Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
amra basic
Posts: 3
Joined: 05/04/2010 12:00

#1 Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by amra basic »

Pozdrav svima.

Zanima me koja je procedura nostrifikacije diplome.Da li se vrsi u zemlji u kojoj zelite nastaviti obrazovanje(eventualno postdiplomski studij) ili u zemlji u kojoj se studiralo(u mom slucaju BiH).
Apsolvent sam Pravnog fakulteta.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#2 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by nellington »

Ne mogu dati odgovor - ali sigurno ima ljudi na forumu koji će jako brzo odgovoriti na tvoje pitanje. Međutim, mene zanima jedna srodna stvar - da li se vani uopće vrši nostrifikacija, ili prepoznavanje diplome prema kompetencijama?
User avatar
mgogic
Posts: 530
Joined: 20/05/2007 11:03

#3 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by mgogic »

Ako ces na master, nema potrebe za nostrifikacijom!Samo ovjeris kopiju u Opstini, iskopiras tu ovjerenu kopiju jos jednom i pravac Opstinski sud.Uplatis taksu 10 KM i onda ti oni ovjere tu kopiju APOSTILLE PECATOM i voila!Tumac prevede, sastavi prevod i to ovjereno APOSTILLE pecatom, udari svoj zig i eto ti ga!Ako treba jos sta, slobodno pitaj!
dalmosica89
Posts: 2
Joined: 08/06/2010 21:12

#4 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by dalmosica89 »

amra basic wrote:Pozdrav svima.

Zanima me koja je procedura nostrifikacije diplome.Da li se vrsi u zemlji u kojoj zelite nastaviti obrazovanje(eventualno postdiplomski studij) ili u zemlji u kojoj se studiralo(u mom slucaju BiH).
Apsolvent sam Pravnog fakulteta.

ma i mene zanima ovo..srednju sk zavrsila u hrvatskoj i sad bi upisala u Sa faks..sta treban sa dokumentima-diplomon svjedodzbama radit i di?????? :? :? :? :? :? :?
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#5 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Baby Jane »

Mene zanima nostrifikacija strane diplome u BH...posto ja imam zavrsena dva smjera uporedo - ekonomiju i njemacki...gdje nostrifikujem diplomu?

Ako to uradim na ekonomskom, hoce li mi nostrifikovati i njemacki ili samo ekonomiju? Moram li za njemacki jezik ici na filozofski fakultet da mi oni nostrifikuju?
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#6 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by melb26sa »

mgogic wrote:Ako ces na master, nema potrebe za nostrifikacijom!Samo ovjeris kopiju u Opstini, iskopiras tu ovjerenu kopiju jos jednom i pravac Opstinski sud.Uplatis taksu 10 KM i onda ti oni ovjere tu kopiju APOSTILLE PECATOM i voila!Tumac prevede, sastavi prevod i to ovjereno APOSTILLE pecatom, udari svoj zig i eto ti ga!Ako treba jos sta, slobodno pitaj!
Zar ne stavlja Ministarstvo vanjskih poslova apostille? Znam da su meni to oni radili iako sam morala u sud da oni potvrde da je sudski tumac na njihovoj listi.

Inace, verifikacija u npr USA se radi preko agencija npr www.ece.org ili www.wes.org (zavisi sta koji fakultet zahtijeva ko da izvrsi verifikaciju). Ja sam svoju diplomu "prevela" na US bez ikakvog apostillea i pecata suda, samo prevod ocjena i diplome.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#7 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by miki27A »

melb26sa wrote:
mgogic wrote:Ako ces na master, nema potrebe za nostrifikacijom!Samo ovjeris kopiju u Opstini, iskopiras tu ovjerenu kopiju jos jednom i pravac Opstinski sud.Uplatis taksu 10 KM i onda ti oni ovjere tu kopiju APOSTILLE PECATOM i voila!Tumac prevede, sastavi prevod i to ovjereno APOSTILLE pecatom, udari svoj zig i eto ti ga!Ako treba jos sta, slobodno pitaj!
Zar ne stavlja Ministarstvo vanjskih poslova apostille? Znam da su meni to oni radili iako sam morala u sud da oni potvrde da je sudski tumac na njihovoj listi.

Inace, verifikacija u npr USA se radi preko agencija npr http://www.ece.org ili http://www.wes.org (zavisi sta koji fakultet zahtijeva ko da izvrsi verifikaciju). Ja sam svoju diplomu "prevela" na US bez ikakvog apostillea i pecata suda, samo prevod ocjena i diplome.
Ja sam za master samo kopirala sa faxa ocjene i diplomu, sudski tumac preveo, udario svoje pecate i to je bilo to.
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#8 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by bumboo »

Kad sam se upisivala na fax u Hrvatskoj, nostrifikaciju diplome srednje škole iz BiH sam radila u Ministarstvu obrazovanja (ili kako se već zove...) u Zagrebu. Iako je to bilo prije 15 godina, procedura je trajala jako kratko, nije bilo skupo, za 15-ak dana sam dobila rješenje o nostrifikaciji, podigla mi kolegica u Zagrebu.
Nakon što sam završila pravni fax u HR, vratila se u Sarajevo i opet morala raditi nostrifikaciju, jer je to tražio PIO da bi me poslodavac mogao prijaviti sa VSS, a i da bi kasnije mogla polagati pravosudni. To sam radila na Pravnom fakultetu u Sarajevu, cijena je bila oko 500 KM, tražili su brdo papira, plus plan i program fakulteta kojeg sam završila, ito za svaki predmet. I čekala sam nekoliko mjeseci. Nisu mi uopće javili da je gotovo, a kamoli poslali poštom. Otišla sam, čini mi se u maju, i dadoše mi papir na kojem je stajao datum iz februara! A naravno da sam unaprijed morala platiti tih 500 KM.
stetoscop
Posts: 11
Joined: 26/09/2010 19:57

#9 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by stetoscop »

Da li je neko imao iskustva sa nostrifikacijom diplome u Sloveniji i koja je procedura? Naime, student sam Medicinskog fakulteta (drzavljanin BiH) i planirao sam po zavrsetku studija posao pokusati naci u Sloveniji. Ako neko ima kakvo iskustvo ili savjet bio bih zahvalan da ga podijeli sa mnom. :kravata:
stetoscop
Posts: 11
Joined: 26/09/2010 19:57

#10 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by stetoscop »

Pomoc narode! Nije moguce da niko nista ne zna! :roll:
stetoscop
Posts: 11
Joined: 26/09/2010 19:57

#11 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by stetoscop »

Zanimljivo! Da je u pitanju nostrifikacija clanske kartice odredjene politicke opcije, do sad bi se javilo sigurno 30-ak forumasa s cca 200 postova. :x
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#12 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by harač »

amra basic wrote:Pozdrav svima.

Zanima me koja je procedura nostrifikacije diplome.Da li se vrsi u zemlji u kojoj zelite nastaviti obrazovanje(eventualno postdiplomski studij) ili u zemlji u kojoj se studiralo(u mom slucaju BiH).
Apsolvent sam Pravnog fakulteta.
nostrifikacija diplome je priznavanje iste u državi u kojoj se nije završio taj fakultet.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#13 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by vox-populi »

stetoscop wrote:Da li je neko imao iskustva sa nostrifikacijom diplome u Sloveniji i koja je procedura? Naime, student sam Medicinskog fakulteta (drzavljanin BiH) i planirao sam po zavrsetku studija posao pokusati naci u Sloveniji. Ako neko ima kakvo iskustvo ili savjet bio bih zahvalan da ga podijeli sa mnom. :kravata:
Dakle, studiras medicinu u SLO i zelis tamo raditi nakon faxa? Za to ti ne treba nikakva nostrifikacija. Ili studiras medicinu u BiH i zelis nakon zavrsenog studija raditi u SLO? U tom slucaju, prvo trebas provjeriti da li diplomu uopste trebas nostrificirati. Naravno da nostrifikaciju trebas raditi u SLO. Google-aj malo, potrazi slovensko ministarstvo obrazovanja, posalji par mailova. Ako jos uvijek studiras, imas jos dosta vremena do eventualne nostrifikacije.
stetoscop
Posts: 11
Joined: 26/09/2010 19:57

#14 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by stetoscop »

vox-populi wrote:
stetoscop wrote:Da li je neko imao iskustva sa nostrifikacijom diplome u Sloveniji i koja je procedura? Naime, student sam Medicinskog fakulteta (drzavljanin BiH) i planirao sam po zavrsetku studija posao pokusati naci u Sloveniji. Ako neko ima kakvo iskustvo ili savjet bio bih zahvalan da ga podijeli sa mnom. :kravata:
Dakle, studiras medicinu u SLO i zelis tamo raditi nakon faxa? Za to ti ne treba nikakva nostrifikacija. Ili studiras medicinu u BiH i zelis nakon zavrsenog studija raditi u SLO? U tom slucaju, prvo trebas provjeriti da li diplomu uopste trebas nostrificirati. Naravno da nostrifikaciju trebas raditi u SLO. Google-aj malo, potrazi slovensko ministarstvo obrazovanja, posalji par mailova. Ako jos uvijek studiras, imas jos dosta vremena do eventualne nostrifikacije.
Najprije da ti se puno zahvalim za javljanje na (ne bas atraktivnu)temu :thumbup:
Studiram u BiH (Tuzla), i trenutno sam u nedoumici, da li nakon studija, poceti raditi u BiH ili otici u Sloveniju. Googlao o tome, i uglavnom su teme na HR i SRB forumima ( a tamo su drugi zakoni).

Ako se odlucim da idem u Slo, zanima me kakve su procedure za to, ALI od nekog IZ PRVE RUKE, dojmovi i iskustva;
Kakve su plate ljekara, kako su primljeni nasi ljekari gore (jesmo li jos glupi bosanci ili), kako se dobijaju specijalizacije, kakvi su uslovi za ucenje i napredovanje i naravno kakva je procedura oko nostrifikacije.
Ne bih htio otici gore, na osnovu neke lazne slike nekog ministarstva ili sl., pa se razocaran vratiti za par godina u BiH.

Imam jos nesto vremena, ali zelim kada dodje taj trenutak, da znam sta dalje. Nastojim stvoriti neki plan/viziju za buducnost, jer ovdje nam i nije nesto svijetla. :bih: :run:
insomniac_90
Posts: 298
Joined: 17/09/2010 18:10

#15 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by insomniac_90 »

zanima me da li iko zna kakva je procedura nostrifikacije americke diplopme na ekonomiji u sarajvu jer zavrsavam studij slijedece god. i planiram da upisem masters u sa ... takodjer da li ce nostrificirana diploma biti po bolonji ili starom sistemu jer je visoko obrazovanje u usa cetiri godine, a ne tri?
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#16 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Baby Jane »

insomniac_90 wrote:zanima me da li iko zna kakva je procedura nostrifikacije americke diplopme na ekonomiji u sarajvu jer zavrsavam studij slijedece god. i planiram da upisem masters u sa ... takodjer da li ce nostrificirana diploma biti po bolonji ili starom sistemu jer je visoko obrazovanje u usa cetiri godine, a ne tri?
Kontaktiraj Jasminu Bajraktarevic na ekonomskom fakultetu. Ona je zaduzena za nostrifikaciju na ekonomskom...njen broj telefona i e-mail imas na www.efsa.unsa.ba
insomniac_90
Posts: 298
Joined: 17/09/2010 18:10

#17 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by insomniac_90 »

Baby Jane wrote:
insomniac_90 wrote:zanima me da li iko zna kakva je procedura nostrifikacije americke diplopme na ekonomiji u sarajvu jer zavrsavam studij slijedece god. i planiram da upisem masters u sa ... takodjer da li ce nostrificirana diploma biti po bolonji ili starom sistemu jer je visoko obrazovanje u usa cetiri godine, a ne tri?
Kontaktiraj Jasminu Bajraktarevic na ekonomskom fakultetu. Ona je zaduzena za nostrifikaciju na ekonomskom...njen broj telefona i e-mail imas na http://www.efsa.unsa.ba
thanks a lot :)
User avatar
Nepeta
Posts: 5
Joined: 20/11/2010 09:25

#18 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Nepeta »

stetoscop wrote:
vox-populi wrote:
stetoscop wrote:Da li je neko imao iskustva sa nostrifikacijom diplome u Sloveniji i koja je procedura? Naime, student sam Medicinskog fakulteta (drzavljanin BiH) i planirao sam po zavrsetku studija posao pokusati naci u Sloveniji. Ako neko ima kakvo iskustvo ili savjet bio bih zahvalan da ga podijeli sa mnom. :kravata:
Dakle, studiras medicinu u SLO i zelis tamo raditi nakon faxa? Za to ti ne treba nikakva nostrifikacija. Ili studiras medicinu u BiH i zelis nakon zavrsenog studija raditi u SLO? U tom slucaju, prvo trebas provjeriti da li diplomu uopste trebas nostrificirati. Naravno da nostrifikaciju trebas raditi u SLO. Google-aj malo, potrazi slovensko ministarstvo obrazovanja, posalji par mailova. Ako jos uvijek studiras, imas jos dosta vremena do eventualne nostrifikacije.
Najprije da ti se puno zahvalim za javljanje na (ne bas atraktivnu)temu :thumbup:
Studiram u BiH (Tuzla), i trenutno sam u nedoumici, da li nakon studija, poceti raditi u BiH ili otici u Sloveniju. Googlao o tome, i uglavnom su teme na HR i SRB forumima ( a tamo su drugi zakoni).

Ako se odlucim da idem u Slo, zanima me kakve su procedure za to, ALI od nekog IZ PRVE RUKE, dojmovi i iskustva;
Kakve su plate ljekara, kako su primljeni nasi ljekari gore (jesmo li jos glupi bosanci ili), kako se dobijaju specijalizacije, kakvi su uslovi za ucenje i napredovanje i naravno kakva je procedura oko nostrifikacije.
Ne bih htio otici gore, na osnovu neke lazne slike nekog ministarstva ili sl., pa se razocaran vratiti za par godina u BiH.

Imam jos nesto vremena, ali zelim kada dodje taj trenutak, da znam sta dalje. Nastojim stvoriti neki plan/viziju za buducnost, jer ovdje nam i nije nesto svijetla. :bih: :run:
Ides na sajt ministarstva nauke i tehnologije slovenacke vlade,tamo imas detaljnu dokumentaciju koju treba da sakupis i posaljes.Onda ti oni salju devizni racun na koji trebas da uplatis oko 200-300 eura (to placas komisiju koja odredjuje koliko ispita razlike polazes),pa ti onda posalju odgovor koliko ispita razlike trebas poloziti.Po planu i programu Medicinskog fakulteta u BL imaju dva ispita razlike,za Tuzlu posalji pa ces vidjeti :D
BAFI
Posts: 6
Joined: 02/06/2010 17:20

#19 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by BAFI »

Ako nastavljas skolovanje u USA moras raditi nostrifikaciju isnstitucija se zove ESE skraceno koja potvrdjuje da je diploma iz bih validna i kojem nivou obrazovanja je ekvivalentna u usa,ja sam tako uradila u suprotnom ni jedan Univerzitet ti je nece prihvatiti.Apostile izadaje sud ne MVP...koliko ja znam...
Ja sam zavrsila pravo u SA i ovako sam odradila...
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#20 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by nova_korisnica »

Ima li neko iskistva sa nostrifikacijom bh diplome u njemackoj????
Lutalica_sa
Posts: 116
Joined: 16/02/2010 20:23

#21 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by Lutalica_sa »

Nostrifikaciju stranih diploma mozete uraditi u Banja Luci. Veoma je povoljno. Mislim da se radi izmedju 300-500 maraka.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#22 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by dingosp0 »

ja sam zavrsio kriminalistiku u SAD...rekli su mi moram u Mostar ici za nostrifikaciju...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#23 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by JoseMujica »

imam jedno (kontra) pitanje...

kakva je procedura nostrifikacije ili priznavanja diploma u slučaju kada se naši ljudi (državljani BiH) vraćaju (konkretno u Sarajevo) iz inostranstva (konkretno Holandije)?

kakva je procedura priznavanja osnovnoškolskih i srednjoškolskih diploma u ovakvom slučaju u Kantonu Sarajevo i koja institucija to radi?

hvala
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#24 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by vox-populi »

JoseMujica wrote:imam jedno (kontra) pitanje...

kakva je procedura nostrifikacije ili priznavanja diploma u slučaju kada se naši ljudi (državljani BiH) vraćaju (konkretno u Sarajevo) iz inostranstva (konkretno Holandije)?

kakva je procedura priznavanja osnovnoškolskih i srednjoškolskih diploma u ovakvom slučaju u Kantonu Sarajevo i koja institucija to radi?

hvala
Jednom mom drugu koji se vratio u Sarajevo iz USA 1997. godine nije priznata diploma stomatologa jer tokom studija nije imao predmet ginekologija.

Pa eto ti vidi :mrgreen:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#25 Re: Kako se vrsi nostrifikacija diplome

Post by JoseMujica »

znam da ima dosta problema sa visokoškolskim diplomama jer ovi naši ublehaši i ne poznaju 80% zvanja koja možeš dobiti u svijetu. Imam prijetelja koji je doktorirao vani i vratio se...nakon tri godine vidio s kome ima posla i razgulio..i ne krivim ga

Mene konkretno zanima kako se nostrificiraju osnovnoškolske i srednjoškolske diplome u Kantonu Sarajevo...jel zna iko išta o tome? Imam prijateljicu koja želi da se vrati iz Holandije sa sinom.
Post Reply