Kako postati pilot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#26 Re: Kako postati pilot?

Post by mayab »

Obavezno prvo letiti jedrilicom, saznanja koja se pri tome steknu su neprocjenjiva u daljem letačkom napredovanju,a obuka za pilota jedrilice je relativno jeftina i brzo se da zavrsiti!
Evo pogledaj sta se ovde nudi http://www.aeroklub.livno.org/
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#27 Re: Kako postati pilot?

Post by Toto »

zonbirile wrote:
Leptirka wrote:
clav wrote:http://www.aeroklub-krilasarajeva.co.ba/akks_ba.html
ovo ti je ako zelis da postanes sportski pilot,
a ako imas namjeru da letis komercijalne letove u Dubrovniku ima pilotska skola gdje godisnja skolarina iznosi oko 190.000Eur.
Ma ta cijena - sitnica :D

Hvala puno na linku. Vidim da bi trebali da startaju sa nekom skolom, ako vec nisu...
------------------------------------
imaš jeftiniju varijantu,uzmi godišnju kartu za Rajlovac i vozaj se tamo,vamo i ponavljaj-pilot lovac Rajlovac. Mnogi su tako dogurali do pukovnika RVO.
Nije to nista. Mostarci su letjeli na svinjac. Od sve navigacije su trebali znati gdje je taj svinjac. Tajna je bila u tome: da je oko toga svinjca uvjek bio najbolji termicki stub. Onaj sto je otkrio taj svinjac je dana pilot na boeingu 747, zivi u Santa Barbari i voda glumice iz zenskih akcionih filmova. :mrgreen:
User avatar
bijelo_dugme
Posts: 1991
Joined: 06/06/2007 23:13
Location: Dodik's Democratic Republic of Srpska (DDRS)

#28 Re: Kako postati pilot?

Post by bijelo_dugme »

Leptirka wrote:Zdravo ljudi. Interesuje me na koji nacin se neko moze postati pilot u BiH?

Ako neko ima bilo kakvih informacija, molim proslijedite :)
Cijena: Najmanje 100 000 maraka.

Nemoj ocekivati posao, ako ti ko da da radis bez plate u Kongu ili Tanzaniji imas razlog da slavis, a sretan bi trebao biti i ako ti neko dadne da radis za njega da mu ti placas a ne on tebi.

Certifikat gubis ako ne letis x sati u godini, znaci ili poso ili iznajmiti avion, inace skupa skola pada u vodu.

Dalje, za svaki putnicki avion moras imati posebnu dozvolu, znaci 20-30 hiljada maraka za to.

Ali, ako uspijes i ako nabijes staz (ne godina nego sati letanja) za jedno 20-30 godina mozes kao kapiten zaradjivati plate od 20 000 KM (Lufthansa, AA, SAS, British i slicne) do 80 000 KM (Emirates, Etihad)...

Ali tesko, vrlo tesko...
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#29 Re: Kako postati pilot?

Post by viva_castro »

Ja ne zelim da budem amoniman.

Ja zelim da budem PILOOT!

Vžiiiiijuuuuu...

:D hahahahahaha :D
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#30 Re: Kako postati pilot?

Post by Joey Tribbiani »

a more i ono-popne se na krov sivog doma i uzme dva prozorska krila, umjesto stakla stavi zakuca najlon i hajmo hamo, pipa ostala ekipa. Nema veze sto je magla, mora se ucit
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#31 Re: Kako postati pilot?

Post by viva_castro »

Joey Tribbiani wrote:a more i ono-popne se na krov sivog doma i uzme dva prozorska krila, umjesto stakla stavi zakuca najlon i hajmo hamo, pipa ostala ekipa. Nema veze sto je magla, mora se ucit
Sta, ne mozes da poletis?

Kolko si ti težak?

:D
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#32 Re: Kako postati pilot?

Post by Joey Tribbiani »

49kg. 50 kad se najedem. A i ja hocu da budem pilot, pilooooot, razumijes ti mene
User avatar
softly
Posts: 446
Joined: 16/09/2009 21:20

#33 Re: Kako postati pilot?

Post by softly »

Vrlo jednostavno, da bi postao pilot moras ispuniti dva uvjeta:

A) Steci pilotsku diplomu
B) Naci nekog ko ce ti dati avion da vozis.

Ovo prvo ti je u Travniku, a ovo drugo u Visokom.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Kako postati pilot?

Post by Toto »

Sta ima veze koliko je ko tezak kad treba par grama da se poleti.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#35 Re: Kako postati pilot?

Post by ljubav_aha »

jefferson wrote:
Toto wrote:Imas paraglajdera i u Sarajevu i u Zenici. tako da mozes da odjenom spojis i letenje i padobranstvo.
Ovi iz Zenice letaju po Vlasicu i bolji su za pocetnike jer se obicno meHko spustaju u stado vlasickih ovaca :lol: :run:
Svakom ko voli letenje bi prvo preporucio da pocnu letjeti kao jedrilicari pa tek onda da idu na motornu pilotazu.
Kad jedrilicar predje na motornu spravu treba samo nauciti okrenuti kljuc od motora i nista vise.
A ono sto nauci u jedrilici ne moze nauciti u "klipanu".
Najbolji savjet na ovoj temi! :thumbup:
Vojni piloti se obucavaju na taj nacin, i zato su uvijek preferirani od strane avio kompanija!

jefferson,pa Totu su avioni crvena krvna zrnca,tj. avijacija mu je u krvi :-D i mnoog vise,ne smijem dalje,Toto ce me istuci :lol:

toto,svaka cast ;-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#36 Re: Kako postati pilot?

Post by ljubav_aha »

naslov teme je trebao biti

KAKO POSTATI PILOT/KINJA :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#37 Re: Kako postati pilot?

Post by ljubav_aha »

Leptirka wrote:Zdravo ljudi. Interesuje me na koji nacin se neko moze postati pilot u BiH?

Ako neko ima bilo kakvih informacija, molim proslijedite :)
pilot,kojeg leteceg modela tacno, zasto, profi ili hobi :?:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#38 Re: Kako postati pilot?

Post by zonbirile »

vojni,ili civilni.Za obadvoje treba jaka želja,pitaj generale kako su to postali,a civilni zna Đaferović-silno htjeo biti direktor banke,rekao pravom čovjeku i želja mu se ostvarila.Ionako češ biti prvo ko-pilot,ko fol pilot,tada gledaj ući,nešto i zapiši i eto pilot si.Ti baš ko dijete,do sada si mogao već letjeti.
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#39 Re: Kako postati pilot?

Post by Chischo »

Vidi ima li sta na univerzitetu u Travniku ili Kiseljaku? :dance: :D
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#40 Re: Kako postati pilot?

Post by Dori »

Udruzenje Avijaticara Regiona Tuzla (UART) Fenix

035 278 145

Sretno!

:thumbup:

Evo i link:

http://www.freewebs.com/akfenix/pilotskaobuka.htm
Last edited by Dori on 01/12/2009 19:33, edited 1 time in total.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#41 Re: Kako postati pilot?

Post by Šeha »

Nemoj im samo reci da ti ateriranje ne treba :P
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#42 Re: Kako postati pilot?

Post by jefferson »

Chischo wrote:Vidi ima li sta na univerzitetu u Travniku ili Kiseljaku? :dance: :D
Ima nekakav fakultet u Kiseljaku iznad samoposluge jedne (pardon, Samousluge) treba tu vidjeti. Imaju dobar balkon, moze se postici dobar odraz s njega. Onako ograda izgleda vrlo svrsta :D
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#43 Re: Kako postati pilot?

Post by moa »

Znam da su me zvali da dodjem u Bihac da tamo ima neki Klub za AVIJATICARE :) i da ce me provozati (valjda se tako kaze) u jedrilici.
User avatar
domovinabih
Posts: 38
Joined: 21/11/2009 11:26

#44 Re: Kako postati pilot?

Post by domovinabih »

Da li postoji neka zvanična, akademija/fax, za pilote u BiH? Mislim za komercijalne, civilne pilote. Npr, pri mašinskom, ili saobraćajnom fakultetu, jednog od BiH univerziteta? A za pojedine tipove aviona, vjerovatno trebaju posebni certifikati ?


Tema je vrlo interesantna!
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#45 Re: Kako postati pilot?

Post by zonbirile »

pa bar smo mi zemlja velikih mogućnosti,da si reakao kosmonaut,tu bi bio problem,a pilot -šala mala.
mladen225
Posts: 64
Joined: 26/07/2008 22:46

#46 Re: Kako postati pilot?

Post by mladen225 »

Tema po mom ukusu!
Leptirka wrote: Mislim na amatersko bavljenje letenjem... i padobranstvom, jer sam imala priliku da probam van zemlje, a ovdje mi je par ljudi reklo da kod nas toga nema...

...a ko zna, kakva je situacija, moze mi biti back-up profesija :D bolje propali pilot neg' propali pravnik :D
Vala da te razuvjerim, to ti nije profesije nego nacin zivota, pristupi letenju sa iole drugacijim savom i stajat ce te zivota...

Biti propali pravnik je mozda vrlo neugodno, neptijatno... propali pilot biti je vrlo vrlo bolno, vraski mala sansa da takav(a) i dodje do certifikata...
bijelo_dugme wrote: Cijena: Najmanje 100 000 maraka.
Mali vise (nazalost.)
bijelo_dugme wrote: Nemoj ocekivati posao, ako ti ko da da radis bez plate u Kongu ili Tanzaniji imas razlog da slavis, a sretan bi trebao biti i ako ti neko dadne da radis za njega da mu ti placas a ne on tebi.

Certifikat gubis ako ne letis x sati u godini, znaci ili poso ili iznajmiti avion, inace skupa skola pada u vodu.

Dalje, za svaki putnicki avion moras imati posebnu dozvolu, znaci 20-30 hiljada maraka za to.

Ali, ako uspijes i ako nabijes staz (ne godina nego sati letanja) za jedno 20-30 godina mozes kao kapiten zaradjivati plate od 20 000 KM (Lufthansa, AA, SAS, British i slicne) do 80 000 KM (Emirates, Etihad)...

Ali tesko, vrlo tesko...
Znaci, nakon skole si 2-gi oficir, i to si naredne 4 mjeseca, nakon cega dobojas priliku da polazes za 1-og ofisira. Dobar dio 2-gih ofocira iz npr Lufthansa-e se nikad ni ne prijavi (ili sto vise odugovlace) na taj test, zatosto nakon sto postanu 1-vi ofocor, povecava im se porez toliko da cak i sa povecanom platom na kraju zavrse sa manje para. Na kraju Kapetan Leta se postaje nakon 8 godina ali to su ti medjunarodna pravila, kod Lufthansa-e recimo tek nakon 10 godina. Kapetanska plata bi trebala da iznosi do 10000 EUR, a prvog oficira nekih 2200 EUR.
mladen225
Posts: 64
Joined: 26/07/2008 22:46

#47 Re: Kako postati pilot?

Post by mladen225 »

Tema po mom ukusu!
Leptirka wrote: Mislim na amatersko bavljenje letenjem... i padobranstvom, jer sam imala priliku da probam van zemlje, a ovdje mi je par ljudi reklo da kod nas toga nema...

...a ko zna, kakva je situacija, moze mi biti back-up profesija :D bolje propali pilot neg' propali pravnik :D
Vala da te razuvjerim, to ti nije profesije nego nacin zivota, pristupi letenju sa iole drugacijim savom i stajat ce te zivota...

Biti propali pravnik je mozda vrlo neugodno, neptijatno... propali pilot biti je vrlo vrlo bolno, vraski mala sansa da takav(a) i dodje do certifikata...
bijelo_dugme wrote: Cijena: Najmanje 100 000 maraka.
Mali vise (nazalost.)
bijelo_dugme wrote: Nemoj ocekivati posao, ako ti ko da da radis bez plate u Kongu ili Tanzaniji imas razlog da slavis, a sretan bi trebao biti i ako ti neko dadne da radis za njega da mu ti placas a ne on tebi.

Certifikat gubis ako ne letis x sati u godini, znaci ili poso ili iznajmiti avion, inace skupa skola pada u vodu.

Dalje, za svaki putnicki avion moras imati posebnu dozvolu, znaci 20-30 hiljada maraka za to.

Ali, ako uspijes i ako nabijes staz (ne godina nego sati letanja) za jedno 20-30 godina mozes kao kapiten zaradjivati plate od 20 000 KM (Lufthansa, AA, SAS, British i slicne) do 80 000 KM (Emirates, Etihad)...

Ali tesko, vrlo tesko...
Znaci, nakon skole si 2-gi oficir, i to si naredne 4 mjeseca, nakon cega dobojas priliku da polazes za 1-og ofisira. Dobar dio 2-gih ofocira iz npr Lufthansa-e se nikad ni ne prijavi (ili sto vise odugovlace) na taj test, zatosto nakon sto postanu 1-vi ofocor, povecava im se porez toliko da cak i sa povecanom platom na kraju zavrse sa manje para. Na kraju Kapetan Leta se postaje nakon 8 godina ali to su ti medjunarodna pravila, kod Lufthansa-e recimo tek nakon 10 godina. Kapetanska plata bi trebala da iznosi do 10000 EUR, a prvog oficira nekih 2200 EUR.
mladen225
Posts: 64
Joined: 26/07/2008 22:46

#48 Re: Kako postati pilot?

Post by mladen225 »

domovinabih wrote: Da li postoji neka zvanična, akademija/fax, za pilote u BiH? Mislim za komercijalne, civilne pilote. Npr, pri mašinskom, ili saobraćajnom fakultetu, jednog od BiH univerziteta? A za pojedine tipove aviona, vjerovatno trebaju posebni certifikati ?


Tema je vrlo interesantna!
Na Saobracajnom Fakultetu u Sarajevu si imao vazduhoplovni smjer, ali to je bilo napjenjeno usavrsavanju postojeceg pilotskog kadra. Posljedna obuka, koliko ja znam je bila 1998. godine.


Tad sam bio malkice premlad, sad postajem prestar.
mladen225
Posts: 64
Joined: 26/07/2008 22:46

#49 Re: Kako postati pilot?

Post by mladen225 »

domovinabih wrote: Da li postoji neka zvanična, akademija/fax, za pilote u BiH? Mislim za komercijalne, civilne pilote. Npr, pri mašinskom, ili saobraćajnom fakultetu, jednog od BiH univerziteta? A za pojedine tipove aviona, vjerovatno trebaju posebni certifikati ?


Tema je vrlo interesantna!
Na Saobracajnom Fakultetu u Sarajevu si imao vazduhoplovni smjer, ali to je bilo napjenjeno usavrsavanju postojeceg pilotskog kadra. Posljedna obuka, koliko ja znam je bila 1998. godine.


Tad sam bio malkice premlad, sad postajem prestar.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#50 Re: Kako postati pilot?

Post by jefferson »

Ko hoce jeftinu dozvolu pravac amerika!
Do prve dozvole vam treba do 4,500 dolara i naravno, ovjerena je od strane FAA!
E sad je problem odrzavati sate.
Moj prijatelj radi to na nacin da je volonterski pilot u sluzbi spasavanja, i sedmicno leti preko vikenda bar 4-5 sati.
To mu je omogucilo dozvolu za multiengine.
Sada, zbog cinjenice da je u americi VRLO,VRLO lako doci do dozvole, doslo je do proliferacije pilotskog kadra, i ustvari, nije uopste tesko naci posao u civilnoj kompaniji nakon sto dobijete sve dozvole.
Medjutim, zaboravite na prekookeanske letove i sl.
Vecina takvih pilota leti na commuter relacijama i placeni su oko 27,000 dolara godisnje!. Toliko zaradi boilje placena sekretarica!
Post Reply