Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Saka
Posts: 2596
Joined: 25/02/2011 11:49

#26 Re: Osigurati sam sebe?

Post by Saka »

DaffyDuck wrote:
Saka wrote:
DaffyDuck wrote:Kod nas ti se kaze porez na dobit (corporate) i porez na dohodak (licni). Elem, ims tu jos bruku taksi i troskova na d.o.o.. Recimo opstinska taksa na istaknutu firmu koja se placa jednom godisnje oko 500 KM (zavisi od zone poslovnog prostora), taksa za nezaposleme, invalide, sume, turisticku, vode, nesrece.... Najjeftinije ti je, ako imas nekog svoga ko ima firmu, da te prijavi i uplacuje doprinose, a ti nadoknadjujes novac. Ovo ostalo je samo bacanje novca niz vjetar. Od penzionog nemas nista, jedino zdravstvo.
Vidi, ne treba prepadati ljude, ima masa parafiskalnih nameta ali oni su sitni. Sve te takse za nezaposleme, invalide, sume, turisticku, vode, nesrece sam uračunao u onih 60% od neto plate, tako da zdravstvo, PIO i sve te takse ne izađu više od 250KM mjesečno na minimalnu platu.
Taksa na istaknutu firmu je 140KM godišnje, bar meni u N. Sarajevu. Ne znam kome je 500KM.
evo ti npr. Novi Grad od 50 do 15.000 KM.
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... i_grad.pdf

I nema sanse da sve sto snosi troskova d.o.o. stane u tih 60% sto si ti naveo. Mora kupit fiskalnu koja kosta od 500 do 1500, pa placat odrzavanje, pa gpdisnji servis, pa knjigovodstveni program....
D.o.o. je ozbiljna obaveza, nameti drzave su ogromni, i prvi se moraju platiti. Prije plate. A kad imas jedan posao, ogranicena primanja, ludost je upustat se u to.
Ljudi pitaju za usluge, neće otvarati benzinsku pumpu. I za takvu firmicu je 120-150 KM, nije vidjelo 500KM.

Stane sve u tih 60%. Fiskalnu kupi jednom, pretplata je 10KM mjesečno i imaš godišnji servis oko stoje. Naravno da je obaveza, zato sam i naveo otprilike kolike prihode treba imati da bi razmišljao o d.o.o. A glupost nije, veća glupost je primati nekoliko hiljada na račun svaki mjesec i praviti se lud, dok te ne klepe po ušima.
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#27 Re: Osigurati sam sebe?

Post by gilla »

Saka wrote:
arnes_king wrote:Pozdrav svima,

Posto trenutno radim od kuce, putem racunara, za jednog gospodina iz Njemacke, zanima me koja je procedura i kako je najjednostavnije da se prijavim kako bih mogao uplacivati zdravstveno, penziono osiguranje te da mi ide radni staž?

Bio sam kod nas u opstini i ljudi pojma nemaju. Prvo mi poceli pricati kako trebam otvoriti d.o.o. poslije kao obrt, i kasnije je tek nesto kao nasao neki rad od kuce ali ni to mi nisu znali objasniti.

Jednostavno zelim da sam prijavljen, osiguran i da uplacujem za penziju, i da je to sto jednostavnije bez otvaranja bilo kakvih firmi jer ja firmu nemam nego radim po dogovoru.

Ukoliko znate, dobro bi bilo i da napisete koliko bih ukupno za sve to morao uplacivati (minimum)?

Hvala unaprijed na odgovorima.
Nažalost kod nas ne postoji opcija da kao fizičko lice uplaćuješ sebi zdravstveno i PIO i budeš osiguran. Najbliže što možeš kao fizičko lice freelancer a da posluješ legalno je da ideš kao po ugovoru o djelu i imaš izdataka oko 20% od prihoda (10% porez na dohodak, 4% doprinosa za zdravstveno osiguranje, 6% za PIO i 0,5% za vode). Ono što je apsurdno u tom slučaju je da opet ne možeš ovjeriti knjižicu, iako si uplatio zdravstveno 4%, ako nemaš još neki "regularni" posao. Zato to niko i ne radi. Ako imaš stalne prihode najbolja opcija je otvaranje obrta, a ako su prihodi veći isplati se otvoriti d.o.o.
Netačno. Svako se može zdravstveno osigurati kao fizičko lice.
5% od zadnje poznate prosječne bruto plate, ili oko 59 KM za kantonalni zavod i cc 6 za federalni zavod. Podaci u poslovnicama zzo.
Također i pio se može dobrovoljno uplaćivati. Ta cc 23%, oko detalja kontaktirati pio.
Da li je nekome to isplativo ili nije, sam treba da sjede i izračuna.

Nema ništa apsurdno u tome. Kada bi se ostvarivala zdravstvena zaštita na osnovu ugovora o djelu, niko ne bi normalno bio prijavljen. Ne možeš ti imati iste usluge i prava na osnovu 10 ili 20 KM i neko ko uplaćuje 200 KM. To je čitava poenta plaćanja doprinosa na ugovor o djelu (da tjeraju ljude da su prijavljeni klasično a ako već nisu da država uzme sebi nešto) i da se malo fondovi popune.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#28 Re: Osigurati sam sebe?

Post by arnes_king »

Eh evo ponovo sam bio da isprovjeravam i svaki put sam sve vise zbunjen pa cu navesti ispod mogucnosti koje imam, pa vas molim za prijedlog sta vi mislite da mi je najbolje.

1 .Bio na birou, kaze ne znam ti ja to idi u opcinu u sobu tu i tu. Odem pored u mirovinsko, ni oni nista ne znaju, pitam postoji li mogucnost da sam sebi uplacujem, kazu mogu uplacivati penziono dodje trenutno 223KM, ali zdravstveno ne mogu, vodit cu se i dalje na birou kao nezaposlen i zdravstveno cu imati preko biroa.

2. Odem u opcinu u tu tzv sobu 25, nasao je neku kao mogucnost "Osnivanje samostalne obrtnicke radnje kao osnovno zanimanje", dao mi je svu potrebnu dokumentaciju koja mi za to treba, i to bi bilo sve ok da mi ne treba i diploma o odgovarajucoj strucnoj spremi, u ovom slucaju kazu da treba informaticka skola, koju ja nisam zavrsio.... Ne znam kako bih ovo mogao zaobici?

3. Brat mi ima kamioncic sa šlepom jer dovlaci aute iz Njemacke. Mozda bi bilo najbolje da se prijavim preko njegove firme, to jest, kao da radim za njega iako to nije slucaj i da mi on uplacuje doprinose. Ovo bi mozda i bilo najbolje, samo je problem sto mi apsolutno nik nije znao reci sta sve treba kako bi on mene prijavio, nego kazu "to on mora znati".

Na kraju sam opet sa 3 djelimicne mogucnosti, a nista konkretno sto mogu i napravit....

Bože, kakvu mi drzavu imamo, niko pojma nema ni o cemu. Više valjanih informacija se na forumu preko interneta moze naci, nego u nadleznim ustanovama.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#29 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by int21 »

Vozaju te ljudi po opstinama zato sto su bekani i glupani. Zato nam i jest drzava kakva jeste.

1. Poslovanje sa inostranstvom - sasvim ok. Imam kolegu koji je radio za stranu firmu, imao obrt i bez problema mu vrsili uplate, on placao poreze i ostalo. Radio godinama.

2. Dokaz o strucnoj spremi - treba samo za neke specijalne djelatnocti. Tipa varioc ili slicno. Koliko znam za informaticara ne treba nista posebno.

Moj ti je savjet da uzmes zakon u svoje ruke (haha salim se, uzmes zakon da procitas)...i nadjes sve vezano za obrt. Ja sam proucavao jer zelim otvortiti svoj obrt. Tamo ces naci haman sve informacije. Imas obrtnicku komoru. Njima se mozes javiti. Neves vjerovati, meni su se javili u roku od jednog dana. I na kraju imas nekoliko firmi po BH koji se bave racunovodstvenim poslovima i cak objavljuju blogove oko nekih stvari. Jako su ljubazni, posalji im mail pa vidi da li ti mogu pomoci.

Toliko od mene.
Z
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#30 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by Haris.ba »

Napiši otprilike koja je djelatnost. I napiši otprilike koliki su ti prihodi. Pa ćemo vidjeti šta ti najviše odgovara.

Najvjerovatnije će biti obrt ili da preko neke firme provlačiš fakture (napisa da ti brat ima firmu?). Malo će biti siva zona poslovanje sa inostranstvom kad ideš preko obrta. Ali, šta je tu je.

Inače imaš pravo sam sebi uplaćivati i pio i zdrastveno. Penziono rješavaš u općinskoj penzionoj službi. A zdrastveno u općinskoj zdrastvenoj službi.

Obrt ako budeš otvarao ići ćeš u općinu. A doo u sud i kod notara. Sretno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23285
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#31 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by Sanjarko »

Ma mozes to sto posto. Znam jednog na pijaci radi u uplaciva sam sebi penziono i zdrastveno. Mislim oko 200 km. Ali ne znam kako ide procedura za to, gdje se uplacuje itd. Htjela i moja stara to ali nemoze da zaradi prodavajuci i za nas i za to. Ali siguran sam da moze.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#32 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

Haris.ba wrote:Napiši otprilike koja je djelatnost. I napiši otprilike koliki su ti prihodi. Pa ćemo vidjeti šta ti najviše odgovara.

Najvjerovatnije će biti obrt ili da preko neke firme provlačiš fakture (napisa da ti brat ima firmu?). Malo će biti siva zona poslovanje sa inostranstvom kad ideš preko obrta. Ali, šta je tu je.

Inače imaš pravo sam sebi uplaćivati i pio i zdrastveno. Penziono rješavaš u općinskoj penzionoj službi. A zdrastveno u općinskoj zdrastvenoj službi.

Obrt ako budeš otvarao ići ćeš u općinu. A doo u sud i kod notara. Sretno.
Prvo, hvala svima na odgovorima.

A prihodi ce biti izmedju 1000-1500KM ne znam bas tacno sada. Covjek u Njemackoj ima firmu kojom nadje kupca (druge firme) koje traze radnike, ali to su specijalni neki radnici koje nije lahko naci npr programere za robotiku i slicno. On te ljude trazi putem neta, tacnije xing-a, a isto tako trazi i nove potencijalne kupce, tako sto traze firme koje su u potraznji. Drugi ljudi za njega onda vrse telefoniranje, zovu te ljude kojima bi se nudio posao ili u drugom slucaju firme s kojima ce suradjivati u buducnosti. Ja radim razne usluge kao sto su prikupljanje i priprema tih podataka, obrada/organiziranje toga po tabelama (evidencija), trazenje nacina za povecanje produktivnosti, djelimicno mu radim i marketing za drugi jedan projekat sto ima, znaci radim mu kao neki asistent, sta god mu zatreba u tim dijelovima sto idu preko interneta i kompjutera. Mozda i ja budem nekad po potrebi i telefonirao s tim ljudima.

Ne znam ni sam u sta bih taj svoj posao mogao svrstati, ali eto ovako je lakse za shvatiti. Nije meni problem ni obrt, ukoliko nisu pre veliki troskovi za isti, ali samo da onda mogu to da prijavim i da radim, jer ovi iz opstine su mi rekli da nisam kvalifikovan za to (nemam informaticku skolu)...

Cini mi se da mi je onda bolje prijaviti se ovo preko brata, ili dobrovoljno uplacivati?

Ja trenutno radim bez ikakvog ugovora, ali mogu i napraviti neki ugovor o radu, ukoliko mi on treba i znaci.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#33 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by Haris.ba »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kako-sa ... /150611055

Evo ti ugrubo oko zdrastvenog i pio.

To što ti radiš se najbolje može podvesti pod ugovor o djelu. Ne bih ja registrovao ni obrt ni d.o.o. Imaš prihode da te skinu sa biroa, pa si siguran sa strane time što ćeš se samostalno osigurati. Godišnje plaćaš 20% na te prihode.

Država nije još fleksibilna, pa u praksi dosta raje ostaje na birou, i ništa ne plaća. Ni poreznoj ni fondovima. Još se gleda iz ugla kako neki rade za 400 KM neto mjesečno, pa bi onoga što samostalno zaradi 1000 KM mjesečno najradije sveli na taj nivo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#34 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by ExNihilo »

arnes_king wrote:
Haris.ba wrote:Napiši otprilike koja je djelatnost. I napiši otprilike koliki su ti prihodi. Pa ćemo vidjeti šta ti najviše odgovara.

Najvjerovatnije će biti obrt ili da preko neke firme provlačiš fakture (napisa da ti brat ima firmu?). Malo će biti siva zona poslovanje sa inostranstvom kad ideš preko obrta. Ali, šta je tu je.

Inače imaš pravo sam sebi uplaćivati i pio i zdrastveno. Penziono rješavaš u općinskoj penzionoj službi. A zdrastveno u općinskoj zdrastvenoj službi.

Obrt ako budeš otvarao ići ćeš u općinu. A doo u sud i kod notara. Sretno.
Prvo, hvala svima na odgovorima.

A prihodi ce biti izmedju 1000-1500KM ne znam bas tacno sada. Covjek u Njemackoj ima firmu kojom nadje kupca (druge firme) koje traze radnike, ali to su specijalni neki radnici koje nije lahko naci npr programere za robotiku i slicno. On te ljude trazi putem neta, tacnije xing-a, a isto tako trazi i nove potencijalne kupce, tako sto traze firme koje su u potraznji. Drugi ljudi za njega onda vrse telefoniranje, zovu te ljude kojima bi se nudio posao ili u drugom slucaju firme s kojima ce suradjivati u buducnosti. Ja radim razne usluge kao sto su prikupljanje i priprema tih podataka, obrada/organiziranje toga po tabelama (evidencija), trazenje nacina za povecanje produktivnosti, djelimicno mu radim i marketing za drugi jedan projekat sto ima, znaci radim mu kao neki asistent, sta god mu zatreba u tim dijelovima sto idu preko interneta i kompjutera. Mozda i ja budem nekad po potrebi i telefonirao s tim ljudima.

Ne znam ni sam u sta bih taj svoj posao mogao svrstati, ali eto ovako je lakse za shvatiti. Nije meni problem ni obrt, ukoliko nisu pre veliki troskovi za isti, ali samo da onda mogu to da prijavim i da radim, jer ovi iz opstine su mi rekli da nisam kvalifikovan za to (nemam informaticku skolu)...

Cini mi se da mi je onda bolje prijaviti se ovo preko brata, ili dobrovoljno uplacivati?

Ja trenutno radim bez ikakvog ugovora, ali mogu i napraviti neki ugovor o radu, ukoliko mi on treba i znaci.
Jarane, jesi zakomplikovao. Reci, čovjek se bavi recruitingom i to je to. :D
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#35 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by bach »

arnes_king wrote:Pozdrav svima,

Posto trenutno radim od kuce, putem racunara, za jednog gospodina iz Njemacke, zanima me koja je procedura i kako je najjednostavnije da se prijavim kako bih mogao uplacivati zdravstveno, penziono osiguranje te da mi ide radni staž?

Bio sam kod nas u opstini i ljudi pojma nemaju. Prvo mi poceli pricati kako trebam otvoriti d.o.o. poslije kao obrt, i kasnije je tek nesto kao nasao neki rad od kuce ali ni to mi nisu znali objasniti.

Jednostavno zelim da sam prijavljen, osiguran i da uplacujem za penziju, i da je to sto jednostavnije bez otvaranja bilo kakvih firmi jer ja firmu nemam nego radim po dogovoru.

Ukoliko znate, dobro bi bilo i da napisete koliko bih ukupno za sve to morao uplacivati (minimum)?

Hvala unaprijed na odgovorima.
Što će ti staž? Svejedno nećeš dočekati penziju, ko ni ja hahahah
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#36 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

Ma i ja nisam siguran u to da li cu je dozivjeti, i ne oslanjam se puno na to, ali kad vec mogu da budem prijavljen zasto da ne, samo mogu dobiti ukoliko jesam. A zakomplikovao sam se skroz oko ovog hahah

Nego, ukoliko odlucim da to radim preko obrta, koliko mi novca treba za to? Je li to ovih 20% ? Znaci na 1200KM bi bilo 240KM mjesecno? A koliko mi treba da prijavim obrt?
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#37 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by shheff »

prijatelju ne komplikuj sebi zivot
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#38 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

shheff wrote:prijatelju ne komplikuj sebi zivot
A sta trebam, raditi na crno i bez doplata? Da se vodim kao nezaposnel? Vise mi je to komplikacija.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24864
Joined: 08/09/2005 20:08

#39 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by Haris.ba »

arnes_king wrote:
shheff wrote:prijatelju ne komplikuj sebi zivot
A sta trebam, raditi na crno i bez doplata? Da se vodim kao nezaposnel? Vise mi je to komplikacija.
Uplacuj sam sebi pio i zdrastveno. A obrt ti ne treba. A za d.o.o. nemas prihoda.
__Z33__
Posts: 3
Joined: 08/11/2016 22:16

#40 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by __Z33__ »

Radim već evo više od 2 pune godine od kuće pa ću ti pokušati kratko opisati svoju situaciju. Inače imam master sa ETF-a i bavim se programiranjem za klijente iz EU, pa možda situacija nije identična tvojoj, ali mislim da ćeš pronaći dosta sličnosti.

Otvorio sam obrt tad prije nešto više od 2 godine i prijavio ga na svoju kućnu adresu. U općini u kojoj si prijavljen će ti dati spisak potrebne dokumentacije i sve se to da pokupiti za neke 2 sedmice, a možda i brže ako imadneš više sreće od mene. Imaš raznih vrsta djelatnosti od koje trebaš izabrati jednu za svoj obrt, pronađi nešto što ti zvuči najsličnije tome što radiš. Kao što rekoh, kod mene je bilo dosta jasno što se toga tiče pa ti ne mogu dati više konkretnijih preporuka oko toga.

Generalno za otvaranje obrta će ti trebat nekih cca 200 KM ako se najbolje sjećam. Tih par papira koje moraš skupiti i sve donijeti u opštinu koštaju po 10-20 KM plus neki fiksan iznos za otvaranje obrta, oko 120 KM i to ide u obrtničku komoru. Pored toga, najgluplji trošak je naravno fiskalna kasa koja nova košta oko 650 KM i koja nama koji radimo sa jednom ili dvije fakture mjesečno naravno praktično i ne treba u tom smislu, ali je zakonska obaveza. Nakon što aktiviraš fiskalnu, plaćaš 9,35 KM mjesečno BH telecomu radi korištenja GPRS sistema na koji se fiksalna povezuje. I da, svake godine tehnički pregled fiskalne se plaća oko 30-ak KM ako se ne varam. Naravno, kroz fiskalnu trebaš provući svaki račun putem kojeg si naplatio neku uslugu (i koji si naravno izdao samom klijentu).

Dakle, glavna prednost obrta je što raspolažeš svim novčanim sredstvima koje si prihodovao. Kao vlasnik obrta nemaš platu, odnosno ne isplaćuješ sebi nikakav fiksan iznos već jednostavno podigneš kad god hoćeš koliko god imaš para na žiro računu. Ono što moraš je uplaćivati doprinose svaki mjesec samom sebi i za razliku od doo, u obrtu je minimalac prosječna plata u entitetu, oko 850 KM. Efektivno to znači da su ti minimalni doprinosi oko 365 KM mjesečno i to je onoliko koliko ja sebi uplaćujem svaki mjesec od kako sam otvorio obrt. Možeš podići tu osnovicu naravno, ali mislim da u trenutnom stanju države je to čisto bacanje para i da je puno bolje još neki novac uložiti u životna osiguranja i slične opcije. Prema tome, osiguran si, imaš zdravstveno (udariš pečat od svog obrta u svoju knjižicu i ovjeriš je u socijalnom) i sve ostale "beneficije".

Treba ti naravno i knjigovođa koji će ti voditi knjige i obračunavati porez na kraju godine. Knjigovodstvo je između 100 i 150 KM za obrt, ovisno kako ubodeš. Ispod 100 KM je nemoguće naći po mom iskustvu. Računaj otprilike barem 1200 KM godišnje na knjigovodstvo.

I to je to što se tiče glavnih mjesečnih troškova. Finalni neizbježan trošak je naravno porez na dohodak. Obrti ne ulaze u sistem PDV-a i to je velika prednost, pod uslovom da ti prihod ne pređe 50 000 KM godišnje. Preko toga automatski ulaziš u PDV. Bolje je nikad ne ući u PDV i ako će ti prihodi već osjetno prelaziti tu brojku, preporučljivije je onda otvoriti doo.

Pored na dohodak je 10%. Po završetku kalendarske godine obračunaju ti se ukupni prihodi na račun obrta. Recimo prošle godine ti je prihod 30 000 KM, to bi značilo da trebaš platiti 3000 KM poreza. No naravno, fakturisani rashodi ti umanjuju osnovicu za porez. 1200 KM za računovodstvo se ne oporezuje, kao i 3600 KM godišnjeg ličnog dohotka kojeg je svako oslobođen zakonom. To je već u sumi 4800 KM. Sve ostale troškove, kao što su režije za poslovni prostor, bilo koja kupovina koju obavljaš preko obrta i za koju dobiješ kompletnu fakturu i fiskalni se uračunava u trošak i odbija od osnovice. Na kraju, meni konkretno se nabere nekih 10-ak hiljada KM tih opravdanih troškova, pa pored izađe 2000 KM umjesto 3000 KM (primjera radi).

Mislim da sam pobrojao neke osnovne stvari. Kao što rekoh, ja tako radim više od 2 godine obzirom da sam svo vrijeme imao sreću da imam relativno stabilne prihode od tog posla tako da sam sebi doprinose redovno uplaćivao, oko poreza nisam ništa muljao pa samim time i nemaš na kraju nekih briga. Jedino što slabo poštujem je popunjavanje one plave knjige za fiskalne račune, tzv. nularica pošto imam jednu ili dvije fakture mjesečno pa mi bude mrsko stalno upisivati nule. U stanu samo drži fiskalnu i onu veliku potvrdu o obrtu pošto oni kao trebaju biti na vidljivom mjestu, mada naravno to je primarno namijenjeno za prave poslovne prostore.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#41 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by TRANCE »

__Z33__ wrote:Radim već evo više od 2 pune godine od kuće pa ću ti pokušati kratko opisati svoju situaciju. Inače imam master sa ETF-a i bavim se programiranjem za klijente iz EU, pa možda situacija nije identična tvojoj, ali mislim da ćeš pronaći dosta sličnosti.

Otvorio sam obrt tad prije nešto više od 2 godine i prijavio ga na svoju kućnu adresu. U općini u kojoj si prijavljen će ti dati spisak potrebne dokumentacije i sve se to da pokupiti za neke 2 sedmice, a možda i brže ako imadneš više sreće od mene. Imaš raznih vrsta djelatnosti od koje trebaš izabrati jednu za svoj obrt, pronađi nešto što ti zvuči najsličnije tome što radiš. Kao što rekoh, kod mene je bilo dosta jasno što se toga tiče pa ti ne mogu dati više konkretnijih preporuka oko toga.

Generalno za otvaranje obrta će ti trebat nekih cca 200 KM ako se najbolje sjećam. Tih par papira koje moraš skupiti i sve donijeti u opštinu koštaju po 10-20 KM plus neki fiksan iznos za otvaranje obrta, oko 120 KM i to ide u obrtničku komoru. Pored toga, najgluplji trošak je naravno fiskalna kasa koja nova košta oko 650 KM i koja nama koji radimo sa jednom ili dvije fakture mjesečno naravno praktično i ne treba u tom smislu, ali je zakonska obaveza. Nakon što aktiviraš fiskalnu, plaćaš 9,35 KM mjesečno BH telecomu radi korištenja GPRS sistema na koji se fiksalna povezuje. I da, svake godine tehnički pregled fiskalne se plaća oko 30-ak KM ako se ne varam. Naravno, kroz fiskalnu trebaš provući svaki račun putem kojeg si naplatio neku uslugu (i koji si naravno izdao samom klijentu).

Dakle, glavna prednost obrta je što raspolažeš svim novčanim sredstvima koje si prihodovao. Kao vlasnik obrta nemaš platu, odnosno ne isplaćuješ sebi nikakav fiksan iznos već jednostavno podigneš kad god hoćeš koliko god imaš para na žiro računu. Ono što moraš je uplaćivati doprinose svaki mjesec samom sebi i za razliku od doo, u obrtu je minimalac prosječna plata u entitetu, oko 850 KM. Efektivno to znači da su ti minimalni doprinosi oko 365 KM mjesečno i to je onoliko koliko ja sebi uplaćujem svaki mjesec od kako sam otvorio obrt. Možeš podići tu osnovicu naravno, ali mislim da u trenutnom stanju države je to čisto bacanje para i da je puno bolje još neki novac uložiti u životna osiguranja i slične opcije. Prema tome, osiguran si, imaš zdravstveno (udariš pečat od svog obrta u svoju knjižicu i ovjeriš je u socijalnom) i sve ostale "beneficije".

Treba ti naravno i knjigovođa koji će ti voditi knjige i obračunavati porez na kraju godine. Knjigovodstvo je između 100 i 150 KM za obrt, ovisno kako ubodeš. Ispod 100 KM je nemoguće naći po mom iskustvu. Računaj otprilike barem 1200 KM godišnje na knjigovodstvo.

I to je to što se tiče glavnih mjesečnih troškova. Finalni neizbježan trošak je naravno porez na dohodak. Obrti ne ulaze u sistem PDV-a i to je velika prednost, pod uslovom da ti prihod ne pređe 50 000 KM godišnje. Preko toga automatski ulaziš u PDV. Bolje je nikad ne ući u PDV i ako će ti prihodi već osjetno prelaziti tu brojku, preporučljivije je onda otvoriti doo.

Pored na dohodak je 10%. Po završetku kalendarske godine obračunaju ti se ukupni prihodi na račun obrta. Recimo prošle godine ti je prihod 30 000 KM, to bi značilo da trebaš platiti 3000 KM poreza. No naravno, fakturisani rashodi ti umanjuju osnovicu za porez. 1200 KM za računovodstvo se ne oporezuje, kao i 3600 KM godišnjeg ličnog dohotka kojeg je svako oslobođen zakonom. To je već u sumi 4800 KM. Sve ostale troškove, kao što su režije za poslovni prostor, bilo koja kupovina koju obavljaš preko obrta i za koju dobiješ kompletnu fakturu i fiskalni se uračunava u trošak i odbija od osnovice. Na kraju, meni konkretno se nabere nekih 10-ak hiljada KM tih opravdanih troškova, pa pored izađe 2000 KM umjesto 3000 KM (primjera radi).

Mislim da sam pobrojao neke osnovne stvari. Kao što rekoh, ja tako radim više od 2 godine obzirom da sam svo vrijeme imao sreću da imam relativno stabilne prihode od tog posla tako da sam sebi doprinose redovno uplaćivao, oko poreza nisam ništa muljao pa samim time i nemaš na kraju nekih briga. Jedino što slabo poštujem je popunjavanje one plave knjige za fiskalne račune, tzv. nularica pošto imam jednu ili dvije fakture mjesečno pa mi bude mrsko stalno upisivati nule. U stanu samo drži fiskalnu i onu veliku potvrdu o obrtu pošto oni kao trebaju biti na vidljivom mjestu, mada naravno to je primarno namijenjeno za prave poslovne prostore.
Hebo Nadrealiste i Monty Pythona :lol:
Sistem u normalnom svijetu: ne moraš se nigdje registrovati ako si freelancer, već samo platiš nakon isteka godine porez na lični dohodak i to je to.
Sistem u Bosni: skupi 20 papira, par stoja taksi eto 'nako i registruj obrt u vlastitom stanu, angažuj knjigovođu, obračunavaj PDV, šalji izvještaje za statistiku, kupi fiskalnu kasu iako ti ne treba i drži je u sobi pored kreveta na vidnom mjestu i ukucaj ekserom u zid potvrdu o obrtu pored postera Tere Patrick, da si regularan pred zakonom ako ti ujutro u stan upadne inspekcija dok razvlačiš ukrućenu ćundaru.
__Z33__
Posts: 3
Joined: 08/11/2016 22:16

#42 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by __Z33__ »

TRANCE wrote: Hebo Nadrealiste i Monty Pythona :lol:
Sistem u normalnom svijetu: ne moraš se nigdje registrovati ako si freelancer, već samo platiš nakon isteka godine porez na lični dohodak i to je to.
Sistem u Bosni: skupi 20 papira, par stoja taksi eto 'nako i registruj obrt u vlastitom stanu, angažuj knjigovođu, obračunavaj PDV, šalji izvještaje za statistiku, kupi fiskalnu kasu iako ti ne treba i drži je u sobi pored kreveta na vidnom mjestu i ukucaj ekserom u zid potvrdu o obrtu pored postera Tere Patrick, da si regularan pred zakonom ako ti ujutro u stan upadne inspekcija dok razvlačiš ukrućenu ćundaru.
Hehe ne bih mogao reći da li se i kod nas baš moraš registrovat kao freelancer, pošto zna svako da se u nas 99%+ takvih ljudi ne registruje na bilo koji način niti plaćaju feninga poreza. Ja na obrt više gledam kao na neku mini verziju doo/firme i u suštini to otvaraš dobrodovljno, nakon tih inicijalnih troškova i pokretanja svega, mjesečno potrošiš realno 5 minuta na otkucavanje fiskalnog računa i uplatu doprinosa kroz internet bankarstvo. Sve ostalo ti obavlja knjigovodstvo. Prednost obrta je što ga možeš u bilo koje doba zamrznuti ako nemaš priliva novca ili jednostavno neke druge privatne razloge. Isto tako za razliku od klasičnog poreza na dohodak kao fizičko lice, kroz obrt kao što rekoh možeš pravdati kojekakve troškove i umanjivati taj godišnji porez da izađe i manje od 10%. Na kraju, uvijek imaš mogućnost da uposliš još nekog na taj isti obrt.

Najveći apsurd jeste ta fiskalna i tih par obaveza koje ona nosi sa sobom. Čisto bacanje para na koje si nažalost zakonski prisiljen.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#43 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by ExNihilo »

__Z33__ wrote:...
Hvala što si podijelio iskustvo.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#44 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

@__Z33__

Puno ti hvala druze, umalo da ne napravim ogromnu gresku, ali ti si mi pomogao i spasio me.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#45 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

Eh sad imam jos jedno pitanje.

Odlucio sam da cu se osigurati preko poznanika, koji ima prijavljenu "firmu" preko koje ce me on prijaviti, da kao radim za njega. Sada me zanima na koji nacin najjednostavnije mogu pratiti da li redovno on vrsi uplatu doprinosa?

Znate onu, povjerenje je dobro, provjeravanje je bolje.
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#46 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by Filter »

arnes_king wrote:Eh sad imam jos jedno pitanje.

Odlucio sam da cu se osigurati preko poznanika, koji ima prijavljenu "firmu" preko koje ce me on prijaviti, da kao radim za njega. Sada me zanima na koji nacin najjednostavnije mogu pratiti da li redovno on vrsi uplatu doprinosa?

Znate onu, povjerenje je dobro, provjeravanje je bolje.
https://edoprinosi.fpu.gov.ba/Default.aspx

mada nekad znaju kasniti sa stanjem, ali ti je ovo najbrza opcija
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#47 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

Filter wrote:
arnes_king wrote:Eh sad imam jos jedno pitanje.

Odlucio sam da cu se osigurati preko poznanika, koji ima prijavljenu "firmu" preko koje ce me on prijaviti, da kao radim za njega. Sada me zanima na koji nacin najjednostavnije mogu pratiti da li redovno on vrsi uplatu doprinosa?

Znate onu, povjerenje je dobro, provjeravanje je bolje.
https://edoprinosi.fpu.gov.ba/Default.aspx

mada nekad znaju kasniti sa stanjem, ali ti je ovo najbrza opcija
Super, hvala puno. Je li to kasnjenje bude nekoliko dana ili kasni moze kasniti mjesec i vise?
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#48 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by Filter »

arnes_king wrote:
Filter wrote:
arnes_king wrote:Eh sad imam jos jedno pitanje.

Odlucio sam da cu se osigurati preko poznanika, koji ima prijavljenu "firmu" preko koje ce me on prijaviti, da kao radim za njega. Sada me zanima na koji nacin najjednostavnije mogu pratiti da li redovno on vrsi uplatu doprinosa?

Znate onu, povjerenje je dobro, provjeravanje je bolje.
https://edoprinosi.fpu.gov.ba/Default.aspx

mada nekad znaju kasniti sa stanjem, ali ti je ovo najbrza opcija
Super, hvala puno. Je li to kasnjenje bude nekoliko dana ili kasni moze kasniti mjesec i vise?
moze zakasniti mjesec+
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#49 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by arnes_king »

@Filter hvala! Pretpostavljam da ovo sve mogu provjeriti i bez kasnjenja direktno u poreznoj? Nego jos jedna stvar, ovaj kad uplati doprinose, dobije li ikakav papir, potvrdu, bilo sta da je uplaceno? Posto cu to morat pravdati ovom njemcu sto radim za njega..
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#50 Re: Kako se osigurati ako se radi od kuće (internet)?

Post by MrShadow »

Zasto se peglas uopste, bio sam u istoj situaciji kao ti, saltali me sa saltera na salter, brdo papira, gluposti i na kraju odustanem.
s obzirom da imam stalni posao, na kraju godine samo prijavim paypal prihode i platim porez od 10% na to + 4% zdravstveno. Penziono ne treba ako ti je klijent za kojeg radis van drzave. Prosle godine sam imao preko 50k profita, prijavio prije mjesec dana sve ( mora do 31.03 za prethodnu godinu ), platio i za sada je sve ok, nije me niko zvao, a dosta moje raje radi tako.
Nemam se kada peglati svaki mjesec sa firmom, papirima, racunovodje itd.
Post Reply