Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#51 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

drunken tiger wrote:
artime wrote:Iz Sarajeva sam, ali sam trenutno kod familije u Austriji. Njih dvoje (odrasle osobe, koji imaju djecu, rade i doprinose) non stop se zale na Bosnu :-) Ja kao vrlo saburli osoba, poslusam i ja znam da su to vise i zivci ali ne mogu vise slusati. Npr. nista ne valja "dolje", Sarajevo je najgori grad svijeta, losi ljudi, nema drzave itd.
Kako se nositi sa takvim negativnostima. Ja sam skontala samo ustati ili reci da mi smeta, ali najradije bih otjerala u tri lijepe :) jer ne mogu vise...
To su situacije (da docaram) kada zajedno jedemo, pijemo kafu, ili gledamo tv. Nekada sam u svojoj sobi, ali ne mogu uvijek. :-)
Ludilo opce. Molim vas, kako se nositi sa ovom ludnicom. :run:
A što ti to smeta? Je li to govore nešto što nije istina?
Pa istina je da dijaspora više kuka na stanje u BiH nego stanovnici BiH.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#52 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by insomnia78 »

Pa kako ko. Kod mene se vala ni ne spominje
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#53 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by vazi »

TU NEMA NIKAKVIH PROBLEMAAA :lol: :lol: :lol:


User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#54 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by drunken tiger »

Zejnep wrote:
drunken tiger wrote:
artime wrote:Iz Sarajeva sam, ali sam trenutno kod familije u Austriji. Njih dvoje (odrasle osobe, koji imaju djecu, rade i doprinose) non stop se zale na Bosnu :-) Ja kao vrlo saburli osoba, poslusam i ja znam da su to vise i zivci ali ne mogu vise slusati. Npr. nista ne valja "dolje", Sarajevo je najgori grad svijeta, losi ljudi, nema drzave itd.
Kako se nositi sa takvim negativnostima. Ja sam skontala samo ustati ili reci da mi smeta, ali najradije bih otjerala u tri lijepe :) jer ne mogu vise...
To su situacije (da docaram) kada zajedno jedemo, pijemo kafu, ili gledamo tv. Nekada sam u svojoj sobi, ali ne mogu uvijek. :-)
Ludilo opce. Molim vas, kako se nositi sa ovom ludnicom. :run:
A što ti to smeta? Je li to govore nešto što nije istina?
Pa istina je da dijaspora više kuka na stanje u BiH nego stanovnici BiH.
Zato što ljudi znaju šta je normalan život i uređen sistem. Potpuno razumljivo. Nego smo se mi stopili s ovim jadom i ne znamo za bolje pa nam svejedno.
narcisaa
Posts: 90
Joined: 04/01/2010 01:01

#55 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by narcisaa »

vazi wrote:
Zejnep wrote:Ćale, keva .... neprocjenjivo :mrgreen:

eh , zejno, zejno :-)

rece se neprocEEEnjivo :izet:
Vazi u tvom slucaju starci :D , stari i stara ;-) :D :D :lol: .
Last edited by narcisaa on 18/02/2018 21:45, edited 1 time in total.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#56 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by vazi »

narcisaa wrote:
vazi wrote:
Zejnep wrote:Ćale, keva .... neprocjenjivo :mrgreen:

eh , zejno, zejno :-)

rece se neprocEEEnjivo :izet:
Vazi u tvom slucaju stari i stara ;-) :D :D :lol: .
jes' i ti rodjena :lol:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#57 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by kox »

Ja sam svojevremeno boravio 10-ak dana u gostima kod rodice ciji muz ima slicne prenose, jedva izdrzao. Srecom pa sam unaprijed kupio kartu za let nazad, inace bih razgulio ranije kuci i ispala bi ruzna situacija a bespotrebno, mimo toga ljudi su skroz OK. Ne znam sta da ti kazem, rodbina ti je ipak izasla u susret, izbjegavaj koliko mozes razgovor o tome, kada budes imala uslova nadji drugi smjestaj ako se do tada ne promijeni situacija.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#58 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by HAVANA »

Lako.Odes,zaposlis se,nisi duzna nicije sjebove i crnjake da slusas...i tako.Dok si kod njih na tanjiru i postelji,nemas pravo zalbe.
narcisaa
Posts: 90
Joined: 04/01/2010 01:01

#59 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by narcisaa »

"vazi"

jes' i ti rodjena :lol:
Mene cale rodio, njegov sin :D :D , keva nije smjela pisnuti :D :D :D

http://www.6yka.com/novost/85462/caletova
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#60 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Maraschino »

Vrijeme da se na granicama uvedu brklje i malte.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#61 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by vazi »

narcisaa wrote:
"vazi"

jes' i ti rodjena :lol:
Mene cale rodio, njegov sin :D :D , keva nije smjela pisnuti :D :D :D

http://www.6yka.com/novost/85462/caletova
prelijepo :thumbup:

hvala ti :kiss:

edit: sad sam ti provirila profil , da provjerim da nije ona moja sto je zovemo sine , vidim, nije :lol:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#62 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

HAVANA wrote:Lako.Odes,zaposlis se,nisi duzna nicije sjebove i crnjake da slusas...i tako.Dok si kod njih na tanjiru i postelji,nemas pravo zalbe.
Nema, njima, al može nama. Nije joj lako :mrgreen:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#63 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by SaraFina »

artime wrote:Iz Sarajeva sam, ali sam trenutno kod familije u Austriji. Njih dvoje (odrasle osobe, koji imaju djecu, rade i doprinose) non stop se zale na Bosnu :-) Ja kao vrlo saburli osoba, poslusam i ja znam da su to vise i zivci ali ne mogu vise slusati. Npr. nista ne valja "dolje", Sarajevo je najgori grad svijeta, losi ljudi, nema drzave itd.
Kako se nositi sa takvim negativnostima. Ja sam skontala samo ustati ili reci da mi smeta, ali najradije bih otjerala u tri lijepe :) jer ne mogu vise...
To su situacije (da docaram) kada zajedno jedemo, pijemo kafu, ili gledamo tv. Nekada sam u svojoj sobi, ali ne mogu uvijek. :-)
Ludilo opce. Molim vas, kako se nositi sa ovom ludnicom. :run:

Imaš pravo raditi 20 sati i nadji sebi smještaj u studentskom domu. Ja sam živjela sa roditeljima pa mi povremeno njihova priča nije odgovarala, a ni uslovi, pa sam se odselila. Ako želiš komfor i svoju slobodu Austrija ti je i kao studentici omogućila da je priuštiš.
Semester su povećali (ovisno od faxa ), kurs si očigledno, završila dakle šta te sprječava da se iseliš? Ovo ti je idealno vrijeme i za pronaći smještaj u studentskom domu, pred proljetni početak. Ako ostaneš, ne nadaj se da ćeš do ljeta bilo što pronaći.
I definitivno je nezahvalno doći nekome na grbaču i poremetiti mu život, pa ga i ovako makar preko foruma anonimno ogovarati. Koliko shvatih, ta žena ti je tetka i zamjenska majka. Ja imam kumu u ZG, maminu prijateljicu i zahvalna sam joj na svakom trenutku koji za mene odvojila i primila me u svoju kuću.
I zbog sebe i zbog tih ljudi, iseli se. Možeš trajno naštetiti porodičnim odnosima bez ikakve potrebe.
Ne znam njihove motive zbog koji su ogorčeni, ali definitivno i tebi manjka "štošta". Da ne budem gruba. Neću detaljizirati.

P.S uzgred soba ti je 300 eura, a za dvadesetak sati možeš zaraditi više nego dovoljno da je platiš. I prikačiš se u menzu dodatno.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#64 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by artime »

:D vidim zakuhala se tema.. ne znam koliko je sada bitno bilo kakvo pojasnjenje :-)

Hajd ovako da se izrazim, imamo dobru komunikaciju sve do djela kada je prica u Bosni. Znaci ljudi otvoreno sve pljuju.
Ima dosta dosta istine.
Ali to su milion puta prezvakane teme.
Sklanjam se koliko mogu. Jedva cekam posao i studij. Svjesno sam usla u rizik dok sam otvorila ovu temu :D
Ne znam koliko je pametno da im otvoreno kazem da malo ohanu. Jer ne zelim da budem stres relief.
Recimo zadrzavam se napolju koliko god mogu, odem u sobu, prosetam, citam :D izmisljam sebi obaveze.. sad za sad.. ali primjetim kako me sve tako uzasno nervira, a mene su ljudi zvali flegman :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#65 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Truba »

ako pratite moje škrabotine :D znate da nisam fan dijasporaca
nebitno
ali znate sigurno da su mi se prve komšije odselile

ljudi ovdje stvarno nisu kukali... a retroaktivno smo saznali da nisu imali npr. za meso i popravak zuba...dakle šuti i radi

ma nisu ni mjesec otišli tamo... KUKNJAVA I DRVLJE I KAMENJE NA SVE jebote ovo ono ništa ne valja :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#66 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by mousstapha »

Mislim da razumijem na sta je mislila kad je otvorila ovu temu. Imao sam priliku biti u drustvu neke dijaspore koja je vise godina izvan bih i nicim izazvani me satrase pricom kako u Bosni na salterima niko ne radi i samo se ispijaju kafe i traca. Nekad imam osjecaj da vecina raje u Bosni govori dijaspori blago vama, imate tamo sve, a dijaspora odgovara imali bi i vi da radite koliko mi.
Generalno, nije to prica za koju mozes reci da je pogresna. Medjutim, kad se iscrpljuje i ponavlja u svakom razgovoru onda moze postati frustrirajuca. To su stvari na koje pojedinac ne moze mnogo uticati, pa je zato pametnije ne razbijati glavu time.
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#67 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by broj dva »

Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#68 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by mousstapha »

broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.
Imaju li djeca rodjake u Bosni ili i to planiras prekinuti :D
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#69 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Altsa »

Poznavanje sto vise jezika ne moze da skodi nikome pa ni tvojoj djeci.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#70 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Altsa »

O'zone wrote:Tek da vidiš u Sarajevu kad počnu govoriti šta sve ne valja ovdje.....ljubila bi te svoje Austrijance. :mrgreen:
najbolji su oni sto preko FB govore nama ovamo kako mi to sve trpimo zasto se ne dignemo i napravimo revoluciju. :lol:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#71 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.

Jako je to ružno jer tvoji roditelji neće moći normalno komunicirati sa svojim unučadima. Stvarno, kako možeš? Šta fali poznavati jezik pa i istoriju zemlje iz koje dolaze? Nisu oni krivi za tu istoriju pa da kriju svoje porijeklo . Ne mislim da će ih iko cijeniti više zbog nepoznavanja materenjeg jezika. A ni tebe.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#72 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by drunken tiger »

broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.
Svaka tebi čast! Djeca neka uče njemački i engleski, svakako svi danas govore te jezike. Treba prekinuti svaku vezu s ovim jadom od države. :thumbup:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#73 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Zejnep »

drunken tiger wrote:
broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.
Svaka tebi čast! Djeca neka uče njemački i engleski, svakako svi danas govore te jezike. Treba prekinuti svaku vezu s ovim jadom od države. :thumbup:
Pa šta koji k radite na ovom forumu?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#74 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by stakasa »

artime wrote:Iz Sarajeva sam, ali sam trenutno kod familije u Austriji. Njih dvoje (odrasle osobe, koji imaju djecu, rade i doprinose) non stop se zale na Bosnu :-) Ja kao vrlo saburli osoba, poslusam i ja znam da su to vise i zivci ali ne mogu vise slusati. Npr. nista ne valja "dolje", Sarajevo je najgori grad svijeta, losi ljudi, nema drzave itd.
Kako se nositi sa takvim negativnostima. Ja sam skontala samo ustati ili reci da mi smeta, ali najradije bih otjerala u tri lijepe :) jer ne mogu vise...
To su situacije (da docaram) kada zajedno jedemo, pijemo kafu, ili gledamo tv. Nekada sam u svojoj sobi, ali ne mogu uvijek. :-)
Ludilo opce. Molim vas, kako se nositi sa ovom ludnicom. :run:
Pokupi stvari i razguli. Sve drugo je dvolicnost (sa tvoje strane)
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#75 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by drunken tiger »

Zejnep wrote:
broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.

Jako je to ružno jer tvoji roditelji neće moći normalno komunicirati sa svojim unučadima. Stvarno, kako možeš? Šta fali poznavati jezik pa i istoriju zemlje iz koje dolaze? Nisu oni krivi za tu istoriju pa da kriju svoje porijeklo . Ne mislim da će ih iko cijeniti više zbog nepoznavanja materenjeg jezika. A ni tebe.
Neka djed i nana uče njemački i engleski. A istoriju i porijeklo ne moraju da znaju. Znaju gdje su rođeni a ništa lijepo iz istorije s ovih prostora svakako neće naučiti. Potpuno razumijem gospodina i dajem mu 100% podršku. Vjerovatno je teška odluka bila ali po mom mišljenju najbolja za budućnost njegove djece!!
Post Reply