Kako reagovati

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#1 Re: Kako reagovati

Post by žulijan asanž »

mislim da bi svako normalan pokušao zakočiti i u onom djeliću sekunde prije samog udara, pokušati skrenuti. ovo je instinktivno. radi se o djeliću sekunde.

jednom mi je izletila lisica, bila je noć i četvero u autu. vozio sam nekih 70 km/h. izletila je toliko blizu da nisam ni stigao podići stopalo prema kočnici. uspio sam samo pustiti gas.

manevar koji sam izveo zaista je bio za dlaku fatalan. dakle u toj brzini sam je zaobišao, ono cik-cak. prešao sam u suprotnu traku i kad sam se vraćao bukvalno sam osjetio da se težište automobile kompletno prebacilo na desne točkove i da ja jednostavno više nemam kontrolu preko volana. srećom, auto se vratilo na putanju i nismo završili u provaliji.

mogao sam voziti i 90 km/h jer su uslovi na cesti dozvoljavali (suho, ravno, nije bilo gužve), ali sam se držao ograničenja. siguran sam da sam vozio 5km/h više da bi zaginuli. toliko o Ateistinoj priči sa drugih tema o njegovoj procjeni situacije na terenu.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#2 Re: Kako reagovati

Post by Mr. Brightside »

HenryKinasky wrote:Kako reagujete (ili kako reagovati) kada vam npr. ispred auta izleti:

- zivotinja
- drugi automobil

Kako se ponasate/ti u takvim situacijama? Kako reagovati kada je frontalni udar neizbjezan? Kociti ili dati gas?
sigurno si cuo za discovery emisiju Mythbusters :D

epizoda: "MythBusters: Alaska Special" :D

MYTH: CAN SPEEDING UP WHEN YOU HIT A MOOSE SAVE YOUR LIFE?

Finding: BUSTED
Explanation: Alaska roads turn even more treacherous during the winter, when moose, attracted to ice-melting salt slathered on the asphalt, meander onto them. And it probably goes without saying that moose and cars don't mix well: In 2007 alone, those collisions accounted for six driver and passenger fatalities in Alaska, according to the Alaska Highway Safety Office.

Some believe that accelerating to hit a moose is safer than slowing down, because the high-speed crash might launch the beast clear over the car. MythBusters Kari Byron, Grant Imahara and Tori Belleci drove headfirst into this theory to see if it's worth its salt. To ensure that no moose were harmed in the name of science, the MythBusters constructed a 6-foot-tall, 620-pound solid rubber moose nicknamed Lucy. They didn't bother to crown her with antlers, since lady moose don't sport the horns, and the male bulls shed their headgear during the winter.

The team found that an antler-less moose can still wreck a car with the sheer force of its body weight — especially when the car barrels toward it. The MythBusters steered a car motoring at 45 miles per hour into Lucy three times: once slowing down, once speeding up and once while maintaining the same speed. The wreckage revealed that slowing down is by far the safest option when running into a moose. Faster speeds deliver a greater force of impact, which the moose absorbs and delivers with a more powerful, damaging smackdown on top of the auto.

A driver in moose territory should therefore heed the warning of the busted myth and ease up on the accelerator when one of these creatures crosses his path.
http://dsc.discovery.com/fansites/mythb ... moose.html
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#3 Re: Kako reagovati

Post by AmADin_gospo »

kad mi auto izleti, naravno da ću kočiti i da ću pokušati da izbjegnem udes

kad mi izleti neka životinja, u zavisnosti kojom se brzinom krečem i ima li koje vozilo iza mene i koliko je udaljeno od mene, zavisi hoču li koćiti il ne.

prije 2 godine sam jednu mačku na vracama utisnuo u asvalt jer mi nije padalo na pamet da kočim jer se iza mene na 2 metra nalazio šleper pun balvana i pičili smo 60ak km/h. nisam se dvoumio oko nepritiskanja kočnice pošto je moj život i šteta na automobilu mnooogo bitnija od jebene mačke.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#4 Re: Kako reagovati

Post by Mr. Brightside »

HenryKinasky wrote:
MYTH: CAN SPEEDING UP WHEN YOU HIT A MOOSE SAVE YOUR LIFE?

Finding: BUSTED
Vjerovao ili ne ali na nacionalnoj vozackoj akademiji u Srbiji ljude savjetuju da ubrzaju. Naravno, ne mora znaciti da ces proci dobro, ali ces povecati sansu da prezivis.
bas se pitam kako su dosli do tog zakljucka :roll:
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#5 Re: Kako reagovati

Post by alcho »

žulijan asanž wrote:mislim da bi svako normalan pokušao zakočiti i u onom djeliću sekunde prije samog udara, pokušati skrenuti. ovo je instinktivno. radi se o djeliću sekunde.

jednom mi je izletila lisica, bila je noć i četvero u autu. vozio sam nekih 70 km/h. izletila je toliko blizu da nisam ni stigao podići stopalo prema kočnici. uspio sam samo pustiti gas.

manevar koji sam izveo zaista je bio za dlaku fatalan. dakle u toj brzini sam je zaobišao, ono cik-cak. prešao sam u suprotnu traku i kad sam se vraćao bukvalno sam osjetio da se težište automobile kompletno prebacilo na desne točkove i da ja jednostavno više nemam kontrolu preko volana. srećom, auto se vratilo na putanju i nismo završili u provaliji.

mogao sam voziti i 90 km/h jer su uslovi na cesti dozvoljavali (suho, ravno, nije bilo gužve), ali sam se držao ograničenja. siguran sam da sam vozio 5km/h više da bi zaginuli. toliko o Ateistinoj priči sa drugih tema o njegovoj procjeni situacije na terenu.
E sad si na*eb'o...sreca tvoja pa Ateista jos nije iz naslova teme skontao da je tema o saobracaju :lol:
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#6 Re: Kako reagovati

Post by Mr. Brightside »

na papiru i u stvarnosti :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22801
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: Kako reagovati

Post by drndalo »

Mala zivotinja, ako je ne mozes izbjeci bez vecih korekcija - udaraj... Steta na autu je manji problem od glava...

Velika zivotinja (gluho bilo), krava, konj, visoki na tankim nogama, bjezi u livadu kako znas... Te zivotinje udarene s boka nepogresivo zavrsavanju u podnozju sajbe, tj. vozacu i suvozacu u krilu... Kad saberes da ih nema <300 kg, plus neka tvoja brzina od > 10-15 m/s je garancija za zaginut'... Nisam siguran da nije cak bolje ici a sudar s drugim autom, jer tu imas deformacijske zone, a kravi kad izbijes noge karambolkom nema kuda...

Kocenje uvijek smanjuje kineticku energiju vozila, pa pomaze, osim u situaciji kada bi mozda dodavanjem gasa mogao izbjeci sudar... Drug mi je to neki dan imao na Karauli... Neki dzip je poceo da "lopata" u prazno jer je bio prebrz u desnoj krivini, pa ga je fizika vukla lijevo u suprotnu traku, gdje je naisao moj drug, koji kada je skontao da ovaj nije daleko od bocnog udarca u njih, dodavanjem gasa uspijeva proci mjesto potencijalnog udarca za metar-dva...

U svakom slucaju, najbolje je pokuati nikad se ne dovesti u situaciju da ne mozes odreagovati na vrijeme, a znam i sam da je to tesko...
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#8 Re: Kako reagovati

Post by bordo_boy »

Neki dan sam na autoputu u Blažuju blizu OBI-ja, u pravcu prema Blažuju, skoro udario cukija.

Vozio sam oko 130 km/h brzom trakom, bilo je oko 14:00, oblačno vrijeme, suha cesta. Odjednom je pas počeo prelaziti lagano preko ceste, tada je dilema bila da li da ubrzam jer je pas trenutno u sporoj traci. Onda je pas stao u sporoj traci i razgledao, tada sam već odlučio ubrzati i zaobići ga brzom trakom. Tačno tad je došao u moju traku, i stao, gleda tačno prema mom autu, a ja sam od ubrzavanja, počeo naglo kočiti, pri tom brzo motajući volan u desnu traku i za dlaku sam izbjegao psa.

Pri tom sam kočio tako jako, da je torba sa zadnjeg sjedišta došla naprijed. Sreća nikog nije bilo u sporoj traci, jer u tom refleksu nisam imao vremena da pogledam ima li koga. Poslije toga sam stao sa strane da dođem sebi. Mogao sam poginuti samo tako. Auto je BMW E46, i siguran sam da je neko drugo, da ne bih uspio tako brzo promjeniti pravac i zadržati kontrolu nad autom.

Poslije toga sam razmišljao da je najbolje da sam samo nastavio voziti, pa šta bude sa psom. Mada imam dvojicu pasa, i veoma volim životinje. A da udarim psa, to bi bilo ravno ubistvu čovjeka...
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#9 Re: Kako reagovati

Post by erni3 »

Iskreno, prije bih ubio covjeka nego zivotinju.

Neki dan, prije fonickog raskrsca, izletio pas. Vidio da nema nikog u suprotnoj traci i samo ga zaobisao.
Sit. br. 2. Vracam se nekad kasno iz Viteza, kad negdje dole iza FIS-a izadje zec na cestu i stoji i ceka da prodjem.
Isto tako, X puta mi se je desilo da vidim macku i cuku kako POGLEDAJU da li ima nekog, pa pretrce ulicu. A X puta mi se desilo da mi izleti pjesak a da uopste ne gleda na to da li ima nekog na cesti.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#10 Re: Kako reagovati

Post by Mr. Brightside »

erni3 wrote:Iskreno, prije bih ubio covjeka nego zivotinju.

Neki dan, prije fonickog raskrsca, izletio pas. Vidio da nema nikog u suprotnoj traci i samo ga zaobisao.
Sit. br. 2. Vracam se nekad kasno iz Viteza, kad negdje dole iza FIS-a izadje zec na cestu i stoji i ceka da prodjem.
Isto tako, X puta mi se je desilo da vidim macku i cuku kako POGLEDAJU da li ima nekog, pa pretrce ulicu. A X puta mi se desilo da mi izleti pjesak a da uopste ne gleda na to da li ima nekog na cesti.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#11 Re: Kako reagovati

Post by erni3 »

armin.i.am wrote:
erni3 wrote:Iskreno, prije bih ubio covjeka nego zivotinju.

Neki dan, prije fonickog raskrsca, izletio pas. Vidio da nema nikog u suprotnoj traci i samo ga zaobisao.
Sit. br. 2. Vracam se nekad kasno iz Viteza, kad negdje dole iza FIS-a izadje zec na cestu i stoji i ceka da prodjem.
Isto tako, X puta mi se je desilo da vidim macku i cuku kako POGLEDAJU da li ima nekog, pa pretrce ulicu. A X puta mi se desilo da mi izleti pjesak a da uopste ne gleda na to da li ima nekog na cesti.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fakat, nisam mogao da vjerujem. Pogledam u retrovizor kad sam prosao, a on predje preko ceste.

Sad pitanje, zasto je zec presao cestu? :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#12 Re: Kako reagovati

Post by Mr. Brightside »

erni3 wrote:
armin.i.am wrote:
erni3 wrote:Iskreno, prije bih ubio covjeka nego zivotinju.

Neki dan, prije fonickog raskrsca, izletio pas. Vidio da nema nikog u suprotnoj traci i samo ga zaobisao.
Sit. br. 2. Vracam se nekad kasno iz Viteza, kad negdje dole iza FIS-a izadje zec na cestu i stoji i ceka da prodjem.
Isto tako, X puta mi se je desilo da vidim macku i cuku kako POGLEDAJU da li ima nekog, pa pretrce ulicu. A X puta mi se desilo da mi izleti pjesak a da uopste ne gleda na to da li ima nekog na cesti.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fakat, nisam mogao da vjerujem. Pogledam u retrovizor kad sam prosao, a on predje preko ceste.

Sad pitanje, zasto je zec presao cestu? :D
zasto je cesta prosla ispod njega :-D
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#13 Re: Kako reagovati

Post by Mlad i Nevin »

U mom skromnom vozačkom iskustvu koje uskoro broji godinu dana sam imao nekoliko jako ozbiljnih situacija...najgora je bila kada me je pijesak zanio i tu sam za dlaku izbjegao teško prevrtanje. Sreća pa sam tada vozio siguran auto a i imam hvala Bogu odlične reflekse i dobro reagujem u kriznim momentima. Uspio sam izmanevrisati, srećom pa mi nijedno vozilo nije dolazilo u susret. Nisam vozio brzo, ali je bio samo jedan sitni pogled na mjenjač (nešto je bio zezao, imao je malo poteškoća pri ubacivanju u 5. brzinu). Bog me tada sačuvao...ovdje bi mnogo mnogo vozača pogriješilo sa krivim manevrima i stiskanju po kočnici.

Nakon nekoliko dana, isti auto, idem ja lagano kada odjednom iza krivine mi se pojavi neki debil koji je preticao po punoj, tu sam opalio po kočnici i metri su odlučivali. Konjina se uspio vratiti u svoju traku.

Sa životinjama još nisam imao iskustva, hvala dragom Bogu. Iz ovoga svega sam naučio da cesta nimalo nije naivna i da samo stotinjka treba da ti odvrati pažnju i eto belaja. Zbog toga se i treba poštovati ograničenje, iako i sam znam da vozim stotinu gdje je ograničenje 80 ali mislim da to nije toliko strašno i to činim na dobrim pravcima.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14 Re: Kako reagovati

Post by Ateista »

alcho wrote:
žulijan asanž wrote:mislim da bi svako normalan pokušao zakočiti i u onom djeliću sekunde prije samog udara, pokušati skrenuti. ovo je instinktivno. radi se o djeliću sekunde.

jednom mi je izletila lisica, bila je noć i četvero u autu. vozio sam nekih 70 km/h. izletila je toliko blizu da nisam ni stigao podići stopalo prema kočnici. uspio sam samo pustiti gas.

manevar koji sam izveo zaista je bio za dlaku fatalan. dakle u toj brzini sam je zaobišao, ono cik-cak. prešao sam u suprotnu traku i kad sam se vraćao bukvalno sam osjetio da se težište automobile kompletno prebacilo na desne točkove i da ja jednostavno više nemam kontrolu preko volana. srećom, auto se vratilo na putanju i nismo završili u provaliji.

mogao sam voziti i 90 km/h jer su uslovi na cesti dozvoljavali (suho, ravno, nije bilo gužve), ali sam se držao ograničenja. siguran sam da sam vozio 5km/h više da bi zaginuli. toliko o Ateistinoj priči sa drugih tema o njegovoj procjeni situacije na terenu.
E sad si na*eb'o...sreca tvoja pa Ateista jos nije iz naslova teme skontao da je tema o saobracaju :lol:
Sto me neko proziva. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15 Re: Kako reagovati

Post by Ateista »

AmADin_gospo wrote:kad mi auto izleti, naravno da ću kočiti i da ću pokušati da izbjegnem udes

kad mi izleti neka životinja, u zavisnosti kojom se brzinom krečem i ima li koje vozilo iza mene i koliko je udaljeno od mene, zavisi hoču li koćiti il ne.

prije 2 godine sam jednu mačku na vracama utisnuo u asvalt jer mi nije padalo na pamet da kočim jer se iza mene na 2 metra nalazio šleper pun balvana i pičili smo 60ak km/h. nisam se dvoumio oko nepritiskanja kočnice pošto je moj život i šteta na automobilu mnooogo bitnija od jebene mačke.
Vidjeces ti kad dodju predstavnici PETE. :lol:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#16 Re: Kako reagovati

Post by AmADin_gospo »

People
Eating
Tasty
Animals
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#17 Re: Kako reagovati

Post by Ateista »

AmADin_gospo wrote:People
Eating
Tasty
Animals
:lol: :lol:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#18 Re: Kako reagovati

Post by goran16v »

Nema tu nekog pravila, u principu, bez obzira da li je auto ili zivotinja, ako je sigurno, uspori i zaobidji.
Ako je zivotinja manja (sve do visine branika,) a bilo kakav manevar izbjegavanja nije siguran, gazi bez razmisljanja
Ako je zivotinja veca (trup u visini vozaca), koci, motaj, radi sta znas. Pored svega sto si se moze desiti izbjegavajuci i to je sigirnije nego da ti 100 - 500 kg uleti kroz sajbu u krilo.
Sto se nalijetanja na auto tice, sve zavisi jesi li ti onaj u pogresnoj traci, tj ko tu nema bas previse kontrole. Ko nema kontrole ionako ne moze nista da uradi, a za sve ostale slucajeve svaka steta je bolja od mrtve glave. Ako bi bilo da je sigurnije da udarim u nesto drugo samo da fulim auto ali prezivim bih radije izabrao to nego nesto pokusavao da izbjegnem pa i sebe i one u susret doveo u jos vecu opasnost.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#19 Re: Kako reagovati

Post by Ateista »

HenryKinasky wrote:Kako reagujete (ili kako reagovati) kada vam npr. ispred auta izleti:

- zivotinja
- drugi automobil

Kako se ponasate/ti u takvim situacijama? Kako reagovati kada je frontalni udar neizbjezan? Kociti ili dati gas?
Mislim da ima previse stvari koje uticu na to kako reagovati u kojoj situaciji, od toga ima li nekog u suprotno traci, iza, sa strane, kojom brzinom se ide, ima li trotoara pored ili bilo kakvog prosirenja, jeli zid ili provalija, ima li pjesaka i razne druge stvari. Ono sto je najgore u svemu je sto u takvim situacijama koje se ne mogu izbjeci nema puno razmisljanja i treba reagovati brzo, zato treba uvijek imati u vidu situaciju oko sebe, i onda kada ne ocekujes opasnost jer ne znas sta se moze desiti, a ako znas otprilike sta se desava oko tebe (ima li auta iza, pjesaka sa strane i slicno) daje to prednost da bolje reagujes.

Ja sam jednom imao situaciju kada sam preticao, u po preticanja izlazi lik sa zemljanog puta u traku kojom preticem, nije ni pogledao ide li neko, nego krenuo i stao na pola kada je mene vidio. Nisam imao prostora da zavrsim preticanje prije njega a nisam mogao da se vrati u svoju traku zbog vozila koje sam preticao. Kada sam vidio da ne mogu zakociti, nasao sam neku putanju kojom sam ga samo zakacio sa strane i prosao pored, te time stetu sveo na minimum, nisam zakacio vozilo pored sebe niti je iko imao i najmanju povredu. Da sam udario direktno u njega vjerovatno bi bilo puno ozbiljnije.
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#20 Re: Kako reagovati

Post by cucamonga »

meni se desilo nesto mnogo gore

vozio sam jednom na autoputu Istambul - Ankara i isao sam ravno 130-140 u gluho doba noci - jaruga napravio kafu na upaljacu i tako cukamo pomalo - Golf III fino ide.

kad prolazi pored mene bus putnika (obratit paznju na brzinu koju gore spomenuh :lol: :mrgreen: ) hajd to nisam ni skont'o (tek poslije skont'o)...

kad nakon nekog vremena vidim na jedno 150 metara bus leluja po autocesti i kao malo prikocim te se najednom u letu rasirio gazni sloj gume i leti pravo prema meni - nekako u milisekundi sam isfantazir'o da ako je nabijem u padu da ce preletit nekako ako zakocim zapamprcice sofersajbu i kraj - i u tim milisekundama ja dam gasa jos i kraj tog patrljka od gume se odbije i komadina odleti U STRANU....

sva steta je bila komad ukrasne plastike koja predstavlja laznjak za zracni usisni kanal - to smo skontali da fali u Istambulu :mrgreen:

jbiga - imam jos jednog depresivnog zeku samoubicu na dusi alahrahmetile ali ja nisam imao ni milisekundu da odreagujem.

uglavnom sam uspio da ne ubijem jedno najmanje 6-7 zivki srni, macaka, sova, stahora i sl. s tim da me je macketina mogla kostat zivota - bas tad sam isprobav'o kol'ko moze moj prosli bibi dodjoh do 230 i macketina izleti a onda je nastao prljavi ples od jedno 150-200 metara i nekako sam uspio da smirim vozilo... konj ja konj ona...
Last edited by cucamonga on 07/12/2011 12:52, edited 1 time in total.
User avatar
tazmaniaBAN4
Posts: 705
Joined: 27/04/2010 11:07

#21 Re: Kako reagovati

Post by tazmaniaBAN4 »

samo upali brisace :thumbup:
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#22 Re: Kako reagovati

Post by cucamonga »

tazmaniaBAN4 wrote:samo upali brisace :thumbup:
kako mislis - da ce apsorbirat udarac malo? :-?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: Kako reagovati

Post by goran16v »

cucamonga wrote:
tazmaniaBAN4 wrote:samo upali brisace :thumbup:
kako mislis - da ce apsorbirat udarac malo? :-?
crni humor - stari fol
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#24 Re: Kako reagovati

Post by cucamonga »

goran16v wrote:
cucamonga wrote:
tazmaniaBAN4 wrote:samo upali brisace :thumbup:
kako mislis - da ce apsorbirat udarac malo? :-?
crni humor - stari fol
:mrgreen:

nas'o mene starog zajebavat :skoljka: :run:
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#25 Re: Kako reagovati

Post by Ateista »

cucamonga wrote:
tazmaniaBAN4 wrote:samo upali brisace :thumbup:
kako mislis - da ce apsorbirat udarac malo? :-?
Ocistice krv. :D
Post Reply