nepismena i bezobrazna stoka. Nemam drugog objašnjenja za slučajeve gdje se zna da je neko u kući zaražen a drugi član iz kuće normalno bez maske hoda po gradu i ide na posao.
Nemoguce je ovo kontrolisati kada se rasiri u ovolikoj mjeri. Kada je u gradu 10000 ljudi u izolaciji nema te policije koja ih sve moze obici za dan. Plus su tu hiljade ljudi sa simptomima, a koji nisu ni u kakvom sistemu jer u dosta slucajeva i nisu u mogucnosti prijaviti simptome jer im se niko ne javlja u ambulantama, a mnogi i ne zele da prijavljuju vec ignorisu. Porodicne klastere je tesko drzati u kuci citavo vrijeme. Neko ce otici po namirnice, po lijekove i sl. Za pravu kontrolu je potrebna jaka infrastruktura. Mi infrastrukture nemamo. Vidio si neki dan situaciju u Vrazovoj. 50 ljudi se gura i nadvikuje u cekaonici, a bar ih je pola zarazenih.. Sve se svodi na induvidualne odluke, a 100 ljudi, 100 cudi..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#16 Re: Kako se zarazih?

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 18/11/2020 11:28
zposao wrote: 18/11/2020 11:04
laik1981 wrote: 18/11/2020 10:29
Dosta simptoma ljudi i ignorisu smatrajuci da se radi o prehladi.. Ljudi uglavnom reaguju samo kada je u pitanju povisena temperatura, a masa je i takvih koji to nikome ne prijavljuju i ako temperatura prodje za dan-dva vracaju se svakodnevnim aktivnostima..
Ma ima svega toga, ali generalno sam se razočarao u ljude. Imao sam prije korone puno vece mišljenje o mnogima.
Danas nakon toliko mjeseci ove korone i toliko težih i smrtnih slučajeva kada moraš nekoga preklinjati da stavi hebenu masku na usta kad ulazi u prodavnicu ne zna čovjek šta bi mislio je li to čovjek ili životinja.

Imam osjećaj i da je država digla ruke od ovog, ko osta osta...
Ispočetka su se pratili kontakti, rizičnima se utučivali nalozi obavezne izolacije, policija obilazila i provjeravala, trebala 2 uzastopna negativna testa da možeš izac među narod...
Sada nista od toga više ne primjetim.

Dosta slucajeva ima gdje zarazeni uopce nisu dobili nikakav nalog o obaveznoj izolaciji, a pogotovo to više ne rade za članove kućanstva.

Vjerovatno prevelik broj zaraženih dnevno imamo da se sve to može više upratiti.

Stekao sam dojam da je dobar dio građana jednostavno nepismena i bezobrazna stoka. Nemam drugog objašnjenja za slučajeve gdje se zna da je neko u kući zaražen a drugi član iz kuće normalno bez maske hoda po gradu i ide na posao.
Nemoguce je ovo kontrolisati kada se rasiri u ovolikoj mjeri. Kada je u gradu 10000 ljudi u izolaciji nema te policije koja ih sve moze obici za dan. Plus su tu hiljade ljudi sa simptomima, a koji nisu ni u kakvom sistemu jer u dosta slucajeva i nisu u mogucnosti prijaviti simptome jer im se niko ne javlja u ambulantama. Porodicne klastere je tesko drzati u kuci citavo vrijeme. Neko ce otici po namirnice, po lijekove i sl. Za pravu kontrolu je potrebna jaka infrastruktura. Mi infrastrukture nemamo. Vidio si neki dan situaciju u Vrazovoj. 50 ljudi se gura i nadvikuje u cekaonici, a bar ih je pola zarazenih.. Sve se svodi na induvidualne odluke, a 100 ljudi, 100 cudi..
A kako smo dosli do tih 10.000 slucajeva? Ili je kako ti forumas pise ipak uticala neodgovornost gradjana?

Edit: super mi je kako amnestiras ljude koji u doba korone iako imaju bilo kakve simptome odluce da je ok vratiti se normalnim aktivnostima :thumbup:
Hoces sutra isto rece za nekoga ko prolazi kroz crveno?
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#17 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

@Mogy87 Siguran sam da si ti sveznajuca koja zna sve odgovore. Zna se gdje se virus najcesce siri. Receno nam je bezbroj puta. Krivi su pojedinci medju gradjanima, a ne nikako gradjani. A da bi se ti pojedinci kontrolisali potreban je funkcionalan sistem koga nema.

I ne amnestiram ja nikoga. Ja samo kazem kako je u stvarnosti. Gdje ti tacno vidis da je nekoga amnestiram za bilo sta? Mani se spinovanja. Nije vise interesantno..
Last edited by laik1981 on 18/11/2020 11:38, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#18 Re: Kako se zarazih?

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 18/11/2020 11:36 @Mogy87 Siguran sam da si ti sveznajuca koja zna sve odgovore. Zna se gdje se virus najcesce siri. Receno nam je bezbroj puta. Krivi su pojedinci medju gradjanima, a ne nikako gradjani. A da bi se ti pojedinci kontrolisali potreban je funkcionalan sistem koga nema.
Ili su potrebni odgovorni gradjani koji na posao (ili bilo gdje drugo) koji je glavni izvor zaraze nece ici ukoliko su imali bilo kakve simptome. Ah da, tesko se od toplog odvojiti bolje je siriti zarazu okolo.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#19 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:37
laik1981 wrote: 18/11/2020 11:36 @Mogy87 Siguran sam da si ti sveznajuca koja zna sve odgovore. Zna se gdje se virus najcesce siri. Receno nam je bezbroj puta. Krivi su pojedinci medju gradjanima, a ne nikako gradjani. A da bi se ti pojedinci kontrolisali potreban je funkcionalan sistem koga nema.
Ili su potrebni odgovorni gradjani koji na posao (ili bilo gdje drugo) koji je glavni izvor zaraze nece ici ukoliko su imali bilo kakve simptome. Ah da, tesko se od toplog odvojiti bolje je siriti zarazu okolo.
Neki ce ici gdje god zele taman da je kuga u pitanju jer nema sistema koji ce ih u tome sprijeciti.. Ti generalizujes.. U BiH je toliko kriminalaca, toliko raznoraznih klosara. Poznata je ona "visestruki povratnik u cinjenju krivicnih djela". Naravno da je do nefunkcionalnog sistema. Ti zelis reci da sve strpas u isti kos. Rezoni su ti kriticni.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#20 Re: Kako se zarazih?

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 18/11/2020 11:43
Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:37
laik1981 wrote: 18/11/2020 11:36 @Mogy87 Siguran sam da si ti sveznajuca koja zna sve odgovore. Zna se gdje se virus najcesce siri. Receno nam je bezbroj puta. Krivi su pojedinci medju gradjanima, a ne nikako gradjani. A da bi se ti pojedinci kontrolisali potreban je funkcionalan sistem koga nema.
Ili su potrebni odgovorni gradjani koji na posao (ili bilo gdje drugo) koji je glavni izvor zaraze nece ici ukoliko su imali bilo kakve simptome. Ah da, tesko se od toplog odvojiti bolje je siriti zarazu okolo.
Neki ce ici gdje god zele taman da je kuga u pitanju jer nema sistema koji ce ih u tome sprijeciti.. Ti generalizujes.. U BiH je toliko kriminalaca, toliko raznoraznih klosara. Poznata je ona "visestruki povratnik u cinjenju krivicnih djela". Naravno da je do nefunkcionalnog sistema. Ti zelis reci da sve strpas u isti kos. Rezoni su ti kriticni.
Da. A ti to amnestiras recenicom "koliko ljudi toliko cudi" ko da vole eurokrem takovo vise od nutele, a ne cine krivicno djelo ugrozavanja tudjeg zdravlja svjesno.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#21 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:45
laik1981 wrote: 18/11/2020 11:43
Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:37
Ili su potrebni odgovorni gradjani koji na posao (ili bilo gdje drugo) koji je glavni izvor zaraze nece ici ukoliko su imali bilo kakve simptome. Ah da, tesko se od toplog odvojiti bolje je siriti zarazu okolo.
Neki ce ici gdje god zele taman da je kuga u pitanju jer nema sistema koji ce ih u tome sprijeciti.. Ti generalizujes.. U BiH je toliko kriminalaca, toliko raznoraznih klosara. Poznata je ona "visestruki povratnik u cinjenju krivicnih djela". Naravno da je do nefunkcionalnog sistema. Ti zelis reci da sve strpas u isti kos. Rezoni su ti kriticni.
Da. A ti to amnestiras recenicom "koliko ljudi toliko cudi" ko da vole eurokrem takovo vise od nutele, a ne cine krivicno djelo ugrozavanja tudjeg zdravlja svjesno.
Nije to amnestiranje nego cinjenica. Svi se razlikujemo. Tako je bilo i prije korone, a tako ce biti dok postoje ljudi. Ako je sve prepusteno na iduvidualnu odgovornost, zbog nemoci i nepostojanja sistema, onda ne mozemo govoriti o kolektivnoj odgovornosti. Mozemo samo o induvidualnoj. Ti previse banalizujes i bombardujes povrsnoscu.
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#22 Re: Kako se zarazih?

Post by Horke »

Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:37
laik1981 wrote: 18/11/2020 11:36 @Mogy87 Siguran sam da si ti sveznajuca koja zna sve odgovore. Zna se gdje se virus najcesce siri. Receno nam je bezbroj puta. Krivi su pojedinci medju gradjanima, a ne nikako gradjani. A da bi se ti pojedinci kontrolisali potreban je funkcionalan sistem koga nema.
Ili su potrebni odgovorni gradjani koji na posao (ili bilo gdje drugo) koji je glavni izvor zaraze nece ici ukoliko su imali bilo kakve simptome. Ah da, tesko se od toplog odvojiti bolje je siriti zarazu okolo.
Prije ce biti da je potrebma drzava.
U jednoj poznatoj i cjenenoj firmi u BiH svi su prijavljeni na minimalac, razliku dobijaju na ruke, ne znaju ni sta je to. Receno im je da u slucaju da moraju u izolaciju idu na neplaceno. Ljudi cija plata nije ni 500 km. I sta ce on da uradi ako ima blagu sliku? Temperaturu neku nisku i to je to. Treba kuci donjeti pare. Ako je tako u brendiranoj firmi, kako je u ostalim? Vecina ljudi ne dobiva to. Da ne govorimo o problemu dobivanja doznaka za asimptomaticne. Rjesenje o izolaciji odavno ne daju.

Olako mi osudjujemo ljude.

Drzava je jedini i glavni krivac.
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#23 Re: Kako se zarazih?

Post by Ali_G »

Benjo34 wrote: 18/11/2020 08:32 Ja ne znam kako se nisam zarazio.

Boravio sam u kancelariji sa pozitivnim osobama, nekoliko dana..dan, dva me blago glava bolila, nista posebno, 3 osobe sa upalom pluca, 4 sa blagim simptomima, meni sem glavobolje te, 2 dana, ništa. Zaista ne kontam, mislim, drago mi naravno ali, gotovo mi nevjerovatno da sam to izbjegao a tako blizu hah
Ta glavobolja ti je bila simptom
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#24 Re: Kako se zarazih?

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 18/11/2020 11:54
Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:45
laik1981 wrote: 18/11/2020 11:43
Neki ce ici gdje god zele taman da je kuga u pitanju jer nema sistema koji ce ih u tome sprijeciti.. Ti generalizujes.. U BiH je toliko kriminalaca, toliko raznoraznih klosara. Poznata je ona "visestruki povratnik u cinjenju krivicnih djela". Naravno da je do nefunkcionalnog sistema. Ti zelis reci da sve strpas u isti kos. Rezoni su ti kriticni.
Da. A ti to amnestiras recenicom "koliko ljudi toliko cudi" ko da vole eurokrem takovo vise od nutele, a ne cine krivicno djelo ugrozavanja tudjeg zdravlja svjesno.
Nije to amnestiranje nego cinjenica. Svi se razlikujemo. Tako je bilo i prije korone, a tako ce biti dok postoje ljudi. Ako je sve prepusteno na iduvidualnu odgovornost, zbog nemoci i nepostojanja sistema, onda ne mozemo govoriti o kolektivnoj odgovornosti. Mozemo samo o induvidualnoj. Ti previse banalizujes i bombardujes povrsnoscu.
Mozemo se razlikovati u tome kakvu ko cokoladu voli, voli li skijanje ili more, ali ovdje su ljudski zivoti u pitanju.
I ne mogu prihvatiti da smo tolika goveda da pali samo sila. Ljudi su razumna bica. Trebali bi se tako ponasati.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#25 Re: Kako se zarazih?

Post by Milenkov buraz »

U principu prvo pravilo je da nema pravila, možeš se zaraziti na hodniku i u prolazu, malo vjerovatno ali moguće. Dakle ne vrijedni o tome razmišjati. Nego je li ko radio nalaz na vitamin D, kažu da dobar dio onih sa lošijom slikom ima manjak vitamina D generalno.
Locked