KAKO PRESTATI MUCATI

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#1 KAKO PRESTATI MUCATI

Post by ZAGORS »

NEZNAM DALI JE OVA TEMA VEC OTVARA...NAIME IMAM 17 GODINA I ZAVRSAVAM 4 SREDNJE.KROZ CITAVO SKOLOVANJE GOVORIO SAM TECNO I JASNO CAK I KADA NISAM NAUCIO LEKCIJU,ALI SE SADA TO PROMJENILO.KADA ODGOVARAM POCNEM MALO MUCATI...SVE IDE TECNO ALI ODJEDNOM POCNEM MUCATI I JA ZNAM ODGOVOR NA PITANJE ALI NIKAKO DA IZGOVORIM TU RIJEC ( MISLIM MOGO BI JE IZGOVORITI ALI BI PROMUCA I ZBOG TOGA ME JE STID).NEDAVNO KADA SAM ODGOVARAO FIZIKU JEDVA RECENICU DA SAM SPOJIO , A TAJ ODGOVOR MI JE BIO JAKO VAZAN...U DRUSTVU UOPCE NE MUCAM MOZDA JEDNO 2 RIJECI U TOKU DANA PROMUCAM KADA SAM U DRUSTVU.DA ZABORAVIO SAM RECI DA SAM SE BAS BIO ZBUNIO KADA SAM ODOGOVARAO ZADNJE LEKCIJE JER MI O NJIMA OVISI PROSJEK.I MOLIM VAS DA NE POSTAVLJATE GLUPE KOMENTARE.
User avatar
Bajson_Zvjerkson
Posts: 5
Joined: 04/06/2012 21:04

#2 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by Bajson_Zvjerkson »

Vjezbaj kuci pred ogledalom te lekcije koje su ti bitne.. A prije casa otidji do profesora i naglasi mu da imas taj problem, te da ti nije jasno zasto, pa da ne bi bezveze mislio da ne znas...
m-m
Posts: 93
Joined: 22/04/2012 21:07

#3 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by m-m »

-
Last edited by m-m on 06/12/2014 01:08, edited 1 time in total.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#4 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by Not My Idea »

Mislim da si samo pod velikim stresom, samim tim sto se blizi kraj godine i sto ti o tim ocjenama ovisi prosjek.
Obzirom da ne mucas u drustvu i tokom "normalne" price, mislim da se ne trebas plasit da ce ti to ostat kao mana.

I da, svakako porazgovaraj s profesorima nasamo, objasni im o cemu se radi. I ako se stanje bude pogorsavalo, pitaj ih da ti odgovaras pismeno.
User avatar
mujkance
Posts: 22
Joined: 25/03/2011 00:57

#5 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by mujkance »

Salij stravu, otiđi negdje na vašar i udari krušku.
I napij se vode sa bunara.
User avatar
seda
Posts: 100
Joined: 06/07/2009 20:52

#6 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by seda »

a jel mucas i kad tucas ? ;-)
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#7 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by roki »

ZAGORS wrote:NEZNAM DALI JE OVA TEMA VEC OTVARA...NAIME IMAM 17 GODINA I ZAVRSAVAM 4 SREDNJE.KROZ CITAVO SKOLOVANJE GOVORIO SAM TECNO I JASNO CAK I KADA NISAM NAUCIO LEKCIJU,ALI SE SADA TO PROMJENILO.KADA ODGOVARAM POCNEM MALO MUCATI...SVE IDE TECNO ALI ODJEDNOM POCNEM MUCATI I JA ZNAM ODGOVOR NA PITANJE ALI NIKAKO DA IZGOVORIM TU RIJEC ( MISLIM MOGO BI JE IZGOVORITI ALI BI PROMUCA I ZBOG TOGA ME JE STID).NEDAVNO KADA SAM ODGOVARAO FIZIKU JEDVA RECENICU DA SAM SPOJIO , A TAJ ODGOVOR MI JE BIO JAKO VAZAN...U DRUSTVU UOPCE NE MUCAM MOZDA JEDNO 2 RIJECI U TOKU DANA PROMUCAM KADA SAM U DRUSTVU.DA ZABORAVIO SAM RECI DA SAM SE BAS BIO ZBUNIO KADA SAM ODOGOVARAO ZADNJE LEKCIJE JER MI O NJIMA OVISI PROSJEK.I MOLIM VAS DA NE POSTAVLJATE GLUPE KOMENTARE.
Ako ne poradis na sebi ocekuj kroz par godina povecanje mucanja,usmene ces potpuno izbjegavati a mucat ces i u drustvu.Inace,nece ti na forumu niko pomoci,mozes dobiti savjete da probas razne vrste terapija koje ce ti kratkorocno, i to mozda pomoci,ali ces opet podbaciti u kljucnim situacijama.Kada prihvatis sebe kao osobu koja muca zivot ce ti biti laksi.
Da postoji sta konkretno vec bi se ovaj problem u svijetu rijesio.Ovako,nista prijatelju

I ja sam kao i ti bio.U osnovnoj samo malo mucao,odgovarao na tabli relativno dobro.Iz godine u godino samo dode do pogorsanja stanja,kasnije nemozes progovoriti pred publikom,sa nepoznatim osobama tesko pricas,samo inekako ide sa poznanicima
Last edited by roki on 05/06/2012 20:56, edited 1 time in total.
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#8 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by rookfash »

to sto ti se desava nije nista nenormalno, prvo to da apsolviramo. a drugo, vjerovatno si pod stresom, ocjene, prosjek, djevojke, finansije, porodica...razloga moze biti mnogo i da ti se to psihicki na taj nacin ocituje. mnogi bi ti rekli manje se sikiraj, oslobodi se stresa, a meni to kad kazu bacio bih ih kroz prozor, pa misa mu da mogu da se ne sekiram i da ne budem pod stresom ne bih ni imao problem :) u svakom slucaju mozes probati sa nekim tipovima "ispušnog ventila", bilo to sport, rekreacija, hobiji, neke stvari u kojima uzivas i koje te opustaju. kakogod, sto se tice medicinskog pristupa i lijekova molim te nemoj nista na svoju ruku raditi. preporucujem ti, kao sto neko vec rece, da u cetiri oka porazgovaras sa profesorima i objasnis im situaciju, mozes traziti savjet i od skolskog pedagoga, ako ti je ok situacija u porodici svakako razgovaraj s roditeljima, a posavjetuj se i sa svojim ljekarom porodicne medicine koji ce svakako znati kamo da te uputi specijalistima koji ti mogu pomoci...najvaznije, sebi si najpreci, zdravlje je najvaznije, sve ostalo bude i prodje i tako posmatraj stvari i ne vrijedi se radi toga previse nervirati i jos nesto, nemoj se sramiti, nemas razloga, obavezno porazgovaraj i posavjetuj se s ljudima koji ti mogu pomoci da rijesis to. Mi ovdje smo svakako uz tebe. Sretno ;)
User avatar
drugtito2011
Posts: 2888
Joined: 01/08/2011 18:45

#9 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by drugtito2011 »

Logoped ODMAH. Imas logopeda u Radnickoj.

Osim toga imas odlicnu terapiju u Hrvatskoj, gdje u 7 dana rjesavaju problem. Pa Bilić je mucao, i za heftu su ga sredili. Ako budes trebao dodatne informacije, bujrum.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#10 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by hrle1976 »

Jednostvno ali treba zelja i strplejnja. Opet sve ovisi koliko puno covjek muca, ali kad pocne osoba da muca oko neke rijeci, nek stane uzme zraka i opet nastavi razgovor od te rijeci i tako svaki put. Kroz vrijeme se smanji i polako nestane...
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#11 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by roki »

rookfash wrote:to sto ti se desava nije nista nenormalno, prvo to da apsolviramo. a drugo, vjerovatno si pod stresom, ocjene, prosjek, djevojke, finansije, porodica...razloga moze biti mnogo i da ti se to psihicki na taj nacin ocituje. mnogi bi ti rekli manje se sikiraj, oslobodi se stresa, a meni to kad kazu bacio bih ih kroz prozor, pa misa mu da mogu da se ne sekiram i da ne budem pod stresom ne bih ni imao problem :) u svakom slucaju mozes probati sa nekim tipovima "ispušnog ventila", bilo to sport, rekreacija, hobiji, neke stvari u kojima uzivas i koje te opustaju. kakogod, sto se tice medicinskog pristupa i lijekova molim te nemoj nista na svoju ruku raditi. preporucujem ti, kao sto neko vec rece, da u cetiri oka porazgovaras sa profesorima i objasnis im situaciju, mozes traziti savjet i od skolskog pedagoga, ako ti je ok situacija u porodici svakako razgovaraj s roditeljima, a posavjetuj se i sa svojim ljekarom porodicne medicine koji ce svakako znati kamo da te uputi specijalistima koji ti mogu pomoci...najvaznije, sebi si najpreci, zdravlje je najvaznije, sve ostalo bude i prodje i tako posmatraj stvari i ne vrijedi se radi toga previse nervirati i jos nesto, nemoj se sramiti, nemas razloga, obavezno porazgovaraj i posavjetuj se s ljudima koji ti mogu pomoci da rijesis to. Mi ovdje smo svakako uz tebe. Sretno ;)
Sport,rekreacija i hobiji jesu ispusni ventili ali ne rjesavaju mucanje.Mozes ti otvoriti pipu kolko hoces ali vazda mislis kako ces zamucati na onom usmenom.pedagozi i specijalisti zapravo nemaju pojma i nece ti pomoci.Mozda hoce da se osjecas bolje,ali kratkorocno,mucanje ostaje a specijalisti prolaze
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#12 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by Baba_Droga »

Zvuci mozda cudno, ali meni je bitno da ti znas da se ja ne salim.
Ja bih ti preporucila USNU HAROMINKU !!!
Licno poznajem osobu kojoj je usna harmonika pomogla da umanji i na kraju nestane mucanje, a mucala je vise nego sto si ti opisao sebe. Ona je takodje mucala kada je trema drmala.
Usnu harmoniku kupi i nije bitno sto ne znas svirati, bitno je udisad i izdisaj...puhanje, a naravno stvaraces neku melodiju...
Pokusaj, nemas sta da izgubis , ali takodje posjeti i logopeda !!!
User avatar
suljazdici
Posts: 40
Joined: 20/10/2011 07:30

#13 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by suljazdici »

http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php? ... &start=100

Pročitaj i informiši se kod kolegice "milenium69" kako kod njenog djeteta napreduje terapija!!!!
ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#14 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by ZAGORS »

pa da budem iskren pod velikim sam stresom skola mi traje jos 3 dana.ali u zadnje vrijeme dobijam sve petice ali opet promucam neku rijec ( jos me profesori nisu ispitivali citave lekcije nego ono pitanja pa ja odgovaram to mi je mnogo lakse).sutra me profa ispitiju dugu lekciju,ali sada imam vise samopouzdanja.ovo sa usnom harmonikom cu probati mislim nemoze naskodit.imam usnu harmoniku kuci probao sam je kao dijete svirati jedno sa 7 godina ali mi zvucalo smijesno pa sam ostavio.uglavnom hvala vam ljudi.ako moze jos nekih savjeta. ida zaboravio sam reci uglavnom mucam kada odgovaram citave lekcije a kada odgovaram na pitanja uglavnom ne mucam.
User avatar
BHCluster
Posts: 23408
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#15 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by BHCluster »

Mozda ti je problem to sto znas pa pozuris da sto prije kazes a mozak je brzi od usta pa se tu dogodi problem, uspori malo udani ali uglavnom uspori prije nego sto kazes to sto trebas i sve ce biti ok.
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#16 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by rookfash »

roki wrote:
rookfash wrote:to sto ti se desava nije nista nenormalno, prvo to da apsolviramo. a drugo, vjerovatno si pod stresom, ocjene, prosjek, djevojke, finansije, porodica...razloga moze biti mnogo i da ti se to psihicki na taj nacin ocituje. mnogi bi ti rekli manje se sikiraj, oslobodi se stresa, a meni to kad kazu bacio bih ih kroz prozor, pa misa mu da mogu da se ne sekiram i da ne budem pod stresom ne bih ni imao problem :) u svakom slucaju mozes probati sa nekim tipovima "ispušnog ventila", bilo to sport, rekreacija, hobiji, neke stvari u kojima uzivas i koje te opustaju. kakogod, sto se tice medicinskog pristupa i lijekova molim te nemoj nista na svoju ruku raditi. preporucujem ti, kao sto neko vec rece, da u cetiri oka porazgovaras sa profesorima i objasnis im situaciju, mozes traziti savjet i od skolskog pedagoga, ako ti je ok situacija u porodici svakako razgovaraj s roditeljima, a posavjetuj se i sa svojim ljekarom porodicne medicine koji ce svakako znati kamo da te uputi specijalistima koji ti mogu pomoci...najvaznije, sebi si najpreci, zdravlje je najvaznije, sve ostalo bude i prodje i tako posmatraj stvari i ne vrijedi se radi toga previse nervirati i jos nesto, nemoj se sramiti, nemas razloga, obavezno porazgovaraj i posavjetuj se s ljudima koji ti mogu pomoci da rijesis to. Mi ovdje smo svakako uz tebe. Sretno ;)
Sport,rekreacija i hobiji jesu ispusni ventili ali ne rjesavaju mucanje.Mozes ti otvoriti pipu kolko hoces ali vazda mislis kako ces zamucati na onom usmenom.pedagozi i specijalisti zapravo nemaju pojma i nece ti pomoci.Mozda hoce da se osjecas bolje,ali kratkorocno,mucanje ostaje a specijalisti prolaze
joj sto ne mogu ovih strucnjaka za sve! jbt isto ko na temama o fudbalu, 4 miliona vrhunskih eksperata! sta eto treba uradit? otic i bacit se sa savskog mosta?!
jarane, ne daj da te obeshrabre, slobodno potrazi pomoc, nastavnika, roditelja, prijatelja kao i strucnu pomoc ljekara, kako ti i ostala raja savjetuje. ja imam rodjaka koji je imao zestoku govornu manu, haman pa nije mogao recenicu uvezati, morao si se napatiti i ti i on, pa da ga razumijes. isao strucnjacima, logopedima i dobro su to istjerali, sad moze fino komunicirati...eh ako su mogli njemu takvom pomoci, nema razloga da se predas i ne vjerujes u uspjeh. samo grabi naprijed, lave! ;)
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#17 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by danny_boy »

ida zaboravio sam reci uglavnom mucam kada odgovaram citave lekcije a kada odgovaram na pitanja uglavnom ne mucam.
Mislim da je prilično jasno da se ovdje radi o "trolovanju"!
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#18 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by silver testelone »

Kako prestat? Hmmmm... vala najbolje i ne počinjat...
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#19 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by SaMaster »

Pretpostavljam da si dosta toga probao. ali nedavno sam na tv gledao da se to mucanje moze smanjiti i svesti na minimum vjezbajuci tehnike disanja. Kljucna stavr je u sustini u disanju. Probaj na netu naci ensto vise o tome. Nadam se da ce ti biti od pomoci.
majoneza
Posts: 179
Joined: 20/01/2012 12:18

#20 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by majoneza »

ZAGORS wrote:NEZNAM DALI JE OVA TEMA VEC OTVARA...NAIME IMAM 17 GODINA I ZAVRSAVAM 4 SREDNJE.KROZ CITAVO SKOLOVANJE GOVORIO SAM TECNO I JASNO CAK I KADA NISAM NAUCIO LEKCIJU,ALI SE SADA TO PROMJENILO.KADA ODGOVARAM POCNEM MALO MUCATI...SVE IDE TECNO ALI ODJEDNOM POCNEM MUCATI I JA ZNAM ODGOVOR NA PITANJE ALI NIKAKO DA IZGOVORIM TU RIJEC ( MISLIM MOGO BI JE IZGOVORITI ALI BI PROMUCA I ZBOG TOGA ME JE STID).NEDAVNO KADA SAM ODGOVARAO FIZIKU JEDVA RECENICU DA SAM SPOJIO , A TAJ ODGOVOR MI JE BIO JAKO VAZAN...U DRUSTVU UOPCE NE MUCAM MOZDA JEDNO 2 RIJECI U TOKU DANA PROMUCAM KADA SAM U DRUSTVU.DA ZABORAVIO SAM RECI DA SAM SE BAS BIO ZBUNIO KADA SAM ODOGOVARAO ZADNJE LEKCIJE JER MI O NJIMA OVISI PROSJEK.I MOLIM VAS DA NE POSTAVLJATE GLUPE KOMENTARE.
I ja sam nekada mmmmuco :-D ,sada me hebe stucanje!!
Prodje to samo od sebe.
Okani se drustva i prifati se knjige :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#21 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by sokkia »

mucanj je problem onoliki koliko ga ti sam doživljavaš.
jedno je sigurno, a to je da nema sigurnog lijeka i metode lijecenja mucanja.
kod pojedinih osoba zna potpuno nestati ali se opet pojavi.
znam da su neki ljudi išli kod nekog "strucnjaka" u Rijeku koji lijeci pomocu hipnoze i trenutno ga i nestane ali kad se vrati to bude gore negoli prije št je bilo.
sam sebi najviše možeš pomoci ,a neko vec prije rece da to dolazi zato što ti mozak i jezik ne rade usklađeno,tj. mozak radi brže od jezika. znaci smirenost i opuštenost ti puno znace u smanjenju tog problema.
logoped u tvojim godinama ti sigurno nece puno pomoc .
User avatar
crno_sa_zlatnim
Posts: 279
Joined: 15/01/2011 23:20

#22 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by crno_sa_zlatnim »

Ne mogu da vjerujem da se na ovakvoj temi postavljaju neprimjereni komentari.
Mislim da bi trebao odmah reagovati (kao sto je vec neko napisao) i kontaktirati logopeda. U Vrazovoj imas ambulantu koja pokriva sve gradske opcine, radi doktorica koja je mlada i hoce da se posveti pacijentu (vodila sam svoje dijete prije godinu dana).
Ukoliko to ne pomogne, u Varazdinu ordiniraju ljekari koji svojom metodom uspješno otklanjaju problem mucanja, izmedju ostalih tom metodom je i Bilic savladao problem.
Mogu ti nabaviti kontakt, javi s e na pp ako bude trebalo.
ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#23 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by ZAGORS »

joj zaboravio sam vam reci da mi je i dedo kao mali isto mucao ali prestao tako sto molim vas nemojte se ismijavati tako sto ga je otac kada bi god zamucao udario po glavi ali ne ono bas jako
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#24 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by HardCore »

Ma ja mucam od kako znam za sebe, ne mucam sad ono da se izgubis vec npr od 100 rjeci 3 zamucam XD
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#25 Re: KAKO PRESTATI MUCATI

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

ZAGORS wrote:NEZNAM DALI JE OVA TEMA VEC OTVARA...NAIME IMAM 17 GODINA I ZAVRSAVAM 4 SREDNJE.KROZ CITAVO SKOLOVANJE GOVORIO SAM TECNO I JASNO CAK I KADA NISAM NAUCIO LEKCIJU,ALI SE SADA TO PROMJENILO.KADA ODGOVARAM POCNEM MALO MUCATI...SVE IDE TECNO ALI ODJEDNOM POCNEM MUCATI I JA ZNAM ODGOVOR NA PITANJE ALI NIKAKO DA IZGOVORIM TU RIJEC ( MISLIM MOGO BI JE IZGOVORITI ALI BI PROMUCA I ZBOG TOGA ME JE STID).NEDAVNO KADA SAM ODGOVARAO FIZIKU JEDVA RECENICU DA SAM SPOJIO , A TAJ ODGOVOR MI JE BIO JAKO VAZAN...U DRUSTVU UOPCE NE MUCAM MOZDA JEDNO 2 RIJECI U TOKU DANA PROMUCAM KADA SAM U DRUSTVU.DA ZABORAVIO SAM RECI DA SAM SE BAS BIO ZBUNIO KADA SAM ODOGOVARAO ZADNJE LEKCIJE JER MI O NJIMA OVISI PROSJEK.I MOLIM VAS DA NE POSTAVLJATE GLUPE KOMENTARE.
Smatraj to privilegijom i sve će biti OK. :wink:

Poznati i uspješni ljudi sa istim "problemom".

Isaac Newton, George Washington, Charles Darwin, Marilyn Monroe, Winston Churchill, John Updike, Lewis Carroll, Anthony Quinn, Henry James, Edward Stachura, Bruce Willis, Hugh Grant, Scatman John, Kylie Minogue, Mike Tyson, Tiger Woods, Rowan Atkinson, Joe Biden...itd
Post Reply