Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#301 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:
Euridika wrote: Sve je super dok ti ne počne slati slikovnice za jajnim ćelijama, spermićima i pijavicama. Tad se zabrini. :lol:
Prošao sam kroz to... sreća teta Bloo očisti puno toga :D
hoćeš iz sehare brisanih postova da izvadim onlyformyeyes slike one... :babinsin:
Nein... daj karlinki. Samo spominje obrezivanje :D
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#302 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by manki »

Koga briga realno kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima? Tj, ne treba te biti briga. Ako neko u tvojoj sredini ima "misljenje" o tome, to je njegov problem, i odraz njegovog primitivizma, nesposobnosti da sredi sopstveni zivot, pa mora da se tudji bavim i sl. Zivis svoj zivot kako ti hoces, i s kim hoces, i cao djaci. Kraj price. :)
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#303 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Nastasia »

Tomahawk11 wrote:Ma jok, problem je što to nije moderno.
Samo se zaostali papci sunete.
A jbt, gledaj priče, a gledaj naslova teme.
chandlerko, deder objasni što je tema otišla ulijevo :twisted:
Ma otišla je tema ulijevo jer je neko komentarisao je li moguć brak između vjernika i ateiste.
Samo kažem da u takvim slučajevima, ako je vjernik doista vjernik i stalo mu je do vjere, a ne samo musliman deklarativno, doći će prije ili kasnije do nesuglasica i to važnih. Tako smo došli do sunjećenja kao prve nesuglasice čim se rodi muško dijete.

Ne znam je li moderno ili nije, ali ja ne bih na sebe preuzela tu odluku, osim ako ne dođe do nekih po zdravlje i život opasnih komplikacija u životu djeteta. To je njegova ćuna i kad poraste nek' s nje radi šta mu je volja, ko sam ja da to odlučujem.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#304 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Nastasia »

Euridika wrote: Po islamu se NE MORA obrezivati! Obrezivanje je sunnet, nije farz, znači nema striktne vjerske obaveze da se obrezivanje mora izvršiti. Ali, obrezivanje se smatra jednim od važnijih sunnetskih propisa, pa se on tako u praksi uglavnom poštuje i izvršava.

Isto... neko je na temi spomenuo da žena koja nije muslimanka mora preći na islam da bi se udala za muškarca muslimana. Apsolutno netačno!! Žena kršćanka/hrišćanka/jevrejka ne mora preći na islam u braku sa muslimanom, može bez ikakve zapreke nastaviti ispovijedati svoju vjeru. Ono što jeste obaveza jeste da se u takvim brakovima djeca odgajaju kao muslimani.
Muškarcu muslimanu nije dozvoljeno oženiti ženu koja nije ili muslimanka ili sljedbenica Knjige, tj. kršćanka/hrišćanka/jevrejka. Ukoliko je žena nevjernica (ateista/agnostik/nihilist itd.) ili pripadnica bilo koje druge religijske skupine ili frakcije, tad mora prvo preći na islam da bi se udala za muslimana.
Ženi muslimanki nije dozvoljena udaja za bilo koga drugog osim za muslimana.
U BiH je dodatno 1938. godine, fetvom tadašnjeg reisa i IZ BiH, zabranjeno muškarcima muslimanima da se žene nemuslimankama, čisto iz razloga da žene muslimanke iz BiH ne bi ostale neudate (jer se ne mogu udavati za nemuslimane). Ova fetva vrijedi samo za bosanske muslimane, odnosno muslimane pod nadležnošću IZ BiH.

A sad dosta o ovome na PDF Lj&S. Kome se o ovome raspreda, ima PDF Religija ... i "hfz" "hazreti" Smrčak koji daje vjerske poduke i prevodi na islam besplatno. :D
Nisam znala da se ne mora, ali svejedno mislim da bi musliman zahtjevao to, bez obzira što nije farz nego sunet. I eto neslaganja.

Ovo oko brakova sam znala da se može vjenčati nemuslimanka, ali da se muslimanka ne može udati za nemuslimana. Što i ima logike u islamu jer djeca nasljeđuju vjeru od očeva i važno je da djeca budu muslimani.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#305 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by arzuhal »

Naša sredina gleda sve brakove, nijedan ne može biti a da ga sredina ne gleda...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#306 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Tomahawk11 »

Nastasia wrote:
Ma otišla je tema ulijevo jer je neko komentarisao je li moguć brak između vjernika i ateiste.
Samo kažem da u takvim slučajevima, ako je vjernik doista vjernik i stalo mu je do vjere, a ne samo musliman deklarativno, doći će prije ili kasnije do nesuglasica i to važnih. Tako smo došli do sunjećenja kao prve nesuglasice čim se rodi muško dijete.

Ne znam je li moderno ili nije, ali ja ne bih na sebe preuzela tu odluku, osim ako ne dođe do nekih po zdravlje i život opasnih komplikacija u životu djeteta. To je njegova ćuna i kad poraste nek' s nje radi šta mu je volja, ko sam ja da to odlučujem.
Zašto ne?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#307 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Tomahawk11 »

arzuhal wrote:Naša sredina gleda sve brakove, nijedan ne može biti a da ga sredina ne gleda...
Jesmo li najjača mahala ili nismo.
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#308 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by zipoo »

uhvatili se kite ne vade je iz usta jebo ga kita vise

hoce li neko vise napisati sta je problem u sunecenju ?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#309 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Bloo »

manki wrote:Koga briga realno kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima? Tj, ne treba te biti briga. Ako neko u tvojoj sredini ima "misljenje" o tome, to je njegov problem, i odraz njegovog primitivizma, nesposobnosti da sredi sopstveni zivot, pa mora da se tudji bavim i sl. Zivis svoj zivot kako ti hoces, i s kim hoces, i cao djaci. Kraj price. :)
:thumbup:
Da, kombinacija svoj ti pos'o i boli me tuki :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#310 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Bloo »

zipoo wrote:uhvatili se kite ne vade je iz usta jebo ga kita vise

hoce li neko vise napisati sta je problem u sunecenju ?
Mhm mmm mmm. mMMmm? Mmmm! Mmhmhhm... :?:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#311 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by mad_max_ba »

Tomahawk11 wrote:
Nastasia wrote:
Ma otišla je tema ulijevo jer je neko komentarisao je li moguć brak između vjernika i ateiste.
Samo kažem da u takvim slučajevima, ako je vjernik doista vjernik i stalo mu je do vjere, a ne samo musliman deklarativno, doći će prije ili kasnije do nesuglasica i to važnih. Tako smo došli do sunjećenja kao prve nesuglasice čim se rodi muško dijete.

Ne znam je li moderno ili nije, ali ja ne bih na sebe preuzela tu odluku, osim ako ne dođe do nekih po zdravlje i život opasnih komplikacija u životu djeteta. To je njegova ćuna i kad poraste nek' s nje radi šta mu je volja, ko sam ja da to odlučujem.
Zašto ne?
Ja bih samo da ponovim ono što rekoh ranije a vezano za sunećenje djece.
Iz iskustva.
Dosta, jako, puno bolje po dijete ranije, u poodmakloj dobi jako, jako, jako traumatično.....
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#312 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by supercali »

Uopsteno problem je sto se gleda bilo koji brak
Previse mi gledamo u tudje a ne u svoje
Od sitnica do velikih stvari kakav je brak kuca posao i sl
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#313 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by moonca »

Nastasia wrote:
Ne znam je li moderno ili nije, ali ja ne bih na sebe preuzela tu odluku, osim ako ne dođe do nekih po zdravlje i život opasnih komplikacija u životu djeteta. To je njegova ćuna i kad poraste nek' s nje radi šta mu je volja, ko sam ja da to odlučujem.
A da li je ok, da roditelji vjernici djecu od malena odgajaju po vjerskim obicajima. Zar im ne bi trebalo dati slobodu odlucivanja, kada za to budu zreli, svjesni da sami odlucuju. :-)
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#314 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by zipoo »

Bloo wrote:
zipoo wrote:uhvatili se kite ne vade je iz usta jebo ga kita vise

hoce li neko vise napisati sta je problem u sunecenju ?
Mhm mmm mmm. mMMmm? Mmmm! Mmhmhhm... :?:
ma bjezi ba
nesto problem, a sve ide ja ne bi, eto zato sto ne bi, ali je problem, ali ne bi ja...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#315 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Bloo »

zipoo wrote:
ma bjezi ba
nesto problem, a sve ide ja ne bi, eto zato sto ne bi, ali je problem, ali ne bi ja...
PA evo ja ti ne mogu odgovoriti..nemam muža, nemam djece...
Te mostove ćemo spaljivati ili prelaziti ako ikad dođemo do njih :D
Ovako prejudicirati vlastiti stav u nekoj hipotetičkoj situaciji...jbg nemrem :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#316 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by MarlboroGold »

arzuhal wrote:Naša sredina gleda sve brakove, nijedan ne može biti a da ga sredina ne gleda...
Tako je. To je ujedno i najveći problem.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#317 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by arzuhal »

moonca wrote:
Nastasia wrote:
Ne znam je li moderno ili nije, ali ja ne bih na sebe preuzela tu odluku, osim ako ne dođe do nekih po zdravlje i život opasnih komplikacija u životu djeteta. To je njegova ćuna i kad poraste nek' s nje radi šta mu je volja, ko sam ja da to odlučujem.
A da li je ok, da roditelji vjernici djecu od malena odgajaju po vjerskim obicajima. Zar im ne bi trebalo dati slobodu odlucivanja, kada za to budu zreli, svjesni da sami odlucuju. :-)
C!

:lol:
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#318 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by zipoo »

Bloo wrote:
zipoo wrote:
ma bjezi ba
nesto problem, a sve ide ja ne bi, eto zato sto ne bi, ali je problem, ali ne bi ja...
PA evo ja ti ne mogu odgovoriti..nemam muža, nemam djece...
Te mostove ćemo spaljivati ili prelaziti ako ikad dođemo do njih :D
Ovako prejudicirati vlastiti stav u nekoj hipotetičkoj situaciji...jbg nemrem :D
ma i u hipotetickoj situaciji trebaju reci zasto je bas to problem, zbog cega
ako ne znaju zbog cega onda to ne moze biti problem pa ni u hipotetickoj situaciji

ne mogu reci "ne bi ja njemu dao da se suneti, to je za mene problem i tacka"
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#319 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by insomnia78 »

Zato sto je to obiljezje muslimana. (Da i jevreja ali njih ovdje ima u tragovima)
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#320 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by zipoo »

insomnia78 wrote:Zato sto je to obiljezje muslimana. (Da i jevreja ali njih ovdje ima u tragovima)
jesi musliman ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#321 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by insomnia78 »

Nisam. Sto?
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#322 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by zipoo »

Zato sto ne kontam sto je to onda problem
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#323 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by moonca »

arzuhal wrote:
moonca wrote:
Nastasia wrote:
Ne znam je li moderno ili nije, ali ja ne bih na sebe preuzela tu odluku, osim ako ne dođe do nekih po zdravlje i život opasnih komplikacija u životu djeteta. To je njegova ćuna i kad poraste nek' s nje radi šta mu je volja, ko sam ja da to odlučujem.
A da li je ok, da roditelji vjernici djecu od malena odgajaju po vjerskim obicajima. Zar im ne bi trebalo dati slobodu odlucivanja, kada za to budu zreli, svjesni da sami odlucuju. :-)
C!

:lol:
:?
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#324 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by Nastasia »

Tomahawk11 wrote:
Zašto ne?
Zato što osjećam da nije na meni da odlučujem šta će biti sa njegovim tijelom, osim ako medicinske potrebe ne kažu drugačije.
moonca wrote:
Nastasia wrote:
Ne znam je li moderno ili nije, ali ja ne bih na sebe preuzela tu odluku, osim ako ne dođe do nekih po zdravlje i život opasnih komplikacija u životu djeteta. To je njegova ćuna i kad poraste nek' s nje radi šta mu je volja, ko sam ja da to odlučujem.
A da li je ok, da roditelji vjernici djecu od malena odgajaju po vjerskim obicajima. Zar im ne bi trebalo dati slobodu odlucivanja, kada za to budu zreli, svjesni da sami odlucuju. :-)
Mišljenje može promjenit, kitu dogradit ne može. Osim ako je neka estetska operacija u pitanju.
Ali ja lično mislim da nije uredu da ga odgajaju po vjerskim običajima.

Ovo naravno sve ja, lično mislim, ne kažem da drugi ne trebaju odgajati svoju djecu kako hoće.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#325 Re: Kako se u nasoj sredini gledaju brakovi sa strancima ?

Post by djkurt »

Euridika wrote: A sad dosta o ovome na PDF Lj&S. Kome se o ovome raspreda, ima PDF Religija ... i "hfz" "hazreti" Smrčak koji daje vjerske poduke i prevodi na islam besplatno. :D
Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha što me nasmija mama draga..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply