Kako se nositi sa supcima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
apsidejzi
Posts: 8216
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Kako se nositi sa supcima

Post by apsidejzi »

U skladu sa imenom ovog podforuma: Umjetnost zivljenja, zelim da podijelim svoje iskustvo, tacnije frustraciju, sa vama i da vidim ima li jos ljudi sa slicnim iskustvom i eventualno rjesenjem.

Na radnom mjestu sam okruzen supcima. Ima par casnih izuzetaka, i to veoma casnih izuzetaka, al sve ostalo su pravi pravcati supci. Supcine rekao bih. Ne dao Bog da ti taj pomogne bilo sta. Znaci, nece ni najmanje. Odgovori ti samo na ono sto upitas i to toliko generalizirano da ti nakon njegovog odgovora ne bude nista jasnije.

Znaci, pravim je neki raport u Power BI (Microsoftov proizvod) i novi sam u tome. Nisam nikada ranije koristio taj proizvod. Za sve ima prvi put. I pravim ja to kako znam i umijem. Na kraju zaglavim nesto oko filtera. Nece da komuniciraju jedan s drugim. I ja cackam po opcijama, i cackam i trazim. To mi dijeluje tako bizarno da mora biti jednostavno. Ali ja ne mogu da nadjem. Znaci jedan filter ima na primjer listu drzava a drugi listu gradova. Ja hocu da kad korisnik izabere drzavu da mu filtrira filter sa gradovima. Ne mora mu prikazivati njemacke gradove ako selektuje Luksemburg.

I ja trazim kako se to uradi i trazim i satima trazim i ne ide. Nema nigdje... Na kraju odem upitati jednog kolegu koji je ekspert za ovaj program. Al fakat je lik ekspert. I ja mu objasnim problem i dobijem od njega odgovor kao to je tesko, moras instalirat neke dodatke bla bla uglavnom, nemoguce. Hajd, prihvatim ja to. Sta cu. Ako on, koji 15 godina radi s tim kaze da ne moze, onda ne moze.

Ipak, znajuci da su ljudi na zapadu supci, odlucim otici na Microsoftov forum i postaviti pitanje. I dobijem odgovor. I odgovor je tako jednostavan. I ja jednostavno nemam rijeci kojom bih opisao ovaj nivo sabotaze. Ja mu nisam prijetnja (s moje strane, vjerovatno on to drugacije dozivljava). Ja necu raditi njegov posao. Ja ne zelim raditi sa ovim programom dugorocno. To svi znaju. Ipak... Nece da mi pomogne. Nego supacki podmece nogu i obeshrabruje me. Kao, ne moze se to uraditi. Sad kad znam kako se ovo uradi, vidim da je jednostavno. Na nivou je pravljenja sadrzaja u word dokumentu. Nije ocito na prvu ali svaki normalno inteligentan covjek ce nauciti to za pet minuta...

I nije on jedini. Masa drugih kolega koji isto tako sabotiraju i nece da ti pokazu nista. Kao sto rekoh, srecom ima par dobrih ljudi koji dijele znanje pa nije totalna katastrofa....

Kako se nositi sa ovim ljudima a da ti ne pokvari kvalitet zivota? Ne zelim ici na posao sa idejom da sam okruzen supcima a nemam izbora. Kako se nositi sa tom idejom?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#2 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Zejnep »

To ti na zapadu? Nisi ti vidio šupka :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Bloo »

apsidejzi wrote:
Kako se nositi sa ovim ljudima a da ti ne pokvari kvalitet zivota? Ne zelim ici na posao sa idejom da sam okruzen supcima a nemam izbora. Kako se nositi sa tom idejom?
Tako što svako jutro sebi kažeš da ideš da radiš, i radiš. Sa kolegama krajnje profesionalno i ozbiljno, bez razmjenjivanja bilo kakvih informacija. Dobar dan/dobar dan.
Sve što možeš sam da uradiš, saznaš, naučiš - uradiš sam.
I posmatraš to samo kao period tvog dana koji će završiti :D
Meditiraj u glavi.

Inače ćeš početi da se jedeš i budeš zajedljiv i "nekolegijalan" i "težak sa saradnju"...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by hadzinicasa »

vecina nasih frustracija i nezadovoljstava dolazi od nasih vlastitih (nekad nicim izazvanih) pretpostavki i ocekivanja, sto od sebe, sto od ljudi i svijeta oko sebe. Niko nije "duzan" da ti pomogne. Ako hoce, pa lijepo od njega, i to treba duplo vise cijeniti. A pogotovo sto eto... mozes i sam.
Mozda covjek ni sam nije znao vec Isao okolokolnim putem. na tvom mjestu, otisla bih i pokazala njemu to "lako". ko zna, mozda dobijes novog prijatelja.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#5 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by dobar osjecaj »

apsidejzi wrote: Kako se nositi sa ovim ljudima a da ti ne pokvari kvalitet zivota? Ne zelim ici na posao sa idejom da sam okruzen supcima a nemam izbora. Kako se nositi sa tom idejom?
Jednostavno. Covjek ti pokaze jasno da ti ne zeli pomoci iako zna da ces sigurno naci odgovor i skontati da ti nije zelio pomoci. Desilo mi se to s raznim ljudima i hvala im na tome. Skratili su mi brojne nedoumice i potrebu da i sama instinktivno pozurim da im pomognem kad zapnu oko necega. Mozda je u slucaju tvog kolege opravdano, mozda nije. Mozda si vremenom zaradio da ti ne zeli vise pomagati ni objasnjavati.

Kad dobijem nove radnike ili nekoga koga trebam uvesti u posao, potrudim se najbolje sto mogu da im objasnim sve i dam prostor da me jos neko vrijeme pitaju kako uraditi nesto, gdje pronaci rjesenje. Vremenom sam naucila koliko vremena je potrebno da se prosjecan pristojan radnik uputi u odredjene procese. Nakon isteka tog vremena, svaki put kad me ponovo pitaju za nesto sto znam da sam jasno objasnila dopustim sebi drskost da kazem da je to vec u vise navrata objasnjeno.

Uvjerila sam se vremenom da ljudi malo sta pitaju zato jer zele da nauce. Vecinom pitaju tako da te dovedu u situaciju da ti uradis nesto umjesto njih. Postoji ogromna razlika izmedju pitanja ljudi koji stvarno ne znaju odgovor i ne znaju gdje ga naci i onih koji se ne libe da drugim ljudima postavljaju previse pitanja i na neki nacin od njih traze da umjesto njih dodju do rjesenja. Ne sugerisem da si takav ali me cudi da se nakon toliko godina i zivotnog iskustva iscudjavas tako uobicajenom obliku ponasanja.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8216
Joined: 25/05/2013 23:49

#6 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by apsidejzi »

Zejnep wrote:To ti na zapadu? Nisi ti vidio šupka :mrgreen:
Nisi ti drug vidio supka :) Radio sam ja i u BiH. Totalno drugaciji mentalitet. Kad te hoce zeznut nesto onda to radi "primitivno". Ovi ovdje to urade tako sofisticirano da ni ne znas da te je zeznuo. Dok ne skontas.
Bloo wrote: Inače ćeš početi da se jedeš i budeš zajedljiv i "nekolegijalan" i "težak sa saradnju"...
Hvala na odgovoru. Ovo je naravno veliki "rizik", jer kad te jednom oznace "teskim za saradnju", onda si tek donji.
hadzinicasa wrote: Niko nije "duzan" da ti pomogne.
Znam da nije, al ako radimo zajedno, dijelimo zajednicki prostor, idemo zajedno na sastanke, imamo zajednicki cilj tj zadovoljan kupac i veca sansa da dobijemo iduci posao... Sta ja znam... Nismo konkurencija jedan drugom. Ne mogu biti prijatelj s nekim ko je otvoreno ljubomoran...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8216
Joined: 25/05/2013 23:49

#7 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by apsidejzi »

dobar osjecaj wrote:
apsidejzi wrote: Kako se nositi sa ovim ljudima a da ti ne pokvari kvalitet zivota? Ne zelim ici na posao sa idejom da sam okruzen supcima a nemam izbora. Kako se nositi sa tom idejom?
Jednostavno. Covjek ti pokaze jasno da ti ne zeli pomoci iako zna da ces sigurno naci odgovor i skontati da ti nije zelio pomoci. Desilo mi se to s raznim ljudima i hvala im na tome. Skratili su mi brojne nedoumice i potrebu da i sama instinktivno pozurim da im pomognem kad zapnu oko necega. Mozda je u slucaju tvog kolege opravdano, mozda nije. Mozda si vremenom zaradio da ti ne zeli vise pomagati ni objasnjavati.

Kad dobijem nove radnike ili nekoga koga trebam uvesti u posao, potrudim se najbolje sto mogu da im objasnim sve i dam prostor da me jos neko vrijeme pitaju kako uraditi nesto, gdje pronaci rjesenje. Vremenom sam naucila koliko vremena je potrebno da se prosjecan pristojan radnik uputi u odredjene procese. Nakon isteka tog vremena, svaki put kad me ponovo pitaju za nesto sto znam da sam jasno objasnila dopustim sebi drskost da kazem da je to vec u vise navrata objasnjeno.

Uvjerila sam se vremenom da ljudi malo sta pitaju zato jer zele da nauce. Vecinom pitaju tako da te dovedu u situaciju da ti uradis nesto umjesto njih. Postoji ogromna razlika izmedju pitanja ljudi koji stvarno ne znaju odgovor i ne znaju gdje ga naci i onih koji se ne libe da drugim ljudima postavljaju previse pitanja i na neki nacin od njih traze da umjesto njih dodju do rjesenja. Ne sugerisem da si takav ali me cudi da se nakon toliko godina i zivotnog iskustva iscudjavas tako uobicajenom obliku ponasanja.
HM... Novi sam na ovom radnom mjestu a vecinu stvari koje sam naucio, naucio sam samostalno tj uz pomoc googla. Nije mi mrsko traziti odgovor, zato i pomognem drugome kad nesto zaglavi. Ne mora i on traziti toliko dugo. Mene nista ne kosta a drugoj osobi olaksam. Ja sam u ovom slucaju ogranicen vremenom i valjalo bi mi da sam dobio ovu pomoc jer za to treba brat bratu 30 sekundi da objasnis.

Al hajd dobro... Nisam znao da je to uobicajeno ponasanje. Ja ga u svakom slucaju nisam praktikovao. Mozda zam samo ja romanticar koji zivi u nekoj iluziji o svijetu u kojem je ljudskost default.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Bloo »

apsidejzi wrote:
HM... Novi sam na ovom radnom mjestu a vecinu stvari koje sam naucio, naucio sam samostalno tj uz pomoc googla. Nije mi mrsko traziti odgovor, zato i pomognem drugome kad nesto zaglavi. Ne mora i on traziti toliko dugo. Mene nista ne kosta a drugoj osobi olaksam. Ja sam u ovom slucaju ogranicen vremenom i valjalo bi mi da sam dobio ovu pomoc jer za to treba brat bratu 30 sekundi da objasnis.

Al hajd dobro... Nisam znao da je to uobicajeno ponasanje. Ja ga u svakom slucaju nisam praktikovao. Mozda zam samo ja romanticar koji zivi u nekoj iluziji o svijetu u kojem je ljudskost default.
Moj ti je savjet..sve sam Safete, sve sam :)
nauči da budeš self-sufficient - na poslu i u životu :D

I ne primaj sve to k srcu.

U suštini je svkao na ovom svijetu sam :D



evo me ko medo....
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#9 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Zejnep »

Bloo wrote:
apsidejzi wrote:
HM... Novi sam na ovom radnom mjestu a vecinu stvari koje sam naucio, naucio sam samostalno tj uz pomoc googla. Nije mi mrsko traziti odgovor, zato i pomognem drugome kad nesto zaglavi. Ne mora i on traziti toliko dugo. Mene nista ne kosta a drugoj osobi olaksam. Ja sam u ovom slucaju ogranicen vremenom i valjalo bi mi da sam dobio ovu pomoc jer za to treba brat bratu 30 sekundi da objasnis.

Al hajd dobro... Nisam znao da je to uobicajeno ponasanje. Ja ga u svakom slucaju nisam praktikovao. Mozda zam samo ja romanticar koji zivi u nekoj iluziji o svijetu u kojem je ljudskost default.
Moj ti je savjet..sve sam Safete, sve sam :)
nauči da budeš self-sufficient - na poslu i u životu :D

I ne primaj sve to k srcu.

U suštini je svkao na ovom svijetu sam :D



evo me ko medo....
Vidim ja na nekog mi ličiš :mrgreen:
Al medo je u pravu :)

Jednostavno postoje ljudi koji nisu za timski rad, znam da ja nisam. Ne treba ni tražiti ni očekivati pomoć a pogotovo se ljutiti i vrijeđati ako ti neko odbije pomoći.
John Cleese
Posts: 37056
Joined: 25/05/2010 18:30

#10 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by John Cleese »

Bloo wrote:Moj ti je savjet..sve sam Safete, sve sam :)
nauči da budeš self-sufficient - na poslu i u životu :D

I ne primaj sve to k srcu.

U suštini je svkao na ovom svijetu sam :D

evo me ko medo....
Fakat...
Bacas coJeka u bedak... a po belaju, k'o da gledam, nema zileta pri ruci :| :D
Umjesto da mu pomognes da prepozna nesto dobro u toj zivotnoj situaciji... primjera radi - makar zna da nisu teroristi...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Bloo »

John Cleese wrote:
Bloo wrote:Moj ti je savjet..sve sam Safete, sve sam :)
nauči da budeš self-sufficient - na poslu i u životu :D

I ne primaj sve to k srcu.

U suštini je svkao na ovom svijetu sam :D

evo me ko medo....
Fakat...
Bacas coJeka u bedak... a po belaju, k'o da gledam, nema zileta pri ruci :| :D
Umjesto da mu pomognes da prepozna nesto dobro u toj zivotnoj situaciji... primjera radi - makar zna da nisu teroristi...
da si bliže, iščupala bih ti ja žile na rukama...zubima :D
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#12 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by mnjonja »

Radih u sredini gdje mi se desilo da zapnem na necemu, pitam kolegu, on to "provali" kako se radi i donese rijeseno.
Na upit Kako? rece mi nek se malo preznojim, par dana, ako bas ne skontam da njega pitam pa ce razmisliti da li da mi pokaze.
Lik pred penzijom bio par mjeseci.

Sad sam u sredini gdje svak svakome pomaze.
Nema tog zabadanja.
I moram reci, trebalo mi je mjeseci i mjeseci da se naviknem na dobre ljude..
Zalosno.

Moj savjet je, ignorisi supke
Budi zahvalan za dobre kolege koje imas
Supci ce doc na svoje kad se pokazes, i kad njima pokazes da ih ne trebas.

Sretno!
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72763
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#13 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Velkoski »

zvekni mu ženu! il' amidžu, zaviši šta preferiraš
John Cleese
Posts: 37056
Joined: 25/05/2010 18:30

#14 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by John Cleese »

Bloo wrote:da si bliže, iščupala bih ti ja žile na rukama...zubima :D
Youth in Asia?
Ah, vi zecovi... samo obecavate... :| :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#15 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Bloo »

John Cleese wrote:
Bloo wrote:da si bliže, iščupala bih ti ja žile na rukama...zubima :D
Youth in Asia?
Ah, vi zecovi... samo obecavate... :| :D
:lol: :lol:
S obzirom na tvoje godine bi bila :D
John Cleese
Posts: 37056
Joined: 25/05/2010 18:30

#16 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by John Cleese »

Bloo wrote:
John Cleese wrote:
Bloo wrote:da si bliže, iščupala bih ti ja žile na rukama...zubima :D
Youth in Asia?
Ah, vi zecovi... samo obecavate... :| :D
:lol: :lol:
S obzirom na tvoje godine bi bila :D
A i jesam se, vala, nazivio... :|
Evo - zapesca su ispred monitora... Cupaj! :lol:
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#17 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by medvjed23 »

Bloo wrote:


evo me ko medo....
eee.. sad ću ja tebi malo puštati vesele, iritantne pjesmice, da živneš (zezam se, nisam toliko okrutan)

dobro je zeko napiso: treba, ako je moguće, odvojiti poslovni život od privatnog.. prihvatiš posao kao dio dana koji nosi određene frustracije i iza kojeg slijedi znatno ugodniji period kad stvari možeš posložiti po svom ćeifu.. između to dvoje digneš zid.. na jednoj strani uživaš, na drugoj se boriš.. to je moguće ako imaš normalno radno vrijeme od nekih 8 do 10 sati dnevno.. no, ako ti je radno vrijeme takvo da ti čitav život svodi na stresan posao, ne znam, tu skoro pa nema lijeka.. možda se stanje može poboljšati lijepim, da ne kažem hinjavim pristupom.. jedno je reći: "hej, hajd mi pomozi", a drugo: "izvini, mogu li te nešto pitati kad budeš imo malo vremena?" :D

i svakako, sve što možeš sam, napravi sam.. ljudi svakako imaju određene moralne obaveze prema drugima, al ne očekuj od njih da se tih obaveza pridržavaju..
artuditu
Posts: 334
Joined: 04/11/2015 12:09

#18 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by artuditu »

Ja to nikako ne mogu da prihvatim, to da ima toliko šupaka. Možda mu nisi fino objasnio šta ti treba. Kažeš da si početnik, a on ekspert. Dešavalo mi se često da me eksperti ne razumiju jer su previše u svojim terminima. I ne mogu da se složim da sve treba sam. jednostavno to je nemoguće.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#19 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by hadzinicasa »

apsidejzi wrote:
hadzinicasa wrote: Niko nije "duzan" da ti pomogne.
Znam da nije, al ako radimo zajedno, dijelimo zajednicki prostor, idemo zajedno na sastanke, imamo zajednicki cilj tj zadovoljan kupac i veca sansa da dobijemo iduci posao... Sta ja znam... Nismo konkurencija jedan drugom. Ne mogu biti prijatelj s nekim ko je otvoreno ljubomoran...
a ti nemoj. ili ne gledaj racunicu nego daj od sebe kolegijalno vise nego sto si dobio, sta znas, mozda ti se vrati trostruko.
pokazi mu na svom primjeru kolegijalnost, umjesto da bude kao on tj. gori nego sto jesi, budi bolji. nece ti kruna s glave pasti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#20 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Bloo »

medvjed23 wrote:
Bloo wrote:


evo me ko medo....
eee.. sad ću ja tebi malo puštati vesele, iritantne pjesmice, da živneš (zezam se, nisam toliko okrutan)
Image
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#21 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by medvjed23 »

Image
John Cleese
Posts: 37056
Joined: 25/05/2010 18:30

#22 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by John Cleese »

:lol: :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#23 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by moonca »

Znam da nije, al ako radimo zajedno, dijelimo zajednicki prostor, idemo zajedno na sastanke, imamo zajednicki cilj tj zadovoljan kupac i veca sansa da dobijemo iduci posao... Sta ja znam... Nismo konkurencija jedan drugom. Ne mogu biti prijatelj s nekim ko je otvoreno ljubomoran...
Takvi su i u privatnom zivotu.
Imam priajateljicu koja je zbog takve 'vrline' izgubila dobar posao u dobroj kompaniji. Nije timski radnik.

I sljedeci takodje.
Ne moze da shvati, ne moze da se promjeni.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#24 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Zejnep »

:roll:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25 Re: Kako se nositi sa supcima

Post by Bloo »

moonca wrote:
Znam da nije, al ako radimo zajedno, dijelimo zajednicki prostor, idemo zajedno na sastanke, imamo zajednicki cilj tj zadovoljan kupac i veca sansa da dobijemo iduci posao... Sta ja znam... Nismo konkurencija jedan drugom. Ne mogu biti prijatelj s nekim ko je otvoreno ljubomoran...
Takvi su i u privatnom zivotu.
Imam priajateljicu koja je zbog takve 'vrline' izgubila dobar posao u dobroj kompaniji. Nije timski radnik.

I sljedeci takodje.
Ne moze da shvati, ne moze da se promjeni.
S tim da treba razgraniciti timski rad i iskoristavanje :D
Post Reply