Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#76 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by O'zone »

Altsa wrote:
O'zone wrote:Tek da vidiš u Sarajevu kad počnu govoriti šta sve ne valja ovdje.....ljubila bi te svoje Austrijance. :mrgreen:
najbolji su oni sto preko FB govore nama ovamo kako mi to sve trpimo zasto se ne dignemo i napravimo revoluciju. :lol:
A tek na forumu :mrgreen:
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#77 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by broj dva »

Zejnep wrote:
broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.

Jako je to ružno jer tvoji roditelji neće moći normalno komunicirati sa svojim unučadima. Stvarno, kako možeš? Šta fali poznavati jezik pa i istoriju zemlje iz koje dolaze? Nisu oni krivi za tu istoriju pa da kriju svoje porijeklo . Ne mislim da će ih iko cijeniti više zbog nepoznavanja materenjeg jezika. A ni tebe.
---
Moji roditelji pričaju tri jezika i komunikacija nije problem.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#78 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Hajvan »

Primitiva
Negativa
Pozitiva

Sve je sada TRASH
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#79 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

broj dva wrote:
Zejnep wrote:
broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.

Jako je to ružno jer tvoji roditelji neće moći normalno komunicirati sa svojim unučadima. Stvarno, kako možeš? Šta fali poznavati jezik pa i istoriju zemlje iz koje dolaze? Nisu oni krivi za tu istoriju pa da kriju svoje porijeklo . Ne mislim da će ih iko cijeniti više zbog nepoznavanja materenjeg jezika. A ni tebe.
---
Moji roditelji pričaju tri jezika i komunikacija nije problem.
Onda uživajte. Još samo da ti pokidaš sve veze sa nama :thumbup: :mrgreen:
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#80 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by broj dva »

Altsa wrote:Poznavanje sto vise jezika ne moze da skodi nikome pa ni tvojoj djeci.
--
Naravno, starijem nije ni 6 a vec solidno engleski prica, kasnije mozda spanski, njemacki..zavisi sta bude zelio.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#81 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Altsa »

---
Last edited by Altsa on 19/02/2018 12:30, edited 1 time in total.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#82 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Altsa »

Altsa wrote:
broj dva wrote:
Altsa wrote:Poznavanje sto vise jezika ne moze da skodi nikome pa ni tvojoj djeci.
--
Naravno, starijem nije ni 6 a vec solidno engleski prica, kasnije mozda spanski, njemacki..zavisi sta bude zelio.
pa i bosanskog :-)
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#83 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by broj dva »

Zejnep wrote:
drunken tiger wrote:
broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.
Svaka tebi čast! Djeca neka uče njemački i engleski, svakako svi danas govore te jezike. Treba prekinuti svaku vezu s ovim jadom od države. :thumbup:
Pa šta koji k radite na ovom forumu?
---
Je li trebaju neke etnicko/pravno/patriotske kvalifikacije za sudjelovanje i od koga se dobijaju ?
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#84 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Ma.Le.Na »

Samo nasa pokondirena tikva se stidi svoga i sebe.
Amerikanci ciji su se.preci ...sirotinja i kriminalac cisti...prije 100 i vise godina doselili u US and A se ponose...busaju..svojim irskim...spanskim..vakim nakim porijeklom
Realno nemaju se cime ponosit, obzirom na sortu koja je dosla, da ne govorim o vremenu koje je proslo od doseljavanja al njima je i dalje to ponos
A nas hajvan, juce otisao i vec ne zna ni svoj jezik
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#85 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by broj dva »

Altsa wrote:[quote="Altsa"
Altsa wrote:Poznavanje sto vise jezika ne moze da skodi nikome pa ni tvojoj djeci.
--
Naravno, starijem nije ni 6 a vec solidno engleski prica, kasnije mozda spanski, njemacki..zavisi sta bude zelio.
pa i bosanskog :-)[/quote][/quote]
--
Sve sto sam rekao je da ga ja na to usmeravati necu, ako sam zazeli ne namjeravam ga ogranicavati.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#86 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by mousstapha »

Interesantno je to sa jezicima. Nedavno sam bas slusao jedan podcast na tu temu i strucnjaci se haman slazu da su djeca koja od starta uce vise jezika u komparativnoj prednosti. Jednostavno, mozak se od pocetka navikava i prilagodjava. Jezik je najvaznija veza medju ljudima i ne vjerujem da ikome moze skoditi poznavanje nekog dodatnog. To sto neko odraste u dijaspori, a govori maternji jezik svojih roditelja ne mora znaciti da ce upasti u zamke i obrasce ponasanja balkanskog mentaliteta.
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#87 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by broj dva »

Ma.Le.Na wrote:Samo nasa pokondirena tikva se stidi svoga i sebe.
Amerikanci ciji su se.preci ...sirotinja i kriminalac cisti...prije 100 i vise godina doselili u US and A se ponose...busaju..svojim irskim...spanskim..vakim nakim porijeklom
Realno nemaju se cime ponosit, obzirom na sortu koja je dosla, da ne govorim o vremenu koje je proslo od doseljavanja al njima je i dalje to ponos
A nas hajvan, juce otisao i vec ne zna ni svoj jezik
--
Ako je usmjereno meni i ovakvim poput mene - sebe se ne stidim i znam zasto. Svoga se stidim. Stidim se drzave, stidim se diskursa, stidim se mackara, stidim se imena skola i ulica i studentskih domova, stidim se korupcije sovinizma i nacionalizma, stidim se homofobije, stidim se vehabija i mitropolita, stidim se policajaca i politicara, stidim se sefova i salterusa. Jer me sve to pogadja. A necu da moja djeca pate radi istih stvari, necu da ih isti problemi kace, necu da ih neko za 30 godina u logor vodi jer su "pogresne" vjere ili etniciteta. Vadim korjene i presadjujem ih u novu saksiju, nek im je sretno.
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#88 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

broj dva wrote:
Ma.Le.Na wrote:Samo nasa pokondirena tikva se stidi svoga i sebe.
Amerikanci ciji su se.preci ...sirotinja i kriminalac cisti...prije 100 i vise godina doselili u US and A se ponose...busaju..svojim irskim...spanskim..vakim nakim porijeklom
Realno nemaju se cime ponosit, obzirom na sortu koja je dosla, da ne govorim o vremenu koje je proslo od doseljavanja al njima je i dalje to ponos
A nas hajvan, juce otisao i vec ne zna ni svoj jezik
--
Ako je usmjereno meni i ovakvim poput mene - sebe se ne stidim i znam zasto. Svoga se stidim. Stidim se drzave, stidim se diskursa, stidim se mackara, stidim se imena skola i ulica i studentskih domova, stidim se korupcije sovinizma i nacionalizma, stidim se homofobije, stidim se vehabija i mitropolita, stidim se policajaca i politicara, stidim se sefova i salterusa. Jer me sve to pogadja. A necu da moja djeca pate radi istih stvari, necu da ih isti problemi kace, necu da ih neko za 30 godina u logor vodi jer su "pogresne" vjere ili etniciteta. Vadim korjene i presadjujem ih u novu saksiju, nek im je sretno.

Mislim da ovo samo kod nas postoji. Stid donekle razumijem ali negiranje svoga porijekla ne. Nikad nisam čula da se iko na svijetu ograđuje toliko od svoga kao što to radi naš narod. A opet da sebi za pravo da kritikuje. Ako si se ogradio, počupo korjenje, presadio, uzgojio novo cvijeće, zašto komentari uopšte?
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#89 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by broj dva »

Zejnep wrote:
broj dva wrote:
Ma.Le.Na wrote:Samo nasa pokondirena tikva se stidi svoga i sebe.
Amerikanci ciji su se.preci ...sirotinja i kriminalac cisti...prije 100 i vise godina doselili u US and A se ponose...busaju..svojim irskim...spanskim..vakim nakim porijeklom
Realno nemaju se cime ponosit, obzirom na sortu koja je dosla, da ne govorim o vremenu koje je proslo od doseljavanja al njima je i dalje to ponos
A nas hajvan, juce otisao i vec ne zna ni svoj jezik
--
Ako je usmjereno meni i ovakvim poput mene - sebe se ne stidim i znam zasto. Svoga se stidim. Stidim se drzave, stidim se diskursa, stidim se mackara, stidim se imena skola i ulica i studentskih domova, stidim se korupcije sovinizma i nacionalizma, stidim se homofobije, stidim se vehabija i mitropolita, stidim se policajaca i politicara, stidim se sefova i salterusa. Jer me sve to pogadja. A necu da moja djeca pate radi istih stvari, necu da ih isti problemi kace, necu da ih neko za 30 godina u logor vodi jer su "pogresne" vjere ili etniciteta. Vadim korjene i presadjujem ih u novu saksiju, nek im je sretno.

Mislim da ovo samo kod nas postoji. Stid donekle razumijem ali negiranje svoga porijekla ne. Nikad nisam čula da se iko na svijetu ograđuje toliko od svoga kao što to radi naš narod. A opet da sebi za pravo da kritikuje. Ako si se ogradio, počupo korjenje, presadio, uzgojio novo cvijeće, zašto komentari uopšte?
--
Gdje ja negiram svoje porjeko ? Samo ne zelim da ga prenesem svojoj djeci jer imaju uslove za nesto drugo sto im daje vece sanse za bolji zivot.
A komentari su za moj ceif, ne za tvoj. Imas add foe, bujrum.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#90 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by tandmand »

Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Image
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#91 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by tandmand »

insomnia78 wrote:A mlada je malo nezahvalna. Bezbeli zivi, jede, studira, mozda dobije i dzeparca s tetkove grbace al bi mu odredjivala pricu i razmisljanje pod njegovim krovom. Jos ga ismijava u vezi radnog vremena.
:thumbup:

Treba biti zahvalna i Austriji ...
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#92 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

broj dva wrote: Gdje ja negiram svoje porjeko ? Samo ne zelim da ga prenesem svojoj djeci jer imaju uslove za nesto drugo sto im daje vece sanse za bolji zivot.
A komentari su za moj ceif, ne za tvoj. Imas add foe, bujrum.

Ne znam, meni bi smetalo da se moj otac toliko stidi svog porijekla i ne želi ništa od toga prenjeti na mene. Rezultat bi bio moja mržnja. Nekog ili nečeg.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#93 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by stakasa »

Zejnep wrote:
broj dva wrote:
Ma.Le.Na wrote:Samo nasa pokondirena tikva se stidi svoga i sebe.
Amerikanci ciji su se.preci ...sirotinja i kriminalac cisti...prije 100 i vise godina doselili u US and A se ponose...busaju..svojim irskim...spanskim..vakim nakim porijeklom
Realno nemaju se cime ponosit, obzirom na sortu koja je dosla, da ne govorim o vremenu koje je proslo od doseljavanja al njima je i dalje to ponos
A nas hajvan, juce otisao i vec ne zna ni svoj jezik
--
Ako je usmjereno meni i ovakvim poput mene - sebe se ne stidim i znam zasto. Svoga se stidim. Stidim se drzave, stidim se diskursa, stidim se mackara, stidim se imena skola i ulica i studentskih domova, stidim se korupcije sovinizma i nacionalizma, stidim se homofobije, stidim se vehabija i mitropolita, stidim se policajaca i politicara, stidim se sefova i salterusa. Jer me sve to pogadja. A necu da moja djeca pate radi istih stvari, necu da ih isti problemi kace, necu da ih neko za 30 godina u logor vodi jer su "pogresne" vjere ili etniciteta. Vadim korjene i presadjujem ih u novu saksiju, nek im je sretno.

Mislim da ovo samo kod nas postoji. Stid donekle razumijem ali negiranje svoga porijekla ne. Nikad nisam čula da se iko na svijetu ograđuje toliko od svoga kao što to radi naš narod. A opet da sebi za pravo da kritikuje. Ako si se ogradio, počupo korjenje, presadio, uzgojio novo cvijeće, zašto komentari uopšte?
De si to ti po svjetu slusala
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#94 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

Svuda
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#95 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by medvjed23 »

ima haman svaka zemlja razloga za stid
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#96 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by zlajapravaraja »

Tetkovog šoka i razočarenja kad večeras slučajno nabasa na temu na svom omiljenom BH forumu... :lol:

Ako već nije.. :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#97 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by medvjed23 »

i ja sličan komentar napisah, al bez ironije.. ovaj forum je magnet za eksperte u dijagnosticiranju šta sve kod nas ne valja.. tetak je vjerovatno tu..
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#98 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Tipicoti »

zlajapravaraja wrote:Tetkovog šoka i razočarenja kad večeras slučajno nabasa na temu na svom omiljenom BH forumu... :lol:

Ako već nije.. :D
Večeras otvara tetak temu: ``Kako da se rijesim nezahvalnog parazita ?`` :D
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#99 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by The BEN10 »

zlajapravaraja wrote:Tetkovog šoka i razočarenja kad večeras slučajno nabasa na temu na svom omiljenom BH forumu... :lol:

Ako već nije.. :D
Toliko imamo dijaspore, tako da čak i da napišeš koje auto vozi, vjerovatno bi se našla dva ista u istoj zemlji. A morebit čak i u istom gradu. :-D
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#100 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by medvjed23 »

ma lako je skontati je l na forumu neko tvoj, pogotovo ako je taj neko napisao više hiljada postova
Post Reply