Kako početi sa programiranjem?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

SaciragicB

Kako početi sa programiranjem?

Post by SaciragicB » 19/05/2015 14:20

Vozdra raja,

već dugo razmišljam o tome kako početi sa programiranjem jer me interesuje to? Jednog dana sam počeo od recimo "najlakšeg", tj HTMLa, i nakon nekog vremena jaran mi kaže, gdje ćeš to staro je, uzmi nešto novije...

Šta uzet, koji učit, i zašto? :?: :?: :?:

Megiddo

Re: Kako početi sa programiranjem?

Post by Megiddo » 19/05/2015 14:44

Evo on ti je već sve objasnio šta trebaš. :)

underground

Post by underground » 19/05/2015 14:57

Upisi fakultet pa lagano, korak po korak

savsvoj

Post by savsvoj » 19/05/2015 14:58

Za web dev, html ne da nije star nego je jos uvjek osnova ima nekih zamjena ali sve one su samo skraceni html, al da krenemo od osnova.

Razliciti ljudi vole da uce na razlicite nacine, neko voli vise procitat knjigu neko gledat video i usput raditi. Od besplatnih curseva ja bi ti preporucio
http://www.codecademy.com/ Imaju od jako jednostavnih do malo tezih stvari. Ako ti nije zao platiti https://teamtreehouse.com je odlican takodjer i http://www.lynda.com/ ali vecinom za malo naprednije.

Drugi ti je problem sta poceti uciti. U danasnjem vremenu to je daleko najteze makar sto se web-a tice. Tako da ako planiras se vecinom fokusirati na WEB osnova neka bi ti bila HTML, CSS, Javascript ( vecinom jquery za pocetak ). Ako si planirao pokusavat freelancat php ti je najpristupacnij samim tim sto jako dosta posla ima za Wordpress i Drupal. Samo je bitno lagano krenuti jer nista ne ide preko noci pogotovo programiranje ako nemas prijasnjeg iskustva.

SaciragicB

Post by SaciragicB » 19/05/2015 15:35

savsvoj wrote:Za web dev, html ne da nije star nego je jos uvjek osnova ima nekih zamjena ali sve one su samo skraceni html, al da krenemo od osnova.

Razliciti ljudi vole da uce na razlicite nacine, neko voli vise procitat knjigu neko gledat video i usput raditi. Od besplatnih curseva ja bi ti preporucio
http://www.codecademy.com/ Imaju od jako jednostavnih do malo tezih stvari. Ako ti nije zao platiti https://teamtreehouse.com je odlican takodjer i http://www.lynda.com/ ali vecinom za malo naprednije.

Drugi ti je problem sta poceti uciti. U danasnjem vremenu to je daleko najteze makar sto se web-a tice. Tako da ako planiras se vecinom fokusirati na WEB osnova neka bi ti bila HTML, CSS, Javascript ( vecinom jquery za pocetak ). Ako si planirao pokusavat freelancat php ti je najpristupacnij samim tim sto jako dosta posla ima za Wordpress i Drupal. Samo je bitno lagano krenuti jer nista ne ide preko noci pogotovo programiranje ako nemas prijasnjeg iskustva.

Nemam iskustva uopšte, mlad sam, i planiram počet tek. To oko izrade web stranica mi i nije toliko privlačno kao razvoj aplikacija. Šta mi preporučuješ po tom pitanju?

Btw prije pola godine otprilike radio sam na razvoju aplikacije za windows phone (takmičenje neko bilo u školi), ali to je bilo u Appstudiu, tkd nije to to. :-D

int21

Post by int21 » 19/05/2015 15:49

Prvo, ne govori "nije to to", ako si pocetnik :)

Drugo, full stack developer je danas najtrazeniji. Full stack dev nadje posao dok pucne prstima. Sta znaci to: to je developer koji radi sve, frontend, backend, bazu, sve zivo i mrtvo.

S obzirom da si pocetnik, ja ti preporucujem sljedecu kombinaciju:

1. Principi programiranja: Java + eclipsa recimo. Tu ces nauciti bas principe programiranja. Bez toga ni web ni standalone, ni bilo kakve druge aplikacije neces praviti. Radi po knjizi za Certified Java Programmer i bices Tito za 3 mjeseca. (Ako budes strasno puno radio). Mozes uzeti i C# i Microsoft Visual Studio.

2. Web. HTML, JavaScript, jQuery....za pocetak.....da skontas kako se pravi web aplikacija. Kad to savladas, a treba ti par sedmica, onda odaberes jednu od dvije platforme za Web: Ruby On Rails, ili Play. Ako izaberes Play, i po d 1. Javu, dobar si. Play je Java Web framework. Ako odaberes Rails, moras uciti Ruby. U svakom slucaju ako bilo sta od toga naucis, imas posao i pare.

3. Baza. PostgreSQL.

To ti je za pocetak. Ako ovo sve predjes za 4-6 mjeseci, a mozes, ti si Junior developer i imas posao.

SaciragicB

Post by SaciragicB » 19/05/2015 16:02

int21 wrote:Prvo, ne govori "nije to to", ako si pocetnik :)

Drugo, full stack developer je danas najtrazeniji. Full stack dev nadje posao dok pucne prstima. Sta znaci to: to je developer koji radi sve, frontend, backend, bazu, sve zivo i mrtvo.

S obzirom da si pocetnik, ja ti preporucujem sljedecu kombinaciju:

1. Principi programiranja: Java + eclipsa recimo. Tu ces nauciti bas principe programiranja. Bez toga ni web ni standalone, ni bilo kakve druge aplikacije neces praviti. Radi po knjizi za Certified Java Programmer i bices Tito za 3 mjeseca. (Ako budes strasno puno radio). Mozes uzeti i C# i Microsoft Visual Studio.

2. Web. HTML, JavaScript, jQuery....za pocetak.....da skontas kako se pravi web aplikacija. Kad to savladas, a treba ti par sedmica, onda odaberes jednu od dvije platforme za Web: Ruby On Rails, ili Play. Ako izaberes Play, i po d 1. Javu, dobar si. Play je Java Web framework. Ako odaberes Rails, moras uciti Ruby. U svakom slucaju ako bilo sta od toga naucis, imas posao i pare.

3. Baza. PostgreSQL.

To ti je za pocetak. Ako ovo sve predjes za 4-6 mjeseci, a mozes, ti si Junior developer i imas posao.

Hvala na svim tim savjetima, al mozes li mi rec od cega da pocnem sad, odmah? :)
Radim sad HTML, ucim to, jel ispravno poceti sa time pa onda CSS, pa onda Javu ili kojim redosljedom?

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 19/05/2015 17:36

underground wrote:Upisi fakultet pa lagano, korak po korak

Ovo definitivno ne, za pocetak.

Svi savjeti su dobri, a tvoj predlozeni pocetak je sasvim OK, prvo HTML + CSS (to ces savladati za 3 dana), a onda ti ja preporucujem da naucis JavaScript. Vrlo jednostavan skriptni jezik za browsere, koji ce ti omoguciti da manipuliras sadrzajem web stranice. To je cisto da znas "oko web-a".

Dalje ovisi sta te zainteresuje, a vjeruj mi ja i nakon 5 godina rada se osjecam kao da sam tek poceo, i nikad nisam siguran da li je sljedeca stvar koju uzmem da savladam prava stvar. Ali bitno je samo da krenes :)

Sto se tice Java-e, nemam nekog posebnog iskustva, ali raja iz moje firme koja je prije programirala u Javi je odusevljena Scala-om, koja je puno jednostavnija/brza verzija Jave. Ipak, licno ti ne bih preporucio da ti to bude polazna tacka, jer moze biti mozda "zastrasujuce" za pocetnike.
Smatram da ces puno brze se zaljubiti u programiranje kroz Ruby, ili PHP :) Ali to su sve neke licne preference.

CodeCadamy je beton za pocetak, posebno Ruby kurs. TreeHouse je mozda cak i bolji (ucim Swift tamo), ali se placa i to pofino :D

Sretno.

SaciragicB

Post by SaciragicB » 19/05/2015 18:29

hakazvaka wrote:
underground wrote:Upisi fakultet pa lagano, korak po korak

Ovo definitivno ne, za pocetak.

Svi savjeti su dobri, a tvoj predlozeni pocetak je sasvim OK, prvo HTML + CSS (to ces savladati za 3 dana), a onda ti ja preporucujem da naucis JavaScript. Vrlo jednostavan skriptni jezik za browsere, koji ce ti omoguciti da manipuliras sadrzajem web stranice. To je cisto da znas "oko web-a".

Dalje ovisi sta te zainteresuje, a vjeruj mi ja i nakon 5 godina rada se osjecam kao da sam tek poceo, i nikad nisam siguran da li je sljedeca stvar koju uzmem da savladam prava stvar. Ali bitno je samo da krenes :)

Sto se tice Java-e, nemam nekog posebnog iskustva, ali raja iz moje firme koja je prije programirala u Javi je odusevljena Scala-om, koja je puno jednostavnija/brza verzija Jave. Ipak, licno ti ne bih preporucio da ti to bude polazna tacka, jer moze biti mozda "zastrasujuce" za pocetnike.
Smatram da ces puno brze se zaljubiti u programiranje kroz Ruby, ili PHP :) Ali to su sve neke licne preference.

CodeCadamy je beton za pocetak, posebno Ruby kurs. TreeHouse je mozda cak i bolji (ucim Swift tamo), ali se placa i to pofino :D

Sretno.

Pa evo vec 2 dana ucim to i poprilicno puno sam savladao oko HTMLa i CSSa. Upravo ucim preko CodeCademy, i vidio sam da tamo postoji mogucnost da se i svi ti ostali jezici uce, tako da mislim da je to odlicna stvar. :D

savsvoj

Post by savsvoj » 19/05/2015 22:11

SaciragicB wrote:Nemam iskustva uopšte, mlad sam, i planiram počet tek. To oko izrade web stranica mi i nije toliko privlačno kao razvoj aplikacija. Šta mi preporučuješ po tom pitanju?

Btw prije pola godine otprilike radio sam na razvoju aplikacije za windows phone (takmičenje neko bilo u školi), ali to je bilo u Appstudiu, tkd nije to to. :-D

Ne mislim ja bas na web stranice. Ljudi cesto mjesaju web development i web design, nije bas isto napravit blog i stilizirati ga i napravit web applikaciju. U danasnjem vremenu kad je sve na internetu tesko da ces ista raditi sto nece koristiti web tehnologije, tako da bez toga neces daleko.

Za koji "pravi" jezik se odluciti je malo tesko pitanje, zato sto vecina ljudi preporucuje sto je njima bolje leglo a to je obicno vezano za prve jezike koje su ucili pa sta bolje na to nalegne. Naprimjer ja se mogu kladiti da hakazvaka je kao pocetni jezik ucio C ili C++ :D.

Uglavnom sretno ako ima pitanja kakvih a google ne pomaze slobodno pitaj.

Ajatolah_

Post by Ajatolah_ » 20/05/2015 02:44

SaciragicB wrote:već dugo razmišljam o tome kako početi sa programiranjem jer me interesuje to? Jednog dana sam počeo od recimo "najlakšeg", tj HTMLa, i nakon nekog vremena jaran mi kaže, gdje ćeš to staro je, uzmi nešto novije...

Evo za početak, pazi koga slušaš. :D
Programski jezici nisu hijerarhijski poredani pa da ima nešto od čega se počinje i nešto na čemu se završava. Za različite svrhe se koriste različiti alati.
Ja ti preporučujem da se prvo malo informišeš šta se koristi, gdje, kako i koliko, pa ako hoćeš i koliko se finansijski isplati, prije nego što se naslijepo zalijećeš i gubiš vrijeme na HTML-u kad i sam kažeš da te web development baš i ne privlači.

victom

Post by victom » 20/05/2015 02:53

samo budala može dobrovoljno htjeti biti programer..uložićeš 5 godina i opet ćes biti na hljebu i vodi. ne isplati se...
otidji sa jaranom na pivu da te što prije prođe ova ideja...

ako hoćeš to samo za zabavu, kreni sa w3 school : html,css i php... klijent i server side programming

mousstapha

Post by mousstapha » 20/05/2015 08:27

hakazvaka wrote:Dalje ovisi sta te zainteresuje, a vjeruj mi ja i nakon 5 godina rada se osjecam kao da sam tek poceo, i nikad nisam siguran da li je sljedeca stvar koju uzmem da savladam prava stvar. Ali bitno je samo da krenes :)

Ovo je najvazniji savjet koji mozes dobiti. :sax:

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 20/05/2015 09:48

savsvoj wrote:Naprimjer ja se mogu kladiti da hakazvaka je kao pocetni jezik ucio C ili C++ :D.

Izgubio bi opkladu :) php

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 20/05/2015 09:51

victom wrote:samo budala može dobrovoljno htjeti biti programer..uložićeš 5 godina i opet ćes biti na hljebu i vodi. ne isplati se...
otidji sa jaranom na pivu da te što prije prođe ova ideja...

ako hoćeš to samo za zabavu, kreni sa w3 school : html,css i php... klijent i server side programming

ha? :shock:
da, svakako, ako si duduk ;)

e ne vjerujem, hahahahaha

Casual's

Post by Casual's » 20/05/2015 09:57

Tvoj početak treba biti takav da prvo razmisliš da li je to ono što želiš. Nemoj nasjedati na BITCamp i ostale priče, programiranje u stvarnosti drugacije. Istina je da uvijek ima posla, i biti će u dogledno vrijeme, ali prvo moraš vidjeti da li ti možeš 12 sati sjediti za računarom i samo pisati linije koda, pa nakon ispisanog koda u svemu tražiti grešku. Nekada se i ne spava.
Programiranje je dosta odricanja prije svega, a i trošenje živaca. Mnogi programeri polude, to je tako :D

Tesla10

Post by Tesla10 » 20/05/2015 09:57

Kakvo je vaše mišljenje o Pythonu? Evo već tri mjeseca radim sa njim pa rekoh da vidim šta je sa vama :) . Još uvijek učim...

Wheatly

Post by Wheatly » 20/05/2015 10:31

Evo i moje pitanje: Koji jezik je najbolje početi učiti nakon QB?

savsvoj

Post by savsvoj » 20/05/2015 11:06

hakazvaka wrote:
savsvoj wrote:Naprimjer ja se mogu kladiti da hakazvaka je kao pocetni jezik ucio C ili C++ :D.

Izgubio bi opkladu :) php

I to je rijetkost da neko bas pocne sa php-om :D

SaciragicB

Post by SaciragicB » 20/05/2015 14:48

Casual's wrote:Tvoj početak treba biti takav da prvo razmisliš da li je to ono što želiš. Nemoj nasjedati na BITCamp i ostale priče, programiranje u stvarnosti drugacije. Istina je da uvijek ima posla, i biti će u dogledno vrijeme, ali prvo moraš vidjeti da li ti možeš 12 sati sjediti za računarom i samo pisati linije koda, pa nakon ispisanog koda u svemu tražiti grešku. Nekada se i ne spava.
Programiranje je dosta odricanja prije svega, a i trošenje živaca. Mnogi programeri polude, to je tako :D

Evo čitam gore kako sam lud ako želim bit programer, mislim da je baš unosan posao i ako ti se sviđa, što da ne...
A što se tiče tih "12 sati", naravno da mogu i već sam. :-D Jest da je bil igrajući igrice, ali sam stalno na računaru. Zato sam odlučio da bih to trebao da iskoristim u malo pametnije svrhe. Ubrzo bih trebao na fax, planiro sam informatiku upisat, i sad da mi je da naucim do tad sto vise. Prvenstveno bilo bi mi lakse upast na fax, a i imao bi veliko predznanje.

SaciragicB

Post by SaciragicB » 20/05/2015 14:50

Ajatolah_ wrote:
SaciragicB wrote:već dugo razmišljam o tome kako početi sa programiranjem jer me interesuje to? Jednog dana sam počeo od recimo "najlakšeg", tj HTMLa, i nakon nekog vremena jaran mi kaže, gdje ćeš to staro je, uzmi nešto novije...

Evo za početak, pazi koga slušaš. :D
Programski jezici nisu hijerarhijski poredani pa da ima nešto od čega se počinje i nešto na čemu se završava. Za različite svrhe se koriste različiti alati.
Ja ti preporučujem da se prvo malo informišeš šta se koristi, gdje, kako i koliko, pa ako hoćeš i koliko se finansijski isplati, prije nego što se naslijepo zalijećeš i gubiš vrijeme na HTML-u kad i sam kažeš da te web development baš i ne privlači.

Trenurno na CodeCademy učim HTML i CSS, ali ako kažeš da je to gubljenje vremena jer me web development ne privlači, koji onda učiti ako me privlači razvoj aplikacija? :?

nKrkan

Post by nKrkan » 20/05/2015 14:53

Isplatil' se ikako počinjat ?

SaciragicB

Post by SaciragicB » 20/05/2015 14:54

Wheatly wrote:Evo i moje pitanje: Koji jezik je najbolje početi učiti nakon QB?

U školama nakon QB ide Pascal, al mislim da to nema smisla učiti, bar po meni. :-D

kox

Post by kox » 20/05/2015 15:12

Casual's wrote:Tvoj početak treba biti takav da prvo razmisliš da li je to ono što želiš. Nemoj nasjedati na BITCamp i ostale priče, programiranje u stvarnosti drugacije. Istina je da uvijek ima posla, i biti će u dogledno vrijeme, ali prvo moraš vidjeti da li ti možeš 12 sati sjediti za računarom i samo pisati linije koda, pa nakon ispisanog koda u svemu tražiti grešku. Nekada se i ne spava.

BIT Camp i sl. programi su super, ali za onoga ko je već odlučio da se bavi programiranjem. Bezveze bi bilo da potroši 1500 km i 6 mjeseci intenzivnog rada i skonta da to nije za njega.

Casual's

Post by Casual's » 20/05/2015 16:13

Slažem se za to, super je..ali nakon toga ostaje sve na tebi. Ako se konta dati 1500 KM i odma dobiti posao koji je placen isto toliko, taj se u startu zajeb'o. Mislim da je BIT Camp samo priprema za nešto više, odnosno simulacija radnog okruženja.

Za otvaraca teme.
Nije isto provesti vrijeme igrajuci i pisajuci linije koda, uopste. Ja bi tebi preporucio ako te ne ide matematika da nikako ne upisuješ bilo koji informatički fakutlet..to je tako. Više sam za to da čovjek sam sebe usavršava ( to je itekako moguce pored ovoliko sadrzaja na netu ) nego da upiše neki fakultet i maše diplomom.

Znam par izuzetnih programerki na API koje imaju diplome pravnog i ekonomskog fakulteta, a veoma su cijenjene u toj firmi.
Dakle, nemoj da ti fakultet bude teret. Programerske sposobnosti se ne dokazuju papirom.

Post Reply