Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

positive1
Posts: 40
Joined: 05/12/2016 16:14

#1 Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by positive1 »

Interesuje me računica kompanija koje rentaju prostor u SCC-u npr.

Imam neku informaciju koliko se kreću kirije za te prostore, ali da ne lupam, pitat ću zna li neko kolike su?

A glavno pitanje je kako evo radnja koja prodaje knjige opstane, izvuće pare i za tu ogromnu mjesečnu kiriju i za radnike i za sebe?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by n+1 »

positive1 wrote: 11/11/2022 16:08 Interesuje me računica kompanija koje rentaju prostor u SCC-u npr.

Imam neku informaciju koliko se kreću kirije za te prostore, ali da ne lupam, pitat ću zna li neko kolike su?

A glavno pitanje je kako evo radnja koja prodaje knjige opstane, izvuće pare i za tu ogromnu mjesečnu kiriju i za radnike i za sebe?
Koja je radnja konkretno? Provjerit ćemo finansijske izvještaje, pa da vidimo te ogromne pare koje zarade. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by _BataZiv_0809 »

I mene zanima
positive1
Posts: 40
Joined: 05/12/2016 16:14

#4 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by positive1 »

n+1 wrote: 11/11/2022 16:14
positive1 wrote: 11/11/2022 16:08 Interesuje me računica kompanija koje rentaju prostor u SCC-u npr.

Imam neku informaciju koliko se kreću kirije za te prostore, ali da ne lupam, pitat ću zna li neko kolike su?

A glavno pitanje je kako evo radnja koja prodaje knjige opstane, izvuće pare i za tu ogromnu mjesečnu kiriju i za radnike i za sebe?
Koja je radnja konkretno? Provjerit ćemo finansijske izvještaje, pa da vidimo te ogromne pare koje zarade. :D
MyBook se zove radnja i nju sam onako spomenuo jer sam se davno zapitao to kada mi je radnica rekla neku ogromnu cifru godišnje kirije. Ima tu još onih štandova itd, nisu male kirije, a ljudi prodaju neke sitnice npr.

To mi pade na pamet kad sam skontao da je u mom naselju propala Game zona, a uselila se krojačka radnja i opstaje. Pa sam malo računao šta bi moglo biti (struja itd.) i nadođem na ovo pitanje
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by n+1 »

positive1 wrote: 11/11/2022 16:28
n+1 wrote: 11/11/2022 16:14

Koja je radnja konkretno? Provjerit ćemo finansijske izvještaje, pa da vidimo te ogromne pare koje zarade. :D
MyBook se zove radnja i nju sam onako spomenuo jer sam se davno zapitao to kada mi je radnica rekla neku ogromnu cifru godišnje kirije. Ima tu još onih štandova itd, nisu male kirije, a ljudi prodaju neke sitnice npr.

To mi pade na pamet kad sam skontao da je u mom naselju propala Game zona, a uselila se krojačka radnja i opstaje. Pa sam malo računao šta bi moglo biti (struja itd.) i nadođem na ovo pitanje
Pa dobro, ne vjerujem da je cijena iznajmljivanja onih štandova dramatično visoka.

MyBook je prošle godine prodao knjiga i ostalih hepeka u vrijednosti 900k. Prodaju se knjige po rajvoSa. :D To što su prodali, nabavili su za pola miliona. Razlika od 400k se istopila na plate i druge troškove. Prosječna plata milja neto. Dobit na kraju godine 20k maraka. Prošle godine poslovali negativno, prije toga dobit 39k.

Imaju u vlasništvu nekretninu od 160k. Vjerovatno su vlasnici prostora i ne plaćaju kiriju. Ali valjalo je i tu investiciju napraviti.

Suma sumarum, tražena roba, dobra lokacija, i niske plate osoblja. :D
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#6 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by tandmand »

Ni meni neke stvari nisu jasne što se tiče raznih radnji još od 1997. :D

Ali ako izuzmemo kiriju koja je i te kakav trošak, u zadnje vrijeme su se troškovi enormno povećali, te ako je neko pokrenuo neku radnju u koju je uložio bruku skupih uređaja, inventara i vrti mu se puno radnika ... na današnjem vremenu je teško vratiti i ono uloženo - da bude na nuli.
U mojoj okolini ima kafića koji su taman prije korone preuzeli prostore pod kirijom, a već su prethodno drugi tu držali isto tako, i ono je izbilo sve prozore, preuređivalo u talijanskom stilu, neke skupe stolice ... i po mome mišljenu sve to bez potrebe. I to su bila ogromna početna ulaganja (još ako je kreda) a sada se hvataju za glavu, jer stotine dnevno skupih kafa ne mogu izglaviti tekuće troškove i uloženo.
Nekad negdje uđeš i pogledaš - prolom - sve puno i rekao bi ovaj mlavi pare. Ali to je "trenutak koji traje par sati." Za razliku od danas, za vrijeme Jugoslavije je stvarno bio prolom, i to kao da se svaki dan slavi Nova godina, i to ne samo ugostiteljski objekti, nego sve radnje. Sad od Bajrama do Božića i to je to.

U Njemačkoj sam vidio jedan mod radnog vremena, da neki kafići u izlaznoj četvrti, u kojima je prolom petkom i subotom naveče, čak i tim danima otvaraju tek u 17h. Tako još neke radnjice .. neka klizna skraćena radna vremena ili ono "pozovi broj".

Tako te radnje gdje su mala ulaganja, kao te knjižare, police su jeftine, mala potrošnja struje, jedan radnik .. .valjda se nešto nabere.

I mene stvarno zanima, kako neke radnje opstaju na ovim troškovima, pa ko zna neka nam piše kako deveraju.
User avatar
Gekon
Posts: 114
Joined: 15/03/2016 13:05

#7 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by Gekon »

Kirija u SCC ti je tipa 50-100EUR m2 i dajes na kraju godine 2%-3% prometa ali zato objekti tipa Metropolis imaju tokom ljeta preko 10-15000 prometa dnevno.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#8 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by nlt »

Pa ne mora svaka radnja biti profitabilna. Ono imam firmu i imam 100 poslovnica. Neke držim reda radi neka se prodaje, a na kraju kada se sve sabere bit će profita od svih 100 zajedno.
Možda idu na taj fazon
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#9 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by Haris.ba »

nlt wrote: 11/11/2022 18:08 Pa ne mora svaka radnja biti profitabilna. Ono imam firmu i imam 100 poslovnica. Neke držim reda radi neka se prodaje, a na kraju kada se sve sabere bit će profita od svih 100 zajedno.
Možda idu na taj fazon
Ako ti u scc nece biti profitabilna radnja gdje ce biti?
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#10 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by corei3 »

joj dobra tema. ima po trznim centrima radnji za koje se pitam kako opstaju. prvo, prodaju sitnice,drugo roba nije trazena. eno npr. scc na -1 ona radnja sa bombonama, onda xy radnji koje su vazda prazne,barem kad ja naidem a naidem cesto. ako one opstaju pa koliko obrce onda waikiki koji je vazda pun.
pa eno ima i imtec na -1, vazda prazan
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#11 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by n+1 »

corei3 wrote: 11/11/2022 18:19 joj dobra tema. ima po trznim centrima radnji za koje se pitam kako opstaju. prvo, prodaju sitnice,drugo roba nije trazena. eno npr. scc na -1 ona radnja sa bombonama, onda xy radnji koje su vazda prazne,barem kad ja naidem a naidem cesto. ako one opstaju pa koliko obrce onda waikiki koji je vazda pun.
pa eno ima i imtec na -1, vazda prazan
Ta s bombonama ubija keš. :D
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#12 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by gidra »

Gdje god se vrti puno svijeta i gdje se radi sa živom lovom opstat ce. SCC je najjaca lokacija u drzavi, sta god da otvoris radice, osim hrane.
positive1
Posts: 40
Joined: 05/12/2016 16:14

#13 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by positive1 »

n+1 wrote: 11/11/2022 16:43
positive1 wrote: 11/11/2022 16:28

MyBook se zove radnja i nju sam onako spomenuo jer sam se davno zapitao to kada mi je radnica rekla neku ogromnu cifru godišnje kirije. Ima tu još onih štandova itd, nisu male kirije, a ljudi prodaju neke sitnice npr.

To mi pade na pamet kad sam skontao da je u mom naselju propala Game zona, a uselila se krojačka radnja i opstaje. Pa sam malo računao šta bi moglo biti (struja itd.) i nadođem na ovo pitanje
Pa dobro, ne vjerujem da je cijena iznajmljivanja onih štandova dramatično visoka.

MyBook je prošle godine prodao knjiga i ostalih hepeka u vrijednosti 900k. Prodaju se knjige po rajvoSa. :D To što su prodali, nabavili su za pola miliona. Razlika od 400k se istopila na plate i druge troškove. Prosječna plata milja neto. Dobit na kraju godine 20k maraka. Prošle godine poslovali negativno, prije toga dobit 39k.

Imaju u vlasništvu nekretninu od 160k. Vjerovatno su vlasnici prostora i ne plaćaju kiriju. Ali valjalo je i tu investiciju napraviti.

Suma sumarum, tražena roba, dobra lokacija, i niske plate osoblja. :D
Odlično. Koji je izvor informacija?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#14 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by n+1 »

positive1 wrote: 12/11/2022 12:33
n+1 wrote: 11/11/2022 16:43

Pa dobro, ne vjerujem da je cijena iznajmljivanja onih štandova dramatično visoka.

MyBook je prošle godine prodao knjiga i ostalih hepeka u vrijednosti 900k. Prodaju se knjige po rajvoSa. :D To što su prodali, nabavili su za pola miliona. Razlika od 400k se istopila na plate i druge troškove. Prosječna plata milja neto. Dobit na kraju godine 20k maraka. Prošle godine poslovali negativno, prije toga dobit 39k.

Imaju u vlasništvu nekretninu od 160k. Vjerovatno su vlasnici prostora i ne plaćaju kiriju. Ali valjalo je i tu investiciju napraviti.

Suma sumarum, tražena roba, dobra lokacija, i niske plate osoblja. :D
Odlično. Koji je izvor informacija?
Finansijsko-informatička agencija. :D
positive1
Posts: 40
Joined: 05/12/2016 16:14

#15 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by positive1 »

n+1 wrote: 12/11/2022 12:35
positive1 wrote: 12/11/2022 12:33

Odlično. Koji je izvor informacija?
Finansijsko-informatička agencija. :D
Treba se registrovati na sajt pretpostavljam, a da li se plaća nešto mjesečno?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#16 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by n+1 »

positive1 wrote: 13/11/2022 13:03
n+1 wrote: 12/11/2022 12:35

Finansijsko-informatička agencija. :D
Treba se registrovati na sajt pretpostavljam, a da li se plaća nešto mjesečno?
Pedeset maraka po finansijskom izvještaju. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by mk ultra »

Vrlo cesto maloprodaja je u minusu

Pogledaj samo importanne
Kad sam vidio da je uniexpert iselio iskreno sam se iznenadio

Maloprodaja je crn posao
positive1
Posts: 40
Joined: 05/12/2016 16:14

#18 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by positive1 »

n+1 wrote: 13/11/2022 13:08
positive1 wrote: 13/11/2022 13:03

Treba se registrovati na sajt pretpostavljam, a da li se plaća nešto mjesečno?
Pedeset maraka po finansijskom izvještaju. :D
hahaha a Akta?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#19 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by n+1 »

positive1 wrote: 13/11/2022 14:48
n+1 wrote: 13/11/2022 13:08

Pedeset maraka po finansijskom izvještaju. :D
hahaha a Akta?
Tu platiš pretplatu. Ne znam koliko je. :D
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#20 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by Ci-Nick »

svaka roba ima svoju maržu, koja može biti 10 % a može biti i 300%,.. upravo zato što ne izlažeš istu vrijednost robe po m2 i nemaš isti promet po m2.
Prostori u SCC-a nisu ispod 100 KM po m2, pa neka trgovina od 30 m2 da bi preživjela sa dva uposlena mora imati RUC, razliku u cijeni od minimalno 8000,00 KM. Ako je marža visoka onda je dovoljno da ima promet od npr, 12.000,00 KM ili 400,00 KM dnevno.
Drogerije su npr. izuzetno dobre jer iako roba izgleda jeftina ( po komadu ), izloženo je mnogo vrijednosti po m2 i promet po m2 i uposlenom je visok.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#21 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by Ironmen »

positive1 wrote: 11/11/2022 16:08 Interesuje me računica kompanija koje rentaju prostor u SCC-u npr.

Imam neku informaciju koliko se kreću kirije za te prostore, ali da ne lupam, pitat ću zna li neko kolike su?

A glavno pitanje je kako evo radnja koja prodaje knjige opstane, izvuće pare i za tu ogromnu mjesečnu kiriju i za radnike i za sebe?
Radnja u BCC u Tuzli koja prodaje knjige je uvjek krcata i vjerovo ili ne na kasi je uvjek neka guzva, druga stvar velikih kompanija je ta da ako ima u svijetu 1000 prodavnica 700 ide u plus 300 ide u minus oni su i dalje na profitu a stite trziste sa svojim prisustvom.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by Truba »

Marza 55% za knjige
Normala da se isplati
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#23 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by Dino79 »

Gekon wrote: 11/11/2022 17:53 Kirija u SCC ti je tipa 50-100EUR m2 i dajes na kraju godine 2%-3% prometa ali zato objekti tipa Metropolis imaju tokom ljeta preko 10-15000 prometa dnevno.
Jeli legalno uzimati procenat od prometa. Znam neke slucajeve da se reket tako naplacuje ali ipak staviti to u ugovor i vezati za kiriju na smisla .
Ne znam nikog ko je iznajmljivao poslovni prostor po tom modelu da se pored kirije placa jos postotak od prometa .
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#24 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by Puf »

Dino79 wrote: 03/12/2022 23:40
Gekon wrote: 11/11/2022 17:53 Kirija u SCC ti je tipa 50-100EUR m2 i dajes na kraju godine 2%-3% prometa ali zato objekti tipa Metropolis imaju tokom ljeta preko 10-15000 prometa dnevno.
Jeli legalno uzimati procenat od prometa. Znam neke slucajeve da se reket tako naplacuje ali ipak staviti to u ugovor i vezati za kiriju na smisla .
Ne znam nikog ko je iznajmljivao poslovni prostor po tom modelu da se pored kirije placa jos postotak od prometa .
Ne vidim nacin da to bude ilegalno. Imas ugovor i uslove kad potpisujes, to su nasi uslovi ako ti se ne svidja nadji sebi prostor gdje ti se svidjaju uslovi.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: Kako prostori sa velikim kirijama izvuku profit, a prodaju naizgled jeftine stvari?

Post by mayab »

Kad se onomad otvorio Jysk po BiH , i kad vidim kakve oni "pizdarije" prodaju , osim nekih zaista korisnih stvari , tipa madraca i ono nešto namještaja , prosto nisam mogao vjerovati da će to opstati u BiH...međutim , biće da imaju ogromne marže
Post Reply