Kako se boriti protiv malogradjanstine

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#51

Post by Hierarchia »

bedifferent12 wrote:O, nisu krivci primitivci sto su pokupili mast.
Korov nikne gdi god stigne. Ma, svaka njima cast.
Krivi smo mi. Otkud svi ti paraziti što su nam zagustili?
Nemoj stari moj, krivi smo mi što smo ih pustili.


bosanska zabluda br. 1: na zapadu platis debelo za opusak ili papiric bacen na ulicu.. tamo je to sve regulisano... zato je sredjeno..
WRONG! zivim godinama vec na zapadu... kad vidim policajca na ulici u uniformi, zacudim se... jednostavno nisu prisutni tj. i da jesu, neprimjetni su.. ne vrebaju na svakom cosku ko sto to bosnjo zamislja, da provjeravaju ili kaznjavaju za nake opuske... sto se tice njih, mogi bi svi redom bacati smece na svakom koraku... medjutim, kultura kriticne mase je odlucujuca!!! ljudi jednostavno ne bacaju smece po ulici!!!! niko se ne boji nekakvih kazni, ali znaju za red! znaju da je red da se i zajednicka imovina cuva ko i svoja... rijetko cete naci izgubljenu rukavicu na podu.. uvijek se neko sagne i podigne je i zakaci na ogradu ili sl!! s obzirom da je to kultura vecine, manjine se automatski prilagodjavaju... kod nas je obrnuta situacija..

bosanska br. 2: vlast je kriva! ma ljudi dragi, ko da niko od nas nema u familiji nekoga u drzavnim organima ili vlasti, zdravstvu, policiji, administraciji i sl. pa to su obicni ljudi koji oslikavaju sredinu!!! to smo mi! ne mozemo ocekivati od tih ljudi da se ponasaju kao da su s marsa pali! koja god vlast dodje na red... to su bosanci, odrastali i formirali se medju nama, naravno da ce se ponasati onako kako su naucili... kao i svi ostali u BiH!! kad budemo imali kriticnu masu obrazovanih i civilizovanih ljudi, koji mogu oblikovati opstu kulturu tako da bude na visokom nivou... bicemo i mi svabe :)
Najbolji post na prezvakanu temu o kojoj se najvise teoretizira, a malo toga cini u praksi.
Problem nisu stvari koje vidite na travnjaku, u tramvaju itd. nego stanje svijesti drustva u kojem zivimo. Svijest se mijenja godinama, mukotrpan i nerijetko neostvariv proces, pocinje se od djeteta u zabavištu, osnovnoj i srednjoj školi, kući itd.
Ja sam najvise malogradjanstine, kako to zovete, vidjela kod odraslih ljudi, nasih radnih kolega, ljudi koji nisu nuzno iz Boljakovog Potoka i slicno. :roll:
User avatar
giga
Posts: 429
Joined: 14/10/2002 00:00

#52

Post by giga »

basta sljezove boje wrote: glasala na izborima za rodjenog Sarajliju, ne znam je li dobio 0,5% glasova :(
i Seselj ti je rodjeni Sarajlija...
seljancica
Posts: 29
Joined: 06/05/2007 20:59

#53

Post by seljancica »

A sta vi mislite, drage moje Sarajlije, da nam prvo kazete odakle su vam roditelji doguzeljali u sarajevo i na koji nacin su se oni uklopili u novu sredinu (ako jesu uopste).... Pa da probamo isti metod.
ploska
Posts: 98
Joined: 13/02/2007 19:32
Location: tu i tamo

#54

Post by ploska »

Dopustanje tzv.Thompsonovog koncerta u Sarajevu je znak jednog velikog seljastva i primitivizma koji vlada ovim gradom
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#55

Post by Comrad »

Ja mislim da pravi Sarajlija nikad ne bi predlagao ove neke mjere tipa da se ne smije useliti u Ferhadiju ko hoće. S obzirom da nam je prirodni priraštaj nikakav, grad bi uskoro postao dom za penzionere. Neka raja doseljava, neka uzima stan ko god hoće, pa valjda težimo tome da budemo raznovrsni i da budemo milionski grad. Sve polazi od kućnog odgoja, ako si odgojen da je tramvaj sredstvo transporta, a ne neki zabavni park gdje ćeš ti ući i iživljavati se i jebavati u zdrav mozak raju koja samo hoće da dođe kući ili na posao, ako nisi ma možeš ti živjeti u štrosi đaba ti, ako si papak papak si. Problem je i u zakonu. Baciš opušak - ima da platiš, ako pljuneš u sred Ferhadije - ima da platiš paša, baciš flašu u parku - fino kazna, nek te malo opahne po ušima, pa ćeš se sljedeći put priupitati hoćeš li uraditi nešto slično...no, gledat svoja posla i ne zamarat se glupostima, ovo je još dobro jer imam osjećaj da će biti puno, puno gore... :zzzz:
boucheron
Posts: 110
Joined: 20/10/2003 00:00

#56

Post by boucheron »

Da bi se donio zakon treba imati M.U.D.A. Malo ko u rajvosa ima damu da se pozeli nekome, jer svakoga boli chuna za sve i niko nece da se zamjeri nekome. Poznati slogan"libo me racku".Dok se ne donese zakon, i dok murija ne bude sprovodila zakon, nece biti bolje. Papcici su preplavili "grad" tako da u buducnosti ne ocekujem promjene na bolje :sad:
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#57

Post by skojotovski »

stara japanska kaze:"kad ih ne mozes pobijediti, pridruzi im se"
jel ovo bi japanska? :?
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#58

Post by Vertigo »

Sve prethodno navedeno uglavnom stoji, ali zar su to odlike malogradana :roll:
Primitivizam, seljakluk.... su prigodniji nazivi.
Neka neko uceniji od mene postavi definiciju malogradanina. :)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#59

Post by patrius »

registrovan wrote:Sve prethodno navedeno uglavnom stoji, ali zar su to odlike malogradana :roll:
Primitivizam, seljakluk.... su prigodniji nazivi.
Neka neko uceniji od mene postavi definiciju malogradanina. :)
Mile "laktas",recimo npr.?
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#60

Post by Vertigo »

Evo malo tude pameti. Znam da to nije bas popularno
citat:

Za njega je jedino važno šta drugi misle o njemu i zato nastoji da bude u trendu. Mora biti viden i okružen trivijalnom pompom. Stalno je zauzet i na mobilnim telefonima. Ljubazan je i pristojan dok mu trebate, ali prati budno da ga ne ugrozite. On ne gleda u vama neprijatelja, vec opasnog konkurenta koji može privuci više javnosti od njega. Nikada nije iskren. Dok vam se usiljeno smeška, iza leda vam kuje neku podvalu. Transparentno. Mada je malogradanin pragmatican, nema valjanih rezultata. Zbog toga iz prikrajka viri u tuda dvorišta, krade ideje jer nema viziju. Nekreativan je i banalan. Glumi i podražava ono što ne može da razume. Izgleda kao japijevac, ali je neznalica. Nema iskustva. Nestalan je i nema prijatelje. Prihvata brzo savremene tendencije ali, kad se javnost okrene protiv njih, još brže ih odbacuje. Pokušava da podražava mocnije i bogatije ne vodeci racuna o stvarnom životu. Uobražen je i nadmen. Usiljen. Obožava zvucne titule i javne ceremonije. Obožava modne revije. Ne cita literaturu. Teška mu je i zamorna. Nesiguran je u sebe i nema snage da iskoraci napred. Uvek mora da ima neku mocniju instancu iznad sebe na koju se poziva. Plaši se konkurencije i otvorenosti. Pribojava se svake kritike. Prilagodljiv je i mekušast. Nema umeca samopreispitivanja, niti samoironije. Plaši ga svaki glasan smeh jer misli da se neko podsmeva njemu. Površan je, neiskren i dosadan. Prica budalaštine iz svog banalnog života. Malogradanin koristi tudu moc, ugled i važnost. Voajerski uživa u tudim nesrecama. Zavidi gradaninu i izbegava njegovo društvo.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#61

Post by patrius »

registrovan wrote:Evo malo tude pameti. Znam da to nije bas popularno
citat:

Za njega je jedino važno šta drugi misle o njemu i zato nastoji da bude u trendu. Mora biti viden i okružen trivijalnom pompom. Stalno je zauzet i na mobilnim telefonima. Ljubazan je i pristojan dok mu trebate, ali prati budno da ga ne ugrozite. On ne gleda u vama neprijatelja, vec opasnog konkurenta koji može privuci više javnosti od njega. Nikada nije iskren. Dok vam se usiljeno smeška, iza leda vam kuje neku podvalu. Transparentno. Mada je malogradanin pragmatican, nema valjanih rezultata. Zbog toga iz prikrajka viri u tuda dvorišta, krade ideje jer nema viziju. Nekreativan je i banalan. Glumi i podražava ono što ne može da razume. Izgleda kao japijevac, ali je neznalica. Nema iskustva. Nestalan je i nema prijatelje. Prihvata brzo savremene tendencije ali, kad se javnost okrene protiv njih, još brže ih odbacuje. Pokušava da podražava mocnije i bogatije ne vodeci racuna o stvarnom životu. Uobražen je i nadmen. Usiljen. Obožava zvucne titule i javne ceremonije. Obožava modne revije. Ne cita literaturu. Teška mu je i zamorna. Nesiguran je u sebe i nema snage da iskoraci napred. Uvek mora da ima neku mocniju instancu iznad sebe na koju se poziva. Plaši se konkurencije i otvorenosti. Pribojava se svake kritike. Prilagodljiv je i mekušast. Nema umeca samopreispitivanja, niti samoironije. Plaši ga svaki glasan smeh jer misli da se neko podsmeva njemu. Površan je, neiskren i dosadan. Prica budalaštine iz svog banalnog života. Malogradanin koristi tudu moc, ugled i važnost. Voajerski uživa u tudim nesrecama. Zavidi gradaninu i izbegava njegovo društvo.
pa sta ka'es,jesam li mnogo omahno? :D
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#62

Post by Vertigo »

patrius wrote:
registrovan wrote:Evo malo tude pameti. Znam da to nije bas popularno
citat:

Za njega je jedino važno šta drugi misle o njemu i zato nastoji da bude u trendu. Mora biti viden i okružen trivijalnom pompom. Stalno je zauzet i na mobilnim telefonima. Ljubazan je i pristojan dok mu trebate, ali prati budno da ga ne ugrozite. On ne gleda u vama neprijatelja, vec opasnog konkurenta koji može privuci više javnosti od njega. Nikada nije iskren. Dok vam se usiljeno smeška, iza leda vam kuje neku podvalu. Transparentno. Mada je malogradanin pragmatican, nema valjanih rezultata. Zbog toga iz prikrajka viri u tuda dvorišta, krade ideje jer nema viziju. Nekreativan je i banalan. Glumi i podražava ono što ne može da razume. Izgleda kao japijevac, ali je neznalica. Nema iskustva. Nestalan je i nema prijatelje. Prihvata brzo savremene tendencije ali, kad se javnost okrene protiv njih, još brže ih odbacuje. Pokušava da podražava mocnije i bogatije ne vodeci racuna o stvarnom životu. Uobražen je i nadmen. Usiljen. Obožava zvucne titule i javne ceremonije. Obožava modne revije. Ne cita literaturu. Teška mu je i zamorna. Nesiguran je u sebe i nema snage da iskoraci napred. Uvek mora da ima neku mocniju instancu iznad sebe na koju se poziva. Plaši se konkurencije i otvorenosti. Pribojava se svake kritike. Prilagodljiv je i mekušast. Nema umeca samopreispitivanja, niti samoironije. Plaši ga svaki glasan smeh jer misli da se neko podsmeva njemu. Površan je, neiskren i dosadan. Prica budalaštine iz svog banalnog života. Malogradanin koristi tudu moc, ugled i važnost. Voajerski uživa u tudim nesrecama. Zavidi gradaninu i izbegava njegovo društvo.
pa sta ka'es,jesam li mnogo omahno? :D
U sridu :D :D
Belluci
Posts: 46
Joined: 08/02/2007 17:53
Location: SARAJEVO

#63

Post by Belluci »

Ahmed-dv:
Zao mi je sto se nadje uvrijeden, i slozila bih se s tobom da nisu samo dosljaci problem. Ali, to ne znaci da se mogu uvaljivati na stari dobri laktaski nacin gdje god im je volja, a da ih pri tom niko ne zaustavlja. Ili, ako se vec uvale, onda nek se malo emancipuju, i prilagode gradu, a ne prosipaju svoje seljacke manire svuda uokolo itd, itd... Meni je jako zao, ali jednostavno ne mogu prihvatiti svakojake na-glaaaske ovdje.Ne, definitivno ne mogu.Nek se svako vrati odakle je dosao i sve ce biti ok.Plus, mladi obrazovani seljani unaprijediti ce svoje rodno selo, sa svim znanjima koja su stekli prilikom obrazovanja recimo u Sa. :D
Samo, nek se vrate kuci :D
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#64

Post by ztluhcs »

Belluci wrote:Ahmed-dv:
Zao mi je sto se nadje uvrijeden, i slozila bih se s tobom da nisu samo dosljaci problem. Ali, to ne znaci da se mogu uvaljivati na stari dobri laktaski nacin gdje god im je volja, a da ih pri tom niko ne zaustavlja. Ili, ako se vec uvale, onda nek se malo emancipuju, i prilagode gradu, a ne prosipaju svoje seljacke manire svuda uokolo itd, itd... Meni je jako zao, ali jednostavno ne mogu prihvatiti svakojake na-glaaaske ovdje.Ne, definitivno ne mogu.Nek se svako vrati odakle je dosao i sve ce biti ok.Plus, mladi obrazovani seljani unaprijediti ce svoje rodno selo, sa svim znanjima koja su stekli prilikom obrazovanja recimo u Sa. :D
Samo, nek se vrate kuci :D
Kako si ti besmisleno potro¹en biolo¹ki materijal... :D:D:D

Krivo ti ¹to se neko sna¹ao bolje od tebe?
Krivo ti ¹to neko ima ¹telu jaèu od tvoje?
Graðani i Sarajlije ne koriste ¹tele?
Maniri ne¹to ekskluzivno vezano za grad?
Laktanje je specifièno za seljake? Graðani te puste kao sugraðanina da im uzme¹ posao?
Naglasci? Pa je li ti zna¹ kako Sarajlije prièaju? Ono fino "shushtanje" :) Je li ti zna¹ da dobar dio Sarajlija ne zna è, æ, d¾ i ð pogoditi ni kad se trude pola ¾ivota...
Trebaju mladi neobrazovani urbani ¹anerèiæi zujati po gradu?

Ali jok, treba zagrijati stolicu pa biti uspje¹an ili uspje¹niji od djece koja dolaze sa strane. Ne mo¾e se hladiti dupe po kafanama i onda oèekivati da æe se sve samo dati samo zato ¹to je babo i mama iz grada...

Ti ili si ogranièena ili si klasièni flejmer i trol.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#65

Post by Svemirski_Jebach »

Belluci wrote:Ahmed-dv:
Zao mi je sto se nadje uvrijeden, i slozila bih se s tobom da nisu samo dosljaci problem. Ali, to ne znaci da se mogu uvaljivati na stari dobri laktaski nacin gdje god im je volja, a da ih pri tom niko ne zaustavlja. Ili, ako se vec uvale, onda nek se malo emancipuju, i prilagode gradu, a ne prosipaju svoje seljacke manire svuda uokolo itd, itd... Meni je jako zao, ali jednostavno ne mogu prihvatiti svakojake na-glaaaske ovdje.Ne, definitivno ne mogu.Nek se svako vrati odakle je dosao i sve ce biti ok.Plus, mladi obrazovani seljani unaprijediti ce svoje rodno selo, sa svim znanjima koja su stekli prilikom obrazovanja recimo u Sa. :D
Samo, nek se vrate kuci :D
dobro ti je sulc kazao...a da i ja dodam...odlika svih malih ljudi i malih gradova jeste da se pozivaju na tradiciju i porijeklo koje u danasnjem svijetu vise ne znaci nista.

velike i one malo manje svjetske metropole su prepune ljudi ne samo sa milion razlicitih naglasaka nego i milion boja, rasa, porijekla, drzavljanstava...i niko nikog ne gleda kao domaceg ili dosljaka...jer su svi dosli tu, da traze svoje mjesto pod suncem i da se za njega bore.
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#66

Post by JD »

funaki wrote:
amrino wrote:ma nije samo kod nas takva situacija...malogradjanstine ima u svakom cosku zemaljske kugle...Mi samo trebamo pokusati ostati dosljedni sebe- pocevsi od banalnih stvari kao sto su: odbiti izaci na mjesto na kojem se pustaju narodnjaci- platiti za odjevni predmet ili naocale malo bogatstvo samo zbog toga sto je to u modi...i laganine...s bismiletom sve ce izaci na dobro :D
Allah te nagradio!!! :D



:thumbup:
pa eto upravo to boldirano je jos jedan primjer malogradjanstine

ne budite licemjeri

ako se negdje pusta narodna ne znaci da je SVAKO ko tu izlazi seljak ili sta vec

i kako ocekujete da se nesto promjeni kad su evo i ovi sto pametuju o tome puni predrasuda. ironija..
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#67

Post by _sa_ »

chuchumbamayumbe wrote: Ja sam Sarajlija, rodjen i odrastao tu, ali nisam bas za ovakve metode koje ti gore spominjes.
Inace su Slovenci poznati po svojim rasistickim djelovanjima, tako da mi ovo za Ljubljanu i nije cudno.
A seljaci su dobri ljudi, da nema njih mi bi bili gladni jer se oni bave poljoprivredom i stocarstvom.
Nas problem su SELJAČINE!
ja bih upotrijebila izraz PAPCINE.
i grad i internet su pokazatelj da nema goreg ppka od gradskog ppka
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#68

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Najmanje 70% stanovnika Sarajeva su papci i malogradjani. To je ljudi nasa realnost. Pitamo se zasto? Pa pink, srbijanski turbo-folk shit, onda nasa folk bagra koja se ugleda na uzas iz komsiluka. Pogledajte "elitne" restorane u gradu i klijentelu koja tamo dolazi. To je gnijezdno naseg papanluka.
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#69

Post by Zavatoni »

Ne bih ja sad tusio ovdje pricu raja, papci, malogradjani i dosle. Nista od tog nije problem kada se dodje u situaciju da onaj ko dodje u ovaj grad zavoli i prihvati SARAJEVO (bez odricanja od sredine iz koje je dosao) na nacin na kojeg ga vole ljudi koji su se ovdje rodili.
Sarajlije s druge strane imaju obavezu da budu tolerantniji i da prihvate ljude sa strane, ali i da ne odstupe od nacina na koji se u Sarajevu oduvijek zivi i egzistira, te da se ne prilagodi masi koja je u ovom trenutku brojnija, vec da obezbjede da se ta masa prilagodjava gradu.
Na ovaj nacin cemo svi postati zadovoljniji nivoom papanluka i malogradjanstine u nasem gradu.

Ne slazem se da tradicija grada nije bitna. Na kraju krajeva, kad odete bilo gdje da zivite (New York, Stockholm ili Pariz) podrazumijeva se da cete prihvatiti tradiciju tog grada.

Zato nije bitno da li je ko dosao iz Kaknja, Visokog ili Bijelog polja, bitno je da grad koji ti nesto daje volis i da se ponasas prema njemu kako on i zasluzuje. Ako nisi zadovoljan onim sto ti taj grad daje, onda ga fino popljujes, te se spakujes i odes nazad odakle si dosao ili ako se pridrzavas one Ziskove: 'Nista nazad - samo naprijed', onda razgulis u bijeli svijet.

Ovo je sto navodim ispod je rekao Miljenko Jergovic u nekom svom intervjuu, i ja to u potpunosti potpisujem.
O tome da više nema onog Sarajeva naslušao sam se od Sarajlija širom Europe, ali i od Sarajlija koji žive u Sarajevu. Mogao bi se napraviti leksikon čega sve više nema u Sarajevu. E, ali ovo sve ti pričam jer mi je neki dan do ruku došao fragment jednog pisma kojeg autor, Bosanac i musliman, šalje prijatelju koji nije Bosanac, ali bi posjetio Sarajevo. Pismopisac, sav ojađen, govori o tome kako je čovjeku bolje da ne ide tamo, jer više nema ničega što je taj grad činilo gradom i što je Bosnu činilo Bosnom. Sve je nestalo i zavladao je primitivizam i neki strani i naopaki pogledi na svijet. Nestalo je finog života, razumijevanja i gradskog duha. Ama, super neko pismo, a u njemu sve ono što sam već hiljadu puta čuo! E, ali pismopisac se zvao Enver Čolaković, a pismo je prijatelju poslao trideset i neke. Dakle, ni tada Sarajeva ni Bosne više nije bilo. Vrlo vjerojatno ih nije bilo ni pedeset ili sto godina ranije. Naprosto, mi smo vazda u stanju nekog nebivanja. U literarnom smislu to je jako poticajna situacija, a u životnom baš i nije. Naravno, ako se nisi u stanju odmaknuti od vlastitih nostalgija. U biti, mogao bih potpisati svaku Čolakovićevu riječ, ali i većinu onoga što kažu naši ljudi kad argumentiraju da Sarajeva i Bosne više nema. No, to je samo mitska polovica istine. Druga polovica je, bar što se mene tiče, da je Bosna i Hercegovina prelijepa i izranjavana zemlja puna velikih kretena i velikih ljudi, zanimljivih priča i božanske vještine da se te priče ispričaju. A Sarajevo je grad. Zbilja grad. Kad ga vidiš, možeš se rasplakati od onog tronuća koje postoji u Wendersovom Buena Vista Social Clubu.
Belluci
Posts: 46
Joined: 08/02/2007 17:53
Location: SARAJEVO

#70

Post by Belluci »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ove reakcije sve govore.Vidi se koliko VAS ima :D :D
Post Reply