kako se skoncentrisati na učenje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Hendrix
Posts: 4101
Joined: 27/02/2004 00:00

#51

Post by Hendrix »

Mene je jedan jaran nesvjesno natjero da naučim jedan težak predmet tako što mi je počeo omalovažavati fax , kao on bi građevinu završio kad god hoće samo nema vremena , te jebote to opet ja znam ko i ti , šta vi 5 godina učite a zidar zida kuće opet ... ja se raspizdio i kad sam kući došo od muke naučim odvratan predmet i položim. Ljutnja djeluje. :-D

A kad se sjetim idiota samo , kaže šta to vi učite toliko tamo jebo vas to , i na kraju kuće praviš od betona običnog to zna svako... i šta da kretenu čovjek kaže , domet mozga mu u granici mjesne zajednice.
Ali eto položih ja od ljutnje.
:)
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#52

Post by Umjetnik a »

mamica papucarka wrote:
Umjetnik a wrote:
corto malteze wrote:laže te ovaj da učiš punog stomaka. to nema veze. čovjek čak puno bolje uči dok je polugladan nego sit.

kad se najedeš želudac ti radi punim. logično je da tada mozak sporije radi.

Drugo ako si pod presingom za učit evo ti par savjeta:

ne jesti meso i proteinske namirnice tik prije učenja. Mozgu treba glukoza. Nju tijelo najlakše razradi iz ugljikohidrata tipa krompir i sl. namirnice bogate ugljikohidratima. Proteinske namirnice dugo se razrađuju a iz njih se malo glukoze dobije.

Kolač prije ili tijekom učenja ili čokolada uz neki voćni sok ti je idealna kombinacija.

E sad ključni problem kod tebe je vjerojatno manjak koncetracije povezan sa nemotivacijom. Za motivaciju ćeš se morat sam pobrinuti. Najbolji način je recimo da ti curu pokupi neki lik kojeg inače mrziš a koji je netom završio faks i od starog dobio nova kola. Mržnja djeluje ko jak stimulans ;)

A što se tiče koncetracije meni je pomogla Guarana . To su ti tablete koje nisu skupe imaš ih kupit u svakom DM-u koštaju oko 5 maraka.

najbolje učim kad sam ljut
a sada mi je najeći problem to što nemam motivacije kod nekih predmeta
hos da te ja razljutim :oops: :D

sta studiras???
pravo


p.s.
čitajući vaše komentare, shvatio sam neke stvari, ali i neke mane, npr. kad učim uvijek mi počnu misli letat negdje drugo, pitam se kako to da riješim
User avatar
faye
Posts: 512
Joined: 24/04/2007 00:17

#53

Post by faye »

Hendrix wrote:Mene je jedan jaran nesvjesno natjero da naučim jedan težak predmet tako što mi je počeo omalovažavati fax , kao on bi građevinu završio kad god hoće samo nema vremena , te jebote to opet ja znam ko i ti , šta vi 5 godina učite a zidar zida kuće opet ... ja se raspizdio i kad sam kući došo od muke naučim odvratan predmet i položim. Ljutnja djeluje. :-D

A kad se sjetim idiota samo , kaže šta to vi učite toliko tamo jebo vas to , i na kraju kuće praviš od betona običnog to zna svako... i šta da kretenu čovjek kaže , domet mozga mu u granici mjesne zajednice.
Ali eto položih ja od ljutnje.
:)
:thumbup: svaka cast :D
Umjetnik a wrote:
pravo


p.s.
čitajući vaše komentare, shvatio sam neke stvari, ali i neke mane, npr. kad učim uvijek mi počnu misli letat negdje drugo, pitam se kako to da riješim
pa skoncentrisi se :D
ma ozbiljno, prije svega moras imati oderedjeno mjesto za ucenje i odakle skloni sve sto ti moze odvratiti paznju od knjige, a da ne spominjem da ne donosis grickalice i tome slicno :D a drugo, ostavi vrijeme za razmisljanje na jednu stranu, a ako vidis da ti se ne uci, da se ne mozes skoncentrisati, nemoj se muciti, jer ce ti biti jos gore i jos ces se svaki naredni put prisjecati da ti to ne ide, pogotovo ako uvijek iz pocetka uzimas istu knjigu i istu lekciju.
pokusaj sagledati gradivo na drugi nacin, nekako se zainteresovati za to sto ucis, nemoj samo bubati iz knjige, istrazuj i sl (pa imas internet zaboga)..
eto nadam se da sam pomogla makar malo :)
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#54 Re: kako se skoncentrisati na učenje

Post by callmethebreeeze »

Umjetnik a wrote:je li imate neke svoje metode, neke svoje tajne i tako to
kako se skoncentrisati na učenje, kako više zapamtiti

kako vi djelujete kad vidite debele knjige, koje morate većinom znati

je li može iko pomoći
meni je jedini lijek da odem na mjesto gdje znam da nema interneta, novina, i slicnih stvari koje me mogu dekoncentrisati.
pogotovo se interneta treba kutarisati :x
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#55

Post by 2407 »

Procitah svega i svacega ovdje pa ne bih znao odakle da krenem :)
Prvo da kazem da, nazalost, nema neke univerzalne formule koja ce davati svima iste rezultate. Probajte pa vidite sta vam odgovara.
Ovako, sto se tice mog ucenja, ja ucim tako sto uzmem knjigu/skriptu/svesku u ruke i kruzim(hodam) po sobi citajuci i ponavljajuci to sto trebam da naucim. To "kruzenje" mi omogucava da se bolje koncentrisem, da mi misli ne bjeze, da ostanem sto bolje fokusiran na to sto ucim. Kada sjednem ili se smirim, vrlo brzo mi se prispava i misli mi letaju sa jedne na drugu stvar. Ne bih se mogao zamisliti, da ucim u zatvorenoj citaonici.
Puno bolje ucim u popodnevnim i vecernjim satima(od nekih 4-5 pa nadalje) nego sto je to ujutro. To nije slucaj samo s ucenjem nego sa svim ostalim stvarima. Kako dan odmice meni se raspolozenje popravlja, libido mi raste, imam vise snage (iako sam bio citav dan na nogama), pricljiviji sam itd. Uglavnom sve mi je bolje raditi u drugom djelu dana nego li u prvoj polovici :)

Sto se tice hrane, prije ucenja je bolje jesti hranu bogatu proteinima nego ugljikohidratima. Proteinska hrana ti podstice budnost, omogucava bolju fokusiranost na to sto radis, omogucava brze donosenje odluka, brze razmisljanje itd. Od hrane bogate ugljikohidratima ce ti se samo prispavati, usporiti razmisljanje i postat ces ne zainteresovan za bilo sta, osim za spavanje. Ovo sam znao od ranije a skoro sam to utvrdio gledajuci BBC-ev dokumentarac o hrani i njenim efektima na organizam.

Dokazane stvari koje poboljsavaju kognitivne sposobnosti covjeka su: redovan trening tj. bavljenje fizickom aktivnoscu, zdrava hrana(hrana bazirana na proteinima, kompleksnim ugljikohidratima i zdravim masnim kiselinama, brza hrana ovdje ne pomaze nikako), hrana bogata zdravim masnim kiselinama kao npr. omega 3 i omega 6(njih mozete uzimati kao dodatke prehrani kroz tableta, riblje ulje, laneno ulje itd.) itd.(ne mogu se sada sjetiti svega, jer sam davno o ovome citao, ali sve to imate na netu)

Sto se tice stimulansa: kofein gotovo svi koristimo(kafa, caj) i on pomaze boljoj koncentraciji, ne treba pretjerivati jer prevelike kolicine(barem kod mene) izazivaju mucninu, odsutsvo misli i pretjeranu euforiju. Otprilike jedna kafa 20-30 min prije nego se latimo knjige.
U zadnje vrijeme se sve vise govori o djelotvornosti tamne cokolade( cokolade sa vise od 60% kakaa) koja poboljsava koncentraciju, pamcenje, otklanja hronicni umor itd. Npr. u mercatoru imate Krasovu extra tamnu cokoladau s 88% kakaa(jest malo skuplja nekih 2,5 KM za 70g) i jedan do dva reda te cokolade moze pomoci pri ucenju. Taj jedan-dva red a mozete pojesti uz kafu koju pijete prije ucenja. Ne pretjerivati s tom cokoladaom.
Omega 3 masne kiseline mozete uzimati svakodnevno kao dodatak prehrani. Dokazano je da poboljsavaju mozdane funkcije, ali im je potrebno duze vrijeme u proprucenim kolicinama da bi se postigao zeljeni efekat.
Postoji jos stosta ali ovo je to sto sam isprobao.

Eh sada malo hemije :evil: :)

Nesto sto mi je najbolje pomoglo pri ucenju je bio Efedrin Hcl(otkrio sam savim slucajno da je odlican za ucenje uzimajuci ga dok sam trenirao). Da sada ne razglabam previse o Efedrinu jer o njemu imate tone i tone tekstova na internetu na svim jezicima. Uglavnom supstanca se smatra ilegalnom u vecini zemalja, ali je dokazano da potpuno zdravoj osobi u razumnim kolicinama apsolutno ne skodi, dok bi ju osobe s srcanim problemima trebale izbjegavati.Po dejstvu, efedrin ima slicno dejstvo kao amfetamin ali on za razliku od amfetamina ne skodi CNS-u.
Sto se tice mene i ucenja efedrin je djelovao fantasticno. Povecao mi je volju i zainteresovanost za ucenjem za 1000%, na efedrinu sam mogao da ucim po 6-7h sa samo jednom pauzom od 15min, bez da mi ijednom misao pobjegne od onoga sto ucim. itd. itd. itd. Uglavnom fantasticna stvar za ucenje. Sto se mene tice.

Da pomenem jos jednu stvar koju sam koristio, a to je piracetam koji spada medju "smart drugs"-e. Radi se potpuno legalnoj i potpuno bezbjednoj supstanci koja se kod nas moze naci u apotekama. Navodi se da je to NAJBEZBJEDNIJI lijek koji je ikada proizveden. Kod piracetama nije pronadjen niti jedan negativan efekat. Takodje oko piracetama se mozete informistai putem interneta. Piracetam pomze radu mozga, povecava oksidaciju i dotok krvi u mozak, povecava koncentraciju, pamcenje, budnost, smanjuje umor itd.
Jedina mana piracetama je to sto se mora uzimati jako disciplinirano kroz duzi vremenski period(najmanje 6 sedmica) da bi se osjetili bilo kakvi efekti.
O ovome bi mogao pricati satima, ali posto svi imate internet, googlajte informisite se, citajte komentare ostalih itd.
Sto se tice ove hemije necu reci nikome uzmi je ili je nemoj uzimat, ali cu vam reci samo da je neznanje najveci neprijatelj.

p.s.
Govorim vam samo o onim stvarima koje sam isprobao na sebi, a ne dajem vam komentare tipa rekla-kazala!
Last edited by 2407 on 04/01/2008 22:41, edited 1 time in total.
User avatar
Bonnie-Clydova mala
Posts: 706
Joined: 26/01/2007 09:06
Location: Texas

#56

Post by Bonnie-Clydova mala »

Umjetnik a wrote: pravo

p.s.
čitajući vaše komentare, shvatio sam neke stvari, ali i neke mane, npr. kad učim uvijek mi počnu misli letat negdje drugo, pitam se kako to da riješim

Za početak mani se foruma :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#57

Post by pitt »

ma jok :D:D okani se skole....forumska diploma je najbolja :D:D
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#58 BRZO i Vrlo efikasno ucenje...

Post by CHICAGO »

Znam kako ti je ... puno podataka, malo vremena a sve se nekako cini dosadnim...

Ja dok sam pripremao ispit za Accounting Law na magistarskom u Chicagu, sam imao istih problema...

Crna knjiga, 5500 stranica, ko cigaret-papir tanke a nigdje ni jedne slike... slova tako mala da vise ne znas koji red citas....

a onda sam upoznao jednog covjeka koji me je uputio na speed-reading kurs...

to ti je CD na kojima imas vjezbe kako da citas brzo a da naravno 95% toga sto citas udje u glavu...

100% si nekada vidio/jela, na filmovima kada ljudi citaju starnice i stranice knjige a izgleda kao da samo listaju stranice...


e tako (skoro) ja citam knjige...

za recimo knjigu od 500 stranica (ne roman, ne poeziju, nego recimo racunovodstvo) meni treba oko 2-2.5 sata...

fazon je da se ne cita rijec po rijec nego da se cita citava stranica odjedanput...


ZVUCI NEVJEROVATNO????? POKUSAJ pa ces vidjeti da taj sistem radi....

ne bi ga koristili japanski naucnici da ne radi...

u zdravlje..!!!!!!!! :-D :)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#59

Post by pitt »

Valz za business law meni nista nije pomagalo:D:D oni West's udzbenici ko biblije sa po 60 poglavlja :D
User avatar
Bonnie-Clydova mala
Posts: 706
Joined: 26/01/2007 09:06
Location: Texas

#60

Post by Bonnie-Clydova mala »

pitt wrote:ma jok :D:D okani se skole....forumska diploma je najbolja :D:D
Bolje ti je dipl.forumaš, nego dipl. pravnik :D
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#61

Post by cyprus »

Eh, evo i meni naišlo vrijeme da se upitam ovo iz naslova :-) :roll: .
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#62

Post by Deb's »

2407 wrote: Nesto sto mi je najbolje pomoglo pri ucenju je bio Efedrin Hcl(otkrio sam savim slucajno da je odlican za ucenje uzimajuci ga dok sam trenirao). Da sada ne razglabam previse o Efedrinu jer o njemu imate tone i tone tekstova na internetu na svim jezicima. Uglavnom supstanca se smatra ilegalnom u vecini zemalja, ali je dokazano da potpuno zdravoj osobi u razumnim kolicinama apsolutno ne skodi, dok bi ju osobe s srcanim problemima trebale izbjegavati.Po dejstvu, efedrin ima slicno dejstvo kao amfetamin ali on za razliku od amfetamina ne skodi CNS-u.
Sto se tice mene i ucenja efedrin je djelovao fantasticno. Povecao mi je volju i zainteresovanost za ucenjem za 1000%, na efedrinu sam mogao da ucim po 6-7h sa samo jednom pauzom od 15min, bez da mi ijednom misao pobjegne od onoga sto ucim. itd. itd. itd. Uglavnom fantasticna stvar za ucenje. Sto se mene tice.
Gdje se ima nabaviti taj Efedrin/Efedrin-HCl kod nas? Za piracetam sam čuo i "preporučen" mi je, mana mu je što sporo djeluje. - prođe pola semestra dok počneš "ubirati plodove" :D
e tako (skoro) ja citam knjige...

za recimo knjigu od 500 stranica (ne roman, ne poeziju, nego recimo racunovodstvo) meni treba oko 2-2.5 sata...

fazon je da se ne cita rijec po rijec nego da se cita citava stranica odjedanput...
Probavao sam i ja da završim kurs brzog čitanja, doduše programska verzija ali nedostatak discipline me spriječio u tome :D
Ali mislim da te "umjetničke" stvari traže sporije čitanje, sumnjam da ćeš neku dobru knjigu (ili zbirku poezije) pročitati kako valja, ako je smlatiš tim brzim čitanjem. To vjerovatno djeluje na knjige iz kojih ti je bitno izvući što više informacija, ali za čitanje romana ne pomaže baš previše. Doduše nisasm završio kurs, pa nemam šta pričati :D ali eto - to je neko moje mišljenje. ;)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#63

Post by madner »

Tajna moga uspjeha je nadprirodna inteligencija uparena sa dozom genijalnosti i zdravim samopouzdanjem. :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#64

Post by cHupjahalic@ »

prije par godina sam bila puno vise motivisana da sjednem i citam pred ispit, a sad se tjeram i tjeram. :D i kad se priblizi ispit ja usisavam, perem prozore - nikad mi stan ne blista kao tada. :D :lol:
a da ne pricam o reklamama na TV-u, tad mi sve bude zanimljivo. :roll:
mene najvise "motivise" (citaj tjera :D ) nedostatak vremena... kad dodje 5 do 10 znam da me nema ako to ne uspijem...

prije sam se sama lijepila uz skolske knjige, sad me ni Bog ne moze natjerati. :D :lol: :lol:

cudno, najmanji problem je procitati knjige koje nemaju veze sa fax-om. tad buljim dok sve ne procitam.
a kad se ispiti priblizavaju stalno mi se :? spava. :D :D
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#65

Post by Rambo-Amadeus »

Primjenis stari narodni lijek: fino brate knjigu pod jastuk i ujutro kad ustanes sve u glavi :D

p.s. tek sad vidim kako je lijepo kad zavrsis fax (doduse ostao mi je jos diplomski, ali nema strebanja sto je najvaznije) 8-)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#66

Post by cHupjahalic@ »

Rambo-Amadeus wrote:Primjenis stari narodni lijek: fino brate knjigu pod jastuk i ujutro kad ustanes sve u glavi :D
ja sam kao dijete ucila i opet na kraju bih stavi knjigu pod jastuk, a mislila sam da sam dobijala super ocjene zahvaljujuci jastuku. :D :lol: :lol:
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#67

Post by pesak »

Ovo sa brzim citanjem je mnogo dobra stvar.
Mogu se praviti mozaici dok ucis. Krenes jedno, pa se setis neceg drugog, pa okrenes to da vidis, pa se setis treceg, pa okrenes tu stranu, pa tako...postavljas sebi pitanja i gledas ...pravljenje mozaika. Posle se sve kockice nameste na mesto kao same od sebe.
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#68

Post by Rambo-Amadeus »

cHupjahalic@ wrote:
Rambo-Amadeus wrote:Primjenis stari narodni lijek: fino brate knjigu pod jastuk i ujutro kad ustanes sve u glavi :D
ja sam kao dijete ucila i opet na kraju bih stavi knjigu pod jastuk, a mislila sam da sam dobijala super ocjene zahvaljujuci jastuku. :D :lol: :lol:
pa i jesi, nemoj mislit da nisi, nije to narod dzaba skont'o :D jastuk je zakon
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#69

Post by cHupjahalic@ »

Rambo-Amadeus wrote:
cHupjahalic@ wrote:
Rambo-Amadeus wrote:Primjenis stari narodni lijek: fino brate knjigu pod jastuk i ujutro kad ustanes sve u glavi :D
ja sam kao dijete ucila i opet na kraju bih stavi knjigu pod jastuk, a mislila sam da sam dobijala super ocjene zahvaljujuci jastuku. :D :lol: :lol:
pa i jesi, nemoj mislit da nisi, nije to narod dzaba skont'o :D jastuk je zakon
eh... to vazi do srednje, a od srednje se onda umjesto jastuka koristi knjiga ispod glave. :D :lol: :lol:
kazu da je to radi zracenja slova, brze probija u glavu. :D
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#70

Post by Rambo-Amadeus »

cHupjahalic@ wrote:
Rambo-Amadeus wrote:
cHupjahalic@ wrote: ja sam kao dijete ucila i opet na kraju bih stavi knjigu pod jastuk, a mislila sam da sam dobijala super ocjene zahvaljujuci jastuku. :D :lol: :lol:
pa i jesi, nemoj mislit da nisi, nije to narod dzaba skont'o :D jastuk je zakon
eh... to vazi do srednje, a od srednje se onda umjesto jastuka koristi knjiga ispod glave. :D :lol: :lol:
kazu da je to radi zracenja slova, brze probija u glavu. :D
kad smo vec kod jastuka, milion puta sam sa tugom kostatovao (s tugom zbog neizvodljivosti) da bih najvise volio kad bi mi neko placao da spavam i to po satu...kakav Gates kol'ko bi ja im'o... :zzzz: :D
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#71

Post by Lace »

Umjetnik a wrote:
mamica papucarka wrote:
Umjetnik a wrote:
najbolje učim kad sam ljut
a sada mi je najeći problem to što nemam motivacije kod nekih predmeta
hos da te ja razljutim :oops: :D

sta studiras???
pravo


p.s.
čitajući vaše komentare, shvatio sam neke stvari, ali i neke mane, npr. kad učim uvijek mi počnu misli letat negdje drugo, pitam se kako to da riješim
citaj naglas i skoncentrisi se na izgovor :D
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#72

Post by elSaik »

Umjetnik a wrote:
p.s.
čitajući vaše komentare, shvatio sam neke stvari, ali i neke mane, npr. kad učim uvijek mi počnu misli letat negdje drugo, pitam se kako to da riješim
Prestani misliti dok čitaš. :D
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#73

Post by Lace »

cHupjahalic@ wrote:prije par godina sam bila puno vise motivisana da sjednem i citam pred ispit, a sad se tjeram i tjeram. :D i kad se priblizi ispit ja usisavam, perem prozore - nikad mi stan ne blista kao tada. :D :lol:
a da ne pricam o reklamama na TV-u, tad mi sve bude zanimljivo. :roll:
mene najvise "motivise" (citaj tjera :D ) nedostatak vremena... kad dodje 5 do 10 znam da me nema ako to ne uspijem...

prije sam se sama lijepila uz skolske knjige, sad me ni Bog ne moze natjerati. :D :lol: :lol:

cudno, najmanji problem je procitati knjige koje nemaju veze sa fax-om. tad buljim dok sve ne procitam.
a kad se ispiti priblizavaju stalno mi se :? spava. :D :D
:shock: ko da citam svoj post...ostao mi jos samo jedan ispit...i zanimljiv je...ali ima previse informacija i meni se ne da..isto tako..spremam ladice, gledam tv, spava mi se...smlatim u 5 dana koliko mogu i to je to ...2 puta neuspjesno...ovaj sto mi je preostao :-? :D
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#74

Post by Lace »

Ćelava cura wrote:ovo stvarno fercera...pocnes slusati sam sebe :D i misli ne lutaju :D
pa da... 2002-e kada sam upisala fakultet bila sam uzasnuta cinjenicom da ja sad moram opet uciti...a zaboravila kako sam to radila u srednjoj...i onda slucajno..na poslu...citala jedan dokument nagkas dok je kolegica radila ispravke na drugoj verziji i nakon sat vremena skontntala da sam naucila sve sto sam procitala i da to znam interpretirati...i tako ja otkrih nacin...medjutim...nisam ga koristila zadnje dvije godine...izgleda da cu morati sad za ovaj jedan sto je ostao :)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#75

Post by cHupjahalic@ »

Rambo-Amadeus wrote:
cHupjahalic@ wrote:
Rambo-Amadeus wrote: pa i jesi, nemoj mislit da nisi, nije to narod dzaba skont'o :D jastuk je zakon
eh... to vazi do srednje, a od srednje se onda umjesto jastuka koristi knjiga ispod glave. :D :lol: :lol:
kazu da je to radi zracenja slova, brze probija u glavu. :D
kad smo vec kod jastuka, milion puta sam sa tugom kostatovao (s tugom zbog neizvodljivosti) da bih najvise volio kad bi mi neko placao da spavam i to po satu...kakav Gates kol'ko bi ja im'o... :zzzz: :D
ima nas jos koji bi rusili sve Ginesove rekorde za to.
a i za blabetanje - o drugim stvarima naravno :oops: , teme koje imaju veze sa fax-om mogu da sacekaju. :D
Post Reply