Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#76 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by HAVANA »

Kuku evo ga i ovde.Da se tema o pravljenju sutlije otvori,smrle bi nam recept iz kurana za sutliju izrovio.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#77 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by Smrcak15 »

HAVANA wrote:Kuku evo ga i ovde.Da se tema o pravljenju sutlije otvori,smrle bi nam recept iz kurana za sutliju izrovio.
trebat ce ti saljevat stravu zbog mene :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#78 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by HAVANA »

Haj ti meni ploču salij.Jebo stravu. :D 17x12m.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#79 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by mad_max_ba »

HAVANA wrote:Haj ti meni ploču salij.Jebo stravu. :D 17x12m.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#80 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by Dope_Man »

Sreca ne moze postojati kao neko trajno stanje.. jednostavno sve nam dosadi i pozelimo nesto novo, nesto drugacije. Stoga, koliko god depresivno zvucalo, nemoguce je postici potpunu srecu i drzati je kao konstantu. Opcenito se slazem sa onim da nije poenta u cilju, vec u putovanju, pa je tako ono sto je zabavno u zivotu zapravo sve ono sto radimo dok idemo ka nasem narednom cilju.. a cilj je samo neka simbolicna nagrada na kraju uz koju predahnemo, pa onda na novi put, ka novom cilju.
Sabovic Adis
Posts: 41
Joined: 06/09/2017 14:10

#81 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by Sabovic Adis »

Smrcak15 wrote:za postizanje srece formula ima u Kur'anu:

97. Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo dati da proživi lijep život(sretan spokojan zivot) i, doista, ćemo ih nagraditi boljom nagradom nego što su zaslužili.

Hadis poslanika Muhammeda:
„Gledajte u one koji su ispod vas, a nemojte gledati u one koji su iznad vas, pa da izgubite blagodati koje su vam darivane.“Muslim, 2963.

Et-Tibbi je kazao: „Ovaj hadis objedinjuje sve vidove dobra, jer ukoliko čovjek vidi nekog ko je u boljem položaju na dunjaluku od njega, duša to zaželi, zanemari blagodati koje su njemu darivane i nastoji se približiti takvoj osobi. Ovo je preovlađujuće stanje kod većine ljudi. Ukoliko čovjek pogleda onoga ko od njega ima manje blagodati, postat će mu jasan njihov značaj, bit će zahvalan Allahu, skroman i činit će dobro.“
Delilu-l-falihin lituruki rijadi-s-salihin, Muhammed b. Ali es-Siddiki eš-Šafi’i, 395/4.
Da vratiš tu formulu đe si je naš'o! :zoka:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#82 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by Ramzess Veliki »

Rahatluk je baustela u Jemackoj. :licka:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#83 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote:Hadis poslanika Muhammeda:
„Gledajte u one koji su ispod vas, a nemojte gledati u one koji su iznad vas, pa da izgubite blagodati koje su vam darivane.“Muslim, 2963.
To je licemjerno. Da gledam one koji su u losijem polozaju od mene, da ih gledam sa visine i mislim kako zivim u rahatluku (????) a da ne gledam one gore (ministre, kriminalce u vlasti, poslodavce izrabljivace ...) da ne pomislim nesto ruzno, da ne izgubim rahatluk ???

E vala si ga sad zas.... do daske. :zid:

Ovo je neko izmislio hadis.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#84 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by Ci-Nick »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote:Hadis poslanika Muhammeda:
„Gledajte u one koji su ispod vas, a nemojte gledati u one koji su iznad vas, pa da izgubite blagodati koje su vam darivane.“Muslim, 2963.
To je licemjerno. Da gledam one koji su u losijem polozaju od mene, da ih gledam sa visine i mislim kako zivim u rahatluku (????) a da ne gledam one gore (ministre, kriminalce u vlasti, poslodavce izrabljivace ...) da ne pomislim nesto ruzno, da ne izgubim rahatluk ???

E vala si ga sad zas.... do daske. :zid:

Ovo je neko izmislio hadis.
Da, to su izmislili oni na vrhu, begovi, hodže, hadžije,.. ne gledaj kako oni žive, nego pogledaj one koji kopaju po kontejnerima.
Ja sam poprilično zadovoljan mojim životom, moglo bi se reći da sam postigao rahatluk.
Moja filozofija je: " Uživaj u tome što imaš, bori se za ono što želiš, i ne bavi se onim što ne možeš promjeniti !
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#85 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by HardcoreMX »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote:Hadis poslanika Muhammeda:
„Gledajte u one koji su ispod vas, a nemojte gledati u one koji su iznad vas, pa da izgubite blagodati koje su vam darivane.“Muslim, 2963.
To je licemjerno. Da gledam one koji su u losijem polozaju od mene, da ih gledam sa visine i mislim kako zivim u rahatluku (????) a da ne gledam one gore (ministre, kriminalce u vlasti, poslodavce izrabljivace ...) da ne pomislim nesto ruzno, da ne izgubim rahatluk ???

E vala si ga sad zas.... do daske. :zid:

Ovo je neko izmislio hadis.
rijec je o pohlepi covjeka ili o obuzdavanju iste..nikad dosta,nikad zadovoljan, mnogo imetka, ali nimalo zadovoljstva, to je zato sto mu je dusa prazna, izvana nabacan, iznutra supalj....
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#86 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by takojegovorio »

Rahatluk bez patnje ne postoji! Da bi bio rahat moraš prethodno da patiš.Ako možeš da napraviš situaciju da patiš onda dolazi rahatluk.Što veća patnja to veći rahatluk!
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#87 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by medvjed23 »

broj dva wrote: Moje misljenje je da se treba pomiriti sa tim da je sreca rjetkost, cjeni je kad je imas ali je ne ocekuj cjelo vrijeme.
Generalno smatram da ne treba imati prevelika ocekivanja ni od zivota ni od drugi ljudi a ni od sebe...
to
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#88 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by Diwan »

Ci-Nick wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote:Hadis poslanika Muhammeda:
„Gledajte u one koji su ispod vas, a nemojte gledati u one koji su iznad vas, pa da izgubite blagodati koje su vam darivane.“Muslim, 2963.
To je licemjerno. Da gledam one koji su u losijem polozaju od mene, da ih gledam sa visine i mislim kako zivim u rahatluku (????) a da ne gledam one gore (ministre, kriminalce u vlasti, poslodavce izrabljivace ...) da ne pomislim nesto ruzno, da ne izgubim rahatluk ???

E vala si ga sad zas.... do daske. :zid:

Ovo je neko izmislio hadis.
Da, to su izmislili oni na vrhu, begovi, hodže, hadžije,.. ne gledaj kako oni žive, nego pogledaj one koji kopaju po kontejnerima.
Ja sam poprilično zadovoljan mojim životom, moglo bi se reći da sam postigao rahatluk.
Moja filozofija je: " Uživaj u tome što imaš, bori se za ono što želiš, i ne bavi se onim što ne možeš promjeniti !
Ili u prevodu lažnog hadisa bi značilo da se trebaš zadovojiti da si donji, da to prihvatiš, nikada se ne buniš protiv onih gore i da budeš što manji po mogućnosti i da što manje klepećeš. Da prihvatiš da si rob.
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#89 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by takojegovorio »

Sreća je kada 44 godine čekaš titulu prvaka Premijer lige i u zadnjem minutu postigneš dva gola,Džeko i Aguero,i osvojiš titulu..
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#90 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by dezurni_ucenik »

Diwan wrote:
Ili u prevodu lažnog hadisa bi značilo da se trebaš zadovojiti da si donji, da to prihvatiš, nikada se ne buniš protiv onih gore i da budeš što manji po mogućnosti i da što manje klepećeš. Da prihvatiš da si rob.

Kakvo ograniceno razmisljanje. :lol:

Da se malo spusti na zemlju, vidjelo bi se da je poenta tog hadisa "budi zahvalan na onom to imas".




Kad ovaj covjek moze biti zahvalan Bogu, mozes i ti.
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#91 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by medvjed23 »

vrtim kroz misli nešto o čemu nedavno čitah: kriterije za ocjenu kvalitete ljudskog života.. imaju tri.. prvi je odnos između zadovoljstva i bola.. drugi je količina dobara (poput, naprimjer, znanja) prisutnih u životu.. treći je ljudska želja..

ovaj zadnji kriterij može se primijeniti na dva načina:

1 - što više ispunjenih želja, to kvalitetniji život
2 - što manje neispunjenih želja, to bolje

ovaj drugi način je meni dosta bliži.. on implicira da je skromost u željama blagodat, jer što je manje želja, to je manja šansa da će neka od njih ostati neispunjena i tako postati izvor frustracije.. ipak, jako mnogo ljudi, namjerno ili nehotice, krene suprotnim smjerom, dakle, stazom na kojoj se množe želje.. puno je želja smješteno u puno duša, a resursi za ispunjenje tih želja su ograničeni, što neizbježno vodi konfliktima.. primjera radi, milioni ljudi žele biti rok zvijezde, a u svijetu muzike ima mjesta tek za mali dio njih.. dakle, većina njih gubi borbu za mjesto na muzičkom nebu i taj poraz ostavlja gorčinu.. a šta je sa onim rijetkim muzičarima koji iz te borbe izlaze kao pobjednici? da li ta pobjeda vodi do sreće? ne nužno.. nemalo slavnih i bogatih muzičara je krenulo niz spiralu samodestrukcije, putem sa jako malo, ako imalo sreće..

elem, teško se oteti dojmu da je svijet sa puno želja svijet sa malo sreće..

I'm so happy...
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#92 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by broj dva »

medvjed23 wrote:vrtim kroz misli nešto o čemu nedavno čitah: kriterije za ocjenu kvalitete ljudskog života.. imaju tri.. prvi je odnos između zadovoljstva i bola.. drugi je količina dobara (poput, naprimjer, znanja) prisutnih u životu.. treći je ljudska želja..

ovaj zadnji kriterij može se primijeniti na dva načina:

1 - što više ispunjenih želja, to kvalitetniji život
2 - što manje neispunjenih želja, to bolje

ovaj drugi način je meni dosta bliži.. on implicira da je skromost u željama blagodat, jer što je manje želja, to je manja šansa da će neka od njih ostati neispunjena i tako postati izvor frustracije.. ipak, jako mnogo ljudi, namjerno ili nehotice, krene suprotnim smjerom, dakle, stazom na kojoj se množe želje.. puno je želja smješteno u puno duša, a resursi za ispunjenje tih želja su ograničeni, što neizbježno vodi konfliktima.. primjera radi, milioni ljudi žele biti rok zvijezde, a u svijetu muzike ima mjesta tek za mali dio njih.. dakle, većina njih gubi borbu za mjesto na muzičkom nebu i taj poraz ostavlja gorčinu.. a šta je sa onim rijetkim muzičarima koji iz te borbe izlaze kao pobjednici? da li ta pobjeda vodi do sreće? ne nužno.. nemalo slavnih i bogatih muzičara je krenulo niz spiralu samodestrukcije, putem sa jako malo, ako imalo sreće..

elem, teško se oteti dojmu da je svijet sa puno želja svijet sa malo sreće..

I'm so happy...
Dvi za medu :D

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=z_d7Smx ... 3J&index=9[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=z_d7Smx ... 3J&index=9[/youtube]

Etid x 3 ne znam zasto ne izlazi link :(
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#93 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by medvjed23 »

broj dva wrote:
Dvi za medu :D



neće da se pokrene ni kad se pravilno zalijepi link.. optimisti sabotiraju..
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#94 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by broj dva »

medvjed23 wrote:
broj dva wrote:
Dvi za medu :D



neće da se pokrene ni kad se pravilno zalijepi link.. optimisti sabotiraju..
Prokleti optimisti, sve usrase.
Mislim da bi ti se svidio album "shame based man", muzicki nista posebno ali tekstovi su interesantni i definitvno nisu optimisticni
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#95 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by medvjed23 »

fala na preporuci, definitivno ću je provjeriti, jer tekstovi, po mogućnosti mračni, su mi u fokusu kad slušam muziku
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#96 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by broj dva »

medvjed23 wrote:fala na preporuci, definitivno ću je provjeriti, jer tekstovi, po mogućnosti mračni, su mi u fokusu kad slušam muziku
Iz pjesme Our Love
Our love, and I mean this in a nice way, is like taking Lassie to the desert, removing her teeth with a hunting knife, and shooting her in the head with a gun that you and she built together

Tip je u biti komicar a ne muzicar, samo sto izgleda voli malo tamniju stranu humora...
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#97 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by medvjed23 »

broj dva wrote:Our love, and I mean this in a nice way, is like taking Lassie to the desert, removing her teeth with a hunting knife, and shooting her in the head with a gun that you and she built together
Image

čitucko sam danas njegove tekstove, i taj citirani, između ostalih; dobri su.. da audio verzije nisu blokirane u bosni, koristio bih ih ko muziku za šah..
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#98 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by kiligonzales »

Prepustis se zivotu, smanjis brigu o svemu, manjku para, kompleksima ljudskim, pocnes prihvatati lose, a u svemu traziti dobro, uzivas u sitnicama, ponekad i pomjeris granice i tako to i eto rahatlooka.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#99 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by dezurni_ucenik »

kiligonzales wrote:Prepustis se zivotu, smanjis brigu o svemu, manjku para, kompleksima ljudskim, pocnes prihvatati lose, a u svemu traziti dobro, uzivas u sitnicama, ponekad i pomjeris granice i tako to i eto rahatlooka.

Tako obicno govore oni koji navuku njonju na opojne supstance i jetru na obojena pica. :D


Salu na stranu. Al fakat treba nauciti cijeniti sitnice u zivotu. To ide tezim putem, ali dugorocno je isplativo za psihu.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#100 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by kiligonzales »

dezurni_ucenik wrote:
kiligonzales wrote:Prepustis se zivotu, smanjis brigu o svemu, manjku para, kompleksima ljudskim, pocnes prihvatati lose, a u svemu traziti dobro, uzivas u sitnicama, ponekad i pomjeris granice i tako to i eto rahatlooka.

Tako obicno govore oni koji navuku njonju na opojne supstance i jetru na obojena pica. :D


Salu na stranu. Al fakat treba nauciti cijeniti sitnice u zivotu. To ide tezim putem, ali dugorocno je isplativo za psihu.
Njoja se furala davno, obojena pica u proslom zivotu ima 15+ kuka.

Zivot je borba, kako god ne moze se covjek pokidati kad kolica krenu nizbrdo.
Post Reply