Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#51 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

MrShadow wrote:Zasto se peglas uopste, bio sam u istoj situaciji kao ti, saltali me sa saltera na salter, brdo papira, gluposti i na kraju odustanem.
s obzirom da imam stalni posao, na kraju godine samo prijavim paypal prihode i platim porez od 10% na to + 4% zdravstveno. Penziono ne treba ako ti je klijent za kojeg radis van drzave. Prosle godine sam imao preko 50k profita, prijavio prije mjesec dana sve ( mora do 31.03 za prethodnu godinu ), platio i za sada je sve ok, nije me niko zvao, a dosta moje raje radi tako.
Nemam se kada peglati svaki mjesec sa firmom, papirima, racunovodje itd.
Zato sto nisam siguran na taj nacin da bih na kraju odvojio te pare i uplatio a i zato sto ovaj covjek za kojeg radim hoce da mi placa normalno mjesecno i da ima neku potvrdu, bilo kakvu. Na taj nacin kako si mi ti preporucio bih mogao ali sam sebi da uplacujem, ovako mi placa on.

Tebi hvala na prijedlogu u svakom slucaju.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#52 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by MrShadow »

arnes_king wrote:
MrShadow wrote:Zasto se peglas uopste, bio sam u istoj situaciji kao ti, saltali me sa saltera na salter, brdo papira, gluposti i na kraju odustanem.
s obzirom da imam stalni posao, na kraju godine samo prijavim paypal prihode i platim porez od 10% na to + 4% zdravstveno. Penziono ne treba ako ti je klijent za kojeg radis van drzave. Prosle godine sam imao preko 50k profita, prijavio prije mjesec dana sve ( mora do 31.03 za prethodnu godinu ), platio i za sada je sve ok, nije me niko zvao, a dosta moje raje radi tako.
Nemam se kada peglati svaki mjesec sa firmom, papirima, racunovodje itd.
Zato sto nisam siguran na taj nacin da bih na kraju odvojio te pare i uplatio a i zato sto ovaj covjek za kojeg radim hoce da mi placa normalno mjesecno i da ima neku potvrdu, bilo kakvu. Na taj nacin kako si mi ti preporucio bih mogao ali sam sebi da uplacujem, ovako mi placa on.

Tebi hvala na prijedlogu u svakom slucaju.
sve te razumijem, ali koliko god volim BH ovdje je sistem u kur** i ne zna se ko pije, ko placa, ja sam na kraju odustao od bilo kakve registracije, placam porez, ali veze neam da li je to ispravno i da li ce me danas sutra ko zovnuti.
Teta u poreznoj mi je na kraju nakon 6,7 mojih odlazaka rekla, citiram : " Znas sta, to sto vi radite preko interneta nigdje nista nema u zakonu, ako hoces plati radi sebe da si cist ako izadje neki zakon danas/sutra, ali za sada ti mi to nista nemamo definisano ".

ono sto mene najvise boli u cijeloj prici je sto sam za zdravstveno dao preko 3000 km za proslu godinu, a nemam ga, dakla glupi zakon nalaze da uz porez na dohodak moras platiti doprinos na zdravstvo iako ti to zdravstvo ne vazi ako nemas stalni radni odnos, a opet ako imas stalni radni odnos i firma ti mora platiti zdravstvo tako da ja sada 2x placam zdravstvo.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#53 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by PRO165 »

Pozdrav i tebi i teti iz porezne!
Obavljaš samostalnu djelatnost. Za to je vrlo jasno propisano sve.
Siva zona je samo što izvoziš uslugu. To je nedefinisano...

Da bi bio skroz čist otvori doo i tačka. Kažeš platio si 3000 km za godinu. Malo više su ti i regularni minimalni doprinosi na doo.

Sve drugo su komformizmi još uvijek tolerisani od države, odnosno bez uvijanje KRADETE i to ne kradete što morate nego vam je to komforni modus operandi.

Da ne govorim da vas 10 ovdje mlati kako ne valja država skupi knjigovođe, bla, bla.

Eto otvorite firmu ja ću vam gratis voditi knjigovodstvo 6 mjeseci. I pomoći oko registracije, fiskalne kase i još ako programirate i tu vam pomoći. Mogu i prostor srediti za 10KM po kvadratu sa grijanjem/hlađenjem i strujom. Jeste li u tom slučaju raspoloženi za legalni biznis?
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#54 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by MrShadow »

PRO165 wrote:Pozdrav i tebi i teti iz porezne!
Obavljaš samostalnu djelatnost. Za to je vrlo jasno propisano sve.
Siva zona je samo što izvoziš uslugu. To je nedefinisano...

Da bi bio skroz čist otvori doo i tačka. Kažeš platio si 3000 km za godinu. Malo više su ti i regularni minimalni doprinosi na doo.

Sve drugo su komformizmi još uvijek tolerisani od države, odnosno bez uvijanje KRADETE i to ne kradete što morate nego vam je to komforni modus operandi.

Da ne govorim da vas 10 ovdje mlati kako ne valja država skupi knjigovođe, bla, bla.

Eto otvorite firmu ja ću vam gratis voditi knjigovodstvo 6 mjeseci. I pomoći oko registracije, fiskalne kase i još ako programirate i tu vam pomoći. Mogu i prostor srediti za 10KM po kvadratu sa grijanjem/hlađenjem i strujom. Jeste li u tom slučaju raspoloženi za legalni biznis?
3k sam dao samo za zdravstvo, na porez oko 8k, plus iz firme gdje sam stalno zaposlen.
nismo, koji ce mi k* prostor kad mi je 10 puta ljepse raditi iz svoje sobe u stolici, ne treba mi prostor, ne zelim da svaki dan vozim auto do kancelarije, kada mogu ustati i u pidzami raditi.
Nemoj sada prosipati pricu o legali jer sam zivio u USA i za 30 min registrovao firmu i iz kuce izvozio uslugu, bez kase, klinca palca i fiskalnog racuna. Platis porez na onoliko koliko ti je uslo na racun i amen.
Ne zelim da placam drzavno zdravstvo jer je smece i svakako ga ne koristim, nije mi problem tih 3000 km, ali hocu da ga dam privatnom osiguranju.
Eto zasto necu registrovati firmu. Ako me drzava natjera da to moram uraditi na ovakav otezan nacin onda cu registrovati offshore i radije placati porez negdje u instranstvu ali ne zelim da trosim svoje vrijeme na zajebancije oko prostora, papira, knjigovodja jer je svugdje u svijetu ovo olaksano i nigdje nema administracije kao kod nas.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#55 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

EDIT: Bespotrebna rasprava.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#56 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by PRO165 »

Ako si na porez dao 8k a porez je 10% znači da si zaradio 80K. Na taj iznos bi u EU platio cca 40%. U USA 25%.
Znaš kako se to kod nas kaže. Malo mačku teleća glava!
Legalnost poslovanja i vrijeme registracije kao i propisi oko izdavanja faktura nisu iste stvari.
U mnogim stvarima se ni Njemačka ne može porediti sa USA!
Raditi iz BIH tj. ovdje stvarati vrijednost a naplaćivati preko offshore kompanije je krivično dijelo utaje poreza ;). Imaš ih već po zatvorima zbog toga.
Zdravstveno u BIH je smeće između ostalog i zbog ljudi koji razmišlaju kao ti. To što ti još uvijek to smeće ne treba daj Bože da što duže tako ostane, ali vidjećeš kad počneš stariti, ili kad ti dijete dobije malo ozbiljniju bolest od prehlade. Moram priznati da sam i sam slično razmišljao kao i ti tako da ne misliš da se izrugujem tebi. Sve što pišem nije previše upućeno lično tebi nego cijelom društvu i generacijama koje su za moj pojam izgubile kompas. . Tebi lično bih pisao na pp.
Bajka o privatnom osiguranju je uglavnom teška navlakuša. Vidio bi kad bi ti isto to zatrebalo. Upravo imaš sviježih vijesti o tome, proguglaj malo o tome.
Tema da je u BIH sve otežano je za mene Gebelsova propaganda sa prekodrinskim šmekom. Sa druge strane reći da je lako, može samo lud čovjek.
Ovdje primarno nedostaje znanja, vještina i kompetencije za vođenje posla i biće još gore jer su kadrovi koji izlaze iz školskog sistema sve gori i gori.
Pri tome mislim od ideje , preko inkorporiranja, administravne, knjigovdstvene, finansijske, marketing, pravne, itd. funkcije. Zato je logično da ako imaš dvije čiste u glavi i ako znaš koliko ne znaš da se ne treba upuštati u avanturu zvanu doo. Konkretno za tvoj slučaj postoji ono što se zove dodatna ili dopunska djelatnost (nisam siguran koja je razlika ali zaista postoje obje). Može se obavljati od kuće, treba fiskalna kasa, porez je godišnji 10% na razliku prihoda i priznatih rashoda. Za otvaranje ti treba realno do mjesec dana. Zatvarnje je isto jednostavno za razliku od doo. Nije baš američki El-Dorado ali nije ni neizvodljivo. Ako se malo verziraš knjigovđa ti i ne treba jer nije obavezan za obrte. Inače za ovakve stvari možeš naći knjnigovđu koji radi za manje od 100KM mjesečno.

A za ovaj zadnji post.

Ne nije bespotrebna rasprava . Ja upravo smatram da ovakve rasprave gdje, karikiram sada, ja sa jedne strane "morališem" i govorim da nije tako crno i druge strane koja "frustirano" odbija da legalno posluje jer smatra da mu je država smeće su puno potrebnije nego špekulacije o Bitcoinima ili kako prošvercovati mobitel iz Kine da ne govorim o temama koliko je bitan Viber stiker. Naravno sve pišem dobronamjerno i malo karikiram pa ne bih volio da se MrShadow ili neko drugi uvrijedi. Namjera mi je da samo "otvorim oči" i ukažem da ima i kvalitetnih alternativa za pitanja koja su mnogo bitnija od gore spomenutih tema.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#57 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

PRO165 jeste, ja sam napisao bio svoje misljenje, ali je bespotrebna rasprava pa sam obrisao. To sto ti pises nema smisla. Ti kazes da ja trebam prijaviti doo a radim za covjeka i imam 1000KM platu. Ma gdje si logiko. A to za zdravstveno okaci macku o rep, mozda je tebi u Sarajevu ili gdje vec dobro, dodji u SBK, tacnije u Kiseljak, vidi sta sve mi placamo i kakva prava imamo pa pricaj ;)

A sve dokle meni u drzavnim ustanovama ne znaju objasniti na koji nacin da budem legalan nema smisla ni pricati. Ja informacije moram po forumima kupiti.

A ja sam sa svoje strane uradio sve kako bih legalno radio, meni ovi iz drzavnih ustanova to ne dozvoljavaju, i na kraju jos kazu kako "nisam kvalifikovan" i moram radnika prijaviti :lol:

A sada napustam temu, jer sam saznao sve sto sam trebao a pocela je bespotrebna rasprava za koju nemam niti vremena niti volje.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#58 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by victom »

hahaha
@PRO165 složio priču, kako bi reklamirao svoje usluge knjigovodstva.
not cool.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:14, edited 2 times in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#59 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by drndalo »

arnes_king wrote:PRO165 jeste, ja sam napisao bio svoje misljenje, ali je bespotrebna rasprava pa sam obrisao. To sto ti pises nema smisla. Ti kazes da ja trebam prijaviti doo a radim za covjeka i imam 1000KM platu. Ma gdje si logiko. A to za zdravstveno okaci macku o rep, mozda je tebi u Sarajevu ili gdje vec dobro, dodji u SBK, tacnije u Kiseljak, vidi sta sve mi placamo i kakva prava imamo pa pricaj ;)

A sve dokle meni u drzavnim ustanovama ne znaju objasniti na koji nacin da budem legalan nema smisla ni pricati. Ja informacije moram po forumima kupiti.

A ja sam sa svoje strane uradio sve kako bih legalno radio, meni ovi iz drzavnih ustanova to ne dozvoljavaju, i na kraju jos kazu kako "nisam kvalifikovan" i moram radnika prijaviti :lol:

A sada napustam temu, jer sam saznao sve sto sam trebao a pocela je bespotrebna rasprava za koju nemam niti vremena niti volje.
Iako se vecim dijelom slazem s tobom, pokusaj se malo vise zakopati u raspolozive djelatnosti na tragu ovoga sto ti rekose za dodatni/dopunski obrt... Pa da pokusas reg. nesto sto moze proci pod to da ti vazi postojeca skolska sprema, da ne moras imati kval.radnika... Ima tu dosta sive zone... Tipa intelektualne/druge usluge ili tako nesto... To je dobro sirok pojam... A u selu/gradu/opstini nadji nekoga ko ce progutati pricu o tome da ces placati porez u toj Opstini, ko ce se potruditi oko toga da ti pomogne kako moze, a ne kako ne moze...

Posebno sto ce taj neko da placa za tebe... Ima takvih ljudi, samo su malo sklonjeni... Ja sam se jednom iznenadio u Min. Zastite okolisa... Uputise me na zenu koja sve ima u malom prstu sto bih morao traziti na 10 strana... Zeni drago da neko hoce da ispostuje zastitu okoline... Sve mi izdiktirala sta treba i gdje da trazimo dalje... Svako zna nekoga u Opstini, taj neko te uputi kolegi da ti zavrsi a ne da te zjbje, i drugaciji je pristup.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#60 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by PRO165 »

Malo off topic. Vezano za zdravstvo a uopšte taj pristup Sarajevo vs ostatak zemlje nešto da kažem. Od nove godine do danas zbog zdravstvenih problema išao sam jednom u Zagreb(zbog lijeka koji nije registrovan u BIH), jednom u Tuzlu (zbog nalaza koje ne rade ni privatnici u Sa ali rade u KC Tuzla) i jednom u Kiseljaku (jer u SA nema reumatolaga, barem ga ja nisam mogao dobiti u normalnim terminima). Sve u privatnoj režiji pored ovjerene zdravstevne knjižice. Znači u tome smislu okačim im zdravstvenu knjižicu na neku stvar.

Primarno ono što sam je branio i što i dalje zastupam da između toga da radiš na crno pod izgovorom da država nije obezbjedila ovo ili ono prvo shvatiš da za vođenje firme pa i obrta treba dodatno znanje i dodatni napor. Opet jedna poslovica: Nije svačije kroz selo pjevati.
Apsolutno se slažem da je to ovdje teže i vrlo često u sivoj zoni nego čak i u zemljama regiona. Npr, u Hrvatskoj imaš j.d.o.o koje ima temeljni kapital 10kn i sve moguće procedure pojednostavljene.

Sa druge stane za samostalne obrte ovdje su porezi jedni od najnižih u Evropi. Evo vam link za Njemačku pa uporedite malo:
https://www.expatica.com/de/finance/Tax ... 00950.html

Istina ovo se može koristiti i kao kontrargument jer se vidi da je njemački freelancer oslobođen poreza na prihode od 8K eura godišnje ali na veće prihode porez ide i do 45%. Da ponovo napomenem kod nas je 10%. Sa druge starne PDV granica je niža nego kod nas (17,5 K eura naspram naših 25K eura).

Znam da će sad mnogi reći ali u Njemačkoj prava socijalna država a ovdje smeće. Duga i druga tema i duga priča o našem bosanskom začaranom krugu siromaštva.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#61 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by numizmatic »

Da se i ja ubacim sa pitanjem kad ste već počeli o ovim stvarima :D
Kako uplaćivati sam sebi za penziono? Osoba trenutno ne radi nikako, a nedostaje joj nekoliko godina radnog staža za ostvarivanje prava na penziju, može li to nekako sama uplaćivati pa da ostvari penziju?

Situacija je slična kao kod pokretača teme, pitali okolo, hodali po biroima, ganjali, ali niko ništa ne zna i na kraju je odg bio "ne može" a ja vidim na internetu (pufbih.ba) da postoje neki obrasci za dobrovoljno penziono :?
Debeli Krastavac
Posts: 81
Joined: 03/04/2018 18:16

#62 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by Debeli Krastavac »

numizmatic wrote:Da se i ja ubacim sa pitanjem kad ste već počeli o ovim stvarima :D
Kako uplaćivati sam sebi za penziono? Osoba trenutno ne radi nikako, a nedostaje joj nekoliko godina radnog staža za ostvarivanje prava na penziju, može li to nekako sama uplaćivati pa da ostvari penziju?

Situacija je slična kao kod pokretača teme, pitali okolo, hodali po biroima, ganjali, ali niko ništa ne zna i na kraju je odg bio "ne može" a ja vidim na internetu (pufbih.ba) da postoje neki obrasci za dobrovoljno penziono :?
pa normalno da ne može jer teta kevsa kod koje si bio ima 4 razreda osnovne škole i direktorica je a najviše se pita portir nema ulazit dok te portir ne preispita sve, đeš pošo, od kojih si kuća, koga trebaš itd
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#63 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by drndalo »

numizmatic wrote:Da se i ja ubacim sa pitanjem kad ste već počeli o ovim stvarima :D
Kako uplaćivati sam sebi za penziono? Osoba trenutno ne radi nikako, a nedostaje joj nekoliko godina radnog staža za ostvarivanje prava na penziju, može li to nekako sama uplaćivati pa da ostvari penziju?

Situacija je slična kao kod pokretača teme, pitali okolo, hodali po biroima, ganjali, ali niko ništa ne zna i na kraju je odg bio "ne može" a ja vidim na internetu (pufbih.ba) da postoje neki obrasci za dobrovoljno penziono :?
Naravno da moze sebi uplacivati dobrovoljno penziono... Ali samo mjesec za mjesec. Ne moze sad npr.otici i iskesirati nedostajucih 37 mjeseci x YYY maraka mjesecno...

http://www.fzmiopio.ba/index.php?option ... 83&lang=ba

Tacka 6. ?
Post Reply