Kako se zarazih?

Moderator: O'zone

laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#26 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 18/11/2020 12:00
laik1981 wrote: 18/11/2020 11:54
Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:45

Da. A ti to amnestiras recenicom "koliko ljudi toliko cudi" ko da vole eurokrem takovo vise od nutele, a ne cine krivicno djelo ugrozavanja tudjeg zdravlja svjesno.
Nije to amnestiranje nego cinjenica. Svi se razlikujemo. Tako je bilo i prije korone, a tako ce biti dok postoje ljudi. Ako je sve prepusteno na iduvidualnu odgovornost, zbog nemoci i nepostojanja sistema, onda ne mozemo govoriti o kolektivnoj odgovornosti. Mozemo samo o induvidualnoj. Ti previse banalizujes i bombardujes povrsnoscu.
Mozemo se razlikovati u tome kakvu ko cokoladu voli, voli li skijanje ili more, ali ovdje su ljudski zivoti u pitanju.
I ne mogu prihvatiti da smo tolika goveda da pali samo sila. Ljudi su razumna bica. Trebali bi se tako ponasati.
Pa da. Zato svaka mahala ima po nekoliko dilera i visestruko presudjenih kriminalaca. Zato ulicama slobodno setaju kriminalci razlicitih profila. Sve zato jer su ljudi razumna bica. Ti pricas o nekom imaginarnom svijetu, a ja pricam o realnom.. U realnom svijetu je potreban funkcionalan i pravedan sistem inace imas anarhiju.
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#27 Re: Kako se zarazih?

Post by Benjo34 »

laik1981 wrote: 18/11/2020 10:06
Benjo34 wrote: 18/11/2020 08:32 Ja ne znam kako se nisam zarazio.

Boravio sam u kancelariji sa pozitivnim osobama, nekoliko dana..dan, dva me blago glava bolila, nista posebno, 3 osobe sa upalom pluca, 4 sa blagim simptomima, meni sem glavobolje te, 2 dana, ništa. Zaista ne kontam, mislim, drago mi naravno ali, gotovo mi nevjerovatno da sam to izbjegao a tako blizu hah
Ko kaze da se nisi zarazio? Mi nemamo nikakav uvid u broj asimptomatskih slucajeva zbog kriterija za testiranje..
Ja sam nakon pojave prvog simptoma osobe s kojom sam bio u kontaktu, a za koju se poslije utvrdilo da je pozitivna, izolirao se na 15 dana, baš iz tog razloga
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#28 Re: Kako se zarazih?

Post by Mogy87 »

Horke wrote: 18/11/2020 11:55
Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:37
laik1981 wrote: 18/11/2020 11:36 @Mogy87 Siguran sam da si ti sveznajuca koja zna sve odgovore. Zna se gdje se virus najcesce siri. Receno nam je bezbroj puta. Krivi su pojedinci medju gradjanima, a ne nikako gradjani. A da bi se ti pojedinci kontrolisali potreban je funkcionalan sistem koga nema.
Ili su potrebni odgovorni gradjani koji na posao (ili bilo gdje drugo) koji je glavni izvor zaraze nece ici ukoliko su imali bilo kakve simptome. Ah da, tesko se od toplog odvojiti bolje je siriti zarazu okolo.
Prije ce biti da je potrebma drzava.
U jednoj poznatoj i cjenenoj firmi u BiH svi su prijavljeni na minimalac, razliku dobijaju na ruke, ne znaju ni sta je to. Receno im je da u slucaju da moraju u izolaciju idu na neplaceno. Ljudi cija plata nije ni 500 km. I sta ce on da uradi ako ima blagu sliku? Temperaturu neku nisku i to je to. Treba kuci donjeti pare. Ako je tako u brendiranoj firmi, kako je u ostalim? Vecina ljudi ne dobiva to. Da ne govorimo o problemu dobivanja doznaka za asimptomaticne. Rjesenje o izolaciji odavno ne daju.

Olako mi osudjujemo ljude.

Drzava je jedini i glavni krivac.
Razumijem sta zelis reci. I u pravu si.
Drzava je "gazdama" omogucila da poslovna carstva izgrade na taj nacin. To nije od juce. E kad sistem ne postoji (sto je cinjenica) jedino sto ostaje je individualna odgovornost.
Vjeruj mi, ja svakoj osobi koja je uprkos katastrofalnom sistemu koji onemogucava da budes odgovoran pronasla neki nacin da ostane kuci imam potrebu reci hvala.
Ja ne bi mogla zivjeti sa spoznajom da sam nekoga poslala na Podhrastove ni za milione.
Horke
Posts: 513
Joined: 20/11/2019 13:43

#29 Re: Kako se zarazih?

Post by Horke »

Mogy87 wrote: 18/11/2020 12:08
Horke wrote: 18/11/2020 11:55
Mogy87 wrote: 18/11/2020 11:37
Ili su potrebni odgovorni gradjani koji na posao (ili bilo gdje drugo) koji je glavni izvor zaraze nece ici ukoliko su imali bilo kakve simptome. Ah da, tesko se od toplog odvojiti bolje je siriti zarazu okolo.
Prije ce biti da je potrebma drzava.
U jednoj poznatoj i cjenenoj firmi u BiH svi su prijavljeni na minimalac, razliku dobijaju na ruke, ne znaju ni sta je to. Receno im je da u slucaju da moraju u izolaciju idu na neplaceno. Ljudi cija plata nije ni 500 km. I sta ce on da uradi ako ima blagu sliku? Temperaturu neku nisku i to je to. Treba kuci donjeti pare. Ako je tako u brendiranoj firmi, kako je u ostalim? Vecina ljudi ne dobiva to. Da ne govorimo o problemu dobivanja doznaka za asimptomaticne. Rjesenje o izolaciji odavno ne daju.

Olako mi osudjujemo ljude.

Drzava je jedini i glavni krivac.
Razumijem sta zelis reci. I u pravu si.
Drzava je "gazdama" omogucila da poslovna carstva izgrade na taj nacin. To nije od juce. E kad sistem ne postoji (sto je cinjenica) jedino sto ostaje je individualna odgovornost.
Vjeruj mi, ja svakoj osobi koja je uprkos katastrofalnom sistemu koji onemogucava da budes odgovoran pronasla neki nacin da ostane kuci imam potrebu reci hvala.
Ja ne bi mogla zivjeti sa spoznajom da sam nekoga poslala na Podhrastove ni za milione.
Lako je staviti na vagu svoj obicni zivot uz minimalno ustezanje s jedne strane i smrt nekog i milone s druge.

Stavi gladno djete s jedne strane tasa.

Nemaju svi mogucnost da se izoluju. S 1000 maraka je tesko prezivjeti. To je prezivljavanje. E sad zamisli sa prepolovljenim primanja i bez zo.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30 Re: Kako se zarazih?

Post by Mogy87 »

Horke wrote: 18/11/2020 12:15
Mogy87 wrote: 18/11/2020 12:08
Horke wrote: 18/11/2020 11:55

Prije ce biti da je potrebma drzava.
U jednoj poznatoj i cjenenoj firmi u BiH svi su prijavljeni na minimalac, razliku dobijaju na ruke, ne znaju ni sta je to. Receno im je da u slucaju da moraju u izolaciju idu na neplaceno. Ljudi cija plata nije ni 500 km. I sta ce on da uradi ako ima blagu sliku? Temperaturu neku nisku i to je to. Treba kuci donjeti pare. Ako je tako u brendiranoj firmi, kako je u ostalim? Vecina ljudi ne dobiva to. Da ne govorimo o problemu dobivanja doznaka za asimptomaticne. Rjesenje o izolaciji odavno ne daju.

Olako mi osudjujemo ljude.

Drzava je jedini i glavni krivac.
Razumijem sta zelis reci. I u pravu si.
Drzava je "gazdama" omogucila da poslovna carstva izgrade na taj nacin. To nije od juce. E kad sistem ne postoji (sto je cinjenica) jedino sto ostaje je individualna odgovornost.
Vjeruj mi, ja svakoj osobi koja je uprkos katastrofalnom sistemu koji onemogucava da budes odgovoran pronasla neki nacin da ostane kuci imam potrebu reci hvala.
Ja ne bi mogla zivjeti sa spoznajom da sam nekoga poslala na Podhrastove ni za milione.
Lako je staviti na vagu svoj obicni zivot uz minimalno ustezanje s jedne strane i smrt nekog i milone s druge.

Stavi gladno djete s jedne strane tasa.

Nemaju svi mogucnost da se izoluju. S 1000 maraka je tesko prezivjeti. To je prezivljavanje. E sad zamisli sa prepolovljenim primanja i bez zo.
Odgovorila sam ti na drugoj temi jer je drugi forumas u pravu da ova tema nije za ovakve rasprave vec konkretna iskustva.
Izvinjavam se ostalim radi zatrpavanja.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#31 Re: Kako se zarazih?

Post by ovo_mi_je_nick »

bandit_mo wrote: 18/11/2020 08:38 Moj muž se zarazio na sjelu/momačkoj. 20ak likova za stolom, pjevanje, urlanje, harmonika... jedan je valjda već zaražen bio i 4. dan eto i njemu simptoma.
Ja mislim da je "jedna" imala 19 kod :lol:
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#32 Re: Kako se zarazih?

Post by bandit_mo »

ovo_mi_je_nick wrote: 18/11/2020 12:42
bandit_mo wrote: 18/11/2020 08:38 Moj muž se zarazio na sjelu/momačkoj. 20ak likova za stolom, pjevanje, urlanje, harmonika... jedan je valjda već zaražen bio i 4. dan eto i njemu simptoma.
Ja mislim da je "jedna" imala 19 kod :lol:
Mirna sam pored svega što nije godina milfa :D
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#33 Re: Kako se zarazih?

Post by Juni »

Milenkov buraz wrote: 18/11/2020 12:00 U principu prvo pravilo je da nema pravila, možeš se zaraziti na hodniku i u prolazu, malo vjerovatno ali moguće. Dakle ne vrijedni o tome razmišjati. Nego je li ko radio nalaz na vitamin D, kažu da dobar dio onih sa lošijom slikom ima manjak vitamina D generalno.
Ma većina ljudi na ovim geografskim sirinama ima manjak D vitamina, pogotovo zimi. Tamnoputije osobe su ekstra pogođene.
Ja sam jednom davno vadila nalaze sredinom septembra i bio mi je nešto ispod normale, što znači da mi organizam ni ljeti nije u stanju da akumulira unutar referentnih vrijednosti, a puno vremena provodim napolju, na planini, to ljeto sam bila 3 sedmice na moru.Od tada se suplementiram 10.000 iu dnevno, a tim što u mjesecima bez r u normalnoj situaciji pravim pauzu. Ovo ljeto sam napravila samo 1, 5 mjesec pauzu. Za bolju absorpciju uzimam magnezij i b kompleks i pijem dosta vode.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#34 Re: Kako se zarazih?

Post by Milenkov buraz »

Juni wrote: 18/11/2020 13:24
Milenkov buraz wrote: 18/11/2020 12:00 U principu prvo pravilo je da nema pravila, možeš se zaraziti na hodniku i u prolazu, malo vjerovatno ali moguće. Dakle ne vrijedni o tome razmišjati. Nego je li ko radio nalaz na vitamin D, kažu da dobar dio onih sa lošijom slikom ima manjak vitamina D generalno.
Ma većina ljudi na ovim geografskim sirinama ima manjak D vitamina, pogotovo zimi. Tamnoputije osobe su ekstra pogođene.
Ja sam jednom davno vadila nalaze sredinom septembra i bio mi je nešto ispod normale, što znači da mi organizam ni ljeti nije u stanju da akumulira unutar referentnih vrijednosti, a puno vremena provodim napolju, na planini, to ljeto sam bila 3 sedmice na moru.Od tada se suplementiram 10.000 iu dnevno, a tim što u mjesecima bez r u normalnoj situaciji pravim pauzu. Ovo ljeto sam napravila samo 1, 5 mjesec pauzu. Za bolju absorpciju uzimam magnezij i b kompleks i pijem dosta vode.
10.000ui jedinica dnevno? :shock: Jesi li sigurna? Ja sam zadnja dva mjeseca počeo uzimati 5600ui jedinica ali sedmično, tako je propisano na pakovanju i da sve preko treba savjetovati ljekara radi srca jer navodno može biti štetno prekomjerno uzimanje vitamina D. Uzimam i kompleks vitaminc+cink plus dodatno ponekad i selen.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#35 Re: Kako se zarazih?

Post by banjaluka078 »

Juni wrote: 18/11/2020 13:24
Ma većina ljudi na ovim geografskim sirinama ima manjak D vitamina, pogotovo zimi. Tamnoputije osobe su ekstra pogođene.
Ja sam jednom davno vadila nalaze sredinom septembra i bio mi je nešto ispod normale, što znači da mi organizam ni ljeti nije u stanju da akumulira unutar referentnih vrijednosti, a puno vremena provodim napolju, na planini, to ljeto sam bila 3 sedmice na moru.Od tada se suplementiram 10.000 iu dnevno, a tim što u mjesecima bez r u normalnoj situaciji pravim pauzu. Ovo ljeto sam napravila samo 1, 5 mjesec pauzu. Za bolju absorpciju uzimam magnezij i b kompleks i pijem dosta vode.
Prijateljski savjet: ne toliku dozu i provjeri stanje bubrega. Te doze se piju samo jako kratko i pod nadzorom ljekara. Ja sam bila sa ozbiljnim deficitom, ne "nešto ispod normale", nego u tragovima, pa nikad nisam uzimala preko 3000 jedinica dnevno. I to uz nadzor ljekara.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#36 Re: Kako se zarazih?

Post by ovo_malo_duse »

A zasto Mogy87 spinuje. Sta je napisala pogresno. Treba zavest totalni policijski 14 dana najmanje jer vise se ne zna ni koje pozitivan a ko nije...

Kad je u Konjicu bio prvi klaster.. Policjska blokada i izolacija i nije se virus prosirio van porodica ovih koji su bili na partiju... 2- 3 mjeseca bilo skroz bila situacija ok. Raja se i cuvala. 1, 2 slucja koji bi se odmah upratili izolovali i nije bilo sirenja iako je i tad bilo indijanaca koje je bolila neka stvar.

Od prije 2-3 mjeseca od kad je sve olabavilo i raja se opustila, + budale koje zaboli neka stvar i politika ma nista je to samo gripa kampanja od tad je sve eksplodiralo. Ljudi umiru redom . Kod mojih u komsiluku 4_oro od 50 -70 godina starosti i to ljudi koji nisu imali nekih posebnih problema. Niko vise ne zna ko je pozitivan a ko nije. Molis boga da ti starci nedobiju.

Zbog odnosa ovih ne odgovornih smo ovdje gdje jesmo a u principu je vecina stoka kojoj treba udba, jer ne zna drugacije. Al sta da ocekujemo kad su nam glavni ovi pametni kojima su 5G spinovi i Halima iz Cekrcica sto ceka Bila da je chipuje glavni.Ne mogu da pisem svasta poslace me u Banovice .
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#37 Re: Kako se zarazih?

Post by Naslovnica »

Kao neko kome je jučer isteklo 14 dana izolacije, samo da se tuspasim da pojma nemam gdje sam se mogao zaraziti.
Džaba mi što ja nosim masku kada je 95% ljudi na poslu ne nosi, tako da je to najvjerojatnije bilo na poslu. Ali tamo smo zaglavili samo ja i jedan mlađi momak, svi ostali, uključujući i starkelje koji se baš ničega nisu pridržavali su OK.
Elem, apsolutno sam protiv ideja vezano za 14 dana totalnog policijskog sata jer virus time neće nestati. U teoriji to zvuči moguće, ali u praksi nije moguće, pogotovu što mi nismo ostrvska država. Da ne govorim da mi kao 🍌 država to sebi ne možemo ni priuštiti, ionako nam je raspad sistema i bez korone.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#38 Re: Kako se zarazih?

Post by Ali_G »

Milenkov buraz wrote: 18/11/2020 12:00 U principu prvo pravilo je da nema pravila, možeš se zaraziti na hodniku i u prolazu, malo vjerovatno ali moguće. Dakle ne vrijedni o tome razmišjati. Nego je li ko radio nalaz na vitamin D, kažu da dobar dio onih sa lošijom slikom ima manjak vitamina D generalno.
Ja sam imao blazu sliku. Od aprila uzimao do 2000IJ dnevno. Nivo vitamina D mi je 35. U lab rekose da je to optimalno. Za odrasle muskarce je ispod 25 deficijencija. I rece da mogu slobodno nastaviti sa 2000IJ dok je period zime.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#39 Re: Kako se zarazih?

Post by Naslovnica »

Kolega zbog multiple dnevno uzima 5000IJ, mislim da mu je stanje stabilno zadnje 4 godine.
Mnogi multipla skleroza bolesnici uzimaju mnogo veće doze i kunu se u D vitamin.
Mislim, to je sasvim drugi aspekt priče o D vitaminu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#40 Re: Kako se zarazih?

Post by Mogy87 »

Opet ja u off topic, ali mozda nekom bude od pomoci. Osobe s viskom kilograma vrlo cesto imaju manjak dosta nutrijenata, ukljucujuci vitamin D. Ukoliko se ne okrenu zdravom zivotu sto bi bilo najbolje, potrebno je provjeriti status i uvesti suplementaciju.

https://hrcak.srce.hr/index.php?show=cl ... zik=255069
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#41 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

Naslovnica wrote: 18/11/2020 15:34 Kolega zbog multiple dnevno uzima 5000IJ, mislim da mu je stanje stabilno zadnje 4 godine.
Mnogi multipla skleroza bolesnici uzimaju mnogo veće doze i kunu se u D vitamin.
Mislim, to je sasvim drugi aspekt priče o D vitaminu.
Ja znam osobu koja isto boluje od multiple i uzima 40000ui dnevno.. Maksimalna dozvoljena doza za bebe do jedne godine je 1500iu. Ove doze od 2-3000 su minimalne za odrasle u zimskom periodu kada nema sunca. Stariji trebaju da uzimaju i vise.. Najbolje bi bilo provjeriti nivo vitamina d pa onda uzimati u nekim proracunatim dozama, ali danas nije tako jednostavno doci do tih nalaza..
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#42 Re: Kako se zarazih?

Post by banjaluka078 »

laik1981 wrote: 18/11/2020 16:00 Ja znam osobu koja isto boluje od multiple i uzima 40000ui dnevno.. Maksimalna dozvoljena doza za bebe do jedne godine je 1500iu. Ove doze od 2-3000 su minimalne za odrasle u zimskom periodu kada nema sunca. Stariji trebaju da uzimaju i vise.. Najbolje bi bilo provjeriti nivo vitamina d pa onda uzimati u nekim proracunatim dozama, ali danas nije tako jednostavno doci do tih nalaza..
Da, ali to je uzimanje D vitamina kao terapije, pod nadzorom i sigurno se prate svi parametri koji treba da se prate, pogotovo što se tiče bubrega. U stvari bi bilo najbolje prvo imati nalaz (koji privatno i nije nešto strašno skup, oko 30 KM), pa na osnovu tog nalaza i po savjetu ljekara piti neku određenu dozu. Nije ista potreba mene, moje majke ili nekog u ranim tridesetim, kao ni u različitim godišnjim dobima. Takođe, ljekar će uzeti u obzir i ostala stanja i oboljenja...neko ko ima usporen rad štitne žlijezde, sigurno ima manajk D vitamina. Isto kao što će osoba na određenim lijekovima za dijabetes ili insulinsku rezistenciju imati manjak B vitamina.
Zato treba uzimati po savjetu i u dogovoru, a ne kako kome padne na um.
Ali čuj, kod nas narod preventivno pije Sumamed, pa nije za očekivato da će misliti da će mu previše nekog vitamina naškoditi.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#43 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

banjaluka078 wrote: 18/11/2020 16:09
laik1981 wrote: 18/11/2020 16:00 Ja znam osobu koja isto boluje od multiple i uzima 40000ui dnevno.. Maksimalna dozvoljena doza za bebe do jedne godine je 1500iu. Ove doze od 2-3000 su minimalne za odrasle u zimskom periodu kada nema sunca. Stariji trebaju da uzimaju i vise.. Najbolje bi bilo provjeriti nivo vitamina d pa onda uzimati u nekim proracunatim dozama, ali danas nije tako jednostavno doci do tih nalaza..
Da, ali to je uzimanje D vitamina kao terapije, pod nadzorom i sigurno se prate svi parametri koji treba da se prate, pogotovo što se tiče bubrega. U stvari bi bilo najbolje prvo imati nalaz (koji privatno i nije nešto strašno skup, oko 30 KM), pa na osnovu tog nalaza i po savjetu ljekara piti neku određenu dozu. Nije ista potreba mene, moje majke ili nekog u ranim tridesetim, kao ni u različitim godišnjim dobima. Takođe, ljekar će uzeti u obzir i ostala stanja i oboljenja...neko ko ima usporen rad štitne žlijezde, sigurno ima manajk D vitamina. Isto kao što će osoba na određenim lijekovima za dijabetes ili insulinsku rezistenciju imati manjak B vitamina.
Zato treba uzimati po savjetu i u dogovoru, a ne kako kome padne na um.
Ali čuj, kod nas narod preventivno pije Sumamed, pa nije za očekivato da će misliti da će mu previše nekog vitamina naškoditi.
U pravu si ali u ovim okolnostima ga je opet bolje uzimati nego ne uzimati. Jako je bitan u trenutnim okolnostima. Ja sam dobio informaciju od svog ljekara da doza od 5000iu nije visoka u zimskom periodu za zdrave osobe u srednjim godinama. Da stariji od 60 trebaju uzimati i po 10000iu. Deficit vitamina d moze biti odgovoran za mnoge zdravstvene tegobe, a jako je bitan i kao odredjeni imunomodulator. Drugarica imala problema da zatrudni godinama i oni turci iz klinike za vjestacku oplodnju joj ukljucili suplementaciju raznim vitaminima, a dali jod da uzima 15000iu d3 vitamina kao pripremu prije vjestacke oplodnje. Ona zatrudnila nakon tri mjeseca prirodnim putem :D Ustedila 5000KM. Sad jel do suplementacije ili nije ko zna. Ona misli da joj je pomoglo..
User avatar
Riddle
Posts: 8178
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#44 Re: Kako se zarazih?

Post by Riddle »

Kako mene ovo pitanje nervira. :lol:

Danas prolazim mahalom i sretnem jednog komsiju, pita kako je stari, je li se oporavio. I na kraju kaze - a gdje je pokupio? Rekoh isto gdje i ti gripu pokupis, ko to moze znati.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#45 Re: Kako se zarazih?

Post by adsubzero »

Riddle wrote: 18/11/2020 17:46 Kako mene ovo pitanje nervira. :lol:

Danas prolazim mahalom i sretnem jednog komsiju, pita kako je stari, je li se oporavio. I na kraju kaze - a gdje je pokupio? Rekoh isto gdje i ti gripu pokupis, ko to moze znati.
I mene nervira, ali iskreno znao sam i ja isto to priupitati, jbg moras nesto pitati :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#46 Re: Kako se zarazih?

Post by apsidejzi »

adsubzero wrote: 18/11/2020 18:20
Riddle wrote: 18/11/2020 17:46 Kako mene ovo pitanje nervira. :lol:

Danas prolazim mahalom i sretnem jednog komsiju, pita kako je stari, je li se oporavio. I na kraju kaze - a gdje je pokupio? Rekoh isto gdje i ti gripu pokupis, ko to moze znati.
I mene nervira, ali iskreno znao sam i ja isto to priupitati, jbg moras nesto pitati :lol:
:lol: :lol: :lol: Kazu nema glupih pitanja hahaha
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#47 Re: Kako se zarazih?

Post by SpecialOffer »

Nije mi jasno ti sto piju Sumamed preventivno ko im proda antibiotike bez recepta. :?
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#48 Re: Kako se zarazih?

Post by laik1981 »

SpecialOffer wrote: 18/11/2020 18:47 Nije mi jasno ti sto piju Sumamed preventivno ko im proda antibiotike bez recepta. :?
Dobijes recept bez problema, naravno ako ih uspijes dobiti. U crvenoj apoteci u Lukavici se moze kupiti i bez recepta, a vjerujem da moze i u nekim privatnim apotekama u gradu. Slabije su im sad kontrole po apotekama. Za dosta lijekova vise ne traze recept, npr. za analgin, za apaurin, itd..
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#49 Re: Kako se zarazih?

Post by banjaluka078 »

laik1981 wrote: 18/11/2020 20:05
Dobijes recept bez problema, naravno ako ih uspijes dobiti. U crvenoj apoteci u Lukavici se moze kupiti i bez recepta, a vjerujem da moze i u nekim privatnim apotekama u gradu. Slabije su im sad kontrole po apotekama. Za dosta lijekova vise ne traze recept, npr. za analgin, za apaurin, itd..
Ljudi kupuju teške droge, a da neće zbaviti antibiotik i Apaurin. Bilo ih je na Piku i u FB grupama za prodaju. Dosta ljudi ima poznanike u medicini, recept dobiju uz kafu.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#50 Re: Kako se zarazih?

Post by Lalena »

Mi smo baš pazili, nosili masku, dezinficirali ruke, smanjili fizičke kontakte maksimalno...
Mali se razbolio jedan vikend, nakon sedmice kada je imao nastavu u školi... ja sam dobila temperaturu 5 dana nakon njega.
Kasnije smo čuli da je jedna profesorica pozitivna... Ne mora značiti da je od nje, ali jedino moguće je da se i on zarazio u školi...
Od prvih simptoma smo u samoizolaciji tako da, na sreću, nismo nikome drugom prenijeli... a prošle su već tri sedmice!
Locked