Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#126 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Bluemore »

Sve dok covjeka tangira stanje, situacija, perspektiva i trend i po jada.

Kad ogugla, okrene glavu i ne dotice ga tad Nema veze ni jezik nista.
A opet smo specijalisti za osuditi sto nije nase. I cega se pametan stidi budala se ponosi.
User avatar
micko green eyes
Posts: 180
Joined: 22/03/2011 21:42

#127 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by micko green eyes »

Ja sam malo otisao dalje od jezika pa ih ucim i cirilicu :mrgreen:
Doduse ovu stariju kcerku koja je 9 navrsila, moje misljenje je uvijek bilo "more is more", not less :)
Bez zeze, netjeram svoju djecu na bilo sta, ali zelim da ih naucim koliko mogu i sta mogu, u slucaju jezika, zasto da mi djete neuci neki jezik pa makar bio romski ili bilo koji, ako vec ima priliku? Drugi je par cipela sto obadvije naravno parlaju domicilni perfektno, ali sta fali znati bosanski (u isto vrijeme 95% hrvatskog/sprskog), te znati cirilicu, koliko toliko, pa da joj i nikad netrebala. Ovo je samo koristan savjet vama sto se odupirete od toga ili bjezite od toga, ali nikako kritika. Izbor je absolutno vas.
Zivi bili :thumbup:
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#128 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by akaunt »

Ko o čemu , dijaspora o domovini, Bošnjaci o Srbiji, Srbi o Hrvatima, muškarci o zenama, Grobari o Delijama, Manijaci o Pitarima...
Vazda je bilo lakše tudje probleme rješavati...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66132
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#129 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by _BataZiv_0809 »

Koji su im nick-ovi na forumu :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#130 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by insomnia78 »

Seyfo wrote:Neki Alzirac u Francuskoj, Indijac u USA ili Moldavac u UK sigurno ne pljuje po svojoj domovini kao mi a imao bi vise razloga za to.
E jesi i našo ljudine nema govora :lol:
User avatar
sinuhe
Posts: 11482
Joined: 03/06/2011 11:33

#131 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by sinuhe »

Djeci rodjenoj na Zapadu BIH nije isto sto i njihovim roditeljima koji su privremeno otisli 1993.
Poznavanje bosanskog dodje vise kao utjeha roditeljima. Zamislite sebe da ste rodjeni u Francuskoj :D
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#132 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by kox »

Moja bliska familija u dijaspori nije naucila dijete bosanski niti imaju namjeru, ne zbog istorije BiH i sl. jer dijete u BiH dodje jednom u dvije-tri godine na 10-ak dana nego da se sto manje druzi sa nasom i uopste ex-yu dijasporom u zemlji u kojoj danas zive.
Meni je licno steta da dijete ne nauci jos jedan jezik, bilo koji, ako vec ima priliku.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#133 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Rockefeller »

artime wrote:Iz Sarajeva sam, ali sam trenutno kod familije u Austriji. Njih dvoje (odrasle osobe, koji imaju djecu, rade i doprinose) non stop se zale na Bosnu :-) Ja kao vrlo saburli osoba, poslusam i ja znam da su to vise i zivci ali ne mogu vise slusati. Npr. nista ne valja "dolje", Sarajevo je najgori grad svijeta, losi ljudi, nema drzave itd.
Kako se nositi sa takvim negativnostima. Ja sam skontala samo ustati ili reci da mi smeta, ali najradije bih otjerala u tri lijepe :) jer ne mogu vise...
To su situacije (da docaram) kada zajedno jedemo, pijemo kafu, ili gledamo tv. Nekada sam u svojoj sobi, ali ne mogu uvijek. :-)
Ludilo opce. Molim vas, kako se nositi sa ovom ludnicom. :run:
Odseli se.

Ako ti ljudi imaju negativnu energiju koju prenose na tebe, suprotstavi se tome i u ovom slučaju se odseli.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#134 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by stakasa »

Rockefeller wrote:
artime wrote:Iz Sarajeva sam, ali sam trenutno kod familije u Austriji. Njih dvoje (odrasle osobe, koji imaju djecu, rade i doprinose) non stop se zale na Bosnu :-) Ja kao vrlo saburli osoba, poslusam i ja znam da su to vise i zivci ali ne mogu vise slusati. Npr. nista ne valja "dolje", Sarajevo je najgori grad svijeta, losi ljudi, nema drzave itd.
Kako se nositi sa takvim negativnostima. Ja sam skontala samo ustati ili reci da mi smeta, ali najradije bih otjerala u tri lijepe :) jer ne mogu vise...
To su situacije (da docaram) kada zajedno jedemo, pijemo kafu, ili gledamo tv. Nekada sam u svojoj sobi, ali ne mogu uvijek. :-)
Ludilo opce. Molim vas, kako se nositi sa ovom ludnicom. :run:
Odseli se.

Ako ti ljudi imaju negativnu energiju koju prenose na tebe, suprotstavi se tome i u ovom slučaju se odseli.
Dasta ce :D
Lakse je moralisat s njihovog wifi-a i uredno svaku vece zaspat pod njihovim krovom
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#135 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Altsa »

kox wrote:Moja bliska familija u dijaspori nije naucila dijete bosanski niti imaju namjeru, ne zbog istorije BiH i sl. jer dijete u BiH dodje jednom u dvije-tri godine na 10-ak dana nego da se sto manje druzi sa nasom i uopste ex-yu dijasporom u zemlji u kojoj danas zive.
Meni je licno steta da dijete ne nauci jos jedan jezik, bilo koji, ako vec ima priliku.
meni je par rodica udato za strance. i sva im djeca govore ili razumiju nas jezik. normalno ne cisto ali da se sporazumiju mogu. i to je po meni normalno.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#136 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by kox »

Altsa wrote:
kox wrote:Moja bliska familija u dijaspori nije naucila dijete bosanski niti imaju namjeru, ne zbog istorije BiH i sl. jer dijete u BiH dodje jednom u dvije-tri godine na 10-ak dana nego da se sto manje druzi sa nasom i uopste ex-yu dijasporom u zemlji u kojoj danas zive.
Meni je licno steta da dijete ne nauci jos jedan jezik, bilo koji, ako vec ima priliku.
meni je par rodica udato za strance. i sva im djeca govore ili razumiju nas jezik. normalno ne cisto ali da se sporazumiju mogu. i to je po meni normalno.
Ma ja se tu ne petljam, svako djecu odgaja kako misli da treba. Oni kontaju da je za dijete bolje da se druzi sa domicilnim stanovnistvom i izbjegava ex-yu dijasporu u kompletu. I oni je uglavnom izbjegavaju, osim nesto malo ljudi koje su znali i prije odlaska tamo.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#137 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Rockefeller »

stakasa wrote:
Rockefeller wrote:
Odseli se.

Ako ti ljudi imaju negativnu energiju koju prenose na tebe, suprotstavi se tome i u ovom slučaju se odseli.
Dasta ce :D
Lakse je moralisat s njihovog wifi-a i uredno svaku vece zaspat pod njihovim krovom
Zalit se uvijek najlakse. Sta li je uradila po ovom pitanju?
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#138 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Jack Be Nimble »

Ucio bi dijete bosanski reda radi, sto neki kazu da dijete zna sto vise jezika pa nije bitno koji su. Ne bi se previse brinuo ako dijete bilo protiv toga da prica naski, to jest stalno forsirao engleski, sto je obicno slucaj sa djecom mojih prijatelja. Ali kada ih spuca pubertet onda se nesto u njima probudi, pocnu se pitati ko su i sta su, sami pocnu istrazivati odakle su dosli, trude se da sto vise kominiciraju na nasem, izraze zelju po prvi put da na ljeto idu u BiH itd.
Post Reply