Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#26 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Ductus Holedocus »

stetoscop wrote:Zanimljivo! Da je u pitanju nostrifikacija clanske kartice odredjene politicke opcije, do sad bi se javilo sigurno 30-ak forumasa s cca 200 postova. :x
hjoj,cekaj i mene da idemo zajedno :D
jel to slovenci traze dUkture? :D
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#27 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Ductus Holedocus »

vox-populi wrote:
JoseMujica wrote:imam jedno (kontra) pitanje...

kakva je procedura nostrifikacije ili priznavanja diploma u slučaju kada se naši ljudi (državljani BiH) vraćaju (konkretno u Sarajevo) iz inostranstva (konkretno Holandije)?

kakva je procedura priznavanja osnovnoškolskih i srednjoškolskih diploma u ovakvom slučaju u Kantonu Sarajevo i koja institucija to radi?

hvala
Jednom mom drugu koji se vratio u Sarajevo iz USA 1997. godine nije priznata diploma stomatologa jer tokom studija nije imao predmet ginekologija.

Pa eto ti vidi :mrgreen:
A zamisli crnjaka zavrsis medicinski/stomatoloski fakultet nakon MEDICINSKE SKOLE..i u toj ti drzavi ne priznaju fax,jer nemas gimnaziju prirodnog smijera..
:|
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#28 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by IHAVEDREAM »

Ne bih da iznosim privatne frustracije....... :( :x
Tri nostrifikacije do sada.....i 50% sijedih "u glavi"....3 drzave i dva kontinenta) :x
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#29 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by JoseMujica »

de samo napiši kako i gdje se nostrificiraju diplome osnovnog i srednjeg obrazovanja (završeno vani) u kantonu Sarajevo
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#30 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by swirl »

Za diplome osnovnih i srednjih skola je zaduzeno Ministarstvo obrazovanja i nauke. Ja sam svoju fakultetsku diplomu nostrificirala na Rektoratu Univerziteta u Sarajevu, bez problema dobila nostrifikaciju.
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#31 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by swirl »

Evo ako nekome treba UPUTSTVO Univerziteta Sarajevo O načinu nostrifikacije diploma i ekvivalencije javnih isprava stečenih u inostranstvu:
http://www.unsa.ba/s/images/stories/web ... kacija.pdf
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#32 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by blufonka »

Diplomu nostrifikujes u zemlji u kojoj nastavljas zivot ili studij! Dokumenti sa fakulteta (u tvom slucaju diplomu jos nemas) moraju biti prevedeni na jezik te zemlje od strane registrovanog sudskog tumaca i ovjereni na sudu apostile pecatom! Da bi imala uopste svrhu svega toga moras biti primljena na fakultet u inostranstvu (dakle moras imati studentsku vizu, smjestaj, potvrdu o finansiranju skolovanja itd) ili imati uredne papire za zivot u toj zemlji ( boravisnu dozvolu, drzavljanstvo a svi znamo kako se to stice)! Sa pravnim fakultetom ne znam kakve su ti sanse jer je studij specifican samo za BiH (pretpostavljam), znam neke slucajeve za uspjesnu nostrifikaciju diploma na polju medicine, informatike ali za pravo nisam sigurna! Elem, poenta mog filozofiranja je da moras imati DOBAR razlog za taj pothvat a to je upravo sve ovo sto sam navela, ako nemas temelje zivota u drugoj zemlji onda je sve uzaludno!
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#33 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by pravnicAM »

diplomirala sam na Pravnom fakultetu/Univerzitet Sarajevo 2007. godine, studiranje po starom sistemu, tako da me ovo sve u vezi ''bolonje'', ''master'' i ostalih naziva istovremeno i zbunjuje i nervira.....
konkretno mene zanima sljedece: ukoliko bi zeljela otici u ''evropu'' npr.Austrija, da li je moja diploma priznata?
sta trebam uciniti? nostrifikacija? koji je nacin? kome se obratiti? :?
nadam se da ima neko raspolozen za odgovoriti na pitanja
hvala
:roll:
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#34 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by nova_korisnica »

pravnicAM wrote:diplomirala sam na Pravnom fakultetu/Univerzitet Sarajevo 2007. godine, studiranje po starom sistemu, tako da me ovo sve u vezi ''bolonje'', ''master'' i ostalih naziva istovremeno i zbunjuje i nervira.....
konkretno mene zanima sljedece: ukoliko bi zeljela otici u ''evropu'' npr.Austrija, da li je moja diploma priznata?
sta trebam uciniti? nostrifikacija? koji je nacin? kome se obratiti? :?
nadam se da ima neko raspolozen za odgovoriti na pitanja
hvala
:roll:
draga pravnice,

nazalost ti ne mogu dati odgovor u koji sam 100% sigurna...da li ides u "Evropu" radi posla ili da nastavi studij?? Ako je da nastvis studij, onda ti je najbolje da kontaktiras fakultet gdje planiras nastaviti i od njih dobijes informacije...ako je radi posla, onda pokusaj doci do informacije ko je nadlezan (obicno je ministarstvo obrazovanja te zemlje)...postoje i razlike medju zemljama...tako da nije svejedno je li bas Austrija ili je neka druga evropska zemlja....kod tebe je jos u pitanju diploma pravnika....prava su razlicita od zemlje do zemlje...moja pretpostavka je da bi vjerovatno morala neku razliku polagati ili polagati njihov neki ispit jer je mislim to jedan od zanimanja koji su "reglementiert" (ako ces u Austriju znaces sta ovo znaci :)))
nadam se da sam ti baremmalo pomogla....
sve najbolje :)
User avatar
sa_love
Posts: 6937
Joined: 22/02/2011 14:22

#35 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by sa_love »

insomniac_90 wrote:
Baby Jane wrote:
insomniac_90 wrote:zanima me da li iko zna kakva je procedura nostrifikacije americke diplopme na ekonomiji u sarajvu jer zavrsavam studij slijedece god. i planiram da upisem masters u sa ... takodjer da li ce nostrificirana diploma biti po bolonji ili starom sistemu jer je visoko obrazovanje u usa cetiri godine, a ne tri?
Kontaktiraj Jasminu Bajraktarevic na ekonomskom fakultetu. Ona je zaduzena za nostrifikaciju na ekonomskom...njen broj telefona i e-mail imas na http://www.efsa.unsa.ba
thanks a lot :)
ja sam upravo zavrsila nostrifikaciju iz amerike. vrlo jednostavno, samo odi na web site, posalji mail i oni ce ti proslijediti sve formulare
User avatar
sa_love
Posts: 6937
Joined: 22/02/2011 14:22

#36 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by sa_love »

JoseMujica wrote:de samo napiši kako i gdje se nostrificiraju diplome osnovnog i srednjeg obrazovanja (završeno vani) u kantonu Sarajevo
obrati se ministarstvu obrazovanja... ispunis formular, posaljes za mostar i dobijes nostrifikaciju za 2-3 dana natrag. ja na guzicu pala kako je brzo bilo. doduse, samo prije nego sto posaljes, sve ovjeri apostille u zemlji u kojoj je srednja zavrsena.
stetoscop
Posts: 11
Joined: 26/09/2010 19:57

#37 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by stetoscop »

Lutalica_sa wrote:Nostrifikaciju stranih diploma mozete uraditi u Banja Luci. Veoma je povoljno. Mislim da se radi izmedju 300-500 maraka.
:shock:
Prvi put za ovo cujem, molio bih vas za vise informacija u vezi moguce nostrifikacije diplome u Banja Luci. U mom slucaju se radi o diplomi med.fakulteta, uradio bih nostrifikaciju za odlazak u Sloveniju ili Njemacku. Unaprijed mnogo zahvalan...
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#38 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by pravnicAM »

nova_korisnica wrote:
pravnicAM wrote:diplomirala sam na Pravnom fakultetu/Univerzitet Sarajevo 2007. godine, studiranje po starom sistemu, tako da me ovo sve u vezi ''bolonje'', ''master'' i ostalih naziva istovremeno i zbunjuje i nervira.....
konkretno mene zanima sljedece: ukoliko bi zeljela otici u ''evropu'' npr.Austrija, da li je moja diploma priznata?
sta trebam uciniti? nostrifikacija? koji je nacin? kome se obratiti? :?
nadam se da ima neko raspolozen za odgovoriti na pitanja
hvala
:roll:
draga pravnice,

nazalost ti ne mogu dati odgovor u koji sam 100% sigurna...da li ides u "Evropu" radi posla ili da nastavi studij?? Ako je da nastvis studij, onda ti je najbolje da kontaktiras fakultet gdje planiras nastaviti i od njih dobijes informacije...ako je radi posla, onda pokusaj doci do informacije ko je nadlezan (obicno je ministarstvo obrazovanja te zemlje)...postoje i razlike medju zemljama...tako da nije svejedno je li bas Austrija ili je neka druga evropska zemlja....kod tebe je jos u pitanju diploma pravnika....prava su razlicita od zemlje do zemlje...moja pretpostavka je da bi vjerovatno morala neku razliku polagati ili polagati njihov neki ispit jer je mislim to jedan od zanimanja koji su "reglementiert" (ako ces u Austriju znaces sta ovo znaci :)))
nadam se da sam ti baremmalo pomogla....
sve najbolje :)
u svakom slucaju ti hvala :thumbup:
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#39 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Baby Jane »

stetoscop wrote:
Lutalica_sa wrote:Nostrifikaciju stranih diploma mozete uraditi u Banja Luci. Veoma je povoljno. Mislim da se radi izmedju 300-500 maraka.
:shock:
Prvi put za ovo cujem, molio bih vas za vise informacija u vezi moguce nostrifikacije diplome u Banja Luci. U mom slucaju se radi o diplomi med.fakulteta, uradio bih nostrifikaciju za odlazak u Sloveniju ili Njemacku. Unaprijed mnogo zahvalan...



Koliko sam upućena, po novim pravilima, mozes nostrifikovati diplomu samo u onom Kantonu u kojem si prijavljen.
Dee-Dee_13
Posts: 394
Joined: 12/11/2011 21:57

#40 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Dee-Dee_13 »

Iako vidim da tema vec dugo nije azurirana, ipak cu pokusati s pitanjem :)
Imam namjeru da nostrificiram diplomu za Njemacku. Da li je neko prosao vec taj postupak, da podijeli sa mnom korisne informacije :) Da li da prevodim i dodiplomski i postdiplomsku diplomu i plan i program studija, predpostavljam...I kad prevedem sve to, kome poslati, gdje predati :-) Hvala unaprijed :)
User avatar
velikibrnjo
Posts: 948
Joined: 26/05/2009 12:11

#41 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by velikibrnjo »

pravnicAM wrote:diplomirala sam na Pravnom fakultetu/Univerzitet Sarajevo 2007. godine, studiranje po starom sistemu, tako da me ovo sve u vezi ''bolonje'', ''master'' i ostalih naziva istovremeno i zbunjuje i nervira.....
konkretno mene zanima sljedece: ukoliko bi zeljela otici u ''evropu'' npr.Austrija, da li je moja diploma priznata?
sta trebam uciniti? nostrifikacija? koji je nacin? kome se obratiti? :?
nadam se da ima neko raspolozen za odgovoriti na pitanja
hvala
:roll:
Bolonjcima jeste, od onog trenutka kad su presaltali na bolonju nasi ispiti su regularno priznavani gore i te diplome, raja se upisivala na postdiplomski
Ali znam da nije prije bilo moguce, ja sam od pocetka pa do kraja morao odguslat sve
(doduse ovisi i o kojem se fakultetu radi, oni koji su studirali hemiju, tehnicke uni i slicno priznavane su neke stvari)
User avatar
velikibrnjo
Posts: 948
Joined: 26/05/2009 12:11

#42 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by velikibrnjo »

velikibrnjo wrote:
pravnicAM wrote:diplomirala sam na Pravnom fakultetu/Univerzitet Sarajevo 2007. godine, studiranje po starom sistemu, tako da me ovo sve u vezi ''bolonje'', ''master'' i ostalih naziva istovremeno i zbunjuje i nervira.....
konkretno mene zanima sljedece: ukoliko bi zeljela otici u ''evropu'' npr.Austrija, da li je moja diploma priznata?
sta trebam uciniti? nostrifikacija? koji je nacin? kome se obratiti? :?
nadam se da ima neko raspolozen za odgovoriti na pitanja
hvala
:roll:
Bolonjcima jeste, od onog trenutka kad su presaltali na bolonju nasi ispiti su regularno priznavani gore i te diplome, raja se upisivala na postdiplomski
Ali znam da nije prije bilo moguce, ja sam od pocetka pa do kraja morao odguslat sve
(doduse ovisi i o kojem se fakultetu radi, oni koji su studirali hemiju, tehnicke uni i slicno priznavane su neke stvari)
ps. da dodam posto vidim da si napisala pravni
u austriji po starom sistemu ni pod razno ne mozes proci na njihov juridicum, dok bolonjci mogu
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#43 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by kamen spoticanja »

stetoscop wrote:
Lutalica_sa wrote:Nostrifikaciju stranih diploma mozete uraditi u Banja Luci. Veoma je povoljno. Mislim da se radi izmedju 300-500 maraka.
:shock:
Prvi put za ovo cujem, molio bih vas za vise informacija u vezi moguce nostrifikacije diplome u Banja Luci. U mom slucaju se radi o diplomi med.fakulteta, uradio bih nostrifikaciju za odlazak u Sloveniju ili Njemacku. Unaprijed mnogo zahvalan...

kako mislis nostrifikovat diplomu u banjaluci pa da ides radit u sloveniju ili njemacku? :?
ja sam svoju nostrifikovao u banjaluci(diploma dr. stomatologije) i kostalo je 300 KM,nikakve razlike predmeta,jednostavo rjesenje koje je bilo zavrseno za 2 mjeseca...medjutim odmah nakon toga,federalno min. obrazovanja je nakom odlukom zabranilo priznavanje rjesenja nostrifikacije iz manjeg entiteta s tim da sistemsko rjesenje jos nije napravljeno...po zakonu nostrifikaciju treba da vrsi drzavno ministarstvo civilnih poslova,agencija za priznavanje i nostrifkaciju diploma koje je nacelno formirano ali jos uvijek nisu napravili imenovanja kadrova...hoce kazat federalni dio nostrificira u pripadajucim fakultetima uz sve sto nose ti fakulteti...i sekiraciju i olaksanja
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#44 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Mentha_Piperita »

Kada se radi nostrifikacija srednjoskolskog obrazovanja je li potrebno prevoditi i svjedočanstva i diplomu ili samo diplomu?
Mora li sve prije toga biti ovjereno apostile pecatom ili je dovoljno da sudski tumaci odrade svoje?
Hvala.
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#45 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Maybach »

Ima li iko da je u Srbiji nostrifikovao diplomu pravnog fakulteta iz BiH??? Znaci sad sam zvala,i rekli su mi da od kad se osnovao pri ministarstvu taj neki centar za nostrifikacije u svrhu zapsolenja, ni jednu jedinu diplomu pravnog fakulteta nisu nostrifikovali,i da nema nacina da kao pravnik sa diplomom radis tamo negdje gdje ce se nostrifikacija traziti kao tipa drzavnog organa i slicno.Pa jel ovo moguce?Znaci uzas uzasa.
Post Reply