Kako se postaje sudski tumač???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#301 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by kadinica »

Juni wrote:sada sam izasla na stranicu fmp, nigdje ne pise kada ce biti testiranja. je li ko zvao i pokusao dobiti informciju?
Konkurs je otvoren do 01.09.2014. godine.

Termine će obvjaviti nakon tog roka, u zavisnosti od broja prijava.
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#302 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

Pozdrav svima na forumu. Imala bih jedno pitanje i bila bi zahvalna ako bi mi neko od vas mogao dati odgovor na njega. Tice se ovog zahtjeva za postavljanje za sudskog tumaca.... zanimam me kako taj zahtjev treba da izgleda, ne bih zelila da se provalim kada ga budem slala :P otprilike mi je jasno sta trebam navesti u zahtjevu ali bi vam bila zahvalna kada bi mi dali neki urnek da otpirlike vidim kako to treba da izgleda. Hvala unaprijed
Baby girl
Posts: 1
Joined: 05/07/2014 10:44

#303 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Baby girl »

Pozdrav svima :razz: prvo za Jacu88
Jaca88 wrote:Pozdrav svima na forumu. Imala bih jedno pitanje i bila bi zahvalna ako bi mi neko od vas mogao dati odgovor na njega. Tice se ovog zahtjeva za postavljanje za sudskog tumaca.... zanimam me kako taj zahtjev treba da izgleda, ne bih zelila da se provalim kada ga budem slala :P otprilike mi je jasno sta trebam navesti u zahtjevu ali bi vam bila zahvalna kada bi mi dali neki urnek da otpirlike vidim kako to treba da izgleda. Hvala unaprijed
Otprilike to izgleda ovako: u lijevi gornji 'ćošak' pišeš svoje ime i prezime, adresu, kontakt tel, a u desni pišeš podatke od Ministarstva. Ispod svega velikim slovima pišeš ZAHTJEV ZA POSTAVLJENJE ZA STALNOG SUDSKOG TUMAČA, pa onda počneš sa Poštovani, javljam se na Vaš natječaj objavljen (datum) u (službene novine i broj) za postavljenje za stalnog sud. tum. Uz zahtjev prilažem sljedeću dokumentaciju: (te navedeš sve dokumente koje šalješ). Ispod napišeš pozdrav i potpišeš se. To je sva muka :-D
Ovako mene zanima da li ćete pored tražene ovjerene dokumentacije (uvjerenja o državljanstvu, diplome, one dvije donekle besmislene izjave i radnog životopisa) slati i kakve certifikate i da li ih planirate ovjeravati (svaki ovjera je 3KM.. a ionako je previše što ispit košta 550!!)?? :? :? Ja sam za prošli ispit slala sve ovjerene certifikate jer sam uvjerila tetu u općini da su mi potrebni za posao, ali sad nema nijednog konkursa pa se ne mogu na to izvući a i teti je poznato da je Ministarstvo objavilo ovaj konkurs za tumače.. sad sam malo izgubljena a ne mogu dočekati ponedjeljak da ih zovem!! I Ono najbitnije - Šta mislite kad će biti ispit? Prošli put je konkurs izišao u martu a ispit bio u septembru! :shock:
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#304 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

Baby girl wrote:Pozdrav svima :razz: prvo za Jacu88
Jaca88 wrote:Pozdrav svima na forumu. Imala bih jedno pitanje i bila bi zahvalna ako bi mi neko od vas mogao dati odgovor na njega. Tice se ovog zahtjeva za postavljanje za sudskog tumaca.... zanimam me kako taj zahtjev treba da izgleda, ne bih zelila da se provalim kada ga budem slala :P otprilike mi je jasno sta trebam navesti u zahtjevu ali bi vam bila zahvalna kada bi mi dali neki urnek da otpirlike vidim kako to treba da izgleda. Hvala unaprijed
Otprilike to izgleda ovako: u lijevi gornji 'ćošak' pišeš svoje ime i prezime, adresu, kontakt tel, a u desni pišeš podatke od Ministarstva. Ispod svega velikim slovima pišeš ZAHTJEV ZA POSTAVLJENJE ZA STALNOG SUDSKOG TUMAČA, pa onda počneš sa Poštovani, javljam se na Vaš natječaj objavljen (datum) u (službene novine i broj) za postavljenje za stalnog sud. tum. Uz zahtjev prilažem sljedeću dokumentaciju: (te navedeš sve dokumente koje šalješ). Ispod napišeš pozdrav i potpišeš se. To je sva muka :-D
Ovako mene zanima da li ćete pored tražene ovjerene dokumentacije (uvjerenja o državljanstvu, diplome, one dvije donekle besmislene izjave i radnog životopisa) slati i kakve certifikate i da li ih planirate ovjeravati (svaki ovjera je 3KM.. a ionako je previše što ispit košta 550!!)?? :? :? Ja sam za prošli ispit slala sve ovjerene certifikate jer sam uvjerila tetu u općini da su mi potrebni za posao, ali sad nema nijednog konkursa pa se ne mogu na to izvući a i teti je poznato da je Ministarstvo objavilo ovaj konkurs za tumače.. sad sam malo izgubljena a ne mogu dočekati ponedjeljak da ih zovem!! I Ono najbitnije - Šta mislite kad će biti ispit? Prošli put je konkurs izišao u martu a ispit bio u septembru! :shock:


Hvala puno, pretpostavila sam da to ide ono kratko i jasno i zdravo,ali reko opet da pitam da se ne bih provalila ;) Ja nemam nikakve certifikate i poslat cu im samo to što traže konkretno, s tim da mi je jasno da onu izjavu da me ne obuhvata čl. 9 ustava bih trebam uradit kod notara, ali me zanima ono vezano za otpustanje iz sluzbe..... jel to izvadim uvjerenje o nekaznjavanju ili????? hvala unaprijed
Azra12345
Posts: 6
Joined: 27/04/2014 00:09

#305 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Azra12345 »

Da i ja pitam. Dokaz da nisam otpuštena iz službe kao rezultat disciplinske mjere u periodu od 3 godine pribavljamo gdje? Nešto razmišljam da je vjerovatno u opštini, u vidu izjave o istom. Hvala
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#306 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Beaddy »

Prije 4 godine je (čini mi se) konkurs izašao otprilike u isto vrijeme i trajao do septembra. Ne znam vrijeme pismenog ispita (možda novembar), ali 17.12.2010. je bio usmeni. Rješenja su izdata već 10 dana nakon toga.

Što se tiče samog ispita: najteži dio je pismeni-dva prevoda (bos-eng, eng-bos), a ne zna se koji je gori od kojeg. Bos-eng smo imali zemljišno-knjižni izvadak sa hrpom dodataka (tipa hipoteka na zemljištu) u obliku tabele, a eng-bos je bio gusto kucani tekst (maksimum 10pt), minimalan prored i margine....i 2 sata da se to sve p revede :roll: .

Moj utisak koji sam dobila na usmenom je bio da je najbitnije bilo završiti ta dva prevoda, te da su dopuštali i neke greške (mada ne kardinalne). Kakvi će biti kriteriji ove godine, teško je reći.

U aprilu ove godine je izašla nova Uredba i možete je naći ovdje http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... e/14h.html .

Nadam se da sam bila od pomoći.
User avatar
vicious2
Posts: 384
Joined: 17/08/2010 13:03

#307 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by vicious2 »

Azra12345 wrote:Da i ja pitam. Dokaz da nisam otpuštena iz službe kao rezultat disciplinske mjere u periodu od 3 godine pribavljamo gdje? Nešto razmišljam da je vjerovatno u opštini, u vidu izjave o istom. Hvala

obje izjave, otpustanje iz drzavne sluzbe i clan 9 ustava radite u opcini. nema notar nista s tim. recimo u centru (sarajevo) imate obrazac na koji to napisete (da niste otpusteni iz drzavne sluzbe, i drugu da niste obuhvaceni clanom 9 ustava bih, ili sta vec) i potpisete, oni vam to ovjere i platite mislim 4km po dokumentu...
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#308 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

Aha hvala na info :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#309 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Bloo »

ima li negdje neka baza sa primjercima prevedenih dokumenata, a da su 100% tačni, to jeste od nekog sudskog tumača
ja sam izlazila prošli put i pala (neke prepozicije, pasiv (mada se dalo svađat D:) ) i kao nisam dobro prevela CIPS-ovu prijavu mjesta boravka (citiram: trebaš deskriptivno prevesti priajvu mjesta boravka da stranac zna šta je)
nnella
Posts: 1
Joined: 22/08/2014 12:30

#310 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by nnella »

Može li neko navesti svu potrebnu dokumentaciju koju moramo poslati uz zahtjev. Naime, u konkursu stoji da smo uz zahtjev duzni priložiti dokaze o ispunjavanju uvjeta iz članka 3. toč. 3. i 4., što znači da bi morali priložiti uvjerenje Posebnog stručnog povjerenstva. Kako vi tumačite ovaj konkurs????
I kako doći do tog Povjerenstva???
lp
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#311 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

Završi se konkurs. I šta sada? Da li neko zna kako ćemo dobiti dalje informacije o tome da li smo ispunili uvjete konkursa i daka će biti pismeni i sl.? Hvala unaprijed
User avatar
jelashan
Posts: 193
Joined: 02/04/2013 03:46
Location: Jelah

#312 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by jelashan »

Jaca88 wrote:Završi se konkurs. I šta sada? Da li neko zna kako ćemo dobiti dalje informacije o tome da li smo ispunili uvjete konkursa i daka će biti pismeni i sl.? Hvala unaprijed
to i mene zanima. kad otprilike jave termine za ispite? i gdje? tamo gdje je bio i konkurs ili...?
mona
Posts: 284
Joined: 09/06/2005 10:07
Location: Sarajevo

#313 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by mona »

da li znate ima li ikakve sanse sa visom polagati ispit za sudskog tumaca?
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#314 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

Kako sam iz ranijih postova mogla zaključiti, na ispitu je dozvoljeno sa sobom ponijeti rječnik ?! Preporuke za neki dobar i kvalitetan rječnik njemačkog jezika ? Hvala unaprijed
nora182
Posts: 1
Joined: 19/09/2014 09:12

#315 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by nora182 »

Jesu li počeli ispiti za sudske tumače? Zna li iko, ako se izostavi predati dokument,može li se naknadno priložiti?
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#316 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

nora182 wrote:Jesu li počeli ispiti za sudske tumače? Zna li iko, ako se izostavi predati dokument,može li se naknadno priložiti?
Ispit je u subotu 27.09. u 12 sati ako nisi dobila pismeni dopis od Ministarstva onda nisi ispunila uslove da izađeš na ispit tj. ako si zaboravila dostaviti im neku dokumentaciju u okviru svoje prijave to ne možeš učini naknadno, i to je vjerovatno dovelo do zaključka da ne ispunjavaš uslove ako do sada nisi dopila obavijest od Ministarstva :(
vjeverica.nada
Posts: 111
Joined: 22/11/2006 16:30
Location: Sa

#317 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by vjeverica.nada »

O tempora, o mores!

Jasno mi je da je novo, brzo vrijeme i da se traze nove vjestine i sposobnost da se bude sve u jednom ali i dalje ne mogu da se ne ibretim nad cinjenicom da ljudi koji nisu u stanju samostalno procitati konkurs, shvatiti koja i kakva dokumentacija se od njih trazi, napisati par najobicnijih izjava osjecaju da su dovoljno dobri da obavljaju odgovorne poslove prijevoda sluzbenih dokumenata za druge.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#318 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Gray »

Jaca88 wrote:
nora182 wrote:Jesu li počeli ispiti za sudske tumače? Zna li iko, ako se izostavi predati dokument,može li se naknadno priložiti?
Ispit je u subotu 27.09. u 12 sati ako nisi dobila pismeni dopis od Ministarstva onda nisi ispunila uslove da izađeš na ispit tj. ako si zaboravila dostaviti im neku dokumentaciju u okviru svoje prijave to ne možeš učini naknadno, i to je vjerovatno dovelo do zaključka da ne ispunjavaš uslove ako do sada nisi dopila obavijest od Ministarstva :(
Za koji jezik?
nermina90
Posts: 2
Joined: 23/09/2014 21:23

#319 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by nermina90 »

mene zanima za talijanski jezik, hoce li biti ispit??
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#320 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

Gray wrote:
Jaca88 wrote:
nora182 wrote:Jesu li počeli ispiti za sudske tumače? Zna li iko, ako se izostavi predati dokument,može li se naknadno priložiti?
Ispit je u subotu 27.09. u 12 sati ako nisi dobila pismeni dopis od Ministarstva onda nisi ispunila uslove da izađeš na ispit tj. ako si zaboravila dostaviti im neku dokumentaciju u okviru svoje prijave to ne možeš učini naknadno, i to je vjerovatno dovelo do zaključka da ne ispunjavaš uslove ako do sada nisi dopila obavijest od Ministarstva :(
Za koji jezik?
Za njemački jezik.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#321 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by antonija »

jel tezak ispit ?
Jaca88
Posts: 8
Joined: 03/07/2014 16:42

#322 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Jaca88 »

antonija wrote:jel tezak ispit ?
Vidjet ćemo u subotu kada bude ispit :razz: :-D
Red girl
Posts: 1
Joined: 26/09/2014 10:59

#323 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Red girl »

Pozdrav budući sudski tumači :-D
Ovako - ja još nisam dobila obavijest od Ministarstva a poslala sam svu potrebnu dokumentaciju na vrijeme isto kao prije dvije godine (tad sam obavijest dobila u julu a ispit bio 15.9.) pa mi sad nije jasno kako da odjednom ne ispunjavam uslove konkursa :? A prijavila sam se za engleski jezik, pa me zanima da li je sutra ispit samo za njemački jezik?
Simba81
Posts: 3
Joined: 26/09/2014 14:27

#324 Re: Kako se postaje sudski tumač???

Post by Simba81 »

Zvala sam ja jucer Ministarstvo i rekli su mi da cemo biti obavjesteni pismenim putem 10 dana prije termina polaganja. Konkretno me je interesovao engleski jezik i rekli su da ce biti u oktobru?!?!
Eto...nadam se da je ova moja info od koristi :-) btw, da li neko ima neke zgodne linkove za pripremanje ispita za engleski ili tako nesto slicno?
Post Reply