Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
kli-pan
Posts: 12
Joined: 07/06/2012 17:49

#1 Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreće?

Post by kli-pan »

Rahat biti može samo budala i naivan. Blago njima, a teško nama!

Image
Blago, njima

Image
Teško, nama :D
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#2 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by m_l »

Prvo daj svoju definiciju rahatluka! Sta pod tim podrazumjevas? I kakvo ti je ovo pitanje: "I, Ima li u postizanju istog sreće?" Je li se to svodi na onu Kunderinu "Nepodnosljiva lahkoca postojanja"? Slike sam zanemarila, prvo koju prozbori! Jest da vrijede kao hiljadu rijeci, ali hajde me razuvjeri da ne vidis srecu samo u materijalizmu! :)
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#3 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by Baby Jane »

I mene su slike malo zbunile. Jel' ovo neka tema o raspravljanju finansija ili o nekom spokoju duse?
User avatar
shady
Posts: 241
Joined: 16/09/2011 02:13
Location: Sarajevo

#4 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by shady »

Baby Jane wrote:I mene su slike malo zbunile. Jel' ovo neka tema o raspravljanju finansija ili o nekom spokoju duse?
Mozda cu ispast glup, ali mislim da na to i aludira, nekom je rahatluk jedno, nekom to drugo.
User avatar
kli-pan
Posts: 12
Joined: 07/06/2012 17:49

#5 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by kli-pan »

m_l wrote:Prvo daj svoju definiciju rahatluka! Sta pod tim podrazumjevas? I kakvo ti je ovo pitanje: "I, Ima li u postizanju istog sreće?" Je li se to svodi na onu Kunderinu "Nepodnosljiva lahkoca postojanja"? Slike sam zanemarila, prvo koju prozbori! Jest da vrijede kao hiljadu rijeci, ali hajde me razuvjeri da ne vidis srecu samo u materijalizmu! :)

Da znam ne bih pitao. Pod tim podrazumjevam (rahatluk). Ima li u postizanju rahatluka sreće? ne vidim u m............;
:-)
User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#6 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by Gaggy!i »

Pametan covjek ne tezi sreci, nego da izbjegne patnju. :mrgreen:
User avatar
maumau
Posts: 33
Joined: 16/06/2012 19:02

#7 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by maumau »

Image
Butik Badem vlasnik Adem...Pitaj Ga! :mrgreen: :lol: :lol:
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#8 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by CaneBos »

Kazu da je najkraci, a najtezi put do "rahatluka" ne zeliti nista, jer kad nemas zelja, nemas ni patnje.
mikimiki5
Posts: 18
Joined: 28/07/2012 10:48

#9 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by mikimiki5 »

smara me citanje svih postova redom, ali na sto se tocno misli pod rahatlukom? mozda na neku konacnu srecu, neko beztezinsko stanje.. ja kad netko spomene rahatluk uvije mislim da je to taj -unutrasnji mir :) nesto cemu svi tezimo, i za cime svi tragamo, a vecina ljudi mozda pronalazi u Bogu ( nebitno kojem), oprostu i cinjenju dobra za druge :) kljuc je valjda cisto srce :)
to je taj rahatluk valjda, mir sa samim sobom i ljubav prema svim ljudima.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#10 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by p206 »

kako postići?pod jedan, ne budi ters :!: ima toga još, ali teško ko prevaziđe i ovo pod jedan.
ima li sreće? naravno da ima, ako ništa usrećiš druge oko sebe
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#11 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by detroit-mercy »

Kad naucis gdje i kada stati onda ces postici i rahatluk.
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#12 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by Smail Aga »

Gaggy!i wrote:Pametan covjek ne tezi sreci, nego da izbjegne patnju. :mrgreen:
Cija je ovo mudrost ??? Nemoguce je izbjeci patnju,patnja je osnovni dio zivota. Patnja sigurno postoji,dok je sreca samo iluzija. :D :D :D
Rahatluk zavisi od covjeka. Moze biti ispunjenje zelja ili nedostatak zelja. Zelje su opet zadovoljenje nagona.
Rekoh zavisi od covjeka,od njegovoga sopstvenoga ja. Po meni,rahatluk je odricanje materijalnoga,novca,jer u novcu nije sreca,pod uslovom da ga imas dovoljno.
Ima velika istina u stripu Bunkera i Magnusa-Alan Ford,tu se pojavljuje spredni lik,koji zauzmima vazno mjesto u serijalu. Njegova glavna osobina je da krade siromasnima da bi davao bogatima. Kaze da je razlog koji ga je naveo na takvo djelovanje,sto su bogati puno bolji ljudi od siromasnih. A to je jedna velika zivotna istina. Bogati,jesu puno bolje osobe od siromasnih. Jednostavno nemaju grca,stresa i nervoze,kojim su siromasni optereceni u borbi za opstanak. Sada u nasem slucaju ovo bogati i siromasni,treba shvatiti u prenesenom smislu. Smisao je da moras u materijalnom smislu postici neki minimum koji ti omogucava opustanje,rahatluk. Sada veoma je tesko tu povuci granicu,sta je minimum,na kojem treba stati i prestati trositi zivot u borbi za novac,nego razrahatiti se.
Po meni ,to je vlastiti krov nad glavom,omugucena buducnost za podmladak i dovoljno kesha za intervencije u kriznim slucajevima i da malo sice za svakidasnji burek. Mnogo ko se ni bi slozio sa tim i rekao bi da treba mnogo vise. Po meni,to je taj najvazniji momenat,odrediti sta ti je dosta u materijalnom smislu,da se mozes posvetiti duhovnom a samo u duhovnom se nalazi spokoj i rahatluk,mada opet do duhovnoga ne mozes doci ako nisi zadovoljio minimalno materijalno :D :D :D
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#13 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by juzna_strana »

Rahatluk ?
Kao sto bi rekao Slobodan Aligrudic : Prvo materijalna baza pa onda duhovna nadgradnja :D
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#14 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by DaffyDuck »

Evo, ja sam rahat, a sretna. Samo umjereno :wink:
Sve je kako sam sebi poslozis.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#15 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by homar »

Ima i onih koji su "rahat" od pameti!
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#16 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by Nokija »

Jacques-Yves Cousteau je rekao, za rahatluk je potrebno:

dobro nafilovan ziro-racun
dobra kuharica
i sto manje probavnih smetnji
:D
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#17 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by Gaia »

rahatluk je imenica a ne glagol. :wink:
brkatisom
Posts: 80
Joined: 08/06/2012 13:26

#18 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by brkatisom »

CaneBos wrote:Kazu da je najkraci, a najtezi put do "rahatluka" ne zeliti nista, jer kad nemas zelja, nemas ni patnje.


Evo pravog i najboljeg odogovora za to! potpisujem! :-?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#19 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by Great Cornholio »

CaneBos wrote:Kazu da je najkraci, a najtezi put do "rahatluka" ne zeliti nista, jer kad nemas zelja, nemas ni patnje.
Nemoguće je živjeti bez želja, i kad ne želiš da želiš ti u stvari želiš.

Upoznati sebe, uvidjeti šta nas to čini srećnim, pa onda pronalaziti načine da do toga dođemo, valjda je to način da se dođe do rahatluka ( stabilne i trajne sreće).
BiTa
Posts: 55
Joined: 13/09/2012 15:34

#20 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by BiTa »

smara me citanje svih postova redom, ali na sto se tocno misli pod rahatlukom? mozda na neku konacnu srecu, neko beztezinsko stanje.. ja kad netko spomene rahatluk uvije mislim da je to taj -unutrasnji mir nesto cemu svi tezimo, i za cime svi tragamo, a vecina ljudi mozda pronalazi u Bogu ( nebitno kojem), oprostu i cinjenju dobra za druge kljuc je valjda cisto srce
to je taj rahatluk valjda, mir sa samim sobom i ljubav prema svim ljudima.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#21 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by S4mpion »

Rahatluk se najlakse postize skromnoscu.ali skromnost se ne da steci,ili je imas,ili nemas.Rahatluk je samo jedan period u kojem si sretan.Cak i kada nije sve na svom mjestu cesto se desi onih 5 minuta u kojima si neizmjerno sretan,a ni sam ne znas zasto.
User avatar
maxfire
Posts: 45
Joined: 03/08/2012 22:55

#22 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by maxfire »

Great Cornholio wrote:
CaneBos wrote:Kazu da je najkraci, a najtezi put do "rahatluka" ne zeliti nista, jer kad nemas zelja, nemas ni patnje.
Nemoguće je živjeti bez želja, i kad ne želiš da želiš ti u stvari želiš.

Upoznati sebe, uvidjeti šta nas to čini srećnim, pa onda pronalaziti načine da do toga dođemo, valjda je to način da se dođe do rahatluka ( stabilne i trajne sreće).
Mi ustvari ne želimo ono sto mislimo da hoćemo.
Last edited by maxfire on 14/09/2012 02:45, edited 1 time in total.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#23 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by PapakizSarajeva »

Neal Cassidy wrote:Nikad nisam pretjerano volio rahatlokum. Shvatam da je to u proslom vremenu predstavljalo poslasticu, ali budimo do kraja iskreni i priznajmo da tada nije ni postojao sirok izbora poslastica. Sad kad na svakom koraku mozes kupiti vrhunski sladoled, kolac ili cokoladu, pa kome treba rahatlokum? Naravno stariji ljudi ce ga i dalje gotiviti, jer im je ofirno da kazu da su citav zivot jeli nesto prilicno neukusno i to smatrali vrhunskom delicijom, ali sto se tice gastronomskih izbora mladjih generacija, smatram da je rahatlokumu otkucao zadnji cas.
Drug, rahatluk i rahalokum su dvije razlicite "stvari". Rahatluk je "stanje", a rahatlokum je poslastica ...
User avatar
VeriBizi
Posts: 2565
Joined: 01/08/2011 11:00
Location: Sarajevo

#24 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by VeriBizi »

Ante šala, šala :D
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#25 Re: Kako postići rahatluk? I, Ima li u postizanju istog sreć

Post by Not My Idea »

.
Last edited by Not My Idea on 05/06/2015 10:54, edited 1 time in total.
Post Reply