Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#101 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Seyfo »

Ovaj što se stidi mnogo griješi, to je isto kao kad bi crnac htio biti najveći bijelac.
Gdje god da ode, stranac je a domicilan će teško biti,makar se rodio vani. Velika je greška ne učiti djecu svoj jezik. Jedini efekat je kriza identiteta i potraga za identitetom u zrelim godinama.Ima u ovoj državi puno lošeg ali to ne znači da je svak od nas krivac tome; ja ne osjećam stid kad političar ukrade jer nisam ja ukrao niti sam za njega glasao; ne osjećam stid kad neko baca smeće na ulicu jer ja to ne radim. I tamo gdje dotični živi ima sigurno kriminala, korupcije, beskućnika,ubica, k tomu još i rasista, fašista, ksenofoba i svakakvih spodoba ali ne mora svako u tom društvu biti kriv za to i osjećati stid.

Poseban fenomen koji sam imao priliku primjetiti su dijasporci iz sredina koje sad "drži"druga strana, a koji retorikom podržavaju tu drugu stranu (iako su nastradali od njih u ratu) i pljuju po svojima; konkretno muslimani vani koji su porijekom iz Prijedora i Mostara.

A mlada što pokreće temu treba biti svjesna da ljudi 55+godina imaju svakakve prenose, menopauze, krize srednjih godina, slabe živce, pa bi se žalili i trabunjali svakome o svemu, a ovi su se samo uhvatili pljuvati po Bosni, Da nije Bosne laprdali bi o nečem drugom. Dok si pod njihovim krovom i na njihovom hljebu, trpi ih i poklopi se ušima. Ja sam živio s roditeljima tokom studija jer smo u istom gradu i kad mi je mater došla u te neke faze nisam je mogao podnijeti, i odselio čim sam bio u prilici.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#102 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by dobar osjecaj »

broj dva wrote:--
Ako je usmjereno meni i ovakvim poput mene - sebe se ne stidim i znam zasto. Svoga se stidim. Stidim se drzave, stidim se diskursa, stidim se mackara, stidim se imena skola i ulica i studentskih domova, stidim se korupcije sovinizma i nacionalizma, stidim se homofobije, stidim se vehabija i mitropolita, stidim se policajaca i politicara, stidim se sefova i salterusa. Jer me sve to pogadja. A necu da moja djeca pate radi istih stvari, necu da ih isti problemi kace, necu da ih neko za 30 godina u logor vodi jer su "pogresne" vjere ili etniciteta. Vadim korjene i presadjujem ih u novu saksiju, nek im je sretno.
Ja te potpuno razumijem. Nikada nikome neću dozvoliti da mi spomene pitanje mog ideniteta i da mi sugeriše bilo šta u tom domenu ali često gledajući i sagledavajući naš prostor i u čemu i od čega živimo, poželim izbrisati svako sjećanje.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#103 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by medvjed23 »

Seyfo wrote: Velika je greška ne učiti djecu svoj jezik. Jedini efekat je kriza identiteta i potraga za identitetom u zrelim godinama.Ima u ovoj državi puno lošeg ali to ne znači da je svak od nas krivac tome; ja ne osjećam stid kad političar ukrade jer nisam ja ukrao niti sam za njega glasao; ne osjećam stid kad neko baca smeće na ulicu jer ja to ne radim. I tamo gdje dotični živi ima sigurno kriminala, korupcije, beskućnika,ubica, k tomu još i rasista, fašista, ksenofoba i svakakvih spodoba ali ne mora svako u tom društvu biti kriv za to i osjećati stid.
upravo.. ima svugdje i dobrog i lošeg, kod nas, istina, nešto više ovog drugog.. al opet, ako to loše zanemarimo, ako ne želimo imati ništa s tim, ostaje ono vrijedno: pokoji plemenit čovjek, par dobrih filmova, podosta lijepih stihova.. šteta je djecu ne uputiti u to.. da sam ja rođen i odrastao vani, sa roditeljima koji me nisu upoznali sa šantićevim stihovima, bio bih ozbiljno ljut :D
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#104 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by 512MB »

Jebga, tetak naviko da ima vodu 24/7, da nema zrak ko u Pekingu i da mu gradonacelnik nije lokalni berber...


Mogla bi ovd tetka fasovat :izet:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#105 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by biscanka2 »

artime wrote:Ali ne stvarno, nisam ni ja dole sada bila hardcore fan :D ali volim svoj grad, ljude itd. na kraju sve najljepse mi je u Sarajevu. Ali sam ovdje kao student i moram na neki nacin da budem razgovor mojima. Kao da sam duzna, a nisam. U sustini sam skontala sad za sad da ustanem kada mi se ne dopada razgovor, i jedva cekam da mi pocine semestar i da pocnem raditi. Inace sva djeca su im se odselila i imaju svoje karijere. Ali najmladji je mogao da ostane, ali sada vidim zasto nije. Jer totalno retrogradna atmosfera. Ono na pocetku je bilo, pa jeste upravu ste, ne valja nista dole :D kao ono haj dobro vise.. ali sada :skoljka: kao da lijece neke komplekse na meni. Mislim sto me uzasno nervira. Ne znam da sam sta postigla sto sam ovdje dosla.
@Ozone, ali makar ti ljudi zive tamo :D mislim i imaju pravo pricati toliko o tome.
Naprosto brainwashing.... :run:
I moj sin je mogao da ostane ali odmah na pocetku fakulteta izjasnio se da
ne zeli cijelo vrijeme kod kuce zivjeti.
Njegova zelja bila je da kao student pocne samostalnost i razna
iskustva sticati.
Krajem treceg semestra ispunio je sebi svoju zelju.Danas kad o tome
pricamo kaze da ta iskustva nikad nicim zamjenio nebi.
U Njemackoj a i Austriji velik broj studenata se na ovaj korak odlucuje
i to ne radi roditelja vec radi veceg sticanja zivotnog iskustva.
Tetki i tetku kapa do poda.
Ljudi svoju djecu na put izveli i kad treba da malo odahnu primili te na
svoju grbacu,... a ti ovako. :cry:
Pa sigurno da ih nisi duzna slusati.
Nisu te za sebe svezali.Nadji sebi poslic gdje ces poslije predavanja ili
prakse sebi za sobu i hranu zaraditi i imas svoj "mir". Kad u svoja 4 zida
dodjes,prije toga uzput kupovinu obavis pa onda sebi skuhas,pocistis,
posudje i ves operes, vala da sve u petoj brzini odradis, nece vremena za
internet i dosadjivanja ostati. :wink:
A vala i ova zadnja recenica ne pokazuje na tvoje sire razmisljanje.
Znaci oni ljudi koji tamo zive smiju kritikovati, oni koji ih pomazu
a tamo nezive oni nesmiju. :sad:
Kako ono kazu - estakvirula, tobe jarabi. :shock:
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#106 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by artime »

Ja sam pronasla odgovor, hvala dovidjenja :D . Admine mozes kljucati temu. :run:
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#107 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by zlajapravaraja »

medvjed23 wrote:ma lako je skontati je l na forumu neko tvoj, pogotovo ako je taj neko napisao više hiljada postova
Otkad sam ja svjestan toga burazeru.... :lol:

Narod od 2 miliona, a ovo maltene jedini forum... :D :-)

Mene je jednom neko prepozno na komentarima na portalu, ali mi ne reče ko je bio/bila... :lol: :lol: :lol:
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#108 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by zlajapravaraja »

artime wrote:Ja sam pronasla odgovor, hvala dovidjenja :D . Admine mozes kljucati temu. :run:
Ma ljubomorni na tebe ba, pa liječe komplekse. I oni bi rado bili svoji na svom, ali nisu :D

Najviše ćeš im napakostiti ako im kažeš "jebo ovu Austriju, ode ja lijepo svojoj kući... :lol: ;-)
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#109 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by duminjo »

broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.
Da Sam ti, nedo bog dijete, stidio bih te se.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#110 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by HAVANA »

medvjed23 wrote:
Seyfo wrote: Velika je greška ne učiti djecu svoj jezik. Jedini efekat je kriza identiteta i potraga za identitetom u zrelim godinama.Ima u ovoj državi puno lošeg ali to ne znači da je svak od nas krivac tome; ja ne osjećam stid kad političar ukrade jer nisam ja ukrao niti sam za njega glasao; ne osjećam stid kad neko baca smeće na ulicu jer ja to ne radim. I tamo gdje dotični živi ima sigurno kriminala, korupcije, beskućnika,ubica, k tomu još i rasista, fašista, ksenofoba i svakakvih spodoba ali ne mora svako u tom društvu biti kriv za to i osjećati stid.
upravo.. ima svugdje i dobrog i lošeg, kod nas, istina, nešto više ovog drugog.. al opet, ako to loše zanemarimo, ako ne želimo imati ništa s tim, ostaje ono vrijedno: pokoji plemenit čovjek, par dobrih filmova, podosta lijepih stihova.. šteta je djecu ne uputiti u to.. da sam ja rođen i odrastao vani, sa roditeljima koji me nisu upoznali sa šantićevim stihovima, bio bih ozbiljno ljut :D
Naravno da je greska.Razumijem da nekome ne mogu pod kozu mnoge stvari,da mu se gade mnoge stvari,da je voljan pobjeci od problema...ali da se stidim svog porijekla,zemlje u kojoj sam rodjen i najljepse i najgore trenutke prozivio,gdje je sve moje i ono sto sam ja,sto me dijelom formiralo kao licnost,to moras bas kreten iskompleksirani biti.Toliko je lijepih stvari,djela,dobrih ljudi...na koje mogu misliti i isticati kao pozitivno...a protiv loseg se boriti kako mogu,znam,i tome uciti svoju djecu.Ovo je samo mali dio vremena u kojem je bilo i dobrih i losih trenutaka.Sta bi bilo od tog svabe,engleza...da se stidio,ponizavao vlastito i bjezao? A imali su mnogo vise razloga za stid u proslosti.Napravili ljudi od zlo i naopako pozitivnu pricu.Ko se ne zna i ne moze nositi sa problemima,neka ide,bjezi.Sasvim ok odluka.Ali neka svoje odluke i izbore ne pravda kao pojedinci lajanjem na svoju vlastitu zemlju,ponizava i vrijedja ljude koji tu zive i zele da zive.Ismijavanja,bockanja,uzdizanja vlastitog materijalnog stanja tamo negdje,posla...u odnosu na bilo koga drugog,losijeg materijalnog stanja i drugog mjesta boravka.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#111 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by HAVANA »

Ma.Le.Na wrote:Samo nasa pokondirena tikva se stidi svoga i sebe.
Amerikanci ciji su se.preci ...sirotinja i kriminalac cisti...prije 100 i vise godina doselili u US and A se ponose...busaju..svojim irskim...spanskim..vakim nakim porijeklom
Realno nemaju se cime ponosit, obzirom na sortu koja je dosla, da ne govorim o vremenu koje je proslo od doseljavanja al njima je i dalje to ponos
A nas hajvan, juce otisao i vec ne zna ni svoj jezik
Ne samo amerikanci,redom ,svi...Mnogo vise razloga za stid u poredjenju sa nama malim,koje su vecinom jadi snalazili...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#112 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by HAVANA »

Aaaa,sto ovo nikog nema? :D Mogo bi i ja spavat,valja u 7 ustat. :cry:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#113 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by insomnia78 »

Jesi usto?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#115 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by stakasa »

Kakva gomila patetike
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#116 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by HAVANA »

insomnia78 wrote:Jesi usto?
Jesam,malkiiice prespavo. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#117 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Ommadawn »

Ma.Le.Na wrote:Samo nasa pokondirena tikva se stidi svoga i sebe.
Amerikanci ciji su se.preci ...sirotinja i kriminalac cisti...prije 100 i vise godina doselili u US and A se ponose...busaju..svojim irskim...spanskim..vakim nakim porijeklom
Realno nemaju se cime ponosit, obzirom na sortu koja je dosla, da ne govorim o vremenu koje je proslo od doseljavanja al njima je i dalje to ponos
A nas hajvan, juce otisao i vec ne zna ni svoj jezik
Šta misliš odakle su svi oni silni navijači kada Bosna igra u gostima?
Šta misliš zašto svi naši pjevači svako malo idu u inostranstvo i pune razne sale, oni poznatiji i mnogo veće dvorane?
Da ti je bar sedam dana provesti na istom radnom mjestu gdje radi najmanje pet Bosanaca - revidirala bi svoje mišljenje.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#118 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Ommadawn »

Vezano za jezik - moja kćer je osam godina. Od prvog dana sa njom pričamo bosanski i zahtijevam to isto od nje. Ona sa svojim nenama i dedama priča naš jezik. Sa rođacima švedski ali to je opet greška roditelja istih.
Iako svoj grad ne volim i kad god pomislim na njega uvijek prvo isplove ona ružna sjećanja - odveo sam ljetos kćerku po prvi put i pokazao joj “ovdje sam rođen, ovdje sam u školu išao, ovdje sam se igrao”. Nisam joj htio pričati o ružnim stvarima, jednom me pitala “a kako ti je tata bilo u ratu?” i iako sam se prvo izgubio začas sam se pribrao i rekao “ma ružno, uff...” i to je bilo to.

@artime: iako si tetku i tetki na grbači, to im ne daje za pravo da ti se seru na glavu. Je, sigurno je dosta toga što kažu i istina jer kurac bi iko išao iz BiH vani a rijetko se ko za posve vraćao. Ali dovoljno je da kažeš da i u toj Bosni žive ljudi a ne majmuni (ili stoka, kako neki vole reći) i da oni sami ne mogu stvari promijeniti preko noći. Sistem i država se mijenjaju godinama i decenijama. Imao bih i ja mnogo toga negativog reći za Bosnu ali kad mi moji prijatelji Šveđani kažu “valjalo bi nekad otići i vidjeti tu tvoju Bosnu” ja samo kažem “kad ćemo?”.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#119 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by pustopoljina »

broj dva wrote:Da li sam i ja ogorceni dijasporac ?
Jer jedina stvar oko koje se "kacim" (mada nije ni to nesto vele) sa roditeljima je to sto ne zelim svoju djecu da ucim bosanski.
Ja sam vec propao slucaj, rodjen i odrastao u BiH i vrlo moguce da se tu i vratim da crknem negdje pod svojom smokvom.
Ali ne zelim da moja djeca imaju ikakve veze sa BiH, ne zelim da dolaze na ferije, da pricaju jezik, da uce da broje krvna zrcna i ko je heroj a ko je zlocinac. Dosta krvi je moja porodica prolila ni za sta, moja djeca nece.
Svi slicni rigorozni stavovi se kad tad obiju o glavu.
tvoja djeca ce lako zavrsiti sa nekim nasim ili iz sr ili iz hr i eto tebi opet brige.
bolje ti je biti onaj koji djeci prvi pokazuje stvari, nego da to radi neko drugi, ako ti je vec toliko bolna tema.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#120 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by muha_sa »

nema nama hajra još za 100 godina :(

djelimo se na sve i svašta a ima nas šaka jada :-)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#121 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Ommadawn »

muha_sa wrote:nema nama hajra još za 100 godina :(

djelimo se na sve i svašta a ima nas šaka jada :-)
Mi ne volimo ni kad nam se neko u kući drugačije obuče i mrzimo sve one koji žive dalje od sto metara od nas.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#122 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by TAFKAP »

User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#123 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by dobar osjecaj »

Ja ne kontam zasto ljudi ovoliko pisu o potrebi da se djecu u inostranstvu uci maternjem jeziku. Ja ne shvatih da je covjek ista napisao protiv ucenja maternjeg jezika. Ne procitah nigdje da je to dio bilo kakvog preseravanja ili potrebe da se bude drugaciji. Ili boze sacuvaj stida.
Covjeku je kao i meni i stotinama hiljada drugih ljudi preko glave svih asocijacija u sta smo se pretvorili i u kakvom prostoru zivimo. Sto puta pozelim da nemam sposobnost bar jezicki da razumijem kakav cemer zivi oko mene i koliko porazavajuci procenat ljudi uziva u opstoj prljavstini i nazadovanju.
User avatar
all_might
Posts: 60
Joined: 29/09/2017 09:16
Location: Tz

#124 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by all_might »

Npr. nista ne valja "dolje", Sarajevo je najgori grad svijeta, losi ljudi, nema drzave itd.
ne znam u čemu griješe :-D , ali činjenica jest da naš svijet dosta kuka
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#125 Re: Kako se nositi sa ogorcenim dijasporcem?

Post by Seyfo »

Neki Alzirac u Francuskoj, Indijac u USA ili Moldavac u UK sigurno ne pljuje po svojoj domovini kao mi a imao bi vise razloga za to.
Post Reply