Kako rješavate znojenje?

Podforum za motocikliste...
Post Reply
goodye
Posts: 46
Joined: 23/01/2013 13:02

#1 Kako rješavate znojenje?

Post by goodye »

Vozim motor, skuter, već 2-3 godine, i svako malo napravim neki krug od 30-50 KM, I kada siđem sa motora budem mokar kao da sam u vodi sjedio. Znači guzica, međunožje, cjedi se. Ustanem ponekad da me malo vjetar osuši, ali kako je skuter u pitanje nema baš toliko vjetra da dolazi do mene.
Malo mi je bezeve sici sa motora na kavu i hodati okolo mokrih guzova, a da ne pomislim dak bih odradio neku veću turu... Siguran sam da nisam sam sa tim problemom, kako vi to riješavate?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by holowey »

goodye wrote: 23/08/2023 09:12 Vozim motor, skuter, već 2-3 godine, i svako malo napravim neki krug od 30-50 KM, I kada siđem sa motora budem mokar kao da sam u vodi sjedio. Znači guzica, međunožje, cjedi se. Ustanem ponekad da me malo vjetar osuši, ali kako je skuter u pitanje nema baš toliko vjetra da dolazi do mene.
Malo mi je bezeve sici sa motora na kavu i hodati okolo mokrih guzova, a da ne pomislim dak bih odradio neku veću turu... Siguran sam da nisam sam sa tim problemom, kako vi to riješavate?
probaj antiperspirant stik izmedju guzova i nogu... :-D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by DaysleepeR »

Brate dragi, nikako, motor je takvo prevozno sredstvo, ako je vrućina, moraš biti mokar.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#4 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by HelaS »

goodye wrote: 23/08/2023 09:12 Vozim motor, skuter, već 2-3 godine, i svako malo napravim neki krug od 30-50 KM, I kada siđem sa motora budem mokar kao da sam u vodi sjedio. Znači guzica, međunožje, cjedi se. Ustanem ponekad da me malo vjetar osuši, ali kako je skuter u pitanje nema baš toliko vjetra da dolazi do mene.
Malo mi je bezeve sici sa motora na kavu i hodati okolo mokrih guzova, a da ne pomislim dak bih odradio neku veću turu... Siguran sam da nisam sam sa tim problemom, kako vi to riješavate?
Promijeni sjedište, materijal koji ti ne dozvoljava "disanje"
goodye
Posts: 46
Joined: 23/01/2013 13:02

#5 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by goodye »

holowey wrote: 23/08/2023 09:29 probaj antiperspirant stik izmedju guzova i nogu... :-D
Imas li neku preporuku? TO cu probati, negdje na stranim forumima sam nasao i monkey powder, nesto kao baby puder, da pomaze.
DaysleepeR wrote: 23/08/2023 09:30 Brate dragi, nikako, motor je takvo prevozno sredstvo, ako je vrućina, moraš biti mokar.
Nije ovo samo ljeti i zimi je, ne mora biti vrucina, a nekako mi je tesko vjerovati da ne postoji nesto, da mozes voziti 3-4 sata i onda ustati normalan, a ne popisan :D.
HelaS wrote: 23/08/2023 09:32 Promijeni sjedište, materijal koji ti ne dozvoljava "disanje"
Ne znam koliko mi se "isplati" na skuteru mjenjati, mozda kad uzmem pravi motor. A koza je na ovome, sta je drugo preporuka?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#6 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by dr_Evil »

goodye wrote: 23/08/2023 09:12 Vozim motor, skuter, već 2-3 godine, i svako malo napravim neki krug od 30-50 KM, I kada siđem sa motora budem mokar kao da sam u vodi sjedio. Znači guzica, međunožje, cjedi se. Ustanem ponekad da me malo vjetar osuši, ali kako je skuter u pitanje nema baš toliko vjetra da dolazi do mene.
Malo mi je bezeve sici sa motora na kavu i hodati okolo mokrih guzova, a da ne pomislim dak bih odradio neku veću turu... Siguran sam da nisam sam sa tim problemom, kako vi to riješavate?
Bogam skupa ti ta tura, petobanka :evil: :evil: :sax:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#7 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by DaysleepeR »

goodye wrote: 24/08/2023 11:45
holowey wrote: 23/08/2023 09:29 probaj antiperspirant stik izmedju guzova i nogu... :-D
Imas li neku preporuku? TO cu probati, negdje na stranim forumima sam nasao i monkey powder, nesto kao baby puder, da pomaze.
DaysleepeR wrote: 23/08/2023 09:30 Brate dragi, nikako, motor je takvo prevozno sredstvo, ako je vrućina, moraš biti mokar.
Nije ovo samo ljeti i zimi je, ne mora biti vrucina, a nekako mi je tesko vjerovati da ne postoji nesto, da mozes voziti 3-4 sata i onda ustati normalan, a ne popisan :D.
HelaS wrote: 23/08/2023 09:32 Promijeni sjedište, materijal koji ti ne dozvoljava "disanje"
Ne znam koliko mi se "isplati" na skuteru mjenjati, mozda kad uzmem pravi motor. A koza je na ovome, sta je drugo preporuka?
Šta obučeš dok voziš?
goodye
Posts: 46
Joined: 23/01/2013 13:02

#8 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by goodye »

ahahha, ma autocorrect, sa mobitela sam pisao, mislio sam na kilometre.


Nosim farmerice i pamucne gace.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#9 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by HelaS »

goodye wrote: 24/08/2023 11:45
holowey wrote: 23/08/2023 09:29 probaj antiperspirant stik izmedju guzova i nogu... :-D
Imas li neku preporuku? TO cu probati, negdje na stranim forumima sam nasao i monkey powder, nesto kao baby puder, da pomaze.
DaysleepeR wrote: 23/08/2023 09:30 Brate dragi, nikako, motor je takvo prevozno sredstvo, ako je vrućina, moraš biti mokar.
Nije ovo samo ljeti i zimi je, ne mora biti vrucina, a nekako mi je tesko vjerovati da ne postoji nesto, da mozes voziti 3-4 sata i onda ustati normalan, a ne popisan :D.
HelaS wrote: 23/08/2023 09:32 Promijeni sjedište, materijal koji ti ne dozvoljava "disanje"
Ne znam koliko mi se "isplati" na skuteru mjenjati, mozda kad uzmem pravi motor. A koza je na ovome, sta je drugo preporuka?
Nosi pelene za odrasle, ili u gaće nakrcaj neki vodoupijajući materijal :D
User avatar
mayab
Posts: 27199
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by mayab »

goodye wrote: 24/08/2023 11:45
holowey wrote: 23/08/2023 09:29 probaj antiperspirant stik izmedju guzova i nogu... :-D
Imas li neku preporuku? TO cu probati, negdje na stranim forumima sam nasao i monkey powder, nesto kao baby puder, da pomaze.
DaysleepeR wrote: 23/08/2023 09:30 Brate dragi, nikako, motor je takvo prevozno sredstvo, ako je vrućina, moraš biti mokar.
Nije ovo samo ljeti i zimi je, ne mora biti vrucina, a nekako mi je tesko vjerovati da ne postoji nesto, da mozes voziti 3-4 sata i onda ustati normalan, a ne popisan :D.
HelaS wrote: 23/08/2023 09:32 Promijeni sjedište, materijal koji ti ne dozvoljava "disanje"
Ne znam koliko mi se "isplati" na skuteru mjenjati, mozda kad uzmem pravi motor. A koza je na ovome, sta je drugo preporuka?
Jesi siguran da je koža? Da nije kakva umjetna koža , dakle umjetna plastična imitacija kože , e tu nema "disanja" znojenje na maksimumu.
Prava koža je sigurno daleko bolja , a još bolja neka tkanina , ali kako to izvesti na motoru koji , ponekad i kisne?!
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#11 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by DaysleepeR »

goodye wrote: 24/08/2023 11:50 ahahha, ma autocorrect, sa mobitela sam pisao, mislio sam na kilometre.


Nosim farmerice i pamucne gace.
Ne znam druže, ja sam ko čep mokar kad vozim duže po ovim vrućinama, to je tako...
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#12 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by emotivac »

Stavi kakav peškir na sjedište kad voziš, jbg, kad siđeš s motora stavi u pretinac (ispod sjedišta) :D :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#13 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by mali Ninja »

Ja bas volim kad se jaja zalijepe, pa kad sidjem moram nogom udarit u zadnju gumu da odvoje…

Mislim da je tvoj problem prespora voznja, nisam se nikad preznojio da motoru a nikad bez opreme ne vozim, znoj moze stici samo ako sjedis u opremi na +35
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#14 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by zdruzdjo »

Vozim motor i uvijek imam opremu na sebi. Full.
Uvijek ako cu negdje voziti dalje, imam rezervnu potkosulju, majicu kratkih rukava i eventualno gace.
Jakna koju najcesce nosim ima na sebi fersluze za ventilaciju. Kozna, nema nista ali ona i onako ide za malo manje suncano vrijeme.
Cim stanem duze od par minuta, ide raskopcavanje i presvlacenje ako je potrebno. Pantole su namjenjene za motor i disu.
Najgore sto mozes uraditi je sjediti mokar bez voznje. Ma kako lijepo i ugodno bilo, to je iskanje djavola za bubrege i mokracne kanale. Govorim iz iskustva jer sam doooobro najexxx kao momcic i sredio se za citav zivot i sada pazim.
Sto se tice sjedista, to nije koza. To je imitacija koze. Koza je malo manje osjetljiva na atmosferlije pa se ne stavlja na sjedista za motore.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#15 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by esso_sa »

Na ljetnim vrucinama vozim u textil “mesh” odijelu. Mesh je zapravo prozracni, supljikavi materijal na jakni koji je postavljem na prsima, ledjima i unutrasnjem dijelu ruku i kroz koji vjetar doslovno puse. Osjecaj je kao da vozis u majici kratkih rukava, ali si zapravo u jakni sa full protektorima.
Fin a relativno povoljan primjer takve jakne je Rev’It Eclipse

Kada je temperatura do 25 stepeni ili se ide na kakvu stazu, onda sam u full kozi
A kada padne ispod 25 ili putujem negdje daleko, onda sam u textil-goretex odijelu.

Da, zvuci mozda previse imati 3 odijela, ali ja vozim dobar dio godine, ukljucujuci i dalje relacije, tako da u mom slucaju ima smisla.
Ko vozi npr skuter ljeti po gradu, ponekad skokne u neki susjedni grad, onda je ovo mesh odijelo super opcija :thumbup:
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#16 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by deda_jr »

esso_sa wrote: 04/10/2023 10:54 Na ljetnim vrucinama vozim u textil “mesh” odijelu. Mesh je zapravo prozracni, supljikavi materijal na jakni koji je postavljem na prsima, ledjima i unutrasnjem dijelu ruku i kroz koji vjetar doslovno puse. Osjecaj je kao da vozis u majici kratkih rukava, ali si zapravo u jakni sa full protektorima.
Fin a relativno povoljan primjer takve jakne je Rev’It Eclipse

Kada je temperatura do 25 stepeni ili se ide na kakvu stazu, onda sam u full kozi
A kada padne ispod 25 ili putujem negdje daleko, onda sam u textil-goretex odijelu.

Da, zvuci mozda previse imati 3 odijela, ali ja vozim dobar dio godine, ukljucujuci i dalje relacije, tako da u mom slucaju ima smisla.
Ko vozi npr skuter ljeti po gradu, ponekad skokne u neki susjedni grad, onda je ovo mesh odijelo super opcija :thumbup:
Ničim izazvan ću da se zahvalim na postu.. Cijelo ljeto tražim jaknu, a ne znam šta tražim zapravo.. I sada vidim da je ovaRev’It Eclipse to što mi treba..
Je li mi čekati na put do Beča ili ima negdje kod nas?
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#17 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by zdruzdjo »

deda_jr wrote: 04/10/2023 18:34
Ničim izazvan ću da se zahvalim na postu.. Cijelo ljeto tražim jaknu, a ne znam šta tražim zapravo.. I sada vidim da je ovaRev’It Eclipse to što mi treba..
Je li mi čekati na put do Beča ili ima negdje kod nas?
Baci pogled u oms-shop. Gradac odmah iza Hadzica.
Cini mi se da sam vidio nekad proljetos kod njih. Ali da znas, cijene su kod njih :-) :-) :-)
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#18 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by esso_sa »

deda_jr wrote: 04/10/2023 18:34
esso_sa wrote: 04/10/2023 10:54 Na ljetnim vrucinama vozim u textil “mesh” odijelu. Mesh je zapravo prozracni, supljikavi materijal na jakni koji je postavljem na prsima, ledjima i unutrasnjem dijelu ruku i kroz koji vjetar doslovno puse. Osjecaj je kao da vozis u majici kratkih rukava, ali si zapravo u jakni sa full protektorima.
Fin a relativno povoljan primjer takve jakne je Rev’It Eclipse

Kada je temperatura do 25 stepeni ili se ide na kakvu stazu, onda sam u full kozi
A kada padne ispod 25 ili putujem negdje daleko, onda sam u textil-goretex odijelu.

Da, zvuci mozda previse imati 3 odijela, ali ja vozim dobar dio godine, ukljucujuci i dalje relacije, tako da u mom slucaju ima smisla.
Ko vozi npr skuter ljeti po gradu, ponekad skokne u neki susjedni grad, onda je ovo mesh odijelo super opcija :thumbup:
Ničim izazvan ću da se zahvalim na postu.. Cijelo ljeto tražim jaknu, a ne znam šta tražim zapravo.. I sada vidim da je ovaRev’It Eclipse to što mi treba..
Je li mi čekati na put do Beča ili ima negdje kod nas?
Nema na cemu, drago mi je da sam pomogao :thumbup:
Ja ovdje nista ne kupujem. Nema izbora, a i ono sto ima je precijenjeno. U Becu imas ovu jaknu u Louisu, a mozes kupiti i online, preko fc-moto.de. Salju u BiH i nije preskupa postarina. Kod njih sam nedavno kupio hlace od Rev’it, isto ovaj Eclipse model. Jakna sa postarinom bi ti bila ispod praga za carinjenje, ali moras biti siguran u velicinu. U mom slucaju Rev’it velicine su mi uvijek bile tacno kako i navedu u tabelici. Ili da ides u Bec pa da probas prije kupovine
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#19 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by deda_jr »

esso_sa wrote: 05/10/2023 10:18
deda_jr wrote: 04/10/2023 18:34

Ničim izazvan ću da se zahvalim na postu.. Cijelo ljeto tražim jaknu, a ne znam šta tražim zapravo.. I sada vidim da je ovaRev’It Eclipse to što mi treba..
Je li mi čekati na put do Beča ili ima negdje kod nas?
Nema na cemu, drago mi je da sam pomogao :thumbup:
Ja ovdje nista ne kupujem. Nema izbora, a i ono sto ima je precijenjeno. U Becu imas ovu jaknu u Louisu, a mozes kupiti i online, preko fc-moto.de. Salju u BiH i nije preskupa postarina. Kod njih sam nedavno kupio hlace od Rev’it, isto ovaj Eclipse model. Jakna sa postarinom bi ti bila ispod praga za carinjenje, ali moras biti siguran u velicinu. U mom slucaju Rev’it velicine su mi uvijek bile tacno kako i navedu u tabelici. Ili da ides u Bec pa da probas prije kupovine
Ma online mi je uvijek problematično zbog veličine.. A biti ću u Beču bar jednom prije sljedećeg ljeta..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Kako rješavate znojenje?

Post by Sanjarko »

Vi se samo na motoru znojite ili? Mene znoj oblije kad god trebam negdje da krenem.

Znači ne na motoru, nego pješke. A inače se puno znojim, čak i zimi.

Prije jedno oko 13 godina mi je jetra bila bolesna ali hvala Bogu se oporavila prije oko 11 godina kad je i otkriveno da je bila bolesna.

Kontam da mi nije nešto u metabolizmu promijenila jer mi je od tada vid otišao i još nekih problema sam dobio fizičkih.
Post Reply