Kako prezivjeti kraj

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#1 Kako prezivjeti kraj

Post by mnjonja »

Odakle da pocnem.
3 godine poznanstva, 10 godina braka, 2 djece..
Imali smo problema i svadja i neslaganja i pomirenja i ljubavi.
Sada je kraj s njegove strane. Ne zeli savjetnika, ne daje nikakvu mogucnost promjene, pokusaja spasavanja..nista. kraj.
Lebdim od leksilijuma i ne djeluju.
Koliko ovo stanje ocaja i zelje za smrti traje?
Ima li neka jaca droga gdje otupis i zaboravis?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by Chmoljo »

glupo i banalno, ali provjereno - vrijeme.

nemam iskustva u tom pogledu, već u gubitku najmilijih. mislim da je jako bitna stavka tu da se raziđete bez puno drame i da ne bude šiljenja *urca jedno prema drugom preko leđa djece, jer je to nešto najodvratnije što sam imao priliku vidjeti i sasvim sigurno ne dozvoljava vam da zacijelite oboje ranije.

znam da nisi trol. i molim buduće forumaše koji se upisuju da ne bacaju komentare da je u pitanju još jedna flejm tema.
User avatar
laserShow
Posts: 4081
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#3 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by laserShow »

mnjonja wrote: 26/12/2023 14:52 Koliko ovo stanje ocaja i zelje za smrti traje?
Ne seri. Da, mozda ti se srusio svijet, ali bolje sada nego za jos 10 godina. Ljudi izgube dijete pa nastave dalje, a ne da ne mogu nastaviti jer ih neko drugi nece ko nije "od njihove krvi".

Tako da, skuliraj se sama sa sobom i budi najbolje sto jesi i nastavi dalje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by Chmoljo »

laserShow wrote: 26/12/2023 15:13
mnjonja wrote: 26/12/2023 14:52 Koliko ovo stanje ocaja i zelje za smrti traje?
Ne seri. Da, mozda ti se srusio svijet, ali bolje sada nego za jos 10 godina. Ljudi izgube dijete pa nastave dalje, a ne da ne mogu nastaviti jer ih neko drugi nece ko nije "od njihove krvi".

Tako da, skuliraj se sama sa sobom i budi najbolje sto jesi i nastavi dalje.
neki ljudi teže podnesu gubitak supružnika nego djeteta. meni to nije čudno, jer djeca koliko god ih voljeli, kad tad odu svojim putem. osnuju svoje primarne porodice i roditelji su, koliko god grubo to zvučalo, drugi u redu. ali meni je to prirodno i pošteno.

a supružnici, pogotovo pod stare dane se ljudi toliko znaju zbližiti da se utope jedno u drugom.

ne mora biti što kažeš tvoja krv.


al slažem se sa tobom da ne treba razmišljati o tome kao da je život stao. ima sigurno neke ljepote i u ponovnom pronalaženju sebe. al treba vremena.
User avatar
laserShow
Posts: 4081
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#5 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by laserShow »

Ima dva zivota. Dva djeteta. Razumijem da je tesko, ali neka samo njih pogleda i neka za njih zivi. Malo po malo otvorit ce se prostora za jos nekoga.

Moj komentar je grub, ali tacan.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by Chmoljo »

neka je tačan. al čovjek nije mašina. treba vremena za navikavanje i onda se nauči živjeti sa tim. ili se preboli.

ne ide to preko noći. zavisi koliko se čovjek da u vezi. lijepo je to kada se ljudi nadopunjuju, al uvijek postoji opasnost kada dođe do razlaza ili smrti npr. da se onaj koji se više davao osjeća izgubljenim. ali to su sve životni rizici koje preuzimaš. pa i kad dijete dobiješ, dobiješ nešto što voliš do besvijesti al se istovremeno izlažeš opasnosti da ćeš zbog toga patiti, ako njemu nešto ne daj Bože se desi, ako bude problematičan, ako ti dovede hajvana u familiju itd. treba toga biti svjestan i ako se desi, racionalizovati, dati sebi vremena i krenuti dalje.

a što bi reklo ZP u meni jednoj od najljepših pjesama na našem, a koju često pjevam svojoj kćerkici: "Život je jedan, živi ga Fikreta".
User avatar
laserShow
Posts: 4081
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#7 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by laserShow »

Chmoljo wrote: 26/12/2023 15:29 neka je tačan. al čovjek nije mašina. treba vremena za navikavanje i onda se nauči živjeti sa tim. ili se preboli.
Slazem se, vrijeme je potrebno. Meni je trebalo tri godine, ali sam vjerovao da cu uspjeti. Tek nakon tri godine sam naucio. No znam da sam se odmah digao i poceo zivjeti zivot onakav kakav je u tom trenutku, te teziti ka onome sto zelim.
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#8 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by auspuhc »

Meni je nejasno da ljudi nakon toliko godina braka i djece ne mogu vise naci zajednicki jezik i da je razlaz jedino rjesenje.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#9 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by zigson »

Upoznaj nekog drugog
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#10 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by mnjonja »

Hvala Chmoljo
Upravo tako
Covjek se stopi
Stopi
Trazim brzi fix, a znam da ga nema
I nisam ni ljuta nit mrzim
Samo do neba boli
I ne mogu da vjerujem da leksilijum ne pomaze
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#11 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by Chmoljo »

laserShow wrote: 26/12/2023 15:31
Chmoljo wrote: 26/12/2023 15:29 neka je tačan. al čovjek nije mašina. treba vremena za navikavanje i onda se nauči živjeti sa tim. ili se preboli.
Slazem se, vrijeme je potrebno. Meni je trebalo tri godine, ali sam vjerovao da cu uspjeti. Tek nakon tri godine sam naucio. No znam da sam se odmah digao i poceo zivjeti zivot onakav kakav je u tom trenutku, te teziti ka onome sto zelim.
pa da. samo ne treba upasti u zamku samosažaljevanja. tu nekad linija postane nejasna, gdje završava taj proces tugovanja i kada pređe u samosažaljevanje umjesto u korak prema oporavku.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#12 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by zigson »

mnjonja wrote: 26/12/2023 15:34 Hvala Chmoljo
Upravo tako
Covjek se stopi
Stopi
Trazim brzi fix, a znam da ga nema
I nisam ni ljuta nit mrzim
Samo do neba boli
I ne mogu da vjerujem da leksilijum ne pomaze
Meni je bosaurin, apaurin pomagao da zaspim, jer mi je opustao misice i ubijao mi onaj ruzni osjecaj u stomaku sto ga i ti vjerovatno imas.

Upoznaj nekoga drugog - Brzi fix
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#13 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by mnjonja »

zigson wrote: 26/12/2023 15:35
mnjonja wrote: 26/12/2023 15:34 Hvala Chmoljo
Upravo tako
Covjek se stopi
Stopi
Trazim brzi fix, a znam da ga nema
I nisam ni ljuta nit mrzim
Samo do neba boli
I ne mogu da vjerujem da leksilijum ne pomaze
Meni je bosaurin, apaurin pomagao da zaspim, jer mi je opustao misice i ubijao mi onaj ruzni osjecaj u stomaku sto ga i ti vjerovatno imas.

Upoznaj nekoga drugog - Brzi fix
U ovom trenutku bilo.ko.drugi bi imalo osjecaj kao da varam
Tako da to nije taj fix
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#14 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by zigson »

mnjonja wrote: 26/12/2023 15:41
zigson wrote: 26/12/2023 15:35
mnjonja wrote: 26/12/2023 15:34 Hvala Chmoljo
Upravo tako
Covjek se stopi
Stopi
Trazim brzi fix, a znam da ga nema
I nisam ni ljuta nit mrzim
Samo do neba boli
I ne mogu da vjerujem da leksilijum ne pomaze
Meni je bosaurin, apaurin pomagao da zaspim, jer mi je opustao misice i ubijao mi onaj ruzni osjecaj u stomaku sto ga i ti vjerovatno imas.

Upoznaj nekoga drugog - Brzi fix
U ovom trenutku bilo.ko.drugi bi imalo osjecaj kao da varam
Tako da to nije taj fix
Onda dopisivanje sa nekim drugim :D
Ima i brzi fix da ti se zgadi u sekundi, ali koliko vidim to nije slucaj
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#15 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by Ironmen »

Kao prvo treba da sjednete kada za to bude dobro vrijeme u 4 oka i da popricate sta i kako, zasto zeli kraj braka koji je razlog, mozda je u pitanju neka druga zena ili mu je jednostavno nesto puklo u glavi.
Tek nakon toga sama trebas uraditi analizu sta i kako, razno razne tablete i alkohol mogu pomoci samo privremeno zato ti je moja preporuka da to izbacis i da prodjes kroz tu bol koju osjecas.

Na kraju ako je zvanicno to kraj jedino ti ostaje vrijeme i to je to i upamti da zivjeti znaci boljeti, takav je zivot i to je osjecaj da je covjek ziv uz razne padove i uspone, takodjer rijesi sa sobom odma u glavi da to sto prolazis nije prvi slucaj da takvih slucajeva ima na milione i milione.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#16 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by Chmoljo »

mnjonja wrote: 26/12/2023 15:34 Hvala Chmoljo
Upravo tako
Covjek se stopi
Stopi
Trazim brzi fix, a znam da ga nema
I nisam ni ljuta nit mrzim
Samo do neba boli
I ne mogu da vjerujem da leksilijum ne pomaze
samo shvati da si ostala u braku koji jedno od vas ne želi da bi cijela porodica bila talac. ja sam u svakoj ružnoj situaciji u kojoj sam se našao, a koje nisam mogao promijeniti, a bilo ih je vjeruj mi, pokušavao pronaći i djeliće dobrog u tome.

kad mi je roditelj preselio, rekao sam sebi, dobro je, otišao je na nogama. nije se patio, nije kopnio, nije ječao od bolova, plakao čekajući kraj. eto, i to je bolje nego da je onako bilo. jes, osjećaš se da je ukraden, znaš da je mogao još hladno 15, 20 živjeti, vidjeti unuke koji ga nikad neće upoznati, ali boli te kad odu i kad su najbolesniji i kad si ti u poznim godinama. ali ono mi je pomoglo. možda da je poživio toliok dugo, možda bi bilo onako.

ne kažem da i ti trebaš tako. svaki čovjek je univerzum za sebe. ali evo ti dajem svoj primjer coping mehanizma koji mi je pomogao da naučim živjeti sa životnim gubitkom.

a da će proći taj osjećaj, hoće. na tebi je da ga ne podgrijavaš i ne ubijaš se u pojam neracionalnim predodžbama da si ovakva ili onakva, da ti je teže nego što zaista jeste, i da izgradiš način komunikacije sa njim koji te ne zakopava, jer cijelog života ćete dijeliti djecu.
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#17 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by auspuhc »

Ne treba se zenit Bgm.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#18 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by DaysleepeR »

Posvetiti se sebi i vlastitim potrebama, svemu onom što je bilo zapostavljeno nauštrb braka i druge osobe, i vrijeme.

Biće to OK.
User avatar
konektovan
Posts: 40664
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#19 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by konektovan »

mnjonja wrote: 26/12/2023 15:34 Hvala Chmoljo
Upravo tako
Covjek se stopi
Stopi
Trazim brzi fix, a znam da ga nema
I nisam ni ljuta nit mrzim
Samo do neba boli
I ne mogu da vjerujem da leksilijum ne pomaze
Lexilium je lijek za anksioznost, strah...nije za ljubavne, bracne probleme.
Tebi treba nesto drugo...a razgovor je mozda i najbolji lijek za to.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#20 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by JoseMujica »

mnjonja wrote: 26/12/2023 14:52 Odakle da pocnem.
3 godine poznanstva, 10 godina braka, 2 djece..
Imali smo problema i svadja i neslaganja i pomirenja i ljubavi.
Sada je kraj s njegove strane. Ne zeli savjetnika, ne daje nikakvu mogucnost promjene, pokusaja spasavanja..nista. kraj.
Lebdim od leksilijuma i ne djeluju.
Koliko ovo stanje ocaja i zelje za smrti traje?
Ima li neka jaca droga gdje otupis i zaboravis?
ostanimo pozitivni jer svaki kraj je novi početak :D

osim smrti
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#21 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by BiBi911 »

auspuhc wrote: 26/12/2023 15:52 Ne treba se zenit Bgm.
To znam iz iskustva I drugih ljudi. Al opet jbga svi napravimo tu gresku..

Kako se samo ljudi promjene jbte
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#22 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by broj dva »

BiBi911 wrote: 26/12/2023 16:03
auspuhc wrote: 26/12/2023 15:52 Ne treba se zenit Bgm.
To znam iz iskustva I drugih ljudi. Al opet jbga svi napravimo tu gresku..

Kako se samo ljudi promjene jbte
Ljudi se promjene 10-15 % maks, i to ako se dobro potrude. Nego ih vremenom i blizinom bolje upoznaš...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#23 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by banjaluka078 »

Ništa tablete. Otupe te. Ako nisu na recept, svakako možeš imati problem, zakonski. A u procesu razvoda braka, ako krene ružno, trebaš biti što čistija.
Ako su djeca s tobom, svakako moraš biti "trijezna" i ne pod uticajem lijeka.

Vrijeme, neko reče, meni nije pomoglo. Samo sam, srećom, dobila drugu šansu poslije puno godina. Nego, ako si u mogućnosti, vidi da nađeš psihologa s kojim ćeš moći razgovarati i koji će moći da te kroz proces rastave vodi tako da ostaneš trezvena i zdrava. Ovo sad je šok. Ali će biti takvih situacija ako budeš samohrana majka, da će ti ovo sad biti smiješno, naročito ako ne bude nešto naročito zainteresovan da učestvuje u odgoju. Idu ti dva puberteta, puno dječjih pitanja, njihovo nošenje s okolinom i situacijom...trebaće ti toliko snage za njih, da upravo sada moraš raditi na tome da osposobiš i osnažiš sebe. Ne da negiraš svoje emocije i zakopaš ih, nego da se nosiš s njima. Svaku tu emociju prihvati i isprati. Plači ako ti se plače, vrišti u jastuk (a još bolje u kakvoj prirodi), ali izbaci iz sebe.

Možda će nekada on biti u stanju da razgovara. Očigledno nije dovoljno zrela i snažna osoba za to. On je donio svoju odluku, ti je možeš samo poštovati, ma koliko da ti nije logična. Ne želiš biti s nekim ko neće da bude s tobom. Zamisli užasa dijeljenja postelje s osobom za koju znaš da neće da je tu. Bolje ti je bez toga.

Znači, prioritet si ti, jer trebaš svojoj djeci.

Sretno.
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#24 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by BiBi911 »

@mnjonja

Tablete zaboravi to ti nece pomoci (tablete, religija, alkohol,Quick fix to ne pomaze samo ti bude gore)

Gledaj da nadjes nesto da te zaokupi, upisi neki Kurs nesto sto te zanimalo a nisi imala vremena.
Izadji vani I setaj valjda u blizini negdje ima neko planinarako drustvo.


Sebe nikada nemoj kriviti, ti nisi kriva.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#25 Re: Kako prezivjeti kraj

Post by Bodkin »

Samo vrijeme i daljina

Tablete, alkohol i droga ne pomazu. Psiholozi ne pomazu. Ulijetanje u neke seme i krevet drugih samo otezava i cini jos gore.

Ekstremna zanimacija za nesto je dobra. Hobi ili novi sport ali kao da zivot od toga zavisi. Ili posao 14 sati rada.

Sretno. To sto boli znaci da je vrijedilo, kako god se zavrsilo
Post Reply