kako se skoncentrisati na učenje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
idia
Posts: 764
Joined: 16/10/2006 13:33
Location: Bec

#26

Post by idia »

.
Last edited by idia on 08/03/2011 20:58, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#27

Post by iceman ze »

ja sam jos nesto htio napomenuti, a to je sigurno i najvaznije: Da li te zanima ono sto ucis? Da li je to ono cime se zelis baviti u zivotu? Ja dok to nisam sebi objasnio, odnosno upisao nesto sto volim i od cega zivim, nisam mogao ispita dati..... :-)

Ja cesto na svom poslu cujem, kako su mame upisale svoje sinove, ovdje ili ondje......kao on je birao....ali su mame na kraju izabrale "najbolje" za svoje sinove...... Sjecam se dobro kad sam pitao jednog starog profesora, koji fakultet da izberem.....on mi je tad odgovorio : "Onaj koji mozes da zavrsis"..... :-D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#28

Post by mamica papucarka »

najtezi ispit sam polozila tako sto sam se zakljucala pet dana u kuci koja nema telefon, televizor i sat :D Izlazila samo navecer ka kaficu i nazad kuci. Dobila devetku :D
sad mi je tako losa koncentracija da ne mogu ni ne forum citat :( :D
User avatar
dark side of the moon
Posts: 468
Joined: 18/08/2006 15:23

#29

Post by dark side of the moon »

mamica papucarka wrote:najtezi ispit sam polozila tako sto sam se zakljucala pet dana u kuci koja nema telefon, televizor i sat :D Izlazila samo navecer ka kaficu i nazad kuci. Dobila devetku :D
sad mi je tako losa koncentracija da ne mogu ni ne forum citat :( :D
ja bih poludio :D

Pisi djonove, tako se najbolje uci a i ne trebas biti koncentrisan 8)
User avatar
bravo ja
Posts: 51
Joined: 13/10/2007 17:21

#30

Post by bravo ja »

Ako ne ucis naglas najbolje je da odes u neku citaonu.Bilo na faxu ili u gradsku biblioteku .Kad sjednes i vidis kako prisutna raja uci, sjebes se i automatski i ti pocnes da ucis.Atmosfera ucenja te sama potice!! Samo ponesi sta za pojesti i neki sokic ( nrgazirani ,da ne podrigujes heheh)E to tako sam ti ja u svoje studentske daanee eeeeh da mi se vratiti :-D
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#31

Post by Umjetnik a »

HVALA svima na savjetima
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#32

Post by mamica papucarka »

Umjetnik a wrote:HVALA svima na savjetima
druzi se sa streberima ko ja :lol: moje sve jaranice bile zesci shtreberi :D
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#33

Post by teletrader »

mamica papucarka wrote:
Umjetnik a wrote:HVALA svima na savjetima
druzi se sa streberima ko ja :lol: moje sve jaranice bile zesci shtreberi :D
Sve bile streberke,al' opet dovoljno pametne da se na vakat udaju..

:run:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#34

Post by mamica papucarka »

teletrader wrote:
mamica papucarka wrote:
Umjetnik a wrote:HVALA svima na savjetima
druzi se sa streberima ko ja :lol: moje sve jaranice bile zesci shtreberi :D
Sve bile streberke,al' opet dovoljno pametne da se na vakat udaju..

:run:
pa da :lol: sve su zakoracile u 30,31,32, osim mene :lol: Ko bi rekao :D
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#35

Post by teletrader »

mamica papucarka wrote:
teletrader wrote:
mamica papucarka wrote: druzi se sa streberima ko ja :lol: moje sve jaranice bile zesci shtreberi :D
Sve bile streberke,al' opet dovoljno pametne da se na vakat udaju..

:run:
pa da :lol: sve su zakoracile u 30,31,32, osim mene :lol: Ko bi rekao :D
Ti si bila ne samo pametna i streberka vec i mudra jer si skontala bolje se udati na vrijeme a ne poslije pola plate davati ginekologu :)
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#36

Post by Umjetnik a »

mamica papucarka wrote:
Umjetnik a wrote:HVALA svima na savjetima
druzi se sa streberima ko ja :lol: moje sve jaranice bile zesci shtreberi :D
što je najgore, nema ni ovih štrebera, kao što ih je nekad bilo
sad sve ko fol, nisu štreberi
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#37

Post by Hendrix »

I najvažnije , uči dok si mlad ! :D
Ja evo zadnji ispit ganjam pa ne mogu knjige očima gledati a kamoli da je naučim. Čitam a kontam o milion drugih stvari i ne mogu se usredotočit na gradivo nema šanse. Najgore je kada je gradivo jednostavno , imaš osjećaj da sve znaš a kad dođe da pišeš znaš 2 rečenice , a bubat napamet nikad nisam znao , bukvalno. Sa mnom je jednom kolegica polagala , ko MP3 player da pustiš . apsolutno cura napamet knjigu zna ja se sjebo maksimalno , pa reko kako to ti ba ko pjesmu učiš , kaže ja tako od osnovne. :shock:

Ali evo par mojih savjeta : nikad ne uči gradivo istim redoslijedom , ako ideš uvijek isto dosadi odmah nego preskači lekcije ili nasumice odabereš dijelove knjige . Podvlačenje nevjerovatno privlači pažnju , oči uvijek lete za onim podvučenim ili zaokruženim tako da ostalo se ne primjeti uopšte , provjereno :)
I uči dok si mlad :)
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#38

Post by Umjetnik a »

HVALA
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#39 Re: kako se skoncentrisati na učenje

Post by Prozor »

Umjetnik a wrote:je li imate neke svoje metode, neke svoje tajne i tako to
kako se skoncentrisati na učenje, kako više zapamtiti

kako vi djelujete kad vidite debele knjige, koje morate većinom znati

je li može iko pomoći
Slusati Seju Kalaca i povremeno gledati u bez-tonsko emitovanje srbijanske skupstine
nokturno
Posts: 221
Joined: 04/12/2007 22:32
Location: "zzzzz"

#40

Post by nokturno »

Gingseng i Ginko nije ista stvar....
User avatar
corto malteze
Posts: 51
Joined: 12/10/2006 02:29

#41

Post by corto malteze »

laže te ovaj da učiš punog stomaka. to nema veze. čovjek čak puno bolje uči dok je polugladan nego sit.

kad se najedeš želudac ti radi punim. logično je da tada mozak sporije radi.

Drugo ako si pod presingom za učit evo ti par savjeta:

ne jesti meso i proteinske namirnice tik prije učenja. Mozgu treba glukoza. Nju tijelo najlakše razradi iz ugljikohidrata tipa krompir i sl. namirnice bogate ugljikohidratima. Proteinske namirnice dugo se razrađuju a iz njih se malo glukoze dobije.

Kolač prije ili tijekom učenja ili čokolada uz neki voćni sok ti je idealna kombinacija.

E sad ključni problem kod tebe je vjerojatno manjak koncetracije povezan sa nemotivacijom. Za motivaciju ćeš se morat sam pobrinuti. Najbolji način je recimo da ti curu pokupi neki lik kojeg inače mrziš a koji je netom završio faks i od starog dobio nova kola. Mržnja djeluje ko jak stimulans ;)

A što se tiče koncetracije meni je pomogla Guarana . To su ti tablete koje nisu skupe imaš ih kupit u svakom DM-u koštaju oko 5 maraka.
_Jenny_
Posts: 184
Joined: 21/08/2007 18:19
Location: Zagreb

#42

Post by _Jenny_ »

Vidim da svi tu preporucuju neka kemijska sredstva (cast ginkgu...),ali ne posezi za time-bezveze...Moguce je navikavanje i niz dr nuspojava...
Rijesi to pomocu hrane i na druge nacine...Npr. dosta su dobre za koncentraciju banane i jaja,ali ne pretjeruj jer ce ti se jakoooooo spavat ako uzmes veliku kolicinu.Uzmi veliku kolicinu necega za piti (ne neke preslatke napitke). Za svakih 45 minuta aktivnog ucenja uzmi si pauzu od 10-15 minuta.U tom razdoblju proseci ili jos bolje otvori prozor i udahni par puta jakoooo duboko (posebno djelotvorno zimi) ili ako mozes "izderi" se na jastuku ili samo na zrak (na taj nacin ces se osloboditi stresa).Ako je to previse,onda jednostavno nesto u ruku i stisci (npr. teniska loptica...).
Uvijek uci na istom mjestu (neka istrazivanja pokazuju da na taj nacin tijelo "osjeca" da je tu mjesto i vrijeme za ucenje).Pisi si najbolje na zuti ili na plavi papir jer te boje "pospjesuju" koncentraciju.Razbacaj si sadrzaj po papiru-u smislu da ti je jedna definicija u kutu,druga na sredini....Pisi razlicitim bojama i velicinom slova...Zvaci zvakacu.Nikada ne uci dok lezis ili ako se nisi naspavao/la jer na taj nacin se samo mucis i zivcanis....

Ako se jos cega sjetim javim :)
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#43

Post by elSaik »

Umjetnik a wrote: ja sam prije uvijek volio učiti logički, ali sada na prawu to uzima vremena, a i nekad i ne pali
p.s.
također radim bilješke kad učim, bez njih i ne bi mogao, počeo sam podvalčiti markerom, ali od toga čini mi se ništa, uglavnom podvučem skoro sve, posklije mi sve izgleda zabrljano, sad sam prešao na olovku :-D :lol:
ladyblue18 wrote:Pa napamet ziv i bio kako drugacije :D
Znam da govoris o rimu a ne mos ga drugacije naucit :D
Meni je vala, upravo Rim logičan. :roll: Nego, kako socio? Čim naučim jednog lika i njegovu teoriju ide sljedeći sa skroz drugačijim mišljenjem. :roll:
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#44

Post by ladyblue18 »

elSaik wrote:
Umjetnik a wrote: ja sam prije uvijek volio učiti logički, ali sada na prawu to uzima vremena, a i nekad i ne pali
p.s.
također radim bilješke kad učim, bez njih i ne bi mogao, počeo sam podvalčiti markerom, ali od toga čini mi se ništa, uglavnom podvučem skoro sve, posklije mi sve izgleda zabrljano, sad sam prešao na olovku :-D :lol:
ladyblue18 wrote:Pa napamet ziv i bio kako drugacije :D
Znam da govoris o rimu a ne mos ga drugacije naucit :D
Meni je vala, upravo Rim logičan. :roll: Nego, kako socio? Čim naučim jednog lika i njegovu teoriju ide sljedeći sa skroz drugačijim mišljenjem. :roll:
Rim majka najvise ga volim ocam' :P :D
Kolko su svi kukali na njeg ne znam zasto ja prvu parcijalu odavno naucila 8) 8-)
A sociologiju nista ja to ne kontam, ucicu kad bude vrijeme za ispit a ni to ne znam kad cu izac jer mi se gadi ucit soc :x
A vazna je samo koncentracija i to jaka...
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#45

Post by latinalover »

sta je sa onom sposobnoscu brzog citanja..


ja sam skinuo sa neta pdf knjigu brzo citanje...objasnjava ti sta da radis...da poboljsas citanje..i imalo je malo efekta


ako nekoga zanima nek mi se javi na pp da mu link posaljem!
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#46

Post by iceman ze »

da vidis kako se sociologija uci kad ti je za prolaz u narednu godinu, na socijala roku.......ja sam svom profi biflao sva djela nekih teoreticara i sto ima u knjizi i sto nema (nasao na netu)....... :-)
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#47

Post by ProS »

procitati i zapisati na papir sto se zapamti svjesnim :oops: citanjem,ponovi sve nekoliko puta nakon iste lekcije i ides dalje..kasnije ostanu samo skripte,probaj jasno i uredno ih pisati :)
nekome treba upaljen tv i za koncentraciju,neko ce bolje uciti i u prostoriji u kojoj je vise ljudi :) :)
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#48

Post by suncica24 »

Hm, super je to, ali sta kad ucis nesto sto "mrzis. Ne, nisi upisao pogresan faks, ali na svakom faksu ima predmeta koji e apsolutno ne zanimaju. Pa tako na petoj godini zavrsis uceci predmet koji ti objasnjava redosljed radnji hodanja. Ili pak nacin rasporeda radnika u kompaniji (oni, ima direktor, pa sef sluzbe, pa...)?! Sta tu pomaze? :?
Da ne napominjem da moras znati sve stavke po redu, a stavki, hvala bogu, milion. :x
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#49

Post by Umjetnik a »

corto malteze wrote:laže te ovaj da učiš punog stomaka. to nema veze. čovjek čak puno bolje uči dok je polugladan nego sit.

kad se najedeš želudac ti radi punim. logično je da tada mozak sporije radi.

Drugo ako si pod presingom za učit evo ti par savjeta:

ne jesti meso i proteinske namirnice tik prije učenja. Mozgu treba glukoza. Nju tijelo najlakše razradi iz ugljikohidrata tipa krompir i sl. namirnice bogate ugljikohidratima. Proteinske namirnice dugo se razrađuju a iz njih se malo glukoze dobije.

Kolač prije ili tijekom učenja ili čokolada uz neki voćni sok ti je idealna kombinacija.

E sad ključni problem kod tebe je vjerojatno manjak koncetracije povezan sa nemotivacijom. Za motivaciju ćeš se morat sam pobrinuti. Najbolji način je recimo da ti curu pokupi neki lik kojeg inače mrziš a koji je netom završio faks i od starog dobio nova kola. Mržnja djeluje ko jak stimulans ;)

A što se tiče koncetracije meni je pomogla Guarana . To su ti tablete koje nisu skupe imaš ih kupit u svakom DM-u koštaju oko 5 maraka.

najbolje učim kad sam ljut
a sada mi je najeći problem to što nemam motivacije kod nekih predmeta
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#50

Post by mamica papucarka »

Umjetnik a wrote:
corto malteze wrote:laže te ovaj da učiš punog stomaka. to nema veze. čovjek čak puno bolje uči dok je polugladan nego sit.

kad se najedeš želudac ti radi punim. logično je da tada mozak sporije radi.

Drugo ako si pod presingom za učit evo ti par savjeta:

ne jesti meso i proteinske namirnice tik prije učenja. Mozgu treba glukoza. Nju tijelo najlakše razradi iz ugljikohidrata tipa krompir i sl. namirnice bogate ugljikohidratima. Proteinske namirnice dugo se razrađuju a iz njih se malo glukoze dobije.

Kolač prije ili tijekom učenja ili čokolada uz neki voćni sok ti je idealna kombinacija.

E sad ključni problem kod tebe je vjerojatno manjak koncetracije povezan sa nemotivacijom. Za motivaciju ćeš se morat sam pobrinuti. Najbolji način je recimo da ti curu pokupi neki lik kojeg inače mrziš a koji je netom završio faks i od starog dobio nova kola. Mržnja djeluje ko jak stimulans ;)

A što se tiče koncetracije meni je pomogla Guarana . To su ti tablete koje nisu skupe imaš ih kupit u svakom DM-u koštaju oko 5 maraka.

najbolje učim kad sam ljut
a sada mi je najeći problem to što nemam motivacije kod nekih predmeta
hos da te ja razljutim :oops: :D

sta studiras???
Post Reply