Kako se boriti protiv hrkanja

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#76

Post by PITARKA_SA »

hananah wrote:pa normalno Gavro da te ne moze nista probuditi, zene nemaju "top" :D
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#77

Post by gavrilo »

hananah wrote:pa normalno Gavro da te ne moze nista probuditi, zene nemaju "top" :D
pravo na ispovjedanje... :x
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#78

Post by gavrilo »

PITARKA_SA wrote:
hananah wrote:pa normalno Gavro da te ne moze nista probuditi, zene nemaju "top" :D
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
sta se ti smijes.... :x i ti isto :x
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#79

Post by hananah »

hocu al'malo sutra pa nemam ja top da se moram ispovjedati :dance:
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#80

Post by gavrilo »

hananah wrote:hocu al'malo sutra pa nemam ja top da se moram ispovjedati :dance:
dacu ja tebi top... :x
senad_b
Posts: 4
Joined: 18/09/2005 01:02

#81

Post by senad_b »

ja sam cuo da kad neko hrce dodjes mu iznad glave i govoris "C CC C C C C C C C C C C"
ja to kad sam cuo nisam vjerovao i smijao se al vjerujte DJELOTVORNO JE :-)
No_Comment
Posts: 835
Joined: 17/06/2005 22:43

#82

Post by No_Comment »

Najbolji lijek i najdjelotvorniji protiv hrkanja...je nespavanje...provjereno djeluje 100%... :D :lol:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#83

Post by Vodenjak »

senad_b wrote:ja sam cuo da kad neko hrce dodjes mu iznad glave i govoris "C CC C C C C C C C C C C"
ja to kad sam cuo nisam vjerovao i smijao se al vjerujte DJELOTVORNO JE :-)
Istina!

Samo je jos bolje glasno mljackati umjesto izgovarati "C CC C C C C C C C C C C" :D
User avatar
Truba
Posts: 81706
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#84 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by Truba »

budim mrtve i rastjerujem duhove


ima li neki dormeo hrkoban ili hrko stop


JASTUK
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#85 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by triconja »

Ja procito kako se borit protiv herki a cini mi se lmo je pobila sve stereotipe o herkama. :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#86 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by Fudo387 »

hananah wrote:On hrce li hrce, ja ne mogu spavati i vise mi dodje da ga golim rukama udavim. Pomozite! :x :x
Sve sam probala, kona mi je rekla da ogulim jabuku u jednom dijelu oguljotina da bude i da mu stavim pod jastuk. Imao je nocne more tu noc. Negdje procitah da mu cehnju bijelog luka zaljepim flasterom pod nos. Ja spavala, on nije mogao od smrada. Procitah da je cimet dobar kad se usmrkne. Svu noc je kihao. Cula sam da kad dise na usta onda ne hrce, stavila sam mu stipaljku na nos. Tri dana nije mogao ici na posao poslije toga koliko mu je nos bio otekao.
Eto, imate li kakve prijedloge, pomozite mi, kako da on prestane hrkati. Ja vec ludim.
:x :x
Prikolji ga.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#87 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by moonca »

hananah wrote:On hrce li hrce, ja ne mogu spavati i vise mi dodje da ga golim rukama udavim. Pomozite! :x :x
Sve sam probala, kona mi je rekla da ogulim jabuku u jednom dijelu oguljotina da bude i da mu stavim pod jastuk. Imao je nocne more tu noc. Negdje procitah da mu cehnju bijelog luka zaljepim flasterom pod nos. Ja spavala, on nije mogao od smrada. Procitah da je cimet dobar kad se usmrkne. Svu noc je kihao. Cula sam da kad dise na usta onda ne hrce, stavila sam mu stipaljku na nos. Tri dana nije mogao ici na posao poslije toga koliko mu je nos bio otekao.
Eto, imate li kakve prijedloge, pomozite mi, kako da on prestane hrkati. Ja vec ludim.
:x :x
Napusti sobu.Spavaj u drugoj ili dn. boravak- on li ti ? :-)
User avatar
Xavier1
Posts: 4043
Joined: 08/07/2018 03:38

#88 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by Xavier1 »

Lijepo sto joj dajete savjete 14 godina nakon sto je otvorila temu. :zoka:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21570
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#89 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by MarlboroGold »

Možda problem još uvijek nije riješen :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#90 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by moonca »

Zar postoji muskarac da ne hrce ili ne pravi bilo kakvu 'buku' dok spava i ne zna za sebe. :-) :lol:
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#91 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by zlajapravaraja »

Borba protiv hrkljuša je inherentno besmislena, jer hrkljuš i nije borba u prqvom smislu te riječi, već takmičenje, koje također nije takmičenje u tradicionalnom smislu te prastare bosanske riječi, koja je proizašla iz riječi "tako" i "micanje", što nam odmah govori da je takmičenje u biti sport u kojem moraš da se mičeš, a hrkljuš kao što svi znamo, ili bi trebali da znamo, to nije, jer se u ovom popularnom narodnom sportu miče samo krpenjača koja kruži od nepomičućih igrača u krug, dok se pak ne uzvikne hrkljuš!, a tek onda dolazi do znatnijeg micanja igrača, i to samo onih koji su izgubili, te se stoga moraju micati da bi se udarili ko bekane koji i jesu jer ne znadu.

Kao što vidite, borba protiv hrkljuša je besmislena, jer hrkljuš i dalje živi u našoj tradiciji kao duh borbe bez borbe, i podsjetnik da nije sve u pobijeđivanju drugih, kad svi možemo izgubiti zajedno.

Nadam se da sam makar malo pomogao otvaraču teme :)
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21570
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#92 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by MarlboroGold »

moonca wrote:Zar postoji muskarac da ne hrce ili ne pravi bilo kakvu 'buku' dok spava i ne zna za sebe. :-) :lol:
Kako i vi nekad znate testerati... gore od muškaraca.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#93 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by moonca »

MarlboroGold wrote:
moonca wrote:Zar postoji muskarac da ne hrce ili ne pravi bilo kakvu 'buku' dok spava i ne zna za sebe. :-) :lol:
Kako i vi nekad znate testerati... gore od muškaraca.
hm, i zbog toga mi se zene ne svidjaju. :-) :)
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#94 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by cendlerbing »

moonca wrote:
MarlboroGold wrote:
moonca wrote:Zar postoji muskarac da ne hrce ili ne pravi bilo kakvu 'buku' dok spava i ne zna za sebe. :-) :lol:
Kako i vi nekad znate testerati... gore od muškaraca.
hm, i zbog toga mi se zene ne svidjaju. :-) :)
To smo davno skontali. Šteta što se ti nisi rodila ko muško, gdje bi ti bio kraj. :mrgreen:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21570
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#95 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by MarlboroGold »

Team moonca.


:D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#96 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by cendlerbing »

Ejooj...odoh Xaviera zezat. :lol:
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#97 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by zivco »

Evo da unesemo malo ozbiljnosti. Hrkanje je usko povezano za apnejama,prestankom disanja u duzim ili kracim intervalima,sto opet vodi ostecenjima srca,slaboj snabdjevenosti mozga kisikom,kronicnom umoru (posto osoba koja hrce uz apneje ne dolazi ili vrlo rijetko i kratko dospijeva u tzv REM fazu sna).Inidirektno, posljedica hrkanja su srcani,mozdani udari,depresivnost,erektilna disfunkcija.... Najefikasniji nacin borbe protiv hrkanja su CPAP aparati (Constant positive airway pressure). Guglati za pojasnjenje. Sve drugo su samo pokusaji,vrlo neefikasni i laz i prevara. Uz CPAP aparat prilicno efikasnim,ali ne kod svih pacijenata ca(65%) pokazal su se sine,ulosci koje izradjuju dentisti i koji guraju donju vilicu ca.pola centimetra naprijed, sprijecavaju opustanje misica u grlu i time hrkanje. Hrkanje nije samo opterecenje za onoga s kim dijelite postelju ili stambeni prostor,vec i vrlo opasna zdravstvena tegoba. Cijena aparata je od nekih 700 eura pa nadalje u zapadnim zemljama,a vrlo cesto su kao medicinska pomagala pokriveni zdravstvenim osiguranjem posto se ozbiljni slucajevi apneje (mislim da se u takve ubrajaju prosjecno 15 zaustavljanja disanja duzih od 10 sec na sat vremena sto se utvrdjuje primjenom mjernog aparata tokom sna) smatraju kronicnicnim i opasnim stanjem za hrkaca :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#98 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by moonca »

Poznajem par osoba koji koriste taj aparat. Nije im ugodno spavati.Jedan muskarac ga tokom noci skine nesvjesno. No, tacno da mu pomogne da zaspe i tacno da nije samo hrkanje problem vec uz to i sve sto si naveo.
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#99 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by zivco »

Koristim aparat trecu godinu. Do sad mi se desilo dva puta da spavam bez njega. Ne zelim.Da, nekima se tesko navici. Meni je trebalo dvije noci. Postoji vise tipova maski,treba pronaci koja najvise odgovara. Desi se i meni da nesvjesno maknem masku,koristim jednu koja ne pokriva nos vec samo nozdrve,najjednostavnija ali i ta koja se najlakse moze pomjeriti. Namjestim kad osjetim i hajmo dalje,sweat dreams.Od tad spavam prosjecno 6 sati i daleko,daleko sam odmorniji nego kad sam spavao po 8 sati. Aparat biljezi automatski sve poremecaje. Sa prosjecno 32 zaustavljanja disanja duzih od 10 sec u sat vremena pao sam na 2.8. Sve preko 5 smatra se apnejom. Znaci do 5 takvih prestanaka disanja smatraju se normalnim. NIkad popodnevnog umora,borbe sa drijemezom za volanom itd. Prestao sam koristiti lijekove za snizavanje tlaka,jer nikad ne prelazi 130/80,a prije pocetka koristenja aparata isao je i na 180-190/140-150.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#100 Re: Kako se boriti protiv hrkanja

Post by triconja »

moonca wrote:Zar postoji muskarac da ne hrce ili ne pravi bilo kakvu 'buku' dok spava i ne zna za sebe. :-) :lol:
Ja perisavo neki krajnik, sta li ko mal i sad nista ne hrcem. Znaci nikakve zvukove ne ispustam 8)
Post Reply