kako pomoci Forumasici :)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#1 kako pomoci Forumasici :)

Post by Irm@ »

daaaaakle...ovo je javni apel...na koji ce se odazvati svi nacitani ljudi ovog foruma (znaci svi forumasi i forumasice) :-D
zadatak je...da razmislite o knjizi koju ste nekad procitali i mnogo vas se dojmila pa bi je predlozili meni kao temu maturskog rada iz engleskog...
jedan prijedlog sam vec dobila i zahvaljujem...
uvjet je da je autor s engleskog govornog podrucja i pozeljno savremeno djelo...
i drzite mi palceve...
unaprijed zahvalna :)
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#2

Post by Saian »

Charles Bukowski "Priche o obichnom ludilu", skonto sam da pristup "Uzhas je moja furka" ima kratak vijek trajanja :D :D :D :D

A mozhes uzet i "Lovca u zhitu" kad je njima svima valj'o vala moze i tebi, ti ne planiras nikog ubit nego samo maturski napisat :D :D :D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#3

Post by Gray »

Runaway Jury, John Grisham


Plus, imaš istoimeni film sa Dustinom Hoffmanom, Gene Hackmanom, i john Cusackom ;)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#4

Post by danas »

pa reci nam koji ti se zanr ono generalno dopada, da ti ne dajemo preporuke ofrlje... :-) :-) :-)
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#5

Post by anais_nin »

Beatrice_22 wrote: Hanif Kureishi, "The Buddha Of Suburbia"

i Zadie Smith, pridruzujem se preporukama....
i moj glas ide za ove 2 :D ako mi padne jos koja na pamet dopisacu....
takodje zgodna za analiziranje - Margaret Atwood :D bilo koju njenu knjigu da uzmes neces pogrijesiti :D
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#6

Post by Irm@ »

nema odredjenog zanra...preporuke svakako nisu ofrlje svaka je dobrodosla a meni je lahko provjeriti kratki sadrzaj svake i odluciti se vec za nesto...
svima koji su se do sada potrudili lijepa hvala ako ovako nastavimo bit ce to maturski za 10 aBd :-D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#7

Post by danas »

roman ili moze i zbirka prica?
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#8

Post by Irm@ »

roman :)
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#9

Post by Ivy »

The Kite Runner (Gonic Zmajeva) - Americki roman

Image
An epic tale of fathers and sons, of friendship and betrayal, that takes us from the final days of Afghanistan’s monarchy to the atrocities of the present.

Isabel Allende:

“A wonderful work… This is one of those unforgettable stories that stay with you for years. All the great themes of literature and of life are the fabric of this extraordinary novel: love, honor, guilt, fear redemption…It is so powerful that for a long time everything I read after seemed bland.”
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#10

Post by danas »

evo par prijedloga... pa biraj...

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#11

Post by anais_nin »

Ivy wrote:The Kite Runner (Gonic Zmajeva) - Americki roman

ImageAn epic tale of fathers and sons, of friendship and betrayal, that takes us from the final days of Afghanistan’s monarchy to the atrocities of the present.
i meni je ovaj roman prvi pao na pamet, bilo bi divno pisati o njemu, ali nije pisac sa engleskog govornog podrucja iako je knjiga u orginalu na engleskom :D
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#12

Post by Ivy »

anais_nin wrote:
Ivy wrote:The Kite Runner (Gonic Zmajeva) - Americki roman

ImageAn epic tale of fathers and sons, of friendship and betrayal, that takes us from the final days of Afghanistan’s monarchy to the atrocities of the present.
i meni je ovaj roman prvi pao na pamet, bilo bi divno pisati o njemu, ali nije pisac sa engleskog govornog podrucja iako je knjiga u orginalu na engleskom :D
pisac je amerikanac (bez obzira gdje je rodjen) tako da je knjiga sa engleskog govornog podrucja i mislim da je divna tema i knjiga za maturski rad.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#13

Post by danas »

Ivy wrote: pisac je amerikanac (bez obzira gdje je rodjen) tako da je knjiga sa engleskog govornog podrucja i mislim da je divna tema i knjiga za maturski rad.
da, knjiga je u originalu na engleskom, nije prevedena... znaci, moze...
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#14

Post by anais_nin »

danas wrote:
Ivy wrote: pisac je amerikanac (bez obzira gdje je rodjen) tako da je knjiga sa engleskog govornog podrucja i mislim da je divna tema i knjiga za maturski rad.
da, knjiga je u originalu na engleskom, nije prevedena... znaci, moze...
ne znam, kako je Irma napisala "da je pisac sa engleskog govornog podrucja" moze biti interpretirano na milion nacina :D

i sada odakle je pisac kite runner-a:

Khaled Hosseini was born in Kabul, Afghanistan in 1965. He is the oldest of five children. and his mother was a teacher of Farsi and History at a large klix high school in Kabul. In 1976, Khaled’s family was relocated to Paris, France, where his father was assigned a diplomatic post in the Afghan embassy. The assignment would return the Hosseini family in 1980, but by then Afghanistan had already witnessed a bloody communist coup and the Soviet invasion. Khaled’s family, instead, asked for and was granted political asylum in the U.S. He moved to San Jose, CA, with his family in 1980. He attended Santa Clara University and graduated from UC San Diego School of Medicine. He has been in practice as an internist since 1996. He is married, has two children (a boy and a girl, Haris and Farah). The Kite Runner is his first novel.

hahahaha mislim isto ko vecina nas :D rodjeni u jednoj zemlji, rasli u drugoj :D e jesu im dali uslove za maturski :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#15

Post by Edin H. »

Hanif Kureishi, "The Buddha Of Suburbia"

Nema dalje :-)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#16

Post by pitt »

Jel mogu Satanski Stihovi ili Midnight Children :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#17

Post by Shoshana »

anais_nin wrote:
Beatrice_22 wrote: Hanif Kureishi, "The Buddha Of Suburbia"

i Zadie Smith, pridruzujem se preporukama....
i moj glas ide za ove 2 :D ako mi padne jos koja na pamet dopisacu....
takodje zgodna za analiziranje - Margaret Atwood :D bilo koju njenu knjigu da uzmes neces pogrijesiti :D
Ne znam bas za sve od Atwood, ja njenu "The handmaid's tale" cini mi se nikad ne zavrsih - sto je cini jednom od dvije knjige koju nikad nisam zavrsila :oops: Smori brate - do zla boga :(
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#18

Post by digger »

Shoshana wrote:Ne znam bas za sve od Atwood, ja njenu "The handmaid's tale" cini mi se nikad ne zavrsih - sto je cini jednom od dvije knjige koju nikad nisam zavrsila :oops: Smori brate - do zla boga :(
Jeste vala...
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#19

Post by Vozdra_123 »

pitt wrote:Jel mogu Satanski Stihovi ili Midnight Children :D
ti mali volis zahebavati :D
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#20

Post by anais_nin »

digger wrote:
Shoshana wrote:Ne znam bas za sve od Atwood, ja njenu "The handmaid's tale" cini mi se nikad ne zavrsih - sto je cini jednom od dvije knjige koju nikad nisam zavrsila :oops: Smori brate - do zla boga :(
Jeste vala...
valjda zavisi od ukusa :D ali sto se dobrih ocijena tice, mislim da je "stucni" literarni tipovi vole za analiziranje :D stilski im je po mjeri...barem je meni tako bilo i u srednjoj i na faksu :D
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#21

Post by neupucena »

Meni jedna od najdrazih, "The Remains of the Day", Kazuo Ishiguro
*sunflower
Posts: 11
Joined: 24/07/2006 08:31

#22

Post by *sunflower »

Evo jedna odlična tema za diskusiju "My sister's keeper", Jodi Picoult.
aminasjj
Posts: 41
Joined: 13/07/2004 19:29
Location: Sarajevo
Contact:

#23

Post by aminasjj »

Image


knjiga je apsolutno nevjerovatna!!

a plus se ubila za diplomskog rada jer ima toliko životne filozofije u njoj, haman nema nista drugo :-D .

sretno![/img]
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#24

Post by repeater »

hemon - question of bruno.
ee, kakvi ste zemljaci - niko covjeka da se sjeti.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#25

Post by Bumbar »

Shoshana wrote: Ne znam bas za sve od Atwood, ja njenu "The handmaid's tale" cini mi se nikad ne zavrsih - sto je cini jednom od dvije knjige koju nikad nisam zavrsila :oops: Smori brate - do zla boga :(
hm...bas zavisi od ukusa...meni je Handmaid's tale super knjiga...i preporucujem upravo tu... :)
Post Reply